Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Тема за енергетиката
Автор: rx   
Дата:   03-04-15 13:14

batsali съвременните централи не могат да "гръмнат". Първо да изходим от това. Разбира се, когато си в най-земетръсната зона на света, живеейки там, ще поемеш известни рискове. Това като ония на хаваите дето живеят в подножието на вулкан и се оплакват, че имат лава в хола [smilie18] За съжаление много хора, главно по нашите географски ширини все още си мислят, че технологиите по света са на нивото на Чернобилската АЕЦ, която дори технологично не е виновна тя, а обичания тука комунизъм, че другарите са правили глупости.
 Re: Тема за енергетиката
Автор: Svetul4o   
Дата:   03-04-15 13:18

Нямам желание заради гръмнала централа да умирам още по-малко заради тъпанар с БМВ. И ако едното от двете го няма, света за мен би бил малко по-добър. А логиката щом БМВтата са опасни, значи урана и плутония за мен са цвете, кърти мифки и сифони.
 Re: Тема за енергетиката
Автор: batsali   
Дата:   03-04-15 13:19

Кой не знае Карлин, кой не е чувал за него.....[smilie7]
 Re: Тема за енергетиката
Автор: batsali   
Дата:   03-04-15 13:20

Перфектната логика - щом плутония е по-опасен от аспирина, мога да пия аспирин с килограми. Поздравления!

Апропо, колкото по-малко деца правите, толкова по-малко проблеми. Неродените деца не ядат ГМО, не пият вода и не ползват ток. [smilie5]



Публикацията е редактирана (03-04-15 13:23)
 Re: Тема за енергетиката
Автор: rx   
Дата:   03-04-15 13:21

Не бе, но за да живееш в съвременния свят, ще се примириш с "риска", че може да умреш от ядрена авария. Както и с риска, че утре "бежанците" могат да се окажат главорези и да направя някоя беля в метрото докато се возиш. Примерно. Като не щеш - хващаш самолета за... някъде, където няма ток и вода - примерно Еритреа, и си живееш далеч от всякакви АЕЦи. Аааа ама нямало ток и интернет... еми няма. Даже Амишите в САЩ уж са много натурални, ама пазаруват с кредитни карти [smilie8] В крайна сметка света не е длъжен да изостава и да върви назад заради шепа параноици. Достатъчно са ни дърпали назад разни религии и простотии във времето. То не бе края на света, не бе "адът" на компютрите y2k, не бе "заплахата" че ЦЕРН ще гръмне планетата, не бе, че SETI ще докара извънземните да ни гърмят, не бе да се събуваме по бели гащи на летищата... аман!

Между другото дали Svetul4o пуши случайно, дори и пасивно? Защото някои от съставките на издишания цигарен дим напомнят доста на елементите, витаещи във въздуха след подобна авария... та бихме могли да обърнем разговора в друга посока :)



Публикацията е редактирана (03-04-15 13:31)
 Re: Тема за енергетиката
Автор: Svetul4o   
Дата:   03-04-15 13:29

RX изглеждаш информиран. Погледни на 6та страница, там съм те питал нещо за LFTR реакторите.
 Re: Тема за енергетиката
Автор: Svetul4o   
Дата:   03-04-15 13:33

"Между другото дали Svetul4o пуши случайно, дори и пасивно? Защото някои от съставките на издишания цигарен дим напомнят доста на елементите, витаещи във въздуха след подобна авария... та бихме могли да обърнем разговора в друга посока :)"

Същата логика както с БМВ то и гръмналата централа.



Публикацията е редактирана (03-04-15 13:33)
 Re: Тема за енергетиката
Автор: batsali   
Дата:   03-04-15 13:34

Svetul4o, по какъв начин атомната енергетика е по-смъртоносна от шофирането?
 Re: Тема за енергетиката
Автор: rx   
Дата:   03-04-15 13:36

Svetul4o - питах те това, за да се замислиш, че има много по БЕЗСМИСЛЕНИ и също толкова вредни неща, срещу които наистина си струва да се борим. Защото от твоя джоб всеки ден летят пари за някой тъпанар пушач, на когото вадят тумор колкото зряла ябълка от белия дроб. По здравна каса. И после химиотерапията е по здравна каса. Ето такива неща.

Колкото до въпроса ти от 6 стр., гледал съм го, но нямам достатъчно инфо. Технологията за производство на такова гориво обаче би била проблем според мен поради състоянието, в което тория се намира в природата. Поне по това, което аз знам, ядрения синтез има най-голям шанс да бъде следващата стъпка. Но това са неща дето най-добре си ги знаят тези дето се занимават с ядрена енергетика :) Аз само мога да им пожелая успех!

В статията в уикипедия ей това е притеснително:
Waste management - About 83% of the radioactive waste has a half-life in hours or days, with the remaining 17% requiring 300 year storage in geologically stable confinement to reach background levels.[71] Because some of the fission products, in their fluoride form, are highly water soluble, fluorides are less suited to long term storage. For example, cesium fluoride has a very high solubility in water. For long term storage, conversion to an insoluble form such as a glass, could be desirable.[citation needed]

За разлика от отпадъчните продукти от АЕЦ, които са в твърдо състояние и дори да се изпари водата от охлаждащия басейн, драмата няма да е толкова голяма, тука пише, че отпадъците от въпросния процес ще са доста по-пипкави за поддръжка.

Ако наистина ти се гледа инфо за тези технологии, гледай това
https://www.youtube.com/watch?v=gQ3dT7xcMgU


Освен основната идея на филма, има много интересни концепции - като например как да проектираш продукт за стотици хиляди години напред, и как да кажеш на бъдещите цивилизации за какво е този продукт :) струва си да се гледа



Публикацията е редактирана (03-04-15 13:41)
 Re: Тема за енергетиката
Автор: Svetul4o   
Дата:   03-04-15 13:50

Никъде не съм казал, че едното е по-опасно от другото. Проста логика, ако има само две неща от които мога да умра, ще бъда по-спокоен ако едното го няма. И ако прогреса за вас се изразява в създаването на нови проблеми и опасности за човека, то аз отивам на село да копам доматите.
LFTR са го оставили през 60 те поради невъзможносста горивото да се обогати и в последствие да гръмне както правят хубавите атомни бомби. Производството на ток от централите по онова време е било бонус.
 Re: Тема за енергетиката
Автор: batsali   
Дата:   03-04-15 13:53

Тогава да задам така въпроса - колите или АЕЦ-ите искаш да махнем и да заменим с нещо друго и защо?
 Re: Тема за енергетиката
Автор: rx   
Дата:   03-04-15 13:53

Няма нищо лошо в това човек да си копае доматите на село, щом това го прави щастлив :) Но цивилизацията като такава предполага и налага прогрес, като цената на този прогрес може да е и доста висока. В момента цената тепърва става висока и производството на енергия от нефт и въглища обсира стабилно земята и природата, така, че колкото по-бързо се мине на нещо друго, толкова по-добре. И това нещо не са нито перки, нито слънчеви батерии. [smile]
 Re: Тема за енергетиката
Автор: Svetul4o   
Дата:   03-04-15 13:59

Тогава ти препоръчвам да поживееш в някой китайски многомилионен град, хем ще се порадваш на прогреса хем ще подишаш "чист въздух". Между дргото китайците харчат доста пари за перки. Сигурно е заради "чистия им въздух".
 Re: Тема за енергетиката
Автор: rx   
Дата:   03-04-15 14:02

Сега за енергетика ли говорим или за свръхпопулация? Няма как населението да расте с бактериологични темпове и да ни е комфортно. Какво общо обаче има това с енергетиката? Освен, че още повече подчертава абсурда жаждата на цивилизацията за енергия да бъде покрита от вентилаторчета. Напротив - китайците, приятелю, тепърва се усещат, че досега са яли само гарнитурата към яденето...



Публикацията е редактирана (03-04-15 14:05)
 Re: Тема за енергетиката
Автор: batsali   
Дата:   03-04-15 14:04

Svetul4o, не мога да разбера какво искаш да се случи със света .... Как да го направим по-добър според тебе?
 Re: Тема за енергетиката
Автор: Svetul4o   
Дата:   03-04-15 14:10

Batsali. Когато ми се оформи хубава картина, ще напиша книга и ще ти пратя копие. Междувременно представянето на проблемите ни като нещо напълно нормално и в реда на нещата, и като част от прогреса бла бла бла, някакси ми образува киселини.
 Re: Тема за енергетиката
Автор: rx   
Дата:   03-04-15 14:12

Ами, това е причината някои хора да не харесват науката - тя само с това се занимава - с проблеми. И не само, че ги решава, а и си търси постоянно нови. [beer]
 Re: Тема за енергетиката
Автор: batsali   
Дата:   04-04-15 01:34

Svetul4o, тва е положението. Искаш да караш кола, поемаш си съответния риск. Ако искаш да намалиш риска, работиш по въпроса. Абсолютно винаги ще стават сакатлъци с всичко. Никога няма да изкореним престъпността, никога няма да имаш нулев шанс да се задавиш с бисквити. Статистически погледнато шофирането е по-опасно за живота от атомната енергия. При тези обстоятелства.
 Re: Тема за енергетиката
Автор: falcon   
Дата:   04-04-15 07:41

Винаги ми е било интересно, когато се правят изводи на чужд гръб.
Да живота не е идеален, но всички посочени доводи ще се изпарят яко дим, ако всеки от нас е пряко потърпевш или пък семейството му пострада. Дали тогава ще разсъждаваме така и за престъпността и за рисковете от атомни централи и т.н. Ако не си готов да поемеш пряко последствията, значи това е един вид лицемерие[smilie2]
 Re: Тема за енергетиката
Автор: rx   
Дата:   04-04-15 11:29

falcon това се нарича афект и заради това ако убиеш дъщерята на съдийката, ще те съди друг съдия, а не тя. Предвид това, че такова обстоятелство не е настъпило, призовавам да се разсъждава интелигентно, рационално и логично :)

Трябва да призная, че мен лично като дете ме е валял въпросния чернобилски дъжд, и, засега, да чукна на дърво, не съм почнал да светя в тъмното. Всъщност, дори най-песимистичната картина относно чернобил открива под 100 жертви, повечето от които са преки участници в менажирането на самия инцидент. Така, че, айде молим да не става като холокоста дето всяка година жертвите стават с по 1-2 милиона повече в зависимост от репарациите [smile] Догодина така или иначе смятам да се разходя във въпросната изолирана зона, та ще покажа после снимки на "тотално унищожената" природа там.

https://photo-forum.net/static/forum/2015-04/uzqk3597.JPG


http://www.sidthomas.net/images/01-Ville%20de%20Prypiat.jpg


Какъв ужас - същинска пустош - кьорава тревичка не никне [beer]
 Re: Тема за енергетиката
Автор: sherbit   
Дата:   24-08-15 19:06

Разправяйте своите виждания за цената на горивата, ще мина след 4-5 часа да видя развитието на горещата тема.
 Re: Тема за енергетиката
Автор: pmartinov   
Дата:   24-08-15 19:20

Кой движи цената на горивата

 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена