Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проявяване на забравени филм.
Автор: koliovite   
Дата:   04-03-15 15:09

Сега по празниците, рових по разни вехтории и намерих известно количество забравени и непроявени навреме филми. Някои са мои с изтекъл срок, сътоветно снимани около преди 10-15 години други са на баща ми и са от 80-те на миналия век. Има черно бели, диапозитиви и негативи. Черно белите мога да ги проявя сам, по принцип ползвам Д76, но нямам идея дали и с колко да увелича времето на провяване.

За цветните освен да ги дам да ми ги прояват стандартно по c41 и е6, засега друго не ми хрумва. Ако някой има някакви предложения и идея нека сподели.

Едва ли има някакви шедьоври на тях, но ако има начин да се провят с по-читав резултат, бих положил известно усилие. Изобщо всякакви идеи са добре дошли.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: lamerko   
Дата:   04-03-15 16:48

Преди време дадох един стар руски филм (негатив) за проявяване - казаха ми, че ще го пуснат по c41 в лаб-а, но не е ясно какво ще излезе. Съгласих се, а резултата беше доста интересен. Но поне се разбира, че е цветен де [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: okoto   
Дата:   04-03-15 19:40

За проявяването на ч/б филми можеш да увеличиш времето в проявителя с 1 минута /може и 2, но мисля, че е рисковано/. Другият вариант е да работиш с по-висока температура на химикалите, равносилно е на по-дълго време. Ако химикалите са с изтекъл срок можеш да удължиш още времето. Не очаквай чудеса, възможно е резултата да е лош, доколкото разбирам филмите не са съхранявани в хладилник. Вероятно ще има петна и воали по снимките. Може обаче да се получи неочакван ефект. Експериментите понякога си струват. Успех и чакаме инфо за резултатите.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: dekov   
Дата:   04-03-15 20:04

След като са експонирани отдавна, най-добре си ги прояви нормално.


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: d_ginev   
Дата:   31-07-15 11:50

Здравейте! Да не отварям нова тема, ще попитам тук, моля автора да ме извини, че пиша тук.
Открих 2 ленти ORWO NP22, каквото и да означава това :)
Във фотоателиетата в Асеновград казаха, че нямат необходимата техника за да ги проявят. Някой ако може да ме насочи, къде в Пловдив ще могат да ми помогнат.
Благодаря за отделеното време!


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: фотогаф   
Дата:   31-07-15 13:36

Опита ми със старите филми е следня. Проявявам ги на 18 градуса за 10 минути с постяно джуркане всяка минута по 10 разклащания. Кодак НС110,85% от случаите имам добри резултати. Дори и цветни филми ги прявявам като чернобели получава се тъмен воал,но след сканиране се обработват. Как са съхранявани филмите незнам намирам ги в стари фото апаратчета дето си купувам. Разтвора е: на половин кило вода 12 сс проявител концентрат. Последния 120 филм го джурках при 20 градуса с 10 сс концентрат пак 10 минути. И се опитвам да спазвам някакво мое си правило което казва: при 18 градуса 12 сс концентрат и с покачване на температурата на всеки градус намалявам с 1 сс концентрата а времето остава същото. Абе джуркаи здраво и като извадиш филма се фашаш за главата от ужасиите. ааааа забравих да кажа че преди да ги джуркам филма го закисвам 5 минути във вода сложа го в тъмния буркан и му налея чиста вода и го оставя да се разкисне после го позаплакна,позаплакна и му наливам прявителя.


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: d.s   
Дата:   31-07-15 17:25

Пробвай Rodinal 1:100 за 1 час или както му казват Stand development. Все нещо ще излезе. За цветните в някое Фото и каквото си покаже [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: dekov   
Дата:   31-07-15 20:37

Различните марки филми, дори на един производител имат различни времена на проявяване, при една и съща температура времето може да варира между 5 и 15 мин.
От условията на съхранение зависи какъв допълнителен воал е получил филма, а това е равносилно на засветяване, може да се бориш с него чрез прибавяне на противовоалиращо вещество(калиев бромид например) но това се прави след като при нормален режим си видял резултата, отразява се на чувствителноста и т.н.
Едно време се казваше, че :"Фотографията е тъмна работа"
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: mihalo   
Дата:   01-08-15 01:18

Така и така някой вдигна темата. koliovite би ли споделил, ако имаш вече някакви резултати?


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: koliovite   
Дата:   03-08-15 11:05

Дадох няколко от цветни позитивните филми, за нормално проявяване по C41. От единия макар и доста воалиран след сканиране и обработка изкарах доста прилично изображение. Другите два филма излзоха като неекспонирани. Чудя се може ли да се скапят толкова, но по-скоро не са снимани изобщо.


Ето два кадъра от експонирания филм.

https://photo-forum.net/static/forum/2015-08/jxqx9710.JPG


https://farm1.staticflickr.com/313/20242983082_b85614cfef_o.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: фотогаф   
Дата:   05-08-15 04:11

Добре се е получило,а другите филми наи вероятно неса били снимани. Хората вадят изображение от филми забравени 20-30 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: picklenose   
Дата:   23-11-15 19:48

Хора, кажете моля ви какво значи "воалиран филм" и какви са ми опциите да изкарам някакви кадри от такъв филм.

На лентата се виждат отчетливо какво е снимано, на пръв поглед не виждам проблеми с експозицията на повечето кадри и ми се ще да видя какво ще излезе.

Снимам на филм от 3-4 месеца, но лентите ги проявявам при Трейман. Филмът си беше нормален (неизтекъл).

Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: fotorafi   
Дата:   23-11-15 23:28

По принцип всички фирми за черно-бели филми ЗАДЪЛЖАВАТ ПРОЯВЯВАНЕТО да се извършва при 20 градуса по С. При 18 се увеличава времето, а при 22-23-24 се намалява по указания дадени в описанието. Всички фирми препоръчват да се проявяват филмите им в определени проявители. За да се получат максимални резултати.
Rodinal 1:100 е метол-хидрохинонов, мек, изравнителен проявител.Времето за "джуркане" е около 30 мин за филми 100 аса/исо. Удобен е, защото се разрежда 1:100, проявява и изхвърля. За стари филми с изтекъл срок и стари заснети преди години НЕ Е ПОДХОДЯЩ
D-76 е много стар,изравнителен проявител на Kodak. Удобен е за "пресни" в срок филми с ярки, контрасти и сенки. Изравнява силните контрасти-светлини и сенки.НЕ Е ПОДХОДЯЩ ЗА ФИЛМИ с изтекъл срок. Бързо се окислява и не може да се съхранява дълго време
А-49 на ORWO ,AGFA е по-ново поколение,дребноърнест, по-добър е за стари филми
А-03 на ORWO,AGFA е по-ново поколение, дребнозърнест метол-хидрохинонов. Удобен е масово проявяване в машини с добавяне на регенерат
За филми с изтекъл срок и забравени ,непроявени с години са подходящи малко по-контрастни хидрохинон-фенидонови проявители. Увеличаващи контраста и намаляващи основния воал с малко завишаване на времето за проявяване:
-Чешкия Fomadon-LQN, Немския Final F-43, Миcrophen на Илфорд, T-max на Кодак

Има ценна литература по въпроса: Фотограски рецептурник, Учебника на Янка Кюркчиева- 2 част Фотохимия

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: Антивик   
Дата:   24-11-15 07:03

относно 2 от въпросите де ги видях
"ORWO NP22, каквото и да означава това :)"
Означава, че филма е с чувствителност 22 по DIN колко е по исо/ аса може да се намери в гуглето/че сега не ми се ровичка[smilie2] /. А относно воалирането и какво е това воал най общо казано помътняване или някакво оцветяване на емулсията от залежаването и бистрите, прозрачните участъци вече не са такива, а са мътни при черно-бялото обикновено сивеят.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: PeterPAN   
Дата:   24-11-15 08:32

орвото е 125 АСА, снимаш го като 50-80 и проявяваш нормално, поне на мен така ми казаха.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: Hman   
Дата:   05-12-15 21:12

Намерих стар зенит с филм сниман 2000 година доколкото си спомням дали ще излезе нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: colorphoto   
Дата:   06-12-15 00:47

Да,ще излезе.

Цветен,или Ч/Б не пишеш,нито чувствителността и марката на филма.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на забравени филм.
Автор: my.point.of.view   
Дата:   06-12-15 02:04

Родиналът - метол-хидрохинонов проявител?
Едва ли.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »