Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: Ivanpg   
Дата:   03-03-15 10:57

Здравейте,

имам няколко въпроса към притежателите или хора запознати с Nikkor 50mm 1,8 AF-S.

Та първият ми въпрос е като снимате портрети с него на каква бленда снимате? Аз снимам предимно на максимално отворена бленда 1,8 и в повечето пъти не съм особено доволен от резултата. Фокусирам винаги върху очите и като приближа на 100% няма остротата, която ми се иска. Вярно е, че окото и лицето изглеждат фокусирани, но... Трябва ли да снимам на по-затворена бленда и каква стойност бихте ми препоръчали да използвам?
Също така на каква скорост би било най-добре да снимам.. получавам размазани кадри и на скорост над 1/250. Въпреки, че обектът не се движи и гледам да съм застанал максимално стабилно.

Другият ми въпрос е относно фокуса - как е най-добре да фокусирам? Сега го правя като съм избрал точково фокусиране и избирам точка върху която ми е фокуса да е едно от двете очи. Правилно ли е това?

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: alext   
Дата:   03-03-15 12:31

На максимално отворено повечето обективи не са особено остри. Ако търсиш много острото затвори го леко на 2.8 примерно, а този обектив е най- остър от 5.6 нагоре до към f8 така наречения sweet spot. Но за портрети супер острото не е готино да се виждат всички порички на кожата.. така че 2.8 си и супер. Тази 50ка между другото е май най- острата на 1.8 от останалите 50ки на никон без 58mm 1.4g.
Скоростта ти зависи от ръцете и на теория и с 1/50 трябва да са ти достатъчно добре кадрите. Фокуса за портрети е Single Point AF на по близкото око. [shtrak]

П.С А щом получаваш размазани кадри на 1/250 да не би да имаш front или back фокус?
Сложи една снимка тука да видим и кажи с какво тяло си



Публикацията е редактирана (03-03-15 12:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: io_bs   
Дата:   03-03-15 13:36

alext написа:
> Скоростта ти зависи от ръцете и на
> теория и с 1/50 трябва да са ти
> достатъчно добре кадрите.

Само че това важи единствено ако е с FF тяло ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: Божидар58   
Дата:   03-03-15 13:44

Трябва да си поиграеш с фината настройка на AF.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: Ivanpg   
Дата:   03-03-15 13:51

Благодаря за отговорите!
Тялото е D3200, ще кача по-късно снимка, тъй като сега нямам под ръка. А какво точно ще рече да си поиграя с фината настройка на АФ, даже не съм сигурен дали D3200 има такава опция.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: alext   
Дата:   03-03-15 14:26

Няма d3200 фина настройка. Ако е фронт или бек фокус ще трябва да го калибрират в сервиз, но трябва да се видят снимки, за да се прецени.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: Петрос   
Дата:   03-03-15 14:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: Ivanpg   
Дата:   03-03-15 18:55

Ето тази например

https://www.dropbox.com/s/qwgddrd6xu5gxj2/DSC_0071.NEF?dl=0

ето тука фокуса е на дясното око, скоростта е 1/2000 f 1.8 Като цяло имам много по успешни на по ниска скорост, но не знам тази от некадърност ли е станала така или ?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: alext   
Дата:   03-03-15 20:08

Хмм, на мен си ми изглежда точно като снимка на 1.8 бленда. Затваряй малко следващия път. Най- добрия начин е да провериш за front/back фокус е табличка цък
17 страница принтираш, апарата на статив, 45 градуса спрямо таблицата и се целиш където е описано. Ако има фронт или бек фокус си показва веднага.

П.С Сега погледнах моите портрети на 1.8 изглеждат подобно [smilie24]
Ако искаш още едно потвърждение две случайни снимки от flickr-a първата 1.8 бленда втора 4,5 и шарпена разбира се е играл, но се вижда разликата [cool]

цък1
цък2



Публикацията е редактирана (03-03-15 21:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: bluebird81   
Дата:   03-03-15 20:19

50/1.8 на кропка на теория не трябва да пада скоростта под 1/75, но на практика е по-добре да не пада под 1/125 [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: sidthesloth   
Дата:   04-03-15 22:50

Портет се снима на f8, поне според Скот Келби. За да разбереш кога и как да правиш изключения (а те се случват по-често от "правилните" случаи), трябва да се почете, да се снима, да се гледат чужди снимки, пак да се чете и т.н. Хубавото е, че поне четивата са много достъпни...


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: tbby   
Дата:   04-03-15 23:47

Апаратчето толкова си може, а и този обектив е доста по-остър затворен, както каза alext.
Пробвай поне на 2.8, мисля че ще се подобрят нещата.
Имам чувството, че този обектив затова е измислен - да те подразни и да си купиш по-скъп ;)

Аз чак като минах на фулфрейм разбрах какво е да ти е остър кадъра на отворена бленда [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: Yotov   
Дата:   07-03-15 11:21

Ше ме извинявате, ама сьс сьщото тяло и обектив имам доста прилични резултати, особено в по лоши светлинни условия. От 1.8 не мьрда. Автофокуса е адски бьрз. Имам и 35 1.8, той е по мек.
Според мен проблемьт е или в исото или вьв ЗАУ-то или вьв фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: Божидар58   
Дата:   07-03-15 11:57

Имам 35/1.8G, 50/1.8G, 85/1.8G, 105/2.8VR и от опит с тези обективи мога да кажа, че въпросния 50/1.8G е страхотен обектив, остър и на 1.8. Ако има някакво мърдане на фокуса трябва да се регулира с фината настройка. Ако апарата няма тази възможност да се снима на по-затворена бленда....


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: iavorianev   
Дата:   07-03-15 12:00

Yotov ,а замислял ли си се че проблема може да идва и от различните бройки. Казвам го като човек сменил 2 обектива 35мм/1,8 с доста различни резултати. За мене (поне на моята броика) 50ката си иска бленда 2,8,а пък от бленда 4 нагоре доста добре се справя с хроматичните аберации.На 1,8 може,но се забелязва известно омекване. Но определено не е нормално да няма острота на скорост дори над 1/125

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: Yotov   
Дата:   07-03-15 12:01

Аз сьм за сервиз, ако има за настройка.
Иначе за какво ти е светлосилен обектив?
Снимай си с ккитака на 55мм и 5.6 бленда или 8 направо...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: Yotov   
Дата:   07-03-15 12:04

Сьс сигурност е до бройка. Аз като го купувах, пробвах 3 бройки
И трите бяха добре, но се случва и обратното.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: PhotoBo   
Дата:   07-03-15 14:35

Като Yotov! Бройка на обектива и бройка на тялото. Със старото Д7000 по същата причина смених 35/1.8, като втората пасна перфектно без дори да си играя с микро аджъсмънта. За щастие 50-та само Д-версията не беше така брутално остра, а Г-версията ми я ползвам и до ден днешен на Д610 пак без да съм пипал аджъсмънта. Обектива е чудесен като цяло, един от задължителните за мен е, без значение от формата на тялото.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: alext   
Дата:   07-03-15 19:07

Yotov, Божидар58 може ли един, два кадъра на 1.8 за сравнение, че и аз се чудя дали да си играя с микро аджъстмента [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: Yotov   
Дата:   07-03-15 19:51

Точно преди малко тествах обектива 50мм 1.8г със материала от колегата по-горе, обаче ги изтрих, понеже сцепи косъма. И 35мм 1.8 и 50мм 1.8.
Имам обаче един кадър тука, мислех да не го споделям, но модела е с очила така че, ще го покажа. Снимката е шарпвана, но остротата не можеш да я сбъркаш. Цепи косъма.

https://drive.google.com/file/d/0B5J1IN4XSEnnVGpOaWhDcV96bXM/view?usp=sharing

Има неща, които научих от материала от колегата по-горе, неща, които вероятно малко хора, особено любители правят. Примерно, важно е, като фокусираш на централна точка примерно, да го правиш върху нещо силно контрастно. По този начин, дори и в лоши светлинни условия АФ-а е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: Yotov   
Дата:   07-03-15 19:58

А до автора, снимката от линка според мен, е резултат от лоши светлинни условия. Върху моделът не пада светлина и е лошо осветен. Според мен за това няма детайл там. Другото съм го написал по-горе.
Това е мое мнение, не съм про.
П.П. В такава ситуация, опитай с централно или точково мерене.



Публикацията е редактирана (07-03-15 19:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: alext   
Дата:   07-03-15 21:14

Yotov наистина остричка снимка, супер се справя обективчето [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: alext   
Дата:   16-03-15 18:38

Към автора на темата: С малко закъснение, но се сетих още нещо. Ако всичко е наред с фокуса и не си доволен от остротата пробвай с Mirror lock up функцията, или live view направо. Правих си един експеримент и разликата е огромна. Mirror slap се нарича ефекта от вибрациите при движението на огледалото. Доста замазва, така че пробвай да го елиминираш, ако искаш детайла да е на 100%.Обикновено при пейзажите се ползва[shtrak]



Публикацията е редактирана (16-03-15 18:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Nikkor 50mm 1.8
Автор: Yotov   
Дата:   16-03-15 20:46

В добавка, през лайв-вюто фокусната система е по-точна, като я настроиш на "откриване на лица". Само че, фокусира по-бавно. Ако имаш време по време на снимането, пробвай. Добре става.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »