Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Безжичен TTL
Автор: NNNAAAMMM   
Дата:   03-03-15 10:33

Здравейте и честит празник! Наскоро се сдобих с нова светкавица Sigma EF-610 Super за Sony и наблюдавам интересен феномен, който за момента не мога да си обясня.
Когато светкавицата е свалена от тялото и работи в безжичен TTL режим се получава интересно недоекспониране и преекспониране.
Интересно от гледна точка на това, че на ръчен режим или при приоритет на бленда се получава правилна експонация само ок. бленда 8. Интересното е, че отваряйки блендата, светкавицата започва да недоекспонира, а не обратното, което би било логично, ако просто не се регулира, а разрежда с една и съща мощност всеки път. Аналогично, затваряйки блендата, светкавицата си вдига мощността и започва да преекспонира все повече и повече.
Някой сблъсквал ли се е с подобно явление и знае ли на какво би могло да се дължи? Ще ми е интересно да споделите мнения. Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: Murnau   
Дата:   03-03-15 12:09

светия дух [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: NNNAAAMMM   
Дата:   03-03-15 13:19

ейй, знаех си, че веднага ще получа отговор на терзанията си :D хах
то верно само това остана, което не ми мина през акъла :))) не мога да го разбера и това си е..

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: GOSPODIN   
Дата:   03-03-15 13:49

Смени мястото на пробите, защото може да се лъже от нещо. Другото е че все пак не е оригинална, та да няма нещо , което допълнително се наглася - ако има книжка или манюал да се прочете.

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: Петрос   
Дата:   03-03-15 14:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: NNNAAAMMM   
Дата:   03-03-15 17:57

Здравейте, благодаря за мненията.
Пробвам къде ли не - и на тъмно и на светло, и на бял фон и на тъмен. Книжката я изчетох сума пъти и няма нищо по въпроса.. Интересното е, че всичко сработва, но е различно всеки път.. Някъде около бленда 5.6-8-11 експонира правилно (забравих да спомена, че си слагам ръката пред вградената светкавица, с която я пала, тъй като все пак и тя осветява), но щом отворя блендата веднага има сериозно недоекспониране.. а щом я затворя, започва всичко да прегаря.. със сигурност е нещо от меренето и комуникацията между двете.
Другото интересно е, че тези номера ги прави като е насочена, като сочи към тавана нещата си идват на мястото, макар и не винаги, но приемайки, че не е оригинална, това донякъде си е в реда на нещата..
Подозирам, че проблемът идва от това, че си слагам ръката пред вградената светкавица и по този начин смущавам комуникацията между двете.. От друга страна, ако не я сложа, при отворена бленда, вградената доста силно осветява и ми разваля цялата постройка на светлината.. Шантава работа, продължавам да експериментирам

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: GOSPODIN   
Дата:   03-03-15 18:55

Ако я палиш с друга светка, то това едва ли е точно ТТЛ.Трябва да има и друга комуникация м/у апарата и светката.

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: NNNAAAMMM   
Дата:   03-03-15 18:59

с друга я паля, но тя е в режим commander от апарата, който пък е в режим wireless flash и доколкото съм наясно си комуникират с външната светкавица посредством някакви кодирани светлинни сигнали

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: kireto_a   
Дата:   03-03-15 20:11

@GOSPODIN Minolta/Sony безжичната комуникация си работи в ттл режим без проблеми със минолта/сони светкавици. мяза да работи и с нисин и40. за сигма не знам.

@нам и аз си мисля, че ръката смущава работата. може да решиш проблема със севтлината от вградената светкавица с парченце филм - прекспониран и промит, от края на лентата например. прочети за това в инет: най-добрата статия за минолта светкавиците от нея: "Adding an infrared filter to the pop-up flash will solve the problem as well, and I've discovered that a piece of exposed and developed negative film acts as an ideal IR filter that can be cut and shaped to fit over the built-in flash." не съм го пробвал, защото ползвам безжичната светкавица обикновенно в ръчен режим, а там апертурата и скоростта на затвора се нагласятат така, че вградената светкавица да не влияе - черън кадър, като отделените светкавици са изключени.

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: NNNAAAMMM   
Дата:   03-03-15 22:07

kireto_a, благодаря за чудесната статия! и аз мернах за филма някъде из форумите, ще го пробвам утре. Иначе и със сигма работи, подозирам, че грешката е по-скоро у мен и скоро нещата ще потръгнат :) Иначе при ръчен режим всичко е екстра, просто ми беше интересно за тези автоматики да ги тествам и много ме учуди резултата..

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: chrisnoch   
Дата:   08-03-15 03:32

Мога ли да предложа да използваш безжични тригери вместо вградената светкавица за дистанционен контрол? Това, че слагаш ръката си пред вградената светкавица със сигурност пречи на комуникацията. Все пак не казваш с каков Сони тяло си, а и в профила ти нищо не пише. Би трябвало да има настройка, която ограничава функциите на вградената светкавица САМО до дистанционен контрол - т.е. тя да не свети по време на експозицията, а само преди това (серия от кратки неравномерни проблясъци).

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: NNNAAAMMM   
Дата:   08-03-15 13:43

Привет, разбира се, че може, въпросът е, че доколкото чета почти няма такива, които да работят в ттл режим със сони.. А и честно казано към момента не ми се инвестира чак толкова. Тялото ми е а57 и има настройка светкавицата да работи Wireless, като никъде не е съвсем уточнено дали е мастър или само контролер, но ми се струва, че е контролер, тъй като при по-затворена бленда влиянието и не се усеща.
Интересното, което открих, дори и без да слагам ръка е, че когато е отворена блендата, напр. между 1.8 и 4 да речем, външната светкавица светва само веднъж - т.е. или остава само с префлаш, или го изпуска, не знам кое от двете святкания е, но не експонира достатъчно.. това се случва, когато скоростта на затвора е 1/60. При режим А, доколкото забелязвам винаги е толкова. По интересно е, че когато мина в ръчен режим и вдигна скоростта на затвора над синхронната и светкавицата заработи в HSS режим всичко си идва на мястото и независимо от блендата експонацията вече е правилна - както при насочена светкавица, така и при отразена, напр. в тавана.
Така че голямата чуденка сега е защо остава само с едно светване при отворена бленда.. Вероятно има нещо недоизкусурено в комуникацията между двете.. Ще ми е интересно някой със сони светкавица да сподели дали е забелязвал някога нещо подобно.

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: slavoart   
Дата:   08-03-15 18:13

Лятото смених системата, разпродадох всичко Канонско и минах на Сони. Единственото което ми липсва от старата система е безпроблемната работа със светкавици независимо дали са закачени на тялото или дистанционното им управление. Признавам, че при Сони нещата доста куцат в старата им минолтенска hot shoe. Използвам в момента Sony HVL-F36AM, а доскоро имах и Sony HVL-F56AM. Слагах ги на 2 тела А77 и А57. Не ми е приоритет да снимам с насочена светкавица, предпочитам отразената светлина....и точно там излезе слабостта в системата. Оказа се, че вдигнеш ли главата на светкавицата TTL-а просто спира и хвърля светлина та се нетрае....всичко прегаря. Виж в насочено положение е перфектна, нямам забележки, перфектен синхрон с тялото и светкавицата и в HSS. Това е при старата минолтенска обувка. С новата hot shoe на Сони нямам тези проблеми. Там използвам Metz mecablitz 52 AF-1, закачен на А6000 и А3000 и нещата стоят по различен начин. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-03-15 01:17

Хм, ясно! По-добре забрави за TTL и мини в ръчен режим. Ще получиш много по-предвидими резултати. С малко практика ще се убедиш, че така се работи и по-бързо.

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: ishootraw   
Дата:   09-03-15 08:55

Да, ако нямаш бързо сменящи се светлинни условия и много динамична среда ръчен режим е много по-добре. Иначе дано един синхронизатор оправи работата. При мен Никон-а работи много добре с не-никонска светкавица (nissin i40) през радиосин хронизатор. Да по-скъпо е малко, но не се притесняваш ще светне ли или не както при optical slave.

Отговори на това съобщение
 Re: Безжичен TTL
Автор: NNNAAAMMM   
Дата:   09-03-15 10:09

мм да, и на мен ми направи впечатление това с прегарянето с отразената светлина, макар че с малко игра могат да се нагласят нещата.. но не става от само себе си, както би трябвало :) Та явно си им е слабост на сони тази работа. Иначе за ръчния режим и аз смятам, че е най-добре, особено при моя начин на снимане - любителски и с цел научаване :)) При динамични условия едва ли ще ми се наложи да снимам със светкавица, та от тази гледна точка едва ли тази функция би ми попречила реално.
Реално се заиграх, понеже това ми е първата "модерна" светкавица и ми беше интересно да разровя и да видя какво може и какво не :) И това предизвика у мен чисто инженерна неудовлетвореност от факта, че не разбирам защо не иска да работи :))

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »