Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   03-03-15 09:18

Здравейте колеги!

Имам следният въпрос - имате ли проблеми с постоянството на фокуса докато снимате?

Това което забелязвам при мен е без да местя камерата, при няколко последователни кадъра един е на фокус останалите не са.
Когато направя тест, фокуса кове там където трябва.
Вярно е че ръцете ми треперят, но не чак толкова че да получавам подобни отклонения.

Камерата е D7100. Снимам винаги в AF-S, Single shot режим.
Обективите които ползвам са Nikkor 50mm f/1.8G, Tamron 70-200mm f/2.8, Tokina 11-16mm f/2.8.

Проблема се проявява със всички обективи и не мога да разбера дали проблема е в AF системата на камерата или аз нещо не правя както трябва. Факт е че когато излезна навън и започна да снимам повечето ми кадри са брак и вече почвам да се отчайвам и да мисля за разпродажба на техниката и намиране на друго хоби.[smilie2]

Ще съм благодарен за някакъв съвет.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: mugen   
Дата:   03-03-15 09:23

Ако грешките винаги са в една посока - фронт или бек фокус можеш да си поиграеш с настройките за компенсация на фокуса в тялото.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: realnoncho   
Дата:   03-03-15 09:24

Аз бих включил следящия фокус да видя там как са нещата [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: pmartinov   
Дата:   03-03-15 09:33

Ако автора качи няколко кадъра ще спести много гадаене...


Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   03-03-15 09:38

mugen, винаги са в една посока и да, пробвал съм да оправя това с компенсацията. Тогава вече фокуса тотално почва да бяга във всички посоки.

Нончо, ще трябва да го пробвам. Проблема със следящия фокус е когато ти се налага дори леко да прекадрираш и...
Ако той работи, може би ще трябва да свикна да ползвам AF Lock бутона.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: GOSPODIN   
Дата:   03-03-15 09:43

melkor, виждам, че снимаш поредимно портрети на отворени бленди, та да ти кажа, че е нормално да имаш висок брак.Като си на 1.8 и прекадрираш или крайната ти фокусна точка не е толкова точна се получават безфокусни снимки доста често - понякога над 50%. Разбира се е добре да провериш и обективите за бек/фронт , но ако се получава при всички си е от снимането. Също и скоростта на затвора е много важна, защото на по ниска се получават леки трепвания, които не са безфокус, а не на рязкост. на 50мм. не трябва да слизаш по- ниско от 1/100-1/125.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   03-03-15 10:12

pmartinov, за съжаление нямам в момента такива. Онзи ден в пристъп на ярост форматирах картата.

GOSPODIN, много рядко снимам на 1.8 точно поради тази причина. В повечето случаи съм на 2.8 и нагоре. Скоростта на затвора гледам да е винаги колкото се може по-голяма спрямо дължината на обектива. Принципно когато снимам с 50мм гледам да не падам под 1/125.

Принципно тялото имаше доста голям проблем с AF системата който дори тунинга не можеше да компенсира. След настройки в Профайлд вече е добре, като изключим тази малка подробност.
Вече почвам да се замислям че проблема е в мен и това май няма да се оправи.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: victory13   
Дата:   03-03-15 10:12

"... Проблема със следящия фокус е когато ти се налага дори леко да прекадрираш и... " вече няма фокус... което си е нормално.
Запознайте се из основи с автофокусната система на камерата ви! Това се прави преди пускането на теми от сорта на тази![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   03-03-15 10:19

victory13, добре знам как работи камерата и автофокусната и система. Може би не трябва да вадите думите ми от контекста и да прочетете цялата публикация преди да си правите заключения.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: realnoncho   
Дата:   03-03-15 10:21

Като начало не прекадрирай, добрите хора от Никон са ти дали доволно много фокусни точки [smilie3]

П.П. Като цяло е възможно и да има някаква неконсистентност в автофокусната система на апарата, но първо да изключим човешкия фактор.



Публикацията е редактирана (03-03-15 10:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: falcon   
Дата:   03-03-15 10:27

Трябва да се направят тестове - апарата да се сложи на стабилен статив, да се направят наколко кадъра на F8 и високи скорости, при високо Исо, ако има дистанционно с него и ако всичко е ок, проблема бил в снимащия, ако ли не е в техниката[smile]



Публикацията е редактирана (03-03-15 10:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   03-03-15 10:28

Нончо, последно време избягвам да прекадрирам точно заради това. И проблема пак се получава. Просто вече нямам идея какво е...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: ZENON   
Дата:   03-03-15 10:31

Това веднъж ми се случи и на мен. Оказа се замърсяване на оптиката на фокусната система накрая.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: pmartinov   
Дата:   03-03-15 10:54

Много може да са причините.

Основно се делят на обективни и субективни.

Обективните са много ,ето някои от тях:

Това тяло е под средния клас което се отразява както на точноста на фокуса така и на повтаряемоста на резултата при снимане със светлосилни обективи.

Някои обективи имат шифт фокус.

Субективните също са много:

Грешки в техниката на прекадриране най-често влошават резултата.

Повечето хора не познават в детайли факторите които разфокусират снимката и за това при тях най често е комбинация между обективни и субективни причини.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   03-03-15 11:32

След съвета на falcon, извадих статива и направих няколко тестови снимки с 50мм и 70-200мм и двата сложени на f/2.8.
Фокуса е точно там където трябва и реже без да има нужда да правя корекции.
Явно проблема е в моите треперещи ръце и това дори и бързата скорост не го компенсира достатъчно, и явно ще трябва да се преоринтирам от портрети на нещо друго...

Благодаря ви колеги!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: imitev   
Дата:   03-03-15 11:36

Покажи бракувани кадри...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   03-03-15 11:53

Ето един такъв кадър от вчера. Не е прекадрирано. Фокусната точка е на лявото око.
http://chaosgate.angband.eu/~melkor/ff/


Кадъра е конвертиран с RawTherapee с Default профил.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: imitev   
Дата:   03-03-15 12:00

Има фронт фокус в случая...

Пробвай да снимаш от по-близко разстояние...



Публикацията е редактирана (03-03-15 12:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   03-03-15 12:16

imitev, в момента няма как да повторя кадъра.
Мога да пробвам да направя два нови, но не съм сигурен че ще успя днес.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: GOSPODIN   
Дата:   03-03-15 14:00

Няма никакъв фронт, а обектива толкова си може - в краищата си мажат и това си е . Виж и краката, обувките, крачолите, че никъде няма фокус - нито бек, нито фронт.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: imitev   
Дата:   03-03-15 14:20

Хм... Има го и този момент??

На мен крачолите и рамото са ми на фокус...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: alext   
Дата:   03-03-15 14:29

Има фокус фронт на джоба е точно и малко под него.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: Петрос   
Дата:   03-03-15 14:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   03-03-15 14:35

Петрос, да. Преди имах D90, но там имах проблеми с фронт/бек фокус със всички обективи освен китака. Дадох го да го калибрират - оправиха го, но Тамрона продължаваше да ми дава отклонения затова продадох тялото и взех D7100. Сега като се замисля май се оказа голяма грешка.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: Петрос   
Дата:   03-03-15 14:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: GOSPODIN   
Дата:   03-03-15 14:45

Я сравнете нивото на фокуса на задния джоб, жълтия конец и фактурата на дънковия плат пак около джоба и горната част на бедрото и пак фактурата на дънковия плат и шева на крачолите и кецовете. При тази поза фокуса трябва да е по средата на обувките или по към лявата(близката към камерата) , а то няма добър фокус никъде. Даже и в почвата няма никъде фокус. Както и Петрос е забелязал - фокуса е добър по средата на тялото, а в краищата бяга.

Този проблем го имам и с иначе прекрасния 85/1.8 , когато главата е в най-горната част и се снима отдалеч цял ръстпри бленда до 4. Отблизо за портрети до кръста и по-близки цепи косъма.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: victory13   
Дата:   03-03-15 16:15

Темата е благодатна да се поразсъждава и върху фокусната "равнина", или "равнината на фокуса" [smilie18]

Даже примера е като за христоматия по фотография [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: pmartinov   
Дата:   03-03-15 16:40

Трябва прецизно да се избира както мястото за фокусиране така и гледната точка.

Няма апарат който може да замени опита.

А той се трупа предимно от грешки.

Много хора често забравят ,че фокусната равнина е напълно успоредна на фокалната и това дава видимо отражение при снимане на отворени бленди с по-дълги обективи от нормалния.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   11-03-15 09:42

Добрееее. Тия дни направих още малко тестове. Снимки нямам, тъй като обикновенно ги трия след като приключа теста и вече имам резултата. Но ето какво открих...

Ако съм близко до обекта който снимам - няма проблеми. Обектива просто реже на f/2.8.
Ако снимам нещо което е на разстояние около 5 метра и нагоре - също няма проблеми.
Но в момента в който обекта който снимам е в зоната на 2.5-4 метра - фокуса го няма никакъв, никъде по кадъра. Това важи и за по-затворени бленди (f/4, f/5.6).

Тестовете бяха направени вкъщи от статив за да избегна проблема с треперещите ми ръце. Също така направих и няколко теста от ръка - резултата беше същия.

Не съм пробвал с друг обектив и на открито, но и това ще направя и ако резултатите се повторят май тялото ще ходи до Профайлд да го гледат.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: satansho   
Дата:   11-03-15 21:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: chepkata   
Дата:   12-03-15 07:47

Не е толкова трудно да не триеш веднага всички кадри, а да добавиш още някой в темата. А и примерния, който си качил, не се вижда вече.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   12-03-15 08:06

@satansho, @chepkata, ако някой от вас има желание да види хаоса вкъщи мога да го поканя на бира. [smilie5] За съжаление тестовите снимки които направих не са много за пред хора поради горе посочената причина.

Както написах - искам да направя и тестове на открито, които смятам да си запазя за да мога да покажа проблема и на Профайлд. Може пък аз да греша и всичко да си е наред. Ще видим.[shtrak]

За съжаление това може би ще стане след известно време, поради влошеното ми напоследък здравословно състояние.

Когато все пак успея да направя тестовете, ще кача снимките и ще пиша в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: satansho   
Дата:   12-03-15 08:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   12-03-15 10:19

@satansho, май не си ми прочел поста. Мястото за качване на снимки не е проблем. Имам си място на хостинга и на сървъра който работи вкъщи постоянно. Това защо тестовият кадър който бях сложил липсва ще го погледна след малко.

Както вече написах, тестовите снимки обхващаха голяма част от "кочината" вкъщи която нямам намерение да споделям със света.

Ако толкова държиш да я видиш - драсни едно ЛС, ще се уговорим да минеш да изпием по една бира. [beer]

P.S. - Мдаа. Един скрипт за разчистване беше минал и забърсал снимката. Сложих я отново и го оправих да не пипа там.[smilie18]



Публикацията е редактирана (12-03-15 10:29)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »