Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: RAW-JPEG...
Автор: tzl   
Дата:   02-03-15 15:09

Колегата @alext е дал отговора на въпроса, което става и в Lightroom (преди години се чудих на какво казват ACR, а то било Adobe Camera Raw. Казвам ти и на теб ако си се чудил).

Отваряш картинката в Develop режима и вдясно долу ще видиш секция "Camera calibration" и там ще видиш "Profile". От него избираш "Camera Standard" или "Camera Portrait" или каквото е там било отбелязано във фотоапарата ти.

Много от хората, които казват, че RAW-ът е голяма работа нагласят цветовете си все още на око, а не с реален цветови профил. Аз не знам що се подиграват на хората с подобен въпрос, но нека всеки остроумен да се запита дали ползва цветни профили или действа на око и доколко работата на око ще е в пъти по-добро от избирането на цветен профил от камерата. В началото още като работих цветовете "на око" имах същия въпрос като на колегата, започнал темата, но така и не разбрах как ставаше този номер.

И тъй като трябва да се започне отнякъде, чудесно място е да се сложи профил от камерата, който вече ти е харесал. Него пак можеш да го променяш допълнително с настройките на цветовете, но няма нужда да се мъчиш да правиш нещата на око от плосък RAW файл ако нямаш цветен профил или кадър с цветна карта.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: jivkojj   
Дата:   02-03-15 17:59

Аз го разбрах какъв му е проблема.
Най-добрия вариант е да се разтърси и да си хареса цветови профили, които са правени от някой ентусиаст да наподобяват максимално камерата му и да ги ползва в Lightroom. Например на мен jpg-тата от камерата ми харесват повече, отколкото тея, дето ги генерира светлата стая с вградените си профили.

Има и екстремни случи, дето изобщо не може да потеглиш без отправна точка. Ето пример (не е мой, но при мен е същото) как един RAW конвертор "вижда" РАВ-файла на А6000. Е, както и да го мъча, няма оправия [smilie18]
http://qph.is.quoracdn.net/main-qimg-e089ab34fc14257094899e80351c2708?convert_to_webp=true


Което ми напомня, че пак трябва да проверя, дали вече са добавили поддръжка за камерата.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: pepi34   
Дата:   02-03-15 18:24

Проблема е , че всъщност, че много хора без да прочетат и един ред, за да имат поне основа питат тук разни неща и чакат някой да сложи фунията и да налее инфото. Няма да стане. Аз преди 8 години , когато си купих първия цифров фотоапарат (и след доста години снимане на лента) имах един куп въпроси по обработка, част от които доста малоумни. Записах се на един курс за обработка (и в момента има, струват по около 100 - 150 лв) и всичко си дойде на мястото. Няма как да попиташ от как върви твоя автомобил, ако не знаеш какво е това бензин и какво точно се получава при изгарянето му. Не искам да ми се сърди автора, но така може да получи частичен отговор на въпроса си, а след като се опита да продължи развитието си ще излезнат още 100 въпроса. И ако пита да всеки тук, развитието ще трае 100 години.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: kollev3   
Дата:   02-03-15 19:06

О много се извинявам...сигурно съм объркал форума...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: vkk1   
Дата:   02-03-15 20:08

Не си. Просто форума заприличва на одит.бг ли беше .... онова на счетоводителите. Ако някой е попадал там, ще забележи, че няма нито един пост, в който великите умове не се подиграват с незнанието на питащия.
И неминуемо го пращат при адвокат /на курс демек/.
Човекът имаше много ясен въпрос - как да си направи цветовите профили или от къде да ги вземе, свали, купи и т.н.
Това не е въпрос за курс, друга тема е, че за курс за 150 лв няма и да му кажат.
Това доколкото ми е известно - е форум за взаимопомощ.
За някой снимането е професия, за повечето е хоби.
Може би е редно, след като някой хора имат такива грандиозни претенции, да се обособят два форума - един на гениите-фотографи, и един за любителите. Да не се дразним един друг т.е.
По този начин един друг фотографски форум си отиде, но това е друга тема.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: compur   
Дата:   04-03-15 12:47

vkk1, може ли да дефинираш "любител", моля!

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: tbby   
Дата:   04-03-15 23:05

kollev3,
какъв ти е апарата?
В нета има много - безплатни и платени.
На око няма да стане, отсега ти казвам.

Намираш цветен профил за твоя апарат и инсталираш.
След това импортваш RAW в Lightroom или Camera Raw, отиваш на Camera Calibration - падащо меню Camera Profile и ако си записал профила където трябва там ще го видиш.

Може да не изглежда като jpg пак, но е много добра отправна точка. В Lightroom можеш да го донастроиш и после да си запишеш всичките настройки и т.н. в един user profile.

Ако го направиш, следващият път, когато импортваш снимки можеш да им зададеш по default да се отварят с твоя профил и настройки.

Найс, а? [smilie21]

п.п.
Трябва задължително цветния профил да е за твоя модел камера, иначе няма да се показва в падащото меню.



Публикацията е редактирана (04-03-15 23:07)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: Emoxide   
Дата:   05-03-15 01:04

Adobe са свидливи арогантни шибаняри! [cool]

Нямат цветни профили за доста фото-марки Pentax, Samsung, Panasonic, etc...

За щастие го има DxO Optics Pro 8/9/10 в тях има профили отговарящи на цветния профил по подразбиране. Хубавото е, че с v10 се поддържа пълна обратна връзка DxO <=> Lightroom 5

Има и друг ПЛАТЕН $15 вариант, погледни ето тук:
Huelight Photoshop & Lightroom Camera Profiles

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: Emoxide   
Дата:   05-03-15 01:07

погледни и тук -> rawstudio - Revision 4430: /trunk/profiles безплатни са [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: chepkata   
Дата:   05-03-15 08:30

А възможно ли е, профилът, който камерата създава и записва в картата с разширение .NCP, да се ползва по някакъв начин в ACR, която работи с профили .DCP? Може и да е тъп въпросът, но на човека точно това ще му покаже RAW файла точно така, както би го записал апарата в JPG.

Всъщност, .NCP е при Никон. Не знам защо приех, че това е и неговата марка [smilie18] [smilie11]

Но въпросът остава.



Публикацията е редактирана (05-03-15 08:34)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: tbby   
Дата:   05-03-15 09:58

Emoxide,
от твоя линк си свалих профил за апарата - нииииииищо общо, човек :)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: compur   
Дата:   05-03-15 10:02

Профилите за апаратите не ги прави Адоуб, а производителя на Фототехниката... така че всички въпроси към съответните фирми! [smilie3]



Публикацията е редактирана (05-03-15 15:55)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: Emoxide   
Дата:   05-03-15 16:48

аз ползвам DxO като конвертор.
Lr нещо не ме радва....

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: kollev3   
Дата:   05-03-15 22:15

Ползвам D800E със 24-70 и 70-200 ще пробвам това което ми препоръчахте..Преди време пробвах безплатната Capture One 8 и най-интересното профила на Canon Mark 2 най ми хареса[shtrak] Тоест...Nikon стана Canon...[beer] Най-естествен цвят...

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: tzl   
Дата:   05-03-15 22:18

@kollev3 — имай в себе си я бяла визитка, я бял лист А4 (или част от лист А4) и го снимай винаги на същата светлина, на която снимаш обектите от кадрите си. После ще я ползваш, за да нацелиш бял баланс долу-горе, който може да ти е по-близък до реалността от тези "профили".

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: kollev3   
Дата:   06-03-15 23:02

добър съвет,но при положение че снимам предимно репортажно...светлината е много различна била и в едно помещение...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: mitkomk   
Дата:   07-03-15 01:01

Разбирам много добре за какво пита и се интересува kollev3.
Харесва му на човек jpg което му дава апарата, но иска да обработва RAW файла за по-добри резултати,но за начало на обработката да се почне с приложените параметри от апарата върху RAW-то.
За съжеление май не може.Освен вградения jpg тумбнайл от апарата...
Профилите и пресетите към RAW програмите за съответния апарат никога не дават същия jpg като апарата. Най-близко до изходния jpg от апарата са фирмените програмки за работа с RAW които си вървят с апарата.



Публикацията е редактирана (07-03-15 01:02)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: MauMyHa   
Дата:   07-03-15 07:19

дали ще е джепег или роу файл. няма значение. Цветовете извадени от кото и да е цифроф фотоапарат нямат абсолютна стойност с реалните цветове. Обаче може да поправите този технически недостатък.
Купете си, цватна таблица за калибриране на камерата която притежавате. Създавате профил на камерата в Абоде продуктите и винаги ще имате прекрасни и много по реални цветове в нюанси.
Таблицата е на вариваща цена от 150-200 лева.
И не забравайте, на 5% комисионна съм!

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: tbby   
Дата:   07-03-15 09:08

Идеята по принцип е добра, но репортажно снимане и постоянно меняща се светлина не ми се връзват с цветна таблица...

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: kollev3   
Дата:   07-03-15 18:12

Идеята за цветна таблица много ми харесва...но как точно става калибрацията...снимам цетната таблица и след това къде се правят промените в настройките на апарата или в лайтрума...

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: tzl   
Дата:   07-03-15 18:18

Дали ще щракнете кадър на цветна таблица или на сива карта, би било достатъчно, за да се направи читав бял баланс. Дори само ако се снима бял лист, пак би било по-точно отколкото на ок.

Вече вие ще си прецените дали изваждането на лист, който ти стои в джоба и щракването му е по-бавно отколкото времето, което ще ви отнеме да налучквате бял баланс на всяка снимка или на всяка група снимки.

Работата с цветни карти е по-скоро за друга тема.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW-JPEG...
Автор: chrisnoch   
Дата:   08-03-15 01:54

Доколкото разбирам, въпросът не опира само до бял баланс, а до нещо доста по-сложно - "отправна точка", която да осигурява възможно най-точно възпроизвеждане на цветовете.

Ето едно кратко видео, което хвърля свелина върху проблема и един от начините за решаването му:
http://www.youtube.com/watch?v=Dn5VvB32wVI

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »