Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Pac   
Дата:   23-02-15 14:09

Здравейте,
Снимам с Никон Д5200, в момента имам 4 обектива:
- Sigma 10-20mm f/4-5.6
- Nikkor 35mm DX f/1.8G
- Voigtlander Nokton 58mm f/1.4 SLII (ръчнофокусен)
- Nikkor 55-200mm f/4-5.6G VR

Войтландера купих с идеята да бъде обективът ми за портрети. Да, много удобен като дължина, хубаво боке, ама с тоя ръчен фокус нещо не ми се получават нещата. В крайна сметка много по-често снимам хората с 35мм, просто защото ми по-удобно, не се налага постоянно да мисля за фокуса и ми остава време да мисля за композицията и всичко останало. Твърде рядко ми се занимава с Войтландера, колкото и прекрасна да е каратинката му.

Сериозно се замислям да го заменя за нещо автофокусно.
Основните претенденти са:
- Nikkor 50mm f/1.8G
- Nikkor 50mm f/1.4G
- Nikkor 85mm f/1.8G
50-ката на 1.8 е толкова евтина, че мога да я купя и без да продавам ръчнофокусния.
Също съм си мислил и за някой макро обектив, който да позлвам и като портретник, понеже нямам макро иначе, а ми харесва като концепция. Но в крайна сметка по-важни са портретите.

Какво ще ме посъветвате?
Да сменя ли Войтландера наистина и с какво?
Вариантите може да не се ограничават с изброените от мен стъкла, но все пак да не надхвърлят 1000лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Slivenski   
Дата:   23-02-15 14:20

60 mm micro - според мен е супер за портрети. [beer] [beer]

На старо може да се намери за около 500 лева D версията.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Pavlov   
Дата:   23-02-15 14:23

Само че D версията няма да има автофокус на D5200. Това я обезсмисля при наличието на ръчнофокусен 58/1.4.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: fraction   
Дата:   23-02-15 14:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Pac   
Дата:   23-02-15 14:29

Мога да взема G версията, цената ѝ ме устройва, но трябва да съм сигурен, че искам точно това.
Един минус за тази 60-ка е, че е само за кроп, а някой хубав ден си мисля да мина на фул фрейм. В този ред на мисли, най-смислена покупка е 85мм, понеже само той ще остане истински портретник на фул фрейм. Така или иначе този ъпгрейд на тялото е в неопределеното бъдеще...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Slivenski   
Дата:   23-02-15 14:30

D5200 няма мотор ли? Не знаех... [smilie25]

Значи 60mm AF-S G [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: fraction   
Дата:   23-02-15 14:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Slivenski   
Дата:   23-02-15 14:36

Харесвам микрото заради остротата му. За мен това е важно при портрети.
Иначе 85 мм също е супер. Но да се снимат портрети с някакъв супер дефокус на 1.8, вече е демоде си мисля.
И двата са много добри. Зависи какво иска авторът на темата.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Pac   
Дата:   23-02-15 14:40

Опа, май разсъжденията ми за 60-ката не са съвсем верни, тя си е фул фрейм обектив. Объркал съм се с Тамронската 60-ка.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: fraction   
Дата:   23-02-15 14:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Pac   
Дата:   23-02-15 14:49

Ако е моторизираната G версия, каква е принципната разлика между D90/D300/D7000 и моя D5200?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: fraction   
Дата:   23-02-15 14:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Pac   
Дата:   23-02-15 15:01

A, ясни са ми предимствата на по-високия клас тела и донякъде съжалявам, че не взех такова. И все пак, не разбрах защо 60мм е по-скоро за тях, но не и за моя?
Иначе със сигурност 85мм е страхотен. Просто трябва да реша доколко важна за мен екстра е макрото.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: fraction   
Дата:   23-02-15 15:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: alext   
Дата:   23-02-15 15:24

Ако ще използваш обектива само и единствено за портрети 85мм 1.8g е твоят обектив, НО обмисли хубаво следните работи. На кропка с 85мм, за да снимаш някого в цял ръст, ще ти трябват едно 10-15м да се отдалечиш и в затворено помещение упражнението е почти невъзможно дори и да не е снимката цял ръст. От тази гледна точка двете 50ки, които си казал са по- добри на кропка. Относно разликата между тях може да видиш в нета инфото, аз лично предпочитам 1.8, заради по- бързия фокус и по- острото на 1.8. 1.4 също е чудесен обектив, но не оправдава 2пъти по- високата цена [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Pac   
Дата:   23-02-15 15:37

@fraction, това е ясно, но има и AF-S версия този обектив. Вярно различна е в много отношения, не е само до мотор, оптичния дизайн също е променен (уж за добро).

@alext, и аз ги правя тези разсъждения за пространствата, но в крайна сметка за цял ръст си имам 35мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Giorgio.K   
Дата:   23-02-15 15:56

В предвид обективите които имаш, взимай смело 85-ца.
60AF-S е чудесен обектив, обаче за портрет на кропка f2.8 си е компромис.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: demiman   
Дата:   23-02-15 15:58

... и не бъркай макрото в портретите [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Божидар58   
Дата:   23-02-15 18:32

Имам 50/1.8G, 85/1.8G и 105/2.8 Mikro VR. Последния прави страхотни портрети. Вярно, че е скъп но си заслужава всеки лев. 85/1.8g също е прекрасен портретчик, но с него имам повече брак ,а ако тялото няма фина настройка на AF от 10 снимки на 1.8 ще оцелиш 3 или 4 да са на фокус.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: simbon4o   
Дата:   23-02-15 19:21

Зависи какво ти е разбирането за портрети [smilie5]
За мен 2.8 е ок за портретен обектив, ако е поне 200мм и на фул фрейм иначе е много ограничаващо.

Войта не е лош обектив, ако си го харесваш му вземи една безогледалка и снимай с нея и него. Две тела е готина екстра - не сменяш обективи и може да не ползваш гадни зумове, а само твърди или един зуум и един твърд... ако идеш на пейзажене можеш да пуснеш едното да прави таймлапс, а с другото да си цъкаш друго... Оптичните визьори не са толкова добри за МФ като електронните(тези с поне 1024x768 резолюция)

50 1.8G е най-доброто за кроп никон от АФ никонските. Можеш да погледнеш и тамрон 60 2.0(кропски е) - страхотна оптика, малко кофти АФ ама портретенето не е спорт... Ако няма проблем с фронт/бек фокус ще е чуден за портрети и макро.

Макро обективите за портрети в повечето случаи не стават. За студио... да по-се ядва, но там се гони друга визия.

Купи си 50 1.8G, намира се по 250лв... ако не ти допадне ще го продадеш.

85мм е друга работа за портрети, но не е толкова универсален на кропка.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Pac   
Дата:   23-02-15 22:36

Мерси за изчерпателните отговори!
Вече от няколко места чувам за проблеми с фокуса на 85мм. Същевременно предивид това, че често снимам на закрито, 50мм може да се окаже по-удачна дължина (макар, че 60 ми харесва повече).
За портрети от дистанция на открито, като че ли ми се ще 105мм макро, ама ще остане за по-натам, понеже ми е над бюджета.

Между другото какво ви е мнението за 50мм ф/1.4 на Сигма (обикновената, не арт версия)? Верно е доста по-голям и тежък буркан, но доста му хвалят бокето.

Сега общо взето се мъча да си избера между всичките възможни 50-ки. 60мм макро също още е в играта, макар че малко се обезмисля, ако реша да събирам за 105 после. :)



Публикацията е редактирана (23-02-15 22:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: didesignbg   
Дата:   23-02-15 22:41

85 разбира се, то ти от 50-ките нямаш избор. 1,4 е със смешно бавен фокус, особено за цената си, та остава 1,8 Г, който не е лош обектив но е доста скучен.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: kvakioh   
Дата:   24-02-15 01:04

Tamron SP AF60mm f/2 DI II LD (IF) e решението, има мотор.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Murnau   
Дата:   24-02-15 01:11

аз снимам с 60 микро, много съм доволен. 85 рядко ползвам, имам го.

най-много 35 и 60. на фулфрейм

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Giorgio.K   
Дата:   24-02-15 10:27

От Сигмата 50/1.4 ще изкараш възможно най-приятния дефокус като за 50-ца. Но оставам на мнението, че след като имаш 35 мм. и 58 мм. макар и ръчнофокусен, то логичния избор е 85. За макро обективите чети и слушай какво ти казаха по-горе ... ако не искаш скоро да продаваш макро обектив в базара [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Pac   
Дата:   25-02-15 10:24

Май се спрях на 85-цата наистина. Ако до събота нещо не ми преобърне представите, ще пазарувам. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: koev   
Дата:   25-02-15 10:59

Според скромното ми мнение 85 1.8G е много добър избор. Преди имах D версията, която беше остра след 2.8, но с много нервно боке. Не ми харесваше и го продадох. Сега след като взех G версията почти не го свалям от апарата. Последните ми снимки от профила са с него. Не го затварям повече от 1.8 - много остър и с приятно боке...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: PhotoBo   
Дата:   25-02-15 12:33

Разумния избор според обективите, които имаш би бил Nikkor 85/1.8G.
Аз имам Nikkor 50/1.8G и 105/2.8 VR, сега по същата причина ще взимам 85/1.8G. Има нещо в рисунака на този обектив, което много ме привлича! Снимал съм с 60/2.8 микрото, за макро е супер, но не знам как ще е за портрети - хвалят го като цяло! Така че сигурно ще си доволен и от него като краен резултат, а и ще имаш 2 в 1, но 85 си е класически портретчик и на кроп и на ФФ - там май все ще си доволен за основната цел - портрети [smilie3] Избора е изцяло твой!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Pac   
Дата:   28-02-15 17:12

Да са ми честити 85-те мм :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: PhotoBo   
Дата:   28-02-15 17:42

[smilie24]
Със здраве да си го ползваш и много сполучливи кадри да направиш!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: simbon4o   
Дата:   28-02-15 19:38

Чакаме кадри :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Pac   
Дата:   28-02-15 19:53

Ето я първата според мен по-сполучлива, щркантата на път от Павилиона към вкъщи в Южен парк:
https://photo-forum.net//i/1896976




Публикацията е редактирана (28-02-15 19:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: Pac   
Дата:   28-02-15 20:00

Ето я и директно от апарата (само конвертирана в jpeg):

https://rakiqq.dm2303.livefilestore.com/y2pDXrd_IKmBUTWwPMedW73apEcuggjYCjeGJYjsUHVt5MO8sdXhKVje2xIY

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: fotorafi   
Дата:   01-03-15 18:28

Здравей,
един познат разпродава никонската си техника и минава на друга сиситема. Интерес представлява портретната му система: обектив "Биометар 2,8/80 мм" за Пентакон 6/6 с фабричен преходник Пентакон> М-42 + преходник М-42>Никон. Ръчен фокус, ще потвърждава фокуса никона ти. Изображение ще изгражда само центъра на обектива, най-качествената му част .
80 мм х кропа на никона. Няма да имаш безкрайност с неговия преходник, но за портрети до 7-8 -9 метра е великолепен. Също и за макро. Снимал съм служебно с Пентакон 6/6 с този обектив 25 години. Изключително става остър след 5,6. На отворена бленда 2,8 и 4 е с добър портретен рисунък, великолепно боке и системата няма да бъде скъпа.
Цени не съм питал, но си купих преходника М-42>никон за 15 лв. и го ползвам с един Хелиос 44.
София, 0886-711-193

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет са портретен обектив за Никон
Автор: desmes   
Дата:   01-03-15 19:35

Честито ! [shtrak]

Рафи , уникален си ...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »