Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Курс по фотография
Автор: GoneWild   
Дата:   29-01-15 08:38

Здравейте на всички,

Бях пуснал тема преди няколко дни, затова какъв фотоапарат да си закупя, но най-накрая реших да отида на място и да събера нужната информация, която ме интересуваше. След голямо мислене, най-накрая си закупих Никон Д7100 + 18-140 мм, втора батерия и две карти памет. Като за абсолютно начинаещ мисля, че направих добър избор. Радвам се, че не се изхвърлих прекалено както бях предвидил. [cool] Прочетох си упътването, но си личи, че не боравя както трябва с техниката. Кой курс по фотография бихте ми препоръчали? Този на фотосинтезис или на фото-форум? Ще се радвам, ако някои е посещавал един от двата курса, да сподели впечатления. Благодаря! :) :) :) :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: fraction   
Дата:   29-01-15 08:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: RazorJack   
Дата:   29-01-15 09:50

Винаги ми е било интересно защо хората за първи апарат се мятат на огромен dslr?

Човек за да се научи трябва да снима много. Ама МНОГО. Не става просто с някакъв курс или четене. За да снима много, апарата трябва да му е винаги в него. Не можете да ме убедите че човек (особено начинаещ) ще размъква със себе си такъв тупуз постоянно.

Личното ми мнение е че трябва да се започне със сапунерка с пълни ръчни настройки, която да ти е винаги в джоба. Чак като човек осъзнае какво точно не му достига, тогава се минава на нещо по-голямо ...

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: GoneWild   
Дата:   29-01-15 10:04

Винаги ми е било интересно защо хората имат толкова силното желание да осъдят избора на някого и да налагат своя такъв. Това е моят избор. Все от някъде трябва да започна, нали? Ти си започнал със сапунерка, моят избор е да се науча на ''огромен дслр''. Далеч съм от мисълта, че прочитайки една книжка и записвайки един курс, ще стана велик фотограф. Не смятайте хората за толкова наивни и глупави, моля ви..

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: GoneWild   
Дата:   29-01-15 10:06

fraction, благодаря за отговора! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: fraction   
Дата:   29-01-15 10:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: fotorafi   
Дата:   29-01-15 10:07

За мен, изборът е правилен. Защо трябва да купува сапунерка, после прост DSLR и накрая апарат с възможности? Излишни разходи и загуби. Има си бюджет, купил си. Сега следва основно да се запознаеш с възможностите и операциите на камерата и след това на курс. Бих препоръчал курс:
-Фото форум
-СУ "Факултета по журналистика"
-НАТФИЗ
-Цветан Томчев- в.Труд
-Николай /Коко/ Треиман
-частни, индивидуални уроци 0886-711-193

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: deerstalker   
Дата:   29-01-15 13:28

[smilie5] Решението е тук ако си от провинцията носиш постоянно фотоапарата с теб и правиш по 200-300 снимки, гледаш, сравняваш и така до като сам разбереш кое е правилно и кое не.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   29-01-15 13:56

Здравей, колега!
Поздравления и добре дошъл в отбора. [smilie24]
Изборът ти е прекрасен за начинаещ фотограф. Оттук нататък разковничето е да снимаш много. Като казвам много нямам предвид да щракаш безцелно наляво-надясно, а да си изградиш навик да отделяш не малко време на хобито си - без да отделиш много време няма как да станеш добър в каквото и да е.
Чети за техническата страна на нещата - ще ти е добър съветник относно практическата и ще имаш по-ясна представа за устройството на апарата си. В началото всички забиват по броенето на пиксели и качеството на самото изображение, но забравят, че истински хубавата снимка е тази, която разказва история, която предава усещане, която буди емоции. Освен това, ако си позволя да цитирам колега от форума - във фотографията има "кренвирши", т.е. трикове да правиш страхотни снимки с обработка, които нямат обаче никакви други достойнства. Но не е това целта, нали? [smilie3]
Препоръчвам ти Photography Monthly като периодика - в ЗамундаБананаБенд има всички броеве от 2009 до 2012 - по-старички са, но освен тонове реклами има интересни ревюта и сравнения. Отделно от това на същото място има и доста книги за фотография - дръпни и тях. Ако си наясно с английския ще са от полза.
В ютуб има доста канали със сравнения и ревюта - DigitalRev TV, Tony Northrup, ThatNikonGuy и още тонове - научи се да не вярваш прекалено на тях - много от тях са на "хранилка" при производителите и хвалят на принципа - който даде повече. Отделно, че на няколко пъти съм бил на крачка от финансов колапс заради съвети за закупуване на техника от този или онзи. [smilie10]
Чичко Кен пък разправя, как 18-55 е едва ли не всичко, от което имаш нужда - е, не е.[smile] Сам ще го разбереш.
Експериментиране и пак експериментиране. С далеч по-слаба техника от твоята се създават шедьоври, така че можеш да се успокоиш, че теб техниката няма да те спъва. Твоята задача сега е да я овладееш, за да не я спъваш ти [smilie7]

И не забравяй - никой софтуер за обработка не може да вложи идея, замисъл и вдъхновение в "постна" и скучна снимка.

Дано това да не звучи като писано от претенциозен и предвзет човек - макар и да го пиша и на теория да го знам, аз все още се опитвам да овладея половината от написаното [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: Forever_Carrie_On   
Дата:   29-01-15 15:16

Относно курсовете и аз като теб се чудех кой да избера и накрая се записах на този на фото форум, понеже:
- поне както са описани програмите, ми изглежда че има повече упражнения
- като разгледах работата на лекторите, тези на фф ме впечатлиха повече
- доста по-интензивен е - 10 поредни работни дни, което поне аз го предпочитам

Та, ще видим, очаквам 9 февруари с нетърпение: ) [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: GoneWild   
Дата:   29-01-15 16:53

Dobromir, благодаря ти за съветите и вдъхновението! Прочетох коментара ти с удволствие. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: satansho   
Дата:   29-01-15 17:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   29-01-15 18:19

Всеки може да ти каже само какво би направил на твое място, но дали това е правилният избор - Божа работа. :) Знам само, че щях да съм доволен, ако някой навремето ми беше дал съвет да не минавам през всяка стъпка и респективно да губя една торба пари от всяка продажба на техника секънд хенд. [smilie8] Сега снимам с купен на старо за 1000 лв. д300с и няколко стъкла, а съм дал общо сигурно над 4500 лева. Малко скъпичко излизат поредните стъпки, вярвай ми :) Тъѝ че изборът ти е супер, на тема кроп сензор си в топ 2-3 тела, ако те пали фотографията след време ще направиш - при желание от твоя страна и реална необходимост - стъпката към ФФ. А пък кой какво ти казна тук и там - пускай по течението.[cool] [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: satansho   
Дата:   29-01-15 18:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: fraction   
Дата:   29-01-15 18:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: satansho   
Дата:   29-01-15 19:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   29-01-15 19:04

Добра е покупката на тяло и обектив. Точното попадение като за начало.
ЗА курс не мога да кажа, но като цяло да се чете упътването, списания онлайн или pdf формат и да се товари апарата с кадри. Това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: victory13   
Дата:   29-01-15 19:15

За да успееш в някаква област, са ти необходими талант, труд и ентусиазъм... за квалитетен в същата област, може да минеш и с две от тях, но едното задължително е ентусиазъм [cool]

Наскоро тук едно дете на 15 години пусна тема за снимки, личеше му огромния ентусиазъм за снимане и показване... все пак форумът май е за това.
Точно за няколко часа "старите пушки" тука го навряха на к. в г., също с огромен ентусиазъм [smilie18]

Относно курсовете се запиши на този, който ти е удобен на теб [beer]

Техниката няма голямо значение, но има различни възможности. Не едно и също да изкачваш стълбата от дъното, или да прескочиш 3-4 стъпала. Конкретната камера дава тази възможност, ползвайте я.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: satansho   
Дата:   29-01-15 19:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: victory13   
Дата:   29-01-15 19:26

Българска класика е да интерполираш собствения си мозък върху всички,Колега [smilie5]

И все пак, човекът пита за курс [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   29-01-15 19:34

satansho, може ли да те питам дали е задължително да минеш през 1000d, за да разбереш какво е експозиция? Като го купиш въпросното лайно за 900 лв. и го продадеш за 300, губейки около 60% от стойността му какво точно си разбрал повече за експозицията, отколкото ако си тръгнал от 70d или 7d, например? Не говорим за 1д ц или 1 д х, нито за д4с или д810, а за 7100, което в крайна сметка не е топ ъф дъ топ, нали?[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: satansho   
Дата:   29-01-15 19:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   29-01-15 19:42

Пич, вземи се в ръце. Подари му твойта Скина и да се свършва...[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: victory13   
Дата:   29-01-15 19:49

"Иначе според мен най правилният подход е стъпковия..."

"Иначе винаги съм казвал че най добре е да имаш най добрата фотокамера която може да си позволиш..."

Не ти е лесно, наитина ви разбирам, и двамата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: satansho   
Дата:   29-01-15 19:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   29-01-15 20:42

Ами че човекът в предишната си тема каза - до 3000-3500 лв. Трябва ли да си купи D3200, за да не прескочи случайно някоя крачка? В момента най-евтиното тяло на Никон е 650 лв. D7100 е 1700 лв., разликата не е 10 пъти, ебаси. С бюджет от 3500 лв. можеше доста повече да се "изхвърли" даже :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: satansho   
Дата:   29-01-15 20:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   29-01-15 21:04

Мир да бъде, всеки си има неговата истина. Моята е, че ходейки по стъпките се потрошиха бая пари, които нямат връщане и ако не бях толкова припрян и бързащ, можеше в момента да имам по-добра техника. Твоята пък е човек да не надскача развитието си. [beer] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: satansho   
Дата:   29-01-15 21:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: radomarinov   
Дата:   29-01-15 21:48





Публикацията е редактирана (30-01-15 09:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: bg2014   
Дата:   29-01-15 22:17

Типично нашенски форум - питаш нещо и те хвърлят в толкова различна посока, че се чудиш какво си питал.
Е - аз преди 90 година снимах с лентови Канони и проявявах в студио на приятел. За удоволствие.
После излезнаха сапунерките. Снимах с такива, защото е лесно за носене и за употреба. Разглезена работа, вдигаш и стреляш.
После другото стъпало - нисък Канон. Видях колко възможности има и разбрах, колко малко знам за снимките, които са ме кефили до сега.
И осъзнах, колко прекрасни мигове имам запаметени със сапунерки, но които по стандартите на този форум са прашинки без стойност. За мен си имат стойност естествено. Сега взех 5100 и макар първо ниво поне вече е правилна големина.И едва сега осъзнавам, колко е лесно на съвременните фотографи. Снимаш и веднага виждаш какво си снимал и какво да коригираш за прекрасната снимка. Лесно сравнено с лентовите времена.
И синовете ми колкото и да нямат афинитет към фотографията сега не мога да се вредя да снимам с Никона. Като празник е да снимат и да говорим за снимките. И след тези празни приказки мога да споделя личен опит:
Минал съм по много стъпала. Снимам за удоволствие (макар да получавам пари от снимките понякога) . Съжалявам, че съм нямал възможностите и акъла на колегата, пуснал тази тема. Просто едно е да тръгваш от дъното да катериш и съвсем друго е да си на височината, да гледаш отгоре и да се учиш на висок клас техника. Като се има предвид и курсовете, и този форум и безброй добронамерени колеги какво повече да иска човек.
Само енергия и време с тази прекрасна техника. Дълго стана, но не се сдържах на упреците "колко грешен път е избрал колегата".
Успех на всички начинаещи и професионалисти. И дай Боже всеки му най-добрата техника и ситуация.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   29-01-15 22:18

Коли и фототехника не сравнявам.
Ако се почне, може да се навъртят десетки комбинации. Явно това е най-новото за автора на темата и това взима.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: GoneWild   
Дата:   30-01-15 08:21

И какъв е изводът от целия този разиграл се спор? Че, видиш ли, направил съм най-ужасния избор, че няма как да се науча на висок клас техника, че съм глупав и наивен начинаещ, който бърза да купува без да знае какво точно да купи? Явно трябва да се примиря, че по-големия процент от хората никога няма да ти кажат нещо полезно, а само празни приказки. Че дори и да съм направил неправилен избор, как бих могъл да измъкна най-положителното. Но благодаря и на останалия процент добронамерени хора, които ми казаха все нещо полезно, което би ми послужило. [smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: fraction   
Дата:   30-01-15 08:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: GYPSY   
Дата:   30-01-15 13:10

GoneWild - има доста полезни коментари в темата ти.Доста от писалите имат право, но ще ти е трудно за сега да ги разбереш. След като си абсолютно начинаещ то няма как да разбереш дали си направил добър избор, защото нямаш база за сравнение.На помощ идват форумите. Трябваше да се запознаеш с + и - на всяка марка, след това да направиш по 1-2 кадъра, да ги качиш на компютър и да видиш коя снимка ти допада най-много. Относно курса - какво мислиш да правиш след това? Да си останеш любител или да изкарваш пари от фотография? Ако имаш достатъчно свободно време и няма да изкарваш пари от фотография - курс не ти трябва. По форуми, сайтове, видео канали има достатъчно информация, за да се научиш да правиш снимки, които ще ти харесват. Ако ще изкарваш пари - ще ти трябват още пари за курсове( няколко- има за начинаещи, напреднали,портретна, продуктова, сватбена фотография и т.н.) и допълнителна техника(обективи,светкавица/и,за да можеш да се конкурираш с останалите. За начало - прочети си много добре ръководството на апарата. След това му провери фокусните точки дали правилно фокусират( централна и странични и качи снимката на компютър, защото на дисплея няма да може да видиш дали има отклонение). Провери и обектива дали има фронт/бек фокус. Тези неща е трябвало да ги направиш още в магазина,за да си спестиш ходене пак до магазина, но и сега не е късно.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: Daniel_P   
Дата:   30-01-15 15:54

Според мен си направил много добър избор! И напълно подкрепям написаното от Dobromir_Kalenikov и повечето мнения в темата![smilie24]
Но не споделям доста от мнението на satansho!
За бюджета който си имал въобще не си се изхвърлил и си направил много добър избор! Дали този или по евтин апарат не знам каква е разликата за разбирането на функциите тя просто не е голяма! Само че с по добро тяло имаш по добри характеристики на техническата част и следователно функциите стават още по лесни за използване като получаваш и по добри резултати!Така че разбира се, че е по добре с по добро тяло стига човек да може да си го позволи!Но най-важното е както казаха вече е да имаш око да си амбициран и да не спираш да се изучаваш! Аз не знам satansho как прозря че няма да ползваш и 50% от възможносто на камерата, но той си знае!След като питаш за курс ясно си лечи, че имаш желание да се занимаваш. А и в крайна сметка има доста по важни неща за да правиш добра фотография от това да използваш на 100% възможностите на камерата! Защото камерата няма как със функции да ти направи снимките наистина добри!
Другото което не разбирам как според него е по правилно по стъпковото закупуване на техника за да израстнеш и това да хвърлиш 1500-4000лв за техника е нелепо при полужение че си начинаещ! Е аз за по малко от 1.5г съм на загуба 1100лв от продажба на това постъпково копуване!Така че не виждам кое му е нелепото при полужение че D7100 е отлично тяло и ще ти служи поне няколко годи.Сега остава да си купиш и правилните обективи! Подкрепям идеята да се запишеш на курс, вярно можеш и сам да четеш и учиш, да гледаш клипове и да снимаш, но на един такъв курс освен, че ще научиш полезни неща ще се запознаеш с др. хора който споделят твоята страс! Ще обменяте опит може да станете приятели и да се сабирате да снимате в времето и да споделяте опит и техника, което прави нещата много по интересни и забавни от това да минеш абсолютно сам по този път:) Е разбира се ще трябва и доста да четеш! Успех[shtrak]



Публикацията е редактирана (30-01-15 16:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: stefan.k16   
Дата:   30-01-15 17:29

Ето това е добър и полезен отговор, който може да помогне!

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: satansho   
Дата:   30-01-15 17:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курс по фотография
Автор: bg2014   
Дата:   30-01-15 22:32

Както се видя има хора с постепенно вдигане на летвата, и съжаляват за това. Има и други , които не съжаляват за това.
Дали ще е верен твоят избор ( според мен - ДА) ще определиш ти самият. Ако останеш с една скъпа играчка - жалко. Но ако започнеш да опознаваш играчката 7100 и след година започнеш да даваш верни и полезни съвети на други в твоето положение - е тогава ще си доказал верният избор. Успех!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »