Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Полезно четиво?
Автор: djounsa   
Дата:   27-01-15 21:43

Здравейте приятели. Днес докато се разхождах минах покрай книжарницата и реших да влезна вътре да разгледам и попаднах на интересни книжки "Тайните на цифровата фотография" от Скот Келби. Бяха 4 издания на цена 20лева всяко. Така прелистих ги набързо и ми се сториха доста интересни. Искам да Ви попитам заслужава ли си да дам 80 лева за всичките и да чета или просто ще си дам парите. До сега съм чел само книгата на Майкъл Фриймън "101 полезни съвета за дигитална фотография". Ако някой ги е чел моля да сподели мнение [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: a100   
Дата:   27-01-15 21:48

[cool] [smilie24] Вземай и чети!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: kollev3   
Дата:   27-01-15 22:21

КНИГИТЕ СА СТРАХОТНИ...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: h_bio   
Дата:   27-01-15 22:54

Взимай ги! За 80 лв. най-малкото ще седят страхотно на библиотеката ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: MikeDimit   
Дата:   27-01-15 23:13

Лично мое мнение - не си струват парите.Така и не проумях през годините за какво хвалят Келби. Компилация в стил for dummies като за американци. Много баластра и пълнеж. Може да се редуцират до 25% от обема. Онлайн ще си намерите същата информация при това в разлчни стилове. Най-добре потърсете видео уроци по интересните за Вас теми.

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: Mihalaki   
Дата:   27-01-15 23:16

В гуглето може да се намерят части от тях (че даже и целите) в PDF-формат на английски, ако искаш да ги разгледаш по-подробно преди да купуваш. :)


Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: Петрос   
Дата:   27-01-15 23:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   27-01-15 23:58

За начинаещи са ок

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: vladod   
Дата:   27-01-15 23:59

На ХАРТИЯ, при това на чист БЪЛГАРСКИ - заслужава си !!! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: Петрос   
Дата:   28-01-15 00:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: narval   
Дата:   28-01-15 00:12

Според мен, на Келби си заслужават книгите му "Цифрова фотография с Photoshop CS...", но не и тази която споменаваш.


Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: Hman   
Дата:   28-01-15 00:14

Купи си едната книга прочети я, ако ти допада как е поднесена информацията или какво си научил си вземи и следващата. Аз лично спрях до втората част, не ми харесва стила.

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: MikeDimit   
Дата:   28-01-15 00:50

Съвета на Hman е може би най-добър. А и ще помогнете на едно чаровно семейство да плаща заплати. Само моля купувайте от издателя - той си има книжарници. Не купувайте от другите две вериги ,че в единия случай подкрепяте едната голяма опозиция, а в другия небезизвестен млад преуспяващ крупен бизнесмен, син на мама.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: lamerko   
Дата:   28-01-15 11:30

Имам две книги на Скот Келби - "Тайните на цифровата фотография" - първото издание, пуснато като единична книга и "Цифрова фотография с Photoshop CS4". Купувани са преди доста време (особено първата), но реално "наследниците" им са общо взето същите, но малко "модернизирани". Та за "Тайните на цифровата фотография" - не я пропоръчвам. Твърде много баластра и почти никаква информация. Много правилно MikeDimit се изрази, че книгите са в стил "for dummies" - лъскави едни такива, а насреща нищо.

Иначе препоръчвам "Цифрова фотография с Photoshop версии CS6 & CC" (мисля, че това е последното издание) - макар и да не става въпрос за снимачни техники, то книгата е много полезна за последвалата обработка. Хареса ми, че доста засилено е обяснена работата с Adobe Camera Raw - нещо, което по принцип се примнип не е обяснено в книгите за Photoshop :)

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: rx   
Дата:   28-01-15 12:03

Съгласен съм с MikeDimit. Скот от няколко години е превърнал цялата си медийна машинка в рекламодателство и събиране на стотинки. Бях регистрирал траял акаунт в сайта му с идеята да си платя после за видео туториалите. Еми, във 100 урока се говори за едно и също и то е главно за хора, дето за първи път хващат камера. И то примесено в комбинация 20% съдържание, 80% реклама. Относно книгите, предполагам ще е същото - баластра и тук таме някой общоизвестен банален съвет. За фотографска литература бих препоръчал търсене по автор - обикновено най-добрите в даден бранш имат издадени книги, в които човек може да научи много за творчеството им.

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: val_pi   
Дата:   28-01-15 12:18

Не съм съгласен с написаните по надолу коментари че написаното в тази поредица книги на Скот Келби е баластра,напротив тази поредица е изключително полезна за начинаещи фотографи,в тях е описано как да направиш нещата за да се научиш да правиш страхотни снимки,написано е кратко и сбито без излищна информация,и най-важното на достъпен за начинаещия език.тук е разликата с Майкъл Фриймън неговите книги също са страхотни но някък по разбираеми ако сте по напреднали фотографи,това е все пак моето мнение,тази поредица от четири книжки си струва всяка стотинка и пак казвам са най-полезни за начинаещи фотографи,какъвто съм аз може би затова и мнението ми е такова

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: rx   
Дата:   28-01-15 12:27

val_pi за начинаещ фотограф познанията могат да се сбият в една книжка от стотина страници със съответните илюстрации. Не си представям 4 тухли хартия за начинаещи... виж хора като Ансел Адамс със сигурност имат какво да кажат в толкова хартия, но не е за начинаещи.

Едит: сега свалих PDF да погледна да не говоря наизуст - първите 20 страници са съдържание, реклами на другите книги, думи на автора, "за автора" и "от автора". Последните 25 страници са отново реклами, празни страници и др. Това от книга 250 страници са 1/5 баластра само в началото и края :) Скролвам на случайна страница - "и да не забравиш да си вземеш 42" Westcott рефлектор" - за къде си тръгнал да снимаш без 42" рефлектор?! Ама ако не е от въпросната марка, не става [smilie18]



Публикацията е редактирана (28-01-15 12:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: Петрос   
Дата:   28-01-15 14:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: rx   
Дата:   28-01-15 14:30

Като го гледам по видеата, в сравнение с преди, не само се е олял, а се е и оял доста [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: lamerko   
Дата:   28-01-15 14:45

Интересното е, че почти всички снимки, които ползва в своите книги не са негови - включително и стокови снимки е вкарал. Малкото негови снимки са някакви едни безлични...

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: 798099   
Дата:   28-01-15 14:56

@rx, човещинка, какво да правиш - "апетитът идва с яденето"[smilie18]

За мен едно е сигурно, книжките са полезни за начинаещи. Вярно е, че има плява, но предполагам идеята е била да са лесни за четене и възприемане от хора на различна възраст. За хлапетиите този стил е подходящ, а възрастните лесно ще отсеят плявата.


Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: rx   
Дата:   28-01-15 15:34

Има, има [smilie24] Работата с осветление е обяснена добре - с картинки, ала-бала...

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: MikeDimit   
Дата:   28-01-15 16:02

За начинаещия най-полезно е общуването с по-напреднали. Затова са и курсовете. Дали ще е виртуален курс или присъствен е по Ваш избор, но това е ефективният път да напреднете във всяка област. И форумите[beer] . "Занаят се краде, а не учи" помислете над тази фраза.

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: djounsa   
Дата:   29-01-15 07:06

Благодаря много на всички включили се! До колкото разбрах в книжарницата мога да взема книжката и да прочета малко от нея. Тогава ще си покаже какво става в нея и дали наистина си заслужава парите. Докато на Майкъл Фриидман книжката е един път. За един ден е прочетох и после само проби!

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: quazimodo   
Дата:   29-01-15 08:24

Първата част от книгата подарих на един млад колега от форума, който много искаше да се просвещава в тази област. След това спря да пише тук. Явно прочитайки я е решил, че това не е неговото хоби[smilie5] . Споделям мнението, че дори написана на чист български език не струва 20лв. Имам ги всичките като ПДФ файлове, но за съжаление на руски. Дъртак, кво да го правиш[smilie18]. Ако все пак някой ползва този "омразен" език мога да ги споделя с него/нея [beer] .


Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: Daniel_P   
Дата:   29-01-15 11:26

Имам ги и четирите и постоянно ги препрочитам, това за мен са най-добрите книги за фотография на който съм попадал! Много увлекателно написани и изключително разбираемо и не случайно първата част е най-продаваната книга за фотография в света! Имам и тази на Майкъл Фриймън 101 и нещо не ми допадна тази книга дори с мъка я прочетох! Взимай няма да съжаляваш и за мен е по добре на хартия, особено за тези книги чел съм доста и в електронен вариант но др. си е на хартия[shtrak]



Публикацията е редактирана (30-01-15 00:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: djounsa   
Дата:   29-01-15 21:02

Ще се пробва първата книга и ако ми хареса ще взема и другите. За сега ще съм пас ,защото 80 лв на един път си е пара ,която може да бъде вложена в ъпгрейд на техниката :) [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно четиво?
Автор: Daniel_P   
Дата:   30-01-15 00:03

И аз така направих[smilie3] Прочети първата ако ти допадне и ти е интересна и полезна продължаваш по ред :)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »