Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: ceco   
Дата:   27-01-15 00:41

Прави ми впечатление напоследък, че доста автори тук (в този сайт, имам пред вид) се ориентират (или изказват предпочитания) към снимки в квадратен формат, или с пропорции много близки до квадрат. Дори при портретите и пейзажите квадратът все по-смело се налага при наличието на класическите формати "portrait" и "landscape", получили и името си от съответния жанр. Разбира се, много далеч съм от мисълта, че това ги прави задължителни за добрия вкус, тук догми няма и не трябва да има! В много случаи има естетически основания и за вертикални пейзажи, и за хоризонтални портрети, както и за квадратни такива, в никой жанр не трябва да се пренебрегва никой формат ако в него най-добре се вписва това, което показваме. Напротив, въпросът ми е дали няма известно толериране на квадратния формат, а оттам - и предпочитания у някои да използват квадратен кроп, независимо дали кадъра има нужда или не?! ... [smilie11]
(Казах "кроп", защото в над 99% от случаите не става дума за средноформатен лентов кадър. [smilie3] )

Как мислите, дали квадратното кадриране е станало клише, моден писък, световна тенденция в арт-фотографията или ... формат "под специална закрила" на този сайт?


Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: batsali   
Дата:   27-01-15 00:46

Ах, а кога ли, КОГА!? ... ще дойде времето, когато не ще кропваме кръгА произведен от обективите... [smilie5]

Не съм забелязал квадратът да е някаква мода или под специална закрила.

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: ceco   
Дата:   27-01-15 01:00

За да не бъда голословен и да проверя дали не е твърде субективно моето впечатление, направих малка статистика. Ето какво показва тя към момента:

- На входното ниво ("Нови предложения") сред последните 100 качени снимки има 10 квадратни (или почти квадратни) снимки (10%).
- На по-високото ниво (Албум "Избрано") сред последните 100 преминали прага - 17 квадрата (17%)!
- Рейтинг Б (над 100 т.) - 23 квадрата от последните 100 снимки (23%)!!
- Галерия "Първа страница" - 31 квадрата от последните 100 снимки (31%)!!!

При равнопоставено отношение към всички формати (без някой да се смята за 'по-арт' от другите и да му се дава известен бонус заради това), мисля на всеки е ясно, че тези проценти би трябвало да са почти еднакви.

Ако пък има обективна причина за по-специално отношение към квадратния формат ... изредил съм в заглавието някои възможни предположения, без претенции за изчерпателност.
Какво мислите вие? [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: nyamago   
Дата:   27-01-15 01:42

Ами има нещо в квадрата... мисля, че е по-квадратен от другите формати?[smilie11]

И мерси за жокера - почвам да пускам квадратни снимки, белким събера пусти точки [smilie8] (После ще ми трябва и жокер къде ги обменят за кинти...)
= = = =

Майтапа настрана: не всяка статистиеска зависимост е причинно-следствена. Иначе в Инстаграм има 3 млиарда квадратни селфита - сигурно са все шедьоври?



Публикацията е редактирана (27-01-15 01:43)

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: Петрос   
Дата:   27-01-15 03:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: falcon   
Дата:   27-01-15 03:59

Доколкото изборът как да изглежда една снимка е в преценката на автора, не мисля, че това следва да е предмет на дискусия[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: MarinY   
Дата:   27-01-15 05:45

Не търси причината в модата. По-скоро, резултатът в квадрат означава, че авторът е мислил за композицията и е достигнал до такъв финал. Като се има предвид, че болшинството не я брои (композицията) за нещо важно, нормално е процентът на квадрата в оценените кадри да е по-голям отколкото в представянето.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   27-01-15 08:30

ceco, не всички квадрати са кроп, а не са и от средноформатна камера. Когато снимам портрети понякога правя по 9-12 кадъра , като матрица(от една и съща гледна точка), сглобявам ги получава се снимка от сорта на 30000х40000 пиксела. След това си кадрирам, както ми харесва и по някога правя и квадрати, но резолюцията им е например 6000х60000 без интерполация. По този начин се наподобява леко визията на на средноформатна камера.

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: asahi   
Дата:   27-01-15 21:42

Как ли е представен формата 16:9? А 3:2?

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: nyamago   
Дата:   27-01-15 23:01

^ 3:2 яко доминира във всички статистики - явно е най-модерен, с най-много фенове дето си мислят, че така правят артЪ. Преди време 4:3 водеше, но модите се менят [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: D.S   
Дата:   27-01-15 23:19

И кой е класическият ""portrait" формат. Това нещо за пръв път го чувам [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: MarinY   
Дата:   27-01-15 23:39

Няма такова нещо като "класически портретен" или "пейзажен" или "фейсбуков". [smilie3]
Цифрите идват от стандартните отношения на страните на хартията или монитора/телевизора/екрана. Ако искаш да "пълниш" медията, ползваш ги и композираш за тях. Ако не те интересува 100% ползване на екрана/хартията, всеки кроп е приемлив, за съответната композиция.

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: Петрос   
Дата:   27-01-15 23:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: mihalo   
Дата:   28-01-15 01:33

Моите "пет стотинки" по темата: Квадратът във фотографията не се е появил поради някакви естетически причини, а по чисто практични. Не е удобно да държиш двуобективна камера встани, на нивото на очите, още повече, че така губиш поглед над "събитието". Просто снимаш удобно и после кропиш /Да! Кропиш!/ според сюжета - хоризонтално, вертикално, а може и с корекция на хоризонта:)

А, хората от вида "Защо пък не" бързо изнамират потенциала на трудния за композиране формат и забавата с него. Вярно, има и живописни примери, но са в изключенията. Начи, пак "дефектът - в ефект".. се получава:))) Те затова сега, вече като сантимент от миналото, КвадратЪТ носи чара /заедно с черно-бялото/ на елемент от изкуството. "Новото е добре забравено старо", конспирация май няма. А, който бяга от клишето да му е здраво... айде сега!


Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: asahi   
Дата:   28-01-15 02:43

Да се самоизтъкна, щото рядко ползвам квадрат.


https://photo-forum.net/static/site_pics/182/s_1184197539_Chambao_1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: fraction   
Дата:   28-01-15 07:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: philip   
Дата:   28-01-15 08:09

Цецо, интересни данни вадиш, но като си почнал с изследването не спирай дотук! Направи още няколко такива 'снимки' на състоянието през 2-3 месеца и ще стане ясно тенденция ли е, или сезонно настроение.[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: vladod   
Дата:   28-01-15 09:24

Само се сети, че повечето сапунерки /с каквито снимат болшинството, едваудържащи се да си покажат кадърчетата/ снимат 4/3 и после си отговори защо има много картинки почти квадрат [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: ceco   
Дата:   28-01-15 11:05

@ vladod:
Не, не е въпросът защо има много картинки почти квадрат (те са според статистиката около 10% от всички качени), а защо стават двойно повече след селекцията чрез рейтингите (особено в рейтинг Б), за да стигнат до 3 пъти повече (30%) в галерия "Първа страница"!? Това ме навежда на мисълта, че са по-харесвани някак ... (а не виждам причина за това), и то специално на този сайт (не съм забелязал подобна тенденция на друг фото-сайт ... не че много ги посещавам де, но ще направя проверка)! [smilie8]

И не става дума за 4:3 формат, нито дори 5:4 ... като 'почти квадрат' имам пред вид още по-близки пропорции ... просто няма такава матрица (сред по-достъпните поне)!



Публикацията е редактирана (28-01-15 13:40)

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: nikalas87   
Дата:   28-01-15 14:32

квадрата няма никакво значение , съдържанието е от значение ...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: nikonfan359   
Дата:   28-01-15 14:40

Както каза колегата nikalas87, важно е какво има на снимката. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: kvakioh   
Дата:   28-01-15 16:56

Ако снимаме с апарат 6х6 и особено от шведска марка излиза най-добрия квадрат. За руски апарати малко по-зле, но и там яки квадрати излизат само.

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: zotto   
Дата:   28-01-15 18:03

Спазвам стандартнят формат на кадъра, само когато снимките ще се копират на машина и ще се редят във фото албумче и мисля че се губи, когато се прави това "задължително" форматиране. Много зависи и как снимаш, аз при вертикален кадър мислено все си правя квадрат, иначе ми е трудно, все нещо или ми е празно или тежи, я отдолу- я отгоре:)

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: vgramatikov   
Дата:   28-01-15 18:27

Опита показва ,че всяко нещо ,което е самоцел не е градивно за един автор.

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: ceco   
Дата:   28-01-15 20:44

@ nikalas87, nikonfan359:
Точно така, най важно е какво има на снимката. Според сюжета би трябвало да се подбере и подходящия за случая формат! В редица случаи квадратът пасва идеално (като в примера на asahi [smilie24] ), в много други, обаче, по-подходящ е някой от правоъгълните формати. Надявам се да не опираме до тезата, че който снима неща, които по-добре се вписват в квадратен кадър, вероятно е и по-добър фотограф!??

@ Pd
Опита показва ,че всяко нещо ,което е самоцел не е градивно за един автор.
Абсолютно съм съгласен с това! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: КвадратЪТ -клише, световна тенденция в арта или формат "под специална закрила" ?
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   29-01-15 10:22

Заради интернет и дастъпноста на фотообработващите програми. Преди какъвто формат ти изкарат във фотото (а той винаги е някакъв стандартен правоъгълник) на това се радваш и това показваш. После стана масов 4/3. В днешни дни, който навлиза в нещата и иска да се прави на интересен копира старите величия от средата на 20 век и гледа, че голяма част от портретите са им квадртни, без да си го обясняват технически защо.



Публикацията е редактирана (29-01-15 10:23)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »