Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Дроните и законите
Автор: J0R0   
Дата:   16-01-15 09:45

Чета тая сутрин една статия, как някаква фирма пуска на пазара прихващач-унищожител на дрони.
Ако някой дрон ви досажда, лети над къщата или двора ви, над хотела или басейна ви и папарачи - пускате прихващача убиец и му виждате сметката.
Междузвездни войни на живо [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Обаче тая статия породи в мен доста въпроси.
Аз нямам нужда от прихващач, дето се вика мога и с прашката да свърша по-добра работа.
Обаче!
Ако Джъмбо, примерно е дал 15 бона за дрон и аз му го сваля, защото не искам папарачи жена ми, това не се ли води "увреждане на чужда собственост" и не се ли наказва от закона?
Имам ли правото да свалям и да трепя дрони в "моето си" въздушно пространство?
То въздушното пространство по принцип е на държавата.
Но пък ако един дрон ти виси целодневно на два метра над главата, то това е очевидно нарушаване на личното ти пространство и посегателство върху личния ти живот.

Изобщо стигаме до задънена улица в която законите си противоречат. От една страна имаш защитено право на личен живот, неприкосновеност на имота, от друга страна въздушното пространство не е твое и нямаш право да увреждаш и да посягаш на чужда собственост, която е там.

А сега де?
Нека юристи и дървени философи да се изкажат компетентно по темата.

https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/C3.gif
https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/C3.gif
https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/rifle.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: falcon   
Дата:   16-01-15 09:49

У твоето въздушно пространство пуцай на воля[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   16-01-15 09:51

Първо трябва да докажат, че ти си свалил на Джъмбо дрона. А не е паднал от само себе си [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: rx   
Дата:   16-01-15 09:52

Мога да ти кажа как стои въпроса откъм авиациата - под 3000м се води неконтролирано въздушно пространство освен където не е указано друго - т.е. около летища, военни и т.н. Вече е много тънък момента ти като собственик на един имот, до каква степен притежаваш въздуха над него и дали ако дрона е над твоя земя, можеш да имаш някакви претенции.

Претенции обаче можеш да имаш ако дрона те снима у вас, примерно, докато се преобличаш на балкона :)

Сега за прашката, ще спомена няколко ключови думи, а изводите оставям на теб - увредена чужда собственост, самоуправство, глоба, съд, компенсация :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: h.svinaroff   
Дата:   16-01-15 09:53

Забава [smilie18]

Друг въпрос: как ще се раздели въздушното пространство над един жилищен блок ? И ако съседа от третия етаж си джитка с дрон за да ми зяпа жената доката се облича, аз имам ли право да пусна прихващач ??

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: rx   
Дата:   16-01-15 09:55

Основния недостатък на това да имаш апартамент в България - като падне блока, притежаваш един паралелепипед въздух :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: falcon   
Дата:   16-01-15 10:02

Ако е къща с двор наистина е по-лесно, сега не притежаваш въздуха наистина както земята и постройките на нея, но мисля че в някакви разумни вертикални метри трябва да се приема, че нарушение ще засяга неприкосновенноста на имота ти. Колко обаче да са наистина, дали границата на неконтролираното пространство посочена от rx или нещо друго. При всички случаи, ако наистина има наршуване на неприкосновеността не само на имота и но и на личният живот, това би следвало да е определящо за реакцията и това ще е критерият който съдът после ще ползва при евентуално дело срещу теб от потърпевшия.

Така, една тайна, няма нужда да сваляш дрона, повечето работят на 2,4Ghz кодирана връзка, ама с код, без код, едно претоварване на приемника с много децибели от мощен излъчвател и дрона се приземява при теб, или аско е с фейл сейф ша виси докато не кацне пак при теб от разреждане на батериите или пък ако е с ретърн то хоме ще си бие боца автоматично извън твоя имот.[smilie5]



Публикацията е редактирана (16-01-15 10:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   16-01-15 10:07

Това само юрист, запознат с такива казуси може да каже.

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: lord_killer   
Дата:   16-01-15 10:08

Здравейте, това със свалянето над частна собственост едно на ръка. Но какви са нормативните ограничения (има ли въобще такива) за ползване на дронове. Аз планирам професионално (събиране на екологични данни) използване на дрон над публична държавна собственост земи на височина до 1000 м. Наблизо има летище (на около 2000 м). Мислите ли, че ще имам някакви регулаторни изисквания, да не взема да нагазя в киселото зеле...

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: falcon   
Дата:   16-01-15 10:08

То незнам дали вече има такива казуси[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: lorddemonic   
Дата:   16-01-15 10:14

Всички "нови" технологии и използването им пораждат и законови казуси. Точно за това в нормалните държави бързо се взима решение и се променят законите или примерно, както е в американските съдилища се взима за пример някое отсъждане на даден съд за основа.

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: gbdesign   
Дата:   16-01-15 10:19

След първият дрон сгромолясал се и отнесъл или разбил главата на някого, ще ги забранят да се ползват в населени места.

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: lorddemonic   
Дата:   16-01-15 10:24

И половината сватбари ще им падне рейтийнга :D

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: falcon   
Дата:   16-01-15 10:25

Съгласен съм, но не с пълни ограничения все пак. Опасни машини са иначе, трябва да се борави внимателно, на места където няма много хора. Например повечето фейл сейфове изключват тротъла при загуба на сигнал, така се гарантира че машината няма да остане дълго неуправляема и да направи бели. Малките дрончета не са толкова опасни, като детски играчки са, най-опасни са хеликоптерите, особенно големите с тея въртящи се саби.

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: e-mil   
Дата:   16-01-15 10:25

Аз не виждам в какво си противоречат законите. За да се регистрира нарушение първо трябва да се докаже, че има нарушение. Оттам нататък варианти много, хем вече са изпробвани.
1. Сваляш дрона и пренабиваш серийния му номер. Джъмбо да върви да доказва, че е точно неговия. И ти не можеш да докажеш, че е твой, значи ще събира прах в някой полицейски склад, докато някой ден изчезне мистериозно оттам.
2. Сваляш дрона, при падането камерата му се чупи и невидимо го хвърляш в двора на оня омразен съсед, дето редовно си паркира колата пред твоя гараж. Дроновете са с потребителски GPS и няма да хванат разлика от двайсет метра.
3. И най-сладкият вариант - отмъщение. Сваляш дрона, откачаш Никона и слагаш Канон на негово място. Докато чакаш да дойде Джъмбо репетираш фразата: "Ми той така си беше."

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: falcon   
Дата:   16-01-15 10:25

lorddemonic [smilie24] за новата регулация



Публикацията е редактирана (16-01-15 10:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: ksuhorukov   
Дата:   16-01-15 10:31

Въпросът е интересен и действително в най-скоро време ще се появи някаква регулация на употребата на такива устройства, тъй като тя със сигурност не е безопасна в широкия смисъл на думата.

В някои щати вече има подобни ограничения - за да придобиеш определен клас дрон трябва да минеш изпит пред държавна комисия, пред която да докажеш в необходимата степен достатъчни познания по пилотирането на подобно устройство. Ако те хванат да притежаваш и използваш дрон без необходимото разрешение за това - неприятности и то сериозни. Не мисля, че нещата ще бъдат оставени просто така и в най-скоро време масово ще се приемат някакви мерки.

По отношение на заснемането в частна собственост от дрон... в Калифорния съвсем наскоро изрично прибавиха подобна забрана по отношение на публични личности, но самият въпрос като цяло е уреден и сега, та не мисля, че ще е нужна специална промяна, особено в европейското законодателство в тази сфера.

И когато разсъждавате по темата, не забравяйте един изключително важен принцип: Никой не може да черпи права от собственото си противоправно поведение. Това е много важна отправна точка :).

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: falcon   
Дата:   16-01-15 10:37

Не само това, има си естествена цедка, тези машини, особенно носещите фотоапарати или камери са доста скъпи за нашите стандарти, никой не тръгва да кара без да е проиграл доста седимици на симулатор и без да е правил доста тестови полети на машината си в контролирани условия и с повишено внимание. За мен обаче остава проблема със сигурността по отношение надежността на техниката. Наскоро разбих хелито още при тестовете именно с една от най-надеждните системи с GPS стабилизация, просто системата се бъгна нещо и отидоха стотици левове и мвного труд на вятъра, добре че нарочно бях избрал безопасно място, че можеше да резне зелката на някой без проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: e-mil   
Дата:   16-01-15 10:45

В САЩ нещата не са оставени - бързо вървят към регулация. Миналата година имаше случай с дрон, който без малко да удари човек. FAA му наложи глоба, съдът я отмени, но NTSB подкрепи с мнение, че това си е летателен апарат, съответно подлежи на регулация.

Проблемът е, че през последните 40 години радиоуправляемите играчки бяха сравнително маломощни и се ползваха на открити места. Сега все по-често хвърчат в градовете, а отделно и големите онлайн магазини се стремят да ги въведат за масови доставки на стоки. Така че законодателите вече работят по правила под натиска на бизнеса.

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: J0R0   
Дата:   16-01-15 10:48

Това с "публичните личности" е някакъв изключителен правен и логически абсурд.

Всяка личност е публична.
Някоя Златка с какво е "по-публична" от ksuhorukov?
С това че няколко сайта и няколко жълти вестника са и публикували снимките ли?
Еми нали точно ако успея да заснема ksuhorukov с дрона в някоя супер интересна поза/ситуация, всички медии ще подемат тая синмка и моментално ще стане "публична" личност.

Публичните личности ги правят медиите.
Като насочат вниманието на публиката към някого той става "публична личност".
Тъй че е абсурдно някой друг (примерно закона) да определя на медите към кого имат право да насочват вниманието си, при това на база дали вече същите тия медии са го направили "публична личност".
Малко объркано стана, но е ясно какво искам да кажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: lorddemonic   
Дата:   16-01-15 10:53

Това си е пилотиране ... демек да изкарват книжки, който ги кара, а и регистрация като МПС може :D

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: falcon   
Дата:   16-01-15 10:54

Мъж или жена имали повече от един партньор трябва да се определят като публични личности[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   16-01-15 10:57

"3. И най-сладкият вариант - отмъщение. Сваляш дрона, откачаш Никона и слагаш Канон на негово място. Докато чакаш да дойде Джъмбо репетираш фразата: "Ми той така си беше."

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: falcon   
Дата:   16-01-15 10:57

Да, да и технически преглед също, гражданска задължително но пък и паркинги трябва има също[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Дроните и законите
Автор: Gecata   
Дата:   16-01-15 11:05

Абе пуцай и гледай да не те видят. Ако те хванат отричай до край!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »