Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Фотографи vs Родители
Автор: kosmodisk   
Дата:   19-12-14 12:42

Как се справяте в ситуация, когато сте взети за фотограф на дадено събитие на което има деца, и пред вас постоянно застават родители, които снимат с телефоните си и влизат в кадър?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: fraction   
Дата:   19-12-14 12:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: deerstalker   
Дата:   19-12-14 12:48

вариант



Публикацията е редактирана (19-12-14 12:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: vga   
Дата:   19-12-14 13:00

Да си фотограф значи преди всичко да можеш да разговаряш с хората. Добре е да можеш да се справяш с такива елементарни ситуации преди да се наемеш да снимаш за пари...

Всъщност, ще ти отговоря по-дълго, защото е важно това, което питаш и не искам да изглежда сякаш се заяждам, защото не се.

Ако си нает да отразиш събитие, бил ото с деца или друго, е задължително веднага след влизането ти да стане ясно, че ти командваш парада. Как така няма да знаят кой е наетия фотограф? Трябва да си личи, тогава не стоят пред теб, защото хората като цяло не са кретени. Позицията за снимане си я избираш ти и всички околни се съобразяват с теб. Представи си, например, сватба с 300 човека, които искат да снимат, но никой не ги контролира. Е, това е работа на фотографа. Работа на фотографа е да умее да говори добре, с много хора срещу него, защото иначе няма как да гарантираш, че твоите снимки ще са по-добри от на гостите. А за това ти се плаща. Лошото е, че ако разочароваш клиенти те повече няма да си викнат фотограф, от което ще страдаме и аз и останалите, дето се опитваме да се храним с това. Така че като снимате комерсиално не мислете само за себе си, а за това, че представяте работата на всички ни пред клиентите. Несериозно е "някой да седи пред тебе и да ти пречи" - това не бива да става, защото зависи от теб, kosmodisk. Ти си шефът, ти заставаш където ти е необходимо. Ако разбираш за какво говоря... [smilie3]



Публикацията е редактирана (19-12-14 13:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: fraction   
Дата:   19-12-14 13:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: Mogila   
Дата:   19-12-14 13:18

Автор: vga
Дата: 19-12-14 13:00

Да си фотограф значи преди всичко да можеш да разговаряш с хората.


Да. Това е по важно дори от това как снимаш. За това и от мен никога не би станало фотограф :) Не мога да комуникирам много много.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: vga   
Дата:   19-12-14 13:20

Както всяка професия, предполагам, но тук важи в огромна степен - не продаваме снимки или техника, продаваме отношение и качество, което е недостижимо за любителя! Не го забравяйте [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: fraction   
Дата:   19-12-14 13:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: kosmodisk   
Дата:   19-12-14 13:36

Съгласен съм, че трябва да има комуникация, но в конкретния случай ставаше дума за около 100-200 души публика, от които не знаеш кой, кога ще му излезе детето и ще скочи да снима.
Може би аз сгреших. понеже снимах с теле-обектив, с идеята да не се вра отпред и да преча на хората да гледат...

Спомням си преди време на един концерт, по средата на една от песните, фотографа се качи на сцената, и започна да размества микрофоните, понеже му пречили... май тва е подхода. верно да си шефа [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: vga   
Дата:   19-12-14 13:48

Е, съобразяваш се, но трябва да постигнеш целта. Обещал си резултат, в момента в който си казал "ХХХ лева ще ви струва това", и си задължен да го гарантираш. Всеки един път когато отиваш да снимаш, без значение от ситуацията. Това е разликата между професионалния фотограф и любителя, като цяло.

Аз лично често сядам по земята, по турски, в големи масовки от тоя тип. Така хем съм отпред, хем не преча на родителите [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: kosmodisk   
Дата:   19-12-14 13:51

Това е много добра идея. Следващия път ще съм подготвен. Мерси [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 13:55

Да си фотограф на събитие означава да поставиш под пълен контрол цялата сцена на кадъра заедно с действащите лица.

Това означава,че знаете първо какво искате и втора как точно да го постигнете.

На такива които им пречат присъстващите проблема е в невъзможността да поставят ситуацията под контрол.

Ако не си изградите правилна стратегия за привличането на вниманието на участниците,те само ще ви пречат.

Тези качества се изграждат с работа и са особено важни когато се снимат общи кадри на повече хора.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: fraction   
Дата:   19-12-14 13:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 14:02

Всичко което не може да постигнете с насилие,се постига единствено и само с добро!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: fraction   
Дата:   19-12-14 14:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 14:05

Насила хубост не става.

Насилието води само до насилие.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 14:07

Айде бе, значи да разбирам от мненията до тук, че фотограф на събитие се явява нещо като цар и господар и главно действащо лице, което ми е непонятно на какво основание се случва или си е така по подразбиране. Ще се радвам някой истински фотограф с опит в областта, обаче и доказал се, да сподели дали подкрепя това мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 14:15

Фотографията особено външната,извънстудийната не е подходяща за срамежливи и задръстени хора.

Ако комуникацията с участниците не е на ниво нямате никакви шансове да успеете ако ще и един вагон техника да имате.

Бързата реакция,гъвкавоста и съобразителноста са решаващи за успешното решение на всяка ситуация.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: vga   
Дата:   19-12-14 14:22

iliyanb, разбрал си наполовина - за дадени събития е така, за други не. Ако събитието е сватба, да речем, фотографът я води изцяло. Ако е детско парти са по-други изискванията и т.н. Във студиото кой мислиш че командва? Този, който се е нагърбил с отговорността да предостави фантазираните снимки наяве. И да, за да си свършиш качествено работата всеки път се налага да си център на вниманието, един вид "цар и господар", но това не е нещо лошо, както се опитваш да го изкараш ти. Ако щеш ми вярвай [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 14:30

pmartinov, не разбираш какво питам ли? Или постът ти е продължение на предишните ти мнения? Ще дам пример:
Сватба като най-често снимано мероприятие. Предсватбена и/или следсватбена сесия - шеф е фотографът. Самото събитие, от което се изисква репортаж - роля и позиция на фотографа? Можем и за дейността на сервитьорките да си говорим, а и на главния готвач. Ако нямаш опит, не ми отговаряй. Любопитен съм да чуя мнения от хора с нещо зад гърба си. Ако си един от тях, моля сподели. Да уточня - нямам мечти дя снимам събития, но темата отдавна ми е интересна. Интересува ме как виждат себе си фотографите на събитие, организирано не от тях и не за тях. Поздрави!

И vga може да сподели ако има опит[smile]

Викаш vga фотографът води сватбата???



Публикацията е редактирана (19-12-14 14:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 14:33

Занаят се краде ,с четене не става...


:)))

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: vga   
Дата:   19-12-14 14:34

Изцяло, когато се очаква резултат, да. Ако си снимаш покрай тях е друга работа [smile]


Всъщност, може би не е така. Може и да греша. Може би само на мен се случва да изискват от мен да ги ръководя, защото "не знаят какво да правят с ръцете си като позират, не знаят как да застанат спрямо светлината, не знаят ритуалите, не знаят защо има осветители покрай тях, не знаят защо бялата стена има значение", вероятно твоите клиенти са свръх подготвени и ти само отиваш и вдигаш апарата. Моите не са.



Публикацията е редактирана (19-12-14 14:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 14:35

И ми се ще наистина да чуя някой с опит, който си вади хлябахс репортажи, а не мечтатели-теоритици, без да се обиждате.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 14:37

Pmartinov, опазил бог да сметям занаята. Пак питам. Ти опит имаш ли? Интересна ми е нагласата на хората в сферата на услугите в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 14:39

А колко е изкарал е тази година искаш ли да ти докаже ?


[smilie5] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: rimohit   
Дата:   19-12-14 14:42

A видоото къде е при това положение... Ами DJ я в ресторанта...
Истината е , че аз като ползвател на тези услуги например знам , че ако ми се наложи да повторя , (дано не) няма да наема същия видеооператор , който се опитваше да ни вмени , че това е събитие , което единствената му цел е да бъде заснето на филм и ние да сме "ГЛАВНИТЕ ГЕРОИ" ... Фотографа , който беше от екипа на DJ я пък беше супер сработен с първия ,но постоянно пък заобикаляше видеото .... Дума не обели ама направи страхотни снимки и съм безкрайно доволен от човека.
Ако бях го наел за сесия-ще го оставя да ме ВОДИ. Ако го наемам за събитие ... да ми подскаже-ДА .Да ми се налага -НЕ!
Мнението на един клиент :))

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 14:42

Не!

Нямам никакъв опит!

Само малко имам проблеми с въображението...

[smilie5] [smilie18] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 14:42

Не, въпросът ми беше друг. Колко си изкарал ми е все тая.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 14:46

Дано се включи фотограф с нещо зад себе си. pmartinov, харесвам мистични личности с въображение, специалисти по всичко, но неразкриващи се пред публиката.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 14:48

Ако този който режисира и заснема събитието не доминира кой да е водещ ?

Задаваш отговори.

Не бъркайте ролята на диджея и фотографа...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 14:50

Скоро сервитьорка позната ми се оплака, че на една сватба много и се пречкали гостите по динсинга и не могла ди си върши работата гладко, както и се искало, тоест да разнася пиенето и яденето, пък както сподели тя, пиенето и яденето според нея били най-важни на такова събитие.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: vga   
Дата:   19-12-14 14:52

rimohit - Чудесно ти е "клиентското" мнение, точно това имах предвид и аз. В крайна сметка хубава снимка изисква и от фотографа и от моделите, работи се заедно за нея, в екип. Не може да липсва комуникация, според мен. Интелигентния човек няма нужда от много приказки и налагане, а като фотограф се предполага, че си над средната интелигентност [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 14:52

Ти pmartinov твърдиш, че фотографът е режисьор на събитието??? Демек без него събитието няма да се случи? Вервай си.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: vga   
Дата:   19-12-14 14:53

Режисьор си на снимките от събитието. Защо се заяждаш въобще?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 14:54


Имаше една песен:

Нещо все ми пречи...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 14:58

Приятен ден ви желая. Ще следя дали истински фотограф ще се включи в темата, която ми е интересна.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: rimohit   
Дата:   19-12-14 14:58

Въпроса е да се знае какво иска клиента , което е въпрос на поднасяне като опци в един предварителен разговор за да няма разочарования и понякога добрия занаятчия в обигран колектив ще постигне значително по-добър резултат от "натресен" и "именит" фотограф с визия в главата си , която не е споделил с клиента , защото все пак той е ИМЕТО и т.н. ...
Но се отклоних от темата.. Извинявам се ... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 14:58

Ако не можеш да си режисираш кадрите снимките ти остават за спомен.

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 15:02

Най-често клиента иска нещо много хубаво и за малко пари.

И така попада задължително на някой който си много вярва, че само апарата прави снимката.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 15:13

pmarinov, заучените ти фрази не носят информация. Ще те попитам директно и на прост език: Как би могъл фотографът да режисира събитие, организирано не от него и не за него, от което се изисква репортаж? Без значение събитието сватба ли е или коктейл, изложба, футболен мач и т.н.? Говорим за отразяване на събитие, където всеки от участниците би могъл да прави каквото му хрумне и да се пречка на фотографа. НЕ говорим за фотосесия, която по подразбиране е режисирана.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 15:20

Всяка ситуация си има индивидуално решение.

Работата на фотографа е да избира само печелившите решения.

Единствено те му гарантират продажбата на снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 15:28

Абе хайде пак да уточня, че вникнах в някои от мненията. Vga, дали осъзна, че нямам КЛИЕНТИ, вече уточних, но сигурно не е ясно че не се занимавам с фотография по начин предполагащ да имам клиенти. Темата дори ми е интересна по-скоро като клиент.

pmartinov, продължаваш с гръмките лозунги. Не сме на комсомолско събрание. Кажи по същество. Как фотографът режисира събитие, което трябва да отрази?



Публикацията е редактирана (19-12-14 15:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 15:34

Вземи се гръмни!

Кратко,ясно и точно!

;)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 15:38

Простотията ти ще я наградя с пренебрежение. Силни форумни тролове и друг път съм виждал. Това, че нямаш мнение, а просто убиваш времето с многознайство, си го доказал и друг път. Все пак си мери приказките, съветвам те.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 15:48

Прочети няколко пъти темата и сам ще рабереш кой играе ролята на ТРОЛ в нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: asahi   
Дата:   19-12-14 15:53

Прав е ПМартинов. Ако не разбираш правилно думите му си е твой комуникационен проблем.

На сватбата клиентът не е водещ и не управлява събитията. Той е гост на шоуто в негова чест. Най-добре е да се остави в ръцете на професионалистите, на които е платил/ще плати. Слушайте си фотографите, видеооператорите, диджеите, консултантите. Те знаят какво правят.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 15:57

Ясно, нагласите в българските фотографски среди са ясни. Благодаря ви за ценната информация. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 16:04

Като не можеш да четеш между редовете не очаквай някой с фуния да ти го налее...

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: batsali   
Дата:   19-12-14 19:33

"На сватбата клиентът не е водещ и не управлява събитията. Той е гост на шоуто в негова чест."

На футболен мач футболистите не са водещи и не управляват събитията. Те са гости на мача в тяхна чест.....и един мармот тихо разглобява обективи в ъгъла.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: realnoncho   
Дата:   19-12-14 20:01

На мен ми е писнало да гледам снимки от сватби с фотографи-портретисти, на които няма един интересен репортажен кадър от събитието. И като снимат 100 сватби режисирайки всичко става еднообразно и клиширано. Да са станали режисьори като са толкова добри...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 20:35

Господа режисьори, asahi, ожених се преди повече от 10 години. Наех фотографка, която да отрази събитието такова, каквото аз съм го режисирал и такова, каквото се е получило благодарение на мен и моите близки. Не съм позволил на нея, на диджея, на главния готвач, на сервитьорите, на гримьорите на съпругата ми, на видеооператора, на шофьора ми, и на който и да било друг да режисира моята сватба, в която единствените главни действащи лица бяхме аз, съпругата ми, и моите гости. Фотографката отрази събитието такова, каквото беше, тоест каквото си го направихме ние и остана незаблелязана от мен до момента, в който ми предаде копираните кадри и филмите. Останах доволен от репортажните й кадри. Признавам ви, че ако дори и за момент си беше помислила тя или някой друг, на когото съм платил да отрази, обслужва, свири и т.н., да режисира събитието ми, щях да го изхвърля на минутата.

Не получих арт кадри от събитието /тях ги направихме два дни по-рано, когато фотографката беше главно действащо лице, тоест режисьор, а ние се съобразявахме със светлина, пози, стойки и т.н./, демек доверихме се на професионалиста.

Та същия този професионалист, по време на репортаж трябва да си хваща моментите, ако е професионалист всъщност.

Иначе много прилича на прословутите нагласени кадри на мъртъвци от конфликтни зони, които много от вас познават.

Надявам се сте ме разбрали.[beer]



Публикацията е редактирана (19-12-14 20:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: vga   
Дата:   19-12-14 22:24

Е, да, понеже не всички са като теб, но ти въпреки това държиш да ги прекараш през твоята призма, ще ти обясня, че практиката е това дето ти се е случило два дни по-рано да се случва на самия сватбен ден. От там и объркването ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 22:49

vga, смисълът на въпросите се разми. Аз коментирам отразяване на събитие от какъвто и да е вид - сватба, изложба, коктейл, друг вид празненство или просто някакво мероприятие, например спортно.
А иначе си прав, сигурно има и клиенти, които барабар със сватбата искат и рожден ден да отпразнуват, а и някое кръщене да съчетаят в църквата и всичко да е ол инклузив, демек царе са да направят боя с п.....я. Тях обаче едва ли ги е голяма грижа за крайния фотографски резултат и едва ли имат критерии, по които да го оценят положително или отрицателно. Всички познаваме такива хора.



Публикацията е редактирана (19-12-14 22:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: vga   
Дата:   19-12-14 22:55

Действително е така, прав си.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 22:56

Защо ти е толкова трудничко да различиш режисирането на събитието от режисирането на кадрите ???


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 23:07

Не получих арт кадри от събитието


А сигурен ли си,че щеше да ги платиш ако ги получиш?


Каквото си платил това си получил !!!


:)


Не случайно ти казах,че знам предварително какво искаш :

Нещо много хубаво,но евтино...


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 23:12

pmartinov, отговорил си си сам

Автор: pmartinov
Дата: 19-12-14 13:55

Да си фотограф на събитие означава да поставиш под пълен контрол цялата сцена на кадъра заедно с действащите лица.

Това означава,че знаете първо какво искате и втора как точно да го постигнете.

На такива които им пречат присъстващите проблема е в невъзможността да поставят ситуацията под контрол.

Ако не си изградите правилна стратегия за привличането на вниманието на участниците,те само ще ви пречат.

Тези качества се изграждат с работа и са особено важни когато се снимат общи кадри на повече хора.


Можеш и теоретичен наръчник с подобни на горните слова да напишеш, но не ми отговори нито веднъж как на практика действаш, ако, пак повтарям, си снимал събития.

Как поставяш под контрол действащите лице, голяма част от които на практика дори не познаваш?
Това не е ли опит за режисиране на събитието, или си е просто режисиране на кадъра според теб?
Как точно си представяш на дадено събитие да привличаш вниманието на участниците, с каква стратегия? Защото на мен фотограф на сватба примерно трудно би ми привлякъл вниманието. По вероятно е аз да привлека неговото.

Ако искаш може и да не ми отговаряш. Отдавна си изясних нещата за себе си.

ПС: Прочетох последния ти пост, от който лъха тежък провинциализъм, характерна черта за който е надникването в джоба на напълно непознати. Не ми бери грижа какво, кога и на кого плащам.



Публикацията е редактирана (19-12-14 23:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 23:22

Целия ти проблем идва от това,че бъркаш двете понятия .

Никой не ти се бърка да си организираш както искаш събитието !

Но когато ме гледаш като извънземен в момента на снимането аз не снимам.

Избирам подходящия момент в който си естествен .

Когато има компрометиращи те ситуации не снимам.Това е моята работа да избера правилния момент с подходящата за това композиция на кадъра .Ето това е режисирането на кадъра .


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: iliyanb   
Дата:   19-12-14 23:29

[beer] Благодаря за отговора. Това вече е отговор. В доста от постовете, не само твои, а и на други, се прокрадваше идеята, че "фотографът е главно действащо лице". Това провокира въпросите ми. Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pmartinov   
Дата:   19-12-14 23:34

Ей голяма мъка да се разберем на родния си език !

[smilie3]


[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: emo99   
Дата:   20-12-14 00:50

iliyanb - мероприятието не е организирано за фотографа, но той трябва да го отрази качествено, защото за това е нает. Бях на сватба втори оператор и фотограф. Беше голяма лудница, много хора, тесен ресторант, "водещия чиновник" не знаеше кое след кое следва. Сервитьорите и те бяха застанали не на мястото си. Не се стърпях и казах кое след кое следва и кой къде трябва да стои. Добре е да говорите и със сервитьорите, за да не минават пред вас.
Ако вие не може да овладеете хаоса - предупредете този, който ви е наел да вземе мерки.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: batsali   
Дата:   20-12-14 02:37

pmartinov, за да се разбираме е нужно да знаем значенията на думите. Аз за пръв път научавам, че "режисирам" означава "сливам се с пейзажа и само наблюдавам актьорите" [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: pif   
Дата:   20-12-14 09:19

Аз бях пуснал една тема дето един "фотограф" реши, че му пречи единия микрофон и най-нахално си го премести за да си снимал музикантите дето свирят.
2003-та година един фотограф си изяде боя първо от колегите после от охраната на едно награждаване на европейско първенство в Нови Сад. Бяхе 30-тина фотографи, телевизия дето излъчва пряко и 5-6 оператора. Всеки се опитва да е незабелязан и да не пречи както на колегите така и на публиката. Ама оня тарикат най-нахално пред всички излезе и започна да снима на 3 метра пред водещия закривайки гледката на камерите и половината фотографи. Изяде ритник от някой отзад и след 5 минути пак. Охраната го изведе набързо набързо и повече не го видяхме. Добрия фотограф е невидим. Никой не му пречи и никой не му е крив. Намира си място от където може да снима и където няма да пречи. Когато става дума за деца и много родители - в повечето случаи техниката му позволява да ги надхитри като мине отпред или отзад. Винаги може да се шмугне между тях и да си направи кадрите. Коза на фотографа е, че предвижда какво и къде ще се случи и застава на правилното място преди да е настъпило събитието и преди другите (родителите) да дойдат и да започнат да му пречат.
Детското празненство е за децата и родителите а не за фотографа.
Детето си празнува нещо както и родителите. Те не правят специално събиране с цел публикуване в списание. Те се забавляват. Фотографа както и сервитьорките и ДиДжейя са обслужващ персонал. Всеки си има своята задача. Фотографа може да каже на сервитьорката да не му минава пред обектива но не може да каже на родител или дете какво да прави. Той е наемен работник. Ако нещо му пречи - това си е негов проблем. Утре някой тарикат ще се вземе на сериозно и ще рече - ама това дете е грозно - махнете ми го от кадъра или това дете е с розова дреха а другите са със зелени и цвета не си отива, да се маха за да не ми разваля кадъра.
Какво се случва в главата на фотографа и как той си режисира кадрите си е лично негов проблем. Поведението на репортажния фотограф трябва да е меко-казано незабележим. Освен в случаите когато се прави групова снимка. Тогава целта на мероприятието е снимка. Подсказва го и самото име. Тогава фотографа казва кой къде и как да застане, къде да гледа. Тогава е времето на фотографа в което той е царя и всички са му делигирали правата да управлява парада. Тогава комуникацията и бързата реакция е важна. Не може в една театрална постановка (примерно на премиерата) фотографа да се качи на сцената и да започне да снима и по някое време да каже - ама я спрете за малко и стойте така, че не можах да хвана кадъра. За тея неща си има журналистически премиери където пак не е разрешено но си има други неща бонус за фотографите.
Като цяло проблема ни е в манталитета. Такива са ни докторите, такива са ни полицаите, такива са ни политиците и ние самите сме такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: georgioiv   
Дата:   20-12-14 09:39

Като иде реч за организация на събитие, в частност сватба -там където държат събитието да се проведе по сценарий си наемат или фирма или най-малко водещ. На всички сватби на приятели в Украйна съм го виждал, там това се спазва - водещият се казва "тамада". Той или фирмата му се договарят със залата, фотографа който клентът е избрал, украсяват залата, пишат сценария, водят събитието от начало - до край. Знае се кой е шефът, кой координира нещата и останалите професионалисти... Тоя човек взима и най-много пари от сватбата.. Но там това е много добър бизнес, хората събират пари с години за да бъде сватбата както трябва - бляскава натруфена, по най-добрия сценарий. Съответно - не се жалят пари. Предполагам и по на запад е така, само дето обичаите са различни и кича е по-малко - Бони да разкаже..:)

Това всичкото във връзка с - фотографа е шефът.. [smile]

Като всичко друго у нас, поради липса на средства - сватбите ни са повече или по-малко хаотични в масовата си част. Предполагам най-лесно с добър бюджет е да си наемеш агенция която да организира и режисира всичко и да има грижата ти да получиш само качествено преживяване, а не главоболие от разправиите с десетките "професионалисти" :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: niki777   
Дата:   20-12-14 16:15

pif [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: bpavlov   
Дата:   21-12-14 06:18



Значи, съгласен съм с всичко, което Пиф е написал, с изключение само на понятието "наемен работник".
Това, че някой ти плаща хонорар, особено защото те е избрал точно теб, не те прави просто "наемен работник".

Аз си изкарвам изцяло хляба със снимане на събития и почти непрекъснато се сблъсквам с тълпи.

Истината е, че фотографа нито води, нито контролира, нито режисира събитието, особено, след като е започнало.

Моята проста и ясна формула е, че с лека усмивка, лекичко се приплъзвам, без да се бутам, и всички ми правят място, ВСЕКИ път.

Хората са толерантни, трябва само да уцелиш подхода. Външния вид и облеклото също не са за пренебрегване.

Голямата раница на гърба е сериозна предпоставка за негативно (и основателно) отношение. Също и белите маратонки

Методът с приплъзването и излизането отпред обаче, е валиден, само ако си щатния фотограф. В останалите случаи снимаш със 70-200 изотзадзе и стискаш зъби. Това е

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   21-12-14 11:25

Подозирам,че ако един фотограф се опитва да дава тон на сватбата или да я "контролира" ще влезе в остър конфликт с булката или с майка й.Всъщност виждал съм го наживо!В момента в който му вдигнат мерника,започват истинските проблеми за фотографа.А това са хората,дето или могат да го препоръчат на други младоженци или да не го.При това без да се влияят от качеството на крайния продукт-сватбените снимки.Нещата там седят на ниво емоции и впечатления,което е непредсказуемо и неконтролируемо като ситуации.
Предполагам,че така седят нещата и с майките и отрочетата им.
Сватби не снимам,казвам го от лични наблюдения и впечатления,като страничен наблюдател,който все пак си има някаква идея във фотографията.Освен това все още голяма част от сватбените фотографи и оператори ходят да снимат по сватби облечени,така както ходят да прекопат и полеят доматиту набързо на вилата.И това прави впечатление и изгражда имидж.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: mmjm   
Дата:   21-12-14 16:11

В момента, в който фотографът, аниматорът, озвучителят, сервитьорът, и т.н. решат че са VS тези, които са ги наели или дстаналите им гости, е добре да помислят за смяна на професията си. Оттук цялата тема става безсмислена.



Публикацията е редактирана (21-12-14 16:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографи vs Родители
Автор: CDman   
Дата:   21-12-14 19:02

https://www.youtube.com/watch?v=E0HCjvcRfc8
[beer]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »