Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Макро пръстени
Автор: ivjordan   
Дата:   17-12-14 20:10

Здравейте!

Доста изчетох за макро-пръстените, но все пак не ми стана съвсем ясно, защото на повечето места се говори за ползването им с макро-обектив. Проблемът, както се сещате, е точно финансов. Нямам пари за читав дълъг макро-обектив, а късите не ги хвалят особено.
Основно ме интересува, ще се получи ли що-годе читаво експериментално макро с макропръстени и завинтен на тях 35 или 50 мм. За Никон иде реч. Ако някой е пробвал, бих бил благодарен да сподели впечатления и евентуално примери.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: lamerko   
Дата:   17-12-14 20:13

50mm е ОК. Като качество на картината - много добре. Но се снима трудно с тия пръстени. Огледай се за макро мех - може някъде да има втора употреба евтиничък :)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: Valdy   
Дата:   17-12-14 20:28

Да ще получиш експериментално макро . А още по-лесно е да вземеш един обръщащ пръстен за обектив . Но е добре обективът да има ръчна бленда. Акo 50 ката е такава може да пробваш :

https://www.bviphotovideo.com/public/?page=catalog&productid=135

Няма да имаш автофокус , но при макрото рядко се използва.

С пръстените обикновено става тъмница и понякога трябва свткавица.


Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: MarinY   
Дата:   17-12-14 20:56

lamerko, обясни как с мех е по-лесно, моля.
Valdy, външно осветление е необходимо при 90% от макро снимките, не понякога. А тъмница става, като ползваш макролещи или други приспособления със стъкла. Пръстените имат най-малко, почти никакво влияние на осветеноста.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: chepkata   
Дата:   17-12-14 21:05

Светлината пада на квадрат при удвояване на разстоянието.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: lamerko   
Дата:   17-12-14 21:07

Макромеха е на абсолютно същия принцип, като пръстените, с тази разлика, че не се нуждаеш да сменяш или комбинираш пръстени, за да променяш разстоянието. Защо по-лесно - ами защото всеки макро-мех (поне тези, които аз съм виждал) имат пръстен за финно придвижване. Поради критично късия ДОФ, обикновенно се налага заснемане на няколко кадъра за стакване с изместен фокус. Ако няма макро-релси или макро мех - ситуацията е инфарктна.

За светлината - дай ми тези 10% случаи, когато няма да се нуждаеш от светлина за да заснемеш 1:1 с 50мм обектив :)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: ivjordan   
Дата:   17-12-14 21:09

От това, което четох, разбарах че пада светлосилата - това е ясно, губи се фокус на безкрайност - това не ми е ясно, но така или иначе, няма да се фокусира на безкрайност, а наблизо. Намалява се дълбочината на рязко изобразено пространство - тук пак не ми е много ясно. Ем се "затваря" обектива, т.е. намалява се светлосилата, а пък ДОФ намалява? Обикновено е обратно.
Друго, което не ми е ясно, ще може ли да се снима примерно муха от по-далече, за да не я плашим? Май не, но не разбрах точно.
На практика, това което питам е, дали има смисъл от макропръстени и светлосилен твърд обектив или резултатите ще се доближават до това, което дава 70-300 ВР на 300 мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: lamerko   
Дата:   17-12-14 21:12

Като наложиш смело 2-3 пръстена, ДОФ-а ти става по-плитък и от 1 мм :)

Затваряш блендата - ОК. Но колко? На бленда 8 започва дифракция, на 16 детайла си е заминал, на 32 - все едно ди го правил на кило водка...

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: zeromx   
Дата:   17-12-14 21:24

Valdy ти го е казал добре,съгласен съм с него !

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: kvakioh   
Дата:   17-12-14 21:56

Макропръстени най-добре с автофокус. За 35 или 50мм твърди обективи, ако са Канон, повече от 12мм няма смисъл да е пръстена, и само 1. За Никон така и не мога да разбера защо фирмените са без автофокус. Най-много до 13мм за 35 и 50мм обективи за Никон. За автофокуса не е е задължително все пак. За китов обектив 18-55, повече от 12-13мм ринг не се ползва също и работи, тоест фокусира междъ 28 и 55мм.
За други марки не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: Iordanov   
Дата:   17-12-14 22:11

Стават пръстените не ти трябва автофокус. И не само за експерименти, а и за сериозна работа. Светлината е проблеем. Независимо с какво снимаш. Това за меха и за пръстените с АФ е комично. Обърнат обектив е МНОГО тегава истотия. Може на лични да ти обясня. Че не ми се спори

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: batsali   
Дата:   17-12-14 22:36

Идеята на макропръстените и меховите приставки е да ти позволят да фокусираш на по-близо. Първата формула ти дава взаимоотношението между фокусното разстояние на обектива и разстоянието от "средата" на обектива до фокусната равнина и до обекта. Къде се намира тази виртуална среда по дължината на тялото на обектива при сложни обективи (а не само при една леща) зависи от конкретния дизайн на обектива. Обективът винаги е най-близо до сензора/филма, когато на фокус е безкрайността. Тогава разстоянието от средата на обектива до фокусната равнина е равно на фокусното разстояние на обектива. От там нататък, колкото по-близо е обектът, толкова повече трябва да отдалечиш обектива от фокусната равнина, за да бъде обектът на фокус. Макропръстените ти променят диапазона на фокус примерно от 40см-безкр на 10см-60см.

https://en.wikipedia.org/wiki/Magnification


Заради увеличението (на български може би се казва мащаб) размерът на проекцията на мухата върху фокусната равнина се увеличава, но понеже същата светлина от мухата, която иначе би паднала върху 1кв.см от сензор/филм, сега пада върху 2кв.см, е нужно да експонираш за два пъти по-дълго време. Диафрагмата на обектива е отделна от този ефект, той се получава изцяло заради по-голямото увеличение. ДОФ-а при макро е по-плитък поради същата причина, поради която е различен, ако снимаш планините на f2 и сгодното маце на f2, но на една ръка разстояние.

За да не те обърквам с неверни неща, спирам дотук. И аз не съм напълно наясно с всичките оптични чудесии, както се досещаш всичко е навързано. Чети за това как работят прости лещи, какво е bellows factor, какво е magnification и малко по малко ще ти изкристализират нещата. Успех! [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: chepkata   
Дата:   17-12-14 23:06

batsali [thankyou] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: ivjordan   
Дата:   17-12-14 23:09

Е, те това не разбирам де. Аз с математиката съм много зле. Всичко различно от а+б=с ме хвърля в ужас. Затова и не разбирам формулите, вървящи с макропръстените, та исках с думи прости...
От типа, слагаш пръстен, снимаш, ДОФ - плитък, фокус - труден, лесен т.н.

Абе, май няма да купувам. Ни ми е страст макрото, ни ми се дават грешн пари ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: valdy   
Дата:   17-12-14 23:19

Не обърквайте човека . Той иска да пробва макро за малко пари .
Най-евтиният вариант е с обърнат обектив с ръчна бленда . Обръщащият пръстен е 10-15 лв.

След това са макро пръстените около 50-60 лв с пластмасов байонет.

И накрая макрообектив минимум 500 лв втора употреба.

Ако искаш увеличение 2:1 и повече , не може с макро обектив .
При него е 1:1 .

Ако се "зарибиш" ще трябва и светкавица , монопод или статив .
След това стакинг и фотошоп и такива работи . [smile]

Не се отказвай , кефа е голям .[cool]



MarinY - няма да споря за процентите , но макро става и при подходящо естествено осветление ( обикновено слънце ) .


Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: chepkata   
Дата:   17-12-14 23:21

Ако си от София, драсни едно л.с. да ти дам да пробваш с 50 1.8Д и пръстени, без АФ и ще си прецениш. Другото са ти го казали.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: batsali   
Дата:   17-12-14 23:25

Ако искаш по-нагледно и практично обяснение, сигурен съм, че в тубата ще има доста туториали по макрофотография. Най-добре се учи с практиката. Както и аз нищо не знаех за оптика, след като почнах да си правя експерименти с един кашон, макро лещи, собственоръчно изрязани диафрагми и фотохартия много, много неща ми се изясниха скорострелно [smile]

Следи базара. Някоя стара мехова приставка, един Хелиос, и един адаптор M42>никон без оптичен елемент (защото безкрайности не те греят хич) и си оборудван за макро експеримент. Може и да намериш мех с никонски байонети, но предполагам ще е по-скъп от руските на резба.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: ivjordan   
Дата:   17-12-14 23:58

Ми, макромеховете с никонски байонет идват на цена примерно на 85мм макро, който никой не препоръчва. Аз искам да се уча именно с практика, но не ми се наливат няколко хиляди лева, преди да резбера дали/или... Мислех покрай коледните промоции да взема 40 мм макро, но навсякъде пише, че тоя обектив точно за макро не става. Т.е. трябва дълъг - 105, 150 и т.н., но там кинтите са по три...
Май за пореден път ще се откажа от идеята и ще си снимам бръмбърите със 70-300. Той не е лош обектив.
Е, няма да имам зашеметяващи снимки на очи на бръмбари, но пък, колкото си плащаш...

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: batsali   
Дата:   18-12-14 00:07

Вариантът, който ти предложих горе, ще ти легне под 100лв...

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: lamerko   
Дата:   18-12-14 04:11

Евтините пръстени (метални) без изкарани контакти за електрониката са по 20-на лева с доставка и са сравнително универсални, докато обръщащите пръстени си имат особености според запланувания обектив.

И не знам какво е смешното за меха :)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: MauMyHa   
Дата:   18-12-14 08:32


https://photo-forum.net/static/site_pics/131/1418823314_SVR_6890.JPG




https://photo-forum.net/static/site_pics/131/1418823367_SVR_6893.JPG




много приказки много нещо[smilie5]

що просто не покажете на човека
Гледай к`во макро прави патко ти Светльо![smilie5]


https://photo-forum.net/static/site_pics/158/4_1275919574.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/158/4_1272886449.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1379565139_DSC_9000.jpg



последните снимки са с 60мм обектив и няква дължина макро пръстен[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: Iordanov   
Дата:   18-12-14 19:34

ламерко, прощавай, но ако с пръстени е трудно, то с макромех е направо невъзможно. Надали си снимал с такова нещо. Но пак казвам - няма да споря с никой. Освен това колегата, съдейки по написаното от него надали е готов да положи някакви усилия в тази област, а точно този жанр е доста трудоемък.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: El_Fuego   
Дата:   19-12-14 10:14

ivjordan, ако си в София и има как да закачиш на апарата си оптика на М42, ще ти дам да пробваш всякакви възможни варианти - пръстени, мех, макрообективи, обърнати обективи, сдвоени обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: MauMyHa   
Дата:   19-12-14 10:25

Ел_Феуго единствената ти хубава снимка е на водно конче на сламка.
Всичко друго е плява(спам)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: El_Fuego   
Дата:   19-12-14 10:29

Маймуне, не мен обсъждаме в тази тема.
Не съм качвал макро тук от 9 години, ако това те мъчи. Не съм и длъжен.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »