Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: kokermur   
Дата:   16-12-14 22:30

Правя тази тема зареди възмущението си от така наречените черно бели снимки, към които се стремят много фотографи. Някой хора смятат, че е по-лесно да се изразяват в два цвята и по този начин прекарат настоящето през призмата на миналото.
Гледах днес много снимки тук на сайта и не само. Е не става! Снимките, които са правени с черно бели ленти навремето, си изглеждат естествени и интересни за разлика от тези черно бели снимки, които са правени в днешно време и са черно бели защото автора или е решил да се прави на много "модерен" или пък прикрива някакъв дефект фотографията.
Та мисълта ми е стрували си да снимаш в два цвята с съвременен Никон или Канон и да даваш куп пари за обективи само за да имитираш имитираш снимките правени с смена 5 и други подобни.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Slivenski   
Дата:   16-12-14 22:34

Аз не мисля, че е по-лесно. В дадени ситуации дори е по-трудно, а в някои и почти невъзможно да се снима черно-бяло и да изглежда добре.


Чисто от естетична гледна точка, черно-бялото понякога въздейства повече. Понякога не. :-)

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   16-12-14 22:40

А пък тия дето не само снимат в цвят ами и гнЕтят сатурацията? Кво ми се правят на много модерни. Виждали сме цветове всички, голем праз! В повечето случаи даже искат с шарения да прикрият някой дефект в кадъра като замисъл, композиция.


Отвратен съм от дъгата....[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: iliyanb   
Дата:   16-12-14 22:41

Kokermur, пийни некое питие преди лягане и не се тормози.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Saxon   
Дата:   16-12-14 22:42

Аз пък съм възмутен от неграмотността, гарнирана с агресивно налагане на лично мнение като единствено меродавно.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: nyamago   
Дата:   16-12-14 22:50

Интересното е, че първите пещерни рисунки са били в цвят, черно бялата графика е измислена хиляди години по-късно. Не е заменила цветните бои изобщо, но и нея я има до днес...

За какво говорехме?.. [smilie11]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: pstoev   
Дата:   16-12-14 22:52

koker, дай да те видим в черно/бяло като е толкова лесно:)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   16-12-14 22:53

kokermur,проблема ти е в това, че се опитваш да познаеш дата по цветовете на снимка. В съседната тема се жалват за EXIF-а, тука не щат ЧБ щото сме 2015 почти.... Някои май повече ги интересува дали са в крак със стадото, отколкото фотографията като изразно средство. Безпричинното отричане на старото е баш "правене на модерен" да ти кажа аз...


А помежду другото - тоя форум няма ли да го закриват вече? 2015-та иде, светът снима видео! Какви са тези единични кадри? Даже да ви обадя - направо на 3D видео минавайте, че ше ви се смеят иначе с тия допотопни щракалки [smilie7]



Публикацията е редактирана (16-12-14 22:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: victory13   
Дата:   16-12-14 22:55

Автор: Saxon
Дата: 16-12-14 22:42

Аз пък съм възмутен от неграмотността, гарнирана с агресивно налагане на лично мнение като единствено меродавно.

[smilie24]

много вожд тука [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: geokar   
Дата:   16-12-14 23:01

Saxon [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   16-12-14 23:02

Ей тва един як цветен HDR как ше го отвори[smilie5]


https://photo-forum.net/static/forum/2014-12/myez9555.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1387291994_DSC05701-1-1-900.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: botzi   
Дата:   16-12-14 23:05

Koker, като ти прочетох поста под моята снимка и останалите ти коментари под снимки на други автори, започвам да си мисля че имаш някакво нервно разстройство пич, комплекси и бол други отклонения [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: gchokov   
Дата:   16-12-14 23:52

batsali еваларката [smilie24]

Аз обаче още не разбирам, какво лошо има човек да направи 2 ч/б снимки и да се мисли за фотограф. Всеки може да се мисли за какъвто си иска ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: sirteo   
Дата:   17-12-14 00:02

възмутен е човека, оставете го на мира [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   17-12-14 00:12

kokermur, може би не знаеш, но цветно се е снимало и преди 100 години. ЧБ се снима и сега. Като си толкова вещ, я да ни кажеш от коя дата ЧБ става демоде, а цветното става фешън.

"Та мисълта ми е стрували си да снимаш в два цвята с съвременен Никон или Канон и да даваш куп пари за обективи само за да имитираш имитираш снимките правени с смена 5 и други подобни."

Ако ще си по-спокоен, приеми че ЧБ е нов куул модерен фотошоп ефект, който яко джиджа, рийшли. Защото то почти си е така. Смената може да снима и цветно и инфрачервено и негативи и позитиви. Кво ѝ е? На старите SLR-ки пак могат да се слагат най-различни обективи и да се правят манипулации по изображението. Просто преобладаващият инструментариум преди време и бил друг. Сега преобладават цифрови камери и цифрова обработка. След време ще преобладава нещо друго, тва значи ли, че щом се появи нова технология трябва да е срамно или префърцунено да снимаш двуизмерни статични цветни цифрови снимки? Защо? Ако някой през 2015-та нарисува на ръка някаква сива графика с моливче, на интересен ли се прави? Дошло ли е времето да спрем да рисуваме? С цветен молив поне може ли? [smilie5]



Публикацията е редактирана (17-12-14 00:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: kokermur   
Дата:   17-12-14 05:35

botzi :Не можеш да приемаш критика ли? Лесно е да напишеш коментар от типа: !!!!, Харесвам, Хубав кадър, хубаво,+++++ и т.н.
Написал съм под твоята снимка, моето мнение, ако не ти харесва коментара изтрили го обаче на мене наистина не ми харесва тази снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: kalynsky   
Дата:   17-12-14 09:04

Те затова смотаните фотографчета като Peter Coulson, Ruslan Lubanov и ред други снимат BW с камери за 20-30 000$ Смотаняци................................. [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: philip   
Дата:   17-12-14 09:13

Модата не е от вчера и винаги е намирала последователи, остави всеки да снима както и каквото иска[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: golded   
Дата:   17-12-14 09:27

kokermur , говориш за два цвята, ... хубаво е да знаеш, че между черното и бялото
има хиляди нюанси! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: MauMyHa   
Дата:   17-12-14 09:27

то е същотото и с артистите бре. Качили го на театралната сцена, осветилиго с онияти ми прожектори, бутнали му "хамлет" в ръцете концентрирали светлината около снагата му, заслепили го с един по-такъв светлинен източник. и Човека готов: казал си на ум - това е, днес ще сричам от книгата(чета) утреще наизустя и други ден съм със призвание от народа(публиката) аплодисменти, цветя, прегръдки, здрави ръкостискания,...
а в края на същият месец заплата, плюс бонус.

И някой от първият ред се провикнал.
-К`во става бе човек да не ти прилоша, червен си като домат, поемаш въздух като риба на сухо. Ако не си добре да те пишем болничен...
Окопитил се и в лек несвят от собствените му блуждаещи мисли далеч реещи се из облаците и още по далеч от професионализма на актьорската професия.
с развалнуван глас, отвръща:
-Аз, такова, ъъъ, вживях се в ролята на прочетеното.
нищо че още не беше отворил книгата в ръцете си...


С пишман фотографите(шмайзерите) е горе доло аналогична ситуацията.

Ама ви е не се косете. Господ, дал категоризиране и степенуване на всякакви индиви.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Valentin4000   
Дата:   17-12-14 09:55

Saxon го каза правилно.В последно време стана масово явление всеки да изразява мнение, налагайки го като единственото възможно, а всички останали са овце, кретени, лаици и заблудени души, неразбиращи невинната гениалност на мнение-изразителя...

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: CDman   
Дата:   17-12-14 10:01

То пък големия келепир да станеш модерен фотограф [smilie5]

Наздраве [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   17-12-14 10:18

kokermur, може да дадеш нагледни примери, за да се възмущаваме дружно поотделно...

И аз ей сега гледах едни снимки, еми не става! Цветните правени вчера си пасват на дата, на мода, на всичко, а тия цветни от преди 100 години колко не на място изглеждат само. Апропо, светът не е ли бил наяве черно-бял до преди 1958? [smilie5]

https://www.flickr.com/photos/prokudin-gorsky/


https://en.wikipedia.org/wiki/Sergey_Prokudin-Gorsky#Photography_technique

Аз предлагам, за да няма чудене и маене, всяка снимка като навърши 10 години да се конвертира по закон в ЧБ, за да се знае, че е от минали времена [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: botzi   
Дата:   17-12-14 10:30

Пич, да не ти харесва е едно, да напишеш критика е нещо съвсем друго, така и не разбрах кое не ти харесва - композицията ли, светлината ли, кадрирането, може би цветовете? или нещо, което не се вижда на снимката :D.... А аз ако не приемах критика нямаше да съм този фотограф ;)
Не е петък уж пък [thankyou]
Калине, като ти казвам, че истината е в цвета, ти с това черно-бЕло демоде :))
Айде със здраве....



Публикацията е редактирана (17-12-14 10:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: kokermur   
Дата:   17-12-14 10:39

batsali: Аз пък предлагам, такива на фотографите снимащи в черно бели снимки да стана още по-интересни и да започнат да снимат в един цвят. Това ще е наистина оригинално и ще е новаторство.
Има една картина"Черния квадрат" на Малевич, която се счита за изкуството: супрематизм.
Е въпросът ми е, що за сноб трябва да си за да видиш изкуство в това:

https://photo-forum.net/static/forum/2014-12/cwav3475.JPG


http://www.manager.bg/sites/default/files/images/8_7.img_assist_custom-465x437.jpg




Направих темата, не за да търся кусури и да се заяждам, а за да стимулирам хората смятащи, че правят изкуство да не съсипват хубавите кадри като ги окастрят и осакатяват в два цвята. Иначе разбира се всеки може да си прави каквото си иска аз не съм месия, това е моето мнение за нещата просто.



Публикацията е редактирана (17-12-14 10:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: johnny_fx   
Дата:   17-12-14 10:49

От физична гледна точка бялото и черното не са цветове. Каква двуцветна фотография обсъждате. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: petial   
Дата:   17-12-14 10:54

Това което казваш за черно - белите може да важи и за цветните - каква е разликата. Всеки се прави на модерен с каквото има и с каквото умее.Аз лично не пресъздавам миналото по този начин. Просто според мен така повече му отива на дадения кадър.
И можеш да бъдеш сигурен че има голяма разлика между Ч/Б кадри - затова едните са харесвани, а другите просто Ч/Б

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: kokermur   
Дата:   17-12-14 10:55

botzi , каквото не ми харесва, аз съм го написал в коментара. На първо място не ми харесва композицията. Стой ми изкуствено и снимано от немай къде,моделът има белег от операция на апандисит, който се вижда и отблъсква(поне мен).
Няма еротика, а тя е дибидюс гола, това съчетание също ни ми харесва и за мен лично прави снимката вулгарна.
Но пак ти се извинявам, че пиша с такава критика все пак се опитах да дам обективна оценка, на моите емоции от снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   17-12-14 10:56

Много заядливо влезе с първия пост, ама карай да върви.

Не ти ли е минавало през ума, че хората снимат в ЧБ или махат цветовете, защото така виждат конкретния кадър, а не за да се правят на интересни и да те дразнят? Пак ше запитам - може ли да се рисува през 2015та или това би било прекалено хипстърско и префърцунено?

Може просто твойте "учи" да търсят все цветни гениталии в снимките и това да те дразни, защото са ти повредили от малък мирогледа някак... Много, много неща си фантазираш, човече.


Наистина много ми е интересно що за сноб трябва да си, за да отхвърляш с лека ръка чуждия артистичен поглед. Започвам сериозно да подозирам, че ако се престрашиш да ни дадеш пример за легитимно неснобарско цветно изкуство, каквото на тебе ти харесва, на здравомислещите тука то ще се стори сигурно крайно банално и кичозно. Може да греша, дай пример.



Публикацията е редактирана (17-12-14 11:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   17-12-14 11:00

леле, кокер, тая твойта цедка за качествено изкуство направо наноцедка!!! [smilie5]

Ти си над нещата, направо да те взимат някъде за жури! [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: boni   
Дата:   17-12-14 11:07

Черно-бялата фотография често засилва внушението, защото акцентира на формата, обема и сюжета без разсейващото влияние на някои нехармонични цветове. Именно графичността е тази, която в някои случаи е определяща.

Ето една снимка, която според мен в ч/б е по-въздействаща. Зелените храсталаци отзад и синкавата ламарина на склада горе в ляво дразнят.


https://photo-forum.net/static/site_pics/115/1402905011_BAB_9313-5.jpg


https://photo-forum.net/static/site_pics/198/1418806124_20140615_173108-1.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/198/1418807318_20140615_173108-1.jpg


https://photo-forum.net/static/site_pics/115/1402905011_BAB_9313-5.jpg



Ето пък противоположен пример, при който цветният вариант е много по-добър, защото запазва топлината на залеза и цъфналата ръж. В ч/б не става.


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1344257597_DSC09904_1.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/101/1418807449_1344257597_DSC09904_1.jpg


https://photo-forum.net/static/site_pics/101/1418806570_1344257597_DSC09904_1.jpg



Така че, с две думи, добре е човек да се образова визуално, преди да генерализира...



Публикацията е редактирана (17-12-14 11:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: serjy   
Дата:   17-12-14 11:15

именно! ... то от тава патим българите, всеки сяда да обяснява на спринтьорите как да тичат по-добре, още преди самите те да са проходили. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   17-12-14 11:25

добре е човек да се образова визуално, преди да генерализира... [smilie24]

Е не мога да се сдържа.
И преди това да се научи къде се пише "И" и къде "Й" ...[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: MauMyHa   
Дата:   17-12-14 11:43

serjy

споко, То си трябва добре развита психомоторика или още по-лошо
Вродена такава.
Хората "смятат", че от игра на шах само с една фигурка могат да победят противника с наредени 16 броя от другата страна на шахматната дъска.

То, не случайно има хазартни игри със карти многократно по малко от голямото тесте. Въпросът не е да ги броиш от 1 до 15, крайно недостатъчно е.
Още по-многопластово е да обясняваш на някого колко е сложно когато се е пуснал по течението на блуждаещите му представи за заобикалящият го свят.

В България, хората занимаващи се с изкуство макар и световно признати. Ги оставят ез пенсия, без приходи, без капка достойнство. И същите се принуждават да пишат писма до най-долната измама "телевизията" За да се смилят над тях.
унижение...

Как да обясниш на чичката от камиона на чистотата, дето се държи цял ден с двете си ръце за същият и единственото различно занимание е да слезе за кратко и да обслужи поредната кофа за буклук или контейнер. Какво е черно, какво е бяло. И кое е по добре за да се чуста добре или след дълбок размисъл да прозре за кво става дума в една черно-бяла снимка, и защо не е цветна.
Тези неща според мен се изучават индивидуално. Едва ли им е мястото и времето да си хабим времето по форума. С неточни формулирани и пълна липса на информация за задаващият въпроса.

Някой, ми се струва много на сериозно се взима. В роля се вкарва[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: golded   
Дата:   17-12-14 11:52


Мдаа, демократично право на всеки, е да има мнение и да го изразява.
Но когато това мнение е лишено от смисъл и логика, когато зад него прозират
неграмотност и невежество, то няма стойност за никого, още по малко за изразяващия го!
Правата създават илюзия за значимост, а самозаблудата е нещо пагубно!


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   17-12-14 11:55

kokermur, съжалявам, че толкова внимание ти обръщам, но наистина ме подразни доста с тая тема. Няма нужда да даваш примери за качествено изкуство, отговорих си сам на много въпроси....

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1594581&t=1594581&offset=all


https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1595239&t=1595239&offset=all

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: kokermur   
Дата:   17-12-14 12:01

MauMyHa
Недей да си "хабиш времето" моля те, има толкова възвишени цели с който можеш да си се занимавкаш по цял ден. Ние простосмъртните сме си глупави няма какво да ни се обяснява не разбирам от нищо и най-вече от изкуство, важно е да намериш истинския синхрон с вътрешното си АЗ, защото само тогава ще може да се извисиш на тълпата от невежи.
Както се казва изкуството, не е за всеки то е само за избран кръг от хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: fraction   
Дата:   17-12-14 12:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: J0R0   
Дата:   17-12-14 12:18

Платната на Гоген в чернобяло, графиките на Дюрер - в цвят.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: MauMyHa   
Дата:   17-12-14 12:38

kokermur
то и аз, не съм всезнайко но, когато реша да подигна някакъв въпрос у форума не действам, като сношна пияница или курсант по шпионство от школата в симеоново или още по-зле...,
Все, пак е добре да уважаваш онези дето ще ти отговарят.
Грамотността не ми е, най-силната страна но, поне е добре, всеки да конкретизира въпроси те си към онези които, очаква да му отговорят.

Разбираш ли! с така формулираният въпрос, стреми се какво да изпита за пореден път интелектуалният капацитет на съфорумците или да направи още един пореден опит да ги унижи или принижи до някво ниво дето на него му трябва за някви цели. Експерименти ли са това?!

Щото, моля моля, не желаят да участвувам! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: MikeDimit   
Дата:   17-12-14 13:16

Баси! Ако ч/б е толкова демоде защо най-скъпата лайка е монохрома?!?!

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: demiman   
Дата:   17-12-14 13:34

Празници идват - що не пуснете по един любим ч/б кадър да видим [smile] ето го моя [shtrak]



https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1338920783_46.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: rafata   
Дата:   17-12-14 14:45

аз пък намирам, че тая ябълка е вулгарна.

иначе, на темата: такъв въпрос може да се роди само в глава, чието възприятие й е внушило, че черно-бялата фотография е фотография в два (?!) цвята (?!?!?!).

апропо, да попитам, как така целта на избора да се прави нещо "остаряло" (вместо "ново") е човек да бъде "модерен"? понеже гледам, че си доста наблюдателен (съдейки по приносния ти коментар под снимката на калински, че има шум), та вярвам, че можеш да ми дадеш отговор на този не много труден въпрос. а защо не и на този: каква е връзката между изкуство и модерно и - най-вече - кой ти каза, че изкуство и изразно средство са тъждествени?

и като стана дума за тъждество, да добавя, че и "о" и "у", както и "и" и "й" също не са едно и също.



Публикацията е редактирана (17-12-14 14:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Murnau   
Дата:   17-12-14 14:53

шшшт [smilie5]




http://www.cjoint.com/14nv/DKusYeyRbpw_onear.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: burningice   
Дата:   17-12-14 17:13


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1344791680_IMG_1544-small.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: kosiobg   
Дата:   17-12-14 17:23

Какво значение има в какво снимат хората?!
Мисля, че е по-важно на тях да им харесва отколкото на теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: vladis   
Дата:   17-12-14 17:55

Сега се предполага, че ще последва тема - Защо някои си правят снимките квадрат и за какви се мислят?

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   17-12-14 19:20

Щом не бива да хвърляме цвета, то правилната форма за кадъра е кръг! Нито цвят, нито парчета от проекцията не трябва да отиват на боклука, инак снобизъм!

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: sherbit   
Дата:   17-12-14 19:42


https://photo-forum.net/static/site_pics/132/1377009578__DSC0095.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: nositel   
Дата:   17-12-14 19:47

Mec си има достоен наследник [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: aliengg   
Дата:   17-12-14 20:24

Десатурираната цветна фотография не е чернобяла фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: MarinY   
Дата:   17-12-14 20:37

Още едно бисерче в съкровищницата на ФФ. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: rx   
Дата:   17-12-14 21:18

Не знам защо скачате на автора - той е абсолютно, безапелационно прав в твърдението си - "Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф", а може и "Правиш две черно бели снимки и вече си върховен фотограф".

Единствената тънкост е снимките да са такива, че две от тях да те изстрелят в модерното и върховното [smilie21] Както е казал един велик учен за музиката - елементарно е да свириш на пиано - просто трябва да знаеш кога кой клавиш да натиснеш. Пожелавам на автора да снима въпросните 2 снимки и след 50 години да го четем в учебниците по история

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: тьма   
Дата:   17-12-14 21:38

Аз пък искам само снимки от лентови апарати[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Gecata   
Дата:   17-12-14 22:06

kokermur, що не потърсиш някой по глупав форум да си ръсиш глупостите?!
Нима мислиш, че с профил съдържащ 3 овце и един мост с крив хоризонт си достатъчно компетентен за такива оценки?! Абе вие изтрещяхте ли к'во? Толкова ли нямате чувство за мяра?! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: camelasign   
Дата:   17-12-14 22:22

Всички, които искат да правят черно бели снимки да си купят по една-две лентови камери. Няма по-голямо удоволствие от тази магия. Ръчно фокусиране, твърди обективи и магията на очакването преди проявяването. Да се прави черно-бяла снимка с дигитален апарат е пошла история от която аз нямам и грам удоволетворение...пробвах, не става. Несравнимо е.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Gecata   
Дата:   17-12-14 22:28

И вероятно си открил топлата вода и колелото наведнъж [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: jingov   
Дата:   17-12-14 22:50

Аз пък бях настроил апарта да снима в ч/Б и кво , отварям снимките и о ужас , ми те са си цветни. [cool] [beer]
Но по важното е да си направил снимката на определено място в определен момент и да я види поне един правилен човек !


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   17-12-14 23:11

Мога да потвърдя, че филмът е голяма тръпка и краста, но не съм съгласен, че цифрови ЧБ снимки не са "истински" ЧБ снимки. Важен е крайният резултат. Как е постигнат е само една малка подробност. Нека всеки снима с инструменти и чалъми, които му осигуряват най-голям кеф.

Ето малко хрупкави сивотии [cool]

https://www.flickr.com/photos/martinzimelka/sets/
- човекът има невероятно око за пейзажи

----------------------------


https://photo-forum.net/static/site_pics/159/5_1297808244.jpg




http://whiteanton.35photo.ru/photos/20140818/754239.jpg




http://elenaphoto.35photo.ru/photos/20130605/534085.jpg




http://maheshguild.35photo.ru/photos/20121227/457785.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Найден-Стоянов   
Дата:   17-12-14 23:28

текст Малко се прекалява с подигравката във форума,ама това оправия няма.
Относно черно-бялата фотография,мисля че Бони се изказа най-точно. Има снимки които седят по-добре в цвят,други по-добре в 2 цвята[smilie5]

И да не съм капо,моята последна любима бяло-черна :)



https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1418543871_97.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   17-12-14 23:34

Без капка срам прилагам и нещо мое [smile] В профила си имам и цветен вариант, но този повече ме радва.


https://photo-forum.net/static/site_pics/165/1417402895_Untitled2_sRGB_fakeIR_cubic.jpg




Публикацията е редактирана (17-12-14 23:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Hman   
Дата:   18-12-14 00:13

Истина е че когато не е на място ч/б фотография дразни също както бокето и прекаления HDR.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   18-12-14 00:15

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: fraction   
Дата:   18-12-14 08:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: turntablism   
Дата:   18-12-14 10:42

Изкуството е такова нещо, че никой не е длъжен да го разбира. Ако ти е кеф го консумираш ако не - не. Примерно да се оплакваш, че М-М е лоша бира... Пий си Шуменското и гледай мача, какво ти трябва М-М ?

Та истината е, че всяко нещо не на място дразни. Няма смисъл да се констатира всяко по отделно ...



Публикацията е редактирана (18-12-14 10:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: emchit0   
Дата:   18-12-14 10:59

[smilie18] [smilie18] цвета може да покаже много по-добре красотата на снимката, все пак черно и бяло са доста безлични цветове, които не могат да покажат 100% красотата на снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: CDman   
Дата:   18-12-14 11:11

Модела си каза тежката дума ! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Антивик   
Дата:   18-12-14 11:16

Едвам изчетох всичко писано, че да тракна няколко реда и аз, да взема да си кажа казваницата.
Много коментар, много нещо, а що никой не се сеща, че човек може да има малко бракувано зрение и да е скаран по рождение с цветовете/за далтонизъм хоратя за тоз кой не се е сетил/....и к`во прайм тогава....?
От де да съм сигурен, че тези цветове които ги виждам аз ще отговарят на това което е и че ако за мен е хубаво ще бъде хубаво и за тези с нормално цветоусещане.....
Така че си има място за доброто старо Ч - Б, който му харесва да го гледа и оценява, който не е свободен да критикува, а и няма никакво значение на какъв носител. Дали ще е на целулоидна лента или с новите технологии важното е резултата да е какъвто го търси автора.



Публикацията е редактирана (18-12-14 11:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Gecata   
Дата:   18-12-14 11:29

Технологията на добрата чернобяла фотография и преди и сега е една и съща, само средствата са различни!
Правят ли дигиталните средства по лоши тези снимки отколкото ако бяха заснети с чернобял филм и чувствам ли се "модерен" фотограф като имам по-вече от две чернобели снимки в профила си?!


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1393579101_11.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1401400041_3774.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1396468143_IMG_3815m.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Mirch3v   
Дата:   18-12-14 12:18

Ето нещо и от мен.


http://i59.tinypic.com/11tu7gp.jpg


http://i61.tinypic.com/pnbpd.jpg





Публикацията е редактирана (18-12-14 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Gecata   
Дата:   18-12-14 12:20

Mirch3v, хубав пример за това как някои снимки е подобре да си останат цветни [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: ioana-foto   
Дата:   18-12-14 12:33

Кажете кой вариант изглежда по добре,цветната или чернобялата ? Снимана е с sigma dp1 който леко криви от близо.


https://img-fotki.yandex.ru/get/9797/194848933.7/0_d47e2_c3462d6c_orig.jpg


SDIM0028ЧБ.jpg


https://img-fotki.yandex.ru/get/9325/194848933.6/0_d47d8_6dc724e2_orig.jpg


SDIM0028.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: kokermur   
Дата:   18-12-14 12:39

ioana-foto : Много ясно цветната снимка. Черно-бялата би изглеждала по-добре, ако беше правена 70те години в някоя детска градена например.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: demiman   
Дата:   18-12-14 13:07

[shtrak] [shtrak] [shtrak]


https://photo-forum.net/static/site_pics/169/e_1320050849_DSC_1884.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/126/1388080165_DEM_3701w.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1388947874_DSC_5562w.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/126/1381346480_DEM_8595-w.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/126/1367250767_DEM_5936.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/126/1383753810_DEM_1496-w.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: nyamago   
Дата:   18-12-14 13:56

Много хубав обрат на темата: стана "Покажете Вашите най-добри ЧБ снимки!" [smilie6]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Lycan   
Дата:   18-12-14 14:11




Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Pac   
Дата:   18-12-14 16:10

10-те минути, за които прочетох написаното в тази тема, бяха едни от най-безмислено прополените в моя живот. Мъглата явно не понася добре на някои хора, крив им е света, а цветовете не достигат.
2-те снимки на автора на темата явно са прекалено висша форма на изкуство и нещо не успях да ги оценя подобаващо. Живи и здрави!
Снимките на botzi ми харесват, поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   18-12-14 17:31

kokermur, ако в следващия си пост не кажеш от коя дата ЧБ става демоде и защо, те заклеймявам аз лично като трол.

Не видя ли цветните снимки от преди БУКВАЛНО 100 години? Те на място ли ти изглеждат?

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: tm   
Дата:   18-12-14 17:38

http://www.highviewart.com/articles/view/1382



Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: tm   
Дата:   18-12-14 17:43

http://www.highviewart.com/cherno-beli-etyudi-1550.html



Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: шдфдшд   
Дата:   18-12-14 18:03

...бах мааму...колко е лесно да хвърлиш ла.но във вентилатора...[smilie5] ...
...(изразът не е мой)...[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: victory13   
Дата:   18-12-14 18:14

Всъщност нещата са малко по-различни [shtrak]

Ако си представим класиката в жанра за обяснението на ползването на филтри, резултатите са безброй [cool] ... Червената ябълка на клонка с листенца на фонът на небето в черно-бяло ще изглежда по един начин, с червен филтър по втори начин, със зелен филтър по трети начин, със жълт по четвърти... Май вече съм модерен фотограф, така че стига [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Антивик   
Дата:   18-12-14 18:29

написа:

> Кажете кой вариант изглежда по
> добре,цветната или чернобялата ?
> Снимана е с sigma dp1 който леко криви
> от близо.
>
>
>
> https://img-fotki.yandex.ru/get/9797/194848933.7/0_d47e2_c3462d6c_orig.jpg

>
> SDIM0028ЧБ.jpg
>
>
>
> https://img-fotki.yandex.ru/get/9325/194848933.6/0_d47d8_6dc724e2_orig.jpg

>
> SDIM0028.jpg



Те тука си е живия пример, че "во вкус и цвет товарища нет"
за човек скаран с цветовете, за мен черно - бялата е по-добра, бликовете в очетата на детето са много по-ясно изразени, с по-малко изразни средства се поднася същата информация и същите настроения, плюс това фоновите предмети са доста по замазани и не отвличат вниманието.
А който иска ч-б от моя милост, да ми бръкне в профила и к`во съм ръгнал до сега,другото се работи и подготвя[smilie3] .



Публикацията е редактирана (18-12-14 18:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: radomarinov   
Дата:   19-12-14 13:50

Как говорит наш любимый шеф: «Если человек идиот, то это надолго»!

Какво се хабите да му обяснявате на тоя???

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: demiman   
Дата:   19-12-14 14:04

Никой не се хаби [smilie3] давайте кадри да гледаме [shtrak]


https://photo-forum.net/static/site_pics/126/1390413851_DEM_4278w.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: nyamago   
Дата:   19-12-14 14:15


https://photo-forum.net//i/1860868




Публикацията е редактирана (19-12-14 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: шдфдшд   
Дата:   19-12-14 18:13

...да пусна и аз неща, което си харесвам...

https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1359023863_12.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1359406146_12.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1391946892_12.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1416823074_12.jpg


...приемам всякаква критика и коментари...



Публикацията е редактирана (19-12-14 18:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: rostoshev   
Дата:   19-12-14 18:18


https://photo-forum.net/static/site_pics/132/1396544127__DSC33822.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1406658137_01.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/132/1387728707__DSC1335.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: kokermur   
Дата:   19-12-14 18:32

О-ооо но достатъчно било, като елмаз и стъкло....

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: krist   
Дата:   19-12-14 18:35

Донякъде съм съгласен с автора на темата, че не е лесно да се докара излъчването на някои кадри, заснети на лента и че множество цифрови черно-бели кадри не стоят добре, но мисля, че донякъде е въпрос и на майсторлък, и че има достатъчно на брой и цифрови черно-бели кадри, които ми харесват. Много автори, работещи цифрово си мислят, че като набият яко черно в кадъра и докарват добър контраст, което според мен не е правилно и резултатите наистина не са добри, от друга страна обаче при правилна работа с тоналностите, нещата може да се получат и добре, особено от цифрови камери с достатъчо висока динамика и тонален обхват, а повечето модерни камери са такива. Що се отнася до това има ли място черно-бялото въобще в съвременната фотография, за мен лично тоя въпрос е тотално неуместен. И едно кадърче от мен, такова, за което съм доволен как се е получило в ч/б - нещо, което при мен е бавен процес (Никон Д600, Никор 18-35G):


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1390810761_35.jpg




Публикацията е редактирана (19-12-14 18:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: batsali   
Дата:   19-12-14 19:40

О-ооо но достатъчно било, като елмаз и стъкло.... ТРОЛО-ЛО-ЛО-ЛО

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Lycan   
Дата:   19-12-14 22:30

:)



Публикацията е редактирана (20-12-14 08:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: grafarena   
Дата:   19-12-14 23:09

Не знам дали е достатъчно добра снимката ми ,но на мен ми харесва в черно/бяло .


http://snimki.be/store/1/361419022996.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: bairi100   
Дата:   20-12-14 07:05

https://photo-forum.net/i/1060183 Тая,дали ша действа така цветна? Ц!

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: антивик   
Дата:   20-12-14 07:54

Щом ще са снимки снимки да са [smilie3] , ето няколко и от мен, някои са правени с новата, дигитална техника, други са сканирани негативи от време оно, който му се мъдрува да пробва да познае коя каква е....

http://picbg.net/u/50558/34509/783982.jpg


"зимни цветя"

http://picbg.net/u/50558/34509/783984.jpg


"Завой на никъде..."

http://picbg.net/u/50558/34509/783983.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: satyno   
Дата:   20-12-14 09:44

Първата снимка на антивик е 1:1 като от първата ми лента от 1977 - Смяна 8, проявена и извадена в ученическата фотолаборатория на Първо основно училище в Стара Загора.


Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: антивик   
Дата:   20-12-14 10:55

написа:

> Първата снимка на антивик е 1:1 като
> от първата ми лента от 1977 - Смяна 8,
> проявена и извадена в
> ученическата фотолаборатория на
> Първо основно училище в Стара
> Загора.
>

ГРЕШКА точно първата и последната са правени с цифров, архивна е втората снимка, лента ORWO 22DIN, снимана със Зенит-Е, обектив Флектогон 35мм. Бленда и скорост незапомнени. Проявена в домашни условия с немски проявител А, но 03 ли беше 49 ли беше .....[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: nikste   
Дата:   20-12-14 13:55

При черно-белите снимки точно си проличава колко е добър един фотограф. Не всяка снимка става за черно-бяла, като особено се правят грешки, когато снимка на природа с хубави цветове се направи черно-бяла. За съжаление го има точно това: хора, които въобще не могат да снимат и обработват да се правят на професионалисти, като отнемат от цветовете на снимката. Иначе по отношение на недостатъка в една снимка и аз лично съм готов да я направя в черно-бели цветове, за да я спася един вид, защото, иначе просто не изглежда добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: Lycan   
Дата:   21-12-14 01:50

Аз може би се повтарям с един любим автор при когото щрих и цвят са мн добре премислени http://www.laroquephoto.com

Отговори на това съобщение
 Re: Правиш две черно бели снимки и вече си модерен фотограф.
Автор: my.point.of.view   
Дата:   21-12-14 10:02


https://farm4.staticflickr.com/3919/14810327930_bf7b437ff4_c.jpg



...


https://farm4.staticflickr.com/3829/12861153223_6c6cda61c9_c.jpg




Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »