Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: cybereyess   
Дата:   27-11-14 22:44

Здравейте,
Предварително се извинявамза може би глупавата или повтаряща се тема, но не открих подобна. Имам следния проблем и понеже не разбирам особено реших да се допитам до хора, които разбират.
Закупух си зарядно с 4бр акумулаторни батерии AA 1.2V, 2400mAh. Батериите са Ni-MH и ги взех за фотоапарат. След като пристигнаха реших да ги пробвам, но апарата не тръгна с тях, тъй като нямаше ток в тях и реших да ги премеря с мултицета да видя какво ще покаже. Изписа ми 0.57V, което не знам дали е нормално. Сложих да се зареждат батериите, но лампичката на зарядното на едната батерия започна да мига, което според инстуркциите означава дефектна батерия или проблем с зарядното. Пробвах дали ще прави така и на другите слотове и там мигаше. След това реших да потърка двата края на батерията в блузата ми, след което я сложих отново и спря да мига и за почна да се зарежда. Мина се може би 2ч и едната батерия светна в зелено, което значеше, че е заредена при все, че трябва да се зареждат по инструкции около 10-12ч. След като минаха тези часове и всички линии светната зелето изключих батериите и пак ги замерих и показваше 1.39V. Единия комплект го изтощих вече със снимки изкараха на 230 снимки снимани една след друга със светкавица.
Въпроса ми е следния нормално ли е това батериите да са с 0.57V? Защото ми казаха, че това не е добре и означава, че батериите са стари щом заряда им е паднал толкова.. абе с една дума не били читави. Не трябвало заряда да пада под 1V.
Ще се радвам да чуя от вас дали всичко това е нормално или трябва да връщам обратно батериите.
Благодаря предварително на всички отзовали се.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: sathv   
Дата:   27-11-14 23:33

Би трябвало да кажеш какви са батериите, но както и да е. Всички качествени NiMH батерии се продават заредени. Това, че едната е 0.57 волта говори, че или са стари и поради саморазряд напрежението е паднало толкова или са боклуци което е по-вероятно тъй като саморазряда на съвременните батерии е много малък.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: cybereyess   
Дата:   28-11-14 00:34

Извинявам се за пропуска батериите са Camelion.Ето това е комплекта, който си взех - http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=21&product=5499&show=additional

Аз писах на сайта за този проблем с мигащата батерия и те ми отговориха, че могат да ми заменят комплекта с нов, но мислех, че след като сега не прави този проблем няма мисъл. Обаче ако наистина батериите са старии или имат проблем. И 4-те батерии бяха по 0.57V. До сега всички нови батерии са били заредени, а тези не и затова малко се ошашавих дали е нормално

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: iasen2   
Дата:   28-11-14 09:20

изобщо не е нормално да ти продадат изтощени батерии
Всички нови батерии се продават заредени
много вероятно е батериите да са замръзнали в някой склад или при транспорта . Никеловите батерии не издържат на студ
Досега дефектна маркова батерия не съм имал , но съм купувал абсолютни китайски боклуци с голям саморазряд

Искай да ти ги сменят , ако не ти ги сменят ги оплюй в някой форум с висок рейтинг . така всеки ,който напише "батерии хамелеон" ще прочете твоя пост :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: i_v   
Дата:   28-11-14 09:49

По принцип не е нормално батерията да е толкова разредена, но имайки предвид промоционалната цена най-вероятно е стояла дълго дълго по складове(залиняла е), възможно е след няколко заряда да се въстанови но може и да е фира. Запомни коя е заподозряната батерия и когато ги примериш след изтощаване виж дали на някоя напрежение е чувствително по-ниско от останалите(това по принцип е хубаво да се измери под товар), аз залагам, че нищо им няма. Щом са ти предложили подмяна възползвай се и провери батериите на място, ако може. Ако ли не, считай батериите като бонус към зарядното... за тая цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: Блясък   
Дата:   28-11-14 10:13

По правило, NiMH батериите трябва да се зареждат до 1,51v и да се разреждат до 1,1v. Напрежения под 0,89v водят до повреда в елемента, както и над 1,5v.
В твоя случай би трябвало след няколко цикъла (3-4) да се пооправят нещата. Ако повредата от ниското напрежение е съществена, засегнатите елементи ще имат по-нисък капацитет (замери напрежението им когато смяташ че целия пакет е разреден).

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: CDman   
Дата:   28-11-14 13:53

Споделям малко личен опит.

Всички батерии от този тип , които купувам минават на пълен разряд преди да ги използувам и после на заряд поне 24 часа в зависимост от зарядното,което ползувам.

Ако нямате устройство за разряд може да ги сложите в обикновено фенерче (или друг консуматор) и да го оставите да свети докато съвсем спре.

Зарядното, което ползувате явно има напреженова индикация т.е. светва зелено когато се стигне определено напрежение на полюсите, а не когато батерията е заредена напълно.

Зарядни с токова индикация са доста по-скъпи от показаното.

Времето за пълен заряд можете да пресметнете по следния начин.

На задната част на зарядното трябва да има указани параметрите му в това число и номинален ток - приемрно 200 милиампера.

Ако зареждате 2 батерии то значи всяка се зарежда със 100 милиампера.
Ако батериите са с капацитет 2 200 милиампер часа значи се зареждат за 22 часа.

Това, че първоначално е примигала батерията,а после се е оправила означава, че най-вероятно е имала окис по полюсите. Отстранява се с триене в хартия или груб плат.

Ако същата батерия не дава проблем при позлуване значи е ОК.

Метод за проверка на държеливост на батерията е не мерене на напрежението, а като се постави за кратко в уред за мерене на ток (амперметър) или в мултицет на клемите за 10А.

Нормално батерия АА дръжи ток 5-6 Ампера без да има осезаем спад в продължение на 4-5 секунди. По дълго мерене по този начин може да повреди батерията.

Колко снимки правите не е точен метод за мерене защото на някои фотоапарати светкавицата не свети всеки път на пълна мощност, а е според светлината, която трябва да добави.

Имайте в предвид, че фотоапарата не разрежда напълно батериите т.е. ако се изключва това не значи, че батерията е напълно разредена. За да имате максимално дълъг живот на батериите препоръчително е да се разреждат напълно.

Надявам се да съм бил полезен.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: imitev   
Дата:   28-11-14 14:14

Ако нямате устройство за разряд може да ги сложите в обикновено фенерче (или друг консуматор) и да го оставите да свети докато съвсем спре.

И като спадне напрежението до 0 батериЙят е за боклука...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: i_v   
Дата:   28-11-14 14:14

Само да кажа, че не е препоръчително честото заиграване чрез метода със закъсяването на контактите през 10(или колкото е там)амперовия шунт на ампрерметъра, което междувпрочем също е косвен тест както и меренето на напрежението след изразходване на повече от 70/80% от капацитета. А за истинска проверка на батериините елементи си има други методи, като най лесно е чрез зарядно с режим за разряд и измерване на отдаденото количество енергия, ама чак такъв труд за едни батерии. Добре е да се прави профилактика и да не се ползват скапани елементи заедно със здрави такива, ама не се вманиачавайте, наблягайте на снимането ;) [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: imitev   
Дата:   28-11-14 14:19


В кауфланд имаше някакви тяхни батерии на промоция 9.99 лв. за 4 бр. 2300 мач.

Тествах 2 комплекта със зарядното - добри са. Покриват 2300 мАч...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: CDman   
Дата:   28-11-14 14:31

imitev написа:

> Ако нямате устройство за разряд
> може да ги сложите в обикновено
> фенерче (или друг консуматор) и да
> го оставите да свети докато съвсем
> спре.

>
> И като спадне напрежението до 0
> батериЙят е за боклука...
>
> [beer]

Правил съм го десетки пъти. Не съм имал проблем [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: i_v   
Дата:   28-11-14 14:40

За NiMH батерии чести цикли на дълбок разряд най-малкото не са необходими, но няма да ги убие със сигурност. Иначе е вярно, че за NiMH се препоръчва да работят в режим на повърхностен, а не дълбок разряд.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: penco   
Дата:   28-11-14 15:46

За този тип батерии се препоръчва да са изтощени напълно, преди да се направи заряд. На Фуджи с такива батерии, в менюто има опция разреди батериите. И в упътването е записано никога да не се зареждат полузаредени, поради ефекта на запаметявяне. Поне от 6 години ползвам един комплект сони 2300мач, и до ден днешен си работят с подобна експлоатация. Саморазряда при тези батерии си е нормално голям.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: batsali   
Дата:   28-11-14 16:23

За да няма полуистини, четете....

http://batteryuniversity.com/learn/

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: i_v   
Дата:   28-11-14 16:50

Само да добавя, че митът за пълен разряд всеки път идва от NiCd батерии (и там не е задължително абсолютно всеки път), със сигурност при NiMh няма нужда да се процедира така, който иска може да го прави 1-2-3 пъти годишно примерно или ако не са ползвани дълго време.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: gbdesign   
Дата:   28-11-14 17:14

Аз моите си ги разреждам с фенерче, до като свети лампата и ги ползвам доста дълго. Имам комплект от тях на 11 години и още горе-долу стават. За всички видове акумулатори, опасно е най-вече презареждането. Всички NiMh с изключение на Enelop имат голям саморазряд. Също само Enelop се продават заредени. Принципно конструкцията на АА батериите не е удачна за NiMH технология, защото точният момент в който трябва да се прекъсне заряда, трябва да се определи по температурата на батерията, но в АА стандарта, няма вариант за термодатчик.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: batsali   
Дата:   28-11-14 18:31

Моля ви са не пишете глупости. NiMH батерия се счита за напълно заредена, когато напрежението спре да се покачва и започне всъщност да спада. демек, когато производната на напрежението си обърне знака. Различни марки и батерии с различна възраст имат различно съпротивление и съответно се загряват до различна степен, освен това температурата им зависи и от околната температура на въздуха, така че това да спираш процеса само по температура е напълно безмислено. Някои, може би повечето сносни зарядни, следят температурата по време на зареждане да не се вдигне прекалено много и да стане сакатлък. Със същата цел се спира и заряда след определено време - безопасност. Нищо общо със степента на заряд, въпреки че по-умните зарядни взимат под внимание всички тия фактори. Като цяло кога една батерия се счита за изтощена и кога за напълно заредена зависи от много неща - конкретния електрохимичен процес, режима на работа на батерията, съображения за дълголетие и тн. На всичкото отгоре в зависимост какъв товар е закачен една и съща батерия може да е изтощена в единия случай и да има много хляб в нея в другия. Например ако батерията трябва да доставя големи токови пикове, а е стара и с повишено вътрешно съпротивление, когато цъкнете копчето на камерата изведнъж електрониката иска много ток да си направи сметките и напрежението рязко пада и камерата угасва. Същата батерия със същото ниво на заряд в една безжична мишка, часовник, фенерче ще продължи да върши работа и да се разрежда още дълго време.

Та така. Има интернет, нека не се заблуждаваме взаимно....

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: batsali   
Дата:   28-11-14 18:39

Ако разчитате на AA и AAA батерии, ви препоръчвам да си вземете нещо подобно - MH-C9000

Лично аз го ползвам вече две години и съм изключително доволен. Може да мери реалния капацитет на батериите и както се досещате китайски марки 3000mAh са всъщност 2000 [smile] Това замерване е полезно също за окомплектоване на батерии така че всички в комплекта да са с възможно най-сходни капацитети, така че да не спира примерно устройсктво, което ползва 4бр от които една е дефектна и устройството спира, а останалите батерии са си все още читави и с остатъчен заряд. Има режим за първоначално зареждане на нови батерии, за разреждане и тн.



Публикацията е редактирана (28-11-14 18:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: imitev   
Дата:   28-11-14 18:53

Как имате време да се разправяте с крушки, с разни теории...

Свястно зарядно с опции за разреждане и тестове е 60 лева. (la crosse4 bc-700 примерно) Можете да го издебнете и с батерии за тези пари...

За разреждането в уикипедия пише:
Over-discharging
A complete discharge of a battery can result in one or more cells going into polarity reversal, which can cause permanent damage to those cells.

Пълното разреждане на батериите може да накара една или повече от тях да сменят поляритета си, което може да причини постоянното им повреждане.

Тъпи инженерни теории [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (28-11-14 19:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: batsali   
Дата:   28-11-14 19:04

Да, и това не е лош вариант, само че моето умря и след това си взех Maha-та.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: dekov   
Дата:   28-11-14 19:54

Не всички NMН батерии се продават заредени, само по-новите и на тях си пише , че са заредени и готови за ползване, те не се САМОРАЗРЕЖДАТ и за една година.
Старият тип се продават с нищожен заряд, защото и да са заредени заряда пада от самосебе си.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: ZENON   
Дата:   28-11-14 20:50

Точно този бренд и тези в частност ги имам и аз (дойдоха с една светка) и мога да кажа, че не са цвете и клонят към боклук. Зареждам ги с МАХА ама могат да се ползват докато са свежи. И при мен има един елемент дето е куц, ама много ного не се заглеждам.
Най-добре е човек да не се скъпи и да си купи читаво умно у-тво за зареждане и Енелуп на Санио или подобни на Читав бренд. Имаме едни енелуп 2кМа на 5 години и са все така добри, все едно са нови.

Всичко друго е компромис и поражда теми като сегашната.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: batsali   
Дата:   28-11-14 20:59

Нали знаете тая приказка - не съм толкова богат, че да купувам евтиното.

Многократно съм се убеждавал в правотата ѝ.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с акумулаторни батерии Ni-MH
Автор: siluet   
Дата:   28-11-14 22:14

Въпроснта "марка" Camelion се продава тук из канадските Dolarama магазини 2бр АА NI-MH за 1$ верно не са 2500mA но изглеждат външно същите.
[smilie24] за българските търговци

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »