Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: Nedelcho1   
Дата:   26-11-14 16:11

При условие, че моята обработка ми отне не повече от 5-6 минути, не мисля че е голям проблем да се постигне чрез Фотошоп. Ако се постарая още 30-40сек тези синеещи отражения ще изчезнат [smile]. В случая беше демонстрация, че може да се коригира проблемът. Пък и едва ли авторът на темата, снима стотици кадри в един апартамент. В най - лошия случай да са 30-ина снимки.В случая кадъра има доста други нерешими проблеми, но цветовете не са от тях.

Повечето предложения в темата са или безумни или непрактични. Снимал съм много интериори (да не кажа стотици) и почти никъде не съм използвал различно от наличното осветление. Разбира се не става става въпрос за артистична фотография, а за комерсиална. Плюс това повечето апартаменти и интериори, които съм снимал собствениците така или иначе са инвестирали в хубаво осветление и няма да са доволни, фотографа да о@ка нещата със собствено.



Публикацията е редактирана (26-11-14 16:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: And   
Дата:   26-11-14 16:52

Nedelcho1 [smilie24] същото исках да напиша [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: JeT   
Дата:   26-11-14 17:01

Nedelcho1, би ли показал 1-2 някои от успешните си комерсиални кадри, правени при аналогични условия.

Линк към твоя сайт с въпросните кадри би бил от най-голяма помощ.

Да разбираме ли, че в конкретния случай би заложил само на обработката без да работиш със светлината/осветление?

Как би получил реалистични цветове в конкретния(!) случай?

Ако не е тайна - какъв апарат и какви обектив ползваш при снимане на интериорите?

п.п. Тук един пример за „бюджетно” комерсиално заснемане (човека "разсъждава на глас"): https://www.youtube.com/watch?v=FTPr9-8JbYg




Публикацията е редактирана (26-11-14 17:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: Петрос   
Дата:   26-11-14 17:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: Nedelcho1   
Дата:   26-11-14 17:30

JeT, за съжаление повечето интериори които съм снимал, не мисля че би било редно да поствам във форум (а и най - вероятно нямам право). Онлайн нямам много-много качени, но ето нещо което съм правил преди повече от четири години:

http://hotel-akord.com/virtual-view/reception.swf


Ето и един интериор от сравнително по - скоро:

https://photo-forum.net/static/forum/2014-11/twal9329.JPG


http://picbg.net/u/18159/47093/781995.jpg



Снимам с различни фотоапарати (D90, D300s, D800, 60D, 5D) и резултатът е като цяло сходен с всички, важно е ЗАУ-то дет се вика [smile].


Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: Frenchev   
Дата:   26-11-14 18:31

Всъщност аз не поясних едно важно условие - "бюджетно" заснемане.

Ясно е, че има много варианти от дневна светлина през светкавици зад мебелите до осветяване на всичко поотделно и сглобяване. Проблема е, че това ще отнеме много време и клиента няма да иска да го плати. Аз за себе си съм намерил златната среда между цена и качество.

Въпреки, че работя в Германия и тук клиентите са по платежоспособни, не са готови да платят реалната цена на заснемане по гореописаните начини. Аз снимам само интериор и знам, че клиентите гонят точно средата между цената и качеството.

Мога да работя много качествено, бързо и евтино. Проблема е, че не мога да ги комбинирам и клиента си избира кое да бъде.

Защото ако трябва да снимам въпросната къща по правилния и бавен за заснемане и за обработка начин, трябва цената да бъде над € 1000,00.

Въпросният кадър не го коментирам. Избрах го заради широкия му ъгъл и смесването на всякакъв вид осветление. Лошото е, че тук хората си умират за подобни кадри, на които да се вижда всичко. Аз лично не харесвам широкоъгълни интериорни кадри, но това искат клиентите и това им доставям.

Ако ми влезете на сайта, ще видите изострена яркост и хдр до максимум - не защото така ми харесва, защото така ги иска клиента. Отдавна се пречупих да се правя на голям фотограф от типа - "това не е красиво, не е правилно няма да го снимам така". Който плаща той поръчва музиката. Все пак става въпрос за чисто комерсиална фотография.

Мен по скоро ме интересуваше как се справяте вие при подобни бюджетни заснимания. Иначе е ясно кои са правилните начини за решение на казуса. Въпроса е, че не са рентабилни.

Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: pmartinov   
Дата:   26-11-14 18:34

С какво да правим снимката ?

Със светлина или с обработка ?

Всеки избира сам в зависимост от опита и знанията.

Всички които не знаят или не могат да рисуват със светлина го правят с фотошоп...

Френчев наскоро едно момиче попита дали може с 300лева за обектив да снима интериори.

Тъй като и твоя въпрос звучи аналогично отговора е :

Всичко е възможно когато цената е компромис.

Настоящата задача е тест опит и знания .





JeT [smilie24]

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: Frenchev   
Дата:   26-11-14 18:42

pmartinov много си прав. Аз лично го правя с фотошоп защото става много по-бързо. Не толкова качествено, но по-бързо което е важно за клиента.

Просто реших да повдигна тема за да видя как предпочитат другите колеги.

Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: asahi   
Дата:   26-11-14 18:42

Ако не ти харесва светлината си носиш собствена.
Ако цветът е много зле обърни в ч/б и после тонирай онова, което трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: pmartinov   
Дата:   26-11-14 18:55

Frenchev

В изкуствата има едно определение :

Изкуството на компромиса...

Сам избираш в зависимост от ситуацията .

Ако искаш да бъдеш като Микеланджело има вероятност да съсипеш както себе си така и близките си с педантичността си.

Пазара винаги е с цената на компромиси.

Безкомпромисните решения нямат пазар.

Майсторлъка е да избереш такова решение при което и клиента да плати заделения бюджет и ти да получиш награда за положените усилия да решиш казуса по печеливша формула.

Клиента иска точно това :евтино и бързо.

Френчев ти снимаш в Германия защото никой германец не иска да работи без пари.

Германците умеят да си правят сметките и затова не са бедни.



Публикацията е редактирана (26-11-14 19:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: Петрос   
Дата:   26-11-14 22:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: pmartinov   
Дата:   26-11-14 22:52

По-големия проблем беше че момичето бъркаше телеобективи с широкоъгълни ...

Не толкова цената на обектива .

Нямаше никакъв опит,а агенция за имоти чакаше за снимки.


Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: nomadsl   
Дата:   26-11-14 23:04

Аз лично, когато правя интериорни фотографии /дневен ефект/ гледам почти нищо да не е запалено. Или само нещо ограничено за акцент. Това го правя не като начин за справяне със ситуация на евтино и некачествено осветление или хаос на такова, а като разбиране за изграждане на дневен кадър. Когато правя нощен ефект е друго. Тогава има повече лампи, по-висок контраст и т. н. И да, сменям крушки, дори луминисцентки. Обикновено след проучването съм разбрал кое ще подменям и в деня на снимане си нося. Луминисцентките трябва да са с високо КРИ - на Осрам деветата серия е подходяща.
Това, което ми прави впечатление е, че повечето фотографи не си дават зор да разместват мебелите и обзавеждането за да си оправят композицията, засичанията и перспективата.
Примерно в кадъра на Френчев, кашпата с цветето в дясно разполовена от кадъра е напълно излишна и аз бих я разкарал извън зрителното поле. Трапезарната маса в дъното бих я преместил заедно със столовете и килима с около 70 см вляво - би стояла по-намясто. В лявата част на кадъра наченките на други мебели бих ги махнал. Ако е невъзможно, то бих отрязъл кадъра без да ги захапвам. Таванът бих го изчистил от отблясъци тотално. Голямата ваза върху холната маса бих я разкарал също - с нищо не помага, а много пречи. А вместо нея бих добавил книги или други дребни хоризонтално лежащи вещи с подходящ цвят.

Понякога разни стоящи подови лампи или други такива, които са с характер и е добре да са в кадър, светят неадекватно силно, защото нямат даймери. Затова е добре да си носиш два, три даймера от тези крачните с плъзгач и да включиш лампите през тях. Така си оптимизираш силата им. Антиглеър спрейовете помагат за други позиции.

Въобще има безброй техники. Две, три подходащи по големина и посока гънки на дамаската на диван или кресло могат да дадат композиционни линии, акцент, детайл и прочие. Дори гънка на килим или обърнатия му край могат да изиграят подобна роля. Паднала вещ - книга на пода или персонализиращ елемент - ябълка, тиква много могат да помогнот също.

Преди година имах за снимане един безкрайно прецизен и гранично минималистичен интериор. Практически 95% от нещата вътре бяха бяло върху бяло с леки нюанси на дозирана замърсеност. Търсейки решение на спалнята, която бе изцяло в мръсно бяло без капчица цвят - това легло, завивки, кресло, под, гардероб, килим и др./дори небрежно поставената кана върху белия скрин бе от млечно бяло/ .... донесах едни стари червенокафяви чепици. Ама стари, сбръчкани , изкривени и високи/специално съм си ги купил от един антиквар от Пловдив/. Поставих ги небрежно до гардероба и стаята се промени. Вече имаше смислов акцент, цветно петно и закачка.

Та така.

Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: pmartinov   
Дата:   26-11-14 23:23

Всички които искат да снимат репортажно интериори ,трябва да се научат да съблюдават
както изложението спрямо светлината така и най-подходящите часове за конкретната ситуация така,че външното осветление максимално да подпомага заснемането на интериора.


Отговори на това съобщение
 Re: Как бихте се справили с това амбиентно осветление?
Автор: Frenchev   
Дата:   27-11-14 12:36

Nomadsl напълно съм съгласен с теб, но едно такова заснемане не се побира в бюджета. Клиента иска ниска цена. Точно за тази фирма, когато снимах първата им къща си дадох много зор. Резултата много хареса на собственика, но не и цената. Аз съответно му обясних, че заснемане по този начин няма как да е евтино и той ми отвърна, че разбира, но му трябва по евтин продукт.

Ако трябва да я снимам както трябва, ще ми отнеме минимум 5 часа и ще ми трябва асистент. Все пак става въпрос за къща на два етажа около 200 м2.

Аз пак казвам въпросният кадър не го коментирам. За да стават по бързо нещата, понякога снимам на 14мм и после кропвам. Д800 позволява, а и като се има предвид, че снимките са за web.

Пак казвам, темата не е за това как се снимат правилно интериори, а за това как най-лесно се снимат интериори по "бюджетния" начин и как се справяте с лошото осветление.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »