Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: koliovite   
Дата:   24-11-14 21:34

Темата разбира се има и леко шеговит елемент, но в някаква степен очаквам и сравнително смислени мнения. [smilie25]

Имам F70 и съм си много доволен от него, но в определени моменти ми липсва DOF Preview бутон, а и ми идва малко лек. Очевидния отговор е F100, но е почти 3 пъти по-скъп от другите два. Интересно ми е някой който има опит с тия апарати какво мисли по въпроса. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: Петрос   
Дата:   24-11-14 21:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: Yonko_Rusev   
Дата:   24-11-14 21:46

Имам ги и трита :) F100 е фаворита , няма спор тук :)
Според мен зависи колко снимаш ?
Според това си избери и тяло ;)
Поздрави !

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: pmartinov   
Дата:   24-11-14 21:48

F90x е твоя апарат .

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: КАНЮВИГЙ   
Дата:   25-11-14 02:22

Ф80 едно ненадминато малко бижу с всички екстри!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: satansho   
Дата:   25-11-14 05:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: fotorafi   
Дата:   25-11-14 06:22

И в България се намират...
Аз бих ти препоръчал и F-801 S.. велик Никон и доста евтин[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: hattori   
Дата:   25-11-14 06:42

с 90 няма да ти работи VR (стабилизацията) ако това е важно за теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: turntablism   
Дата:   25-11-14 09:27

чакайте, че се пълни тук с грешно инфо. Имам ф100 и ф90, Ф80 предполагам е като D100, та така:

И на трите исото се настройва по желание на потребителя и по дх код. Ф100 Ф90/х работят с по 4 АА батерии. Ф80 е с особняшки.

90/100 мерят с non-cpu обективите, f80 мери колкото Д80-90. Т.е. не мери.

С ф90 VR на обективите с VR не работи, с другите два апарата CPU обективите работят с пълна сила.

С ф90 G обективите без ринг за блендата работят в режими P или S, иначе са на максимално затворена бленда.

От тук нататък ф90ката има повече екстри от ф100, за сметка на изработката на ф100, кято е по добра при него. Ф100 ф80 стоят по добре в ръката, ф90 е със стария дизайн, стил Ф4. НЕ му пречи. Ф90 с Мф гръб става голямо чудо на техниката. За ф100 единствения гръб е някакъв часовник с дата. Фокуса при ф100 е зверски...

Ф801 прави проблем с автофокуса при G Обективите, абе май лично не го препоръчвам, въпреки, че е добре конструиран идва малко по стар от изброените тук.

ПП, намират се в базара. Pomstar даваше f100, а в момента има и ф90х мисля, ф80 периодично се е появявал. Може би в продавалника.



Публикацията е редактирана (25-11-14 09:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: uri64   
Дата:   25-11-14 11:18

Ф 100 ако искаш да не ти липсва едно или друго...това при избор между тези 3 модела...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: pmartinov   
Дата:   25-11-14 11:31

Българина иска всичко,но ако може на 1/3 от цената...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: koliovite   
Дата:   25-11-14 11:36

Проблемът е че хем боли хем сърби. То е ясно, че изборът не е практичен както ако човек избира съвременен апарат.

Истината е, че не снимам много с автофокусните апарати напоследък, а пък и намирам някакво очарование в по-старите модели. В тоя смисъл и за F4 съм се замислял, но май малко тежичък ще дойде.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: turntablism   
Дата:   25-11-14 11:40

Защо не опиташ FE или FM2 ?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: koliovite   
Дата:   25-11-14 12:06

@pmartinov

Не мога да разбера, защо винаги някой трябва да пусне такъв полу-замаскиран, полу-заядлив, псевдо остроумен коментар. Цените на тия апарати вече са такива, че при желание могат да се купят и трите. Идеята беше да се върнем малко в миналото и да се позабавляваме.

@turntablism

[smile] FE-то ми е основния апарат в момента. С една 50-ка на него и още две обективчета в джобовете, почти всеки ден е с мен.

Чудех се за нещо автофокусно една идея по-добро от ф70, но без усещането, на новите апарати. Ф4 щеше да е перфектен ако не беше толкова тежък. Почти 100% ще е ф90х, просто реших че ще е интересно да чуя и други мнения. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: pmartinov   
Дата:   25-11-14 12:28

Ако искате да се забавлявате истински F100

Ako искате да се залъгвате всичко останало.

И аз обичам да се забавлявам,10 години с F5 бяха незабравимо забавление.

И позаякнах:)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: uri64   
Дата:   25-11-14 12:32

Ф4 не е толкова тежък, ако е чиста четворка с грип за 4 батерии, а не някоя от модификациите като Ф4с и т.н. Страхотно тяло, има матрично мерене с всички стари обективи (пре-Аи/Аис)...кусурите му са, че е хубаво обективите да не са Г т.е да си имат пръстен за блендата (иначе само приоритет на скорост и програмните режими) и не поддържа ВР....другият кусур е, че трудно се намира в състояние различно от много (ама наистина много) използван...преди 5 години си продадох моя и още ме е яд...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: turntablism   
Дата:   25-11-14 13:35

ако не искаш усещане за хай тек и безгрещен апарат наистина не взимай ф100, от София ли си? Някой може да донесе Ф4 а аз ф90 ф100 и да направим едно гледане на място, да се позабавляваме :) да се чудим и да си поговорим..

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: koliovite   
Дата:   25-11-14 14:57

@pmartinov
Не ме взимайте много на сериозно [smilie7], F5 е сериозен апарат не е за лигльовци като мене.

@uri64,
В интерес на истината, намирането на читав екземпляр Ф4 е това което ме притеснява. Затова и не го споменах изобщо в началото. Инак той и FA са ми в списъка "искам да имам", но когато стане.

@turntablism
Надушил си ме какви са ми терзанията :-), задрасквам Ф100-то. От София съм и идеята ми харесва.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: uri64   
Дата:   25-11-14 15:24

е, то зависи какво се разбира под читав - ако е да снима, то независимо калко са очукани почти всички го правят...една ф4ка трябва яко да е потрошена за да не може да снима...виж, ако трябва да изглежда и добре, тогава друга работа, тея апаратчета понеже са много държеливи ги ползват до последно...на мен ми подариха един 801с - изглежда плачевно..Като го занесох на Дондуков 51 за смяна на уплътненията преди 2 години Веска Драганова изпъшка "Много е болен тоя апарат"....от тялото където е призмата има цяло отчупено парче, половината копче за включване го няма, одраскан, облъскан....ама си снима като пич, слагай му само батерии и филми и газ, газ, газ....пък ф4ките са още по-здрави....

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: turntablism   
Дата:   25-11-14 16:49

Значи ни трябва човек с Ф4, че и аз съм му навит на този апарат, да го пипна малко :)

Ще ти споделя, че виждам, покупката ти няма да бъде от нужда а от гъдел, и аз често правя такива. скоро ме очарова едно апаратче доста, с това че е леко малко и непретенциознобезотказно! Nikon Fg ((F)or (G)irls :Д ), изключително прозрачен при работа, изобщо не ти пречи, сякаш е част от ръцете ти ... Горния му капак е направен от "нещо си" (неметано) за да е по лек. Никон ФА е от същите олекотени капаци... Фа също е симпатяга ама на последъл се сблъсках все с някакви дефектни и започнах да си мисля, че там при него контрола е бил малко слаб и тази хай тек електроника в него леко е изпреварила времето си и качеството е леко под въпрос...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: estate   
Дата:   25-11-14 18:25

От трите F100, иначе F5 е тялото ,няма такъв кеф просто :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: pmartinov   
Дата:   25-11-14 19:36

koliovite

Трябва да ги пипнеш малко камерите за да усетиш коя най-много те влече.

Ето виждаш колкото човека толкова мнения и всеки е прав за себе си !

Това е много индивидуално като усещане .

Един си пада по хай-тек,друг ретро,трети дизайна го вдъхновява максимално.

А и всеки човек преминава през различни периоди защото възприятията му търпят развитие.


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: turntablism   
Дата:   25-11-14 21:16

pmartinov - вярно мнение, но нищо ново под слънцето. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: uri64   
Дата:   25-11-14 23:02

А, сетих се колко добре се получава, когато на една Ф4 сложиш Цайс ръчнофокусни обективи с никонски байонет :D

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: Петрос   
Дата:   25-11-14 23:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: pmartinov   
Дата:   25-11-14 23:46

Много зависи и какви обективи ще се ползват.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: koliovite   
Дата:   26-11-14 11:18

Всичко е на ниво хоби. За мен се оказа, че с развитието на техниката през годините, което като цяло има много положителни ефекти за фотографията, за мен удоволствието от снимането е намаляло значително. Бях се засилил да си купувам фул фрейм DSLR, когато почти слуайно си намерик старата Практика и реших да щракна един филм. Комбинацията от носталгия, усещането на стария дизайн и простотата на управление ми доставиха огромно удоволствие. Тук не става въпрос за разни неща, за които пишат други хора и които не разбирам. Като магията на филма, променяне на мисленето и самодисциплина. При мен процеса пак завършва с файлове в крайна сметка, но разни социални неща като общуването с хората във фотостудиото, като купуваш или даваш филм за проявяване, превръщането на банята във фотолаборатория, копирането на снимки на хартия, са неща които сме загубили, а за мен са източник на удоволствие и отмора.

В момента снимам предимно с ръчни тела и обективи, но има ситуации, в които съвременни неща като автофокус и т.н. са си необходими. Колебанието ми по отношение на Ф100 и Ф80 бяха, че най-вероятно те са много подобни на съвременните апарати с тая разлика, че вместо матрица ползват филм, а не е това което търся.

Ф70 ми е добре, единственото което ми липсва е DOF preview-то и баланса му е лош, когато му сложиш дълъг зум. Затова май Ф90 е очевидният отговор. В интерес на истината бих върнал и по назад във времето на автофокусните никони, но незнам къде точно е границата на смислените автофокусни тела.

Стана малко длъжко, но пък си излях "мъката".[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: J.J.R.   
Дата:   26-11-14 15:39

Аз 4 години снимах с F70. Страхотен апарат. И меренето му е много добро. Изработката прилична. Сега имам F5, и този F70 ми е като детска играчка.
F80 е доста пластмасов и носи усещането за играчка. За парите си е най-оправдан като покупка, защото не е скъп. Но е кофти усещане, поне на мен не ми допадна нито визьора нито грипа. Не мери с обективи без автофокус. F90 и F90x не съм имал. F100 също е добър вариант стига да се намери на разумна цена. Според мен избора трябва да е F100, защото ако днес нямаш VR то някой приятел ще има, и ще ползваш и тази екстра. Заложи на по съвременните тела като F80 F100, защото те ще ти дадат това което няма F70. Работят с G обективи, имат VR, а F70 го запази, и без това трудно се продават или вървят за без пари. Да има F90 и F70 няма много смисъл. Отделно пък малко зор се работи с различни тела които имат различно управление(F70, F80 - F100).

И последно понеже това са техно играчки също, може да се замислиш за нещо по механично, и без дисплей и батерии. Макар че в това се крие много чар и приятно усещане, на фона на скъпите филми е малко неоправдано да имаш кадри без добър фокус или размазани или с други дефекти. Имах Практика MTL5b която носеше много удоволствие в снимането, но не и в резултата. А като заредиш един ектар за 14лв или пък диапозитив... искаш всичките кадри да са ок..

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: turntablism   
Дата:   26-11-14 16:19

Нямам дългогодишен опит в снимането, колега, извиянвай, но ще си кажа, че практиката има всичко в преповече за да получиш един напълно добре фокусиран и експониран филм от 36 кадъра... Всяко отклонение се дължи на ЗАУ или на неизправност в апарата. Много апарати, чиито снимки сега са в скъпите фотоалбуми, са предлагали подобни удобства колкото една практика.

А по темата, Ф100 си е ф100 (за това и съм го взел), но това, което търси автора доколкото разбрах е нещо по различно... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: didesignbg   
Дата:   26-11-14 20:50

Ако нямаш ръчнофокусно тяло, бих повторил съвета отгоре вземи фм2, ако не ти се дават пари за него и фа е повече от добре. Ф100 е перфектно скучен, а ти все пак търсиш апарат за удоволствие.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: uri64   
Дата:   27-11-14 00:07

писал е че има ФЕ...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: turntablism   
Дата:   27-11-14 09:24

Той вече си го е избрал. F90 :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: koliovite   
Дата:   27-11-14 21:03

Пипнах F100, не е моя апарат със сигурност. Взех един F90x от колега от форума и като цяло е това, което очаквах. Макар и да бях чел, че автофокуса е много шумен с обективи без мотор, в първия момент воя ме стресна. По-бърз е от тоя на Ф70, но ми се струва, че не е толкова прецизен. Както и де апарата ме кефи. Подозирам, че скоро ще почна да дебна за Ф4. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: uri64   
Дата:   28-11-14 01:11

F4 и за ултра-хипер-гевезелък и гъзарИя - ръчнофокусни цайсове...както се пееше навремето -"Това е мания,мания"...[cool] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: uri64   
Дата:   28-11-14 01:12

а, към горното да добавя и хубави диапозитивни филми и добър скенер...ммммммммм

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon F80, F90x или F100 ???
Автор: Петрос   
Дата:   28-11-14 01:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »