Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   18-11-14 17:30

Уважаеми съфорумци,

виждам и зная, че във форума има много юристи
Много ви моля, въз основа на казуса с Красена, който обсъждаме в съседна тема, посъветвайте ни какво да правим, за да можем по-лесно впоследствие да доказваме авторство?

Знам и това, че някои от форумците са вещи лица, които съдът призовава при нужда от техническа експертиза.

Дайте насоки как да постъпим правилно.

Предварително умолявам тези, които искат просто да спамят или не знаят нищо конкретно по темата, просто не пишете, за да не я разводняваме

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   18-11-14 17:36

Например интересен е въпросът:

представям RAW-файл в който има сериен номер на апарата, за който имам и фактура. Как доказвам, че аз съм направил снимката?

При липса на документ за апарата, защото не е необходимо да е мой, за да бъда автор на снимката, как доказвам авторство?



Публикацията е редактирана (18-11-14 17:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: rx   
Дата:   18-11-14 17:48

Ако нямаш доказателство, трябва да имаш свидетели. Ако нямаш и свидетели, е добре да имаш поне много добър адвокат. По твоя въпрос - свидетели.

Една твоя снимка:

https://photo-forum.net/static/forum/2014-11/blkz7909.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/198/1392759415_4E1A1520-Edit-Edit-copy.jpg


Как примерно ще докажеш авторството си над тази снимка, ако, например, си я снимал в JPG? И дори в RAW, как ще докажеш нагледно, че метаданните в RAW файла са абсолютно защитени и не е възможно да бъдат манипулирани? Как ще докажеш, че снимката е снимана на въпросната дата и във въпросния час, и, че ти си бил там в този момент?

Именно затова в горната тема решението на съда е в следствие, че дамата не е заплатила техническа експертиза, а съда не е компетентен да знае дали серийния номер обвързва апарата с фотографа и дали не може да се манипулира - то си е написано - съда е компетентен по законови въпроси, а не по фотографски технологии. Ходенето на съд не е евтина авантюра, затова си струва в началото да дадем малко повече на добър адвокат, който да ни помогне да се преборим ИЛИ да ни каже, че няма смисъл от дело. Лично мое мнение е, че на дамата й е писнало да се занимава и да се овътря в допълнителни разходи и се е отказала да води битката. Ако адвокатката й е била достатъчно добра, би трябвало да я посъветва да не го прави, но знае ли човек - съмнявам се тази експертиза точно да струва два крака и половин ръка...



Публикацията е редактирана (18-11-14 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ksuhorukov   
Дата:   18-11-14 18:21

Няма универсална рецепта как се доказва подобно нещо. Подхожда се според конкретния случай. Дали имаш RAW файл, дали апаратът е твой, дали си му платил ДДС-то и имаш фактура за него няма абсолютно никакво значение. Авторството върху снимка си е авторство и то си съществува. В този смисъл не е необходимо да се прави нищо специално. Просто когато има необходимост то да бъде доказвано, трябва да се подходи отговорно.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: CDman   
Дата:   18-11-14 18:27

Не оспорвам авторството на авторката от другата тема, но може да се предположи, че е “открадната” само идеята и да е реализирана с друг модел.


https://photo-forum.net/static/forum/2014-11/mdpb6133.JPG


http://smile-bg.com/images/pics2/stars/12.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2014-11/oyyy2448.JPG


http://smile-bg.com/images/pics2/stars/10.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2014-11/vyhb2007.JPG


http://smile-bg.com/images/pics2/stars/7.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2014-11/exwo2127.JPG


http://smile-bg.com/images/pics2/stars/3.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2014-11/uxnu6846.JPG


http://smile-bg.com/images/pics2/stars/2.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2014-11/dbpd3043.JPG


http://smile-bg.com/images/pics2/stars/1.jpg




Не е като да не се е случвало и преди.

В този ред на мисли – как да пледираме за открадната идея ?[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: kukumichin   
Дата:   18-11-14 18:27

Доста хора използват watermark. В съда ако предоставиш оригинала без него....

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: rx   
Дата:   18-11-14 18:46

CDman, не можеш да защитаваш идеи и концепции - в случая предполагам говориш за РЕАЛИЗАЦИЯ на идеите, което вече си е обект на авторското право. В противен случай отдавна щеше да е защитена идеята, че е яко да се снимат Ч/Б баби и дядовци и всички щяхме да плащаме патенти :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   18-11-14 19:35

Калояне, бъди по-обстоятелствен, за да си полезен
Какво значи да се подходи отговорно

Кажете в крайна сметка нещо конкретно

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ksuhorukov   
Дата:   18-11-14 19:49

Няма как да бъда по-обстоятелствен, без да имаме някаква конкретика. Да се подходи оговорно означава да не се рискува със самосиндикални действия, а да се потърси квалифицирана помощ. Формулата е че искаш да докажеш дадено обстоятелство, което да го използваш като доказателство за постигнеш еди си каква цел. Какво точно ще доказваш и с какви доказателствени способи ще става това е въпрос, който също се решава с оглед строго конкретна ситуация. Няма общовалидна рецепта, няма два еднакви случая. Ето например rx горе ти дава много добър пример, как можеш да ползваш свидетелски показания за да докажеш авторство, вместо да изсипеш един куп неразбираема техническа информация за съда и да искаш съдебни експертизи. Въпрос на стратегия е, въпрос на обективни възможности. В един случай е по-удачно едно, в друг - друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: CDman   
Дата:   18-11-14 20:43

@rx

Именно !

В повечето снимки основното е идеята.

В тази връзка ако не искате да ви крадат идеите - не ги качвайте в интернет. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: FAQ   
Дата:   18-11-14 21:07

Написах го в другата тема, ще го пейстна и тук :

Как се доказва, че имаш такива права?
Съдът е дал жокер : "с оглед разпоредбата на чл. 6, ал. 1 от ЗАПСП, до доказване на противното за автор на произведението се смята лицето, чието име или друг идентифициращ знак са посочени по обичайния за това начин върху оригинала на произведението, копия или екземпляри от него и/или техните опаковки."
Демек : Представяш "оригинала" с надпис и обръщаш играта - ответника трябва да почне да доказва.

Извод: надписвайте си снимките - с воден знак или в екзифа.

Възниква въпроса "Кое е оригинал на една снимка?".

Аз не смятам, че това е RAW файла. Считам, че това е финалния продукт - джипегът който се получава след прилагането на всички обработки. Доколкото не се качват снимки в максимална резолюция, то представянето на снимка в максимална резолюция може да се приеме за представяне на оригинал. Слагате си името върху нея и имаме надписан оригинал.
Друга възможност е да включите името си в екзифа на снимката, която качвате например тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   18-11-14 21:45

Тоест излиза, че ако ходя сам да снимам нямам шанс да докажа авторство, така ли? Не може цял живот да имаш свидетели.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: falcon   
Дата:   18-11-14 21:51

Какви откраднати идеи, те направо откраднати лица[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ksuhorukov   
Дата:   18-11-14 21:51

Лесно ще докажеш авторство, ако ходиш да снимаш сам. Ти нали не отиваш, не правиш един единствен кадър и да се прибираш обратно. Около файла, който си обработил има поне още 10-тина последователни кадри на същото място, в същата обстановка. Друг може да разполага със спорния кадър, но друг няма да разполага с цялата серия, част от която би била и процесната снимка. В рамките на една експертиза това се установява лесно. Давам само един от вариантите. Има и други :).

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   18-11-14 21:57

А колкото до купа техническа информация - не ме засяг това, че съдът не е компетентен. Той затова назначава експертиза.

Въпросът е какво доказва експертизата. Ако тя е техническа то авторството би се доказало на база техническата информация.

Естествено, че е достатъчно да притежавам RAW файла. Откъде съм го взел? Някой ми го е подарил ли?

До доказване на противното аз съм неговият създател.
А я да хвърлим един поглед тук

Чл. 7. (1) Произведение може да бъде разгласено под псевдоним или анонимно.
(2) До разкриване личността на автора неговото авторско право се упражнява от физическото или юридическото лице, което със съгласието на автора е разгласило за първи път произведението.

Снимката е публикувана във фотофорум доста по-отдавна и както се вижда от решението е признато, че автор е Красена

Какво правим сега?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-11-14 22:04

CDman написа:

> Не оспорвам авторството на
> авторката от другата тема, но може
> да се предположи, че е
> “открадната” само идеята и да е
> реализирана с друг модел.
> ...
> Не е като да не се е случвало и
> преди.
>
> В този ред на мисли – как да
> пледираме за открадната идея
> ?[smilie11]


Не можем да пледираме :)

ЗАПСП изрично и изчерпателно въвежда изключения - какво не е обект на авторското право:


Чл. 4. Не са обект на авторското право:
1. нормативни и индивидуални актове на държавни органи за управление, както и официалните им преводи;
2. идеи и концепции;
3. фолклорни творби;
4. новини, факти, сведения и данни.


В тези снимки, дето си ги дал по двойки, за авторско право на кое се претендира? На снимката или на прическата?


Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ksuhorukov   
Дата:   18-11-14 22:05

Зависи от характера на възникналия спор. Представи си, че ответната страна също разполага с RAW файла, с неговото окончателно обработено копие, в голям размер, т.е. същото което имаш и ти. Да допуснем че самият ти си ѝ предал тези файлове. Тогава само с притежанието на този единствен RAW файл няма да се разминеш.
И още една важна подробност. Съдът не назначава експертизи по свое усмотрение, а само по искане на страните. Ти си правиш доказателственото искане, ти казваш какво искаш да докажеш с въпросната експертиза, ти формулираш въпросите към експерта. Ответната страна също ще зададе своите. Така че не е важно единствено да искаш експертиза, а така да се възползваш от нея, че да се установи и то по недвусмислен начин конкретно това и това.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   18-11-14 22:10

Добре, а какво мислиш по второто ми предложение по отношение на чл.7 относно първта публикация

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: M_D   
Дата:   18-11-14 22:18

Бял кахър е да докажеш, че си автор. А как ще докажеш, че снимката изобщо е била на сайта, при положение че нотариално завереното "отваряне на страници на сайт" е извън правомощията на нотариуса?



Публикацията е редактирана (18-11-14 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: FAQ   
Дата:   18-11-14 22:18

Никой не може да предявява пред съд чужди права от свое име, освен в изрично предвидените от закона .
Чл.7 е такъв случай.

Тогава авторът не може да ги предяви лично.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ksuhorukov   
Дата:   18-11-14 22:24

Не мисля, че изобщо чл. 7 има някаква приложимост в случая. Това, което се има предвид е, че едно произведение може да бъде разгласено анонимно или чрез псевдоним. В този случай, авторското право се упражнява от лицето, което е разгласило произведението. Очевидно става въпрос за съществуването на договор между двете страни, чрез който авторът възлага на това лице да му разгласи анонимно произведението. Примерно да го издаде в определен тираж и т.н. В случая сайтът на Фото-Форум не се явява такова трето лице, което да може да упражнява от свое име авторските права на "неизвестните" автори, няма такова оправомощаване. Фото-Форум може да се счита за платформа, в която авторите, публикувайки дадена снимка я разгласяват, но по смисъла на § 2, т.1 от ЗАПСП, в следствие на което вече настъпват определени последици.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: CDman   
Дата:   18-11-14 22:30

HSGeorgiev написа:
> В тези снимки, дето си ги дал по
> двойки, за авторско право на кое се
> претендира? На снимката или на
> прическата?
>

За никое от двете.

Снимките дадох като примерни, че идеята за снимката за която претендира авторката може да се реализира с друг приличащ на нея модел.

За чудесата на грима и фотошопа да не говорим [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Тед   
Дата:   18-11-14 22:39

Има ли лекар - хирург, колега фотограф, който да ми обясни как се оперира...апандесит.
От упойката до свалянето на конците....подробно и в детайли...с или без усложнения. Разрез, посока, дълбочина, инструменти и куп др.подробности.
За да мога да оперирам всеки апандесит, който ми попадне под скалпела....
Някой сеща ли се, че ако др. има вашия raw, то трябва да притежава и вашия фотоапарат.[smilie2]
Е ако има вашия raw /продали сте снимката или конкурс са го искали/
и вашия апарат...какви претенции може да имате като сте кръгъл глупак?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-11-14 22:39

CDman написа:


> ...
> Снимките дадох като примерни, че
> идеята за снимката за която
> претендира авторката може да се
> реализира с друг приличащ на нея
> модел.
>
> За чудесата на грима и фотошопа да
> не говорим [smile]
>

Нали разбираш, че законодателят съвсем обосновано е изключил идеите и концепциите от обектите на авторско право [smile] На първата двойка показваш два сходни портрета. И ако левия е направен по-рано, все пак с увереност можем да твърдим, че можем да намерим и още по-ранен, който също е идентичен ... И така нататък... Идеите и концепциите не са обект на авторско право, обратното би означавало никой от нас да не снима например изгреви и залези, защото някой едно време го е направил преди нас [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: rx   
Дата:   18-11-14 22:42

Мой приятел адвокат ми е казвал следното - когато се чете един казус, опитвай за всяка частичка информация да измисляш различни варианти - ако успееш, то казуса не е доказан. Пример:
- Възможно ли е регистрацията във фотофорум да не е на въпросната дама, а на някой друго? Може да е, може и да не е.
- Възможно ли е въпросната, да качи в профила си чужда снимка? Може и да качи, може и да не качи.
- Възможно ли е някой друг да влезе в профила й и да качи друга снимка? Възможно е.
- Възможно ли е някой да седне на компютъра й и да качи от нейния профил някаква снимка? Възможно е.
- Възможно ли е някой злонамерено да използва компютъра й(да го хакне) и отдалечено да качи снимката? Възможно е.

... малко вероятно, абсурдно, но възможно. А съда с вероятности не се работи. И това е само за едно от многото фактологически твърдения. Всъщност според мен задълбаването в регистрациите във фотофорум е абсолютен "офтопик" за решаването на въпроса по авторството на снимката... Единствения смислен въпрос, който може да продължи темата е защо въпросната авторка се е отказала от експертизата... Би трябвало адвокатката, особено щом и тя е фотографка, да й зададе въпросите, които горе бяха обсъдени - разполага ли с файл с висока резолюция, разполага ли с останалата част от серията снимки. Оттам нататък е работа на експертите да представят решение на съда, защото той вярва единствено на тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ivjordan   
Дата:   18-11-14 23:14

Аз това го писах и в другата тема, но с по-малко думи. Пропуснатата експертиза решава процеса. Всичко друго са локуми.
Не е работа на съда да сравнява снимки, да чете екзифи и да разбира от фото като цяло. Съдът оценя допустими и относими доказателства, които са представени пред него. Ако не можеш да докажеш, или се отказваш от процеса или го губиш. Това е положението.

А да, плащаш се за тарикатлъка да занимаваш неоснователно съда и другата страна (разбирайте, разноски).

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Ando   
Дата:   18-11-14 23:22

А как се доказва, че снимката е била публикувана след като протокол от нотариус не върши работа?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ivjordan   
Дата:   18-11-14 23:36

Ми, според мен върши работа, но конкретния нотариус е объркал нещо. Няма как да знам, без да съм запознат с конкретните документи. Лошото е, че това са много редки дела и никой няма практика. Още по-малко пък нотариусите и е много възможно нещо неволно да се е объркало. Ако имаше опитен адвокат, той щеше да го забележи, но явно не е.
Аз също не съм опитен в такива дела, но така си мисля.
Друго, което ми идва на ум е обезпечение на доказателства по бъдещ процес, но тук трябва компютърните спецове да кажат какви следи оставя една "свалена" вече снимка. Със сигурност в мрежата има следи, но как се откриват е въпрос на други специалисти, не на юристите.
Тези само няколко аспекта, разнищени в двете теми показват, колко сложно всъщност е едно подобно дело и до каква степен трябва да са подготвени страните, за да убедят съда в своята правота.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ksuhorukov   
Дата:   18-11-14 23:46

Разбира се, че има следи. Ако снимката е била качена на определена страница и достъпна през сървъра, на който тя се хоства, дори и да бъде изтрита, ISP пази 6 месеца назад информация какво се качва, кой, кога и от къде достъпва до даден файл. Помня, че тогава много народ без много да му мисли скочи срещу това, че едва ли не някой някого щял да следи, имаше и протести май. Има си процедура, по реда на която можете да се сдобиете с тази информация, за да я ползвате като доказателство в един съдебен процес.
Нотариусът с нищо не е по-компетентен от съдията. Отваряте му страница - гледа - снимка. Ама тая снимка как е там, наистина ли е там, препратка ли е, кой е публикувал конкреното съдържание - няма как да каже. Той казва какво вижда и го удостовереява писмено. Но вече не в качеството си на нотариус. В решението съдията се е мотивирал достатъчно добре, цитирайки практика на ВКС по този въпрос.
Нещата са наистина сложни и няма как да се даде готов отговор на всеки един принципен въпрос в детайли. Не защото някой не иска, просто така тръгват митовете и легендите...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Ando   
Дата:   18-11-14 23:57

Ако сайтът, които публикува неправомерно чужди снимки се хоства от собствен сървър, лесно могат да заметат следите, струва ми се.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: M_D   
Дата:   19-11-14 00:04

С интерес чакам да видя как някой доказва, че снимката му е била неправомерно използвана някога в миналото на страница, чрез информация от ISP-то. [smile]
Всъщност, обявявам награда каса бира за първия, който го направи. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: asahi   
Дата:   19-11-14 00:10

Възможен диалог:
- Вие ли направихте този кадър?
- Аз направих този кадър.
- Кога и къде го направихте?
- На 13.10.2014 в 14:32 на спирката пред Ректората.
- При какви обстоятелства?
- Стоях на спирката и чаках тролея. Видях обекта на 5 метра от мен до кошчето, заинтригува ме, вдигнах апарата и направих 4 кадъра. Дискутираният е втори подред.
- Можете ли да покажете другите кадри?
- Ето другите кадри.
- С коя камера направихте кадрите?
- С ето тази.
- Давали ли сте на друг камерата в този ден?
- Не, не съм.
- При снимането на едно място ли стояхте или се движихте?
- Снимах от едно място. Снимките показват един и същ ракурс.
- Имаше ли други снимащи покрай вас?
- Не забелязах други хора с фотоапарати.
- Имаше ли други свидетели на снимането?
- На спирката имаше други хора. Част от тях са на тази и тази снимка. Те евентуално биха потвърдили.

В горния диалог има поне 7 факта и обстоятелства, които са свързани в логическа връзка и посочват фотографа като възможен автор на снимката. Ако трябва тезата да се оборва се необходими противоположни факти и обстоятелства, надлежно подкрепени със свидетелски показания или доказателствен материал. Въз основа на това съдът може да реши дали тезата за авторство е вярна. Може и да не може да реши. Тогава ще поиска съдебно-техническа експертиза, нови свидетели и още доказателства.

Възможно е гореописаният диалог да не протече толкова гладко, фотографът да дава уклончиви или противоречиви отговори и от тях да не може да се изгради достоверна логическа последователност. Въз основа на това съдът може да реши, че представените доказателства и показания не водят до заключение, че фотографът е автора.

За да защитим авторските си права трябва да сме готови да докажем, че сме автори на снимката. Горният примерен диалог ще ви подскаже правилни действия в тази посока.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ivjordan   
Дата:   19-11-14 00:19

Горе-долу е правилно съждението, но този диалог не може да се развие пред съда.
Тоест, всеки, който има намерение да води подобно дело, трябва да проведе подобен мислен диалог и да подготви съответните относими и допустими доказателства, събрани по съответния ред, които да представи в процеса. Иначе казано, свидетели, експертизи, документи. След като оцени доказателствата, с които разполага и които може да събере по законен начин, страната трябва да си даде сметка, те достатъчни ли са и има ли смисъл да води процеса. И едва тогава да го заведе.
Ходенето, пост фактум, в "Господари на ефира" или при Арменския поп, не вършат работа.

П.П. Защо казвам горе-долу: Поне един от фактите в диалога е отрицателен: Давахте ли камерата на друг - НЕ. Това не подлежи на доказване. Другата страна ще трябва да докаже положителния факт, че ти СИ дал камерата на друг.

П.П.П. Много процесуална стана приказката, повечето хора няма да я разберат.



Публикацията е редактирана (19-11-14 00:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: lukcheto   
Дата:   19-11-14 00:57

Чуков,

експертизата обяснява какво представлява екзиф файла, каква информация носи в себе си и обективира съдържащата се в екзифа информация. Към настоящия момент вещи лица компетентни да направят експертиза свързана с дигиталните и нови технологии се оказаха кът. В дебатираното надълго и широко дело(в др. тема), по което без срам заявявам че съм адвокат, се наложи да предлагам преподаватели от НАТФИЗ и НБУ за експерти, поради факта, че съда помоли за съдействие тъй като нямаше кой да извърши подобна експертиза (става дума за Софийски Градски съд).

По цитираното дело депозита за експертизата беше на стойност 320лв., което за мен си остана необосновано висок депозит. Разбира се, важността на експертизата е определяща от гледна точка доказване на авторството и никой адвокат не би посъветвал клиента си да се откаже от тази експертиза, независимо колко скъпа е тя (обичайно депозитите варират от 130лв до 180лв ).Тук идват подробности, които адвокатската етика не ми позволява да споделя.

Ако имаш още въпроси, мога да отговарям, видно е че "колегите" които си позволяват надълго и нашироко да обясняват колко съм некомпетентна, не може да споделят конкретики по подобен род дела. Досега дело от подобен характер нямам загубено. Поздрави.

ПП Относно компетентността на нотариуса. Никой и никъде НЕ Е ЗАСТЪПВАЛ тезата, че нотариуса УДОСТОВЕРЯВА авторството(дори е нелепо да се твърди!)! Нотариусът прави само едно, констатира че дадена снимка е публикувана на даден уебсайт на съответната дата и час + прави скрийн-шот на снимката в контекста на останалите публикации, и ТОВА Е ВСИЧКО! Оттам, "ползователя" трябва да докаже, че има основание да публикува кадъра, демек разрешение от автора (доказва се с договор за отстъпване на авторско право за публикация на конкретния имидж). Това е и същността на 94а ЗАПСП.



Публикацията е редактирана (19-11-14 01:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: asahi   
Дата:   19-11-14 01:07

И това няма да загубиш. Малко по-трудно и/или по-шумно ще е.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: M_D   
Дата:   19-11-14 01:16

Относно компетентността на нотариуса. Никой и никъде НЕ Е ЗАСТЪПВАЛ тезата, че нотариуса УДОСТОВЕРЯВА авторството(дори е нелепо да се твърди!)! Нотариусът прави само едно, констатира че дадена снимка е публикувана на даден уебсайт,на съответната дата и час + прави скрийн-шот на снимката в контекста на останалите публикации, и ТОВА Е ВСИЧКО! Оттам, "ползователя"/публикувалия сайта трябва да докаже че има основание да публикува кадъра, демек разрешение от автора. Това е и същността на 94а ЗАПСП.

Да де, но нали точно това оспорва съдът: че нотариусът няма правомощия да констатира такива неща. И се позовава на определение на ВКС.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ivjordan   
Дата:   19-11-14 01:41

Към lukcheto

Без да се заяждам, но експертиза на цена от 320 кинта в СГС е далавера. Има и разни по 600 и 900 кинта.
Последно платих 400 кинта за един единствен въпрос с "изключителна" сложност: Оборудван ли е автомобилът Марка Х, Модел У, с колани на задните седалки? Простият и очевиден отговор, че всички автомобили, произведени след 1993 година са оборудвани с колани и на задните седалки струваше 400 лева.
Тия цени от 130-180 може и да вървят в районния, в СГС такива цени отдавна няма или поне на мен не ми се падат, но не това е проблемът, както вероятно знаеш.
Пак казвам, не искам да се заяждам. Колеги сме. Просто имаме различни виждания за процеса.
Пожелавам ти успех пред въззивната инстанция!

П.П. И оставете "Господарите" на мира. Не е тяхна работа гражданския процес. Всъщност, това е най-лошото впечатление в случая. Губиш дело и се жалиш на Арменския поп, вместо на апелативния съд...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: lukcheto   
Дата:   19-11-14 01:47

Явно съдът може да се позовава на всичко, включително избирателно. Аргумент, че нотариуса удостоверява авторството с констативния протокол НИКЪДЕ и по никакъв повод не е излаган.

Решението е обжалвано в законоустановения среок пред Апелативен. За арменския поп, не аз решавам...



Публикацията е редактирана (19-11-14 01:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ivjordan   
Дата:   19-11-14 01:52

Ти остави нотариуса, кажи за "Господарите". Въпросът с нотариуса ще го реши въззивната инстанция, но този с телевизията ще си остане висящ.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: lukcheto   
Дата:   19-11-14 01:55

Не съм аз човекът който трябва да питаш за "Господарите".

ПП До момента депозит за експертизите по подобни дела с горе долу сходен предмет не са надхвърляли 220лв. Но, да, може да се съглася относно "скъпото", като се вземе прдвид ровенето и търсенето което му дръпнах за експерт, сумата е обоснована. Съгласна.



Публикацията е редактирана (19-11-14 02:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: M_D   
Дата:   19-11-14 02:01

Явно съдът може да се позовава на всичко, включително избирателно. Аргумент, че нотариуса удостоверява авторството с констативния протокол НИКЪДЕ и по никакъв повод не е излаган.


То и съдът не твърди, че нотариусът удостоверява авторство. Съдът твърди, че нотариусът няма права да констатира, че снимки са използвани на уебсайтове.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ivjordan   
Дата:   19-11-14 02:07

ОК, разбрах.
Извинявай, ако съм те обидил по някакъв начин. Не съм целял това. Просто си спретнахме упражнеие по право със свободни разсъждения на база излъчения онзи ден репортаж и капки информация оттук-оттам.
Отново пожелавам успех на въззивката.
Другото са форумни брътвежи.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: lukcheto   
Дата:   19-11-14 02:19

Нотариусът съставил протокола:
"Може само да се радваме че съдебната практика не е закон.Законова разпоредба която ни оправомощава да съставяме подобни протокол има." :)

Аз съм дотук, изчетох всичко и се нагледах на хипотези, общи положения, многократни определения за некомпетентност на адвоката и куп глупости. На всеки трябва да е ясно, че заключенията базирани на точно това съдебно решение са абсолютно еднозначни, констатациите относително обективни/верни. Повечето действия, респ доказателства са продиктувани от хода на делото и оспорванията на отсрещната страна (доколкото ги имаше), която противно на това което някой някъде беше казал - за скъпо платена, компетентна и ловка адвокатка.... че тя и идея си нямаше какво се случва в съдебна зала, поведението и беше меко казано неадекватно, дори не можа да си разпита свидетеля, което извади от равновесие дори съдийката.

Дотук съм аз.

В.



Публикацията е редактирана (19-11-14 02:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: CDman   
Дата:   19-11-14 09:29

HSGeorgiev написа:
> Нали разбираш, че законодателят
> съвсем обосновано е изключил
> идеите и концепциите от обектите
> на авторско право [smile] На първата
> двойка показваш два сходни
> портрета. И ако левия е направен
> по-рано, все пак с увереност можем
> да твърдим, че можем да намерим и
> още по-ранен, който също е
> идентичен ... И така нататък...
> Идеите и концепциите не са обект
> на авторско право, обратното би
> означавало никой от нас да не
> снима например изгреви и залези,
> защото някой едно време го е
> направил преди нас [smile]

Благодаря за изчерпателния отговор. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Тед   
Дата:   19-11-14 09:50

Хубавице, как ще спечелиш делото на 2 инстанция без експертиза? С разпознаване на това кой е на снимката и с господари на ефира☺
Поне измислете някакъв тъп аргумент и поискайте да ви я направят.
Бойко Борисов ли ще се намесва?
Ако някой не знае да му кажа, че екзиф мога да лепна на всеки jpg.
Пак се отива на въпроса, кой ,кога и с какъв фото апарат и обектив е правил снимката. /и при какви условия/. Съдия няма да ви гледа СД и екзиф на снимката....и да разпознава това авто на nabis ли е или не...
Делото е с проблеми и си личи и от датите. Септември 2012 заведена искова молба, август 2014 решение....петитумите за претендираните обезщетения не са доказани.
Как да нямате вещи лица в СФ? Всички техн.експ. на комп., програми, файлове, камери принтери по нак.дела или в НИКК или при другите....как ще нямате вещи лица....
Съдът е писал, че не е внесен депозит, а не че няма кой да направи експертизата. Ако не ви харесва вещото лице....поискайте друг...
Желая успех и да победите в съд.зала.



Публикацията е редактирана (19-11-14 10:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: rx   
Дата:   19-11-14 10:10

Има много начини да се докаже, че една снимка е била някъде някога в интернет. Особено за посещаван сайт, който се кешира на не едно и две места по веригата и се индексира не в една и две търсачки, нали тъй? Има странна преобладаваща визия у хората, че съдии, адвокати, полицаи и прилежащите им експерти са някакви офисни плъхове живеещи в 80-те и не правят особена разлика между компютър и компот. Ако някой е решил да прави золуми в Интернет, да има предвид, че калните следи с достатъчно желание се откриват и има подготвени хора, които знаят как да си вършат работата.
А за Господари на Ефира - от известно време ми паднаха в очите - нека си правят забавните предавания и да оставят сериозната журналистика на хората, които се занимават с нея - ИСТИНСКИТЕ журналисти. Гледах някакво предаване за болниците и клиничните пътеки и някаква квачка, която се оплаквала - чудя се дали ако Рачков се разболее от нещо по-екзотично и го изритат на 5тия ден когато свършва клиничната пътека за лечение на нещо дето се лекува 20 дни, няма сам да скимти да го приемат наново по клинична пътека и дали ще говори толкова уверено за източване. Това различава кадърния журналист от клоуна - вижда двете страни на монетата.
Така, че човек трябва да избере един ракурс и да следва него - или се бори по казуса си, или прави смешни циркове по господари, славита, арменски попове и подобни.

П.П. Познавам двама арменски свещеници, ако на някой му трябва... мога да му дам телефон :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ecobo   
Дата:   19-11-14 10:42

Много неща се изписаха в тази тема. Аз съм много благодарен на правно грамотните хора, които си правят труда да пишат тук, защото много неща ми се изясняват малко по малко.
Най-ясно обаче ми стана, че нещо в правораздаването е тотално сбъркано, щом един автор не може категорично да защити правата си в съда. А че ищцата е автор и че правото й е нарушено, не виждам някой да се съмнява. Закона ли е калпав, съдебните процедури ли са калпави, или и двете - това е без значение. Важното е, че един автор е смачкан от един нагъл нарушител и резултата от това дело ще даде крила на всички подобни крадци на фотографии да продължават да крадат без с нищо да се съобразяват. А срока на делото (2 години!) е безумен, меко казано, и ще бъде силно възспиращ фактор за хората с нарушени права да водят дела.

Ще ви разкажа и нещо, което още повече ме кара да се ядосвам на съдебната ни система: Преди време мой роднина ми показа сайта на негов приятел, гръцки фотограф, чиито снимки са на почти всички картички на забележителности, фото-албуми за Гърция, туристически гидове и т.н. Направи ми впечатление, че снимките на сайта са много големи и нямат воден знак и се учудих, викам: "Абе на този човек не му ли крадат снимките?", а моят роднина казва: "Това беше първото, което го попитах и аз". А отговорът на гърка бил: "Аз даже предпочитам да ме крадат, много повече пари вземам, отколкото като продам снимка. Имам си добър адвокат, а дело за авторски права в Гърция трае около 2 часа, изтърпявам ги."

Явно може. Но не в България!



Публикацията е редактирана (19-11-14 10:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   19-11-14 11:05

Аз вярвам на Венета Захариева и съм сигурен, че тя е направила каквото е необходимо.

Причината да пусна темата е въпросът какво да направим априори ние, фотографите, за да улесним при нужда доказването на авторството си.

В този ред на мисли, всеки, който е изказал компетентно мнение без излишно надменно говорене от сорта (така ли се прави бре, нужно е по-сериозно отношение и т.н) бе в известана степен полезен на всички нас.

Благодаря и на лукчето, че се включи в темата, внасяйки яснота, доколкото е възможно да се говори на този етап от делото, което водят с Красена.

Клкото до срока JORO може също да сподели опти. Мисля, че и той чака 2 години решението на съда. В крайна сметка в негова полза

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   19-11-14 11:14

И не е важен срокът. Важно е крадците да усещат неизбежност в решението на съда. Тогава вече ще знаят, че 1 или 2 години да минат - в крайна сметка разминаване няма да има

Безкрайно много уважавам всички колеги фотографи, които имат смелостта и търпението да търсят правата си в съда.

Така те прокарват пътека в гъсталака, по която останалите лесно да вървят. Доскоро всичко живо крадеше кадри откъдето му попадне. Лека-полека започват да се оправят нещата като за това много помага наличието на повече спечелени дела за авторско право.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Тед   
Дата:   19-11-14 11:26

ecobo, прави разлика между:" А че ищцата е автор и че правото й е нарушено, не виждам някой да се съмнява."
И това да доказваш.
Съдията не е фотограф и няма специални знания да чете екзифи, да разпознава хора
и не седи по форуми и кафенета да се занимава с житейски проблеми на фотографите.
Другият е оспорил иска, така че доказвай, че ти си този, за който претендираш.
Тежест на доказване...процес...
Да бяха извикали един свидетел - приятелче, да каже колко Набис е засегната, как на раб.място всеки е подиграва, че е варненска кифла, как се е затворила в себе си..не излиза...сменила си е външния вид да не я разпознават и куп други...
А за пропуснатите ползи /така пише в решението, че ги има/ без счетов.експертиза...как ще ги докажеш?[smilie11]
Ей така - аз пропуснах едни 5000 лв....уважете ми иска...няма как да се получи.

Че тая снимка може да е манипулирана, крадена през 3 ръце, публикувана на 10 места и куп други. Откъде съдията, ще знае, че е твоя...много интересно...
То не става така - влизаш в зала и заявяваш аз съм този, пиши решение...
Влез в книжарница и виж колко е голям само ГПК.

А ..дали може като в Гърция да стане за 2 часа...това към депутатите....да си го променят.
А пък в Дубай някой като ти дължи пари- отиваш в полицията, показваш документа,
отиваш да почукаш с него на вратата, питат длъжника и ако той каже, че го е подписал и дължи - в ареста, докато плати.
Ако излъже, че не е негов подписа и впоследствие се окаже, че е негов - лежи в дранголника.

В други държави, престъпността е почти 0%, щото, ако някой сгреши виси по дърветата...

Значи това не е проблем на съда, а на държавата като ...такава...



Публикацията е редактирана (19-11-14 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: J0R0   
Дата:   19-11-14 11:28

Споделям:
Моето дело беше изключително лесно, защото за част от снимките имах негативи, които представих в съда.
Цифровите, за които нямах негативи пък бяха вече публикувани в разни списания, където под снимката ми стоеше името.
Делото се точи около 2 години, може би и малко повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: rx   
Дата:   19-11-14 11:41

В едни други държави ако пък погледнеш без да искаш деколтето на колежката, като нищо може да станеш пиленцето на 2-метров пандизчия за "изнасилване с поглед". Внимавайте какво си пожелавате :) Бързият съд, който се влияе от сълзи, сополи и драматични постановки има други, не по-малко неприятни странични ефекти. Ако прочетеш всички мнения на един дъх, дори тези, които си противоречат в позицията си, са на едно и също становище за следното - трябва ти добър адвокат, и в следствие на консултациите с него - добър доказателствен материал. И в България, и в Гърция. За страните дето висиш по дърветата може би стратегията е друга :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Petkow   
Дата:   19-11-14 12:09

За колегите с канон :)


Canon 5D - CFn-20: Add original decision data (used for image verification with DVK-E2) 0: Off 1: On

Понеже това с доказателството е тънък момент. Джапанките са го помислили. Понеже криминолозите искат и те на цифрово да снимат. Ама ако може и да е сигурно. Примерно това е признато в УСА като достатъчна информация за достоверността на кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ksuhorukov   
Дата:   19-11-14 12:20

Оставам с впечатлението, че някои хора продължават да не разбират, че доказването не е проблем от технически характер, а задача, която в хода на един съдебен процес се решава чрез строго ограничен инструментариум и процесуален ред.
Какво за Бога значи достоверност на кадъра? Ако си дадеш камерата на друг, то той никога не би могъл да докаже авторство на тези кадри? Да, знам че звучи абсолютно несериозно, просто защото не е сериозно...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Petkow   
Дата:   19-11-14 12:22

Е това значи да не си давате камерата на друг ако имате толкова голямо притеснение.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: shamelessEyes   
Дата:   19-11-14 12:27

добре де, нали има тука заместник министър на културата. Някой запознат ли е с това какво става със закона за културата?

Като автор-фотограф, не е ли най-добре да имаш © регистрация и това да ти решава подобни проблеми?


Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Kolev68   
Дата:   19-11-14 12:58

Като си пазя негативите [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   19-11-14 13:12

С какво регистрацията ти като автор-фотограф (shamelessEyes ) доказва авторството ти

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: shamelessEyes   
Дата:   19-11-14 13:20

ако ти кажа ще трябва да те... [smilie5] ама не би било морално

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: lukcheto   
Дата:   19-11-14 13:29

@ Тед, само това ще кажа:

Адвокатът не е този който заплаща депозита за съдебната експертиза! Ако случайно не го знаеш, да кажа, да си направиш изводите сам. Етиката тук се намесва и не мога да изложа повече подробности. НО, и след като подробности няма, и НЕ СИ наясно какво се е случило "не сипвай с големия черпак" и не ми дръж такъв тон, моля! Направено е всичко което като професионалист съм сметнала че трябва да се направи, на мен ли обсняваш какво е да защитаваш кауза без експертиза, ай нЕма нужда, знам какво доказва тя и защо е съществена.Още повече знам трудността при нейната липса на апелация....но твоето ГОВОРЕНЕ по никакъв начин не решава ситуацията, така че хапвай повечко шоколад, бананки и тн благини...

Понякога "клиентът е най-големия враг" (из мнение колега адвокат). Експертиза е поискана и допусната, НЕ Е ПРОПУСНАТА! Незаплащането на депозита конкретно в случая не е в моята компетенция, а е лично решение...въпреки обяснението за нейната значимост.

Доволен?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: shamelessEyes   
Дата:   19-11-14 13:30

доколкото мога да разсъждавам, дори регистрацията в този сайт би могла да носи запазени права.

Мен ме втрещява това, че става въпрос за автопортрет, в който авторът е и модел. Ако не като автор, то са нарушени други права.

Не знам, не разбирам, просто ми звучи нелепо.. и вместо елементарни неща като този случай в съседната тема ( Правен абсурд и кой е на снимката? ), да се разрешават, не за два часа ами за секунди.., трябва да се допитваш и да ъпдейтваш теорията за относителността [smilie5]



Публикацията е редактирана (19-11-14 13:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: rx   
Дата:   19-11-14 13:53

Ако примерно живота ти е на кантара, под формата на доживотна присъда за тебе, която зависи от уточняването на тази снимка, ще искаш ли нещата "да се разрешават за секунди"? ;) Законът е един и същ и създаването на каквито и да е прецеденти си е доста вредно събитие. Затова и закона не се тълкува - всяка дума трябва да значи точно това, което пише в тълковния речник за нея, а между редовете има единствено бяла хартия.
Вече защо закона е такъв или онакъв не е работа на съда, а на едни 240 люде, които имаш право да джуркаш през 4 години :)

След като защитничката на авторката обясни случката, не мисля, че има нещо неясно - била е информирана, била е предупредена, адвокатката си е свършила работата. Оттам нататък защо авторката е решила да се откаже и да понесе съответните последствия и разходи - може да каже само тя. За мен е по-непонятно защо при това положение са правени циркове в Господари на ефира и са казани неща, които са, да го кажем по-леко - разминавания между твърденията й в ефир и това, което пише в съдебното решение. В другите страни, за които си говорим, обидите към съда и клеветите спрямо съдии, предполагам биха имали доста неприятни ефекти...



Публикацията е редактирана (19-11-14 13:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: M_D   
Дата:   19-11-14 13:54

Нотариусът съставил протокола:
"Може само да се радваме че съдебната практика не е закон.Законова разпоредба която ни оправомощава да съставяме подобни протокол има." :)


Добре де, толкоз ли е трудно да се каже коя е тая разпоредба? Номер, име, алабала.


Има много начини да се докаже, че една снимка е била някъде някога в интернет. Особено за посещаван сайт, който се кешира на не едно и две места по веригата и се индексира не в една и две търсачки, нали тъй?... Ако някой е решил да прави золуми в Интернет, да има предвид, че калните следи с достатъчно желание се откриват и има подготвени хора, които знаят как да си вършат работата.

Чакам да видя. И касата бира чака. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Краси-Чочева   
Дата:   19-11-14 16:12

Здравейте! Надявам се, че мога да използвам темата, тъй като и аз имам подобен проблем.
На 6.08.14 г. в Жълт труд е публикувана моя снимка на първа страница. Снимката е взета от Facebook, от профила на събитието, което снимах. Никой не ме е потърсил, въпреки че в инфото на файла е написано кой е автора и как могат да се свържат с мен, а също в описанието на снимката във Facebook има линк към сайта ми. Снимката е с размери 675 х 900 пиксела, на вестника ясно личи лошото качество на изображението. Друг фотограф не е снимал на това събитие. Фотоапарата е в мен, но е закупен от Ebay и съответно не е на мое име. Пазя RAW файла и други снимки от това събитие, има свидетели, които също са на снимките. На страницата на събитието има и други снимки, които съм предоставила.
Въпроса ми е какво може да се направи по случая и може ли тези от вас, които имат опит с подобни дела, да препоръчат адвокат. Също, ако е възможно, да ми кажат колко може да ми струва, може и на лични. Много се чудих какво да правя, надявам се че можете да ме посъветвате.
Искам да питам и какво става, ако фотоапарата вече не е в автора на снимката или не работи.
Благодаря на всички, които писаха по темата, научих доста неща.

https://photo-forum.net/static/forum/2014-11/omuy5216.JPG


https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/10011397_504032036373633_869612839_n...




Публикацията е редактирана (19-11-14 16:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Iordanov   
Дата:   19-11-14 17:49

Що да са кът вещите лица!?
Аз познавам поне три, и аз самият съм. Това са технически експертизи, изображения и видео и лицева идентификация. И разбира се наѝ-важното нещо е точната формулировка на задачите. Съдът няма специални звания, затова разчита на експерти.
Колкото до депозита, същият се определя от Съдът. Между другото съм виждал сметки от по 15 000 лв., говорим за бюджет.



Публикацията е редактирана (19-11-14 17:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: asahi   
Дата:   20-11-14 01:29

Що да са кът вещите лица?

Те сами по себе си не са кът, но лесно могат да бъдат отзовани, т.к. се познават с ищеца. Изборът им в случая е по-труден.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: imitev   
Дата:   20-11-14 09:08


Аз откога пея да си слагате водни знаци???

Покритото мляко котките не го пипат...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Iordanov   
Дата:   20-11-14 10:11

АСАХИ, единствено не трябва да имат родство и дела. в Бг всички с познават.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Тед   
Дата:   20-11-14 14:15

лукче, извинявай, че съм те засегнал.
Но и ти държиш тон, който не отива. Аз съм дал мнение, понеже някой пита - чуков беше.
Нито съм тръгнал да се дръгна с това дело, което дори да спечелите, едва ли ще вземете повече от 100 лв...
което си е чиста загуба за двете страни.
На никой нищо не сипвам - дали ти или с набис заедно - работата е зле, това е.
Кой какво е правил ...никой не го интересува, резултатът е налице, а има 2 теми и всеки пита
как да докаже, че е автор.

Твърдя, че в случая не е виновен съда, оправете си го на 2 инстанция.
Най-малкото съм писал или засегнал някой персонално - коментирам съвсем безплатно делото.
Не защото съм велик, а чуков пита...в тази или др. тема...

Аз съм ви дал съвет и оценка от страни - вие правете каквото искате.
Клиентът като не плаща експертизата - той губи,ама е смешно да обясняваш на публиката, че няма вещи лица....
Ама защо се излагате по ТВ с голословни твърдения, че съдът е некомпетентен и дори името на съдийката споменавате.
И двете се появихте...значи поддържаш тая щуротия..

Ти тепърва ще видиш камшика на това при спорни дела 50 на 50...как те удрят колегите и през ръце....
В това съм сигурен.

Стига толкова. Оправяйте се. За какво се борите и вие не знаете.



Публикацията е редактирана (20-11-14 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: nsirakov   
Дата:   20-11-14 18:37

абе ако въпроса е в таксата, дайте да съберем парички за тази такса, аз давам от сърце 10 лева

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: falcon   
Дата:   20-11-14 22:21

Венета е много права, съда да го ........[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ecobo   
Дата:   21-11-14 21:31

Тед, тук е мястото и времето да споделите и да видим кой повече дела за авторски права има спечелени: ти или колежката, която така самоотвержено обявяваш за некадърна.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ksuhorukov   
Дата:   22-11-14 10:56

Това кой колко спечелени дела за авторски права има зад гърба си няма никакво значение за конкретния случай. Всяа коза виси за свой крак, както се казва и всяко дело е самостоятелно. Не виждам в темата някъде да има лични нападки към когото и да било. Да, посочвани са очевидни недостатъци още от самото начало на водене на делото, но това са обективни положения и не са свързани с личността която води делото. Лично аз по-скоро допускам, че е възможно професионална помощ да е искана на по-късен етап, а не от самото начало. В противен случай много неща остават необясними.

Не виждам причина да нападате някой, който с 5 реда ви казва самата истина, колкото и неудобна да е тя. Най-важното в случая беше последното изречение, но... каузи всякакви.

За мен също е изненадващо, че едно шоу предаване може да бъде използвано като трибуна за несъстоятелни аргументи срещу някой, който на практика си е свършил работата както трябва, при това се е мотивирал достатъчно добре. С интерес ще чакаме произнасянето и на втората инстанция. Дано и там съда не е толкова "некомпетентен" и попаднете на член в състава, който да е поне запален аматьор във фотографията, въпреки че и това едва ли ще помогне.

И наистина моля да продължим без личностни нападки. Не носят полза никому.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: lukcheto   
Дата:   27-11-14 16:38

Тук няма какво да се каже,а?!?! И все пак.... чакам да ми се сипе с големиО черпак, независимо от изхода! Благодаря! @-->-
ПП Само чакам да видя дали ще обжалват, за да кажа, АЛЕЛУЯ!...и НАЗДРАВЕ!

Решение № 85
към дело: 20144100100114
Дата: 11/26/2014 г.
Съдия: Георги Драгостинов
Съдържание
за да се произнесе, съобрази:
Предявен и иск с правно основание чл. 94, ал. 1 във връзка с чл. 18, ал. 2, т. 6 и чл. 3, ал.1, т. 7, предложение първо от Закона за авторското право и сродните му права.
Ищцовата страна – И. Г. И. - излага в исковата си молба, че на 16.08.2013 година случайно открил, че четиринадесет фотографски изображения, създадени от него и публикувани на профила му във Фейсбук с неговото име, са взети от профила му и публикувани на профилната страница, също във Фейсбук, на събитието "B.st.c.", поддържан от ответната Ф., като снимките са идентифицирани вече не с неговото име, а с емблемата на федерацията. Тези снимки той открива и на уебсайта на ответника http:// bsf-bg.com, като отново мястото, на което е поставил името си върху снимките, идентифициращо го като автор, открива логото на ответника като автор. Снимките били създадени на 15.06.2013 година на организирано от ответника атрактивно събитие "B.st.c. 2013" в гр. В. Т. с личен фотоапарат марка Сони А 700 с обектив Сони 70-400Г. Като излага доводи за нарушаване на авторското му право върху посочените фотографски изображения, по реда на настоящото производство претендира присъждане на сумата от 2 000 лв., обезщетение за имуществени вреди, законна лихва върху вземането от предявяване на иска насетне и присъждане на разноски.
Ответната страна – "Б. С.", гр. В. Т. – оспорва иска с възражения ищецът да не е носител на авторско право, защото фотографските снимки не са обект на авторска закрила. За да се вписват в нормата на чл. 5 от ЗАПСП те следвало да са резултат на творческа дейност. В казуса се отнасяло до любителски снимки, публикувани във Фейсбук - общодостъпна мрежа за публикуване на всякаква информация и снимков материал. Ответникът твърди да не е ползвал процесния снимков материал. С ищеца договор не е сключвал, щото да се ползва от правата, дадени му от чл. 36 от ЗАПСП. За отразяване на събитието на 14 - 16 юни, 2013 година ответникът сключил договори с лица, сред които ищецът не попада. Изработените снимки били любителски, подобрени с общодостъпен софтуер , а това елиминирало характеристиката им на обекти, резултат на творческа дейност.
Съдът обсъди доводите на страните и като прецени, по реда на чл. 235, ал. 2 и 3 от ГПК от ГПК, събраните по делото доказателства, приема за установено следното:
Не се спори, установява се от обясненията на страните, че на 14 - 16 юни, 2013 година ответникът е организирал в гр. В. Т. атрактивно събитие "B.st.c. 2013", на което е присъствувал и ищецът. Няма спор, че е изработил процесните снимки със свой апарат, че са публикувани на профила му във Фейсбук, както и че оттам са пренесени в профила на събитието в същата социална мрежа, а са публикувани и на уебсайта ответника http:// bsf-bg.com. Последните два факта са видни и от приложените копия от снимки от въпросния сайт и от справката на " ..."-ООД, гр. С. за посещенията на уебсайта на ответната Ф..
Изложената фактическа обстановка налага извод за доказаност и основателност на предявения иск. Съдът го уважава, водим от следните съображения.
По безспорен начин по делото е установен фактът на създаване на процесните фотографски изображения от ищеца. Те са изрично регламентирани от закона - чл. 3, ал. 1,т. 7 от ЗАПСП като обект на авторско право. Използването им от ответника без разрешение без договор по чл. 36 от ЗАПСП сочи на нарушаване на правото на ищеца по смисъла на чл. 94 от ЗАПСП. В този смисъл искът е доказан по основание.
Обстоятелството, че името на ищеца под снимките е заличено и вместо него е поставена емблема на ответната Ф., че снимките са публикувани на общодостъпно место за принципно неограчинен период от време, както и базата от която вещото лице по изслушаната експертиза е изходило, щото да остойности еднократна услуга по снимково отразяване на едно събитие като пакет, аргументира съда да приеме, че искът е доказан в търсения размер - чл. 94а от ЗАПСП. Така претенцията се явява основателна вцялост и следва да се уважи според заявеното с присъждане на законна лихва от образуване на делото насетне.
Доводите на ответника са неоснователни и затова не могат да повлияят на изхода на спора.
Дали фотографските изображения са обект на авторско право е въпрос решен с позитивен отговор от самия закон - чл. 3, ал. 1, т. 7 от ЗАПСП. Че изработката им е резултат именно на творческа дейност косвено е видно от обстоятелството, че самият ответник е намерил за уместно да ги публикува на своя уебсайт, очевидно с очакване по този начин да афишира дейността си.
В разрез с доказателствата по делото е твърдението ответната Ф. да не е ползвала процесния снимков материал. Публикациите в нейния уебсайт сочат обратното.
Именно защото между страните не е сключвал договор по чл. 36 от ЗАПСП публикуването на снимките съставлява нарушение на авторско право. Този довод всъщност обслужва тезата на ищеца в по-голяма степен, отколкото тази на ответника.
Обстоятелството, че ищецът е публикувал снимките на общодостъпно място в социална мрежа с безплатен обмен на информация не дава възможност за използването им без разрешение. Според чл. 24, ал. 1, т.6 от ЗАПСП е допустимо без съгласие на автора възпроизвеждане по фотографски начин на произведения, свързани с актуално събитие, само при посочване източника и името на автора. Вместо да остави името на автора - аргумент от чл. 6 от ЗАПСП - на снимките, ответникът, при публикуването им на своя уебсайт, е заличил това име и е поставил свои индивидуализиращи белези.
Изходът на спора и правилото на чл.78, ал. 1 от ГПК сочат, че ищецът има право на разноски, по делото доказани като сума от 853,90 лв. Следва да се присъдят с настоящото решение.
По изложените съображения съдът
Р Е Ш И:

Осъжда "Б. С.", гр. В. Т. да заплати на И. Г. И., ЕГН: * от гр. П., ул. "Я. С." № 4, етаж ІІ сумата от 2 000/две хиляди/ лв., обезщетение за имуществени вреди, причинени от използване на фотографски изображения, четиринадесет броя, създадени от ищеца на 15.06.2013 година на организирано от федерацията в гр. В.Т. на 14-16 юни, 2013 година атрактивно събитие "B. st. c. 2013", ведно със законната лихва по чл. 86 от ЗЗД върху вземането, считано от 07.02.2014 година до окончателното му заплащане, на основание чл. 94, ал. 1 във връзка с чл. 18, ал. 2, т. 6 и чл. 3, ал.1, т. 7, предложение първо от Закона за авторското право и сродните му права, както и сумата от 853,90/осемстотин петдесет и три лева и деветдесет стотинки/ лв., разноски по делото, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред Великотърновски апелативен съд в четиринадесетдневен до страните срок от съобщението, че е изготвено и обявено.

Съдия:



Публикацията е редактирана (27-11-14 16:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   27-11-14 17:20

Тъкмо я пуснах в друга тема да гледат философите

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »