Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за фокус
Автор: Damyanovftw   
Дата:   29-10-14 09:58

Добро утро наскоро си взех нов обектив Nikon nikkor 50mm f/1.8d проблема при него е, че е само manual focus през Viewfindera на ф/1.8 си фокусирам така, че снимката да си е както трябва, фокуса пада върху очите без проблем но когато снимам дори няма добър фокус върху лицето... Повечето пъти 1 от 10 снимки само е на фокус [smilie11] . въпроса ми е дали това е проблем от мен или от техниката?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: realnoncho   
Дата:   29-10-14 10:00

На какво тяло?

Може би имаш фронт или бекфокус, най лесно е да провериш като снимаш статични подредени обекти като няколко батерии по диагонал и да видиш дали автоматичния фокус пада пред или зад мястото където би трябвало да е.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: Damyanovftw   
Дата:   29-10-14 10:04

Тялото е Nikon D3100. Нямам автоматичен фокус, сега ще си поиграя с няколко обекта да се опитам да си забивам фокуса както трябва но както споменах проблема е, че докато гледам през viewfinderа обекта изглежда с перфектен фокус докато снимката няма никакъв :/.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: realnoncho   
Дата:   29-10-14 10:08

Ъм, това тяло няма мотор и ти трябват обективи които са G версии. С твоето тяло няма да има автофокус. По-добре се насочи към 50 1.8G.

P.S. Или опитай врътката за промяна на диоптъра до визьора. Просто в този клас апарати с малки визьори си е сложно да фокусираш ръчно със светлосилни обективи.



Публикацията е редактирана (29-10-14 10:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: a4o90   
Дата:   29-10-14 10:10

Ъмммм... с твоето тяло няма как да имаш автофокус. И обектива и тялото нямат аф мотор. Конкретно при теб е трябвало да вземеш 50 1.8 G

edit : докато го напиша от телефона и са ме изпреварили



Публикацията е редактирана (29-10-14 10:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: mihajlov2   
Дата:   29-10-14 10:15

Натисни бутона на спусъка наполовина, все едно че фокусираш с автофокус, и започни да въртиш ринга за фокусиране на обектива, докато във визьора ти светне зелена /или бяла, не познавам D3100/ кръгла точка. Това е индикация, че обектът ти е на фокус. Тогава натисни спусъка докрай.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: Damyanovftw   
Дата:   29-10-14 11:27

mihajlov2 написа:

> Натисни бутона на спусъка
> наполовина, все едно че фокусираш
> с автофокус, и започни да въртиш
> ринга за фокусиране на обектива,
> докато във визьора ти светне
> зелена /или бяла, не познавам D3100/
> кръгла точка. Това е индикация, че
> обектът ти е на фокус. Тогава
> натисни спусъка докрай.

Добре ще го пробвам. Докато за обективите Г бяха малко над възможностите
когато взех обектива а китовия ми се беше развалил напълно и трябваше
да си взема възможно най-бързо нов.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: elmago   
Дата:   29-10-14 11:36

Live view със зуум на 100% и няма как да сбъркаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: valen_tin   
Дата:   29-10-14 13:41

на каква скорост са снимките? да не е замазване от вибрации?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: Damyanovftw   
Дата:   29-10-14 18:57

Не гледам да снимам винаги над 1/60 като нямам статив

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: красис   
Дата:   29-10-14 19:28

Е защо пък точно на 1/60,я си вдигни скороста и пробвай ако не си го правил вече де.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: Damyanovftw   
Дата:   30-10-14 09:26

Повечето пъти като снимам на концерти съм с лимитирана светлина и без да дигна исото ми капва на 1/60 което не ми пречи снимките не се размазват пък и избягвам ноиза с ниско исо но това не е проблем дори и на слънце с висока скорост пак си е същото. @mihajlov2 лампичката помогна но не всеки път ми засича обекта.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: turntablism   
Дата:   30-10-14 09:33

Така си е с този визьор, толкова фокусирано изглежда през визьора а всъщност изобщо не може да се прецени.

Това което ти е казано от mihajlov2 е начинът при теб... Другият вариант е да си вземеш фокусен екран специализиран за ръчно фокусиране. Не се сменя трудно и ще си фокусираш както едно време са фокусирали абсолютно всички снимащи с огледалнорефлексни филмови тела от ерата на ръчния фокус :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: Damyanovftw   
Дата:   30-10-14 10:16

От къде мога да намеря фокусен екран?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: A4o90   
Дата:   30-10-14 10:19

..пък ако продадеш D и добавиш малко пари за G според мен би било още по - добре :) стига да не останеш твърде дълго без обектив

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: Damyanovftw   
Дата:   30-10-14 11:48

Това ще може да стане чак към нова година за жалост :/ от началото исках да си взема Г обаче парите ми бяха към края и трябваше да си взема нов възможно най-скоро... Вчера с някой от съветите си подобрих фокуса обаче идва другия проблем в който дори и на вън да е добре осветлено през вечерта не мога да видя обекта/човека през визиора има ли начин да си пусна лампичката която се включва при АФ докато съм на МФ?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: deerstalker   
Дата:   30-10-14 12:08

Към ФОТОАПАРАТА ти има книга с инструкция за ползване - защо не вземеш да я прочетеш?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: Damyanovftw   
Дата:   30-10-14 12:09

Прочетох я не даде информация за точния ми въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: Петрос   
Дата:   31-10-14 01:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: Simbon4o   
Дата:   31-10-14 07:47

Проблема е в това, че камерата не е мислена за такива упражнения.
Нещата, които може да се объркат са доста. Първо аф потвърждението не може да е винаги 100% точно, второ ръчния фокус иска спокойствие и упражнения докато почнеш да го уцелваш. Наистина разликата в парите на двете 50ки е смешна, а новата е и по-добра оптически и механически...
Снимането по оптичен визьор има някои скрити проблеми като зрението на човека - ако не ти е настроен вярно диоптъра на визьора ще виждаш фокуса на едно място, но той ще е на друго. Някои обективи като 50 1.8Д имат по-нервно боке, това подсказва че дефокуса ще е неясно изразен и в зоната около него нещата ще изглеждат на фокус - колкото по-далечни цели снимаш толкова повече брак.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокус
Автор: 3DF   
Дата:   31-10-14 08:16

До автора на темата.
Ще прозвучи, като заяждане, но не е.

Като си чел упътването обърна ли внимание преди да купиш обектива на написаното, на страница 167 (по страниците, а не по PDF странирането) на това упътване за 3100.?

mihajlov2 ти е написал, как се снима с ръчнофокусни обективи.

Провери си диоптерния коректор на визиора

Направи теста с батериите.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »