Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: paparaca1972   
Дата:   21-10-14 17:28

Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни
обективи на М42 и екзакта байонет.Сапунерките нещо не са за мен.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: J0R0   
Дата:   21-10-14 17:34

sony nex

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: PhotoBo   
Дата:   21-10-14 17:39

Каква кола с ръчни скорости да си купя, като ще карам само от вкъщи до работа? Фиат-а не е за мен :(
Доста обширно зададен въпрос с безброй по смисъл отговори.
Виж ако даде автора повече инфо спрямо изискванията си, може и да намери по-конкретни отговори и темата да не надмине 100-200 поста с предложения от всякакво естество!

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: paparaca1972   
Дата:   21-10-14 17:51

Снимам с Canon 5d2 не ми харесва потвърждения на фокуса с чип или е доста бавно с гледането на дисплея.Гледам ,че доста хвалят системата за потвърждение на Пентакс но за тая марка почти нямам информация за различните им модели.Ако има някой с по голям опит в снимането точно с такива обективи да сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Pavlov   
Дата:   21-10-14 18:00

За Pentax и ръчнофокусни - Simbon4o е твоят човек [smile] .
Само че така или иначе знам 3 начина за потвърждение на фокусирането. За два от тях казваш, че не ти харесват - остава да си смениш фокусния екран на 5D-то с подходящ за ръчнофокусни обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: bobihot   
Дата:   21-10-14 18:19

Пентах [shtrak] [beer] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: dimidumi   
Дата:   21-10-14 18:20

Ехеее, едно време като снимахме със Зенит и Практика, не сме си и помисляли, че има такова животно "потвърждение на фокуса"...а имахме на 36 кадъра, 1-2 с неточен фокус...[beer] като и да е, Сони Некс е най-универсалното решение, Пентаксите са също подходящи, но не знам как стои въпроса с преходниците от Екзакта към Пентакс, не се срещат често [smile] ...Иначе за Некса има всякакви. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: mirmiracle   
Дата:   21-10-14 18:28

Sony a3000 или някакъв NЕХ [smilie24]



Публикацията е редактирана (21-10-14 18:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: muzicantini   
Дата:   21-10-14 18:41

Оставете го Пентакса - да, работи добри с ръчно фокусни обективи, но при положение, че човекът казва, че ще го ползва САМО с такива, на него му трябва безогледалка. Кексовете, ако не му се дават много пари, ако му се дават повечко пари А7 - да си ги ползва с пълния им потенциал.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: marves   
Дата:   21-10-14 19:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: sr   
Дата:   21-10-14 20:25

Сони, бате [smile] Сони е твоя апарат [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Simbon4o   
Дата:   21-10-14 20:29

Безогледалка.

Снимал съм с пентакс, никон, канон и каквото се сетиш огледално, дигитално, филмово(тези имат наистина яки визьори) и опита сочи, че с безогледалка е по-лесно. Оптичния визьор не е прецизен метод за фокус дори с клин... не може винаги да се фокусира в центъра. По дисплей е неудобно да се снима.

Пентакс и канон са сравнително пригодни за повече МФ обективи, не само техните си. Но ползването на ДСЛР за такива цели не е за всеки. Особено при проблеми с очите дори най-малките. На пентакс няма нужда от сложни преходници, но потвърждението е само по централна фокусна точка и не е винаги точно. Аз никога не го ползвах... На канон трябва да се ползва специален програмируем(или обикновен) чип за да има потвърждение на фокуса и това оскъпява малко преходника и го усложнява МНОГО, ако реши човек да го настройва. При кропските канони няма особени проблеми с обективите, но на ФФ моделите не всички обективи пасват или по-скоро можеш да го сложиш, но има вероятност огледалото да го удари и да си чупиш апарата. Това важи за половината, че и повече обективи.

Избора според мен е между две системи - фуджи и сони. Има и м4/3, но според мен резултатите с ръчнофокусни обективи от едно време са много лоши на матриците на малките олимпуси и панасоници. Просто обективите не смогват, а и кроп фактора изяжда много от ъгъла на гледане и бокето е доста по-малко. Самсунг е също страхотна система, но там няма възможност за ленс турбо да речем като адаптер и тилт адаптер ще се наложи да се прави нефабричен при желание да се ползва такова нещо, а това са основните причини да държа безогледалка в раницата - тези адаптери.

Последно се моташе в базара едно Х-Е1 дето си има и визьор за 650лв. Само не помня пиикинг сложиха ли му в различни цветове, че белия е много лош избор за пиикинг. Страхотна камера, само един два кусура има като всички фуджита - видеото е пълен ужас. Можеби най-гадното видео в актуалните модели камери. За снимки си е супер. Втория кусур за мен е лошата подръжка от роу конверторите, които аз ползвам. Роу на фуджи не се отваря с максимално качество от адобските конвертори.

За снимки и видео сони е добра система. За мен а3000 трябва да се избягва, липсата на механично перде съсипва дефокуса и бокето. Визьора и дисплея са ужасни и за прецизност при фокусиране не може и да става дума. Трябва винаги да се ползва увеличението и пак не е съвсем прецизно. Някакво мъчение е това тяло. Останалите имат и стават. Модела - според бюджета. За мен най-доброто без да влизаш с много пари е некс 6 - намират се по 600лв вече и си е добра камера, има си всичко като за сони. Като за сони понеже някои неща сони иска да им се плащат и се налага малко заобиколно да се получават(като таймлапс примерно), други са нарочно окастрени и въобще... но може да го накараш да прави почти каквото си искаш. Матрицата е съвсем прилична, визьора също, дисплея е маааалко по-добър от на моделите с тъч скриин. А7 е следващото ниво, но е безумно скъпо и според мен ненужно, освен ако човек няма парите и иска да се гъделичка. Има и а6000 - лично аз го пропуснах понеже ползвам сонито само за ръчнофокусни обективи и а6000 е по-зле за целите ми, а е по-скъпо доста.

ПС сега прочетох, че ще се мигрира от 5д2 - тогава избора е А7 само.



Публикацията е редактирана (21-10-14 20:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: OutCold   
Дата:   21-10-14 20:40

Защо а6000 е зле с ръчнофокусни обективи? Питам, защото се заглеждам по тях и даже купих един, но му чакам преходника.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: MikeDimit   
Дата:   21-10-14 20:41

Добре де , а къде отиде зоновото фокусиране? При ръчнофокусните това е повече от лесно заради разнесената скала на ДОФ. Ако пък целта е само да се снима на макс отворено, тогава има смисъл от пикинг и прочие благинки.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Simbon4o   
Дата:   21-10-14 21:12

а6000 не е зле, но е по-зле от некс 6 поне за мен. Визьора на 6цата може да трепти повече и на светло да не е толкова светъл и по крайщата да аберира, но все пак е 1024 резолюция сравнено с 800пиксела при а6000. Това за мен беше решаващо. Понякога на 6цата изобщо не и ползвам пиикинга дори, визьора си е достатъчно информативен. Има камери с много по-добри визьори, но струват и много пари. Между другото най-добрите ел визьори не са на сони камери. От това, което съм пробвал до сега А7ците не са толкова добри колкото оли М1 и фуджи Т1. Мисля, че и панасоник GH3/4 серията не са по-зле. Сонитата имат пикселите като бройка, но сякаш лайфвюто им е на по-ниска резолюция и има пикселизация някаква, вижда се веднага като пуснеш видео запис - детайлноста във визьора се подобрява.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: IDA   
Дата:   21-10-14 21:17

Защо просто не си инсталираш Магическия фенер на 5Д2? Освен че е безплатно, имаш и пийкинг, както и куп други много полезни екстри за фокусиране. Пробвай поне. Да минеш от 5Д2 на Некс е все едно да минеш от мерцедес на москвич.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Simbon4o   
Дата:   21-10-14 21:23

Специално за ползването на ръчни обективи москвича е канона [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: mirmiracle   
Дата:   21-10-14 22:10

Simbon4o, доколкото се сещам си пипал а3000 в магазина... Аз съм снимал и с Некс и мога да кажа, че а3000 е в пъти по-удобен за снимане със стари метални обективи. Имал съм Pentax d20k, Nikon D200, Sigma SD14, Samsung NX10, Samsung NX1000 /може и да пропусна някой/, но толкова лека и удобна камера досега не съм имал.

https://farm6.staticflickr.com/5613/15408208118_4944276e42_c.jpg



1500 x 1014

Тази снимка е от днес снимана на бленда 1,4. Ще ми обясниш ли къде е проблема с дефокуса и електронното перде. Ако целта на този форум е да кажем, че по-скъпото е по-хубаво, то това всеки го знае. Но според мен ти досега с "компетентното" си мнение си заблудил доста народ /ако някой изобщо те взема насериозно/.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Simbon4o   
Дата:   21-10-14 23:38

Въпреки агресивната ти некомпетенция ще ти покажа разлика между ел перде и механично. Всеки човек сам може да си прецени пробвайки дали с архаичните като резолюция дисплей(некривящ се) и визьор може да фокусира прецизно с ръчен обектив. Липсата на настройка за предно ел перде в а3000 означава, че не може да се превключва. Появяващия се дефект при снимки с боке на скорости над 1/1000 показва, че камерата няма предно механично перде. Това е камера за любители, да си правят снимки на светло с китовия обектив, на светло понеже на по-тъмничко аф просто спира да работи.

Ето примери за съсипано боке.

https://farm6.staticflickr.com/5107/13583855513_e6cb2a0ff2_b.jpg

DSC03844c83b by simbon4o, on Flickr


https://farm3.staticflickr.com/2876/13583841963_c075da670d_b.jpg

DSC03854c83b by simbon4o, on Flickr

Ето и едно без проблема.

https://farm8.staticflickr.com/7018/13583832603_1d6b674348_b.jpg

DSC03860c83b by simbon4o, on Flickr

Ето и кадри със и без един след друг.

https://farm3.staticflickr.com/2867/13723730853_db86246e84_b.jpg

DSC04101c83b by simbon4o, on Flickr


https://farm3.staticflickr.com/2898/13724090274_5c1a57875f_b.jpg

DSC04102c83b by simbon4o, on Flickr


https://farm8.staticflickr.com/7002/13724084324_5e2c25f67a_b.jpg

DSC04108c83b by simbon4o, on Flickr


https://farm8.staticflickr.com/7032/13723715723_67c5e3b350_b.jpg

DSC04109c83b by simbon4o, on Flickr

Както се вижда където е съсипано самия дефокус е някак по-малко и повреден. Поради тези и други факти аз лично предпочитам всеки некс пред тази играчка от зрънчо а3000 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: mirmiracle   
Дата:   21-10-14 23:58

Не съм "експерт" като теб наистина... Ти си снимал със всички фотоапарати и обективи. Ходиш във Фотосинтезиса да ги пипнеш всичките и после бързаш към къщи да пишеш рецензии във Фото- форума. Аз си мисля, че проблеми с пердето имаш ти, но това не е тема за този форум.
Тези примери които си дал с а3000 ли са снимани или пак приказки на едро? Виждал съм твоите снимки - боке отвсякъде, дефокуси и скъсани пердета.
Обаче отвори някой по-ерудиран сайт и шедъоври като твоите няма да видиш - 1.2 бленда + турбо ленс + blur във Фотошопа. [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   22-10-14 00:17

Абе каквото искате си говорете А6000 е апарата ако APS-C е достатъчно голям и 1100 лева са поносима цена. Проблема единствения дето имам с него е, че не мога много бързо да превключвам режима от оптимални за ръчен обектив настройки до такива за автофокусен. Има няма 10-тина натискания трябват за да се включат или изключат някои екстри, които намирам за удобни в еидния и другия случаи.

Визьора на А6000 е с по-ниска резолюция, това е вярно. Обаче оптиката е много добра и размера е много добър (самия отвор е малък ама е като кино салон като гледаш вътре). Виж го в някой магазин. На мен не ми е проблем ръчния фокус със А6000. Дори бих казал че с определени обективи (2/45 Цайс Планар) ми е доста по-лесно.

А7 е другия вариант. Това е фул фрейм вече и наистина ще видиш какво могат да правят хубавите ти ръчни обективи. Около 2500 за тяло само може да намериш. А7 няма "проблемите" на А6000. След малко играчка се свиква с ергономията му и дори е млако учудващо как преди това хората са се справяли с по-малко от 4 отделни врътки. Зверски удобен апарат - много по-удобен и добър за любителско снимане от Д800 или нещо подобно. Страхотна картинка вади. Пък е малък. А има и видео. Във видео режима имаш всичко дето трябва да виждаш на екрана и е лесно. Симо ще ти пише че качестовот на видеото на Д810 било една идея по-добре ама там нищо не виждаш, няма и как да фокусираш и ....

Ако не ти се дават много пари за под 800 лева NEX-5T е прекрасен вариант

ПП Симо може да ти покаже и тилт-шифт снимки. Има такива апдатери за безогледалките дето правят от произволен СЛР обектив тилт или шифт или тилт-шифт. Май работят добре само с кропки (надявам се скоро да проверя). Най-често такива адаптери има за никон Ф обекиви - щото са с огромна работна отсечка.

Абе гъдел е това с ръчните обективи. Аз съм малко муден и притеснителен и ги ползвам са скучни снимки. Ама пак се кефещи.


ППП За а3000/а3500 не знам. Мен ми харесват като тела. Намирам ги за доста добре сглобени и здраво изглеждащи предвид цената им. Използваемо е вероятно. Виж си го сам. Ама А6000 - струва двойно но прави чудеса понякога. Мноог кефеща камера е. Прост пример - 11к/с за около 30 снимки RAW - това и ултра скъп никон/канон на 3-4 години не го може, камери за 10 бона. Пък има и А6000 във цвят шампанско ако снимаш с бели лайка, цайс обективи. Примерно страшно седи със Цайсовете за Contax G. Сега това може и да не тие приоритет ама кефи много отстрани.



Публикацията е редактирана (22-10-14 00:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: mirrorless   
Дата:   22-10-14 01:21

Най-добрия съвет, който мога да дам на автора е да отиде в магазина и да пробва няколко безогледалки, с обективите, с които възнамерява да използва. Най-плавния преход от марк-а и на мен ми се вижда да е към А7, който признавам си не съм пробвал, но ми изглежда чудесен фф.
От това, което аз лично изпробвах бих препоръчал някой некс 5 или 6, другия вариант да вземе фуджи, в което аз се влюбих. Другото е само сух материал, в личния опит ще намериш истината! Успех! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: caliber   
Дата:   22-10-14 02:40

Да пробва в магазина, трудна задача. Варианта е сони некс, и да почерпи после [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Simbon4o   
Дата:   22-10-14 07:58

Автор: mirmiracle
Дата: 21-10-14 23:58

Не съм "експерт" като теб наистина... Ти си снимал със всички фотоапарати и обективи. Ходиш във Фотосинтезиса да ги пипнеш всичките и после бързаш към къщи да пишеш рецензии във Фото- форума. Аз си мисля, че проблеми с пердето имаш ти, но това не е тема за този форум.
Тези примери които си дал с а3000 ли са снимани или пак приказки на едро? Виждал съм твоите снимки - боке отвсякъде, дефокуси и скъсани пердета.
Обаче отвори някой по-ерудиран сайт и шедъоври като твоите няма да видиш - 1.2 бленда + турбо ленс + blur във Фотошопа.


Дефакто не се занимавам с това, но наскоро се чудех от некс 5р на какво да мина и да ходих и пробвах това онова.
Примерите са снимани с некс 5р, от снимките из нета с а3000 се вижда че положението е същото - след 1/1000 се появява проблема и към 1/4000 се засилва точно като на некса с включен ел. шътър. Имаше примери и в темите за а3000.
Качвам снимки предимно по сайтове където има снимки като моите и всеки снима както го кефи или колкото може [smilie5] с блърване в шопа не се занимавам, тогава нямаше да ми трябват такива обективи и камери.

ПС Относно тилта - всички СЛР обективи стават за тилт на 1.5х кроп матрица, дори и за шифт. Адаптери има из ибей колкото искаш. На А7 просто ще трябва да си кропнеш резултата или да снимаш в кроп режим.



Публикацията е редактирана (22-10-14 08:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: s_dyakov   
Дата:   22-10-14 09:03

Един хубав фокусинг скреен за 5Д-то и си ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   22-10-14 09:11

Симо надявам се, че някои обвктиви ще имат малко по едро кръгче. Ще видим. Мислих и за средно форматни обективи :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   22-10-14 10:36

Сони Некс или Фуджи Х-м1, Х-Е1. За тях има най-много адаптори за ръчнофокусни.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   22-10-14 12:36

X-E серията малко трудно се фокусира. Пийкинга не е на нивото на кексовете. Х-Т1 е много яко и скъпо. Ама за 2500 лева според мен поне е по-добре за ръчнофокусни да се вземе А7 вместо кроп Х-Т1. Х-М нямам идея как е ръчния фокус.

Адаптери много има и за м43 ама там сензора е доста по-малък и реално всички стари обективи стават телефото т.е. 24мм дето е доста широк на фул фрейм става 48мм...16мм фиш дето обикновено е със 180 градуса покритие става нормална 35-ца....Отделно е че резолюцията на м43 няма да мръдне над 16МП, докато А6000 е 24МП пък фул фрейма вероятно и до 50 ще стигне...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   22-10-14 13:59

Само Сони и Фуджи стават реално. Както го и казах- по видовете, бройките адаптори, правени за тези апарати ще се ориентира човек.
Пийкинг така и се чака тук да се обясни в отделна тема на български един вид рекламно и гръмко, за да се увеличат продажбите и потребителите, но уви само "спецовете" го ползват.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: rimohit   
Дата:   22-10-14 14:11

новите самсуняци също имат пикинг , тъй че си стават и те. Аз се мъча до известна степен със стар модел , който няма и увеличението на дисплея е само с опция по2 , което на моменти не е достатъчно . Взех си Видеовизьор за дисплея , който освен , че работи като сенник има и лупа по1.5 , та рязко намалих брака .Лошото е , че се мъкне още една обемна джаджа ... Новите Самсуняци са с опция за увеличаване на дисплея до X8 , което е зверски достатъчно за прецизен ръчен фокус , освен ако не е супер ярко времето и не виждаш , какво става по дисплея. На Емо nx30 ската я пробвах и с пикинг , но си предпочитам увеличението по дисплей ... Може би не съм свикнал.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: marves   
Дата:   22-10-14 14:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   22-10-14 14:32

Радостно е, че някой се обади да каже "тайната" и скритите неща за пийкинга...Има надежда.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: M_D   
Дата:   22-10-14 15:07

Чакам да се сетят всичките иначе иновативни компании, че най-доброто за ръчен фокус е picture-in-picture в някой от ъглите на визьора (или опционално в малък квадрат в центъра) с неколкократно увеличение на централната зона. В ML за Каноните го има от години. В x100t Фуджи най-накрая се присетиха, дано да повлекат крак.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: bo6o   
Дата:   22-10-14 15:10

На нексовете с тъч екран е супер удобно - само кадрираш, цъкаш на екрана там, където искаш да ти зуумне, гласиш фокуса и стреляш. Станах по-бърз от аф-а на китака вече...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   22-10-14 16:58

Самсуняците никога няма да стават за ръчни обективи щото имат конструктивен дефект. Работната отсечка е по-голяма от тази на Сони и фуджи и Лайка и много телеметрици.

От това следват много и все лоши неща:

1. Най-готините ръчнофокусни обективи просто няма как да се сложат на Самсунг

2. За ДСЛР-ските обективи не могат да се правят тилт и/или шифт адаптери

3. Не могат да се правят хубави ДСЛР адаптери

3.а. със електроника,

3.б. Турбо т.е. кондензатори дето да събират 35мм изображението в-ху АПС-Ц сензора

Та Самсунг не са в графата ставащи.

Панаосник GX7 има също вариант да увеличи в малко прозорче част от картинката.

За ръчен фокус мисля че най-доброто е хубав визьор де. Х-Т1 го има определено.



Публикацията е редактирана (22-10-14 17:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: rimohit   
Дата:   22-10-14 17:20

Добре де....[smilie18] как да не стават , като стават.Аз нали снимам почти само с 3 м42 обектива .Сега , че другите били по добре е друг въпрос ... ама чак да не стават [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: rimohit   
Дата:   22-10-14 17:24

Сега .. не съм техничар и много не схванах за какво точно говориш в някои от точките ама пък ето едно рисърчване на ибея да се онагледи какви преходници има пък всеки да преценя..
линк

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: sayman   
Дата:   22-10-14 18:27

Май темата стана по-обширна от първоначалния замисъл, но пък това я направи и по интересна за повече хора.

Аз например ми писна да си късам врата с големия апарат и за ежедневно снимане като втори апарат си взех един Samsung NX3000. Голям кеф. Едно от първите неща беше още същия ден да изтичам до фотовидео.биз и да си взема един преходник та да си ползвам Пентакските обективи.

ДА ама НЕ.

Преходника, който имаха там просто не работеше ... "No Lens" и до там. Разгледахме с човека по-подробно и установихме, че преходника не натиска пластината, която отчита, че е закрепен обектив.
(дано тая информация е полезна и за други)
Лошото е, че сега не мога да съм сигурен при поръчка някъде от нета какво ще дойде... на пича във фотовидео.биз ли са дефектни за самсунг преходниците или пък NX3000 има някакви промени по пластината за потвърждение.

rimohit прави ми и впечатление, че преходниците които си дал в линка никъде не пише че работят с NX3000. От начало го отдавах на това, че е нов модела на апарата и не са си ъпдейтнали сайтовете ... не знам ... някакви мнения???



Публикацията е редактирана (29-10-14 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: victory13   
Дата:   22-10-14 19:17

sayman, от някъде не се ли задава снимане "без обектив". Поне при Фуджи така се тръгва с ръчнофокусните.
В последно време окончателно зарязах пийкинга, не че съм го ползвал толкова. Дигиталния клин обаче работи безкомпромисно с ръчнофокусни обективи, няма значение на каква бленда... Връща много години назад [smilie18]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: rimohit   
Дата:   22-10-14 19:25

По скоро защото е нов модела . Скоро снимах на нх3000 с моя м42 преходник и не е имало грижи . Явно частен случей.
Иначе дигиталния клин на фуджи изглежда много хубаво нещо

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Simbon4o   
Дата:   22-10-14 20:58

Автор: hotsnail
Дата: 22-10-14 16:58

Самсуняците никога няма да стават за ръчни обективи щото имат конструктивен дефект. Работната отсечка е по-голяма от тази на Сони и фуджи и Лайка и много телеметрици.

От това следват много и все лоши неща:

1. Най-готините ръчнофокусни обективи просто няма как да се сложат на Самсунг

2. За ДСЛР-ските обективи не могат да се правят тилт и/или шифт адаптери

3. Не могат да се правят хубави ДСЛР адаптери

3.а. със електроника,

3.б. Турбо т.е. кондензатори дето да събират 35мм изображението в-ху АПС-Ц сензора

Та Самсунг не са в графата ставащи.


Малко крайно ми се струва.

1. само телеметричните не стават. Те по правило са маса скъпи. За сметка на това всички СЛР системи са пригодими без проблем.

2. тилт и шифт е възможен, но за някои системи само с ръчно правен преходник. Дефакто може, но няма готови решения от китай. Демек, да речем за сега няма тилт.

3. това е напълно невярно, не само че могат а и има.
3.а. самсунг е първата система на която имаше прототип на аф адаптер за мф обективи. Не е невъзможно и аф адаптер към аф обективи да се направи(за обективи с мотор), просто никой не го е подхванал. Ако системата набере популярност, особено за видео(както можеби ще стане с NX1) със сигурност ще излязат и адаптери.
3.б. оптичен кондензатор е почти невъзможен да, за да стане трябва лещите му да влизат зад байонета на камерата и е много сложно. Дори бих казал - невъзможно.

Като допълнение - пиикинга на самсунг е много подобен на сонешкия и определено по-добър от този на фуджи. Фуджи си имат техните нови гъдели като симулация на сплитскриин и образ до образ, но самсунгския пиикинг го предпочитам пред фуджи версията.

Друг плюс на самсунг - втора ръка са без пари. Определено има много изгодни предложения, техните обективи са също добри и на добри цени. Системата е много приятна с тенденция за подобрение.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   22-10-14 21:26

Ще си отговоря сам за да дам повече информация.

Сега който си има самсунг за Аф обективи и ползва ДСЛР-ски ръчни е ок. Просто не е добър избор ако се търси система само за ръчни обективи.

hotsnail написа:
> 1. Най-готините ръчнофокусни
> обективи просто няма как да се
> сложат на Самсунг

Имам предвид обективи за телеметрици. Няма такива преходници на страницата в и-бей. Защото самия апарат е по дебел от телеметричните апарати. Ще питате - е добре да какви са тия толко ценни обвективи за телеметрици? Ами много просто Лайка Л и М и Контакс Г са достатъчно. Това са най-хубавите обевктиви правени въобще. Много пъти по-хубави от кой да е ДСЛР-ски обектив.

Ето такива неща


http://www.kenrockwell.com/leica/images/35mm-f14-asph/D3S_5863-1200.jpg



или такива


http://www.kenrockwell.com/zeiss/zm/50mm-f2/D3S_4595-oblique-1200.jpg



или


http://www.kenrockwell.com/contax/images/45mm/DSC_0813-1200.jpg



Тия обективи и на 48МП пак ще цепят пикселите на 4 равни части....просто много, много хубави и разработени без компромиси. Вярно и цените на някои от тях за безкомпромисни. Последния обаче се намира за много малко пари а доста хора твърдят, че е най-острия обектив до сега.
>
> 2. За ДСЛР-ските обективи не могат
> да се правят тилт и/или шифт
> адаптери

Ето тука малко материал за четене на английски.
* Контрол на перспективните изкривявания
* Контрол на дефокуса
* 6 ефекта с един обектив

Ето и млако примери


http://static1.tiltshiftmaker.com/img/slideshow/safran-slide4.jpg



филмче

със безогледален на Сони, Фуджи или Олимпус или Панасоник имаш възможност да ползваш адаптери с които всеки ДСЛР обектив прави тия трикове!

За справка един подобен обектив за никон или Канон дори корейски е зверски скъп т.е. 1000 евра и нагоре....

>
> 3. Не могат да се правят хубави ДСЛР
> адаптери
>
> 3.а. със електроника,

За Сони има адаптери за КАнонски и Сони Алфа СЛР обективи които позволяват обектива да се ползва със АФ, конторл на бленда, стабилизация т.е. пълноценно. Ето примери

Сони LA-ЕА4


https://farm4.staticflickr.com/3886/14670703510_4c541681a1_b.jpg



и резултат мой


https://farm4.staticflickr.com/3893/14182419290_f6834d6886_c.jpg

DSC06064.jpg by Kiril Ka, on Flickr

Не е кой знае какво ама я хвани бягащ кон със 135/1.8 обектив (те и тия обективи освен за Сони трудно се намират по принцип...)

>
> 3.б. Турбо т.е. кондензатори дето да
> събират 35мм изображението в-ху
> АПС-Ц сензора

Ами има възможност фул фрейм ДСЛР обектива да вади картинка на кроп апарат все едно е закачен ан фул фрейм апарат! Един вид с апарат за 800 лева правиш снимка като от апарат за 3 бона. Постига се с оптични елементи във адаптера.

ето какви има в момента от водещия производител

А няма нищо за Самсунг...и няма да има НИКОГА!

Разбира се има китайски копия с по-ниско качество, но все пак на далеч по-достъпна цена...


ПП Симо заедно сме писали. Ама

1. Няма електронни адаптери за самсунг - просто не съществуват и може да поспорим че физиески няма да могат да направят много от тях. Това че самсунг са показали прототип през 2011-а или преди това и още го няма на пазара е показателно, че не става!

2. Няма и теилт адаптери

Така де един вид виждам че си 100% съгласен с мен, въпреки вътрешното ти желание да кежеш, че не си и че сони и фуджи са алчни диитоти...ми идиоти ама най-умните идитоти. Самсунг определено са от по тъпите идиоти. Дори и телефоните им не струват...


ППП Сега видях че поне част от продуктовите снимки на Metabones са снимани именно със Сони NEX-7 и ръчнофокусен адаптер.



Публикацията е редактирана (22-10-14 21:51)

Отговори на това съобщение
 Нема лабаво
Автор: sirkhann   
Дата:   22-10-14 22:07

Аз имам X-E1 и много ме дразни като снимам портрети, че докато записва върху картата, лупата не работи. Надумкаш 6 кадъра в серия и за да фокусираш, трябва да ги изчакаш бавно-бавно да се запишат. Можеш да идеш с модела на кафе някъде през това време, да си поговорите. Сега навън става за снимки около час, час и половина преди залез. Преди това е много остра светлината, после залязва бързо. През почивните дни снимах за това време, към 60 кадъра. Да се има в предвид, че успявам да изщракам един филм в пъти по-бързо, отколкото да надробя същия брой кадри с безогледалката. Но на DSLR не мисля да се връщам [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обе
Автор: sayman   
Дата:   22-10-14 22:18

victory13 ... Опцията за снимане "без обектив" беше първото нещо което потърсих, но няма такава.

rimohit ... В магазина пробвахме и с преходник към М42, но и с него не стана. Открихме проблема като с една отвертка просто леко натиснахме пластината и апарата веднага изписа, че е "закачен обектив" т.е. тези адаптери в магазина не успяват да стигнат и натиснат пластината.

Този преходник, който си ползвал на NX3000 за М42 каква марка е и от къде е купуван?



Публикацията е редактирана (23-10-14 10:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   22-10-14 22:23

Кaртата е важна при Фуджи, най-бързите не дават такива лагове и забавяния. Струват пари повечко все пак.
hotsnail го изказа всичкото нужно, само малко пак пресили, защото тия обективи...само някой, имащ телеметрични и тяло за 2000-5000$ би се изцепил на цена 1/10 от обектива да си купи безогледалка и адаптор за 10лв, за да си експериментира. Малко са тия...Но е добре да се знаят нещата.
Сони и Фуджи, това са. Самсунг ще останат назад винаги, заедно с микро 3/4. ЗА адапторите имам впредвид, май от Сони правят, един вид те си гласят апаратите според хилавите китайчета да им бълват адаптори и да прославят старите обективи или такива като Touit със съмнително добра оптика или големите Otus за 4 бона в евро, а не да привлекат с оптика лична. Въпреки този велик, велик стоящ 135/1.8 (и 55мм и 35мм и дотука), който има бол аналози от преди 10 години при водещите 2 марки, които още се моткат с безогледалки. ЗА да съм и аз изрядно точен, Сони телефоните също не са цветя...преди седмица 2 изгубиха половината приложения Андроид при инсталиране на "важен" ъпдейт от Сони...Това са телефони за 500 и нагоре пари. Не се сърди на мен, Киро.[beer]
Просто закъсняват винаги от четирите букви.



Публикацията е редактирана (22-10-14 22:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   22-10-14 23:25

Това за самсунга ме учудва. Не би трябвало да има проблеми с ръчни обективи дори на най-старите модели. Още преди 2-3 години спорихме със Самсуънгски фенове и на ниско исо вадеха доста убедителни кадри.

[beer]

ПП Хахахах аз таман наскоро си зех XPeria да замести нексус-а ми. Заради радиото в колата, 2-те сим карти, водоустойчивоста и т.н.. За сега нищо не е затрила. Батерията много ме изненада - не оаквах да е толкова голяма ралзиката с нексуса. Тоя телеофн може би ще издъжи 3-4 дни на батерия както е с две сим карти. Кефя и се. Самсунга не ме кефи тая грозна метална лайсна дето я слагат на новите модели и заоблените форми все едно сме 60-те години. Някак неадекватно ретро. Отделно и софтуера им. Виж Фуджи най-добре са уцелили ретро вълната. Аз харесвам обаче модерния дизайн и за туй съм със Сони ама Х100 ѝ-Е1 много ме кефи...А7 леко ме дразни с тоя странен дизайн, но пък е това дето много дълго време исках. NEX-7 и А6000 за мен са най-красивите тела правени до сега. Та така де разни хора разни идеали.

Има си обективи за Сонитата само пари да има да ги купуваш. 70-200/4 е готин текат ми лигите по него. Сега и 16-35/4 да го видим как ще дойде. А догодина ще има и 90-ка макро и няколко други интересни обкетива 24-240 например. 24, 35, 50 за кроп не са никак лоши. 10-18 за кроп кефи но е скъп. 16-70 сигурно е хубав ако уцелиш бройка май - някой тестове са потресаващо добри снимките в други е малко странно представянето му....

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: AseasRoa   
Дата:   22-10-14 23:47

Моето мнение за ръчните обективи е, че са евтини и забавни, но оптично с нищо не са по-добри от съвременните такива. Взех си десетина M42 за NEX-а, даже и Lens Turbo адаптер, и focus peaking-а е налице, но като резултати не ме радват толкова. И в нета гледам снимки, да не би пък моите обективи да са нещо дефектни - същата работа си е. Уж били остри, а аз виждам обратното. Допълнително разни интересни цветни петна, и за бонус някакви сферични аберации. Явно се харесват понеже снимките изглеждат малко ретро :)

Между другото мнението ми за focus peaking-а на NEX е, че и без него си може. Дали ще се чудя как изглежда снимката зад цветните квадратчета или ще се взирам в самата снимка май май е все едно. За визьор не мога да кажа, нямам такова нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   23-10-14 00:01

Резултата е същия. Ако можеш с гледане да го видиш и с пийкинг пак. Ама е по-бързо поне за мен. Примерно портрет -като светне жълтото в очите и цъкам бързо. Това с визьора на А7.

Има и хубави обективи ама не са тия евтините и стари бингии на м42. Контаксите са сравнително хубави. Ама пак нов модерен АФ обектив дава 95% от това дето ще ти даде Цайса-а или Лайката. Всъшност при тях разликата май е основно в контраста и цветовете. По евтините марки като сигма просто нямат тоя микроконтраст т.е. имат вътрешни отражения из обектива дето цялостно намаляват контраста в кадъра. Пак с обработка може да се докара подобно на лайка или цайс излъчване сигурно ама е играчка. Със цайсовия обектив от апарата кадъра е готов ако добре си експонирал - контраст, рязкост са си на мястото.

Ама тия са скъпи обективи. Цайсовете почват от 850 лева за 32/1.8 туйта и по натам вървят нагоре. А Лайките са нещо страшно.

Иначе има и бингии за по 50-60 лева дето на бленда 5.6 или 8 при липса на насрещно осветление вадят доста хубава картинка.



Публикацията е редактирана (23-10-14 00:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Simbon4o   
Дата:   23-10-14 08:24

Относно картите - самсунг имат страхотни модели за доста по-малко пари. Примерно сандиск 32ГБ 95мб/с е от порядъка на 120лв, самсунга с тези параметри е 67лв... Аз лично съм много доволен от самсуняка ми и ще си купя още един два :).

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: mirmiracle   
Дата:   24-10-14 20:48

[smilie24]



Публикацията е редактирана (24-10-14 21:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Найден-Стоянов   
Дата:   24-10-14 21:04

mirmiracle

Моля те спри да се излагаш. Чета ти глупостите и понеже познавам Симо( simbon4o) и знам,че освен добър колега фотограф е и достатъчно компетентен,моля те просто не говори глупости. Погледни добре примерите на Симо!!! На Бони бокето е нормално,а прецаканото е наполовина излязло.

И без лоши думи момчета :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: mirmiracle   
Дата:   24-10-14 21:36

Съгласен съм напълно. Просто не харесвам говоренето наизуст. А под добър колега фотограф, предполагам имаш предвид като характер. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: mirmiracle   
Дата:   24-10-14 22:30

Лично съм изпробвал от каква скорост нагоре а3000 прецаква бокето. Имам я тази камера вкъщи - от 1/3000 скорост. Под нея бокето си е наред. Ако някой много настоява мога да публикувам примери с EXIF. A3000 e по-нова камера от НЕКС 5R и най-вероятно са коригирали някои неща,a и колко често един любител използва скорости над 1/3000.
Просто нека някои хора се въздържат от съвети за които не са сигурни, защото могат да подведат други.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Найден-Стоянов   
Дата:   25-10-14 00:48

Странно как не качи снимки от твоята камера за пример ,а даваш за пример снимка на Бони???

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: mirmiracle   
Дата:   25-10-14 01:20

Както и да е. Дано си разбрал какво искам да кажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Emoxide   
Дата:   29-10-14 20:47

за Samsung NX засега няма Lens Turbo и/или Speed Booster, понеже самите самсунгери са лакоми гъзове и искат всичко по системата си сами да контролират. Не биха допуснали проектиране на оптика за телата си от друг производител, поне на този етап.
Пускат телата си първоначално на неадекватно високи цени, а в момента на излизането им са леко изоставащи, нещо не смогват в догонването на SONY продуктите. Общо взето каквото пуснат то е реално конкурен на модел SONY от предходна генерация. Верно Samsung-моделите са по-добри от старите на SONY. Пример NX30, макар и малко по-друг тип тяло е конкурент на NEX-6, докато една а6000 го издухва по редица показатели - качество на изображението и резолюция, АФ-скорост и следене, опресняване на визьора, брой кадри в секунда и големина на буфера, брой снимки с един заряд на батерията и прочее. И при все това NX30 е по-обмислен в някои аспекти.

За работа с ръчнофокусни обективи вече има адаптери, но както се уточни не и от телеметрични апарати.

Симо(sayman) апаратчето NX3000 си го взел на няма и 2000кадъра, така изречено втора ръка, прозвуча леко стряскащо... [smilie3]
А и както разбра аз го купих кит с 16-50PZ с друга умисъл и дори изначално бях замислил да го продам, без да снимам с него.

Аз заедно с Тихомир (rimohit) се срещнахме и пробвахме на неговия преходник и двата апарата NX30 и NX3000. Ползването на ръчнофокусни обективи не бе никакъв проблем. При NX3000 няма фокус пийкинг, но увеличаването на фокус зоната до 8х е предостатъчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Simbon4o   
Дата:   29-10-14 21:37

Автор: mirmiracle
Дата: 24-10-14 22:30

Лично съм изпробвал от каква скорост нагоре а3000 прецаква бокето. Имам я тази камера вкъщи - от 1/3000 скорост. Под нея бокето си е наред. Ако някой много настоява мога да публикувам примери с EXIF. A3000 e по-нова камера от НЕКС 5R и най-вероятно са коригирали някои неща,a и колко често един любител използва скорости над 1/3000.
Просто нека някои хора се въздържат от съвети за които не са сигурни, защото могат да подведат други.


Mда настоявам да публикуваш тест с а3000 на скорости 1/1000 до 1/4000 и не ме карай да ходя до синтезиса и да пробвам аз(без чиитване) [smilie5] . Относно ползването на скорости според мен над 1/1000 - нон стоп се ползват с обективи на 1.8 на слънце. С китака - никакъв проблем.
Примерите, които аз пубилкувах са на макс скорост с цел да се види един вид максимума на проблема. Същия проблем го има със всички сони камери, включително SLT моделите и развитие няма, просто всички имат две механични пердета и като се ползват няма и проблем.
Но основния проблем според мен повтарям за ползването на а3000 за ръчнофокусни обективи е отвратителния дисплей и визьор. Това с пердето да кажем може да се избягва с филтри и др хватки...
Дисплея е с два пъти по-малко пиксели от колкото на най-евтиния некс 3та серия и 4-5 пъти по-малко от всички останали нексове. Визьора е с резолюция QVGA(320x240) за сравнение повечето сапунерки на сони ползват поне SVGA(800x600), по-добрите са дори с XGA 1024х768...
Толкова за камера ползваша пълнеж от некс и корпус на турбосапунерка X300, можеше поне чупещия дисплей да ползват. Минал съм през цялата линия некс камери и не ползвам АФ обективи на тях. Това мисля - това казвам.

Както и да е, форумите се за това - да се прочетат мнения и моето е това. Всеки може да иде да пробва камерите в магазина и след като изчете всичко ще знае какво да им гледа. Избора е въпрос на вкус, аз не бих се мъчил с тази камера за ръчнофокусни обективи ако ще да ми я подарят.


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: mirmiracle   
Дата:   29-10-14 22:29


https://farm8.staticflickr.com/7482/15475429897_0a3968dcca_c.jpg


1/1600


https://farm6.staticflickr.com/5608/15041264813_8d3a39fa39_c.jpg


1/2500


https://farm4.staticflickr.com/3935/15475251938_a2f418799b_c.jpg


1/3200



Снимките са тук : https://www.flickr.com/photos/mirmiracle/



Публикацията е редактирана (29-10-14 22:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: mirmiracle   
Дата:   29-10-14 22:42


https://farm8.staticflickr.com/7448/13074088794_13cca12308_c.jpg



Тази е 1/4000 но не изглежда да е толкова прецакана, може би защото е снимана на ф2.8, а другите са на 1.4.



Публикацията е редактирана (29-10-14 22:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Simbon4o   
Дата:   30-10-14 00:09

Блендата няма общо с проблема. Само скороста има значение, дори на 8 бленда можеш да имаш отсечено боке, ако скороста е висока. И както се вижда, като на некса проблема започва след 1/1000(да почти не личи, но го има и лично мен ме дразни). Има някакво значение и причинителя на бокето какъв е и разстоянието до обекта(размера на бокето в кадъра можеби). Забелязал съм, че някой отблясъци по-малко се отсичат от други. Не съм задълбавал чааак толкова, но от както го знам това нещо си снимам само на включени механични пердета.
До колкото съм чел проблема е с матрицата. И е половинчат(само половината боке се засяга) понеже има задно механично перде, което винаги работи, но е едно и на високите скорости има нужда от помощ за останалата част от кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Emoxide   
Дата:   30-10-14 00:59

...в такъв случай, ако и предно и задно бяха електронни , изобщо няма да имаш боке [smilie11] така ли излиза [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   30-10-14 01:18

Emoxide написа:

> ...в такъв случай, ако и предно и
> задно бяха електронни , изобщо
> няма да имаш боке [smilie11] така ли
> излиза [smilie10]

Хубав въпрос ама само някой с много нов апарат като А7s (може и други марки да имат подобни просто не следя всички) може да го пробва. Сигурно имат боке, ама сигурно има и уловки с безшумния затвор. Ако ми падне шанс да пробвам А7s ще цъкна някое високо скоростно боке със 105-цата да видим как идва.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: marves   
Дата:   30-10-14 08:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Simbon4o   
Дата:   30-10-14 08:28

Видеото е друга бира :). А електронен шътър сложиха на Х-Т1, панасониците имат от доста време, А7с да...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: marves   
Дата:   30-10-14 08:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: ilcoin   
Дата:   30-10-14 10:04

Темата гледам е станала огромна, но аз преди всичко останало бих сменил фокусният екран на 5д-то с такъв с клин. Според мен ще реши проблема в голяма степен. Особенно ако се работи бавно и внимателно (то и няма как иначе с ръчни обективи).

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: ludiakolio   
Дата:   30-10-14 12:13

Аз лично така заради РФ обективите и стабилизацията в тялото си взех пентакс и хич не мисля да го сменям.

Av,M режим работят,задаваш фокалното разстояние на обектива от менюто,меренето пушка си работи,потвърждава фокуса в средата(като свикнеш и забравяш),стабилизиране от матрицата,огледалцето си пляка и влагозащитено здраво телце - пълно густо[smitten]

Едно достъпно ФФ-че им липсва,въпрос на време е, за да хване целия кръг на проекцията и да заспи работата.[beer]

Относно безогледалките-въпрос на вкус.На мен лично не го ли видя през мерника,нещо ми липсва.

Иначе тази тема пак редовните "е..чи" я налазиха,дето всичко са прекарали и всичко знаят.
Единият това му криво,на другия това....

Успех с избора.



Публикацията е редактирана (30-10-14 12:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   30-10-14 18:03

Fotodiox адапторите са ми супер на Фуджито. Днес получих за Канон и Никон. ЗА никон даже има отделен ринг за контрол на блендата. Всичко останало е ръчно, отлична изработка също така.
Кофтито е, че нямат с контрол на бленда за Канон.
ЗА Нексове имат също варианти.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: muzicantini   
Дата:   30-10-14 21:42

При пентакс на птвърждението при отвореи бленди въобще не може да му се вярва, казвам от опит с а50 ф1.7

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »