Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Сигма или Тампон?
Автор: Stelcho2   
Дата:   18-10-14 21:04

Искам да си взема варио на горе-долу добра бленда.

въпроса ми е кое от двете да взема?

Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM
Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di-II VC LD

кой от двата бихте ми препоръчали и защо

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: Lycan   
Дата:   18-10-14 21:12

Тампон +1

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: marves   
Дата:   18-10-14 21:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: h_bio   
Дата:   18-10-14 21:23

Тампом втора употреба?! Това звучи доста нехигиенично.

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: ve_sselin   
Дата:   18-10-14 22:03

Имах Сигмата - счупи и се стабилизацията- ей така от нищо и го продадох в ибей. След него си купих Тамрона и до сега го имам.Много си го харесвам. Като картина е по-добър т.е. по-хубави цветове, по-малко аберации и много по-солидно и здраво изглеждащо тяло. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: something   
Дата:   18-10-14 22:59

още един глас за Тамрона

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: PhotoBo   
Дата:   19-10-14 04:17

И понеже всяка седмица се пуска поне по една тема на същата или подобна тематика, реших вече да не си хабя пръстите, ами направо копи/пейст на моето лично мнение и възгледи:

За мен най-добрия вариант за варио обектив на кропка съчетаващ в себе си острота, светлосила, удобен обхват за всекидневен обектив и то на идеална цена е Tamron 17-50/2.8. Версията без стабилизация е по-остра от стабилизираната (VC), но пък стабилизацията доста често може да влезе в употреба и да спаси неспасяеми кадри при по-лоши светлинни условия, заснети от ръка. Не засължавам никой с мнението си, имаме зададен въпрос в темата, аз съм намерил отговор за себе си...отдавна! [smilie24]

ПП: Само ще добавя, че Сигмата също е достатъчно добра и ако е въпроса в стабилизацията - май се явява не лош вариант, с което обаче не помагам много на автора. Ако избирах за себе си бих взел Тамрон-а без стабилизация, ако избирах за приятел, който държи да има стабилизация и не мога да го навия за нестабилизирания Тамрон - май бих му взел Сигма-та [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: neillmakoli   
Дата:   19-10-14 08:27

Tamron

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: valdy   
Дата:   19-10-14 20:10

И аз съм за Тамрона .

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: kvakioh   
Дата:   19-10-14 21:32

Tamron

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: mihajlov2   
Дата:   20-10-14 08:37

И двата модела са хубави. Тамронът е по-евтин. Проблемът е, че и от двата вида често се срещат проблемни бройки - фронт/бек фокус или неравномерна рязкост на изображението в някой от краищата. Затова - купувай само след тест на конкретния обектив с твоето тяло /ако снимаш с този Канон от профила ти, той май нямаше AF fine tune или АF micro adjusment или както там се казваше.../.

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: prisonbreak   
Дата:   20-10-14 09:10

Tamron

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: shadow...   
Дата:   20-10-14 12:05

tamron.....mnogo..са добри--имай им вяра

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: николаймиланов   
Дата:   20-10-14 18:38

Тампон ли бе? [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: DX   
Дата:   21-10-14 17:55

Не беше лошо да кажеш все пак кое е тялото и какво ще снимаш, но така или иначе - Tamron-a определено!
Питаш защо? - Ами защото това е най-добрия вариант спрямо цена/качество, изключително остра картинка, светлосила, стабилна изработка и най-вече по-малко проблеми или доста рядко срещани спрямо тези при другата марка, отнасящи се за бек/фронт фокус + мазане от едната или другата страна на кадъра!

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: snim4o   
Дата:   21-10-14 18:18

аз си купих сигма и съм доволен. Може би защото много не разбирам... гледах фотозон.де и дхо.ком. Сигмата е с ХСМ мотор и се движи тихо. Съшо така мисля че сигмата по-добре държи краищата (тя е и малко по-голяма от тамрона - ф77) и е доволно добра на 50/2.8. За Тамрона не знам:|

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: Frenchev   
Дата:   21-10-14 18:57

Тествал съм двата един до друг. Тамрон бие сигмата по картика от всякъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: marves   
Дата:   21-10-14 19:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: PhotoBo   
Дата:   22-10-14 01:09

marves, това не е премълчаване. Просто няма смисъл да преповтаряме доказани факти. Отдавна на всички е ясно, че най-старата безмоторна и не стабилизирана версия на Tamron 17-50/2.8 е най-добрата, що се отнася до изображение. Също така като теб, понеже съм сменил няколко такива Тамрон-а, мога да кажа, че японската сглобка е най-добрата! От тук нататък всеки се успокоява с това, което има, като предпочита стабилизация, взел е тайландски обектив или му трябва моторче [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: mirrorless   
Дата:   22-10-14 01:31

Tamron 17-50/2.8 без стабилизация, това е! Точка! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: snim4o   
Дата:   22-10-14 12:39

Ето тук има едно ревю, което сравнява Сигмата със стария Тамрон:
http://www.pentaxforums.com/reviews/pentax-16-50-vs-sigma-tamron-17-50mm/image-quality.html#fscc

Вижда се че всичко споменато по-горе е верно в различна степен:)

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: nevermess   
Дата:   22-10-14 15:11

Един глас за Sigma-та.

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: mihajlov2   
Дата:   22-10-14 15:50

При сравнение на тези два модела обективи много важно значение има на какви конкретни бройки ще попаднеш. Поне според мене. Аз бях пред същата дилема, като избирах между безмоторния Тамрон без стабилизация и Сигмата. Конкретният екземпляр Тамрон, който тествах, беше с чудесно изображение по 80 процента от площта на изображението /след корекция на бек фокус чрез тялото/ и замазване в останалите 20 процента от изображението - вертикална ивица в единия край на кадъра при фокусни разстояния от около 20 мм до около 28 мм...
Докато Сигмата, която успях да тествам, беше с равномерна рязкост по цялата площ на кадъра, при всякакви фокусни разстояния и без корекции на автофокуса. При това остротата на изображението на Сигмата е може би съвсем малко по-ниска от тази на Тамрона /естествено в тези зони, където изображението на Тамрона не е замазано[smilie18] /.
Смятам, че е ясно кой от двата обектива избрах.
Накратко - трябва да се тества /при това обстойно/, преди да се купува.

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: kvakioh   
Дата:   22-10-14 16:33

И аз потвърждавам за бройките. Дори Тамрон имат лоши серии, точно със стабилизацията 17-50. На Канони ниски серии- 1000, 600/650 доста случаи с проблемен фокус. Даже изобщо го нямаше при един обектив. Затова се взе Сигмата 17-50, която е ок още от първа бройка. За Тамроните със стабилизация само съм чувал (и тук виждал) оплаквания от Никонски тела, най-вече ниските серии , започващи с 3 и 5. Но, без стабилизацията е ОК, не съм срещал случаи. А и е по-евтин.
За стабилизацията при Сигма, за това мога да говоря, дори със кадри.
Имат проблеми при HSM, тихи са, но още от някъде 2007-8 след като пускат за пръв път и досега (не и при новите Арт, Спорт и 70-200 с OS) има конструкционен проблем, който се отстранява доста трудно, ако не е в оторизиран сервиз.
Проблемът се състои в това, че рингът за HSM има недобре насочени контактни пластинки, които в определени ситуации, дори и само от силни вибрации може да се изкривят или само 1 да се изкриви. Тогава започва обективът да не фокусира или само стабилизацията отказва, защото е свързана и със стабилизацията, където я има.
Самият ринг е доста навътре в цилиндъра на обектива, и трябва добре да се разкости всичко, вкл. и оптика, за да се изправи една пластинка. И винаги може да има проблем при това сервизиране. Нещо като кола от някоя марка- не включва на трета, проблемът е шайба за 5лв, отваряне, монтаж и след това затваряне на скоростна кутия- 400-500лв.
Проблемът е отстранен при новите обективи, Арт, Спорт и 70-200 ОS, там няма такива неща, където пластините са всяка една поотделно и триещите части са сведени само до контакти, не плътна лента.

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: vgramatikov   
Дата:   23-10-14 01:18

Оптически Сигмата е по-добра но не си заслужава парите.
Тамрона е почти индентичен и е много по-евтин и с по-добра изработка.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: snim4o   
Дата:   23-10-14 15:25

Защо тамрона да е с по-добра изработка? Сигмата има ли някакви проблеми с изработката?

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: kvakioh   
Дата:   23-10-14 15:38

Tрудно е да се каже кое с каква изработка е, след като малко на брой са истинските инженери тук. Още по-малко са тези, даже хич ги няма с индустриален дизайн и/или ергономия да развият като хората нещата за това кое е по-удобно за използване.
Сигмата е по-добра оптически наистина. Но е от последните типове обективи с описания от мен по-напред в темата проблем. Не че се появява често, но ако стане е доста трудно да се оправи.
За Тамрон новите мисля, че важи 5 години гаранция, каквото и да значи това.

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-10-14 03:13

Да речем че съм имал и двата.
Кой друг ги е имал по темата?

Сигмата е с въртящ се аф ринг ,което е недопустимо за обектив в такъв клас. Въпреки ,че е ХСМ и фокусира по-бързо от тамрона.

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма или Тампон?
Автор: fafcho   
Дата:   24-10-14 19:44

Чистак нов Тамрон без стабилизация :)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »