Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: Константин   
Дата:   17-10-14 20:57

Здравейте, доста пише из нета за снимане на диапозитив, ама доста е стара информацията. А въпросът ми (доста лаишки като цяло) е откъде филми и къде проявяване. Има ли някакъв начин да имам по-голям избор на филми, по-нормална цена, поръчки от чужбина? Изостанали някъде на склад филми? Откъде? Проявяването варира между 8 - 15 и космически суми... и тук ако кажете някоя добра дума за някое фото у София ще съм благодарен.

Знам, че да се занимаваш с икономически необосновано хоби от миналото си е скъпо занимание... ама нали, информацията винаги помага :). Благодаря предварително... и не ми убивайте ентусиазма, моля :D

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: chikolina   
Дата:   17-10-14 21:17

филми Синтезиса,или Кодак на Трейман.Проявяването е 10-24лева.За да минеш най тънко си купуваш сам химията и сам си ги проявявашМоже и сам да си купиш от Макодирект-имат доставка до БГ.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: quazimodo   
Дата:   17-10-14 21:23

Най-добре да изокаш за помощ в темата за снимане на филм. Там са малко възвишени тежкари, ама може и да ти отговорят по някое време. Ама много внимавай, че мое да те блокират ако си по-възвишен от тех [smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: 3DF   
Дата:   17-10-14 21:47

Може и с разходка до Букурещ или доставка с Еконт Спиди или Рапидо

диа филми 6 позиции


химия за диапозитиви

Цената делиш на 2.2 и получаваш в лева или по просто делиш на 2


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   17-10-14 21:58

Хора, не помагате много. Кой от вас е проявил хром по Е-6 ? Това е много тънка и трудна работа, защото 1/3 от градуса и секунди от проявката са фатални и няма връщане назад, както при негатива. Тук не става въпрос за тежкарлък, както прочетох, а за нещо, което не е невъзможно, но е доста трудно в любителски условия.

Колега Константин, цената на един филм също е 15-20лв. за 36 кадъра и то някъкъв измислен. Няма безплатен обяд, но ако искаш може да се опиташ няма проблеми - една доза + комплект химикали и действаш. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: Kolev68   
Дата:   17-10-14 22:22

Чак пък да сме възвишени тежкари.Ако беше за ЧБ или С41 да помогна но, с диапозитивите имам един неуспешен опит да проявя един кодак с химия на Орво-резултата беше катастрофален , иначе каквото ми е попадало заредено в купен апарат зареден с диапозитив съм кросвал. Не ми се даваха толкова пари за Е6 след като нямах намерение да снимам диапозитив.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: batsali   
Дата:   17-10-14 22:24

Чиколина ти каза къде има филми в София за други градове на мога да кажа. От macodirect.de поръчват хора, аз още не съм пробвал. От време на време се явяват филми и в базара.

Проявяването на Е6 при Трейман е 12.50лв. Досега 2 филма съм им давал и нямам оплаквания освен, че може да са малко по-внимателни да не мацат с пръсти по филма. Като се наканя да си поръчам химия и да събера няколко филма за проявяване ше минавам на домашна супа. Много, много по-евтино излиза. Деков май беше писал преди време, че продава цветна химия, но не знам дали са китове или е наливна. По спомени 20лв за C41 и 30лв за Е6 за 1 литър, което е най-евтиния вариант, ако е прясна химията. Бях му писал на лични за подробности, но не ми отговори.

Аз от скоро се запалих по позитивите. Според мене повече смисъл има да се снимат такива емулсии в среден формат и нагоре. Като ше е гарга да е рошава! [cool] Освен тва да ти се ококорят едни ми ти големи цветни позитиви насреща си е магия направо. Руски проектори за лайка и среден формат на народни цени се намират доколкото съм обръщал внимание.

Още по-стриктно си избирам обектите за снимане, щото един цък на диапозитив среден формат си излиза към половин кутия цигари.[smilie5]

и все пак можеше и да е по-зле...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: batsali   
Дата:   17-10-14 22:34

Господине, то из аз много бях чел, че C41 било много трудно в домашни условия , но след 10тина проявени лично от мен филми в банята, мога да твърдя, че тва са пълни глупости. Температурата си се поддържа прекрасно в кофа с вода, а докато не лашкам дозата тя също седи в кофата.

Тая една трета градус силно ме съмнява да обръща нещата от перфектни до напълно плачевни. Много стабилни температури имат смисъл само, ако ти е много важно цветовете да са точни и да имаш съгласуване на цвят между няколко зареждания на дозата. За любителски цели цветните процеси са си достатъчно лесно приложими в домашни условия. Помага естествено да си отработил цялата хореография на проявяването предварително, щото времената са по-кратки и трябва да се действа стегнато.

А филмите на Fuji, ако за тебе са някакви измислени е много жалко.



Публикацията е редактирана (17-10-14 22:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: Simbon4o   
Дата:   17-10-14 23:01

Негативите не могат да се сравняват с позитивите по никой начин. Негатива носи на грешки пъти повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: hose   
Дата:   17-10-14 23:11

в Синтезиса нямат лайка формат (не знам какво търсиш) и не ги държат в хладилник, което мен лично ме кара да не купувам от тях, в Павилиона по едно време имаха, въпрос на наличности
при Трейман на Графа има в момента само Provia 100F за 29лв и AGFA Precisa за мисля 14лв
проявяването е 12.50 както са написали
аз проявявам там от години и много рядко съм имал проблем - когато се развали термостата

машинно проявяване няма в София от края на 2008 година, така че реално всичко е "домашни условия" - до колкото не са машинни

Е-6 проявяват и във фото Ралица на Мадрид, цените мисля са подобни

Деков също беше започнал да пуска Е-6 но към момента не знам дали проявява

сайтовете от които аз съм поръчвал - http://macodirect.de
, http://www.photo-lang.de

този е в Мюнхен оттам съм купувал на живо - http://www.foto-video-sauter.de



тъй като тези дни и аз проучвам кое как е, искам да помоля хората които проявяват да споделят какви термостати ползват и какви разфасовки химия - като вид и комплекти

чуденката ми идва от това че ако не проявяваш много всъщност ще ти излезе по-скъпо - предполагам химията старее, не може да я ползваш веднъж в годината, или?! четох че трябва да се прелива за да не стои в полупразни шишета защото се окислява и т.н.
също така е добре да ползваш дестилирана вода

иначе ето тук е подробно описан процеса - http://www.yarki.net/index.php/blog/5-how-to-develop-e6-film



Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: batsali   
Дата:   17-10-14 23:37

Да, наистина един от тънките моменти е, че трябва да си събереш филми и да ги проявиш наведнъж или поне във времето, в което ще е читава химията, за да ти излезе тънко. В книжката на Tetenal Colortec C41 кита пише, че проявителя след забъркване трае в затворени шишета без въздух 6 седмици. Другите разтвори са по повече. Предполагам и при Е6 ше са подобни трайностите. И все пак тия времена и капацитета на химията са приблизителни стойности. Може да се назорят малко без видими или особени отклонения. Всичко зависи от целите и мерака. Иначе е много весело да снимаш, да събираш филми в хладилника и след това наведнъж да си направиш кефа. Особено е приятно, когато забравиш какво си снимал. [smile]



Публикацията е редактирана (17-10-14 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: hose   
Дата:   17-10-14 23:43

batsali - не е добре филмите да стоят експонирани…

до колкото виждам от горните линкове - 1 литър Тетанал за Е-6 е около 120лв… не знам колко точно може да прояви това количество, но това са близо 10 проявявания по 12.50

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: batsali   
Дата:   18-10-14 00:02

Не е добре да седят с години, иначе месеци да седят нищо им няма. Особено във фризера.

Аз всички филми ги държа във фризера, вадя си каквото ми трябва като реша да снимам, после или проявявам в същия ден ЧБ, или ако не ми се занимава или нещо ми е кът химията отиват или в хладилника или въф фризера, според зависи кога смятам да ги проявя. Това не го правя толкова защото радея за перфектни негативи, а защото не ми струва нищо да ги държа във фризера, а и има все пак смисъл. Фотохартията седи на стайна температура в един шкаф. И без тва е седяла 20-25 години, ше поседи още малко. [smilie5] Това Фохар-а, иначе имам и малко по-нова и по-бърза Фома, която също е на мраз, но не ѝ е нужно реално.

Иначе сега поглеждам в мако, литъра го кажи 90лв, 5 литра 200лв. В първия случай проявяване на един филм излиза към 6лв, във втория към 3лв.



Публикацията е редактирана (18-10-14 00:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: hose   
Дата:   18-10-14 00:06

аз за сега не съм замразявал - знам че много хора се запасяват така с филми за години напред, после ги размразяват постепенно и тн… аз лично предпочитам да не рискувам, особено при тези цени вече… а след експониране да се замразява за първи път чувам

в мако гледах Фуджи химия която беше много скъпа

въпроса е колко траят?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: batsali   
Дата:   18-10-14 00:15

Всичко е физика. Нещата се случват по-бавно при ниски температури. Ако искаш да забавиш какъвто и да е процес - охлаждаш.

Аз точно това съм направил - запасил съм се с филми. Стари, пресни, редки, всякакви. Да зимуват във фризера![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: batsali   
Дата:   18-10-14 00:35

http://www.freestylephoto.biz/pdf/product_pdfs/tetenal/TetenalE6_Instructions.pdf


последната страница...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: Константин   
Дата:   18-10-14 07:54

Благодаря на всички за отговорите! Честно, не очаквах толкова много коментари :).
Разбира се, безплатен обяд няма, но е съвсем друго да си се ориентирал колко ще ти струва и да си направиш сметката, а информация мисля че ми дадохте достатъчно.
За средния или големия формат... мислил съм го, но студентският ми статус към този момент ограничава такива начинания, дано когато реша че мога да си го позволя не е станало още по-голяма екзотика :D.


Относно ръчното проявяване. Надали ще събера смелост да направя опит с диапозитив, но като сме на темата да попитам... имам един кашон с немски проявители за чернобяло проявяване (разтворим) със срок на годност 90-та година... няколко пакетчета и за цветен негатив. Малко са ми противоречиви мненията дали има опасност да си разваля филма ако я използвам. Най-сигурния начин е да пробвам... ама пък :D Вие какво мислите?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: ССС   
Дата:   18-10-14 08:07

Константин аз от скоро снимам на диапозитиви и много се зарибих.До скоро и аз бях със студентски статус и е много гадно, но пък си изпипваш до край кадрите, защото знаеш ,че нямаш много право на грешки :D .
От ибей се намират чат пат евтини, спокойно можеш да си намериш фуджи провия 100 за по 15лв. Аз ги проявявам при деков 7лв. стуваше там последно, иначе хората са доволни и от това фото Ралица. От чехия също могат да се намерят по евтини.
Аз като Бат сали също смятам ,че е готино да снимаш на големи филми, но не мога да си намеря по евтин проектор за среден формат :(


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   18-10-14 09:15

batsali , и ти голям го вадиш. Аз се намесих, като човек проявил ръчно над 3000 филма по почти всички възможни процеси. Пак ще кажа , че не е невъзможно Е-6 в домашни условия, но даже 1/3 от градуса е фатална понякога, ако искаш да имаш перфектен Д-максимум. Някога нямаше сканиране и евентуално дооправяне на диапозитиви, а само директна прожекция или рядкото копиране на обратима хартия.
Колко филма могат да се проявят в един литър и колко може да се съхраняват чорбите? Ателиетата събират филми и ги въртят задължително с процесори и за това им излизат сметките и качеството.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: hose   
Дата:   18-10-14 11:28

batsali - забавят ги, но не ги спират… аз не правя вече експерименти отдавна, преследвам точно определени цели и кадри и искам да са на максимум, затова все още снимам диапозитив, иначе щях отдавна да съм минал на дигиталка... така че държа да снимам нещата в срок и да спазвам технологията - иначе се оказваш в ситуация да си положил ОГРОМНИ усилия на вятъра…

GOSPODIN - така е, термостата е най-съществен, мисля че при Трейман и всеки път разстварят химия, но не съм 100% сигурен, но ползват дестилирана вода със сигурност

в www.bhphotovideo.com цените са все още старите, но с безплатна доставка на Американски адрес, само че не пишат срока на годност, сега поръчах малко Велвия, ще видим какво ще пристигне…

Velvia 100 в Павилиона - 36лв… [smilie8]

http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=263&product=13061&show=additional




Публикацията е редактирана (18-10-14 11:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: Krasimira   
Дата:   18-10-14 13:14

Има и по-евтини варинти:
http://www.fotomiasto.com/Shop/v/322/Agfa%20Precisa%20100

От личен опит - доста прилични резултати.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: batsali   
Дата:   18-10-14 14:00

http://www.photovideo.biz/%D0%A6%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D0%B7%...


Още по-евтино, а миналата година като взимах от там беше даже 11лв май.

Константине, доколкото знам химията на прах е почти вечна. Пробвай и ще разбереш. Само ще те посъветвам като правиш експерименти да се стремиш да работиш с колкото се може по-малко неизвестни. Не проявявай стар филм с незнайно качество със стара химия. Така няма да разбереш откъде е дошъл проблема. Стара химия и филми снимай спокойно, но след проба, за да знаеш дали те устройват резултатите.

Господине, за случая с ръчно проявяване на какъвто и да е филм не можем да ползваме думи като "перфектен". Който иска и знае за себе си, че му трябва определена повтаряемост и перфектност на резултати, ще ползва машина, за да свърши работата. За някой, който снима позитиви, за да си изкарва прехраната, критерият за качество ще бъде много по-строг естествено. За някой, който се радва на снимките самичък вкъщи критерият ще е по-разхлабен, даже може да му хареса някой ефектен дефект. Отделен е въпроса, че ако проявяваш чужди филми и взимаш пари за това, не можеш да си позволиш свободни съчинения. Всичко опира до целите на човек. Но най-добре всеки да си пробва и да си прецени. Нека само не се опитваме да обезкуражаваме и плашим другите как всичко щяло да завърши с провал.


hose, гарантирам ти, че не можеш да видиш никаква разлика в резултата от филм проявен в деня на снимането и такъв, който е седял половин година на -20 градуса. Една снимана superia 200 е преседяла година и някакви месеци във фризера ми, забравена. Скоро я проявих и не можах да намеря разлика в цветовете сравнено с прясно сниман такъв филм. Съгласен съм, че винаги и добре да се работи с пресни емулсии и химия, но нещата не се сговняват толкова бързо и толкова много, колкото някои хора си мислят. Просто трябва да си проверил дали за теб мръдналите резултати са приемливи и можеш ли изобщо да разбереш мръднали ли ли са.



Публикацията е редактирана (18-10-14 14:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: icikonti   
Дата:   18-10-14 14:08

Е те точно тая Агфа е отвратителна на цветове.То впрочем не е и Агфа, а Агфафото.А то какво е-един Господ знае???

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: batsali   
Дата:   18-10-14 14:12

icikonti, на мене ми жълтееше много гадно на преекспонираните кадри, иначе не са лоши цветовете според мене. Чел съм спекулации, че е Fuji Astia или някаква стара версия на Provia. Доколко е вярно не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на диапозитив към днешна дата?
Автор: sirkhann   
Дата:   18-10-14 14:24

Една дребна неточност - във Фотосинтезис държат филмите в хладилник. На витрина са само празни опаковки [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »