Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Проблем с RAW файлове
Автор: бмв_е30   
Дата:   17-10-14 19:52

Здравейте днес се натъкнах на следното странно нещо, на което не успях да намеря решение
роу файловете които записва апарата (5д) са с някакъв много силен контраст... небето е силно преекспонирано а тревата е недоекспонирана...
по интересното в слуея е че с програмата FastStone Image Viewer когато натисна бутона А докато разглеждам роу файла в цялата му резолюция ми изкарва нормалната снимка каквато би трябвало да е заснел и апарата....
ето за какво говоря
така изглежда необработения роу файл
http://store.picbg.net/pubpic/67/80/b8147c50beb16780.JPG
а ето това е след като натисна бутона А
http://store.picbg.net/pubpic/89/F2/c1e04a0fc70889f2.JPG
а ето и докъде успях да я докарам в DPP но ясно се вижда че втората снимка изглежда най реално с най много детайл е и като цяло е най-хубава...
http://store.picbg.net/pubpic/DF/8E/d1a74e2881bddf8e.JPG

5д-то го имам от два дена вчера снимах пак с него на същото място но явно заради атмпсферните условия този ефект не беше доловен от мен...
а днес 70 процента от снимките ми са такива с мега контраст все едно...
при 7д-то и останалите 5 тела които съм имал не съм се сблъсквал с подобен проблем...
на какво се дължи това нещо и как мога да го оправя... също така някой знае ли програма с която мога да извличам запаметения жпег в роу файла?
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: compur   
Дата:   17-10-14 19:59

в РОУ-файла виждаш Джипег превюто му, а когато го отвориш в програма за обработка - при теб ДПП - трябва да се вижда това, което е видял и записал апарата, а не обработения Джипег. Това важи, ако не си казал на програмата да прилага някакви настройки автоматично при отварянето на файловете!

За разглеждане на Роу - използвай ДПП, Адобе Бридж. В повечето случаи дават правилно превю.

И избягвай ДПП 4.х - все още не работи правилно!

[beer] [beer] [beer] [beer]
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: бмв_е30   
Дата:   17-10-14 20:14

ами дпп показва същото като фастон-а или по точно кофти изображението... а явно някъде го има записано и това което реално е трябвало да бъде щом като м удам пълен размер и ми го изкарва... лошото е че не мога да го запаметя по някакъв начин него или да го видя през дпп...
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: бмв_е30   
Дата:   18-10-14 11:11

никой ли няма идея?
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: metodiev_martin   
Дата:   18-10-14 11:23

За разглеждане на RAW ползвам ACDSee и съм доволен.
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: бмв_е30   
Дата:   18-10-14 12:14

проблема не мисля че е в това с коя програма разглеждам роу файловете а защо се записват с толкова много контраст на самия фотоапарат? и как да избегна това....
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: compur   
Дата:   18-10-14 12:32

на самия апарат виждаш JPEG previw, а необработения RAW се вижда в програма за обработка такъв, какъвто го е видял апарата и ТИ си този, който трябва да го "направи" така, както искаш.

накратко (ще използвам едно сравнение на един човек) - JPEG е изпечената и готова за ядене бисквитка, а RAW е "суровото" тесто към което тряБва да прибавиш разни съставки, по твой избор, за да се получи готова бисквитка.

[beer] [beer] [beer]
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: mihajlov2   
Дата:   18-10-14 12:43

Смятам, че проблемът ти донякъде се корени в динамичния диапазон на конкретния модел тяло. Ето какво дават DPReview за него:

Sensitivity Shadow range Highlight range Usable range
ISO 50 -4.8 EV 2.5 EV 7.3 EV
ISO 100 -4.7 EV 3.5 EV 8.2 EV
ISO 1600 -4.3 EV 3.5 EV 7.8 EV

Т.е. малко или повече тялото толкова си може...

 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: бмв_е30   
Дата:   18-10-14 12:54

compur явно не си разбрал... имам достатъчно опит и знам какво е роу формат и от години снимам само на него.... в случея снимката е с много висок контраст при снимане в 1 часа на обяд на ярко слънце (защото останалите снимки които снимах на сянка са се получили нормално)

и аз достигнах до същия извод преди малко като четох за динамичния обхват на конкретния мдоел тяло... просто това е стар модел и тогава технологийте са позволявали толкова... заради това съм нямал подобни случки с по новите тела които съм ползвал....

по интересното в случея беше как така в самия роу някъде се съхранява и снимката с нормална експонация без презасиления контраст и с перфектни цветове? и супявам да го искарам само с най тъпата прграма за разглеждане на изображния... предполагам сте видяли за каква разлика говорим дори при обработен роу файл...

специално за колегата compur това е все едно вътре в тестото да имаш перфектна изпечена бизквитка с много добър вкус който не можеш да докараш после след като изпечеш тестото хахха
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: ecobo   
Дата:   18-10-14 13:15

"Проблемът" е само и единствено в ЗАУ-то [smilie3]
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: didesignbg   
Дата:   18-10-14 13:21

compur се опитва упорито да ти обясни проблема, ти не желаеш да го чуеш. ДПП прилага по-подразбиране същите настройки за джпег, които ползва апарата ти. Ако искаш да видиш възможно най-чистият вариант на процесване на роу, опитай с dcraw -a -T -v. Ако има много изгорели части може да добавиш -H 5, това е реконструкция на светлите области подобна на тази в лайтрум.
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: бмв_е30   
Дата:   18-10-14 15:54

ecobo като е в мен проблема защо тогава с другите ми апарати не съм го срещал тоя проблем???? както вече уточнихме това не е проблем а просто възможностите на това тяло в такава ситуация....

didesignbg всъщност не той се опитва да ми обеснява първи стъпки във фотографията които съм ги извървял много отдавна... всичките програми дават едно и също изображение като отовриш роу файла...
идеята ми е как в същото време единствено фастон-а отваря и изображение СЛЕД ЗУМВАНЕ което е реално идеалната снимка в случея (най-вероятно просто недокспонирания вариянт на същото заснето от апарата)

Както и да е .... и този форум не е по различен от другите питаш нещо, обесняват ти колко си тъп, как нищо не разбираш (нищо че повечето дори са под твоето ниво и от нямане какво да кажат просто пишат глупсоти)... а преди не беше така за съжаление
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: ZENON   
Дата:   18-10-14 16:13

Преди няколко дена и аз бях в подобна ситуация. Оказа се, че съм вдигнал (незнайно как и защо... а и кога) контраста и детайла в ЖПГ енджина. Ситуацията беше абс. идентична. Понеже в настройките на тялото е РОУ + ЖПГ, превюто ми е от ЖПГ по дефолт на програмата за разглеждане на картинки, та и аз изпаднах в чуденка, но после се светнах и всичко си дойде на мястото.
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: didesignbg   
Дата:   18-10-14 16:19

Виж, ако искаш съвет, бъди готов да го приемеш. Различните програми не дават един и същ резултат и нямат еднакви дефолтни настройки. Ако беше качил роу файла, или беше последвал това което ти казвам досега да си приключил.
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: бмв_е30   
Дата:   18-10-14 17:03

какво да приема? до сега само колегата mihajlov2 допринесе за тази тема , н озасъжаление малко късно след като и сма бях открил решението...
а тая програма дето ми я казваш е толкова безизвестна че обърнах целия интернет и не можах да открия работещ инсталър... би ли споделил ти аджеба от къде я имаш? трябва ми за 64 битов уин 7
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: бмв_е30   
Дата:   18-10-14 17:51

ето ти и роу файал да видим какво ще направиш и ти....
http://www.filedropper.com/img0337
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: compur   
Дата:   18-10-14 18:10

към автора: не разбрах с какво съм ви обидил или по какъв начин съм направил така, че да сте сърдит. моля за извинение, ако съм написал нещо, което да е допринесло за някакво раздразнение.

радвам се, че работите отдавна с RAW формат и сте наясно с всички тънкости на обработката му!

радвам се, че сте открили и отговор на поставените въпроси в отговора на колегата mihajlov2!

това означава ли, че темата вече е изчерпана?
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: бмв_е30   
Дата:   18-10-14 18:32

както виждаш още в началото въпросите са два... единия вече е разяснен сега остава втория...
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: ramdar   
Дата:   18-10-14 19:28

[smilie7]



Публикацията е редактирана (18-10-14 20:09)
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: ecobo   
Дата:   18-10-14 20:00

Човека е написал, че има доволно опит и знания с РОУ и не му трябва/не приема акъл. Не виждам защо се напъвате да му наливате такъв.
Темата е приключена още след това:
"compur явно не си разбрал... имам достатъчно опит и знам какво е роу формат и от години снимам само на него.... в случея снимката е с много висок контраст при снимане в 1 часа на обяд на ярко слънце (защото останалите снимки които снимах на сянка са се получили нормално)."
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: бмв_е30   
Дата:   18-10-14 21:23

да ето още един който затвърждава горното ми мнение....
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: didesignbg   
Дата:   18-10-14 21:34

Виж не знам от кога си във форума, но се държиш прекалено арогантно с хора които си нямаш представа кои са.
Това е твоят файл, както и написах конвертиран с dcraw -a -T -v, записан е в джпег с качество 90 от IrfanView.
Това че не можеш да намериш dcraw не е в негов минус, а в твой. Предполагам в световен мащаб това е един от най-използваните инструмент за роу конверсия, както предполагам вече сам се досещаш faststone използва точно него за конвертиране, както и не малко други програми.

 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: didesignbg   
Дата:   18-10-14 21:47

Като допълнение, понеже съм виждал достатъчно много звезди и знам, че следващото мрънкане ще е че снимката не е с точно същият бял баланс - същият като от снимката на фастстон ще постигнеш с dcraw -w -T. В упътването достатъчно ясно е обяснено коя опция какво прави. Пожелавам на всички приятна събота вечер и се връщам към Петия океан.
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: бмв_е30   
Дата:   18-10-14 21:54

всичките инсталатори просто тръгва за части от секундата един прозорец мисля че нещо под дос и всичк освършва след това... нищо не иснталира... това от поне 5 места след като е изтеглен... това някакъв кодек ли е само или цяла програма?
дай линк вместо да ми обесняваш колко е в мой минус това че не мога да го намеря... държа се арогантно да .... с хора които се държат по същия начин с мен и вобще не ме интересува кои са .... ама грам.... щом имат такова отношение към напълно непознат значи са просто арогантни комплексари витаещи из облаците...
 Re: Проблем с RAW файлове
Автор: compur   
Дата:   18-10-14 22:02

[smile]
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.