Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   13-10-14 11:35

Дълго се чудих как да кръстя темата, но мисля, че думата "омагьосани" ще е точно на място. Размишлявам над въпроса , дали в тези нови времена на бурни технологии, реалните, вярни и истински цветове все повече се омагьосват и превръщат в нещо фалшиво. Какво имам в предвид ли ?
Всичко тръгна от една моя снимка която обработвах късно една вечер вкъщи. Монитора, който ползвам е EIZO FlexScan, с калибрирани цветове и с доста вярност на предаване на цветове и т.н . С една дума горе-долу както си трябва. Качвам снимката в няколко сайта и си лягам. На другия ден на работата от служебния компютър преглеждам снимката и, о УЖАС ! Изобщо идеята на светлината, тонове , сенки и т.н се е изпарила. Нищо общо с това, което съм имал в предвид и което съм виждал на моя Flexscan. Отварям я на лаптоп. Пак ужас , но с друга форма ! А лаптопа прехвален, скъп, хубав с джинтири-минтири прехвалени рекламни технологии на дисплея. Всичко рекламни трикове разбира се. Отварям на друг настолен с някакво LCD масовка..пак не е това, което трябва да е ! Просто на масовите дисплей , който притежават 80% от хората, които ще видят снимките в социалните (така да ги наречем) сайтове, ще видят нещо, което не бих искал.
И какъв е смисъла тогава обработката да се прави на high end монитор , когато после масата от хора ще виждат нещо различно на техните "масовки" купени и прехвалени от търговеца в Технополис ?!

Мислил съм си да започна да обработвам снимките на лаптоп среден клас така, че горе-долу да знам какво ще виждат тези 80% от разглеждащите, но пък тогава снимката видяна на хубав монитор пак е друга ..... Като омагьосан кръг нали ? Къде са истниските-верните цветове ? Само за нас и нашия правилно избран монитор ?

А компресията която прилагат различните сайтове ?
Правил съм си експеримент снимка с резолюция 4000Xxxxx, качена във Flickr, 500px, Facebook. С Flickr ,няма проблеми. Не прилагат компресия на снимки над 2048 пиксела по хоризонтала и снимката си изглежда както, ако си я разглеждаш от локалния диск. Но при 500px, ако снимката е над 2048 ги мачкат макар и трудно забележимо, но мен ме дразни.
Може да видите пример от експеримента който си направих преди време със снимка над 2048px. Аз лично забелязвам разликата и ме дразни


https://farm6.staticflickr.com/5569/14807290969_6dbd689fd5_o.jpg



За facebook да не говорим. Там е ужас.

А най-новите телефони струващи XXXX лв, през които все повече хора разглеждат снимки ?!. Рекламирани с ултра ярки дисплей и висока резолюция + тинтири-минтири пак рекламни трикове. Контрасти 1000000:1 - Пълен шит ! Когато гледаш снимка на тях и ги завъртиш 5 градуса встрани и става мазало. Старото ми HTC без 100 нови шит технологии има 3 пъти по-добър зрителен ъгъл и вярност на цветовете. Но сякаш всичко ново което излиза само тръби за , яркост и шарения , а вярност на изображението къде остава ?

Добре ще кажете , като искаш вярност на цветове разпечатвай. Колко хора ще видят разпечатката ми окачена на стената вкъщи ? Аз ! Ето го пак омагьосания кръг. Колкото технологично по-достъпна е една снимка за широката публика толкова по-омагьосани ще са цветовете и и то различно за всеки. Това което виждаш и искаш да покажеш ще си остане само за теб, закачено на твоята си стена.

Може би едно време цветовете не са били така омагьосани. Когато е нямало съвременни технологии. Знаеш , че твоите творение ще бъдат видени от всички по онзи начин-твоя, както си ги видял ти. Но пък новите технологии дават достъпност и повече хора могат да се докоснат до това което искаш да покажеш.
С една дума - Омагьосания кръг на цветовете :)

Та така ! Просто си размишлявам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: lorddemonic   
Дата:   13-10-14 11:49

А мислиш ли ги фирмите дето се занимават с дигитализиране ... там какви снимкови архиви се получават ...

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: J0R0   
Дата:   13-10-14 12:20

По тоя повод Ансел Адамс е казал, черно-бялата фотография е по-истинска и въздействаща, защото на всички монитори изглежда еднакво.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: JoeSatriani   
Дата:   13-10-14 12:27

Мда... Абсолютно споделям размишленията ти. Пропуснал си и този форум в класацията.
Моето виждане е, че снимка трябва да се разпечата за да се оцени. Ако искаш аудитория която да оцени качеството - това е начина. Направи си изложба. Друга тема е при печат какво се получава...
Ако ти пука за интернет пространството тогава, правиш си ги както трябва на твоя монитор и после не обръщаш внимание на глупавите коментари, защото си наясно, че си направил нещата както трябва.
За съжаление 90% от потребителите, които гледат снимките ти, най-вероятно не разполагат с калибриран качествен монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: golded   
Дата:   13-10-14 12:34


Stoi2 всеки от нас се е сблъсквал с този проблем.
Каквото и да направиш, както и да го направиш, няма двама души,
които да виждат едно и също нещо еднакво, в буквалния и в преносния
смисъл! Затова прави нещата както на теб ти харесват, пък другите как
ги виждат си е тяхна работа! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nyamago   
Дата:   13-10-14 12:38

Отдавна съм се примирил с непобедимия факт, че всеки сървър ще си направи свои промени (не само в цвят, често в контраст, острота и детайл) - после всеки браузър също. И накрая всеки монитор ще покаже получената супа различно, защото <1% са калибрирани, но дори и те са различно (!) калибрирани и няма как да покажат същото, което аз съм виждал на моя.

Животът е твърде кратък да се ядосваме за неща, които не можем да променим!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MikeDimit   
Дата:   13-10-14 13:25

Един приятел в HP ми разправяше, че в 99.99% от случаите мониторите се използват с дефолт настройки и с дефолта на операционата с-ма. Ако искате 99.99 % да ви видят идеята пълноценно, настройте си хардуера по дефолт. Ако ще принирате е друга бира. Там печатаря рулс :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nyamago   
Дата:   13-10-14 14:31

MikeDimit написа:

> ... в 99.99% от случаите мониторите се използват с дефолт настройки и с
> дефолта на операционата с-ма. Ако искате 99.99 % да ви видят идеята
> пълноценно, настройте си хардуера по дефолт.

Колкото и да ни звучи нежелателно, в този съвет има смисъл: ако изобщо ни интересува как хората ни виждат нещата.

В звукозаписа, например, е утвърдена практика в студиото наред с прескъпите свръх-качествени монитори ('тонколони') да има и чифт малки, евтини - за да сверява миксиращия (и мастериращия) специалист как ще се чува продукта от огромната маса слушатели, през телевизор, портативно радио и слушалки от един лев.

Може би има смисъл (който сериозно се занимава с фотография и е отделил доста хиляди за апарати и обективи), да се инвестират едни 50 лева в някой смотан стар монитор - като втори за сверяване. Да се настрои по 'дефолт' и с подразбиращите настройки на ОС (не е лошо, ако фотографът работи с друго - да си вземе и Windows, за да вижда скапано като цял свят).

Така ще имаме ясна представа как изглеждат снимките ни пред 99% от очите по света - и може дори да обрабоваме съответно, за най-приемлива визия именно през такъв екран?
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   13-10-14 14:34

Принципно един файл представляващ снимка, какво съдържа в себе си ? Нули и единици, и винаги пристига при "ползвателя" в един и същ вид. Проблема идва, когато трябва да се преобразува в аналогов сигнал подходящ за нашето зрително възприятие. Защото очите ни са едни аналогови датчици в крайна сметка. Те не могат да борявят с нули и единици. Ето къде е проблема. Ако скочим във фризера при зеленчуците за едни 500 години и после се размразим мисля, че ще се събудим в един по-различен свят в който дадена фотография директно ще се проектира в самото съзнание, прескачайки това аналогово преобразуване. Струва ни се невъзможно ? Колкото невъзможно е било на хората живяли преди 500 години да си представят нашия днешен живот и технологиите , който всеки ден ползваме. Така, че търпение :D Тогава разбира се, че ще се появят нови недостатъци, но ..... [beer]

Относно звука там също е една дълбока вода. Една и съща песен записана в правилния формат и просвирена с правилните устройства просто звучи и носи настроение сякаш на нещо съвсем различно , в положителна посока разбира се !

А това за втори скапан монитор мисля да започна да го правя , колкото и отвращаващо да е. И номера е да не е стар, защото те в някой случай са доста по-добри от новите. Трябва да е някой нов , на промоция от голям магазин !



Публикацията е редактирана (13-10-14 14:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MikeDimit   
Дата:   13-10-14 14:42

Истинската трагедия настава когато са ви наели за проект/поръчка, пънали сте се часове за да са перфектни кадрите и когато поръчителя види резултата на дефолтния си монитор и се изпусне - че то мойто сапунерче прави по-добри снимки. Най-лошо е когато не ви го каже, а в незнанието си какво е получил, заразправя на приятелите си как сте го одрусали и трябвало всичко сам да преснима [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: CDman   
Дата:   13-10-14 18:42

Stoi2 написа:

>
> Мислил съм си да започна да
> обработвам снимките на лаптоп
> среден клас така, че горе-долу да
> знам какво ще виждат тези 80% от
> разглеждащите, но пък тогава
> снимката видяна на хубав монитор
> пак е друга ..... Като омагьосан кръг
> нали ? Къде са истниските-верните
> цветове ? Само за нас и нашия
> правилно избран монитор ?

>

Погледнете го от хубавата страна:

Вие сте вложили време и труд за да докарате истиснките цветове, а някой просто отваря въпросния сайт и ги получава наготово.

Така по-добре ли ще е ? [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: M_D   
Дата:   13-10-14 19:05

Добрата новина е, че нараства броя на устройствата, които отговарят повече или по-малко на стандарта още с фабричните си настройки.

Смисълът на стандарта, когато се работи за уеб/демонстрация върху непознат монитор, е в равномерното (повече или по-малко) разпределение на отклоненията спрямо него. Демек, чат-пат минимизираш грешката при гледането. Ако работиш на калпав монитор, не знаеш дали резултатът няма да се гледа върху също толкова калпав монитор, но с отклонения в обратната посока, което на практика ти удвоява грешката между какво си мислил и какво вижда потребителят.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   13-10-14 19:12

Проблемът е решен отдавна. Има системи за управление на цвета, има профилиране на устройства. Ако ще откривате топлата вода - успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MikeDimit   
Дата:   13-10-14 21:42

asahi
Има разбира се, И от тях се интересуват профеионалистите, които в случая не се дискутират. А топлата вода е нещо добро. И да се присетиш , че не всеки е в час, е като да ти светне крушката оти ти казват, че тяхния базар е по-добър от твоя базар :-)[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   13-10-14 22:55

asahi, ти изобщо направи ли си труда да прочетеш, какво изписах в началото на темата и да разбереш посланието но заглавието и ?


Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   13-10-14 23:25

Не държа да се съгласяваш с мен.
Както казах - успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   14-10-14 00:06

Стой2 - ти си лицемер.
Не можеш да говориш за "верни" и "правилни" цветове след като нямаш механизъм за сравнение с оригинала. Твоето субективно усещане за даден цвят прекарано през субективното ти усещане за друг цвят видян на "калибриран" монитор не е верният или правилен цвят. Първо системата ти не е вярна от научна гледна точка. Второ щом твоя метод не работи - значи не е правилен. Трето - щом имаш проблем с цветовете от различните монитори и проблем с цветовете видяни от клиентите - явно имаш и сериозен проблем със зрението. За лекуване не може да се говори но като начало можеш да потърсиш друг метод на работа който не ти разваля точното цветопредаване заради твоето лично цветово възприятие.

В тая връзка познавам един глух тонрежисьор който прави много добри концерти и студийни записи, макар да е 60-70% глух със здравото си ухо а с глухото - още по-глух.

И не забравяй, че окото е адаптивно и времето на адаптация е секунди. Следователно калибрирането на монитора има други функции различни от това което си мислиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: metodiev_martin   
Дата:   14-10-14 00:39

nyamago
Дата: 13-10-14 14:31

.... Да се настрои по 'дефолт' и с подразбиращите настройки на ОС (не е лошо, ако фотографът работи с друго - да си вземе и Windows, за да вижда скапано като цял свят).


Я светни с какво да виждам узряло и презряло, а не скапано? Че и аз съм от тоя свят и явно досега съм живял в заблуда.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nyamago   
Дата:   14-10-14 01:17

Ти да не се обиди на операциона система? Най-обикновена ирония, г-н Методиев - дори самоирония. Казано е от дългогодшен и настоящ ползувател на Windows, който упорито отказва (да опита дори!) онези с ябълката.

(Друг е въпроса, че отчасти е вярно - но няма да се впускам в научни аргументи за това, защото виждам как се вземаш твърде сериозно.)

[beer]



Публикацията е редактирана (14-10-14 01:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: localhost   
Дата:   14-10-14 02:16

А пробва ли да качиш малки по размер файлове - до 1024 пиксела. Все пак за социалните мрежи и т.н. няма смисъл от 5000х4000 пиксела снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   14-10-14 08:41

Pif, аз със сигурност не съм лицемер , но ти 100% страдаш от хроничен хейт, вземайки в предвид това което написа тук и над 80% от коментарите ти в този форум, които са в хейт стил [smilie23] Как те търпят вкъщи ?

И ти не си чел с главата си какво написах. Какви клиенти ? Какви смокини бе човек ?
Не виждам смисъл, а и отдавна съм се отказал да обяснявам нещо на хора като теб със заложен хейт софтуер в главицата. Смисъла е нулев !



Публикацията е редактирана (14-10-14 09:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: IDA   
Дата:   14-10-14 08:52

Конвертирайте в sRGB пространнство (8 бита) преди да качвате в мрежата или да гледате на друг компютър. Тогава разликите ще са най-малки.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   14-10-14 09:55

и за СуратТефтера - 800х600!

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   14-10-14 10:18

Точно така - ресайзваш си ги ти в ФШ до около 900х600 и после "Save for Web" до около 400-500КБ и тогава ги качваш. Никакъв смисъл няма да се качват по-големи файлове за форуми и фейсбук, защтото ги мачкат зловещо.
За печат в голям размер (от 40х60 нагоре) е друго и там е според много неща и трябват проби.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   14-10-14 11:18

относно фейса, това казват от там официално:

We automatically take care of resizing and formatting your photos for you when you add them to Facebook. If you'd like to use more advanced techniques to make your photos look better, try these tips:

Resize your photo before you post it. These are the sizes (width) we support:
Regular photos 720 px, 960 px, 2048 px

If you use a 2048 px photo, make sure to select the High Quality option when you upload it.


Save your image as a JPEG with an sRGB color profile.

т.е ако се качва на 800х600 ще го смачкат на 720



Публикацията е редактирана (14-10-14 11:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   14-10-14 21:34

Стой2,
много си се изнежил. Всеки който не признава твоето велико его за отправна точка и е хейтър или те "хейтва". Не виждам нищо омразно или обидно което съм написал. Ако много държиш, да си велик само и единственно защото това си ти самия - единствен и неповторим май трябва да си говориш с мама и тати или поне в някоя фейсбук групичка с такива като тебе.
Поставяш въпрос: защо цветовете дето правя на великия си монитор който на всичко отгоре е калибриран другите хора на другите монитори ги виждат гадни. И аз ги виждам гадни на другите монитори и от другите различни сайтове. Хората ти отговориха, че си има подходящ колор спейс за всяка медия през която ще се разпространява изображението и също така това, че си си калибрирал монитора по дадена крива не означава нищо. Още повече ти не си референция за "правилен" цвят. За това има едни устройства които се наричат спектрометри. (Те също са хейтъри защото ще ти кажат, че не виждаш правилно)
Като начало фотоапарата ти не заснема вярно цветовете които са пред него. Но предполагам това няма никакво значение за теб, защото това е Твоя фотоапарат и е велик поне колкото Теб. Не може в обкръжаващият те свят всичко да се върти около твоето его и твоите лични възприятия. По-скоро ти трябва да се научиш да се нагодиш към света, колкото и старомодно и скучно и хейтърско да ти звучи. В противен случай ще си общуваш само с лиемери и хейтъри.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   15-10-14 00:44

Pif, Понеже май ще се наложи по простичко за асимилиране да ти се обясни, та слушай !
Нахейти ми монитора, нахейти ми и фотоапарата. В това видяхме, че си номер едно. Нито монитора, нито фотоапарата ми може за пресъздаде реалността, онази която се намира отвъд очите ни и фотоапарата. Дори очите ни виждат една малка част от спектъра. Повтарям, че си чел още първия ми пост през ред и си бързал без да мислиш. Бързал си защото не се стърпяваш да избълваш бълвоча.

Обяснявам отново по простичкия начин както ти обещах.
Фотографа е едни вид художник. Художника рисува това което вижда пред себе си и то с ясната представа , че не може да пресъздаде точния честотния спектър (цветовете), осветеност и т.н със своята четка , платно и бой. Той иска да пресъздаде своето виждане за това, което е пред него+това което се случва в мислите м,. Фотоапарата е същото нещо, но просто по-осъвършенствано. Художника чрез избора на бои , четка , техники , индивидуалност пресъздава неговото виждане за това което вижда пред себе си. Фотографа е едни вид художник който , чрез експозицията, експониране, после обработка на фотошоп примерно, прави същото. Та аз казвам кофти е като трябва да покажеш картината си на много хора, някой я вземе и я пренарисува в 1000 копия със същия размер , но с малко по-китайски боички, на по-жълта хартия и т.н, защото видиш ли с това разполагали (а художниците не обичат да рисуват с китайски боички на жълта евтина хартия ). Те ще видят нещо, което не си видял ти и твоето съзнание. Това което ще видят хората, който ще я гледат няма да е това което е искал да пресъздаде художника ...никой не ти говори за точния контраст , спектър, гама , честота и т.н която се е намирала в дадения момент в реалния свят пред очите на твореца.

По друг начин да ти го бясна ли ? Може би с ябълки като в първи клас ? Но се повтарям за последно, че на хронични хейтъри и със сливи да го обясниш все тая. Ти си говориш абсолютни малоумщини в твоята паралелна вселена, нямащи нищо общо с темата която засегнах.



Публикацията е редактирана (15-10-14 00:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nsirakov   
Дата:   15-10-14 01:10

Стой2... като ти гледам шидьоврите, все едно какъв ти е монитора...

Докато се взираш в пикселите, няма да имаш фотография

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   15-10-14 07:09

Стой2,
май проблема пак е в твоята градина а не моето хейтване. Аз може да мразя тебе, фотоапарата ти, обувките ти, пералнята ти, ако щеш съседите ти но не виждам това какво променя от твоята мечта за точно цветопредаване. Ти си видял нещо и искаш да го пресъздадеш - ами пресъздай го. Щом не можеш посредством текущия метод който ползващ - намери си друг метод. Ти си артиста. Ти си този който иска да сведе до знанието на другите своето виждане за нещо. И след като ти си некадърен и не можеш да го направиш - весто да се научиш как да го направиш се оплакваш от потребителите (на които искаш да си покажеш изкуството) и техните "китайски" бои дето не ставали за нищо и не успявали да пресъздадът величието на твоето творение.
Щом този вид медиа (електронната) не те устройва заради ограниченията които ти поставя - ползвай друга медия. Може да печаташ на хартия и да показваш своите творби по този начин. Както правят художниците. Не съм ги чул да се оплакват от китайски боички дето не били такива каквито искали и затова картината им е грозна.
Като начало можеш да прочетеш защо се калибрира монитора и към какво се калибрира. След това може да започнеш да различаваш повече от 3 цвята. Накарай някой художник да ти нарисува картина само с 3 боички и ще видиш, че не става. Самата идея за 3-те цвята вече ти налага ограничения. Вместо да се жалваш от тези ограничения може да се научиш как да използваш само тези 3 цвята и да създаваш изкуство с тях.
И не забвавяй, че не хората искат да гледат твоето изкуство а ти искаш хората да го видят. Никой не живее за идеята да вижда твоето изкуство. Хората си имат други приоритети пред неразбраните автори на които китайските боички им съсипват творчеството.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   15-10-14 08:49

Pifq с теб спирам да се занимавам, защото казах с човек, с такъв заложен софтуер в главата е абсурд да се води диалог ! Ти ще изкривяваш до безкрай с хейт дървената си философия темата, а нещата които дрънкаш, както казах нямат нищо общо с това което исках да кажа в първия пост. Завлече темата на кънда-мънда в далечината там при твоя изкривен свят

Що се отнася до nsirakov , ти си типично бЪлгарче , дошло само да се изплюе в някоя тема типично по български. Ако бях хейтърче и аз щях да заключа доста неща за твоите фотоси , но не се прави така. И няма да падна на нивото ти. Като няма какво да кажеш нормално конкретно по темата иде си изливай злобата, хейта някъде другаде. Пред огледалото примерно, не да ми ровиш в профила да търсиш в сеното игла по която да се изплюеш.

"В американски форум: пишеш нещо, допълват.
В руски форум: пишеш нещо и теб те питат, допълват
В български форум: пишеш нещо нещо и всички, които нямат какво нормално да кажат се напъват да изакат нещо и да ти обясняват колко си тъп, само защото днес трябва да се изакат някъде"



Публикацията е редактирана (15-10-14 08:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   15-10-14 09:02

вземи си някакъв монитор втора ръка с S-PVA матрица, според мен, най-точно предава цветовете без настройки и калибрация, така по подразбиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   15-10-14 09:10

Всеки който не ме одобрява е хейтър. Всеки който не ми харесва творението ме хейтва. Всеки който не ме смята за господ е някакъв заухав с който не си струва да се занимавам и да си губя от ценното време. Всеки който не ми съчувства на страданието по липса на разбиране от публиката е злобар. Всеки който има мнение различно от моето и си позволява да го каже в моя тема е ...
Аз друг довод в отговорите не прочетох освен думата "хейтър" и "хейтва". Дали да преброя колко пъти я има тази дума в темата?

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   15-10-14 09:17

serjy, точно това проучвам в момента. Снощи направих едни опит с един S-PVA Philips. Интересното е че на 7000К и 2.4 гама, най се приближава до EIZO-то ( IPS матрица ), което го държа на 6500К и 2.2 гама и при фабричната му калибровка . Благодаря, че се придържаш към темата. [beer]



Публикацията е редактирана (15-10-14 09:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   15-10-14 09:24

Pif, бих одобрил всяка една твоя критика, ако имаше нещо общо с темата от първия ми пост. Но ти говориш за съвсем други неща и толкова измести темата, критикувайки за неща, които изобщо съм нямал впредвид и които не съм засегнал. Още не може да разбереш това ! Обясних ти защо ! Четеш през редовете бързайки да нахейти нещо, но то до каква степен засяга точно темата и идеята, която съм имал в предвид от първия ми пост ти е все тая...пак и това ти обясних, защо е така при теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   15-10-14 12:14

към автора: може ли да разпишеш процеса, който използваш? например - обработвам снимките си и след това ги записвам като... и по следния начин... благодаря предварително за отделеното време за отговор! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   15-10-14 14:16

compur , да разбира се.

- Снимам в RAW
- после във фотошоп нагласям баланса на бялото, експозиция, ако се наложи , шумо-подтискане и т.н от RAW camera tool-са
- ако реша да правя допълнителна обработка на цветове, ефекти и т.н го правя веднага след това на 1:1 от резолюцията.
- преди да запиша в JPEG избирам Mode- 8bits/channel
- едва след това оразмерявам най-често на 2048px с алгоритъма "Bicubic sharper"
- записвам в JPEG с чекнат ICC profile на sRGB, на quality maximum (12) и Baseline (standard)

ако някъде има нещо което изпускам, или допълнително мога да направя моля да споделиш като съвет [beer]



Публикацията е редактирана (15-10-14 14:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   17-10-14 19:46

така...
като за начало:

1. в какво цветно пространство снимаш - sRGB, RGB, ProPhoto?
2. ако снимаш в RGB, ProPhoto, никъде не видях да конвертираш едно в друго цветно пространство
3. Пробвай опцията Save for WEB

[beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   17-10-14 21:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nomadsl   
Дата:   18-10-14 09:45

Това, което коментирате за дигиталните изображения и мониторната им интерпретация напълно важи и за живопис, стенописи и проччие.

В музейните и реставрационни среди има ожесточени спорове относно "верния" цвят на някои открити фрески отпреди 3 000 години. И се предлагат варианти за реставрация. Същото е за стари маслени платна. Тъй като няма живи очевидци се използват писмени /ако ги има/ и други аргументи при реставрационната дейност. Освен стандартните за анализ на пигментите и пълнителите.

Примерно при Ван Гог, който поради факта, че е бил доста беден човек и си е позволявал най-евтините достъпни бои /на Танги/ и това рефлектира в техните бързи промени. Дори хора, които са негови съвременници са писали, че дори в рамките на един човешки живот багрилата му са претърпели силна деградация и неговото пламтящо жълто вече не е такова.

Но така е с всичко. Сигурни ли сме, че тълкуваме правилно стари текстове при вече липстващи контексти, конотации и митологеми? [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   18-10-14 20:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Emoxide   
Дата:   19-10-14 04:59

...според мен дигиталното представяне на изкуството все повече губи смисъл.
Докато някаква стандартизация не се масовизира до такава степен, че да достигне до поне 50% от домакинствата, няма как хората да виждат нещата уравнено при настройки по дефолт.

Pif [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: kireto_a   
Дата:   19-10-14 08:01

аз не че рабирам много, но тоя супер дупер монитор не е ли wide gammut? Също така lightroom-а и photoshop-a най-вероятно работят в профоторъгъбъ. Или с други думи ти работиш в цветото пространство дето е към 80% от видимия спектър, което се определя по скоро от монитора. профотото май е по широко от колкото е необходимо изобщо.

сега бедните ти гледатели на снимките най-вероятно ползват монитори sRGB и в интернет на теория всичко е sRGB. Дори и по жицата нуличките и единичките да идват както ти си ги написал, фирафокса и подобните му показват снимката в sRGB. или с други думи навират 80% видимия спектър цветове в 39%.

затова хората са измислили софтпруфинга, нямам wide gammut монитор, но предполагам, че има спесифика някаква с него зада покаже как би изглеждало творението на баба гина на скапания монитор. пробвай, седващия път да го използваш. да верно не е панацея, но би те приближило достатъчно.

също така, няма да е лошо да намериш сайт за споделяне където може да контролираш обработките, които прави сайта. ако няма такъв, хостинг компании хиляди - направи си сайт.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   19-10-14 10:28

Emoxide

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   19-10-14 11:06

compur , снимам в sRGB

nqkojsitam, прекрасно е това което си пратил , но няма нищо общо с темата и идеята която засегнах

kireto_a, монитора ми е на sRGB. И до колкото съм чел за този модел е ръчно калибрирано за всeки отделен монитор това sRGB още в завода. Мисля, че това sRGB което виждам е възможно най-близко до стандартизираното sRGB.

Относно сайтовете лично за мен най-доброто е flickr. Там не оразмеряват и правят компресия на изображения над 2048px и винаги може да си дръпнеш оригинала след време 1:1 както си го качил. Пазят го. Затова там качвам дори и на 4000px ако се наложи да се гледа на голям монитор.

Ето едни пример на една снимка от галерията от форума и същата от flickr

https://www.flickr.com/photos/122586988@N08/15306565521/in/photostream/

https://photo-forum.net//i/1861994

Пробвайте да го отворите в два отделни прозореца и сравните компресията, които е направил алгоритъма при качването. (в клоните на дърветата под моста най си личи)

Когато се бях заиграл да експерементирам по спомен бях качил снимка 2048px 1MB във flickr и 500px , след като я свалих обратно , тази от 500px беше около 700-800 кб, а тази свалена от фликър с оригиналните 1MB.
Пак не съм сигурен, но скоро 500px.com май фикснаха този проблем и вече не правят компресия на изображения под 2048px , но за снимки над 2048px пак правят мазало.

Правил съм експерименти и с други известни големи платформи за споделяне на фотографии. Там положението беше още по-зле от 500px.

Може би нещата са по-добре при premium платената регистация в 500px и другите сайтове, но не съм опитвал.



Като за финал на темата sRGB, аз мисля, че с една дума sRGB при мониторите няма как да се показва на 100% в заложена в спесификацията и стандартизация. При все толкова различни марки матрици, модели , жълти, бели и черни производители, висок-нисък ценови клас, къде с добър контрол на производството , къде със съмнителен.

Аз лично вече съм с два монитора. EIZO-то и едни филипс среден клас и преди да кача сравнявам и коригирам.



Публикацията е редактирана (19-10-14 12:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   19-10-14 11:44

човек и добре да живее си калибрира хардуерно монитора, за да може да говори за цветове. останалото, това дето някой го бил направил в завода... не е за коментар.

снимаш в sRGB. Съфтуерът с който обработваш снимките си, дали е настроен да показва sRGB или някой "в завода" го е направил да показва друго?

Провери ли как стават нещата с опцията Save for WEB?

Радвам се, че вечи си с два монитора, но... те трябва да са калибрирани хардуерно, за да... виж първото изречение.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   19-10-14 12:02

compur, да Photoshop-а ми е на / Color Settings/ Working spaces - на Monitor sRGB

а относно втория монитор мисля да го държа да пълен default ! Нали до тази идея стигнахме в крайна сметка, да се напаснем към 80%-90% от гледащите.

А на EIZO-то си имам и custom профил вкаран с настройка на ръчно правена калибрация с някаква джаджа , която ми слагаха на монитора, но не намирам разлика чак такава от ръчното заводско sRGB и нея.



Публикацията е редактирана (19-10-14 12:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   19-10-14 12:26

значи остана само : Провери ли как стават нещата с опцията Save for WEB?

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   19-10-14 12:30

compur, да, ще опитам в понеделник за да видя отново гледани на няколкото служебни лаптопа и настолни PC дали ще има съществена разлика, както преди. [beer] Ще пиша за резултата.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   19-10-14 18:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   19-10-14 21:30

nqkojsitam, би ли обяснил какво виждаш , ама с думи [smile] Относно "проблема" ми препрочети първия ми пост.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   19-10-14 23:44

"Автор: Stoi2
Дата: 19-10-14 12:02

compur, да Photoshop-а ми е на / Color Settings/ Working spaces - на Monitor sRGB "

На 13.10 ти писах, че "Проблемът е решен отдавна. Има системи за управление на цвета, има профилиране на устройства. Ако ще откривате топлата вода - успех!" Ти предпочете да отговориш "asahi, ти изобщо направи ли си труда да прочетеш, какво изписах в началото на темата и да разбереш посланието но заглавието и ?" вместо да потърсиш смисъла в написаното от мен.

С текущите си настройки на фотошопа, както и с разсъжденията си в първия и следващите постове потвърждаваш, че не искаш да вървиш по утъпкания път, а да се блъскаш в неразбираеми за теб неща. На твое място бих потърсил отговорите на въпросите:
1. Правилно ли са сетнати цветовите ми настройки?
2. Мониторът ми показва ли верни цветове?
3. Правилно ли подхождам към цветовата обработка на файловете си?
4. Давам ли възможност на зрителите да видят правилно цвета?

Ако в отговорите ползваш думите мисля, смятам, предполагам да знаеш, че не си на прав път. Не за друго, ами защото тези въпроси имат само по един правилен и недвусмислен отговор.

И, както рекох и преди - успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: burningice   
Дата:   20-10-14 07:42

Една стара римска поговорка гласи: не е важно какви са цветовете на монитора, важно е какви са те на принтера!

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Pif   
Дата:   20-10-14 13:53

asahi, ти си хейтър. Какво само хейтваш. Ти изобщо не си прочел темата и не си схванал за какво се пита вътре. Аман от хейтъри. Игнорирам ти мнението защото не е по темата а е само хейтване на мен и на калибрирания ми монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   20-10-14 21:48

Ми нещо такова.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   22-10-14 10:16

compur, ето една снимка записана от днес със Save for WEB , като целия процес от снимане и запис в JPEG е профилиран на sRGB ( sRGB IEC61966-2.1 )

Снимката е от две служебни машини и показва в пълна сила ГОЛЕМИЯ ШИТ за, които говоря още от първия ми пост ( някой хора още не са го осмислили ! Също и идеята която носи заглавието на темата "Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие." )

Снимката е малко кофти и тъмна , че я правих набързо и нямам време , но се вижда за какво говоря. Снимката е една съща , качена във фейса, през един и същ браузър ( Chrome ).


http://i.imgur.com/rdgNzvg.jpg



лаптопа е с cineCristal LED LCD матрица, а PHILIPS-a с TFT Actieve Matrix на SRGB. (плюсовете и минусите при двете матрици се виждат най-добре долу в дясно - гората )

На другите мотинори, които не съм снимал снимката е разбира се пак различна на всеки по отделно.

На моя калибриран EIZO разбира се снимката пак е друга и само един DELL тук се доближава максимално до нея.

Сега няколкото човека , които така и не разбраха каква ми беше идеята още от първия пост да не скачат пак да обясняват да съм си калибрирал 5-те монитора тук. Това е ясно, че е нужно ! Просто показвам каква е картинката при обикновения юзър живееш 2014 година, които си е купил монитор или лаптоп от магазина, замъкнал го е вкъщи, и но него си разглежда снимките ви. През кой знае какъв браузър, поддържащ или неподдържан Coor space managment.
Та за това говоря още от началото...пълния ШИТ и липсата на еднаквост при разглеждане с различните модели матрици, монитори , после браузъри, операционни системи и т.н .
За това как, колкото по широко достъпна технологично е една снимка, толкова повече е предразположена към "изкривяване" . И дори да правите всичко по учебник, ако както в случая единия монитор е с TFT, а другия с LED матрица "верните" цветове при обикновения потребител (който и представа си няма какво е sRGB или Adobe RGB, калибриране или каквито и да са други технически термини) се отместват там на някъде си...


И който тръгне да обяснява, как с профилиране , калибриране и т.н ще накара тези два монитора с различни технологии, да показват снимката еднакво, просто съм готов да се хвана на бас на каквото и да е, че няма да успее !

P.s "оригинала" , ако някой е любопитен как се вижда при него https://www.flickr.com/photos/122586988@N08/15409112269/



Публикацията е редактирана (22-10-14 12:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Svetul4o   
Дата:   22-10-14 16:03

"Автор: Pif
Дата: 20-10-14 13:53

asahi, ти си хейтър. Какво само хейтваш. Ти изобщо не си прочел темата и не си схванал за какво се пита вътре. Аман от хейтъри. Игнорирам ти мнението защото не е по темата а е само хейтване на мен и на калибрирания ми монитор."

Може да си мислиш, че си оргинален, но за съжаление поста ти носи повече истина от колкото може би ти се иска. Не оспорвам знанията и компетенциите на asahi, но засъжаление в този така наречен форум за взаимопомощ той се изявява доста често като типичен трол. Подхвърля някоя заядлива забележка, казан недоизказан и си заминава. Asahi моля обясни какво точно имаш в предвид, сигурен съм, че много хора биха се радвали да научат нещо ново.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   22-10-14 16:40

в момента съм доста зает и немога да отделя много време за обяснение...

"И който тръгне да обяснява, как с профилиране, калибриране и т.н ще накара тези два монитора с различни технологии, да показват снимката еднакво, просто съм готов да се хвана на бас на каквото и да е, че няма да успее" - недей! ще загубиш!

Не случайно управлението на цвета е контролирано! Ако ти се чете - виж в нета какво е CMS, CMM, PCS, CMS и ICC.

По въпроса за това как, аджеба, на обикновения юзър, който сега си купува монитора и не го е калибрирал, ще му покажеш "това, което виждаш ти" не мога да дам еднозначен отговор. Мога да кажа, че обикновения юзър си няма и най-малката представа за това как трябва да изглежда снимката ти. Освен, ако ти не си до него и не му казваш какво "трябва да види", което неможе да се случи с повече от един човек.

Защо на компютрите в офиса се вижда различно - отговора в третото изречение.

Засега толкова!

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (22-10-14 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: ishootraw   
Дата:   22-10-14 18:08

А има и хора с различно цветоусещане (нарочно не казвам далтонисти-аз също не виждам всичките цифри по тестовете с цветните точки), които пак дори и на същия монитор няма да видят снимката както автора я вижда. Едно време художниците преди да има очила са рисували нещата както са ги виждали-доста размазани. Тези картини пак се продават за милиони въпреки, че не отговарят на реалността. Но иначе ми харесва в тази дискусия идеята да си правим снимките на средностатистически машини, защото такива се ползват от повечето потребители. И аз така правя.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: AseasRoa   
Дата:   22-10-14 22:48

Аз имам два еднакви по марка и модел монитора, и въпреки това при едни и същи настройки единия е по-тъмен от другия, та какво остава да се каже за различните технологии.

Същото е и в музиката - песента от един диск трябва да звучи добре на HiFi и на портативно радио, та там решават проблема с компресия - смачкват звука тъй че да има по-ниска динамика (слабите звуци се усилват).

Само че в музиката няма никакво развитие. Както свирят днешните усилватели и колони, така са свирили и преди десетилетия. Докато визуалните технологии все още се развиват. Някои цветове може и да се нагодят някак, но динамиката няма как да пасне на реалността в днешно време. Така че бих предложил да се пазят RAW файловете, да се гледа на висококачествените монитори, а останалите да се пренебрегват.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   22-10-14 23:30

Прибирам се аз одеве и тъй-като съм голям фен на музиката (пък и имам нещо общо с производството и) веднага отворих форум.музикант.орг. И направо не повярвах на очите си когато видях една тема пусната от Баба Лили в която се оплаква за качеството на звука на лапотпите, новите радиоприемници и тонколонките на ГСМ-ите на които се слуша нейното изкуство. Тя се жалваше, че хората не успяват да чуят нейните песни така както ги е изпяла и че некадърните колонки и скапват цялото изкуство. Как може някакви си хора да слушат нейни песни на такива гадни колони и песните и звучат толкоз гадно а тя така хубаво ги е направила и изпяла в студиото. Така хубаво са звучали на мониторите в студиото а тъпата мп3-ка на телефона е отвратителна. Идеше и да се разплаче и да спре да пее заради компресията която налага ютюб и скапва великото и творчество.
За малко да си помисля, че е изперкала когато прочетох мненията на Уитни Хюстън, Шаная Туейн, Селин Дион, Мадона, Павароти и още 10-на музиканта които я подкрепиха. Сега мисля да участвам в петиция за забрана на нискокачественните тонколони и приемане на стандарт за калибровка на домашните високоговорители на които се слуша музикалното творчество. Също така да участвам в стачка (протест) срещу гадните компресии в ютюб и да осъдим института фраухофер за въвеждането на МП3 компресията.

Айде Баба Лили е само певица и може да не дава точна представа но може да погледнем Ричи Блекмор. Човека си намери младо гадже - певица и сам си записва всичко. Китари, вокали. Сам си ги смесва в неговото студио. Не съм го чул да се опалква, че творчеството му е неразбрано заради кофти компресията на ютюб или некадърните колонки на лаптоп на които доста хора му слушат песните. А и на концерти не се оплаква много от озвучаването в залата.

Та когато някой не иска да научи дадена технология и за него имането на "калибриран монитор" го прави голяма работа и велик творец - няма как да стане. Естественно ще се намерят още един куп неразбрани творци дето ще обяснят, че всички са хейтари и нищо не разбират от техните проблеми и т.н. Ситуацията е горе долу като някое детенце което току що се е научило да кара колело и да започне да обяснява на Андреа Роси как да си кара мотора и защо мотора му имал скорости и даже спирачки.
Калибрирането на монитора се прави по причина но още не са измислили калибратор за очи. Като пуснат на пазара калибратор за очи - тогава тая тема може да е малко по-актуална. Ако снимката е празна - и най-хубавия монитор да имаш - пак няма да стигне до публиката.

И в тая връзка - в звукозаписните студия се използват мониторни колони. Те са абсолютно линейни и 80% от хората не им харесва как звучът. Тяхната цел е да се чува всичко а не да са приятни за слишане. Тренираното ухо на тях ще различи половин децибел разлика, ще чуе неща дето на ХайФай колони няма да се чуят. Но звучът равно и скучно. Затова разни хайфисти дават по 50-100к пари за "хубави" колони а не си купят за 5-10к най-високия клас студийни монитори и да си слушат.
Та "калибрирания" монитор е нещо точно определено което си има точно определено предназначение. В реалния живот музиката се слуша на колконки на лаптоп или на радиото в кафенето след като е била компресирана в МП3 и е минала през ютюб. И ако това скапваше творчеството на авторите - нямаше да има музикална индустрия.

Затова май е по-добре автора да се научи как използвайки съществуващите методи за пренасяне на изкуството му от него до зрителите да представи това което вижда отколкото да се жалва как някой си нямал монитор като неговия и затова творчеството му е неразбрано.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: IDA   
Дата:   22-10-14 23:38

Stoi2,

От снимката, която си пуснал по-горе става ясно, че мониторът в заден план е много по-тъмен от този на лаптопа. Опитай се да увеличиш само яркостта и контраста на задния монитор така, че изображението визуално да изглежда максимално близко до това на лаптопа, БЕЗ да пипаш цветовете! След това се вгледай внимателно в едни и същи точки от двата монитора и сравнявай цветовете. Ако двата монитора са правилно калибрирани, цветовете в тези точки би трябвало да са еднакви, например синьото небе трябва да е еднакво синьо и тревата трябва да е еднакво зелена и на двата монитора. Ако на единия монитор небето е синьо, а на другия цианово и съответно тревата на него, вместо да е зелена, е жълтеникава, значи има проблем с калибрацията.

Смисълът на калибрацията е да дава точни цветове, а не дадено изображение да изглежда по един и същ начин на всеки монитор! Това просто е невъзможно поради ред причини, някои от които и сам си споменал - различни технологии, различни размери (малките екрани са обикновено по-контрастни от големите) и най-вече различни индивидуални предпочитания за гледане. Някои хора обичат да гледат по-ярки и контрастни изображения, други предпочитат по-нисък контраст и по-плавни тонални преходи. Някои обичат да гледат по-топли цветове и съответно си калибрират мониторите към по-висока цветна температура, други предпочитат по-студени и калибрират към по-ниска цветна температура. Всичкото това обаче няма отношение към точността на цветовете. Аз например, първо си настройвам яркостта и контраста на монитора така, че да ми е максимално приятно за гледане и да не ми се изморяват очите, и след това си калибрирам монитора. Ако разликите между желаните и получени параметри на калибрация са минимални, го оставям така и не пипам нищо повече. Ако са твърде големи или след калибрацията яркостта или контраста са се променили твърде много, променям ги леко в съответната посока и калибрирам наново, докато ми хареса резултатът. При един добър монитор, яркостта и контрастът не би трябвало да влияят на цветовете или ако влияят, това влияние би трябвало да е достатъчно малко, за може да се компенсира при калибрацията.

И за да обясня максимално разбираемо, какво имам предвид, ще илюстрирам обяснението си с един много прост пример. С теб двамата отиваме в магазина и си купуваме два абсолютно еднакви монитора. Занасяме ги в офиса, включваме ги към два еднакви компютъра и ги поставяме един до друг. След това ги калибрираме с един и същ калибратор при абсолютно еднакви настройки за яркост, контраст и цветна температура. Съответно получаваме почти един и същ резултат от калибрацията и доволни, предоволни, пускаме един и същ богат на цветове кадър на двата монитора. Кадърът изглежда перфектно и на двата монитора и няма никаква разлика. Кефът и за двама ни е пълен. В следващия момент обаче, аз решавам, че мониторът ми е твърде ярък и ако така работя на него няколко часа, ще ми се изморят очите и ще ме заболи глава. Затова намалявам яркостта на моя монитор и О УЖАС! Кадърът на моя монитор вече изглежда съвсем различно от твоя, също като на снимката ти по-горе. Моят е много по-тъмен, а ти изкрещяваш "Пълен ШИТ"! Аз веднага връщам яркостта в първоначалното и положение и нещата заспиват отново - разлика няма. Решаваме, че сме приключили и всеки си занася монитора на неговото си бюро - моето е до прозореца, а твоето в най-тъмния ъгъл на стаята, където няма пряка светлина от прозореца. Съответно ти се наслаждаваш на плътни наситени цветове и идваш при мен да ми се похвалиш. И едва погледнал моя монитор и отново изкрещяваш "Пълен ШИТ"! Моите цветове, в сравнение с твоите, са бледи и изглеждат като измити. А аз само казвам - спокойно, дръпвам леко пердето и обръщам монитора така, че върху него да не пада пряка светлина от прозореца. Нещата отново заспиват, но дори и тогава има разлика, защото при мен е по-светло, отколкото при теб. На мен обаче не ми пука, а на теб какво ти пука? Нали при теб всичко е перфектно?

Предполагам, че след това не съвсем прецизно обяснение, ти разбираш, че няма как, едно и също изображение да изглежда еднакво навсякъде, но на никой друг, освен на теб, това не му пука. Много по-важно е, цветовете да са точни и това се постига чрез правилно калибриране. А кой как и на какво ги гледа и как изглежда изображението на неговия монитор, би трябвало да е последната ти грижа.

Надявам се да съм бил полезен.


Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   23-10-14 09:34

Pif, Видя ли че може да пишеш и с по-малко хейт :) Така по-бива. относно звука съвсем спокойно може са се пусне тема в аудио форум За "омагьосаните ноти в новото ни съвремие" и там ще се постигне дълга дискусия и ще има пак разделени лагери. Дори спора ще е по лют то този тук за цветовете.

Тази тема за звука пак си е болна тема, но знаеш ли какво съм забелязал и да видим ще се съгласиш ли с мен.
На бай ти Миле шофьора в маршрутката винаги ще му е все тая къде ще слуша новия джангър на Кондьо . Дали на китайското си радио в миризливата кола или в Hi-Fi система за 50к . Просто музиката на Кондьо си е такава и би звучала навсякъде като джангър ! Особено в ушите на бай ти Миле разлика няма да има. Но никога няма да се случи човека Х слушаш истинска стойностна музика да си я надуе на китайчето за 10 лв, защото просто това което е искал да пресъздаде автора на тази стойностната музика няма да се пресъздаде на изкривеното Китайче, а когато се чуе в цялата си прелест и диапазон на нещо истинско.
Аз доста песни съм преоткривал след като съм ги чул на качествени колони или слушалки. Сякаш слушаш някаква друга нова песен и я усещаш по съвсем друг начин ! Която вече ти харесва, а не онзи Шит от звуковата боза чута в автобуса.

Същото преоткриване може да се получи и със снимка, когато я видиш някъде както си трябва. А ти се опитваш да ме убедиш, че това няма как да се случи ?! Снимките са само хубави и лоши без значение медията и качеството и на която се разпространяват ?! Да, понякога е така при журналистическите фотографии, но в някой други раздели на фотографията не ! В единия случай имаме снимка на Бойко Борисов, а в другия на изгрев. Прекрасна снимка на въпросния залез отпечатана във вестник Труд , ресизната до тази на Бойко би изглеждала хубаво според Теб ? Да, Бойко си остава все готин колкото и да го компресираш и избледняваш, но залеза....колкото и перфектен да е кадъра ?

А що се отнася за Лилито ,..изкушавам се да налея малко хейт относно нейното еднотипно творчество....ама ще стискам :D

Според мен винаги ще има два типа хора. Като бай ти Миле и като човека Х. Аз съм от вторите и да дразнят ме 64kBit скапани MP3-ки и ШИТ нови китайски изстискани ценово мониторни технологии и аудио също !

И ако си мислиш, че за пример Моцарт (за лейди Гага не съм сигурен) не би се възмутил и си отскубнал косите ако си чуе някое произведение на китайско радио за 5 лв през 64kbits MP3-ка жестоко се лъжеш !


IDA, Благодаря за дългото и съдържателно обяснение. Монитора на заден план не е тъмен, просто така е излязъл на снимката и показва светлите тонове много по правилно от лаптопа, чийто LED матрица си има склонност да "изгаря" светлите тонове. Да, изглежда по COOL ( "О, вижте новата ни LED технология ! Как всичко изглежда шарено, пъстро и ярко..баш като в цирка " ) ,но няма нищо общо с действителността. Със всичко , което написа съм съгласен. На хубавите монитори и на мен това ми направи впечатление , че промяна в якостта и контраста не оказват такова влияние при цветовете. Не съм съгласен само с това , че с калибриране обаче цветовете на два монитора с различни технологии ще бъдат еднакви в целия им спектър. Може би червено, да , зелено, но някакъв нюанс на синьото за пример не! И ако имаме снимка на море с небе ?! Все един цвят ще избяга малко и няма да е същия, и това няма как да се избегне заради различието в технологията на матрицата.


compur, Приемам предизвикателството за баса. А и ще е интересно тук за форума за видим и после опишем резултата. От къде си ? Аз мога да намеря калибратор и после да публикуваме резултатите, какво сме постигнали, като еднаквост на двата монитора. Ще ги направиш нещата с калибровка и профилиране , по твоя преценка. Може да ми пишеш и на лични. Каса бира, мисля че става като за бас. [beer]



Публикацията е редактирана (23-10-14 09:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: IDA   
Дата:   23-10-14 15:02

"Не съм съгласен само с това , че с калибриране обаче цветовете на два монитора с различни технологии ще бъдат еднакви в целия им спектър."

Естествено! Няма как да очакваш, че един евтин лаптоп с обикновен LCD дисплей, който едва покрива 90% от sRGB пространството, ще има такова богато цветопредаване, като някой професионален монитор, покриващ Adobe RGB. За това обаче си има решение. Преди публикуване, конвертираш кадъра в sRGB пространство и това ти орязва всички цветове извън това пространство, които слабите монитори така или иначе не могат да възпроизведат, а професионалните могат. Резултатът е, че когато погледнеш един такъв sRGB кадър на слабия и нa професионалния монитор, поставени един до друг, разликите в цветопредаването ще са минимални и трудно забележими. Тях пак ще ги има, но ще се дължат на това, доколко единият монитор може да предаде орязаното sRGB пространство по-добре от другия. Ако двата монитора покриват 99% от sRGB пространството и са добре калибрирани, разлика няма да забележиш. Ако единият обаче покрива само 80%, а другият 99%, разлики при отделни цветове и тонални преходи ще започнат да се усещат, но САМО ако двата монитора са един до друг и ти знаеш, къде да гледаш и какво да търсиш. Такава ситуация е практически изключена при ежедневния обмен на изображения по мрежите.



Публикацията е редактирана (23-10-14 17:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   23-10-14 21:01

Стой2
хейта е само в твойта глава. Това, че нещо което не ти харесва и не съвпада с твоето мнение го разбираш за "хейтване" е въпрос който може да касае само и единственно твоя психоаналитик.
И говорейки за музика и изкуство изобщо ти от коя страна искаш да си - от страната на правещия или от страната на слушащия?
Защо смяташ, че човека Х е нещо повече от Бай ти Миле дето се кефи на Кондьо. Имаме автор, преносна среда и слушател. Целта е слушателя да се кефи на изкуството на автора. Не виждам разлика между стила музика и вида слушател. Колкото критериите за преносния канал са по-ниски толкова по-достъпна е музиката. Не съм забелязал някой да се жалва, че пускат великите му класически или джаз произведения по радиото на средни вълни и хората ги слушат на малки джобни моно приемничета.
Ако ще си говорим за тенденциите в музиката то те са в посока на падане на качеството. Сега се търси звучене заради повечето електронни генератори а не мелодия и музика в качеството си на такава. Аз винаги реферирам към плочите с директно нарязване и времената когато група музиканти и един певец са заставали пред една фуния и са свирили и пеели а от другата страна на фунията има един пирон който прави оригиналната плоча от която се копират останалите. Колкото и да е странно доста от тези записи са в пъти по-качественни от днешните ни творения - особенно в милата ни родина. Но в никой случай медията не може да съсипе даден авторски продукт. Когато един творчески продукт започне да зависи от медията - примерно картините могат да се гледат само в галерия - то нещата се променят.
Няма да ти ставам психоаналитик и да ти обяснявам от какво и защо ти се пораждат душевните страдания. Само ще ти кажа, че преди години за да си нещо трябва да положиш труд, да се докажеш и чак тогава да си нещо. Сега новото поколение се ражда със самочувствието, че е "нещо" и то нещо велико по рождение и някой му е длъжен. По същата причина се получават и такива теми. Научи се да правиш изкуство, покажи го на хората, намери зрители които да го харесват и тогава започни да мислиш за фундаментални неща. Не може да не си се научил да използваш елементарното което ти се предосавя и да мрънкаш как света е крив и не те разбира щото не са им еди си какви мониторите и не ги били калибрирали.
Хората нямат нужда да виждат твоето икуство. Ти имаш нужда да им го покажеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   24-10-14 08:45

Pif, Хахаха май се засегна за Лили-то, ( можe би и за Кондьо ) и направо се развихри :D :D :D Просто да си знаеш, че спрях да те чета на второто изречение. Успех с живота ти и пребиваването в психо-хейтърското ти измерение ! Нещата ,които бълваш още от първия си пост нямат нищо общо с темата, която засегнах, но за Теб друго е от значение...просто ти трябва поле за "изява". Може да не се хабиш да пишеш вече, няма кой да те отрази....въпреки, че всички виждаме колко ти е приятно и каква душевна нужда имаш да бълваш хейт някъде. Има и други места. Потърси !
Мнението ти относно значението и качеството на медията са на 180 градуса от моето, това стана ясно отдавна и го разбрахме от озлобените ти коментари ( къде си израснал, как, в каква среда ? ). Добре, че PlayBoy не си печатат списанията на матрични принтери, че нали според теб ако една кака е хубава, аудиторията ще я оцени и така, без значение от качеството на медията :D Толкова си безумен, че сам не може да се осъзнаеш ! А сега не пречи повече. Няма повече с какво да помогнеш тук в тази тема.



Публикацията е редактирана (24-10-14 12:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   24-10-14 08:49

IDA, Мисля, че до няколко дни ще си взема собствен калибратор и ще направя един тест на 4-5 монитора за да видим дали наистина разликите при различните монитори са пренебрежимо малки що се отнася до "ежедневно" гледане sRGB снимки от браузъри. Имам монитори с почти всички видове матрици. Един реален тест извън нещата "на хартия" . След това ще обсъдим резултата.



Публикацията е редактирана (24-10-14 09:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 10:22

ако човек не се занимава с печат е предпечат за какво ги калибрирате тия монитори идея си нямам??? само пълните гушата на разни псевдо разбирачи, дето така ви нагласят мониторите, че сами не можете да разберете какво става с изображението под тях. ползвайте си няколко сиви преливки и карти с маркери на определени нива, настройвате си монитора на око и това е напълно достатъчно.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   24-10-14 11:34

serjy [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   24-10-14 14:32

Сори, Сержи, не става. Но ти продължавай да опитваш.

Стой2, бих могъл да ти обяснявам бавно, любезно и напоително, но това действие струва време и усилия, които вече съм полагал. И аз съм писал, и други са писали за управлението на цвета. Правили сме семинари, има книги, онлайн източници и т.н. Ако имаш желание първо ще приемеш, че има такава наука и после, ако искаш, ще вникнеш в нея. Това си е лично твое желание и аз няма да те подтиквам към някакви действия, особено след като вече си предубеден.

Много хора не разбират от управление на цвета, но следват прости правила, които им спестяват проблеми. Те са:
1. Работят на калибрирани със спектрофотометър монитори. Услугата струва от 25 до 60 лева в зависимост от това кой, къде и как ти я прави.
2. Ползват правилно настроени към цвета програми.
3. Поставят си реални изисквания към крайния резултат.
4. При печат си подготвят файловете за конкретното устройство (технология).

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 15:49

кое не става? не става според теб, явно толкова си можеш. и ако си беше направил труда да помогнеш на човека с две думи, а не да пишеш постове по половин страница за това, колко си велик разбирач, дуго щеше да е.

и така, може ли да си настрои човек монитора на око или не може?
МОЖЕ! и ако някой държи да ви убеждава, че това няма как да стане не му вярвайте, бъдете сигурни, че просто иска да ви съдере няколко кожи. то е все едно готвач да ви извади някакъв уред и да почне да мери с него една манджа дали е вкусна или не, и да ви кара да ядете помии, само щото уредчето му е показало така.

единственото, което трябва да направите е да си проверите собствените очи за това доколко добре различавате различните цветове и нюанси, и ако нямате проблем с очите повярвайте, че можете да си настроите мониторите сами.

по късно ще пусна това което аз ползвам. как пък, като си настройвам всички монитори, и евтини и по-скъпи по този начин, след това те са приятни за работа, не ми вадят очите и снимките правени на един компютър изглеждат точно по същия начин и на другите? как като печатам нямам никакви изненади извън допустимото? как?

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: rimohit   
Дата:   24-10-14 16:09

serjy това на мен ще ми е много полезно.Ще чакам с нетърпение. Най -добре го пусни в Образователната секция ...Нещо , като "калибрация" на монитори за домашна употреба да си го има там...

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   24-10-14 16:17

и за искам да го прочета, а после ще го изпратя тук-там на приятели... така, да си го имат! [beer] [beer] [beer]

и, понеже е фотографски форум, може ли със снимчици, моля!

и, ако не е нахално, може ли по-конкретно обяснение за израза "изненади извън допустимото", че на мен ми звучи като "една идея"

благодаря! [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   24-10-14 16:48

Давай, Сержи! За десетина години дано е мръднал софтуера, че и човешките възприятия. Защото преди време, когато се отказах да си калибрирам монитор на око и започнах да си купувам спектрофотометри, човешкото зрение нямаше памет за цвят.

Добре е да се знае, че целта на color management е да се получи предвидим, а не приятен, недразнеш или някакъв друг цвят.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 16:48

изненадите идват от печатарницата, тоест една и съща снимка отпечатана с три месеца разлика, примерно, има различен краен резултат. затова винаги им пускам пробна серия от десетина снимки и пренастрийвам останалите по тях. естествено говоря за любителски снимки 10х15 до А4. пратени през интернет на най-оборотните и познати фотоателиета.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 17:39

serjy, ще те разочаровам, но ако имаш изненади от печатането, те са от окомерът ти. Печатниците нямат нищо общо с твоите очи и монитори.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   24-10-14 18:05

Май не четете, какво е написъл serjy - става въпрос за машина за любителско копиране , а там в голям процент проблема е от кописта, химията и хартията, а не от монитора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 18:15

Gospodin-e, няма да спорим. Проблемът е, винаги, в другите! Вервайте си.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   24-10-14 18:35

MarinY , колко години и на каква машина си работил, та се изказваш неподготвен. Моя скромен трудов стаж е 15 години на 5 различни машини включително цифрова. Окото на кописта при настройките на машината, различни емулсии на хартията, не винаги доброто регенериране на чорбите, запрашаване на дихроичните филтри са фактори, които винаги дават разлика между копирането на една и съща снимка през период от даже няколко дни, месец или повече.
Това не е прехвърляне на отговорност , а факт.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 18:49

0 години. [smile]
Но недоброто поддържане на техниката или непрофесионалзма на копиращия, не са извинение за мърляво подготвения за копиране файл. Защото настройка на монитора "на око" с личните предпочитания и възприятия на собственика, са просто, емоционално удовлетворение от картинка, гледана на конкретен монитор с конкретна видео карта и моментното осветление в стаята.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   24-10-14 18:58

Понеже си много отворен подготви си една снимка на перфектно калибриран монитор и в разстояние на месец я дай да ти я изкопират в едно и също фотоателие. Може да опиташ така и всички ателиета, както и голямоформатни профи принтери или Хромира-та по RA-4 - винаги ще има разлика между копията, па макар и минимална.
И изобщо не съм за мърлящини, но когат имаш например измислен монитор или лаптоп на 5 години с резолюция 1200х800 почти никаква калибрация няма да помогне, разчиташ на опит и око.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: J0R0   
Дата:   24-10-14 19:36

пробвай се

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 19:38

Всеки си говори за нещо си.
Нещата, които обясняваш са така и не ги оспорвам. Темата е за стандартна калибровка на МОНИТОРИ и какво можеш да очакваш, като я нямаш. Ами ... нищо! А когато се включи и разнообразието резултат от печатните машини, не разбирам какви могат да са изискванията и претенциите на автора на темата.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 21:39

значи стигаме до една обща теза, че добре настроен монитор, неминал задължително през калибрация е напълно достатъчен да имаш точен цвят. проблемите в самата печатница са повече и се виждат, ако печатиш едно и също нещо през различен интервал от време, затова е най-добре да си пуснете мялко пробни снимки, за да си настроите снимките точно преди да ги отпечатите.

ето какво ползвам да си настройвам мониторите:
http://dox.bg/files/dw?a=9ef5f2c1d4


основно ползвам сивите преливки, които трябва да изглеждат като сиви и плавни преливки, естествено [smilie18]
там дето имам една картинка с една стрелкичка показва, че следващите две трябва да са на границата на различаването в тъмното и също така трябва да е с последните две пък в светлите участъци. шарените снимки с картите ги пращам да ми ги отпечатат там където съм решил да печатам и ако трябва правя малки донастройки на снимките точно преди да ги пратя. това е.


Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   24-10-14 21:51

Жоро,
на моя евтин лаптоски монитор дето не е и чувал за калибровка 3-те реда ги наредих 100% вярно а единия с 4-5 грешки. Това го отдавам на зрителното си възприятие. Имам хубав монитор ама го ползвам рядко и е на компютър дето няма интернет. Трябва да го пробвам.

Що се отнася до копирните машини - на тях има денситометри. Целта на тея денситометри е да се линиеризира изображението според текущите параметри като технология, хартия, химия, темепература и експонационна част. Лазерните копирни машини са относително стабилни във времето. Те са термостатирани от към лаери, модулатори, драйвери, химия и ако не променяш емулсията на хартията - ще имаш повтаряемост. При мастилено-струйните принтери много зависиш от темературата, атмосферното налягане, влажността на въздуха, колко е старо мастилото и т.н. Там калибровките стават трудно и рядко се правят. Разчита се на заводските настроки за криви на мастилата.
В печатниците процеса по калибровка е постоянен. Там нещата са от сложни по-сложни. Има много дюзи за подаване на мастило и в зависимост от наситеността на съотвения цвят на съответнта област - се променя количеството подавно мастило и т.н. Там манджата с грозде е пълна. Но стабилни цветове се постигат. Затова има денситометри и спектрометри.

Що се отнася до мониторите - всеки монитор си има - контраст, спектър на всеки от цветовете, отражение на околна светлина, температурна стабилност и компенсация на лампата. Освен това погледнат под раличен ъгъл изглежда различно. В завода едни глави са направили една матрица и са и свалили характеристиките. Измерили са я и са написали в процесора на монитора как да се компенсира всеки от цветовете за да е максимално линеен според входния сигнал. Да, обаче спектралната чувствителност на всяко око е ралична. Много е важно за какво ще се ползва тоя монитор както и каква е осветеността в съответното помещение и какви са стените на помещението. Ако искаш да направиш максимално линейна система - то се започва от цвета на стените и силата и цвета на лампата в стаята. Монитора не може да покаже всички цветове на света. Както не може и фотографската машина. Тъй като най-тънкото място е печата на хартия - има най много ограничения - то монитора се калибрира към печатащата машина за да знаеш какво ще получиш като резултат. В тоя случай орязваш възможностите на монитора на половина - ама дреме ти. Ти имаш предвидим резултат както каза Асахи.
За мен самоцелното калиброване на монитор (без връзка към печатаща машина) е бемислено защото окото е достатъчно адаптивно и имането на перфектно линиеризиран монитор няма да ти даде кой- знае колко по-точен и верен цвят особенно ако спектъра на цветовете на монитора не съвпадат с твоето цветоусещане.
Темата е дълга и няма нищо общо с "омагьосаните цветове". Тука си говорим за магия и за душевното спокойствие на лиричния герой в произведението на автора и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 21:53

Вярно ли, това са ти изводите?!
Значи ... печатът е тъмен и със син воал, ти на мониторът изсветляваш кадъра до почти прегаряне, добавяш малко червено по усет и оранжев фотофилтър и в ателието получаваш прекрасен отпечатък с трети вид (истински) цветове, каквито, наистина си си ги представял!!!

А, на слука!
[smilie2]

P.P. Това е за serjy.



Публикацията е редактирана (24-10-14 21:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 22:01

абе ти четеш ли кво пишат другите или просто държиш да се изакаш на метеното? [smilie18]

пипам си снимките преди печат, НЕ монитора умнико! и да, правя ги така, че накрая да излязат добре на печат, нищо, че в момента на монитора не изглеждат брилянтно.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 22:08

Ами това де! Нагласяш снимките да изглеждат добре на печата, как ще са на монитора няма значение. Аз какво казвам?

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   24-10-14 22:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 22:33

MarinY, никъде тяма такива драми при печат каквито описваш. има съвсем леки отклонения дори и повечето пъти разликите са в рамките на допустимото и не дразнят. много пъти за малко снимки ги пращам директно и каквото излезе това е! но дори и да заложиш на реномирана печатарница винаги има разлики. печатам където ми е най-евтино, ако пускам няколко стотин снимки, но тогава им пращам и пробна серия за да си пипна моите снимки преди да ги пратя? какво не ти е ясно?

по отношение на гледането на кадри в нета, просто си настройте нормално мониторите по някакви сиви преливки и това е! в последно време дори и евтините монитори се настройват много лесно и дават доста приличен резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 22:53

Всичко е ясно. Аз въпроси нямам. [smile]
[beer]
Имаше тема. Четох авторитетни исказвания и си казах мнението.
Настройвайте си мониторите на вкус и се радвайте на резултата.

П.П. Четете без предубеждение и след това реагирайте.
П.П.П. Благодаря за оценката "умник".

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   24-10-14 22:54

Сержи, с тези любителски методи можеш да си правиш само любителските снимки. В професионалния свят това не върви.

Шарени картинки си събрал, ама за какво се ползват идея си нямаш. И аз имам една такава директория - да не си помислиш, че си открил топлата вода. Само че не си калибрирам монитори и принтери по нея. Тези изображения са за демонстрация и проверка на възможностите на дадено устройство. Калибрирането и сверяването на цветовете е съвсем друг процес - линеаризация, профилиране, вкарване на резултата в CMS.

Ето ти още една за колекцията. Печата се в sRGB. В нея има една заложена грешка. Ако я откриеш на твоя "калибриран" монитор - евала.

Едни умници от фотото до Операта бяха кръстили тази картинка "профил" и по нея си настройваха цветовете. Няма смисъл - не пробвайте. Не е за това създадена, не е това начина.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 23:17

ама защо се измества темата все към професионалния печат? то е от ясно по-ясно, че това са емпирични, леки любителски похвати за постигане на предвидим и точен резултат задоволителни за повечето любители. все едно да ми обясняваш, че като тръгна на път трябва да си наема екип и техника като във формула едно щото иначе нищо не правя?!?

много точно беше отбелязано, че: ...то монитора се калибрира към печатащата машина за да знаеш какво ще получиш като резултат... и За мен самоцелното калиброване на монитор (без връзка към печатаща машина) е бемислено защото окото е достатъчно адаптивно и имането на перфектно линиеризиран монитор няма да ти даде кой- знае колко по-точен и верен цвят особенно ако спектъра на цветовете на монитора не съвпадат с твоето цветоусещане. с което трябва да се обасни на обикновения човек, че няма никаква нужда и смисъл да налива пари в прескъпи монитори и да ги калибрира след това, ако няма и постоянно работеща печатарница!

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   24-10-14 23:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 23:33

аа и Асахи, на твоята карта централния кръг не е сив, вижда се лесно на обикновен монитор за 200лв. настроен с моите нищо не струващи методи [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 23:46

Сержи, за последно и няма значение дали текстът ти е почернен, той няма да стане по-верен.
Всичко се калибрира към един стандарт, а не едно устройство към друго. Не случайно 10-15 години хората работят и са създали тези стандарти. За да е предвидим и еднакъв резултатът на всички устройства и при всички хора.
Нищо лошо, ако някой реши да си изгради затворен свят, с неговите си машинки и усещания. Проблемът е, че излезеш ли "навън" кашата е задължителна и не е виновен светът за нея. Някой може и да докара "предвидими" резултати с "леки"!!! отклонения, но това по-скоро е късмет, отколкото препоръчителен метод на работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 23:50

хубаво! кажи ми ти, печатал ли си една и съща снимка няколко пъти през няколко месеца и тя еднаква ли ти излиза, че аз така и не можах да получа две еднакви снимки с един и същ файл който пращах? айде кажи къде бъркам?

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   25-10-14 00:08

Ако печаташ един и същи файл (без да е променян) на една и съща машина (и тя е поддържана по изискванията), би трябвало резултатът да е повтаряем. Ако не е:
- фирмата ползва различни машини, различна хартия, различни мастила и основно лоша калибрация на отделните копирки. Което май в България е най-често случващото се.

Аз много, много рядко печатам навън. За всяка хартия си имам файла с настройките за нея и изненади няма. Поръчвайки копия в професионални студия (в Щатите), на по-специални хартии, резултатът е същия.

П.П. В същост, проблемите са различни. Ти не можеш да докараш еднакви резултати при един и същи файл. Аз говоря за предвидими резултати, където и да пратя файла - видяното на монитора = видяното на хартията. Сега не се хващайте за думата. Всеки знае, че 100% покритие между монитор и хартия няма, ама това е друга тема.
[beer]

П.П.П. И това е с пълното съзнание, че 90% от гледащите в интернет виждат друго. Номерът е, че на 99.9% от тях не им прави впечатление, че имало някаква разлика в цвета, контраста, нещо си ...
На тях, като не им прави впечатление, защо аз трябва да се тревожа за снимката. Тя пак си носи нужното. Това не е каталог на музей или фирма за платове.



Публикацията е редактирана (25-10-14 00:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   25-10-14 00:22

еми това е проблема! печатам един и същи файл, но ми се налага да вадя ново копие и го вадя естествено на същото място дето съм вадил и преди. разлики има и то не малки. пробвал съм и с по-реномирани фотоапелиета, все същото е. накрая се убедих, че с една пробна серия пратена към набелязаното фото и последващ печат нещата са в голяма степен предвидими и съвпадат с очакванията. така, че вече печатам където ми е най-евтино.

за гледане в нета и компютърна обработка, не виждам пък въобще смисъл от калибрация, от настройка-да! горе съм пуснал няколко прости сиви преливки, но всеки може да си направи подобни според собствените разбирания, пак ще става. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   25-10-14 01:34

Работиш с мърлячи и получаваш мърляви резултати. Проблемът ти е, че не можеш да им търсиш сметка, защото и файлът ти е мърляв. А сега ни обясняваш как си се справил някак в мърлявата ситуация. Ако у ваше село някак минава номера у наше не е така.

Помогнал съм на стотици клиенти (без преувеличение) да заработят правилно и да нямат тези проблеми. Било ми е част от работата. Нещо повече - има още, които искат това.

Да, печатал съм и съм получавал еднакви резултати. Не е невъзможно стига това да ти е целта.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   25-10-14 11:19

не съм чул някой твой клиент да е останал доволен и да те е препоръчал и на други, което обяснява изцяло хейтърското ти поведение в тази тема. явно нещо пак си се изнервил, че не кълве шарана. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   25-10-14 12:33

Аргументите ли свършиха, та мина на лични нападки?
Нещо си се объркал. Става въпрос за служебната ми работа в една от големите компании, доставящи и поддържащи печатна техника. Нооо... продължавай да гадаеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   25-10-14 14:03

не, просто чакам от теб един елементарен отговор, как калибрирания монитор с калибратор гарантира идеални копия всеки път на хартия?

продължавам да твърдя, че за качествен печат не е наложително да си калибрирате монитора, необходимо е просто да е настроен добре на око, ако нямате проблем с очите, повечето хора нямат.

и второ, ако искам да печатам сериозно и качествено, комуникацията е между клиент и съответната печатарница, ти с твоето калибраторче какъв се явяваш? ... принципно? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   25-10-14 14:53

Няма елементарен отговор. Дори печенето на кебапче не е елементарно. Най-малко сложният отговор е този, който съм дал по-горе:

"Много хора не разбират от управление на цвета, но следват прости правила, които им спестяват проблеми. Те са:
1. Работят на калибрирани със спектрофотометър монитори.
2. Ползват правилно настроени към цвета програми.
3. Поставят си реални изисквания към крайния резултат.
4. При печат си подготвят файловете за конкретното устройство (технология)."

Вижда се, че се изискват малко усилия и малко помощ, т.е не е елементарно.

Принципно не се явявам елемент от комуникацията клиент/печатница. Мониторът на клиента е настроен чрез калибрация (профилиране) да предава стандартно, печатницата по същия начин - да печата стандартно. Всичко това се управлява от система за управление на цвета - Color Management System.

Като си определим с теб среща в 13:15 по кого си сверяваме часовниците? По моя, по твоя, по стандартния за страната/региона източник? Опитай се да излезеш от схемата "светът свършва до табелата на моя град/село".

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   25-10-14 16:36

Асахи,
тука няма да се съглася с тебе. Няма "стандартно" в печата. Всяка технология си има ограничения. Всеки набор мастила/медия си има ограничения. Това, че виждаш 100% маджентено на монитора и той е линиеризиран/калибриран според някаква си идиеална (за него) крива която спектрометъра е успял да докара (опитвайки се да догони кривите на човешкото око) не означава, че принтера калибриран според същата имагинерна крива ще докара същите цветове. Особенно ако става дума за офсетов или мастилен печат. А да не отидем и на текстилен където мастилата се пекът след като се напечатат.
Точната дума дето каза е "предвидим". Предвидим как ще изглежда на печатната медия. На монитора може да е гадно и да има по-хубави начини да покаже същата картинка тоя монитор но печатната технология може толкова и на монитора трябва да се вижда това, което може печатащата машина. Ти не можеш да избягаш от възможностите нито на машината, нито на монитора нито на фотоапарата ако щеш. Това не ти е маслена боя и да си избираш всякакви цветове дето мониторите не са ги и чували даже. Спектрометъра ще изкара такава крива на тея цветове дето никога не може да ги смести в никой от популярните колор спейсове.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   25-10-14 17:42

Да вметна, че смесването на светлината и смесването на боите са две различни неща!

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (25-10-14 18:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Slivenski   
Дата:   25-10-14 18:56

Какво общо има калибрацията на монитора по отношение на печата?

Печатът е въпрос на зададени стойности на цветовете, които трябва да извади принтера.

Това, как се вижда на монитора, няма нищо общо как ще излезе на хартия.

[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (25-10-14 18:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   25-10-14 19:08

Какво общо има калибрацията на монитора по отношение на печата? - едва ли преглеждаш и обработваш снимките си на принтера...

Печатът е въпрос на зададени стойности на цветовете, които трябва да извади принтера. - и как точно разбира, какво червено да ти отпечата? или какво синьо? ами за оранжевото?

Това, как се вижда на монитора, няма нищо общо как ще излезе на хартия. - това сериозно ли е или е някакъв майтап?

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   25-10-14 19:12

Така ли? Значи, направил си хубава картинка на монитора. Правиш пробен печат о-о-о, всичко е в зелено. Отиваш на монитора, наизуст намаляваш едни цветове, увеличаваш други и нова проба - на монитора малко в розово, но принта е почти добре (спрямо какво?). Да, но леко тъмно. Хайде пак на монитора, дигаш осветлението и виждаш една розова, преекспонирана картинка, ... Но на принта, стискаш палци, че този път ще е прилична.
Е, за това ли се борите срещу "ненужната" калибрация?

П.П. Само изгубеното време, вашето и на печатаря, болката от стискането на палци, че този път сте го уцелили и парите за пробите на една единствена серия ви се покриват от безбожните 40 лева, които "пиявици" като Асахи искат за да работите като бели хора. [beer]



Публикацията е редактирана (25-10-14 19:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Slivenski   
Дата:   25-10-14 19:23

Да, напълно съм сериозен.

Ако приемем, че жълтото е 1, синьото е 2, черното е 5 и така нататък, няма никакво значение как го виждам аз на монитора, защото може да съм color blind.

Ако пък има значение как аз го виждам на монитора, как ще излезе на хартия, ако искам да е същото, е въпрос на проби и няма нищо общо с калибрацията на монитора.

Цялата тая тема е чесане на езици. :-))


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Slivenski   
Дата:   25-10-14 19:31

Това, което искам да кажа е, че когато става дума за изкуство, опитите ви да го изразите с цифри или да го "калибрирате" с някакви машинки са просто патетични, защото само авторът може да каже как ще му изглежда творбата.

Ако пък иде реч за промишлено производство, тогава няма никакво значение дали жълтото ще е с някакви минимални нюанси, защото на никого не му пука.

:-))


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Slivenski   
Дата:   25-10-14 19:44

Когато следващия път си зададете въпроса защо фотографията става все по-слаба и по-слаба в този форум, и защо добрите фотографи спират да качват, и защо е скучно, и никой не пише, и прочие… Това е причината – всичко стана машинки и цифри. Конформизмът – с цялата му присъща непоклатима логика и… убийствена скука, просто преби изкуството.

[smilie5]


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   25-10-14 19:55

всеки монитор трябва да се настрои за да показва вярно както цветовете така и дали снимката е светла, тъмна, дали потъват определени зони или нещо се стопява в прегаране. за целта ви е нужна сива преливка подобни на тези които пуснах по-горе. преливката е линейна и трябва да преминава равномерно през цялата дължина. ако има сбор от по-тъмни или светли линии на едно място това не е добре и трябва да се пипне гамата. също така не трябва да има и цветови нюанси, всичко трябва да е сиво. ако на определено ниво има някакъв отенък трябва да се промени съответната гама крива. настроен по този начин монитор дава точна представа на този който го ползва какво се случва с изображението под него.

факт е, че някой хорица се опитват да ви ужебдават, че няма как сами да си настроите монитора за да приберат едни 40лв. но всичко щеше да е добре, ако накрая този дето си е платил можеше да прецени нещо реално на новия си "калибриран" монитор. парадокса е в това, че точно тази "калибрация" ги обърква напълно и те въобще не знаят какво правят със снимките си, точно както се е случило с Stoi2. ако си беше настроил всички монитори сам по сиви преливки една снимка щеше да изглежда еднакво на всички монитори.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Slivenski   
Дата:   25-10-14 20:00

Чудя се кой ли е настройвал мониторите на Микеланджело... или на Бресон... [smilie18] [smilie18]

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   25-10-14 22:02

Сливенски,
не се чуди. Аз ги настройвах.

Сержи,
калибровката е полезна. Тя е измислена за улеснение. Просто трябва да се ползва в определени случаи. Тя ограничава броя на показваните от монитора цветове за сметка на линеаризацията. Това правиш и ти на око. Дали ще го правиш по сива картинка на око или ще използваш изервателен уред няма никакво значение. Между линеаризация и калировка има една малка разлика и тя е към каква крива се лианизира въпросния монитор. Да си призная честно до сега не съм успял да "калибровам" монитор с помоща на електронно устройство. Калибровам печатащата машина и на око вадя най-близкото което мога от текущия монитор като преди това съм направил контраста и яркостта с помоща на преливащи бели и черни квадратчета. Прави се, хората го правят но аз не съм успял и не се и напъвам. По-правилния подход е да науча човека който ще ползва тези машини как да се научи да вижда в тоя монитор и да си го настройва сам. Те производителите на мониторите са се постарали доста за да си линиаризират продукцията. Това, че ще измериш един монитор със спектрометър и ще получиш някакви си резутати няма да доведе до промяна на спектъра на монитора. Червеното му пак ще е оранжево а зеленото - жълтеникаво. Синьото ще бие на тъмно-сньо. Дори да коригираш интензитета - цветовете ще останат същите и няма от къде да се появят липсващите цветове които ти се иска да ги има. Или дето машината може да ги изкара. По същия начин е и машината. Тя има набор цветове и след 1000 калибровки - пак не може да изкара друго от това което физически си може. Ако имаш само червено и зелено мастило - няма как да се появи син цвят независимо как смесваш тези 2 цвята.
Ако ти се налага да се занимаваш професионално с печат - ще ти се наложи да се научиш кое защо и как. Това разбира се няма нищо общо с изкуството и с фотографията като цяло. Това си е бизнес в раздел услуги. Толкоз. Ако искаш да го ползваш като изразно средствто - научаваш какви са му ограниченията и го ползваш. Или ревеш по форумите, че мониторите на зрителите ти не са калибрирани и хората само те хейтват и не могат да ти видят великото изкуство което твориш.
Поне от към бои за картини никой не те ограничава цветово.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   25-10-14 22:07

Slivenski НЕ СИ ОРИГИНАЛЕН, ДА ЗНАЙШ!

И Микеланджело и Бресон са се съобразявали с ограниченията на "технологиите" по това време... и са си "калибрирали" работата по тях.

А иначе всеки сам може да "калибрира" каквото си поиска според собствените си разбирания. Спор за това няма!

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   25-10-14 22:13

Осветлихме въпросът с линеаризацията. Следва въпросът с профилирането или защо жълтото на монитора не е като жълтото на принтера. После sledwa White point. Не че решихте въпроса с гамата.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   25-10-14 22:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   25-10-14 22:48

И двамата са корифеи в цифровата обработка на изображения. Техните чираци - още по-големи. Особено кописта на Бресон.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   25-10-14 23:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   25-10-14 23:38

pif, естествено, че правя "калибровка" на око, но точно в това е разликата! когато калибрираш с уред не отчиташ субективния фактор, човека, който ще работи с монитора. калибрирайки на око ти включваш в уравнението околна светлина, отражения, субективни възприятия така, че накрая едно линейно сиво изображение да изглежда максимално линейно и сиво в главата на този който ще работи на конкретния монитор. и да, настройката трябва да е такава, че интензитета и контраста да не създават дискомфорт, а напротив, монитора да е приятен за работа! само така окото се "отпуска" и вижда и най-малките отклонения, и човек знае максимално точно какво прави с едно изображение.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nyamago   
Дата:   25-10-14 23:55

Абе всички въпроси с цветовете и мониторите ги разрешихте, преминавайте на по-достъпна материя за дискусия като квантова механика или черните дупки - нещо по-простичко, та всички да се включат? [smilie5]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   26-10-14 09:35

Сержи,
ако останеш затворен само в електронна среда - това е достатъчно. Но, идва голямото но. Ако ти се налага да интерактваш с такива животни като принтери и печатащи машини ще ти се наложи да ползваш други методи за синхронизация между тебе и машината. Примерно монитора ти е РГБ а принтера ти е ЦМИК. Или ако е копирна машина на филмов процес - пак имаш 3 лазера РГБ но те рисуват по една хартия дето има ЦМИ цветове. Едното е адитивно смесване а другото е субстрактивно. Машината е линиариирана. Обикновенно се лианизира по АНСИ-М. Пускаш обаче един цвят примерно 255 червено и 0 зелено и 0 синьо и тоя цвят няма нищо общо между монитора и хартията. Особенно, че на хартията ще изезе негативно ако подаваш директно стойностите на лазера.
Та за да знаеш какво ще получиш на хартията се правят едни такива калибровки на едното към другото. Снимката ти може да изглежда много красива на монитора но на хартия да е отвратителна. Обаче ако монитора ти показва 1:1 това което ще извади машината ти можеш да си коригираш снимката така, че да я направиш добре според твоите зрителни възприятия и да поучиш точно резултата който си искал, независимо от технологията която се ползва. С малката забележка, че трябва да си калиброваш монитора към съответната технология - демек да си зредиш верния файл.
Темата е много дълга и няма универсално решение за всичко. Както Асахи ти каза си има технологии за управление на цвета. Калибрирането на един монитор не е панацея както и некалибрирането не означава, че тоя монитор не показва хубави картинки.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   26-10-14 09:57

Задачата за съгласуване на цветовете м/у принтер и монитор на око може да се реши за един цвят, максимум за два. Затова CMS не работи по този начин, а ползва междинно универсално описание на цвета - LAB.

Тази сутрин гледам съседа пред блока пак върти с отвертка нещо по газовата уредба на вехтия Пасат. Слуша двигателя, мирише ауспуха и пак върти. И така от 5 години поне. Още не го е "калибрирал".

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   26-10-14 10:21

задачата за съгласуване на цветовете между принтер и монитор НЕ включва изкривяване на настройката на монитора, още повече когато става дума за човек, който няма досег и начин за въздействие върху самия печатарски процес.

първото условие е да имате добро цифрово изображение, а когато сте "калибрирали" според някакви критерии, на някаква виртуална осреднена машина въоще няма да имате представа какво правите, нито с цифровия файл, нито с файла за печат.

ако искате да печатате по правилата си изискайте цветовия профил на машината на която ще печатате и си го заредете в виндовса. прегледа какво се случва става от фотошопа през Proof Colors.

понеже нямам фотошоп и съм забелязал, че повечето печатари се стараят, не намирам за нужно да се вкарвам в такива филми с покупка на фотошоп и т.н. а просто пускам пробна серия снимки към студиото. както казах, факт е, че на мониторите си виждам идеално какво се случва със снимката и след това когато печатам, снимките изглеждат чудесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: J0R0   
Дата:   26-10-14 10:33

То и със звуците е същото.
Навремето си настройвахме китарите по слух.
ЛА-то ми звучи в главата и мога винаги да го налучкам, а по него и останалите тонове.
Сега гледам асахи си е купил едно устройство, закача го на китарата, дрън по струната и върти ключа докато светне зелената лампичка.
Модерна работа.
Ама за модерни китари.
Я да го закачи на старата ми руска китара, резултатът ще е плачевен.
Тая китара трябва да я настроиш фалшиво като отделни тонове, за да звучат акордите що-годе прилично.
Разстоянията между прагчетата ли са сбъркани, какво е не знам, но звучи като китарата на Висоцки. Може да е някакъв таен руски патент. Обаче за пиянски песни няма грешка, кефи на макс.

Това в сферата на шегата.
Ако говорим сериозно и излезем от модела "кефи ме - не ме кефи", Асахи и Пиф са прави. Точните сигурни и повтаряеми резултати са продукт на съответните технологии.

И понеже сме фотографски сайт, ще дам пример свързан с фотографията.
Аз, Бресон и още няколко фотографи, можем да определяме експонацията на око, на тоя принцип
http://joro.photo-forum.net/kurs.gif

Снимките ни радват международното население.
Кефят.
Обаче изедниците производители вграждат електронен светломер във всеки апарат и телефон, за да източват парите на нещастните купувачи.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nyamago   
Дата:   26-10-14 11:52

@JORO [cool]

На око си я определхме, ей Богу - и (почти) никога не бъркахме. Днес от мързел оставям автоматиката да я определи - и често ми съсздава ядове [smilie2]

Но все още си настройвам (модерните) китари на слух, нищо, че имам технически джаджи (да не ме мислят другите 'музиканти' за изостанал) [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   26-10-14 12:47

Когато си свириш сам можеш да се настройваш както ти е кеф, ама с друг изпълнител си трябва точен тон.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   26-10-14 14:04

да се чуди човек тая класическа музика как е свирена... нема лампичка, няма точен тон, няма го асании да им "калибрира" инструментите...

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: J0R0   
Дата:   26-10-14 16:45

Сержи, твоите представи за това как е свирена са единствено от това как днес се свири :)
Аз лично се съмнявам да е звучала по същия начин.
Няма как да проверим.
Можем само да гадаем, имайки предвид записи от 40-те и от днес.
В днешно време не бих пробил, критериите са несравнимо по-високи, това са думи на великия Рей Чарлс.

Всъщност записът на нотите по петолинието е много сходно на "калибрацията" - указание кое как трябва да е в една перфектна ситуация, а не "на ухо".
Ако запишем и цветовете с някакви цифрови стойности, това също ще ни даде по-точна представа отколкото "на око".

Пак подчертавам че това няма общо с "кефи - не кефи".
Мен ме кефи пияния Висоцки, Боб Дилън, дусаната Джанис Джоплин, Джим Морисън и т.н., но и свиренето и пеенето им са фалшиви. В много от случаите.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   26-10-14 18:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   26-10-14 18:32

абе знам ли... гледам имате светломери, но при сложни условия правите по няколко проби преди това и отстройвате на ръка, има машинки за настройка на китара, и аз имам, но като си занеса китарата на един приятел винаги я пипа и тя засвирва далеч по-вярно. на концерт никой музикант не си закача китайска джиджавка с лампичка към инструмента, а загрява и просвирва на слух... направо се чудя?!?...какви глупаци...

въпроса е в друго, не отричам инструмента по принцип, но в случая искате да убедите хората да не вярват на очите си. ако един монитор е "калибриран" и след това е неприятен за гледане, това какво означава? ако не можете да прецените на "калибрирания" си монитор една снимка дали е недоекспонирана или преекспонирана това какво означава? ако човек има три "калибрирани" монитора и една снимка изглежда различно и на трите, и той не знае кое е истината, това какво означава?

и трето, каквато и грешка да допусне човек настройвайки си монитора сам, то със сигурност ще е по-близо до истината отколкото да остави на някакъв да му "настрои" монитора и след това да си правиш отделна настройка за да можеш да го гледаш въобще.



Публикацията е редактирана (26-10-14 19:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   26-10-14 20:38

Сержи,
взе да спориш по много теми които не са ти ясни.
Айде да почнем от музиката. Ти на колко класически концерта си ходил? В колко концерта си участвал (независимо стила) като някакъв - музикант, озвучител, осветител, сценичен работник, хамалин.. каквото и да е ?
За музиката се знае много. Знае се какво е било през 16 век. Знае се как са звучали инструментите тогава, знае се как са се настройвали и от къде идва звука Ла който е 440 херца. Разликата от тогава до сега е в равномерно темперирания строй. Тогава инструментите са се настройвали да звучът само в една тоналност а в другите са звучали фалшиво. Преди няколко стотин години са измислили равномерното темпериране където една окатава се дели на 12 равномерни интервала и така на един музикален инструмент могат да се свирят произведения в различни тоналности. Има инструменти които могат да свирят само в някои тоналности.
Що се отнася до концертите - всички китарни процесори имат вграден тунер. Сега новата мода е хармоничен тунер който ти казва коя струна колко е фалшива в съответния акорд. Това си работи докато си свириш на концерта и си го гледаш в краката си. Също така тези умни джаджи с лампички имат настройка на колко херца да бъде тона Ла. Големите оркестри примерно се настройват към някой който не може да свири дадени честоти. Примерно рояла не можеш да го настроиш точно. За да звучи добре се налага тона Ла да варира с няколко херца. Може да не е 440 а 442 или 439. Тогава по него се настройват другите инструменти. А самият роял се настройва на ухо. Още няма работеща технология която да позволи на глух човек да настрои рояла. Много хора се опитват да го направят но не успяват. Ето нещо където технологията не може да помогне.
Обаче не е така във фотографията. След като веднъж сме захвърлили филмите и химичния процес и сме минали в цифвор домейн (по модерно казано) тогава зависим изцяли от машинарийките. Първо матрицата на фотоапарата има някаква спектрална чувствителност която е доста далече от човешкото око но с помоща на малко математика и сметки го докарваме да не е много гадно. След това ти имаш едни измерени стойности които някакъв монитор - който също няма нищо общо с матрицата на апарата нито с реалният свят трябва да ти покаже. Цялата работа е много саката ама за момента няма по-удобна. И въпреки всичко след като работим с електронни джаджи - то е нормално тея електронни джаджи да бъдат измерени с други електронни джаджи направени за целта.
Излез от електронното пространство и тогава разчитай само на очите си. Зарежи спектрометри, денситометри, профили и т.н. За един художник това е истината. Той има всички цветове на света и си рисува с тях. Може да пресъздаде всичко което поиска. Ние не можем. Ние сме ограничени от 3 байта. И тея 3 байта дали са РГБ или ЛАБ - не могат да покажат всичко което може да се пресъздаде с бои. Ако ти се наложи да снимаш рисунки в църква или картините на някой твой приятел художник - ще видиш, че каквото и да калиброваш, каквото и да правиш във фотошопа - нито на монитора нито на хартия ще можеш да докараш дори 50% от неговите цветове. Затова всички глупости дето си говорим са общо взето празни приказки. Ама да се намираме на приказка.

И да се върна на муикантите и певците от преди 100 или 500 години - те са били в пъти по-добри от сегашните. Защото те не са имали телевизия, интернет, кино, КФЦ, молове и всякакви други забавления. Те по цял ден са правили това - учили са се да свирят защото като се научат - ще изсвирят нещо в кръчмта, ще им платят и те ще имат пари за ядене. Имали са уважението и старанието да се научат. Не като сега - малко свирене, много аудио-шоп и готово. За пример - плочите с директно нарязване. Събират се всички музиканти и певци пред една фуния и свирят и пеят. Каквото излезе от първия път - това е. Ако е хубаво - ще се продава плочата. А познай колко пъти са репетирали докато почнат запис.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   26-10-14 21:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: J0R0   
Дата:   27-10-14 05:19

Разбира се.
Така погледнато не е коректно да се сравнява каквото и да било с каквото и да било.
Всяко сравнение е аналогия.
По-близка или по-далечна.
Това не е лула, написа Рене Магрит под изображението на лула....
Но въпреки това аналогиите и сравненията са начинът за получаване на познания, които не идват директно от сетивата ни.
Езикът и мисленето са построени върху тая основа.
Графика и фото-графия произлизат от една дума.
Това е сравнение, аналогия е, колкото и да не ни е кеф и да го смятаме за некоректно.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   27-10-14 12:58

Сержи, занеси китарата при адаша ти да я провери. Ако не е интонирана правилно забрави за точен тон на всички прагчета.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Slivenski   
Дата:   27-10-14 13:40

и в момента оркестрите, преди да засвирят, цигулката дава тон, а после всички се настройват по него. по слух. това е. и за тонът ла сме говорили неведнъж, че варира дори и в момента с разлика от няколко херца при различните оркестри - едни се настройват на 440, други на 442, 443 и така нататък. както и да е.

а едно време, по слух китарата, да... ама вдигаш тeлефона, и та-таааа... тонът ла :-)). имаше и камертони също. :-)

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nyamago   
Дата:   27-10-14 15:11

> "...и в момента оркестрите, преди да засвирят, цигулката дава тон, а
> после всички се настройват по него. по слух..."

Да бе, да - и пиЯниста и той си настройва рояла по дадения от цигулката тон, бързо и лесно. И всичко става точно, какъв беше проблема? [smilie6]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Slivenski   
Дата:   27-10-14 15:24

Аз рядко споря за нещо, ако не съм 100% сигурен в това, което казвам, но...

Ето, виж как обикновено започва един симфоничен концерт:

http://www.youtube.com/watch?v=yyeR-gPakWo



[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nyamago   
Дата:   27-10-14 17:09

> "Аз рядко споря за нещо, ако не съм 100% сигурен..."

Случва се човек да е 100% сигурен и в грешни неща (на мене също ми се случва). [smile]

Примерът ти нищо не доказва:

1. Това, което се случва около 0:45" - 1:05" на видеото, НЕ Е настройване (никой не си пипа ключовете), а само един дълъг лък за проверка как звучи целия оркестър. Настройката са си я направили преди това (включително в част от 'какафонията', която чуваме в началото на всеки концерт, тук също). Настройвали са се по групи (цигулки, виоли,, чели и пр.) и Първата Цигулка не е давал тон на контрабасите (още по-малко - на тромбоните, но за това виж по-долу). Почти никой оркестър не разчита на т.нар. 'абсолютисти' (индивиди с вродено 'ла' в главата), защото те не могат да свирят в никаква различна насторйка и са доста вредни в оркестъра. Повечто групи (или поне водачите им) са си взели тон от калиброван източник - камертон или често рояла, ако такъв ще участва в изпълняваното произведение (също виж по-долу). Роял НЯМА КАК да се настрои по цигулка!

2. Това НЕ Е симфоничен оркестър! [smilie5] Прочел си името на институцията (Питсбъргски Симфоничен Оркестър), но оркестърът на сцената е друг. Забележи многото празни столове зад щрайховите групи - ами няма ги много музиканти (инструменти). Защото започват концерта с произведение за СТРУНЕН оркестър, т.е. само 'цигулки' (по-малки и по-големи). Какъв роял, какви тромбони [smile] Ако само в този намален състав щяха да свирят целия концерт, можеше да си се настроят по всяко 'грешно' Ла (прим. 437 херца и половина) и щяха да си звучат перфектно. НО -

По-късно (ако си гледал концерта), свирят симфонична поема на Рихард Щраус, в която празните задни седалки се запълват докрай - творбата (макар също да няма пиано) е за съвсем пълен симфониен оркестър, дори разширен. С богата медна- и дървена духови групи, освен щрайха, с арфи и с доста перкусия. Всичко това се настройва, но по различен - често трудоемък и бавен начин. Някои инструменти искат специални набори от 'гаечни' ключове и отвертки, и часове за настройка. Не може по едно бързо 'Ла' от Първата Цигулка и хоп - за 20 секунди да се настроят всички (колкото траеше оня пръв звук дето си забелязал). Без единна отправна точка и много настройки по нея доста преди концерта, е немислимо. За мен фалшът би бил весел - все едно слушам пийнала селска духова музика - но някои по-изтънчени меломани може да пирпаднат и дори да получат инфаркт от такава 'настройка'...
- - -

Опитвай да спориш само когато си наистина, ама наистина сигурен [smile]
[beer]



Публикацията е редактирана (27-10-14 19:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Slivenski   
Дата:   27-10-14 17:48

ок. бъди много здрав! [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (27-10-14 17:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: muzicantini   
Дата:   27-10-14 18:16

По въпроса с калибрацията - онзи ден си калибрирах лаптопа. Е да кажа, нещата придобиха съвсем различен вид. Преди това бях пробвал с разни относителни методи - черни и бели квадратчета, черни ризи на черен фон, не знам си какво. След калибрацията установих, че много по-лесно определям ръчно бял баланс, че не си пресатурирам снимките и една и съща снимка, сложена едно до друго с друг монитор изглежда мноооого по-зле на некалибрирания. Съответно знам, че ако я пусна на принтер, който също е що годе калибриран или поне не внася корекции във файла, който му пращам, ще получа 99% същото нещо, което съм видял на монитора.

Нежеланието на някой да си калибрира монитора не го разбирам. Аз лично съжалявам, че не го сторих по-рано и не си бях спестил сума ти мъки.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   28-10-14 14:18

muzicantini [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   28-10-14 22:00

Занимавам се с един Dell Inspiron 1501. Инсталирах пробно Windows 10 и покрай другото го калибрирах. Получи се прилична, но далеч от перфектна картинка. С евтината лъскава матрица 1280х800 - толкоз.
За Сержи показвам корекционните криви, които описват изкривяването на цветопредаването на конкретния екземпляр.


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1414525704_Untitled.jpg



Питам се - кой и с какви софтуерни средства и с помщта на собственото си зрение ще може да отчете тези отклонения и после да ги коригира?

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   28-10-14 22:07

температурата на светлината в стаята ти каква е?

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   28-10-14 22:15

Стойността и била интересна ако дисплеят работеше с отразена светлина. Тъй като той сам си излъчва околната светлина няма отношение нито към работата му, нито към калибрирането.

Да не би да питаш как околната светлина влияе на цветовите възприятия на зрителя?

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   28-10-14 22:25

ще се сетиш накрая...

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   28-10-14 22:39

Нещо конкретно ли искаш да кажеш? Тук четат доста хора и е добре да си ясен за всички.


Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   28-10-14 22:58

Асахи,
ако искаш да си коректен тук трябва да постнеш и спектралните криви на всеки от цветовете при максимална яркост както и спектъра на осветлението и стените в помещението. Според коя крива е калибриран - АНСИ-М ? Аз каго гледам тоя монитор си е доста линеен.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   29-10-14 01:14

И като преместя лаптопа да взема да се притесня ли?
Линеен - чушки. Има и по-гадни, но и този си го бива.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   29-10-14 09:32

Точно за това те попитах според коя крива е калибриран. Какво е ползвано за еталон?
Околното осветление и цвета на стените ще влияят само на относителното възприятие, но преместването в друга стая ще доведе до значителна промяна в спектъра на лампата особенно ако в другата стая е 5 градуса по-топло или по-студено.
Разликата в калибриране с денситометър и спектрометър е точно във възможността ти да избираш по каква крива да си калибрираш монитора. Дали еталона ще ти бъде изхода на някой принтер или някоя от еталонните скали.
Ако трябва да задълбаваме ЛАБ спейса приближава две независими имагинерни цветни пространства като и двете не е задължително да бъдат точни или според някой стандарт. Той е много практичен в приложните "калибровки" но стигне ли се до научен подход и наистина точни цветове - не става. Затова си има АНСИ стандарти които описват параметрите.
Човешкото око е много адаптивно и много от мониторните калибратори реално линеаризират трите цвята без да се заиграват много с криви и стандарти. Всичко е въпрос на поставена цел. За домашният потребител правилната на стройка е повече от достатъчна.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   29-10-14 09:39

Направих си труда да преброя първите 10-15 най-активни теми във форума и се оказа, че без 1-2 всички останали са само за техника, камери, обективи, настройки и калибрации. Няма ги темите за изкуство, композиция и коментиране на нови кадри или идеи. Почти 80-90% от участващите в техничарско-пишкомерските теми или нямат никакви снимки или снимките им са обикновена регистрация на изображение с техника за няколко хилядарки, без идеи или с лошо копиране на "модните" форумски тенденции.

Далеч съм от мисълта, че не трябва да има теми за обсъждане на техника и настройки, но за пропадането на арт нивото на форума, НЕ е виновна техниката, а творческата безидейност и клишетата копирани под индиго. Линиите на мм. и цветните пространства са важни, но само с тях не се прави добра художествена фотография.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nyamago   
Дата:   29-10-14 11:31

@GOSPODIN : [smilie24]

Само че (като конструктивно пожелание, не заяждане) - дай тон, де! Пусни различна тема дето не е за техника? За композиция или визуален речник, за идеи и послания, или за вътрешния разговор на твореца... За каквото си поискаш, но да не е от 'тези' теми.

И ако може да не е за клишетата и колко ялови са повечето снимки в галериите, без примери на плагиатство и некадърност (с каквито са пълни не-техническите теми). Ако изобщо има примери - да са илюстративни по художествената тема, положителни, от големи майстори правещи 'нещото' за което говорим...

Малко са такива теми (има ли ги?) - но някой трябва да почне пръв. Май сам си възложи тая задача?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   29-10-14 23:16

Пифе, смяташ ли, че един такъв разговор би бил интересен за публиката? Полезен със сигурност няма да е.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »