Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: boni   
Дата:   10-10-14 09:47

Често се случва след известна употреба любимият ни ДЛСР да започне да прави проблеми с АФ. Когато те са ясно изразени - фронт или бек фокус, нещата отиват към калибрация и настройка на аф модула( понякога порблема в изместването на АФ огледалото). Понякога обаче проблемите са вбесяващи - ту има фокус, ту няма - т.е. няма повтаряеми резултати и грешките не са системни, фокусът се колебае, особено по страничните по-слабо чувствителни зони.
Писал съм навремето по този въпрос, но ще го припомня пак, защото често го срещам като теми, а и приятели ми се оплакват.
Оня ден сравнявах един D3s с D3-ката ми . Оказа се, че D3s- а е с видимо по-нестабилен фокус и особено в крайни десни зони се колебае много и греши, докато Д3-ката е перфектна по всички зони.
Първото, което направих беше да проверя чистотата на огледалата и АФ сензора. На Д3 бяха кристални (беше минал пълно почистване във фирмения сервиз на Никон в Дъблин и 25 000 кадъра по-късно беше ОК)
При Д3с имаше стабилно количество прах по АФ огледалото, но сериозното запрашаване беше на АФ сензора. Той се намира долу в дъното на апарата в нещо като вдлъбнатина и всичкия прахоляк се трупа там с годините и кадрите. Достъпът обаче за домашно чистене е труден...
Дадох го вчера да го почистят във Фотосинтезис (имат седмица на безплатно чистене на Никон) и специално обърнах внимание, че искам да се почисти АФ сензора. По реакцията на човека от сервиза разбрах, че това не е често срещано искане, но аз настоях.
Резултатът просто надмина очакванията ми. Апаратът сега фокусира при много много ниска осветеност и то на сложни повърхности. АФ не се колебае, кове уверено и по най-страничните зони, няма никакъв брак.

Така че, моята препоръка при неконсистентен АФ - чистете АФ сензора и АФ огледалото:)

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: IsoIv   
Дата:   10-10-14 09:58

[shtrak] Който си разбира,си разбира :)

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: krist   
Дата:   10-10-14 10:14

А, те как чистят? Ползват ли вакуум за измъкване на прахоляка навън? Покрай драмите ми с Д600 бях останал с впечатление, че чистят само сензора със сух метод.

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: boni   
Дата:   10-10-14 13:20

krist честно казано не знам как го чистят...не ги питах

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: ishootraw   
Дата:   10-10-14 14:02

Моят Д5100 има фронт фокус, силно изразен с 85мм 1.8. Но както казва Бони, не се проявява винаги. Може да пробвам с почистване. Пробвах различни варианти и открих, че при Servo AF фокусира правилно за разлика от другите режими (на ръчен фокус също е супер де).

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: deerstalker   
Дата:   10-10-14 14:02

Няма как се почисти на 100 % вътрешната част на фотоапарата с помощта на вакум. Във фотоапарата се създава статично електричество - прашинките полепват по повърхността и остават там.

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: GOSPODIN   
Дата:   10-10-14 14:34

Аз ги почиствам с духалката, като повдигам леко огледалото с пръст , за почистване на задното огледало на АФ. Не трябва да се вдига много огледалото, защото тогава задното се залепя зад него. За АФ сензора вдигам огледалото плътно догоре с пръст и пак с духалката. Не ползвам системата от менюто за почистване на матрицата, защото може да влезе прах и по нея, когато чистя АФ сензора.

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: goldstar   
Дата:   10-10-14 21:50

Много полезно[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: stefancho   
Дата:   20-10-14 08:02

Бони, АФ сензора на място ли го почистиха?

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: джъмбо   
Дата:   20-10-14 08:53

духалката чисти само за един кадър... после раздухано се завръща по местата на предишно обитаване...

гринйнклийн е метод за прецизен вакуум

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: grach   
Дата:   20-10-14 13:27

Благодаря за ценната информация, Бони, ще видя какво ще предложат като услуга през седмицата на Канон, дано предлагат същата услуга.


Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: HIT   
Дата:   21-10-14 15:56

А някой да знае описание на процедурата за чистене и може ли човек сам да си почисти АФ сензора като матрицата например? Или само сервиз?
Питам за Д700...


Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: ZENON   
Дата:   21-10-14 17:02

Нямам желание да звуча грубо, но ако човек не е вързан в ръцете и има топки, няма проблем и сам да я свърши тази работа. На няколко места в този форум мисля че бях описал как да си направи човек самоделна "прахосмукачка" за ДСЛР или там каквото иска да чисти. Апаратите не са чак толкова нежна материя, че да се скапят само от мисълта, че ще бъдат почистени - бъдете смели, но не и груби.

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: DX   
Дата:   21-10-14 17:45

Благодаря за темата, аз лично мисля да се възползвам от услугите за почистване на АФ сензора, ако ще и да не е безплатно. Звучи ми като спестяване на много пари за закупуване на нова камера! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: goldstar   
Дата:   06-07-15 18:30

А само в фотосинтезис ли ги чистят ? Някаква друга алтернатива няма ли?[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: e-mil   
Дата:   06-07-15 18:45

Има, бе - фирменият сервиз в Дъблин. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: deerstalker   
Дата:   07-07-15 01:33

Определено има ефект от почистването на сензора [smile] нещата стоят доста по добре с точността на фокусните точки в краищата. Почистването на самия сензор е малко по трудно и бавно но с нужните инструменти най вече нуждата на огледало с дръжка [smilie5] всичко става лесно.
Ясно защо в сервиза избягвали за чистят АФ сензора, въпреки, че не било кой знай каква философия.

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: tonyboy79   
Дата:   07-07-15 08:22

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: mugen   
Дата:   07-07-15 08:36

Още нещо по темата:


Tracking Down Autofocus Issues

Is it clean? Eliminate dirt and dust. At the bottom of the mirror box (underneath the mirror) is where the autofocus sensors live. Get dust balls down there and autofocus will be problematic. Clean using a Speckgrabber or blower brush. While you've got your French Maid's outfit on, check the contact nubs on the lens and the contact areas in the lens mount. The nubs should all have spring to them and be in the fully extended position, and both areas should be clean. Clean with a contact cleaning solution. Does the camera focus every time now?


http://www.bythom.com/autofocus.htm



https://shimworld.wordpress.com/2008/05/20/dslr-focus-screen-and-sensor-cleaning/




Публикацията е редактирана (07-07-15 08:43)

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: deerstalker   
Дата:   07-07-15 13:17

Хубаво е, че пускате линкове. Но за аф сензора стандартните почистващи боклуци, който се продават по магазините - няма да са полезни.

Отговори на това съобщение
 Re: За някои проблемите с АФ и разрешаването им
Автор: BXMarkov   
Дата:   08-07-15 16:35

Бони, мерси за инфото. Досега не бях обръщал сериозно внимание на автофокусния сензор. Джъмбо [smilie24] за ГрийнКлийн-а, имам системката, но досега само духах с въздуха, смукалката свърши чудна работа [shtrak] Става въпрос за 5Д2.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »