Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   06-10-14 13:36

Здравейте,

Заснех първото си 4К RAW видео и естествено, много ми се иска да го погледна в пълен размер. За целта са нужни монитор и видеокарта, които поддържат 3840х2160 пиксела резолюция (за 16:9 формат) и поне 30 Хц. скорост на опресняване, както и мощен компютър с четириядрен процесор (може би и някои двуядрени стават ???). Или пък някакъв телевизор поддържащ 4К резолюция? Дали вече се внасят такива в България и къде?

Въпросът ми е - има ли някъде в София място, където може да се отиде с .mp4 файлчето, записано на една флашка и да се изгледа видеото?

И още един въпрос към всички притежатели на апарати и камери, които снимат 4К видео. На какво, къде и как го гледате това видео?


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-10-14 13:49

Дойдахме си на думата.

Мисля ,че повечето хора използват 4к за едно по-добро Full HD.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   06-10-14 13:50

Аз засега успвам да изгледам 4К видеото само след като го умаля до FullHD рамер (1920х1080). На 27-инчовия ми монитор (Dell SL2740) качеството е фантастично, по-добро лично аз не съм виждал досега. В пълния 4К-размер обаче, проиграването е възможно само с 4-ядрения ми настолен компютър (Q6600), като процесорът се товари на около 90% от мощността. Пусна ли го на двуядрения ми лаптоп, върви около 1 с. и замръзва. Ако намаля скоростта от 24 к./с. на 10 к./с., лаптопът го проиграва със съвсем леко накъсване. Явно процесорчето му е слабичко - на 7 години е все пак.



Публикацията е редактирана (06-10-14 14:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   06-10-14 14:08

"Мисля ,че повечето хора използват 4к за едно по-добро Full HD."

Да, така е Pd, нали и аз това правя? Но все пак ми е любопитно да го видя в пълния му размер и блясък. Не съм сигурен обаче, дали това е възможно в България. Някой знае ли?


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   06-10-14 14:36

Стия цени на Тв-тата от 4к на горе...Скоро нема да го гледам.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: marves   
Дата:   06-10-14 14:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: da.fo   
Дата:   06-10-14 14:55

Ела на гости в Kаварна и ще си избереш - Philips 50 или на Sony 65(телевизори в инча). Хем ще се запознаем на по [beer]


Автор: prisonbreak
Дата: 06-10-14 14:36

Стия цени на Тв-тата от 4к на горе...Скоро нема да го гледам.



prisonbreak, защо да са с цени над 4К [smilie8]. За стаята на дъщеричката купих Филипса(50) на цена 1799, че даже и на изплащане за 6 месеца с 0% оскъпяване [smilie3]



Публикацията е редактирана (06-10-14 14:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   06-10-14 15:18

Da.fo,

Благодаря ти за любезното предложение, но скоро не ми се очертава път до Каварна. Пък и в момента съм със счупен крак и доста трудно подвижен. Иначе, с най-голямо удоволствие бих дошъл да пийнем по биричка. [beer]

Да те попитам обаче нещо друго. Ако ти пратя едно 4К-видео файлче в mp4 формат, би ли могъл да го качиш на един 4-ядрен лаптоп с HDMI изход, да го свържеш с кабела към някой от твоите 4К телевизори и да го погледнеш? Ще ми е интересно да споделиш, как изглежда.

Марвес,

Как е възможно един телевизор да струва толкова пари и да не може да проиграва .mp4 файлове? Няма ли модели, които могат?

За съжаление, моето видео е направено по малко по-нетрадиционен начин, с Magic Lantern, не може да се проиграва в апарата. Подробности можеш да прочетеш на 4-та стр. в темата за RAW видеото:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1637565&t=1637565&phorum_uriauth=



Публикацията е редактирана (06-10-14 15:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: da.fo   
Дата:   06-10-14 16:39

Няма проблем , но колкото и да ти говоря , че е супер и т н - най добре е ти да го погледнеш. Все едно да ближеш сладолед през стъкло [smilie3]. В прифила си имам скайп - можем там да контактуваме в реално време.


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   06-10-14 17:11

Da.fo,

Чудесно! Много ти благодаря. От тук:

4K RAW видео

можеш да си изтеглиш файлчето (31 МБ). Ограничил съм продължителността му само до около 5 с., тъй като иначе става много голямо и адски бавно се качва. Достатъчно е обаче да добиеш представа за качеството при размер 3840х2160 и 24 к./с.

В момента качвам в транзита и цялото видео, което е с продължителност от малко над 1 минута. То обаче е умалено до размер 1980х1080, за да мога да го гледам на моя компютър. Като се качи, ще ти пратя линк и за него. Така ще можеш да сравниш FullHD (2K) с UHD (4K) видео и да видиш разликите.

Сподели впечатленията си в тази тема. Предполагам, ще е интересно и за останалите.

Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   06-10-14 17:16

Ето го и цялото видео в размер FullHD:

По здрач

Приятно гледане.


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   06-10-14 17:19

Ефтинко ми се струва.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: cameraman   
Дата:   06-10-14 18:36

Данчо, то хубяво, че си купил 50" ТВ, ама сигурен ли си, че е 4к?
Щото и аз купих тв миналия месец, ама 4к бяха над 3500 кинта и се задоволих с 3д full hd за 1800 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: cameraman   
Дата:   06-10-14 19:06

Направих още една проверка... няма такива филми.... 50" и нагоре телевизори много. Малко от тях са 4К. Евалла за стандарта, но е постижим и за безработни халтураджии... 4К е друго нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: da.fo   
Дата:   06-10-14 21:40

Сашо , не искам да влизам в излишни спорове - ето го телевизора 50 инчов : Philips

По горе съм се объркал , че струва 1799 - 1699 е цената , защото като я разделя на 6 месеца се пада по едни 283 лева.

Ето го и Sony-то 65 инча:

Sony

Даже сега е с 300лв по тънкажен.


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: cameraman   
Дата:   06-10-14 22:33

Утре ще проверя всичко за модела и ще имам отношение. не познавам продукцията на тази марка.. Струва ми се като безплатен обяд... пък, знаем, че няма...[thankyou] Впрочем... марката отдавна съм я отписал...



Публикацията е редактирана (06-10-14 22:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: da.fo   
Дата:   06-10-14 22:43

РЕЗОЛЮЦИЯ 4K ULTRA HD 3840 X 2160

Това пише в характеристиката ... а пък ако нещо от завода лъжат [smilie8] то трябва и на другия дето струва 8к и там да се съмнявам [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: cameraman   
Дата:   06-10-14 22:47

Прав си Данчо.... няма лъжа... Ще чета и английските ревюта, ама пак съм подценил марката... а от друга страна те затова са на половин цена...Така или иначе аз направих друг избор...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   06-10-14 23:31

Какво стана, Da.fo? Погледна ли файлчето, което ти пратих?

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: Konstantinov   
Дата:   06-10-14 23:34

50 инчов : Philips -Без HDMI 2.0 порт и без HEVC декодер за тунера,това прочетох в сетком,според това което прочетох няма да може да възпроизвежда 3д с4к резолюция,няма да поддържа 32-та аудио канала, и няма да възпроизвежда филми директно декодирани в телевизора.Иначе наистина цената е супер ще отида да го видя в технополис ако го има още.
Ипс ли е монитора, не можах това да видя?
С какви плеъри възпроизвеждате 4к,при мен върви с PotPlayer и с плеъра на сони от PlayMemories Home,но накъсва компютъра ми е от преди 8 години?



Публикацията е редактирана (06-10-14 23:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: vdm57   
Дата:   07-10-14 03:53

Konstantinov: Има ли изобщо стандарт 3D с 4К резолюция? Аз мисля, че не!

Според мен PHILIPS 50PUS6809 нe може да възпроизвежда само Ultra HD резолюции с повече от 30fps (т.е. 50р или 60р), което не е голяма загуба, тъй като засега такъв източник е само декодера на SONY FMP-X5(FMP-X10 за САЩ), който пък не работи (като входящо устройство от NETFLIX) в източна Европа.

Или единственото възможно засега използване на Ultra HD на PHILIPS-а(през HDMI входовете) е от видеокамера с 4К/30fps(4:2:0) (примерно Sony FDR-AX100); смартфони с MHL 3.0 (Sony Xperia Z2, Samsung Galaxy Note 4);
или мощен компютър със софтуерен кодек HEVC(и видеокарта, поддържаща 4К резолюция).

Неудобство е наистина, че тунера му няма Ultra HD(кодек HEVC), въпреки че засега в Европа няма такова ефирно(или DVB-C2) предаване, но в бъдеще...


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   07-10-14 12:41

Хайде бе колеги, нали си падате по иновациите? Досега никой не можа да ми даде задоволителен отговор на въпроса. Никой ли не се интересува от 4К видео?

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: marves   
Дата:   07-10-14 13:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: marves   
Дата:   07-10-14 13:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   07-10-14 13:41

Marves, благодаря. [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Моето видео е конвертирано именно с H.264, но разбира се на флашката ще кача и кодека. Колко бърза трябва да е една "бързичка флашка" и как мога да проверя, колко бърза е моята, при положение че имам само USB 2.0?

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: marves   
Дата:   07-10-14 14:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   07-10-14 14:19

А ти правил ли си опит да гледаш на такъв телевизор собствено 4К видео, заснето с твоя апарат? Ще споделиш ли впечатления?

Въпросът се отнася и към останалите. Ако някой има опит, нека сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   07-10-14 14:29

Точно сони имат проблеми с кодеци и аудио файлове.Четох че правят някво криптиране на файловете, който само техни продукти могат да ги възпроизведат и криейтнат.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   07-10-14 14:38

Има ся усб 3.0 четец. Слагаш една трансендка 16гб 600Х.
Но Тия тв-та имат ли усб 3.0?

Май трябва само през ХДМИ...

Абе смърди тая работа с тва 4к, поне за момента...

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: dimidumi   
Дата:   07-10-14 15:19

написа:

> Има ся усб 3.0 четец. Слагаш една
> трансендка 16гб 600Х.
> Но Тия тв-та имат ли усб 3.0?
>
> Май трябва само през ХДМИ...
>
> Абе смърди тая работа с тва 4к, поне
> за момента...

Мдаа, битрейта на файла на IDA го дава 61.6 mbs, замислих се и аз дали ТВ-тата имат УСБ 3.0, а дори и да имат такава флашка не съм виждал, едва ли ще върви нормално.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   07-10-14 15:34

Димидуми,

61,6 мбс нищо не е. Това е под 8 мБайта/с. Настолният ми компютър (този с Q6600) го проиграва директно от флашката през USB 2.0 без никакъв проблем. Скоростта на четене от флашката е около 31 МБ/с., т.е едва половината от максималната скорост на USB 2.0 но 4 пъти по-бърза от 61,6 мб/с.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   07-10-14 15:53

Как?[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   08-10-14 08:28

Не предендирам, че съм много знаещ, но?
Как точно ще ми възпризнведе 4к пред HDMI при положение че резолюцията му е 1920х1080?

Обяснете ?[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-10-14 09:51

Призън на кабела ли това ти е резолюцията [smilie25] [smilie25] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   08-10-14 10:39

Новите гъзета, с огледала и без огледала, и те са с усб3.0 и хдми?
Как точно ще ми го плейне.
Нито тв-то има Дисплей порт, нито тялото?

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: marves   
Дата:   08-10-14 10:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   08-10-14 11:00

Затворник,

Не четеш. Файлчето от първа страница е с резолюция 3840х2160 (UHD). Всеки, който има достатъчно бърз компютър, може да си го свали и да го проиграе. Ако компютърът има и HDMI изход, може да го свърже с телевизора и да го види на екрана му в пълната му резолюция. Това е целта и с тази мисъл пуснах темата.

За съжаление, Da.fo не е успял да пусне файлчето. Лаптопът му е бил твърде слаб и е забил. На моя забива след първата секунда, а на десктопа с четириядрения Q6600 се проиграва без проблем, при това със старата ми видеокарта, която го преоразмерява в реално време до резолюцията на също толкова стария ми CRT монитор (1280х960). Липсва ми само 4К телевизор и HDMI изход на видео картата, за да го видя в пълната му резолюция.

Както писах по-горе, физическото ми състояние не позволява да отида до Технополис и сам да пробвам. Затова, ако някой може да се справи с това упражнение и сподели впечатления, ще съм му благодарен. Каченото от мен файлче ще е на разположение в транзита още 3 денонощия.


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   08-10-14 11:33

[beer][smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: rapesco   
Дата:   08-10-14 14:43

Полезна тема. Аз пък го качих в Corel video studio и само там го плейнах ( на малкото екранче). Компа ми е двуядрен Интел на 3гхц. Иначе успя за около минута да го конвертира от mp4 на avc ultra HD 4K - 50 кадъра.
За да се види явно трябва добър комп свързан в 4К телевизор.
Иначе Блурей чете ли го това 4К. Довечера ще го пусна от Блурея, но на FullHD телевизор да видя дали ще се подкара.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   08-10-14 14:55

"Иначе успя за около минута да го конвертира от mp4 на avc ultra HD 4K"

При такова конвертиране ще му скапеш качеството. Най-добре е да се проиграе оригиналният .мп4 файл на по-мощен лаптоп свързан към 4к-телевизор или директно в телевизора от флашка, ако поддържа мп4.



Публикацията е редактирана (08-10-14 14:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: rapesco   
Дата:   08-10-14 16:39

Защо да се скапва качеството. Единствено data rate от 61636 Kbps спада на 50000 Kbps, всичко останало си е като в оригиналния файл - резолюция, брой кадри и т.н. Довечера ако тръгне на блурея ще видя има ли видим спад на качеството.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: volkov61   
Дата:   08-10-14 16:50

Начина е ....картата сваляш от апарата....купуваш картрейдър с usb3 и като го занасеш в Техномаркет....ще го пуснат....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   08-10-14 17:26

Rapesco,

Просто пробвай и сподели резултата. Не ми стана ясно, кое налага това конвертиране. Блу-рей плеърът ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: rapesco   
Дата:   09-10-14 08:54

Беше за проба на програмата и компа дали ще се справят с обработка на 4К. Иначе Блурея въобще не можа да подкара файловете.



Публикацията е редактирана (10-10-14 12:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: vdm57   
Дата:   10-10-14 18:05

Без практически опит твърдя, че:

Към сегашните UHD телевизори (те не са 4К) можете да плейвате(подадете видеоматериал с 3840 х 2160 резолюция) само:

1. от съвременен компютър със съвременна видеокарта, поддържаща резолюцията (поне 3840 х 2160) и изход:
или HDMI версия > 1.4,
или Display port версия > 2.0;

2. от видеокамера 4К;

3. от сет-топ бокс 4К;

4. смартфон с MHL 3.0

Съмнявам се, че може да се плейва 4К видео през USB, дори 3.0 !

Видеокартите, които поддържат 4К:
NVIDIA ;

AMD Radeon


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: vdm57   
Дата:   10-10-14 18:13

Допълнение:

Мисля, но не съм сигурен, че в България има блу-рей плеър с изход 4К, и с носител (разбирай блу-рей диск носител със запис 4К), а не "ъпскейл" с такъв видео материал !?!


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   10-10-14 18:44

Rapesco,

Ти успя ли да проиграеш файлчето? Нали щеше да пробваш с блурей плеъра?

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: langel   
Дата:   10-10-14 22:14

Да пробва, да пробва, първите 4К BR плеери ще излязат на пазара за коледа.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   11-10-14 10:52

И така, след близо 50 поста предположения и без задоволителен отговор на въпроса от заглавието на темата, нека обобщим проверената информация до този момент.

1) С помощта на функцията "full-resolution silent pictures" на Magic Lantern се постига качество на 4к RAW видео кадрите идентично с това на CR2 кадри, заснети с механичния затвор на апарата. Това означава, че горната функция позволява да се снимат видео поредици с максималното възможно качество и резолюция, на които са способни канонските апарати в RAW формат при фото заснемане. Сам по себе си, този факт представлява иновационна революция във видео заснемането с DSLR апарат.

2) 4к-видеото заснето по гореописания начин представлява поредица от DNG кадри, които се обработват, преоразмеряват до 4к размер и конвертират в желания формат автоматично с ACR и Lightroom по същия начин, както и RAW кадрите от канонските апарати.

3) Така полученото 4к-видео, записано в .mp4 формат, се проиграва със скорост 61,6 Мб/с. при 24 к./с. гладко и без накъсване с настолен компютър с 4-ядрен процесор Q6600 и видеокарта Nvidia 7300 (с 256 MB RAM), като безпроблемно се преоразмерява в реално време до резолюцията на обикновен CRT монитор (1280х960). Проиграването е безпроблемно и от външна флашка по USB 2.0 интерфейса, при което се ползва едва 1/8 от неговата пропускливост (480 Мб/с.). В процеса на проиграване, процесорът на горната конфигурация се товари на около 90% от мощността си.

4) Опитите за проиграване на 4к-видеото на двуядрен лаптоп са безуспешни, вероятно поради слаб процесор и видеокарта. Лаптопът забива на първата секунда от видеото.

5) 4к-видеото се конвертира успешно от .mp4 в avc ultra HD 4K формат. Благодаря на Rapesco за този тест.

6) Въпреки големия брой компютри и телевизори, внесени в България, способни да проиграват 4к-видео, до този момент няма данни, че някой съфорумец е правил опити да проиграва собствено заснето 4к-видео с такива устройства. За мен е необяснима липсата на какъвто и да било интерес към 4к-видео формата, при положение че това е форматът на близкото бъдеще.

7) В този форум сме свидетели на множество теми за най-нови модели фото техника, в които дежурните форумни експерти се опитват да демонстрират компетентност изписвайки хиляди постове с хвалебствия за модели на SONY, Panasonic, Fuji и др., поради способността им да снимат 4к видео. Със същото усърдие въпросните "експерти" оплюват други модели фотоапарати, които нямат тази възможност. Истината обаче е, че всичките тези "експертни" мнения се базират на материали, прочетени от тук там по диагонал от мрежата. В действителност, в 99% от случаите, въпросните "copy-paste експерти" дори не са се и докосвали до техниката, която с такова усърдие възхваляват или оплюват, а в най-добрия случай са я виждали само на картинка. И когато им зададеш някой конкретен въпрос, веднага лъсва тяхната псевдокомпетентност. Те тутакси се покриват вдън земя, така че отговор от тях не чакай. Затова, един приятелски съвет - ако ви трябва някаква сериозна информация, не я търсете от дежурните форумни псевдоексперти. Или се обърнете към хора професионалисти с личен опит или идете в магазина и сами пробвайте техниката, която ви интересува.

Заключение:
---------------

Отговорът на въпроса:

Що е 4к-видео и има ли то почва у нас?

към днешна дата е по-скоро отрицателен.


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: vdm57   
Дата:   11-10-14 14:14

То "НЯМА НАЛИЧНИ 4К УСТРОЙСТВА В БЪЛГАРИЯ" (по-точно които да могат да възпроизвеждат(подават) към UHD TV/монитор/дисплей/ 4К видео), а ти си почнал да вменяваш вина в съфорумците си...[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: marves   
Дата:   11-10-14 14:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: vdm57   
Дата:   11-10-14 15:11

2015


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: bobihot   
Дата:   11-10-14 18:20

Няма ги филмчетата- пусни ги пак да ги пробвам, че късно видях темата и ги няма вече. Ако може на по-дълго задържащо място- разните облачни дискове. [shtrak] [beer]

Сега новите ГоПро 4 поддържат 4к видео запис, та може и с тях да се прави.



Публикацията е редактирана (11-10-14 18:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   11-10-14 18:52

Колеги,

Тук не става въпрос за най-новите бъдещи блурей технологии. Въпросът е пределно прост и ясен:

Как и къде гледате 4К видео?

Имат се предвид възможностите на съществуващите към момента технически решения. А че има достатъчно прости и достъпни такива решения, мисля, че е повече от ясно. Ето ви едно от тях, за което силно се надявах, че някой от вас вече го е изпробвал и може да сподели впечатления:

4K Ultra HD output on а Toshiba Laptop


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   11-10-14 19:26

Bobihot,

Ето го файлчето още веднъж за теб и за всички, които желаят да го погледнат:

4k RAW video

Ще е на разположение за теглене още 5 денонощия.


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: rapesco   
Дата:   11-10-14 20:55

Това за Блурея беше моя идея. Много ясно и точно споделих, че искам да пробвам да го проиграя на такова устройство и на обикновен FullHD телевизор. После написах, че не се е получило и толкова. Къде е драмата не зная. Автора предостави файлове, които едва ли щяха да ми попаднат при други обстоятелства и затова реших да ги изпробвам. Идеята на автора е за тези, които имат техника за заснемане на 4К видео и нямат къде де го гледат (на този етап), на всички ни е ясно, че след време ще се продават и 4К плеъри. Защо винаги една добра идея за тема трябва да бъде нападната, а автора охулен.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: hemilio   
Дата:   14-10-14 11:19

На път съм да си купя Го Про 4,и съм почти сигурен,че няма как да продават 4к видео,ако не може да се плейва!!! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   14-10-14 13:02

И в България ще може да се възпроизвежда 4к-видео и то много скоро. Начините за това са три (благодаря на VDM57 за информацията):

1) Чрез компютър с монитор с 3840х2160 резолюция и съответната видеокарта, която може да го управлява. Има вече такива, даже и лаптопи (вижте в сайта на Тошиба).

2) Чрез най-новите модели телевизори на SONY, които освен по HDMI кабел от външно устройство, могат да възпроизвеждат 4к-видео и от флашка през USB входа си (благодаря и на Marves за препратките с тази информация по-горе). Въпрос на време е (може би месеци) те да се внесат и в България, ако вече не и са внесени.

3) Чрез външни устройства за 4к-видео, включително и за Blurаy дискове (вижте линка на VDM57 по-горе). Вече има такива и могат да се поръчат. Нови, с по-големи възможности и HDMI 2.0 за 60 к./с. са в процес на разработка и много скоро ще излязат на пазара. Естествено, за тях ще е нужен и съответният UHD телевизор или монитор, така че се гответе да се бръкнете доста дълбоко.

А дотогава, събирайте пари и се учете да снимате качествено 4к-видео, че никак, ама никак не е проста работа. Изисква много повече внимание и прецизност, отколкото досегашното Full HD видео. Само така ще можете да се насладите на качеството му.


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: langel   
Дата:   14-10-14 14:57

Наистина ли мислите, че единствената причина да се снима 4к е за да се гледа 4к?

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   14-10-14 15:06

А защо ако мога да го снимам в 4К , да не го гледам в 4К? А да го гледам на FullHD или HDReady ?

Ако мога да си купя MB , що да карам Голф?

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: CaracolStudio   
Дата:   14-10-14 15:20

Аз имам един въпрос ако пусна на някой 4К или Full HD и двете ги пусна на 4К телевизор ще направи ли някой разлика кое е 4К и кое е HD >?

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: volkov61   
Дата:   14-10-14 17:50

да...познава се....[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: Giorgio.K   
Дата:   14-10-14 18:00

Бях чел някъде, че сегашното Full HD е максималната резолюция която човешкото око различава от нормалното гледаемо разстояние на съответния размер телевизор ... та и аз като CaracolStudio се чудя например на телевизор 50" гледан от 2.5 пъти диагонала, т.е. около 3-3.50 метра, вижда ли се разлика? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   14-10-14 18:24

Абе хора, спрете се, бе! Не си ли задавате въпроса, че след като водещи фирми в света инвестират милиарди в новите 4к-видео технологии и в момента те търпят шеметно развитие, сигурно има доста сериозна причина за това?

Естествено, че има разлика и тя е от осезаема, дори и при сегашните Full HD монитори и телевизори, до ОГРОМНА при екраните с големи физически размери и UHD разрешение. Колкото и да сте консервативни, щете не щете, 4к е видео технологията на бъдещето.

Дори и в началото на темата стана въпрос, че едно 4к-видео умалено до Full HD е много по-качествено от такова, заснето директно във Full HD резолюция. Това мога да го потвърдя и от личен опит и всеки може сам да се убеди, като изгледа едноминутното 4к-видео, което пуснах в началото. За който не е успял да си го дръпне, ето го още веднъж във Full HD (1920х1080) резолюция:

По здрач

Линкът ще е активен още 4 денонощия.

Ето го и във Вимео, но за съжаление, смачкано само до 1280х720 резолюция.

https://vimeo.com/108046592



Публикацията е редактирана (14-10-14 18:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: CaracolStudio   
Дата:   14-10-14 19:37

Никой не казва ,че 4К видеото е по лошо големите фирми инвестират толкова пари за да вървят напред .След 10 години може би ще има тема 16К видео или 18К.Това се прави главно с цел маркетинг да се върви напред .Както с мегапикселита на фотоапаратите реално повече от 15МП на 99% от хората не им трябват .Когато показаха ай фон 4 с ретина дисплей и 330 ПП. Стив Джобс каза че човешкото вижда около 300 .Но всички надминаха тази цифра заради маркетинга :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: langel   
Дата:   14-10-14 20:06

Визуално разликата между 4К и HD е като между HD и SD и на колкото по-голям телевизор се гледа, толкова е по-забележима.

Въпросът ми обаче е защо си мислите, че снимането в 4К е обезателно с цел визуализиране в 4К?

В киното и телевизията отдавна се използва 4К техника за заснемане на 4К материал, който обаче не е предназначен за 4К визуализация.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: Emoxide   
Дата:   14-10-14 22:44

Lumix GH4;
Samsung NX1;
+
LENOVO IDEAPAD Y50-70AM 59432258 (UHD)
TOSHIBA SATELLITE P50T-B-10T (UHD)



Публикацията е редактирана (14-10-14 23:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prozium   
Дата:   15-10-14 01:55

Аз го гледам на QHD монитор на дел, не е пълната резолюция но разлика определено има! Пък и вече телефоните правят 4к ... освен ябълските де :P
На таблета също зяпам 4к, което пак си е реално 2к, но разлика отново има доста голяма. На лаптопът ми спокойно си върви 4к, но смалено до фулхд или съответно мога да гледам само ъгълче или кроп от картинката.
Интересно кога ще се появят 4к проектори, тогава ще е забавно, за сега не мисля да инвестирам в 4к телевизор.
Така, че начини доста :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   15-10-14 08:48

"На лаптопът ми спокойно си върви 4к, но смалено до фулхд ..."

Прозиум,

Това смаляване латопът в реално време ли го прави, докато върви 4к-видеото или ти първо умаляваш 4к филмчето то FullHD размер и тогава го гледаш на лаптопа? За какъв лаптоп става въпрос (процесор и видео карта)?

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: vga   
Дата:   15-10-14 10:44

Аз съм с псевдо-настолен компютър, който е с лаптопска душа и видеата тук вървят без примигване. Mac Mini с i5 процесор. Иначе не виждам по-качествени филмови продукции откакто има 4к [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   15-10-14 13:14

"Иначе не виждам по-качествени филмови продукции откакто има 4к"

Ами нали за да ги видиш, трябва първо да ги имаш? Разправят, че един двучасов 4к-филм щял да е към 100 ГБ - ужас! Такъв ще е и капацитетът на новите блурей дискове. Ама докато излязат на пазара и докато станат достъпни за потребителите, май ще трябва да си снимаме 4к-видеото сами, за да си задоволяваме любопитството. Не е лесно, ама с достатъчно желание става. И най-вече е достъпно, дори и сега!

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prozium   
Дата:   15-10-14 21:15

Не мисля, че се преоразмерява клипчето - пускам го с влц и ако не е фит ту скрийн, мога да виждам само ъгълче или съответно кроп от видеото в пълната му резолюция, мога и да го местя из екрана за да разгледам за какво иде реч или да го фитна и да мине на фулхд. Лаптопът е с и7 4710 и гтх860м, не виждам процесорът да се товари.
А защо да не е лесно да се снима 4к видео ? Телефонът ми снима 4к видео, както и повечето модерни телефони вече, гопро-тата снимат 4к видео, като цяло си стана стандарт. В момента uhd мониторите са ок като цена и достъпност, qhd скоро ще ги изместят предполагам. Голяма част от мобилните устройства - таблети и телефони вече минават на резолюции над 1080п. Да му мислят хардовете :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   15-10-14 23:52

"А защо да не е лесно да се снима 4к видео ?"

Ами аз мога да споделя само впечатления от личните ми опити за заснемане на 4к-видео. А те са, че човек трябва да е изключително внимателен и прецизен при стабилизацията на камерата и фокуса. Според мен, стативът е задължителен. Най-малката нестабилност води до осезаема загуба на рязкост и детайл, което обезсмисля високата резолюция. Естествено, тези правила важат и при FullHD, но там загубата на рязкост и детайл като че ли не са толкова силно изразени, както при UHD. Същото важи и за дифракцията. Ефектът от нея върху детайла при бленди над 11 е много по-силно осезаем, отколкото при FullHD. На 7Д при бленда 22 изображението се омазва тотално. Ако снимате при много светлина и спазвате правилото за 180 градуса, т. е. снимате на скорост 1/50 с., на 24 к./с., единственото спасение е използването на висококачествени ND филтри, които са скъпи.


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: CaracolStudio   
Дата:   16-10-14 21:22

Преди няколко минути Apple представиха новият iMac 5К диспле с цена в САЩ 2500$ и както каза Тим Кук получавате не само дисплей а и компютър :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: sniffe   
Дата:   17-10-14 17:54

Мда ей го на....http://www.apple.com/imac-with-retina




Публикацията е редактирана (17-10-14 17:54)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »