Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Как да впечатля журито?
Автор: Reginleif   
Дата:   13-09-14 17:51

Извинявам се за внезапното изчезване. Веднага след София отидох на село, а там няма интернет (а обхватът е лош и затова и мобилният интернет не става) и нямаше как да пиша повече по темата, но днес се върнах и ще разкажа долу-горе какво се случи.
Подраних с някъде половин час за интервюто, за да мога да се подготвя психически, но се оказа, че те бяха приключили с детето преди мен по-бързо и ме приеха веднага. Докато изчаквах интервюиращите да си приготвят есето ми и да погледнат снимките бях що-годе спокойна (предварително си бях намислила отговори на някои общи въпроси, които мислех, че може да ми зададат) и в момента, в който оставиха листите на бюрото и ме погледнаха - бам, умът ми беше празен. :D
Питаха ме откъде съм научила за проекта, поинтересувала ли съм се допълнително и защо, защо съм решила да участвам, какво ме е мотивирало. Също така как и защо съм започнала да се занимавам и да проявявам допълнително интерес към фотографията и защо съм решила да кандидатствам точно с това поле на област.
После ме питаха какво възнамерявам да правя със стипендията, как бих я използвала, ако я спечеля.
Междувременно ме питаха въпроси, свързани с теория на фотографията. Например, какво значи например f/1.8 и господинът, който задаваше тези въпроси, ме пита каква е скалата за тази номерация, кое е f/1, има ли по-светлосилни обективи от човешкото око. Последваха някакви други теоретични въпроси, които не мога да си спомня, за съжаление. Попита ме няколко въпроса, свързани с есето ми и изтъкна една грешка, която бях направила там. След което ме пита кое съхранява самите образи, кое ги запечатва. Мислех, че очаква обяснение на механизма (който аз не знам при цифровите фотоапарати), а всъщност искаше само да кажа "носителят на информация".
Питаха ме дали съм снимала себе си, например в огледалото :D
Питаха ме с какво възнамерявам да се занимавам след 12-ти клас, към каква фотография по-конкретно съм се насочила (аз отговорих портретна, архитектурни елементи и градска, като господинът поправи последното с английското му наименование), дали мога да боравя с английска терминология.
От време на време ме питаха какво ме е вдъхновило да направя тази снимка например (и показваха някоя от тези, които бях занесла или които бях пратила още с есето). Конкретно си спомням, че попита защо не снимам лица и защо режа снимките, където би се виждало лицето на човек. Пита ме къде е заснета някоя от снимките и долу-горе това бяха въпросите, свързани с тях. Попита дали съм пробвала да снимам без да гледам през визьора или на дисплея, пробвала ли съм да снимам хора скришно без те да разберат (което вероятно е свързано с есето ми, защото то засягаше подобна тема).
Попита още какъв фотоапарат ползвам, колко добре го познавам ("Можеш ли със завързани очи да боравиш с него?") и коя програма за редакция.
Попита ме как е фотографската група в града, от който съм, още дали се познавам с други хора, които се занимават професионално или просто по-сериозно с фотография.
Сред последните въпроси беше този, за какво ще ползвам ваучера за книжарницата. Интересно беше, че господинът, който беше професионалистът за областта фотография в журито, повикан специално за тези интервюта (той беше този, който задаваше въпросите, свързани с теория), каза, че не ми трябват никакви фотографски книжки, а само тази, която върви с фотоапара, е достатъчна.
И това беше долу-горе всичко.

Благодаря ви отново! [smilie5]
До CDman - така и правя - снимам всичко, което ми хване окото. Благодаря ти :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да впечатля журито?
Автор: jino   
Дата:   13-09-14 18:23

Автор: CDman
Дата: 12-09-14 16:43

...
Относно комисията – вече са ти казали, че това ще ти донесе опит. Вярно горчив, но все пак опит, който ще ти е нужен за да понасяш по-леко някои несправедливости, които живота така или иначе ще ти поднесе.

Бих ти казал вица как се изпитват наши и не наши хора, но в момента няма да ти е смешен...



Това не го разбрах .[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да впечатля журито?
Автор: IDA   
Дата:   13-09-14 19:29

А ти откъде си сигурна, че не си одобрена? Те казаха ли ти това? Може пък да са харесали представянето ти.

От разказаното по-горе стигам до извода, че за да се надява един ученик на успех, се изисква доста сериозна подготовка. Участие на принципа - ще се пробвам, пък ако стане, едва ли има шанс, тъй като летвата явно не е никак ниска. Това е добре, тъй като много ученици най-сетне ще разберат, че само с писане на шестици на кило в училище няма да стане. Срещу тях трябва да има реални знания и умения. Така е и в живота. Силно се надявам и ти да си го разбрала и да знаеш, как да действаш за напред, в случай че решиш да продължиш образованието си.

Още веднъж ти пожелавам успех във всички бъдещи начинания.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да впечатля журито?
Автор: CDman   
Дата:   15-09-14 15:20

Меко казано съм озадачен от някои въпроси.

каза, че не ми трябват никакви фотографски книжки, а само тази, която върви с фотоапара, е достатъчна.


Не мога да си представя някой истински фотограф да го каже особено пък на 17 годишно момиче. Може би той не е чел никакви други книги освен инструкциите на фотоапарата.

След което ме пита кое съхранява самите образи, кое ги запечатва. Мислех, че очаква обяснение на механизма (който аз не знам при цифровите фотоапарати), а всъщност искаше само да кажа "носителят на информация".


Въпроса според мен не е коректен. Не съм съвсем сигурен, но според мен съхраняването и запечатването на образа за дигиталните фотоапарати не се прави от един и същ елемент. Един е при лентовите където светлочувствителния елемент (филма) едновременно възприема, запечатва и съхранява образа.

При дигиталните върху “носителя на информация” (флаш картата) се съхраняват файловете, носещи информацията необходима на софтуера да възпроизведе образа попаднал на матрицата на фотоапарата, а самия образ се възприема (запечатва) от матрицата (светлочувствителния елемент) и посредством софтуера на фотоапарата се записва на съответния информационен носител.

Попита ме как е фотографската група в града, от който съм, още дали се познавам с други хора, които се занимават професионално или просто по-сериозно с фотография.


Това пък каква връзка има с есето ти ?

Стискам палци да те одобрят!


Отговори на това съобщение
 Re: Как да впечатля журито?
Автор: deerstalker   
Дата:   15-09-14 15:44

Много писане има при теб :)
Според чичкото в журито, че е нужна само книжка от фотоапарата - съм съгласен, ама е нужно и много, много снимане (практика).

Отговори на това съобщение
 Re: Как да впечатля журито?
Автор: geokar   
Дата:   15-09-14 16:01

Аз пък не съм съгласен с чичкото от журито, ама никак. Изграждането на естетически мироглед за всяко едно изкуство (доколкото смятаме фотографията за такова) е сложна и продължителна процедура, която изисква доста усилия. Много гледане иска и да се научим да разбираме защо нещо е смятано за добро в световен мащаб, а друго - не. Щракането идва на трето място. Иначе подобна профанация често наднича от това или онова "мнение" и тук, в сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да впечатля журито?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   15-09-14 19:06

Най-големият майтап ще е, ако фотографите от журито влизат във фотофорум [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да впечатля журито?
Автор: bpavlov   
Дата:   15-09-14 22:32


Я кажи, кой е "професионалистът за областта фотография в журито", да го попрепитаме и ние малко [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да впечатля журито?
Автор: steffo   
Дата:   24-09-14 10:17

Безмислено самоограничение е да не се чете!
Без значение за колко гениален се мислиш, няма човек, който може сам да измисли и осмисли всички принципи, правила, които са предъвкани от времето и безброй много хора. Това би значило човек да похарчи цялото си време, да измисли и осмисли нещо, което е вече направено от друг. Вместо това може да стъпи на знанията натрупани от други и да стигне още малко по-далеч.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да впечатля журито?
Автор: ZED   
Дата:   24-09-14 11:58

Едно ще ти кажа. Независимо от резултата от интервюто, ти изглеждаш интелигентно дете и това, което си направила досега ще ти е само от полза. Вече имаш малък опит, който ще ти помогне да продължиш напред независимо от мненията на околните.
Пожелавам ти много успех и не спирай да снимаш :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »