Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: ghostbuster   
Дата:   02-09-14 20:49

Здравейте,
забелязах, че често снимки с еднакви ръчни настройки имат лека разлика в експозицията. Някъде към 1/3 стоп. Забелязвам го като щракам серия без да местя апарата. Резултатът е, че първата снимка е по-светла, останалите вече са си еднакви.


В затвора ли може да е проблема? Апаратът е D7100 и е само на няколко месеца.


Отговори на това съобщение
 Re: Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: qavkata   
Дата:   02-09-14 21:46

Ами ако си на метрично мерене, тялото взима информация от целия кадър и осреднява експозицията...и от там може да се наблюдава разлика, тъй като и най малките промени биха "подлъгали" апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: GenaDP   
Дата:   02-09-14 21:47

Блендата.
Направи същото при макс. отворена бленда и няма да имаш разлики.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: chepkata   
Дата:   02-09-14 21:50

GenaDP [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: mihalo   
Дата:   03-09-14 01:12

Ако това е вярно, тогава, питам се, колко са ръчни "ръчните" настройки, щом не можеш да контролираш точно експозицията /никой да не ми прави забележка, че правилният термин е "експонация"/?

Шегувам се. Но не съвсем :) В повечето, да не кажа в почти всички случаи експозиционната грешка от 1/3 е нищожна спрямо грешките от идеен произход.

Ползвам "М" режима само когато не мога да се изхитря да "излъжа" апаратчето. Така избягвам носенето на светломер /модерният термин е "експозиметър"/. Останалото е... да кажем, имитация на знания :)

Не съм се родил прав.


Отговори на това съобщение
 Re: Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: chukov   
Дата:   03-09-14 09:34

Рано или късно се стига до работа в ръчен режим
Колкото и усъвършенствани системите за мерене, 2 пъти едно и също не мерят :-) Най-добре е ти да контролираш процеса.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: GhostBuster   
Дата:   03-09-14 09:56

mihalo написа:

> Ако това е вярно, тогава, питам се,
> колко са ръчни "ръчните" настройки,
> щом не можеш да контролираш точно
> експозицията /никой да не ми прави
> забележка, че правилният термин е
> "експонация"/?

Нямам никакви претенции да знам термините. Но съм сигурен, че съм на ръчни настройки. Едни и същи бленда, скорост, WB и ISO ползвам. Деактивирал съм d-light. Какво още да проверя?



Публикацията е редактирана (03-09-14 09:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: chukov   
Дата:   03-09-14 10:11

На какъв режим е завъртяно копчето А, S, M ?

Отговори на това съобщение
 Re: Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: GhostBuster   
Дата:   03-09-14 10:20

chukov написа:

> На какъв режим е завъртяно копчето
> А, S, M ?

На M естествено.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: qavkata   
Дата:   03-09-14 10:30

Много е важно дали е в студио с контролирана светлина или на вън с естествена? Ако е на вън това е нормално, все пак силата и топлината на светлината се променят постоянно и от там информацията, която достига до матрицата. Но ако е в студио, може проблема да е във времето на презареждане или не качествени лампи на светкавиците. При "евтините" марки светкавици си наблюдава често не еднаква мощност при последователни снветвания.
Но при разлика 1/3 стопа това според мен не е фатално и при последвалата обработка ще го компенсираш.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: bluebird81   
Дата:   03-09-14 14:18

Аз преди няколко години имах подобен проблем с D90 и AF-S Nikkor 18-55/3.5-5.6 G VR. При снимане на f/5.6 и ръчно зададени скорост и ISO при еднакви светлинни условия имаше разлика около 1/3 стоп на 18 мм и на 55 мм. Оказа се, че това е нормално за този обектив. Кен Рокуел го е обяснил на този линк, сложил е схема за различни фокусни разстояния за Falloff (darkened corners):

http://www.kenrockwell.com/nikon/18-55mm-vr.htm


Лошото е, че не се оправя и след автоматичните корекции за винетиране в Lightroom за този обектив конкретно.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: Ирник   
Дата:   03-09-14 14:43

Диафрагмата не затваря еднакво. Една от вероятните причини.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: mihalo   
Дата:   03-09-14 23:55

Притесняваш се дали има проблем със затвора? Малко вероятно е.
По-скоро е това което казва Ирник. Направи ли теста за който съветва GenaDP? С друг обектив има ли я същата грешка? Ако нямаш друг можеш да махнеш твоя и на някое полутъмно местенце да намериш опитно подходяща скорост за да не е преекспониран кадъра и да направиш 3-4 серии. Само гледай светлината да е постоянна. Например ел. крушка, но само от старите, тези с нажежаема жичка, не от енергоспестяващите. Ако грешката още я има, по-възможно е някое бъгче в софтуера. В тази връзка с последния за модела фирмуер ли си?

Понякога, между ламелите на диафрагмата попада смазка и я прави "мързелива", т.е. затваря се по-бавно от предвиденото.

А това:
> Ако това е вярно, тогава, питам се,
> колко са ръчни "ръчните" настройки,
> щом не можеш да контролираш точно
> експозицията /никой да не ми прави
> забележка, че правилният термин е
> "експонация"/?

всъшност не е насочено към теб. Глупаво съм го написал, съжалявам! Чисто теоритично е. Имах предвид, че при ръчни настройки фотоапаратът трябва да изработва точно зададената експозиция с допуск не повече от 1/6 диафрагма, иначе се обезсмисля идеята за ръчен контрол.



Публикацията е редактирана (04-09-14 00:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Разлика в снимките при еднакви ръчни настройки
Автор: GhostBuster   
Дата:   04-09-14 08:25

Пробвах съвета на GenaDP. Но сложих камерата на статив за да са абсолютно идентични кадрите. И с малка и с голяма бленда няма разлика. Но честно казано не знам дали е от статива или от "настроението" на апарата. В предишните ми опити от ръка имаше ~90% застъпване. Но и това ми се струва странно защо трябва да е така. Като че ли леко по-тъмните като цяло кадри апаратът се опитва да компенсира все едно е на автоматичен режим. И като се сравнят общите участъци на двата кадъра се вижда, че по-тъмният кадър е малко по-светъл. От друга страна като щракам на серия от ръка винаги, ако има проблем то той е в първия кадър. И ако не ме лъже паметта така се получаваше и при предишния ми апарат.

Тези неща съм ги забелязвал в процеса на работа със всички обективи, които имам и не са ми били фатални. Явно ще трябва да направя "по-лабораторни" тестове за да изолирам проблема. Но и той не се появява винаги така че сигурно ще мине време докато се приближа до вероятната причина.

Благодаря за насоките, които ми дадохте!


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »