Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: boni   
Дата:   02-09-14 15:14

Здравейте, колежка има проблем с файлове от Д800 - сватбени снимки. Не се отварят. Аз също пробвах разни варианти, но не става. Явно нещо е счупено при записа. От рийдъра въобще не се виждала картата, през апарата ги е изтеглила. Ако някой може да помогне. Ето един файл за проба :

https://dl.dropboxusercontent.com/u/8099445/DSC_3925.NEF

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: lorddemonic   
Дата:   02-09-14 15:25

Пробвах с това
http://owl.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/fix_corrupted_nef.html#win

Не става :(

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: virosh   
Дата:   02-09-14 15:28

@boni, файла който си дал е тотал-щета.
Ето как се разпознава:
~:$ file DSC_3925.NEF
DSC_3925.NEF: data

А ето как трябва да се разпознава:
~:$ file DSC_0552.NEF
DSC_0552.NEF: TIFF image data, big-endian

Хвърлих му едно око и с HEX редактор. Изглежда така сякаш хедъра с метаданните го няма. Ще пробвам нещо и ако успея да му закача хедър от друг NEF ще ти пиша.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: mravunko   
Дата:   02-09-14 15:30

По-скоро трябва да се пробва с програма за възстановяване, когато картата е в апарата или в рийдъра, а не да се свалят файловете и после да се мъчат.
Може да пробва и да се копират от единия слот на другия, ако случайно апарата ги чете и успява да ги визуализира на дисплея.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: cicomanco   
Дата:   02-09-14 15:33

А някой да знае за плъгин към шопа с който да се отварят файловете на Д810? Сега ги минавам през ДНГ и си е бая мотане...[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: Тед   
Дата:   02-09-14 15:36

" хедъра с метаданните го няма" - това е проблемът.
И аз това констатирах.

Рикавъри на картата...но мисля няма да помогне. Файл има, ама вътре не е наред, не е записан правилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: allyx   
Дата:   02-09-14 15:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: virosh   
Дата:   02-09-14 15:59

Мдаа. Файла си е омазан и то доволно. Помъчих няколко неща, но не става. Може би както каза @allyx побитово копие на картата и след това софтуер за възстановяване от копието.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: mihalo   
Дата:   02-09-14 19:05

Със "Zero Assumption Recovery" успях да си възстановя повечето кадри от една скапана хардуерно карта. Бяха .JPG, не знам дали това е важно.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: CDman   
Дата:   03-09-14 09:23

Според мен сте поели в грешна посока т.е. проблема е друагде.

Ако една и съща карта НЕ СЕ ВИЖДА през кард слота на риййдър, а се чете от слота на фотоапарата значи най-вероятно има проблем в контактуването на някоя от контактните ленти на картата. Лошия контакт идва от окисляване и дава непредвидими резултати при четене.

Според мен трябва картата да се заключи за запис, после да се почистят контактните повърхности с контактен спрей и след това няколко пъти да се копират файловете в отделни директории. Ако поне в едната някои от файловете се четат (отварят) значи проблема е в контактите между картата и картовия слот.

Ако е възможно със същия фотоапарат да се направят снимки на друга карта и да се види дали ще възникне същия проблем.

Успех !


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: hose   
Дата:   03-09-14 11:38

ако апарата ги чете - значи са там, няма страшно

пробвайте от друг четец или както каза някой - копирайте от единия слот на другия - явно има такава опция, аз не съм работил с 800

може да пробвате и през друг апарат

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: tuizzl   
Дата:   03-09-14 12:22

Ако камерата е с две карти, пробвайте от менюто да копирате от едната и да прехвърлите на другата.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: boni   
Дата:   03-09-14 13:31

Благодаря на всички, но нищо не става, картата е изпратена вече в Итема-В:) Дано да се спасят снимките, че колежката е силно притеснена, тъй като клиентите са били много взискателни и в картата са сватбени снимки с роднини и приятели от цял свят. Тази случка ми напомня за пореден път, че ползването на апарати с два слота и записването на джепег архив(за всеки случай) на втория слот е много полезна опция...

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: Seifi   
Дата:   03-09-14 13:53

А пробвано ли е на друг компютър да се свалят снимките, да не е омазано нещо по операционата система.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: mihajlov2   
Дата:   03-09-14 14:00

Извинявам се, а каква е марката и моделът на проблемната карта? Напълно осъзнавам, че нито една карта не застрахована от подобни проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: boni   
Дата:   03-09-14 14:06

Sandisk 16GB и са проблемни 2, но от едната само няколко файла не се отварят, другата е тотална щета. Останалите са ОК.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: allyx   
Дата:   03-09-14 14:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: BOZO   
Дата:   03-09-14 16:39

Аз съветвам картата изобщо да не се вади от камерата при преточване на файловете.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: philip   
Дата:   25-09-14 11:21

Не знам защо загубихме Allyx като потребител, но в тази тема бе дал изключително ценен съвет, цитирам по памет:

"Не редактирайте и не трийте снимки в апарата, а само след като ги прехвърлите на компютъра!"

Повече от година ползвам една 32GB Transcend CF 1000X и дълго време нямах грижи, но напоследък взеха да се появяват тук-таме дефектни файлове... Тази неделя обаче при едно пътешествие, на което пак реших да икономисвам след 3 дена щракане и доста пълна карта (~700 RAW) след изтриване на пореден кадър и може би бързо изключване се появи съобщение, че няма достъп до картата или нещо подобно...[smilie4] Теглих на ум 1-2 дълги на апарата и картата, смених я с друга и продължих с тайната надежда, че не всичко е изгубено.[smilie11]

Като се прибрах сложих картата в четец и Win 7 я разпозна като неформатирана... След 1/2 ден търсене в Google и експерименти с 2-3 free download програми, дето всъщност не са free открих програмката PhotoRec , която извади дори и изтритите снимки. Разбира се пак имаше дефектни файлове, повечето от които IrfanView обаче прочете без проблем и записах в JPEG формат.[smilie25]

Така че Allyx е много прав: Не трийте снимки в апарата, за да нямате проблеми с картите![shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за отваряне на проблемен файл
Автор: grach   
Дата:   16-10-14 16:21

Много благодаря на последния потребител за ценната информация [beer].

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »