Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Кой е За?
Автор: тьма   
Дата:   30-08-14 07:12

Обявявам бойкот на всички снимки с надписи на английски, независимо от качеството им /разбира се, чуждите автори са изключение/

Форумът е български!
Българи, няма да повтарям нито Паисий, нито Вазов, но ако притежавате капка гордост, пишете на родния си необикновено изразителен и красив език! [smile]

 Re: Кой е За?
Автор: JoeSatriani   
Дата:   30-08-14 07:46

Аз лично съм за, но бойкот е твърде крайно. Има ситуации където е допустимо.
Виж, ако е сниман примерно пейзаж със залез над Копривщица и заглавието е "beautiful sunset" [smilie5] , или поредната гола мацка на "chair"..
 Re: Кой е За?
Автор: тьма   
Дата:   30-08-14 07:57

Има резон, но все пак..[smile]

 Re: Кой е За?
Автор: lorddemonic   
Дата:   30-08-14 08:19

Има кво ? Паисий резон му е била любимата думичка ...
 Re: Кой е За?
Автор: realnoncho   
Дата:   30-08-14 08:44

Предлагам и като видиш някъде надпис на чужд език да си затваряш очите [smilie25]

Никой не може да ми се меси, ако за някоя снимки ми е застанала перфектно чужда фраза, да си я преправям.
 Re: Кой е За?
Автор: mitre87   
Дата:   30-08-14 08:48

ТЬМА е права. Но, това правило е в прерогативите на админите. Сега ще последва гнева на фанариотите...
 Re: Кой е За?
Автор: vanquished   
Дата:   30-08-14 09:15

Ако авторът е чужденец и може да пише на чужд език, това е дискриминация към българите. Как се изроди това малцинствата да имат право, а мнозинствата да се съобразяват с тях или да спазват закони, които малцинствата незачитат?



Публикацията е редактирана (30-08-14 09:17)
 Re: Кой е За?
Автор: ivo70   
Дата:   30-08-14 09:20

[cool] [cool] [cool]
 Re: Кой е За?
Автор: J0R0   
Дата:   30-08-14 09:38

тьма, я си гледай региона, дето половината надписи са на руски и българите лятос си кълчат езика за да угодничат. На своите съграждани разкажи за Паисий.
 Re: Кой е За?
Автор: Saxon   
Дата:   30-08-14 09:52

Само за английския ли важи?
А за надписите на Полски, Френски, Чешки, Руски, Испански обявяваш ли бойкот?
 Re: Кой е За?
Автор: twisterche   
Дата:   30-08-14 10:02

На мен ми харесва идеята, макар и неосъществима в български форум. Трябва да имаме по-голямо уважение към езика ни и да се опитваме да го използваме на 100%, а не да заместваме дадена дума с "английска" напр. Има достатъчно думи в българският език с който можем да заместим дадена "английска" дума. Но пък демокрация всеки има право да си прави каквото си поиска, дори и да има наложени правила. [cool]
 Re: Кой е За?
Автор: sky-fan   
Дата:   30-08-14 10:16

Понякога чуждиците или написано на АнгиЛиискИ заглавие изразява много по-точно от написано на Български такова. Или с други думи едно дълго изречение на Български може да се напише примерно с 2-3 думи на english.
 Re: Кой е За?
Автор: marchello   
Дата:   30-08-14 10:29

[smilie23] поредната тъпа тема от тъма [smilie23] изгонете я вече [smilie18] или я изгорете на кладата [smilie25]
 Re: Кой е За?
Автор: quazimodo   
Дата:   30-08-14 10:43

Да-а! Тотално превъзходство на поколението родило се около най-новата "историческа" дата 10/11/89 [smilie5]!

 Re: Кой е За?
Автор: DeDomus   
Дата:   30-08-14 10:53

sky-fan дай направо да минем на английски тогава, за кво ни е тоя тромав български... [smilie5]
 Re: Кой е За?
Автор: ivo70   
Дата:   30-08-14 11:21

А по чуждите форуми на БЪЛГАРСКИ ли пишете?[smilie11]

 Re: Кой е За?
Автор: paolo_n1   
Дата:   30-08-14 11:21

DeDomus ако знаех английски никога нямаше да говоря на Български..А за големите родолюбци тук къде бяхте когато разпродадоха вичко във мизерната ни държавица на англо говорящите?Виж ти кви патриоти имало тук ,гледаш и невярваш на очите си :)))))))

 Re: Кой е За?
Автор: Kalimas   
Дата:   30-08-14 11:23

А защо просто, не помолим хората, които си кръщават снимките на чужди езици, да слагат по един превод на български в коментара?

Не всички знаем английски, френски, немски, руски и д.р. на куп. :)
 Re: Кой е За?
Автор: Slivenski   
Дата:   30-08-14 11:25

Езици трябва да се учат! Езици! [smilie18] [smilie18] [smilie18]


[beer] [smilie21]
 Re: Кой е За?
Автор: ivo70   
Дата:   30-08-14 11:29

Е що англичаните не учат БЪЛГАРСКИ че да им говорим, и да ни разбират? [smile]

 Re: Кой е За?
Автор: Slivenski   
Дата:   30-08-14 11:34

Отговорът на въпроса е - защото английският се е превърнал в международен език, така или иначе. Ние може да си обичаме е пазим езика, но трябва всеки човек в България да говори и английски... поне. А по мои наблюдения, младите хора у нас вече доста добре се оправят на английски. Проблем има по-старото поколение. :-)
 Re: Кой е За?
Автор: ivo70   
Дата:   30-08-14 11:39

Съгласен, но поне тук във форумите да уважаваме себе си.
[beer]

 Re: Кой е За?
Автор: Slivenski   
Дата:   30-08-14 11:44

Не мисля, че да си озаглавиш снимката на някакъв чужд език е израз на неуважение към българския. В крайна сметка, има изискване да се пише на кирилица, което се спазва от всички. А беше голяма борба и за това преди години, когато се въведе. Ако някаква песен на английски, руски или френски ме е вдъхновила да направя дадена снимка, защо заглавието на снимката да не е на същия език? Ами ако сложа японски йероглиф, лошо ли ще е? :-)
 Re: Кой е За?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-08-14 11:45

Aко вместо заглавие сложа клип, музикален, с който свързвам кадъра, дали ще бъде бойкотиран??? Има стотици такива, които са доста добри и заслужават гласуване.
 Re: Кой е За?
Автор: deerstalker   
Дата:   30-08-14 12:13

[smilie23]


https://photo-forum.net/static/forum/2014-08/tspa3420.JPG





Публикацията е редактирана (30-08-14 12:17)
 Re: Кой е За?
Автор: petial   
Дата:   30-08-14 12:13

Все пак става въпрос за заглавие - това си е авторско виждане! Всеки има право на творчество, не трябва да се налагат такива норми. Хубаво ще е да има и превод, но все пак автора си решава.
Обаче ми е омръзнало да се обръща по-голямо внимание на заглавието от колкото на снимката - няма ли какво друго да коментирате. Заглавието или усилва усещането от снимката или - не, но тя може да съществува и без него. Ако ще коментирате - намерете нещо по-смислено! Търсите под вола теле.
Коментарите обаче трябва да са на кирилица, аз не чета такива които са на български и с латиница - това ми идва извратено [smile]
 Re: Кой е За?
Автор: Lycan   
Дата:   30-08-14 12:24

кърмъзъ пешкир пишлеме у коджа франсез фукара кютек :)
 Re: Кой е За?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   30-08-14 12:25

Свободна държава,ще си слагам надписи на какъвто си искам език.Боли ма шнорхелът,кой щял бил да ме бойкотира.И то,особено от хора,дето природата тях ги е бойкотирала, още при създаването им!



Публикацията е редактирана (30-08-14 12:27)
 Re: Кой е За?
Автор: fotorafi   
Дата:   30-08-14 12:26

ПОДКРЕПЯМ !!!
 Re: Кой е За?
Автор: philip   
Дата:   30-08-14 12:41

Тъма, принципно съм за, обаче:

- заглавията на английски под снимките носят популярност на сайта и в международен аспект.... затова и тук има поне няколко чужди автори, които пускат далеееч по-хубави снимки от моите[smilie18]

- тъй че поради горните съображения не съм за бойкот[smilie8]

П.П. Сетих се и още нещо: От гледна точка на SEO, колкото по-точно заглавията отговарят на съдържанието в кадъра, толкова по-добре!



Публикацията е редактирана (30-08-14 13:43)
 Re: Кой е За?
Автор: Gravolez   
Дата:   30-08-14 12:57

Аргументи за свободни държави и прочее не важат, тъй като форумът е частна собственост. Но аз съм против такива ограничения. Такива призиви са породени от някакви виждания от сорта на моята култура и традиции са по-добри от твоята култура и традиции, защото съм израстнал с тях. Специално заглавията на снимките пък трябва въобще да се направят незадължителни, защото ми писна да слагам интервалче в полето всеки път като качвам снимка.
 Re: Кой е За?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   30-08-14 13:08

Не важат викаш? Баш си важат,останалото си е дискриминация и някакво смешно сидероидно желание.Българинът умира да налага ограничения и това е свързано с някакъв комплекс (всъщност не е само един).
 Re: Кой е За?
Автор: Gravolez   
Дата:   30-08-14 13:22

Не важат естествено. Мога да си направя форум в който се пише само на морзова азбука и да банвам, всеки който не пише така. И ще си е законно. Тва е все едно да дойде някой на гости в нас и да си праи квото иска - няма как да стане.



Публикацията е редактирана (30-08-14 13:23)
 Re: Кой е За?
Автор: localhost   
Дата:   30-08-14 13:25

Хубавото на форума е, че глупостите са си на български. Иначе и малкото чужденци качващи снимки тук ще избягат [smilie18]
 Re: Кой е За?
Автор: philip   
Дата:   30-08-14 13:32

localhost [smilie24]

 Re: Кой е За?
Автор: uri64   
Дата:   30-08-14 13:39

Всяка крайност, независимо от това, че почива на някакво зрънце смисъл, си остава ...крайност
Принципно не е добре да се мяташ между крайности.
 Re: Кой е За?
Автор: ggreg   
Дата:   30-08-14 14:05

Често при използването на чуждици има някаква "заигравка" с езика, игра на думи. Нямам против такава игра, стига автора да я дублира и опита да я обясни с думи и на български. Знам, че ще е трудно, но искам и аз да разбера "вица" :)
 Re: Кой е За?
Автор: IsoIv   
Дата:   30-08-14 14:26

Не виждам какъв е проблема с имената на снимките.Всеки има право да си ги кръщава както си иска,на какъвто и да е език.Това че на някой не им е угодно,да не гледат имената,а само снимката.Все пак сайта е за фотография,а не за уроци по бълграски език,морал и тн.Нека си снимаме и да си гледаме кефа[shtrak]

 Re: Кой е За?
Автор: localhost   
Дата:   30-08-14 14:47

А освен това понякога и най-големият 'арт' в снимката е самото заглавие [smilie5]
 Re: Кой е За?
Автор: allyx   
Дата:   30-08-14 15:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой е За?
Автор: JoeSatriani   
Дата:   30-08-14 15:02

What? Oh No!

Ко? Не! [smilie5]
 Re: Кой е За?
Автор: allyx   
Дата:   30-08-14 15:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой е За?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-08-14 15:11

А, има и тук-там някой наистина чужденец или пък работещи фотографи в чужбина. Те как да са на български?
Поне 10 автора тук ми идват наум, които са отлични откъм кадри и идеи и реализация, и те имат кадри на английски, испански и др. Няма как да бъдат подминати.
Темата е странна, има си своите идеи, но може и да се прескочат такива неписани правила.
 Re: Кой е За?
Автор: Slivenski   
Дата:   30-08-14 15:33

Като си говорим за богатство на езика, трябва много уточнения да направим. Например: кое броим за дума?

Да вземем английския глагол „speak“ (говоря) – в минало време този глагол се спряга като „spoke“ в минало просто и „spoken“ в минало перфектно. Това отделни думи ли са? В една от последните редакции на Мериам-Уебстър има около 470 000 ентрита ;-)). Отделно – английският език е принципно германски, но след норманското нашествие през 11 век, той възприема много френски думи, които пък повечето идват от латински. И така нататък.

Същото става и с българския език, в който в момента има множество думи с турски, гръцки, руски, английски, френски и кой знае още какъв произход. Но това е най-нормалното нещо – езиците се развиват и търпят промяна с течение на времето. И всъщност тенденцията е към опростяване. Това нито трябва да ни плаши, нито да ни кара да си мислим, че не уважаваме и пазим езика си.

В българския език, поне доколкото съм чувал, има около стотина хиляди думи.

[beer] [beer] [smilie21]


п. п. поправих си техническа грешка - не 270, а 470 хиляди... сори! :-))



Публикацията е редактирана (30-08-14 15:39)
 Re: Кой е За?
Автор: nyamago   
Дата:   30-08-14 15:36

Бойкот (каквото и да значи тази думичка) е никому ненужна крайност. Иначе и аз съм за повеече (и по-правилен!) български.

Не знам технически как става 'бойкотирането', но бих 'бойкотирал' (примерно като не гласувам) снимки със заглавия на ЛОШ английски. Тромави и несръчни буквални преводи на българско мислене, или добре преписани - но не на място сложени английски фрази, или просто грешен правопис или граматика. Но за такива неща бих 'бойкотирал' и лош български.

А с твърди правила езиковата полиция би имала тук много проблеми и с хумористичното, преднамерено използване на неправилни форми като популярните 'ся' (сега), 'ко' (какво", гоуф (Голф) и пр. Това не бих бойкотирал, дори ме забавлява. И може да се случи на всякакъв език...

Изобщо - сложен въпрос [smilie11]
[beer]
 Re: Кой е За?
Автор: falcon   
Дата:   30-08-14 15:37

Против[cool]
 Re: Кой е За?
Автор: disappointed   
Дата:   30-08-14 18:07

булшит
 Re: Кой е За?
Автор: h_bio   
Дата:   30-08-14 18:21

За Паисий не знам, но Вазов със сигурснот е владеел и чужди езици. Не виждам какво лошо има в това. МНого е нискочело да смяташ, че с бойкот на английския ще направиш себеси или
форума по-български.[smilie23]

Да сменим и заглавието от photo-forum.net
на фото-общност.бг



Публикацията е редактирана (30-08-14 18:23)
 Re: Кой е За?
Автор: allyx   
Дата:   30-08-14 18:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой е За?
Автор: tuizzl   
Дата:   30-08-14 19:57

Еми така е като ви е беден речника и не се сещате как е думата на български или ви мързи да проверите в речника си пишете на английски. Българския е много по-богат език от английския и по-труден за учене. Английския език граматически е много лесен в сравнение в българския, затова може би е международен език. Казвам го от личен опит понеже съм учил руски преди, а сега уча немски и мога да ви кажа, че английския е най-простия език за заучаване няма нищо интересно нито в граматиката, нито в думите.
 Re: Кой е За?
Автор: allyx   
Дата:   30-08-14 20:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой е За?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   31-08-14 03:06

ахАй! брОдурс енд систУрс.. айляк дЪ идею, бут тьй кату На туѝ алл нанайси бУдлива тел енд еврибари си язди магари, ис педдър то би ихтернарицални.

сол, ай ем гоин тО рипорт то некУлцина пипУл .. тО сии кво дей финк [cool]
 Re: Кой е За?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   31-08-14 11:37

Малко е комично,защото има мнения (да не кажа постове),които подкрепят тезата на аФторката,а са неграмотно написани.Напр.масово се пропуска пълнияТ член.Ако не знаеш,къде да си сложиш члена,защо въобще ми обясняваш,колко е богат българският език?
 Re: Кой е За?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   31-08-14 13:56

на члена му слагаш "Ди" отпред и .. става массив.

Аз съм за българските заглавия. Има много предимства. Мога да влезна в люта аргументация и спор с всеки Фоб.

.. и понеже тука много артисти - един не съм чул да говори добър английски. Това е някаква българска артистична фобия.

[smilie5]
 Re: Кой е За?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   31-08-14 14:59

Ама разбира се. Всеки Фил умира да спори, колкото и безсмислена аргументация да има[smilie3]
 Re: Кой е За?
Автор: nyamago   
Дата:   31-08-14 16:08

> .. и понеже тука много артисти - един не съм чул да говори добър английски...

Как, бе?! Английският им е матерен! (Вероятно от руския глагол 'материть', 'материться')

[smilie25]
 Re: Кой е За?
Автор: rafata   
Дата:   31-08-14 16:36

определено тая тема грабва приза най-клета тема в категорията KLETAMAJKABALGARIQ!!!11111115151

за какъв паисий, за какъв вазов изобщо говорим тук? и преди някой да запищи как 'ние сме българи', 'трябва да се гордеем'и - ерго - възпроизвеждаме с всяка въздишка българската (колко хиледно-милионно годишна беше, че все се бъркам?) култура, моля, нема нужда.

грамотността и образоваността не са въпрос на българщина. разделението българско-небългарско е съвършено неадекватно и просто смешно. виж, тъпо-умно, просто-интелигентно, диво-културно е друг въпрос. но това няма общо с никакъв вазов.

впрочем, съветът ми за хората, които говорят такива неща (защото те най-често 1/ пишат неграмотно и 2/ не са чели книга след мъчителната 'задължителна'литература в гимназиалния курс, която (о, случайност на случайностите) е доминирана именно от вазов) е да вземат да попрочетат едно и друго, щом желаят да задават тон на останалите от позицията на някакви вездесъщи по духовните/хуманитарните въпроси.

едничкото нещо, което ме натъжава до безобразие в тази страна е колко много от нейните обитатели са се залостили в митологемите на българското с такова опорство, че сякаш друго ценно в тоя живот няма. тъй че се оказева, че дали ще става дума за изкуство, трактори, кафе, пържени яйца или двигатели с вътрешно горене, паисий и вазов са винаги на не повече от три изречения разстояние. защото if all else fails (екскюз май френч), винаги може да си кажем за паисий и да се утешим за всичкото дефицит, в което се давим.

мъка.
 Re: Кой е За?
Автор: BEYA   
Дата:   31-08-14 16:48

България е съвременна дършжава.На какъвто език искаме можем да си пишем.Нека да не се ограничаваме в нищо.Ако знам китайски ше пиша на китайски,върос на време е...[smile]
 Re: Кой е За?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   31-08-14 17:13

rafata изкърти с това есе. Браво!

Ми да, клета е! В малките периоди, в които не е била е имало българщина. Всъщност, всеки народ, нация, държава се е развивал благополучно около ценности. Какво по-ценно от езика?

Изключително важен и глобален въпрос - Как възприемаме нациналността в този глобален свят?

И дали един форум, трябва да е преди всичко обособен в този смисъл? (не че не е.., далеч съм от заблудата, че масово се пишат заглавия на чужди езици)

Лошото в другото заглавие (не българското), е че подсилва, изкривява или копира "съдържанието" си. Копирането .. всички сме се наяли и нагледали достатъчно, не е чак толкова ценно. Не и за нас като "съдържание".
 Re: Кой е За?
Автор: M_D   
Дата:   31-08-14 17:22

Добър английски? Че тука се броят на пръстите на ръцете тия, дето пишат грамотно на български... [shtrak]
 Re: Кой е За?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   31-08-14 17:32


https://photo-forum.net/static/forum/2014-08/hryg6038.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/152/1409043695_img778.jpg



https://photo-forum.net/i/1856662


[shtrak]
 Re: Кой е За?
Автор: jino   
Дата:   31-08-14 17:44

Смешно е понякога като гледам бози с претенциозни заглавия.
 Re: Кой е За?
Автор: jino   
Дата:   31-08-14 17:46

Коментарът ми не беше към горната снимка.
 Re: Кой е За?
Автор: J0R0   
Дата:   31-08-14 19:06

А ей такива заглавия на какъв език се броят?
Ще ги бойкотираме ли?
[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Кой е За?
Автор: falcon   
Дата:   31-08-14 20:25

[smilie18] [smilie18]
 Re: Кой е За?
Автор: vladis   
Дата:   31-08-14 20:46

Точно "бойкот" да се обявява на заглавия на английски е малко странно [beer]
 Re: Кой е За?
Автор: gml   
Дата:   31-08-14 21:23

Аз съм 'за' да се порицават заглавия, за които няма никаква нужда да са на чужд език.

Ако някой си кръсти снимката Dolce Vita или Deja Vu, това може да е напълно оправдано.
Това са понятия, които и без това са заимствани от други култури.
И на бълграски да напишеш Долче Вита, то пак си е чуждо понятие.

От друга страна, Beautiful Sunset и тем подобни са пълни тъпотии.

Езикът е боравене с понятия.
Там където си израснал имат понятие за sunset: казва се залез.
Да използваш sunset пред българска публика е все едно да говориш на английски с майка си.
Откъде идва този подтик ??

Още по-смешно е когато чуждоезичното заглавие е буквален превод на българско понятие.
В този случай, то е неразбираемо на чуждия език, независимо че е написано на неговата азбука.
Пълна смешка.

Та така.
Пожелавам на тези, които гледат много чужди филми, да събудят.
И също така да си отговорят на въпроса на кого говорят с техните снимки.
Ако искат да ни кажат нещо на нас, тогава да ни го кажат на нашия език.
Гарантирам, че само в изключителни случаи нашият език няма да е достатъчно изразителен.

https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/011.gif




Публикацията е редактирана (31-08-14 21:27)
 Re: Кой е За?
Автор: something   
Дата:   31-08-14 21:51

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/p526x296/10635955_10152639156484183_...
 Re: Кой е За?
Автор: BOZO   
Дата:   31-08-14 22:21

Предлагам на авторката на темата в знак на протест да изпълни и публикува тук една серия еротични селфове, като така остро ще подчертае бойкота си.
*Под еротични да се разбира вулгарно-еротични.
** Всички да бъдат със заглавия на български.
 Re: Кой е За?
Автор: Ирник   
Дата:   31-08-14 22:26

Тьма, подкрепям.
 Re: Кой е За?
Автор: axlastro   
Дата:   31-08-14 22:32

Не съм съгласен. Заглавието може да е 20140713.JPG , ако авторът смята, че то най-точно представя смисълът на творбата му.
 Re: Кой е За?
Автор: bairi100   
Дата:   31-08-14 22:36

Аз редовно им се карам в ефир,на слагащите странни инострански заглавия.Тъй че съм ги забойкотирал отдавна[cool] Бай дъ уей,грях не срам, имам и аз една,две чуждоезиково узъглъвйени [beer]
 Re: Кой е За?
Автор: nsirakov   
Дата:   01-09-14 10:21

тьма написа:

> Обявявам бойкот на всички снимки с
> надписи на английски, независимо
> от качеството им /разбира се,
> чуждите автори са изключение/
>

Дрън дрън....

Аз пък обявявам бойкот на тЪма...
Няма да е отразявам по никакъв начин....
 Re: Кой е За?
Автор: kvakioh   
Дата:   01-09-14 10:55

Най-странното, което никой не коментира, явно се харесва повече от чуждите езици е "!!!", или "!!!!!" или !!!!!!!" като коментари, което може да значи всичко...
 Re: Кой е За?
Автор: IDA   
Дата:   01-09-14 11:23

Напълно съм съгласен с GML. Едва ли би могло да се каже по-точно. Аз съм също 'ЗА' това, да се порицават заглавия на чужди езици, които са буквален превод от български. Те показват само, колко е прост, невеж и комплексиран техният автор, след като не може да намери по-удачен начин да се направи на интерсен пред своите сънародници, освен да се прави на жалък клоун имитирайки чужденците.

Българският език, както и всички езици търпи развитие. В него непрекъснато навлизат чуждици, което е нормално. Въпросът е, как се ползват те. Ако те нямат точен и недвусмислен еквивалент в българския език или техният описателен превод на български звучи смешно и нелепо (пример: "драсни пални клечица", вместо кибрит), то употребата на тези чуждици е напълно оправдана. Вече дори съществуват и речници за такъв тип чуждици.

Ако обаче дадена чуждоезична дума или фраза има точен и недвусмислен еквивалент на български, употребата и в българската реч си е чиста проба просташка байганьовска комплексарщина и гавра с родния език. Ето ви примери за такива чуждици:

What the fuck ... (WTF) = Какво по дяволите ...
Read the fucking manual (RFM) = Прочети си ръководството
ивент = събитие, мероприятие
пърформанс = представление
реимбурсирам (средства) = възстановявам (средства)
шутър лаг = време на реакция (на затвора на апарата)

И един особено фрапиращ и трагикомичен пример, който се ползва масово от бизнесмени, експерти и политици и особено от журналисти, които уж би трябвало да дават пример за грамотност:

Силиконовата долина = Силилициевата долина.

Английското понятие "silicon" е химическият елемент "силиций", който е в основата на съвременните силициеви полупроводникови технологии и който е дал името на Силициевата долина в Калифорния, САЩ. Докато "силикон" е веществото, което много иначе красиви български момичета си имплантират в гърдите, за да изглеждат като проститутки.

И така, дали ще ползвате грамотно родния си език, дал чрез своята писменост култура на милиони европейски граждани и признат от ЕС за официален език на съюза или ще се изживявате като жалки езикови проститутки, предизвикващи снизходителна насмешка сред целия цивилизован свят, както бай Ганьо в театъра, изборът си е изцяло ВАШ!

 Re: Кой е За?
Автор: DeDomus   
Дата:   01-09-14 11:43

IDA [smilie24]
 Re: Кой е За?
Автор: RepoMan   
Дата:   01-09-14 11:45

IDA [smilie24]

Автор: allyx
"Тъй като българския език е сравнително беден на думи(около 4 пъти по-беден от английския), хората, които са учили и ползват всекидневно английски, е нормално да им идват по-точни думи на въпросния език, отколкото на български. Не виждам нищо лошо и неуважително в това. В крайна сметка това е езика на света и най-вече - на Интернет, и който не го е научил досега е единствено в негов ущърб."

Склонен съм да поспорим, понеже за всяко нещо, почти, българския си има аналог, при това не само контекстови или смислов, ами директен, просто не фигурира сред книжовния език. Това, че техните учени езиковеди са приели за книжовен език разните си всячески наречия и полу-думи и частици си е техен личен национален комплекс и онанистика.

"Я в патриотичен тон да подпитам авторката на темата как ще обясни на Паисий и Вазов следните думички, които присъстват от сравнително скоро в българския език:
бойкот
автори
Форумът
резон

и да даде пример за българска дума, означаваща "торба"


бойкот - протест / бунт ;
автори - създатели ;
форумът - говорилник / мегдан / седянка ;
резон - причина / основание

"торба" ? в какъв смисъл

А уважеми, как приемш ти модерните думички от англо-Хамеркански произход станали толкова популярни в последите 10-ина години: MILF, DP, busty и т.н. Are you a tottaly cool with it ?




Автор: rafata
Дата: 31-08-14 16:36
"...дъра-бъра..."[smilie23]

Неграмотно и усложнено изказа мнението си.



Автор: gml
Дата: 31-08-14 21:23

Поздравление за мнението ти и представянето му! [smilie24]


На тъма бих пожелал успех, живеейки в спомените си. Вече сме XX1 век, с или без нашето желание. Английския се налага като масов, поради достъпността си и лекотата на усвояване, няма как. А относно другите езици, всеки човек и автор, във всеки един момент има различна вътрешна настройка... след като собственият му кадър, звучи в ума му на друг език, различен от нашия, трябва непременно да се затвори в някакви рамки ли ?
Тотално бездарните кадри, кръстени с чуждоезично заглавие, от безизходица или скука, са си личен провал на тези, които ги публикуват, не на нацията ни.



Публикацията е редактирана (01-09-14 12:00)
 Re: Кой е За?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   01-09-14 12:42

RepoMan- събирач на дългове/мутра [smilie18]

Ама не е баш, нали[smilie3]
 Re: Кой е За?
Автор: allyx   
Дата:   01-09-14 12:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой е За?
Автор: RepoMan   
Дата:   01-09-14 13:01

... така е, изобщо не сме най-добри във всичко, а българските жени далеч не са близо до това, което може да се види по света, но нека не се дупедаваме лесно [smilie3]
[beer]

fast_ ами май съм нещо такова, понеже работих и в заложна къща... [smilie18]
 Re: Кой е За?
Автор: RepoMan   
Дата:   01-09-14 13:08

тъма, аз мисля, че е добра идея да предложиш личните ни карти да са изписани само и единствено на матерния ни език, а именно български. От де на къде ще ни маймунят имената с латиснки букви! [smilie24]

Чужденците да се научат да ни уважават и четат на кирилица! Славянските народи боравещи с кирилица са много голяма част от света, карайно време е да ни вземат насериозно нали....
 Re: Кой е За?
Автор: petrov88   
Дата:   01-09-14 13:13

Доста плява ама виждам, че се забавлявате стабилно. Позицията ми естествено е ЗА заглавията от подобен род, но друго ме дразни. Забелязал съм, че в много случаи тези, които най- много използват понятия от сорта на ивент, wtf, пърформънс и прочее доста често не могат да навържат дори едно смислено звучащо изречение на въпросния език, но от друга страна се имат за "готЯни" 'щото знаят някоя и друга дума от чуждата лексика, и дори могат да я поставят на правилна позиция в изречения на български. Сульо тръгнал да използва sunset, a пульо sunrise- УАУ! Голямо лично постижение. Виждаме, че знае поне две думи на върпосния език. Никаква по- нататъчна мисъл в използването.
НО в същото време sunset и sunrise дават едно по- точно описание от изгрев и залез, нещо повече, те дори РАЗКАЗВАТ!!! Sunset веднага се възприема като The Sun sets, а sunrise - The Sun rises. A на български какво е? Изгрев и залез на какво? На Слънцето, Луната или на някоя нова музикална звезда?



Публикацията е редактирана (01-09-14 13:13)
 Re: Кой е За?
Автор: allyx   
Дата:   01-09-14 13:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой е За?
Автор: IDA   
Дата:   01-09-14 13:47

Тук гледам доста хора се опитват да вадят от 10 кладенеца вода, за да оправдават поангличанчването на българския език на всяка цена, без да си дават сметка, колко смехотворно е това.

По силата на обстоятелствата, често общувам с млади хора. В повечето случаи става въпрос за хора с претенции и изключително високо самочувствие - някои от тях имат две или три висши образования зад гърба си, други карат магистратура, дори докторантура, трети са преуспяващи бизнесмени. Прави ми впечатление обаче, че всичките те, с редки изключения разбира се, масово употребяват англоезични чуждици в разговорната си реч, без ни най-малко да се замислят, дали употребата им е правилна или не. Веднъж реших да си направя един малък социален експеримент. Разговаряйки с един млад, добре облечен и наперен господин, чиято всяка втора или трета дума беше чуждица, му предложих следното:

- Вие, казвам, употребявате доста англоезични думи, изрази и фрази в разговорната си реч, което ме кара да мисля, че явно много обичате английския език. Аз също много го харесвам и обожавам британската култура. Искате ли да си поприказваме малко на английски - само за 2-3 минути, колкото да се изкефим и двамата?

Реакцията на младия господин направо ме шашна. Започна да мига на парцали, почервеня целият като домат и загуби и ума и дума. Не каза нищо повече, нито на български, нито на английски. Когато му се извиних и му казах, че не съм имал намерение да го плаша или стряскам, той така се притесни, че просто се обърна и си тръгна.

В последствие, повторих същия експеримент поне още 10 пъти, с различни млади хора. Реакцията винаги беше една и съща - тотално блокиране и загуба на способност за продължаване на разговора. Само в един единствен случай една млада дама се опита да скалъпи няколко изречения на ужасяващ английски, но тутакси блокира и тя. Поне обаче се опита да се измъкне с обяснението, че английският не бил никакъв проблем за нея, но в момента имала куп други неща на главата си и не и било до английски.

Резултатът от този експеримент показва само едно. Да използваш за щяло и не щяло чуждици, докато общуваш на майчиния си език, съвсем не означава, че владееш чуждия. Означава само, че не владееш родния си български език и поради това се опитваш да го омаскаряваш с чуждици, в жалък опит да прикриеш собствената си неграмотност. Тя обаче рано или късно лъсва и те прави за посмешище пред всички. Един грамотен човек, който е положил сериозни усилия да изучи родния си език, винаги се опитва да говори правилно и да подбира най-правилните думи и изразни средства от родното си езиково богатство, за да изрази недвусмислено това, което иска да каже. Това са по правило и хората, които успешно изучават и чуждите езици и се научават да ги ползват грамотно и тях. Най-голямата заблуда, която впрочем с пълна сила се вихри и в тази тема е, че човек, който е полуграмотен на родния си език, може грамотно да овладее чуждия. Неграмотният си остава неграмотен, независимо на какъв език се опитва да говори.

 Re: Кой е За?
Автор: IDA   
Дата:   01-09-14 14:07

"Съмнявам се в България да има повече от 100 човека, които са едновременно достатъчно запознати с българския И с английския език."

Това за огромно съжаление е горчивата истина. Всичко живо в България се е юрнало да учи английски. Харчат се маса средства, учат го с години, но успеваемостта е близка до нулата и хората, които го владеят поне до толкова, че да могат свободно да общуват с англоговорящи са единици. Причината за тази жалка ситуация е всъщност много проста. Всичките тези хора игнорират една елементарна истина:

Едно е да искаш да говориш на английски, друго е да си в състояние да положиш необходимите усилия и постоянство, за да го изучиш, а трето и четвърто е да си овладял достатъчно грамотно родния си език, за да си в състояние да овладееш и чуждия.

 Re: Кой е За?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   01-09-14 14:07

Аз съм бургерче, обичам .., в лиги да се слъмпвам!
 Re: Кой е За?
Автор: petrov88   
Дата:   01-09-14 14:14

Allyx, красотата на английския се крие в неговата простота, а това, което каза за други планети и звезди вече клони малко към научната фантастика. Това, което английският може най- добре е постоянно да адаптира и опростява. Две думи, които постоянно се използват в ежедневието ни са слети до една. Неслучайно съществуват и думите moonrise и moonset. Ako Венера беше по- наблизо нищо чудно да имахме и Venusrise и Venuset (Venusset).

Дори в примерите, които IDA изписа имаме опростяване, което се изразява от една страна в по- малкото срички, които предлага английският еквивалент, и в самото благозвучие от друга.
Хмм... Aко бях обръщал повече внимание на конкретните лекции по фонетика и фонология, които обхващаха назалите, алвеолните и прочее съгласни, щях да мога да ти отговоря точно, но от друга страна като се има предвид, че това е първият път от 6 години насам, когато ми се налага да използвам свързана с това терминология значи, че нищо не съм пропуснал от това.
Обяснено с по- прости думи: Виж конкретните фрази от предната страница, които IDA даде. Българските преводи са изпълнение с беззвучни съгласни, което забавя и самото произношение. Самото глухо изговаряне (почти прескачане дори) на "Р" в английския допълнително изговора плавен и непринуден.
Затова и все повече, и повече думи трайно намират място в ежедневното ни общуване.

И накрая да спомена все пак, че IDA в 15на реда разказа точно това, за което намекнах аз в два.

Добавка към нещо, което се публикува докато съм писал: Може и цял живот да учиш английски, и да си перфектен с писането, и четенето, и в разгова между такива, които учат, и пак да си глътнеш езика, когато опреш до директна комуникация с т.нар. native speaker. Разликата да говориш с испанец например, който знае английски перфектно и с някой прост англичанин от дълбоката провинция, които често мота и лексика и граматика е огромна.



Публикацията е редактирана (01-09-14 14:19)
 Re: Кой е За?
Автор: uri64   
Дата:   01-09-14 14:19

...Аз съм "за" да се порицават....

Ех, комсомолските секретари и дружинните ръководители били още живи....[smilie18]

Ми ако другарчето не си вземе бележка от порицанието, какво е следващото действие? Мъмрене > Строго мъмрене > Намаляване на поведението > Другарски съд > Последно предупреждение за изключване > Изключване? [cool]

Това да не е кръжок някакъв? Щото температурите не са се вдигали на 43 градуса напоследък.....

 Re: Кой е За?
Автор: IDA   
Дата:   01-09-14 14:24

"дай българска дума за торба! Едно е да обичаме страната и културата си, друго е да се правим на воленови шовинисти и да ставаме смешни..."

А не чувстваш ли, как точно ти ставаш смешен, задавайки един и същ абсолютно несъстоятелен въпрос по 5 пъти в темата? Ти що не даеш българска дума за кибрит, компютър или механизъм, например?

Думата "торба" е от турски произход и е типичен пример за чуждица, която няма точен и недвусмислен еквивалент в българския език. Следователно, както обясних по-горе, употребата на тази чуждица е напълно основателна. България е била 5 века под турско робство нали? Затова и българският език изобилства с турцизми.

-------------------

"Ех, комсомолските секретари и дружинните ръководители били още живи..."

Глаголът "порицавам" съществува в българския език много преди да са се появили комсомолски секретари и дружинни ръководители по тези земи. Примитивната ти реакция е красноречиво доказателство за това, че новите болшевики до такава степен са промили мозъка ти, че си загубил способността си да мислиш.



Публикацията е редактирана (01-09-14 14:36)
 Re: Кой е За?
Автор: allyx   
Дата:   01-09-14 14:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой е За?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   01-09-14 14:34

Да си призная сложно е! Цялото това- пък дори и само половината..

IDA ..дали има някаква връзка между Глаголица и Кирилица?

Това е нещо като арабистски въпрос [cool]
 Re: Кой е За?
Автор: uri64   
Дата:   01-09-14 14:48

IDA, вероятно още си пазите книжката с отбелязания внесен членски внос в кутията с ценните документи [smile]
Не е важно кога е възникнала дадена дума, а с какъв смисъл се натоварва. И всъщност не обяснихте какво следва след порицанието...
 Re: Кой е За?
Автор: vanquished   
Дата:   01-09-14 15:37

Имам позната, която говори с много английски думи, направо е бълвоч:
"Радвам се, че събирането се осъществи и дойдоха всички поканени" от нейната уста звучи така : "Радвам се, че мийтинга се осъществи и рийчнахме бройката" ...
Чудесно е, нали???
 Re: Кой е За?
Автор: Emoxide   
Дата:   01-09-14 15:42

хахахах, този форум станал много забавно място! [smilie8]
 Re: Кой е За?
Автор: allyx   
Дата:   01-09-14 15:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой е За?
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-09-14 16:12

тьма гледай си работата. [smilie18]
 Re: Кой е За?
Автор: sky-fan   
Дата:   01-09-14 16:51

Само не бъркайте заглавията с разговорната реч. Едно е заглавие на снимка, друго е да си говориш на смесен Български. Моите заглавия са всичките на английски и не виждам нищо лошо в това. Ако не се разбира или не може да се преведе оставям снимката да говори. В случая заглавието допълва снимката.



Публикацията е редактирана (01-09-14 18:05)
 Re: Кой е За?
Автор: stoikovv666   
Дата:   01-09-14 16:55

А логото на автора пак ли да е на български?
 Re: Кой е За?
Автор: nikton1954   
Дата:   01-09-14 18:01

Поредната опорна точка!А на руски може ли?Здраствуй дорогая, пак изпълзя отнякъде!


[smilie10]
 Re: Кой е За?
Автор: jino   
Дата:   01-09-14 18:19

Автор: sky-fan
Дата: 01-09-14 16:51

Каква е причината да са на английски?
 Re: Кой е За?
Автор: valen_tin   
Дата:   01-09-14 18:29

Аз пък предлагам да се забранят символите различни от букви в коментарите [smile]
 Re: Кой е За?
Автор: nyamago   
Дата:   01-09-14 18:44

На английски всичко е по- ... Лопе Де Вега! [smilie6]

Друго си е [smilie25]
 Re: Кой е За?
Автор: jerryes   
Дата:   01-09-14 18:58

Приятели, това е поредната изкривена тема с цел- мерене на х***ве и ИДА го извади най-голям с даскалските тестове, които прави на младите хора. Вярно-дразнещо е понякога, но такъв човек излага сам себе си, а и всеки сам преценя как да се държи. Живеем в такава среда в момента, че да запазиш език, традиция, поведение ако щеш, без да е повлияно от телевизията, интернет и пътувания е наистина много трудно. Такъв е живота, нещата се променят, особено езиците- това е закономерен процес, който го има във всеки език и тенденцията е към опростяване. В момента английския език се използва по такъв начин, че по старите англичани страшно много се дразнят на това. Има дори правила които най-грубо се нарушават от чистокръвни англичани, че в много случаи аз говоря много по- правилно техния език, защото съм го учил по учебник и дори аз се дразня когато го правят. Тачим си и Вазов и Паисий, но от тяхното време са отминали доста годинки, а и ако са имали компютри, ми е интересно как щяха да изглеждат произведенията им. Младите са по-скоро жертва, отколкото причинители на всички тези промени. До тук писах извън основната тема.
Заглавие ще си слагам каквото си поискам - на английски, китайски, нубийски и никой, освен админа, ако реши да въведе такова правило, не може да ме задължи и накара другояче. ОК?
Като не ти харесва подмини или напиши отдолу учтив коментар/критика - "заглавието на снимката не е подходящо". Какви са тези бойкоти, нерви, злобни изказвания. Който знае английски и посещава фотофорума им, знае че такова отношение един към друг там е непонятно и недопустимо! Дори и най-малко да покажеш неуважение към някой и се самоизтъкваш, като нещо повече, бил той и най- неопитния снимач с Никон Д3100+китак, самият ти ще бъдеш бойкотиран. Така, че от англичаните освен езика, да вземем да заимстваме и малко поведение.[beer]
 Re: Кой е За?
Автор: jino   
Дата:   01-09-14 19:01

по шукаритетно някакси викаш [smilie18]
 Re: Кой е За?
Автор: jino   
Дата:   01-09-14 19:04

Автор: jerryes
Дата: 01-09-14 18:58

Тук не става въпрос за общуване или развитие на езика.
Става въпрос за заглавия на снимки.
 Re: Кой е За?
Автор: jino   
Дата:   01-09-14 19:07

и по конкретно тъпи заглавия на снимки.[smilie5]
 Re: Кой е За?
Автор: petrov88   
Дата:   01-09-14 19:08

Прав си, става, но трябваше някаква аргументация ЗАЩО се избират заглавия на английски, а после трябваше аргументация защо се избира английски пред български. А съвсем в реда на нещата тук всяка аргументация бе последвана от контра аргументация : D



Публикацията е редактирана (01-09-14 19:09)
 Re: Кой е За?
Автор: jerryes   
Дата:   01-09-14 19:14

jino, срещал съм такива, да, но какво значи да ги бойкотираме? Защо се отделя такова внимание и значение? Не усещате ли как безсмислено се лее яд и нерви, вече над 100 мнения? И отгоре на това авторката на темат я пусна като пръдня из гащи и избяга отстрани да гледа сеир. Аз като срещна такова заглавие - подсмихвам си се лекичко и ..следващата моля.
Между другото, според мен тези заглавия не трябва да са задължителни.
 Re: Кой е За?
Автор: jino   
Дата:   01-09-14 19:19

светът е шарен няма как [smile]
 Re: Кой е За?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   01-09-14 19:23

jerryes, ти да не си мил чинии в Лондон по староанглийски [smilie5]

ако не виждаш смисъл в тази тема, защо просто не я подмина?

Преди време, една съфорумка ме попита иронично, защо така на английски ..и аз взех че се замислих. Даже още мисля.., не е лесно!

Така, че браво на Тьма!
 Re: Кой е За?
Автор: jino   
Дата:   01-09-14 19:25

Тъма подхожда понякога с възрожденски ентусиазъм.[smilie5]
Що се хващате за думата.
Естествено че никой нищо няма да бойкотира.
Апела е към някои хора да четат и да мислят малко повече.
Също да обичат България и всичко българско, защото то си е наше и лайната също са си наши.[smilie5]
 Re: Кой е За?
Автор: petrov88   
Дата:   01-09-14 19:26

Темата изобщо не е "пръдня из гащи". Според мен се бяха насъбрали много страсти и емоции в една друга тема, на която админите решиха да сложат тапата, и просто напрежението все трябваше да избие отнякъде. Вярно, темата беше за аругантното отношение на някои хора, но постепенно прерасна именно в спор на тема чуждици и прочее..
 Re: Кой е За?
Автор: sky-fan   
Дата:   01-09-14 19:42

Jino, няколко са причините. Първо мразя заглавия по-дълги от 2 макс 3 думи. Второ ако го напиша на Български ще е последния да затвори вратата и пак няма да бъде разбираемо. И не на последно място по конкурси никой няма да разбере заглавие на БГ написано на латинеца, освен ако конкурса не е Български. А тук търсите под вола теле... Големи патриоти излязохте...всичкото друго ни е наред до заглавията опряхте...



Публикацията е редактирана (02-09-14 09:03)
 Re: Кой е За?
Автор: nikton1954   
Дата:   01-09-14 19:42

А бе хора, наистина ли не виждате, че всичките теми на Тъма са Опорни точки.Изобщо не смятам че съм краен защото тези платени изроди ни доведоха до 350 лв. заплата за общо платените хора в държавата ни.На Тъма предлагам да отиде доброволец в Русия и да избива / над 2000 до този момент / украинци за да печели територии за Путльо.Както се казва - чемодан, вокзал, Русия!Баси, оставете ни на мира!


[smilie9]
 Re: Кой е За?
Автор: jino   
Дата:   01-09-14 19:45

Автор: sky-fan
Дата: 01-09-14 19:42

Мдаа [smilie18] .

Нема се палиш.Пиши си .
 Re: Кой е За?
Автор: IDA   
Дата:   01-09-14 19:47

Jerryes,

Говориш пълни глупости и тъжното е, че тук има достатъчно подрастващи, които, вместо да мислят с главите си, ти се връзват на простотиите. Това, за което говориш, не е опростяване, а ОПРОСТАЧАВАНЕ на езика. И шапка свалям на онези британски граждани, които се борят за запазване чистотата на езика си. Нациите, които уважават себе си, например германската, постъпват именно така. Другите, като нас, които не уважават себе си, с лека ръка се пускат по течението и без да се замислят, възприемат езиковите простотии, рано или късно плащат скъпо и прескъпо за своята простащина. България е изключително красноречив пример за това. Образованието започва с езика. Опростачиш ли езика, опростачаваш и образованието. От там нататък обществото започва да генерира простаци, които никой не уважава. Резултатът е печален. Българската нация е най-неграмотната нация в цяла Европа и на едно от първите места по неграмотност в света. Ето това е главната причина, защо цяла Европа е настръхнала като оса срещу България, разбра ли?

 Re: Кой е За?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   01-09-14 19:55

"Да, ще прочета мейла ти.., утре"
това е от една нова рекламна кампания (разбирай начинание)

... послание идващо от дълбините на загубени в превода!

ще се опитам да го преведа на нашенски:

"Да, ще прочета писмото ти, утре"

брей, не било трудно

интересно, как биха подходили гениалните английски рекламисти, сблъсквайки се с предизвикателството да подтикнат потребителя към незабавно действие.

Може би биха заменили думата ... "e-mail" с "letters"

нтересно!
 Re: Кой е За?
Автор: jerryes   
Дата:   01-09-14 20:21

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_literacy_rate

ИДА сега ти пишеш неверни неща (няма да казвам простотий, ще е неуважително)България, далеч не е на последно място в Европа, какво остава за света. Тези класаций от къде ги намери? Ако не бяха мангалите да ни събарят процента, щяхме да сме сред 1вите места. Това че грамотността ти я разбираш да владееш езика перфектно като по учебник е друг въпрос. В Англия повече от половината население, родено и учило там НЕ може да напише 3 думи без 2 правописни грешки и това е факт. Това не им пречи да са на едно от първите места по икономика. Неграмотността всъщност е последствие от простотията, а не обратно както се опитваш да твърдиш.
 Re: Кой е За?
Автор: nikton1954   
Дата:   01-09-14 20:38

Какво става, няма ли мислещи!?Или ви е страх!!!?
 Re: Кой е За?
Автор: nikton1954   
Дата:   01-09-14 20:42

Всички интелигентни хора са срещу Путльо!?Какво става?!!!



[smilie11]
 Re: Кой е За?
Автор: virosh   
Дата:   01-09-14 20:51

Вместо да снимате и да радвате на такива вие се карате дали имената на снимките да бъдат на български или на английски...[smilie10]
Няма да се оправим и това си е...
 Re: Кой е За?
Автор: 798099   
Дата:   01-09-14 23:31

простотий вече е доказателство за опростачване и безграмотност!!! Рядко се съгласявам с IDA, но този път го подкрепям с две ръце!!!

 Re: Кой е За?
Автор: 5co   
Дата:   01-09-14 23:42

От Елхово до Гоце Делчев всичко ломоти на турски.
От Шабла до Ахтопол се чува само руски.
Но разбира се, английският е големият проблем на българина.
Интернет и свободното общуване - също.
 Re: Кой е За?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   01-09-14 23:58

[smilie18]
Нито германците могат да си опазят езика, нито англичаните. Дори и французите не могат, въпреки специалния си закон, където не се казва "computer", а "ordinateur". Хората пътуват, комуникират по между си и това са неизбежни неща. Сега тук, колкото да ми се обясняват един застаряващ професор с дълги и плюнчиви постове, една патриотарска лелка от варненско и един-двама неграмотници, няма как да променят нещата. Леля, лека й пръст, казваше: "Всичката Мара втасала, та до това опрехме !!"[smile]

А и освен това, човек е свободен да намира начин на изразяване, както му харесва. Не може да се пуска тема и опорни точки, за всяко банално нещо, което не й харесва на някоя неуважена домакиня на средна възраст или на някой престарял и нереализирал се партиен секретар навремето.[smilie23]
 Re: Кой е За?
Автор: gml   
Дата:   02-09-14 00:54

Jerryes,

Ще дам за пример американците, на които (се стремим да) подражаваме:
Известни двуезични музикални изпълнители в САЩ като Хулио Иглесияс и Дженифър Лопес издават албумите си на два езика: на английски (за англо-говоряща публика) и на испански (за испанско говорящите).
И като отидат на турне в Мексико или Аржентина, пеят на испански - нищо че са си американци.

А наш Jerryes, който си е чист българин, говори с родната си българска публика на английски.
(Става дума като публикуваш снимки на български форум.)
КПД (какво по дяволите [smile]) ???

Е затова иде реч, майна!

Естествено всеки е свободен да си прави каквото му се пие.
Така че си слагай английски заглавия и да не ти пука.
Но като гражданин на света имай предвиод какво правят американците.

Хайде сега като толкова ти идва да се изразяваш на английски, преведи "няма две добри".

[cool]



Публикацията е редактирана (02-09-14 01:14)
 Re: Кой е За?
Автор: IDA   
Дата:   02-09-14 01:24

fast_eyebrow,

Изключително съм ти благодарен за поста. Ти си перфектният представител и проводник на процеса на опростачаване, за който писах по-горе. Ако аз бях тръгнал да описвам хората като теб, които с такова усърдие и с пяна на устата участват в този процес, никога не бих се справил така добре, както ти го направи с твоите няколко реда. Поздравления!

За всички самовлюбени умници с твоя начин на мислене, които до такава степен са се самозабравили, че имат наглостта да се подиграват на велики нации като френската, британската, немската и много други за това, че се борят за запазване автентичността на своя език и срещу жалките опити за неговото опростачаване, ще повторя още веднъж:

Дали ще ползвате грамотно родния си език, дал чрез своята писменост култура на милиони европейски граждани и признат от ЕС за официален език на съюза или ще се изживявате като жалки езикови проститутки, предизвикващи снизходителна насмешка сред целия цивилизован свят, както бай Ганьо в театъра, изборът си е изцяло ВАШ!

 Re: Кой е За?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   02-09-14 01:45

Бе,бягай от тук,умник!Писнало ми е от такива ментори като теб.Сигурно на много хора им е писнало! Спри да плюнчиш смешни мнения и чуй добре,какво ти казвам,защото специално за кухата ти академична кратуна ще го потретя: ти и тебеподобните ти, оставете хората да си говорят,живеят и разбират света както им е добре.Нека си бъдат свободни!Нямат нужда от бойкоти,граници и ненужни забрани от разни форумни ментори и ментета!На мен ми е писнало,такива нафталинови кухендери като теб, да ми казват,кое било добре за нацията и кое я е опростачвало! Айде малко събери скромност и смиреност и слез от пиедестала на крякащия си патос,та да видиш,колко си трагикомичен!!
 Re: Кой е За?
Автор: DeDomus   
Дата:   02-09-14 05:02

Чета, чета и си мисля, колко е бил мъдър народа ни, когато е казал, че простака е непобедим...
 Re: Кой е За?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   02-09-14 09:09

"ПростакЪТ е непобедим.."
 Re: Кой е За?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   02-09-14 09:58

Според написаното от IDA,

" Дали ще ползвате грамотно родния си език, дал чрез своята писменост култура на милиони европейски граждани и признат от ЕС за официален език на съюза или ще се изживявате като жалки езикови проститутки, предизвикващи снизходителна насмешка сред целия цивилизован свят, както бай Ганьо в театъра, изборът си е изцяло ВАШ! "

излиза, че български се говори навсякъде из Европа [smilie5]

Само не разбирам, защо човек с претенции за езикува култура, борави с такива жлъчни и нереални сравнения, последвани от тафтологични умалителни (разбирай умиления) в полза на англо-саксонските цивилизационери? :)))

.. а кои са Кирил и Методи и Кирил Философ никой не знае!?
 Re: Кой е За?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   02-09-14 10:59

IDA, в уикипедия пише, че преди да я нарекат "Силиконова долина" се е казвала "Долината на радостното сърце"

Можеш ли посредством фотография да визуализираш нещо подобно, както те са направили с карбоновия аналог?

[smilie5]
 Re: Кой е За?
Автор: jerryes   
Дата:   02-09-14 11:32

ИДА,
До тук според държанието ти,най-големия простак излизаш ти.
Карай го малко по- спокойно, пий си редовно хапчетата и както сам си се изразил- радвай се на малките неща. Хайде със здраве и много поздрави на Сидерката.
Аз съм до тук.Повече в този форум няма да влизам, защото не е фотографски. Вярно, научих доста неща тук, за което съм благодарен. Успех на всички! [shtrak]
 Re: Кой е За?
Автор: JoeSatriani   
Дата:   02-09-14 13:40

jerryes,

Недей така ;-) ще изпуснеш.
Не е фотографски, но има сапунен сериал почти всяка седмица.
И понякога е с фотографска тематика.
 Re: Кой е За?
Автор: IDA   
Дата:   02-09-14 16:27

"ПростакЪТ е непобедим.."

Не, простакът не е непобедим. Той е само войнстващ, нагъл и агресивен, тъй като това е единственият начин да наложи простотията си над останалите. И той е такъв, докато има достатъчно други като него, които го подкрепят и му ръкопляскат. Рано или късно обаче, простотията му лъсва с пълна сила, той става за посмешище пред обществото и всички разбират колко струва. Тогава изведнъж той става по-нисък от тревата, започва да пълзи като влечуго, опитвайки се да спечели благоволението на хората, но те го подминават с насмешка и безразличие и спират да му обръщат внимание. Защото за простотията прошка няма и не може да има.

Приключвам участието си в тази тема с призив към всички мислещи с главите си хора, които уважават българския език и националната си идентичност и които разбраха, за какво става въпрос в тази дискусия.

Пазете като зеницата на очите си своя език, писменост, история и култура, тъй като те формират националната ви идентичност. Загубите ли я, губите България, губите всичко и обричате себе си и децата си да бъдат роби в страната, която някога е била ваша. Повлечете ли се по акъла на индивиди като Fast_eyebrow и неговите клакьори, този момент ще настъпи много по-скоро, отколкото си мислите. А тогава, Господ да ви е на помощ ... !

 Re: Кой е За?
Автор: allyx   
Дата:   02-09-14 16:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой е За?
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-14 16:34

Абе, IDA! Очевидно е, че акъл не ти липсва… Но въпреки принципно правата ти позиция, менторският ти тон тотално подронва тезата ти. А и поне в тази тема, единственият, който се държи просташки, си ти. Шамапруштааш!


[smilie21] [smilie21]



Публикацията е редактирана (02-09-14 16:53)
 Re: Кой е За?
Автор: DeDomus   
Дата:   03-09-14 02:02

Чета, чета и си мисля, колко е бил мъдър народа ни, когато е казал "ти го плюеш, то си мисли, че роса го роси"...
 Re: Кой е За?
Автор: ejel   
Дата:   03-09-14 09:41

Под словесното селфи на ИДА бих сложила надпис на необикновено красив и изразителен български:

"Да се излагаш като кифладжия"... [shtrak]
 Re: Кой е За?
Автор: JoeSatriani   
Дата:   03-09-14 10:35

https://www.youtube.com/watch?v=x2fvg5NRd5s


Дългичко е клипчето.. 10 мин. Но си заслужава [smilie5]



Публикацията е редактирана (03-09-14 10:42)
 Re: Кой е За?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   03-09-14 11:04

"...колко е бил мъдър народЪТ ни..."
 Re: Кой е За?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   03-09-14 11:57

JoeС, това е удар под кръста .. на темата. Кога толкова бързо, професора от видеото е реагирал. Тема е само на няколко дни!

..ех тия полиглоти!
 Re: Кой е За?
Автор: geokar   
Дата:   03-09-14 12:10

Темата може да е на няколко дни, но проблема е от много отдавна. С него са се занимавали и Паисий, и Найден Геров, и Иван Вазов, и Николай Хайтов... (който не е чувал за тези пичове, да ги потърси в Гугъля, все нещичко пише там за тях). Всъщност работата е ясна, всяка колония е длъжна да приеме езика на колонизатора, при който процес винаги се намират достатъчно агитатори сред колонизираните, които, все едно с или без лична облага, охотно бъркат позора със славата. Ха със здраве!
 Re: Кой е За?
Автор: allyx   
Дата:   03-09-14 12:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой е За?
Автор: SameButDifferent   
Дата:   03-09-14 12:31

Аз се връщам към призива на Тьма. Не разбирам защо хората смятат, че изборът на международен език за заглавия на снимки непременно означава, че авторите на тези снимки не уважават собствения си език. Много често снимките дори нямат нужда от заглавие, внушението е достатъчно силно. Понякога заглавието променя внушението. Ако авторът спонтанно е избрал заглавие на английски, според мен е нормално той да запази тази връзка между идеята му и изображението.

Независимо от това дали е звучен или не, дали е богат или не, българският език ни е роден и никой не е тръгнал да се отказва от него. Но ние всички използваме чуждици, за да си спестим време за търсене на подходяща българска дума. Например аз не мога да се сетя за български еквивалент на "логвам се" и още по-грубото "разлогвам се" или "логвам се оф".[smilie18] Естествено, съобразявам се на кого го казвам, т.е. дали човекът отсреща ще ме разбере. Или както беше казано по-рано, ако говоря с майка ми, ще използвам толкова думи, колкото са необходими, за да ме разбере.

Също така смятам, че ако някой иска да убеди останалите в нещо, той трябва да се опита да ги накара да проумеят защо тезата му е правилна, а не да бойкотира, да забранява, да унижава или обижда.

 Re: Кой е За?
Автор: geokar   
Дата:   03-09-14 12:45

Българинът от край време има проблем със самоопределението си, той охотно се идентифицира като чужденец в собствената си страна, все едно дали като византиец, турчин, грък, германец, руснак, американец и т.н., особено ако представителят на съответната нация е решил за пореден път да го освободи и демократизира. (Джон Атанасов успя да изобрети компютъра, докато Иван Атанасов нямаше никакъв шанс да го направи - това между другото.) Тази черта на националния ни характер много умело се използва както от политиците, така и от външни манипулатори. Може би затова работите у нас от памтивека не вървят или вървят по този начин. Кой знае, струва си да се замислим, преди да прегърнем поредния лозунг и да си вържем очите с него.
А това, че някои бъркат глобализация с унификация си е техен проблем. И не им трябва бастун, а очила. ;)



Публикацията е редактирана (03-09-14 12:52)
 Re: Кой е За?
Автор: Slivenski   
Дата:   03-09-14 12:54

"Логвам се ин" и "логвам се офф" може да се преведе на български като "вписвам се" и "отписвам се", примерно, или още по-просто - "вход" и "изход", както е на много места.

Сигурно, ако се помисли, може за повечето чуждици и заемки да се измисли съответна българска дума /тръгнах да пиша еквивалент, па го изтрих [smilie18] /, но ако твърде стриктно се придържаме към това, езикът ни ще почне да звучи тромаво и архаично... Така си мисля.

[smilie25]

 Re: Кой е За?
Автор: Slivenski   
Дата:   03-09-14 12:57

Нормално мислещ човек трудно може да сбърка глобализацията с унификацията. Това са две съвсем различни неща. А и мотото на Европейския съюз все пак е "Единни в многообразието", а не "Единни и еднакви" ;-)).

[beer]
 Re: Кой е За?
Автор: allyx   
Дата:   03-09-14 13:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой е За?
Автор: IDA   
Дата:   03-09-14 16:27

Очевидно на някои хора чуждоземските емисари на опростачаването на българския език до такава степен са им промили мозъчетата, че вместо да "влязат" или "излязат", те се чудят, дали да се "логнат", "разлогнат" или "логофнат". Тъжна и жалка картинка. Защо ли ми напомня една знаменита фраза на големия Радой Ралин, казана от него по много подобен повод? Ще си позволя леко да я префразирам, надявайки се, че ще ми прости, ако ме гледа от отвъдното. Тя е и специален поздрав за любимата ми хейтърка Ejel, която толкова се кефи на всичко написано от мен, че специално следи да не пропусне някой мой пост, без да му ливне малко от своята словестна "помийка".

"Българийо, Българийо, светите братя Кирил и Методий ти дадоха култура, а ти хвана Америка за к**а ... "

 Re: Кой е За?
Автор: something   
Дата:   03-09-14 16:32

Онзи ден на откриването на празника на гр. Несебър, встъпителната реч беше на руски. Превод на български не беше предвиден.
Нещо за колонизация ставаше дума.
Ида, кажи пак за проституцията, че не те разбраха.
 Re: Кой е За?
Автор: ejel   
Дата:   03-09-14 16:59

Автор: IDA
Дата: 03-09-14 16:27


да му ливне малко от своята словестна "помийка"

------------

IDA, "словесна" се пише без Т, о, радетелю за чиста българска реч!

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Освен това тържествено обеща да приключиш участието си в темата преди няколко поста...

Обещание, което не спази - нещо типично за безпринципните и лъжците[smilie3]

Защо ли не ме изненадваш[smilie5]
 Re: Кой е За?
Автор: philip   
Дата:   03-09-14 17:06

От Радой Ралин си спомням една друга:

"До кога в страната ни бащина ще вилнее тая страшна простащина?"

 Re: Кой е За?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   03-09-14 17:10

.. докогато има хора леваци с похлупаци, вместо истински тъпаци!

от Радетел и пепел [smilie3]



Публикацията е редактирана (03-09-14 17:11)
 Re: Кой е За?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   03-09-14 17:13

Ми, аз казах преди няколко поста, че бойкотаджиите показват тук някаква писмена неграмотност по български, несъответстваща на претенциите и желанието им за бойкот.[smilie18]
 Re: Кой е За?
Автор: geokar   
Дата:   03-09-14 17:46

А що се отнася до "торба", в речника на Найден Геров (от 1904 година) срещаме следните синоними на тази дума:
вреща, вретище, вречя, врещ, врекя, мутавец, платник, сакуля, цедилник, човал, вулгия
Ще рече: и през турско, и след освобождението сме имали български думи за този предмет, но някои активни радетели на тогавашната балканска локална миниглобализация (на турска основа) са се погрижили, щото в езика ни да остане само модерния турцизъм. Нищо ново под слънцето.
Пък колкото до това за каква колонизация става въпрос, стигнали сме до положението всеки сам да си избира колонизатора (освободителя, демократизатора и т. н.) и да му се кланя. Условието е само да не е българин. Което е и тъжното в случая.



Публикацията е редактирана (03-09-14 17:57)
 Re: Кой е За?
Автор: IDA   
Дата:   03-09-14 18:06

Ejel,

Благодаря за забележката. Няма безгрешни хора на този свят. Ти би ли могла за 3 минути да напишеш една страница текст и да си сигурна, че не си допуснала нито една грешка, особено ако не си имала време да провериш написаното?

Въпреки неволната грешката, която допуснах, си оставам радетел за чиста българска реч и се гордея с това, колкото и безпринципно и лъжливо да ти изглежда. А ти продължавай да мразиш, друго явно не умееш.

 Re: Кой е За?
Автор: SameButDifferent   
Дата:   03-09-14 18:11

Geokar, това е естествен процес. Езикът е за общуване между хората, а не за изолиране. Както се вижда обаче, дори след пет века робство, българският език не е станал турски, нали?

IDA, мисля, че slivenski ти го каза вече - подходът ти е грешен. Тезата ти олеква с всяка звучна българска дума, изразяваща отвращение и ненавист.

Ето, тьма има идея, хвърля фитила, но самата тя не се пали. Очевидно не й е толкова чуждо използването на чужд език, щом никът й е на руски.

 Re: Кой е За?
Автор: uri64   
Дата:   03-09-14 18:18

IDA написа:

> Приключвам участието си в тази
> тема...

А дано, ама надали (фраза от една доста тъповата песничка, която много точн приляга на ситуацията) [cool]
 Re: Кой е За?
Автор: ejel   
Дата:   03-09-14 18:46

IDA, не става дума за 3 минути и една страница текст. Става дума за няколко реда пенявене на тема логване и победоносен завършек за кой кого хванал за какво[smilie3]

Та иди на някой друг да ги разправяш за неволните грешки и внимавай, че стана като в мъжката - българска! - приказка за оня, който голям го вадел...[smilie3] [smilie18]
 Re: Кой е За?
Автор: Slivenski   
Дата:   03-09-14 19:38

Абе, ние може да не сме всичките член-кореспонденти, но имаме по някое и друго виШе и поназнайваме някой и друг чужд език. Не сме чак такива простаци, каквито се опитват да ни изкарат. То не бяха епитети, не беше чудо… Може и критика, ама малко по-нежно, че да ни е хубаво на всички. :-)

А иначе – като чуя някой да „призовава“ към „чистота“, независимо дали на езика, на нацията или нещо подобно, направо ми се обръщат червата.

Единственият закон за „чистота“ на нещо, срещу който нямам нищо против, е германският закон за чистотата на бирата от 1516 година, както и някой и друг екологичен закон, че иначе лошо...

А се сетих и за един левент, който веднъж по телевизията половин час издевателства над някаква жена, да си сменяла фамилията с българска, при условие, че фамилията на собствения му лидер на български би трябвало да е Желязков.

Та така – по-полека с призивите за „чистота“ и прочие.

Пък като казах виШе, имаше и такъв случай... На един пич, като му направиха забележка, че виШе се пише със „С“, той написа „свише“. Сигурно си е направил майтап… :-)))



[beer] [beer] [smilie21]
 Re: Кой е За?
Автор: Ven_Ganovski   
Дата:   03-09-14 20:57

Щом самият фотофорум има опция за английски , що пък не : https://photo-forum.net/en .

[beer] [shtrak] , Важното е бира да се лее !!! ;):))))))) Баси, колко сте сериозни, някой !!! Заради вас сайта стана от сложен, по-сложен. [beer]
Наздраве !!!![shtrak] [beer]
 Re: Кой е За?
Автор: marves   
Дата:   04-09-14 15:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой е За?
Автор: ejel   
Дата:   04-09-14 16:21

Този автор по основния смисъл на тая тема си е чиста анонимна езикова проститутка. От най-жалките[smilie5]

Другари и другарки,

Както казва нашият водач, трябва да се:

... порицават заглавия на чужди езици, които са буквален превод от български. Те показват само, колко е прост, невеж и комплексиран техният автор, след като не може да намери по-удачен начин да се направи на интерсен пред своите сънародници, освен да се прави на жалък клоун имитирайки чужденците.


[smilie18] [smilie18]
 Re: Кой е За?
Автор: CDman   
Дата:   04-09-14 16:46

А в същото време най-рейтинговата Б снимка е озаглавена Glasses of wine [smilie5]

Наздраве ![beer]

 Re: Кой е За?
Автор: mmjm   
Дата:   04-09-14 19:02

http://www.youtube.com/watch?v=T73e0LHicxk


 

 Авторът е затворил собствената си тема.