Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Църквите, публично място ли са
Автор: ivababy   
Дата:   18-08-14 01:42

Пускам тази тема, защото съм възмутена от отношението на църковни служители. Вече за 3-ти път при опит от моя страна да снимам интериора вътре в български църкви, не преча на никой, няма литургия, а все изкача някой и вика не снимайте. Попитах любезно какъв е начина да ми се разреши да снимам...ами като си платите [smilie5] ...Стана ми гадно и не е християнско ми се струва. Църквите, публично място ли са според вас.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: mmjm   
Дата:   18-08-14 01:48

Кажете му, че снимате с божието разрешение.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: BOZO   
Дата:   18-08-14 01:54

Не са, те са домове на Бог.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: petrov88   
Дата:   18-08-14 06:57

На много места по църкви и манастирчета тук изрично е упоменато, че не може да се снима или може, но срещу някаква такса. Някои пък забраняват само светкавицата. Дали е публично или не мястото, все тая. Църквата си прави каквото си поиска без никой да им се меси в работите.



Публикацията е редактирана (18-08-14 07:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: тьма   
Дата:   18-08-14 07:30

Всеки храм - бил той църква, джамия или катедрала - е място за усамотение.

Друг е въпросът, че няма кой да изгони търговците от храма.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Slivenski   
Дата:   18-08-14 08:10

Храмовете са преди всичко места за извършване на богослужение и колективна молитва.

От тази гледна точка, те са публично място.

Човек може да се усамоти в "скришната си стая", както е казано. ;-)


едит:

Друг е въпросът, че и бидейки публично място, всеки храм общо взето си налага някакви собствени правила по отношение на снимането и докато този казус не бъде уреден централно, защо не и в закона за вероизповеданията, винаги ще има проблеми.


Не помня някъде по света, където съм ходил, да е било забранено да се снима в храм. Светкавиците са нежелани, по принцип, но самото снимане е разрешено. Но то пък в църква да снимаш със светкавица...


Иначе има и друга гледна точка - снимането на такива места наистина може да смущава хората, които са отишли там да се молят или дори просто да поседят на спокойствие и тишина. Както във всяко нещо, и за това е въпрос на мярка и съобразяване. Ако се снима дискретно, тихо и без светкавица, едва ли ще е проблем.

Сега, ако снимането очевидно е с комерсиална цел - примерно да се снимат отделни икони или детайли от интериора, с някаква "тежка" екипировка, а не просто снимка за спомен, смятам, че е редно това да е обект на преговори с ръководството на храма и да има определена такса.

[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (18-08-14 08:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: petrov88   
Дата:   18-08-14 08:24

Църквите и манастирите не би трябвало да се водят точно "публично място". Все пак това не е държавна собственост, е притежание на Православната църква( Поправете ме ако греша). Това им дава право да определят подобни такси и ограничения.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: ludiakolio   
Дата:   18-08-14 08:31

Има и друга страна.Чувал съм от църковни хора ,че основното притеснение стои поради факта,че почти във всяка църква или манастир има много стари и скъпи икони,които са обект на интерес от международни крадци.Определени колекционери баровци дават страшни пари за да притежават някоя стара икона от нашия край.Идват професионалистите и снимат самите икони.Показват снимките на поръчителя.След одобрение и пазарлък се връщат за кражбата.
Обикновено е забранено,там където скъпите икони са трудни за местене.Имаше една статия ,че у нас има най-много икони ,които не са оценени поради факта ,че са много стари.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Slivenski   
Дата:   18-08-14 08:34

То, ако някой иска да снима икона, с цел после тя да бъде открадната, ще го направи така, че никой да не забележи. Но сигурно го има и това... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: quazimodo   
Дата:   18-08-14 08:40

Проблемите ще изчезнат, когато българинът възприеме напълно и безпрекословно култовата реплика на Другаря Нерезанов : За да вземеш, трябва да дадеш [smilie5]! Защо да е нормално в Лувъра да се плаща за снимане а в наша църква да не е нормално.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: nsirakov   
Дата:   18-08-14 08:47

Лувърът е музей.. естествено че ще се плаща...

В нито една катедрала във Виена и Будапеща ( където съм бил) не правят проблеми за снимане (освен, че не дават да се ползва трипод - за да не се спъне някой богомолец)...

Църквата не е обществено място, тя е частна собственост на БПЦ... в тази насока те могат да си забранят снимането... но пък затова са и цъфнали и вързали

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: rlk   
Дата:   18-08-14 09:16

В три села с които имам някаква връзка така да се каже (роден, женен, роднини от някое от тях и т.н.), църквите и в трите села са построени от хората в селата и с пари от хората. Та в този смисъл хората са си собственици реално погледнато. Църквата само ги е осветила и назначила поп в църквите. Има си някакви правила, но явно са доста рамити и разтегливи. Хората незнаят как е и какво е положението и затова се злоупотребява (може би). В САЩ не е имало църква в която да не мога да снимам. Може да имало ограничение за светкавица или по време на ритуал или за достъп до опрелено място в самата църква, но само толкова и това е в малка част от църквите и катедралите.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Sentel   
Дата:   18-08-14 09:26

ludiakolio написа:

> Има и друга страна.Чувал съм от
> църковни хора ,че основното
> притеснение стои поради факта,че
> почти във всяка църква или
> манастир има много стари и скъпи
> икони,които са обект на интерес от
> международни крадци.Определени
> колекционери баровци дават
> страшни пари за да притежават
> някоя стара икона от нашия
> край.Идват професионалистите и
> снимат самите икони.


То ако е така, няма да дават да се снима изобщо, не да ми сложат цена 30 лева за 1 или 2 часа беше, не помня. Това в последната църква, в която ходих.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: karan4o   
Дата:   18-08-14 10:13

Лувърът е музей.. естествено че ще се плаща...

В нито една катедрала във Виена и Будапеща ( където съм бил) не правят проблеми за снимане (освен, че не дават да се ползва трипод - за да не се спъне някой богомолец)...

Църквата не е обществено място, тя е частна собственост на БПЦ... в тази насока те могат да си забранят снимането... но пък затова са и цъфнали и вързали


Аз пък съм бил на места (катедрали разни) по чужбина, където въобще не ми даваха да снимам, а само ме дебнеха да не би да чуят щракането на затвора :)

По отношение на Православната църква някой пробвал ли е да намери свещеника на църквата, да поиска благословия от него и след това да го попита дали ще благослови да направи една снимка на определено нещо в интериора на църквата, защото примерно много го е впечатлило. Това е православният начин за искане на разрешение, а ние нали уж сме православна държава и, мисля че на православните християни това трябва да им е ясно, как става.
Пробвайте по този начин и шанса за снимка ви се качва стократно.
А, ако все пак не получите благословение за снимане... ами посмирете се и кажете "Слава Богу"
Трябва да се научим, че не винаги става, това което искаме. Смирението е неразделна част от Православието!

Не е трудно [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   18-08-14 10:22


не разбрах тарифата каква е- на щракане на затвор, на серия снимки или на време?

[smilie5]

Иначе с удоволствие бих платил някаква такса снимки, ако знам, че тези пари няма да са безотчетни и ще са предназначени за поддръжката на храма... само че, БПЦ до там го е докарала, че никой не и ВЯРВА

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: karan4o   
Дата:   18-08-14 10:37

Който иска - намира, който не иска - не вярва!

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: J0R0   
Дата:   18-08-14 10:54

Към тоя проблем има два подхода.
Първият е, че всичко което не е специално забранено е разрешено.
Вторият е, че всичко което не е специално разрешено е забранено.
Първият подход е по-характерен за цивилизованоия свят.
Затова в Кьонската катедрала се снима свободно.
Вторият подход е по-характерен за тоталитарните режими.
И това че снимането в Ал. Невски е забранено показва още веднъж, че не сме се откъснали изцяло от миналото си.
Показва го и още фактът че от 16 митрополити 12 са доносници на ДС, както и че патриарха ни на най-българския празник 24 май отслужи литургия в Москва.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: allyx   
Дата:   18-08-14 11:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: geokar   
Дата:   18-08-14 11:00

Преди доста години попаднах в красивия Гложенски манастир. Видях тарифата за снимане и, естествено, си платих. Нямаше богомолци, всичко беше спокойно - само за снимка. В един момент обаче нахлу монахът, отговарящ за манастира (който по-късно успя и да го запали) и се развика насред Божия храм, че снимането е забранено и да си прибирам апарата. Много кротко му припомних, че на вратата има написана тарифа и му показах квитанцията за платено право, но той ми се разкрещя, че е забранено и толкова. След което излезе със стремителна походка. Клисарката се доближи и ми каза тихо: "Нищо няма, снимайте си спокойно, той е нещо ядосан днес, Вие сте си платили." "Ядосан" идеше да замести неудобното определение "пиян".
В друг случай снимах с платено разрешение на "Троянския манастир" и нямах трудности, освен в музея, където се оказа, че разрешението не е валидно, но това си е в реда на нещата. Години по-късно в същия Троянски манастир снимането беше абсолютно забрането - табелите започваха на десет метра от вратите на обителта. Точно по това време светите отци бяха разрушили зида на манастира (зид, който помнеше Левски!), за да изградят някакво богоугодно заведение - хотел ли, резиденция ли, що ли - с изглед към Осъма и къпещите се там девици. Вероятно това беше причината на абсолютната забрана - да не се изкарва на бял свят, да не се коментира и прочие.
Не знам как е в останалата Европа, но в Германия не се е случвало да ме ограничат в снимането по църкви и катедрали, когато то е без светкавица и статив и в момента не се провежда служба. Наясно съм бил, че щракането ми може да попречи на медитиращите богомолци там и съм се старал да не прекалявам.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   18-08-14 11:10

То, тази дискусия ще избие към морала на днешните светски "монаси" дето се напиват, плющят, крещят, обиждат и се блажат, противно на това което проповядват... но обикновено така става. В крайна сметка, те са тези които по една или друга причина са портиери на въпросните храмове. То и до там са спрели в развитието си- до пазванти на сградите.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: pmartinov   
Дата:   18-08-14 11:16

Църквите са публично място,но единствено в цивилизования свят.

На едно място в което половин век църквата е използвана целенасочено за шпионаж на цивилизования свят няма как да получите човешко отношение и разбиране към това да запечатате нещо за спомен.

В Гърция снимането в храмовете се поощрява защото хората напълно осъзнават,че тези снимки ще докарат още повече гости на храма от целия свят.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: satansho   
Дата:   18-08-14 11:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   18-08-14 11:33

Светкавици в храм май съм виждал само по кръщенета и сватби- ама тогава отците нямат нищо против, щото са сватбарите/кръстниците са кихнали богато...

айде моля, лицемерие...

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: petrov88   
Дата:   18-08-14 11:46

Някой заговори за САЩ та се сетих, няма ли значение и в каква църква снимаш? Едно е да снимаш в тея нашите си, които са обсипани целите с икони, стенописи и прочее, друго е да снимаш в евангелистка църква например, където общо взето са голи стени. Миналата седмица бях на сватба в една католическа такава и си снимах спокойно (за спомен), но ми направи впечатление, че и тя беше сравнително по- пуста в сравнение с православните.



Публикацията е редактирана (18-08-14 11:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: krach   
Дата:   18-08-14 11:51

В по комерсиалните храмове, не се позволява снимането, понеже се продават снимки(картички) със сниман интериор. Ако снимаш няма да си купиш. А като не си купиш нема пълниш гушите.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: jino   
Дата:   18-08-14 12:32

Автор: pmartinov
Дата: 18-08-14 11:16

...
В Гърция снимането в храмовете се поощрява защото хората напълно осъзнават,че тези снимки ще докарат още повече гости на храма от целия свят.

Това го измисли на момента ли ?[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: pmartinov   
Дата:   18-08-14 12:55

Майка ми има снимки от Солун-храма "Свети Димитър" и от църквата на остров Миконос.

Естествено кадрите са правени с любителски апарат.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Тед   
Дата:   18-08-14 13:03


Въпроси: 1/ Кой им дава право да ме ограничават да снимам и др. подобни..кои са те... и прочие

Отговор:

Право им дава Закона за културното наследство:
"Чл.1 ал.3 Културните ценности могат да бъдат публична и частна собственост. Те могат да са собственост на държавата, общините, на Българската православна църква и другите регистрирани вероизповедания, както и на физически и юридически лица."

Чл. 13. (1) Светият синод на Българската православна църква и централните ръководства на другите регистрирани вероизповедания могат да правят предложение до министъра на културата за регистриране на културни ценности, които са от значение за Българската православна църква и другите регистрирани вероизповедания в съответствие с разпоредбите на този закон.
(3) Ежегодно до 30 юни Светият синод на Българската православна църква и централните ръководства на другите регистрирани вероизповедания представят на министъра на културата доклад за дейността си по опазване на културните ценности за предходната година.
-------------------------------
Чл. 177. (Доп. - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) (1) Копия, реплики и предмети с търговско предназначение могат да се изработват само след съгласие от собственика на културната ценност, а на музейни културни ценности-от директора на съответния музей. Отношенията със собственика, съответно музея, се уреждат с възмезден договор.
(2) Копия и реплики на културни ценности със световно и национално значение или национално богатство се изработват само с разрешение на министъра на културата. Разрешенията се вписват в регистрите по чл. 68 и по чл. 102.
(3) Копията се включват в научно-спомагателния фонд на съответния музей.

И въздесъщата алинея на чл.177 от Закона за културното наследство:
(4) (Нова - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) Културни ценности, собственост на Българската православна църква и други регистрирани вероизповедания, се възпроизвеждат в копия, реплики и предмети с търговско предназначение съгласно каноните на съответното вероизповедание.

това "съгласно каноните е неясно" - кои канони и т.н. но е за търг.цел. Тези канони могат да са от охр.фирма и т.н. :) Но явно църквата не ги посочва ...затова гадаем кои са и дали ги има.


БПЦ може да търси приходи като собственик на културната ценност - напълно нормално. Както и музеите. Но забележете - с търговска цел.


Идва черешката на тортата чл.179 от Закона за културното наследство /запоменте го....! или поне се опитайте да го покажете на някой озъбен от клира монах/:

Чл. 179. (Изм. изцяло - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) (1) Създаването, разпространението и използването на изображения на културни ценности за лични нужди с представителна, образователна и научна цел е свободно.
(2) Създаването, разпространението и използването на изображение на културна ценност или на елементи от нея във фотографско, компютърно, видео- и друго изображение с търговска цел, включително използването на изображението или на части от него при производство на стоки, етикети и дизайнерски решения или за реклама, се извършват при условия и по ред, определени с наредбата по чл. 178 въз основа на договор, сключен със собственика на културната ценност, а за музейните културни ценности - с директора на съответния музей.


Ако имах курсив - в темата този текст трябва дебело да подчертая.

За лични нужди - снимаш, за търговия - плащаш с договор.
Ясно е, че ако те оставят да снимаш ..договор за търговско ползване няма да видят никога, а после да гонят търговците по битака с чашки и фланелки на манастири не им е по сърце.

Въпрос - как е при Джамиите - Плащаш, ако въобще те пуснат да снимаш.

Проблеми - ниска правна култура на фотографите / гадаят и предполагат, вместо да знаят/, незнание на норматива и санкциите и режима, примери какво било еди къде си - ами като искате да е като в Гърция, Италия и къде ли не - ами изменете Закона и искайте промени /то там всичко е различно от БГ/, наглост на духовните лица с цел печалба от туристи, а не търговци и неспазване на текста на Закона. Липсва санкция за тях в случай, че ми откажат да снимам или ми всложат 5 лв. за снимане. т.е. за нарушение на чл..179 от ЗКН.

Пример - влизам в Етнографски музей Пловдив - за снимки 5 лв., за фото сесия вътре - 60 лв.... Културна ценност ли е музеят - културна ...ама те могат да събират парички като си водиш моделите и сватбарите. Но като влезат туристи с малки апаратчета си щракат колкото си искат, като си платят само вх. такса.

Значи едните спазват Закона др. се правят както Дяволът чете евангелието.

Поздрави на всички за безпл.консултация ....сигурно трябваше да оставя касичка за благодарствени дарения и направените разяснения.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: pmartinov   
Дата:   18-08-14 13:22

Служителите в храмовете имат притеснения когато видят голям фотоапарат защото има единични случаи в които по-нахални собственици на фототехника правят репродукции на икони и след това продават пред входа на храма репродукциите.

А картичките предназначени за туристите хващат прах...

Живея много близо до църква .

Ако ви кача снимки на автопарка на управителя на храма ще ви стане ясно всичко:)

Нещо повече,знам с големи подробности отвътре какви епични битки с години се водят за да станеш управител на храм в голям град .

Така се получи,че узнах и за човек в расо който с години зареждаше няколко антикварията с църковна утвар.



Естествено имена ще спестя съзнателно.

Става въпрос за доста пари...


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: impuls   
Дата:   18-08-14 13:43

Снимал съм в Бачковския манастир вън и вътре през тоталитарната 1963 г. А сега през демократичната 2011 г. ми забраниха (въпреки, че без да вдигам апарата снимах макар и не кадрирани кадри).Чужденеца с когото бех се учуди, той искаше да занесе снимки от Манастира на леля си която е била впечатлена от манастира от преди много години. Как да популязираме нашето историческо наследство ако не го покажем. Нека да има такса, но тя да не те отказва от снимане. Църквата макар и малко ще печели, а и посетителите ще са доволни, могат да имат един спомен.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-08-14 13:54

Тед, далеч не всички православни храмове в България са включени в регистъра на НИНКН. Всъщност огромната част от тях не са културно наследство - особено пък новите. От къде на къде храм, граден преди да речем пет години, за който са плащали определени хора, ктитори да речем, дарители, ще трябва да се подчинява на Закона за културното наследство? Но в тези храмове също понякога се забелязват подобни проблеми - хората искат да снимат, някой не им дава ... Истината е, че молитвените домове на всяко едно вероизповедание са си собственост на това вероизповедание и не може някой от вън да влиза там и да нарушава каноните, защото били "публично място". Това би означавало, че на практика няма свобода на вероизповеданията, която е гарантирана от Конституцията.
Не зная за останалите вероизповедания, но за Българска православна църква каноните, за които ти казваш че не е ясно какви са, са единствено тези, определени от Вселенските събори и от Апостолския събор, плюс определените на поместните събори. Но последните събори не са въвеждали канони. Общо взето системата на каноничното право на Православната църква - каноните и догматите - е оформена преди май повече от половин хилядолетие. Освен това БПЦ си има устав, който е публичен.
Случаите, за които ти пишеш са наистина по-особени и като цяло противоречието между собственика - БПЦ, която притежава, владее и се разпорежда с храмовете от една страна и от друга страна интересите на обществото са класически - подобни на противоречията между собствениците на земя в защитени територии някакви и обществото, например. Не е принципен проблем тези противоречия да се разрешават не само според Закона, но и добронамерено...
Според мен в един православен храм, който е енорийски храм на конкретна енория, има си предстоятел и църковно настоятелство, би следвало да не може никой да прави нищо без съгласието на това настоятелство и предстоятеля на храма. БПЦ (съответната митрополия респективно) е собственик на храма и енорията си плаща обикновено сама сметките и разходите по подръжката на храма, а те обикновено не са ниски. Случая с манастирските храмове е по-различен от случая с енорийските храмове - обикновено не заради различния им каноничен статут, а точно защото са и вписани в регистъра на НИНКН като паметници - недвижимо културно наследство. Това дава право на един турист или фотограф например да иска като българин дори, да си направи снимки на нещо, което смята за свое национално наследство ...
Всичко написано по-горе по никакъв начин не означава, че няма и въведени порочни практики на много места - лошо отношение към посетителите и богомолците, сметкаджийство, понякога и по-лошо. На различни места практиките и мотивите могат да бъдат най-различни и повярвай ми, наистина са различни. Някъде ще Ви забранят да снимате, защото наистина се притесняват за иконите и храма, защото наистина са уверени, че с това биха ги изложили на опасност. Ще познаете тези места по факта, че дори да предлагате пари, пак няма да Ви разрешат да снимате. Има и места, доста много, за съжаление, където няма да Ви разрешат да снимате за да не пропуснат ползата - пак ще ги познаете, защото няма да Ви забранят там, а по-скоро ще Ви поискат пари. И колкото по-голям и "по-професионален" им стори "апарата" Ви, толкова повече пари ще Ви поискат. Някъде на тези места просто наистина нямат средства да поддържат храмовете (особено за енорийски се получава така) и затова така събират средства с наистина благородни мотиви. На други места пък го правят от желание за повече приходи. И тези два случая ще различите лесно - в първия обикновено намирате добре поддържани храмове и разговаряте с видимо скромни, небогато облечени свещеници и служители, докато във втория случай Ви се налага да контактувате със свещеници в луксозни лимузини, а самите храмове, за съжаление изглеждат запуснати, като пазарски сергии ... А дори има и по-лошо. Спомнете си например, че много скоро след като стана патриарх дядо Неофит беше поставен в много идиотско положение от един доста груб игумен (да не уточнявам кой след скандалите миналата година), който в присъствието на новия патриарх изгонил от манастира хора с увреждания, като при това се аргументирал с мотива, че те били наказани от Господ, следователно не можели да влизат в храма, Божия дом ... Не е нужно да казваме, нали, че едно такова отношение е крещящ конфликт с всички вярвания и всички послания на Православието. Но да, такива клирици също има, това е положението.
Така че според мен не е правилно да се разсъждава коя страна тук е права и коя не е. Не е редно да се застане на едната страна и изцяло да се оневини другата. Като цяло проблемът е по-сложен отколкото изглежда и освен това е много важно да се разсъждава не по принцип, а за конкретния случай. Поне аз така мисля.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: aldygreen   
Дата:   18-08-14 14:06

J0R0 написа:

> Показва го и още фактът че от 16
> митрополити 12 са доносници на ДС,
> както и че патриарха ни на
> най-българския празник 24 май
> отслужи литургия в Москва.

Затова пък нашият държавен глава Росен Плевнелиев беше ДОМАКИН на тазгодишния ИФТАР, което е нонсенс от всякаква гледна точка, включително и от мюсюлманска. И какво от това? Нищо. Дори много хора, благодарение на широкообхватното си невежество, ще го приемат за нормално, като нашия митрополит, който също присъстваше на "мероприятието". Освен да чакаме Ердоган да ни отвърне с "ИФТАР" за Великден.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Тед   
Дата:   18-08-14 14:25

Quote: Автор: HSGeorgiev
Дата: 18-08-14 13:54

Тед, далеч не всички православни храмове в България са включени в регистъра на НИНКН. Всъщност огромната част от тях не са културно наследство - особено пък новите".

Е, нали се сещаш, че ако не попада в режима на ЗКН, БПЦ си е собственик и може да прави каквото си поиска, тъй като не попада под този режим и наместника на храма може дори да повика полиция.

За Бачково е относително: - юли 2014:

http://s30.postimg.org/bqrl05c5d/364.jpg



http://s30.postimg.org/ntwwnpn7l/368.jpg



Пълно спокойствие при заснемането - статив в ръка, дслр, фото раница.

Не можах да намеря кадрите с попа / бялата брада / седнал отпред пред входа на вътрешната църква.
Ее...аз се бях олял от щракане наоколо, та и фото сесия направих под дървото отстрани / имаше красиви цветчета/, та опрях до попа.

Викам ---дай да видя кога ще получа БАН... няма, снимам със 135-а и той ме гледа и нищо.

Това не значи, че ако сега отида няма да ми забранят да снимам.

Това е...променете Закона.

Има и нещо друго - запомнете - при снимане вътре в църква нарушавате КАНОНА. Защо, защото миряните имат право на спокойствие при общуване с Бога, а те попадат в кадрите.

Добре знаете, че при тържества - отчето дава да се снима събитието. Аз поне не съм бил санкциониран.



Публикацията е редактирана (18-08-14 14:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: jino   
Дата:   18-08-14 14:57

В Бачковския монастир след като смениха игумена новият управител премахна всякаква забрана за снимане.
Монасите с удоволствие идваха да ги снимам.

https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1393681762_DSC_2309m.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: vladis   
Дата:   18-08-14 15:17

В много страни има забрана за снимане в определени храмове. В Италия и Испания забележка не правят църковните служители, а дежурни полицаи, които още на влизане любезно посочват табелите със забрана - за снимане, мобилни телефони и високо говорене.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: carboon   
Дата:   18-08-14 15:46

Всичко е бизнес и генериране на пари. Какво толкова чудно има в това?


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   18-08-14 16:33

Празно чесане на езици.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   19-08-14 00:10


http://seir.bg/pictures/69202_thumb.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: asahi   
Дата:   19-08-14 00:42

Свещите на циганите са тънки и парафинът е мек. На 30 градуса не могат да стоят прави.

В Лувъра не се плаща за снимане - свободно е.
В Монмартр - също, но е църква и не трябва да се нахалства.
В Сакре кьор е забранено и се следи зорко.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   19-08-14 11:02

batsali, И какво странно има в това? Църковната свещ, която палиш вътре, представлява твоята жертва, която правиш в този храм. Ако си купиш свещта от мангалите отвън, кому точно принасяш тази жертва? На мангалката ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   19-08-14 11:20

Що бе, има някаква мярка за свещи ли? Ами ако си нося от вкъщи? Ами ако някой няма пари за свещи? Пфууу...

И как свещта прави молитвата ти по силна? Ебаси шаманизмите...

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   19-08-14 13:08

Alsand, нищо странно няма. То това си е бизнес. Никой не ще да ходиш при конкуренцията. Смешното е, че се опитват да кажат, че само техните свещи работят, на другите им е слаб сигнала [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   19-08-14 13:18

Don_Diego, Само не ми казвай, е на някой не могат да му се откъснат от сърцето 0,10 лв. за една свещ.
Ако нямаш никакви пари, направи жертва, полагайки някакъв труд. Толкова ли е сложно да се сети човек.

Alsand, Нищо смешно няма. Просто избираш за кого да направиш жертвата. Ти явно избраш Бай Мангал.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Seifi   
Дата:   19-08-14 13:27

Автор: Slivenski
Дата: 18-08-14 08:10

Не помня някъде по света, където съм ходил, да е било забранено да се снима в храм.


Пример от вчера Венеция в някой църви снимането е забранено , влизането с раници също!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   19-08-14 13:31

То по-голям смисъл има да направиш нещо за бай мангал, отколкото за литературен герой.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   19-08-14 13:45

Като общество имаме още доста да се развием и поумнеем,щом се уповаваме и вярваме още на нещо,наречено религии и сгради с фалически покриви и картинки на чичковци в тях,далеч сме от някакъв, що-годе извисен разум.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   19-08-14 14:24

fast_eyebrow,

"сгради с фалически покриви" ?!?!?!?!?

Ти да не си сексуален маниак?????[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   19-08-14 14:34

Сигурно не е сексуален маниак, а от хората питащи се, що динозаврите ги няма в Библията [smilie5]

Иначе, верно е, че религиите издават някакви комплекси- всички вирят към небесата кули- будисти, ислямисти, християни, евреи. Ако ще е по голяма близост до божеството, то бизнеса отдавна ги е минал... 800 метра небостъргач [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Gruyu   
Дата:   19-08-14 14:40

преди 10-12г. в Троянския манастир кръщаваме на моя кум дъщеря му, и той вади съответно ЕОС 1В И ЕОС 3 и попът веднага ни прецени и каза - 100 кинта за снимане на кръщенето, ние се възпротивихме естествено, и накрая се спазарихме на 15лв....на една сватба с църковен ритуал, някаква алчна баба от персонала зяпна за пари, един от гостите каза - но той е наш приятел, от сватбата....и бабека млъкна!! ..и младоженците икономисаха някой лев!![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Seifi   
Дата:   19-08-14 15:38

Правих една страница за една църковна община в чужбина.
в Пловдив има една малка но много красива църква в стария град и там правих снимки които да ползвам за страницата, намерих отговорния отец говорих с него и му казах че правя страница без пари както си и беше, само каза изчакай да се махнат туристите и снимай без светкавица. Разбрахме се само да му дам адреса да е види страницата като стане.

Има и свестни попове , но са по-малко за съжаление.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: localhost   
Дата:   19-08-14 16:11

Добре де, като ви искат пари по църквите вие касови бележки искате ли ?

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: DeDomus   
Дата:   19-08-14 17:16

Има и свестни попове , но са по-малко за съжаление.

Важи и за останалите професии...

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: MikeDimit   
Дата:   19-08-14 17:32

"Искай и ще ти се даде"

Защо подхождате към проблема толкова тесногръдо? Свят широк, хора разни. Днес отчето или бабето ке те погне, утре ке ти покаже къде да сложиш свещичката за здраве. Може и да е наш патент в общуването, но определено човек се научава, че нищо не му е дадено по презумция, малко усилия, постоянство се иска. Поне се опитвайте да общувате, ей така заради разнообразието.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Bumerang   
Дата:   19-08-14 18:06

Ама вие още ли вярвате ,че църквите са Божии храмове.Не те са силно търговски храмове[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: GZS   
Дата:   19-08-14 18:13

Залезът на боговете

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   19-08-14 19:13

GZS, Ницше е завършил живота си в лудница. Голям извор на доказателствен материал.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: petial   
Дата:   19-08-14 22:11

Искате да е топло и светло в храма, а купувате свещи от някъде си. Как да стане това като продажбата на свещи е основното перо за издръжка на църквата! Егати икономията правите, тъкмо да съберете за таксата за снимане!
Въпросът наистина не е унифициран , но така е и в музеите - в едни може в други не може да се снима!

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   19-08-14 23:20

"Ти да не си сексуален маниак?????[smilie18]"

Не знам,дали съм или не съм.Със сигурност,обаче не съм кьорав!
За мен лично,религиите са нещо много комично.Нещо като Снежанка или седемте джуджета.Или Дядо Коледа.Като оня виц: "Пич,на колко си години?" "На 40" "И още вярваш в Дядо Коледа??". Който не го знае вица,да си го намери в жужъл. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   20-08-14 09:24

fast_eyebrow, много по-вероятно е Снежанка да е съществувала, отколкото всяка седмица да печелиш шестица от ТОТО 2 с единичен фиш - нещото в, което ти вярваш. Всъщност греша, вие атеистите вярвате в нещо, далече по-невероятно да се случи от математическа гледна точка. А от логическа - пълен абсурд. Абсолютно противоречие с всички физични закони. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   20-08-14 09:29

petial,
Неспособността за откриване на причинно-следствената връзка е много разпространен проблем. Например в казармата, повечето войници много се дразнеха и се ядосваха от това, че ни караха да почистваме плаца пред нашето поделение, но още същия ден хвърляха изпушените си фасове, вместо в кошчетата, на същия този плац, който след това трябваше да чистят. Така и не стоплиха, че колкото повече боклук правят, толкова повече ще трябва да го чистят със собствените си ръце.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   20-08-14 10:13

Съжалявам,но не разбрах примера ти,защото нямам голям опит с хазарта. Никой не може да ме убеди,че има някой чичко на небето,който оставя да умират деца в страшни болки.Пример,просто.Религията не само,че не е помогнала за развитието на човечеството,ами напротив.Ако не се лъжа едва преди няколко години Ватиканът призна,че Земята май наистина не е плоска!![smilie18]
Между другото, Снежанка досега не съм я виждал,но истински тото милионер-да.
:)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   20-08-14 10:53

Не е нужно да имаш опит с хазарата. Обяснявам ти, че вярваш в нещо, за което вероятността да се случи и доста по-малка от вероятността да печелиш всеки тираш от ТОТО 2.

Този "чичко на небето", съгласно вярата на християните ти е дал свободна воля и по тази причина, ти сам отговаряш за постъпките си. Не може някой друг да отговаря вместо теб, включително и за проблеми и страдания, причинени на другите от теб.
Относно това, дали религията е помогнала или не на човечеството - един много простичък факт. НЕ СЪЩЕСТВУВА цивилизация, която да не е имала религия. Религията е била в основата на всяка една цивилизация. Това, че днес хората са "модерни" и "просветени", не значи, че не са стъпили на фундамента на християнската цивилизация. В същото време, днешният човек е прост, задръстен, неинформиран (напук на огромния информационен поток), превърнал се в абсолютен консуматор, чият цел е единствено да си достави удоволствие по какъвто и да е начин. Аз лично не бих нарекъл подобно примитивно състояние на духа - "Прогрес".

Относно това, което е признал Ватикана - нито съм католик, нито ме интересува, какво са казали. А най-вероятно и ти не си разбрал добре, какво точно са казали, защото журналята определено не са най-грамотните и способни да предават информация в неизкривен вид.
Само искам да те информирам, че за християните - "Земя" се нарича - целият ФИЗИЧЕСКИ СВЯТ. Или с други думи - цялата Вселена. Само не ми казва, че Вселената е кръгла и се върти около Слънцето.
"Небето" за християните е т.нар. духовен свят. т.е. всичко нематериално, което няма физически измерения. От там цялата ти представа за белобад дядо, реещ се в облаците е как да кажа...доста детинска. Спирам тук, защото доста ти се събра за осмисляне.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   20-08-14 11:13

Съжалявам,но нищо в твоя пост не ми дава материал за осмисляне.В тезата ти не виждам мястото на църквата,каноните й,библията,иконите,поповете и инквизицията.Мисля си,че ти повече подходи като философ,отколкото като вярващ християнин.Аз не съм убеден,че точно религиите са в основата на разцвета на цивилизациите.По-скоро някои цивилизации печелят от противопоставянето на "конкуретни" религии, по-късно преминали във войни,които продължават и до днес.Защото в крайна сметка,целта на всяка религия е на набере колкото се може повече последователи и домогването до техните ресурси.В крайна сметка си говорим за домогване до власт и пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   20-08-14 11:30

Понапъни се малко. Доста неща за осмисляне има. Да не свеждаме християнството до битов магически ритуал, защото то все пак е философски възглед и обяснение на Живота, Времето и Пространството въобще. Всички неща, които изброяваш са следствие от това и не излизат от този контекст. Инквизицията си е чисто човешко творение на Западния свят.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   20-08-14 11:49

Никой не го е свеждал,то само се е свело.Разбирам,какво искаш да ми кажеш,и то без да се налага да се "понапъвам".Но ти се измъкваш като всеки богослов-по философски,и баба ти,която не знае защо точно се ходи на църква в неделя,или защо се меси козунак по Великден,няма да те разбере. А християнстово се е свело само, за да може да държи хората в овчеумие. Какво,ако не съм кръстен в църква,ще отида в ада ли? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   20-08-14 11:57

fast_eyebrow, Хайде не говори за баба ми, без да я познаваш и без да знаеш, какво би разбрала и, какво не би разбрала. Тя беше образована жена - скулптор, който преди Художествената академия е завършил Класическата гимназия в София....и все някаква абстрактна мисъл е имала в главата си.
Недей да подценяваш и неуките хора на село, че може да се окаже, че си по-неразбиращ и невеж от някои от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   20-08-14 12:39

Кво стана сега,до квалификациите ли опряхме?[smile]
Аргументите явно приключиха и мога да напусна дискусията,която и без това не ми е по сърце!!

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: imartin   
Дата:   20-08-14 13:26

Alsand, [smilie24] [smilie24] [smilie24]
fast_eyebrow, ти също си вярващ - в това, че няма Бог. И твоята вяра също има своите канони: "белобрад чичко", "случайно самозараждане", "експлоатация на вярващите" и пр. Атеизмът е вяра. Впрочем, не по-малко абсурдна от древногръцките митове.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   20-08-14 13:53

imartin, [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Аааа, ще ме прощаваш, но в древногръцките легенди и митове има повече достоверност, отколкото в Дарвиновите легенди и митове. Неговите заблуди поне е ясно, че са основани на това, че по това време, никой още не е бил чувал за ДНК и строежа на клетките. Но да се върнем на древногръцката митология - като изключим, езическият й характер, в нея става дума и за реални исторически събития, като обсадата на Илион (Троя). А също така, гърците са вярвали, че към онзи момент - и добрите и лошите хора, са отивали на едно и също място след смъртта си - в Царството на Хадес.

А за атеизмът си напълно прав - няма по-безпочвена и наивна вяра, неоснована на абсолютно нито един научен факт.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   20-08-14 14:09

А за атеизмът си напълно прав - няма по-безпочвена и наивна вяра, неоснована на абсолютно нито един научен факт.
* * *

[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Къде го научния факт за съществуването на Бог? Някой учен от Ватикана го е доказал с теорема и химически опити?
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   20-08-14 14:41

Don_Diego,

Престанете да ме занимавате с Ватикана. Нямам нищо общо с папата.

А сега по същество - след като Дарвинизмът претендира за научност е редно да бъдат представени научни доказателства в подкрепа на тази теория. Научните доказателства, за да бъдат признати за такива, трябва да бъдат експериментално потвърдени в повече от една независима лаборатория.

Относно Християнството - там въобще не се занимават с физическия свят, физическите закони и формата на планетите и т.н. И въпреки това ежегодно се случва едно чудо, което никой физик или химик не може да обясни по научен път. Става дума за Благодатния огън в Йерусалим.



Публикацията е редактирана (20-08-14 14:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   20-08-14 15:03

Оу... ма този номер го може Динамо... и Крис Ейнджъл... и Дейвид Блейн и... всеки по кадърен илюзонист може да ти спретне номер, който вярващите ще схванат като чудо. Благодатния огън в Йерусалим е чудо и ти си обясняваш съществуването си с него?
[smilie5]

Апропо, ти смяташ, че твоята религия... по точно, разклонение на християнството е най правдиво, вярно и прочие... м? Нещо католиците не ти харесват как проповядват християнството... а баптистите? А мормоните? А евангелистите? А методистите, а адвентистите?

И ся, кой по прав за светОТ? Вие, юдеите, мюсюлманите, будистите, зороастрийците? В Перун ли да вярваме или в Маниту?

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   20-08-14 15:08

Хайде да сложим на масата по 1000 лева и да се обзаложим. Намираш фокусник, който да ти запали огън, който да може да гори и да се палят свещи от него, а ти ще си завреш главата вътре за 15 секунди. Ако нищо ти няма и мямаш никакви изгаряния, получаваш 1000 лв. Навит ли си? Че ми е писнало да споря със Сульо и Пульо.

п/п

Православието НЕ Е "разклонение" на Християнството. Елементарната историческа култура изисква такова познание.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   20-08-14 15:14

Почвам да пиша на Блейн или Копърфийлд. Визуално могат и по страшен номер да ти спретнат. Пък като го направят, ти ще повярваш в тях и ставаш от сектата на фокусниците? Навит? Само че за 1000 лв едва ли ще се навият. Изкарват милиони... вярно, не могат да се конкурират със световните религии по доходи, но все пак, много късно са се сетили за триковете които могат да те направят божество в очите на хората, които не могат да си обяснят същите тези трикове.
[smilie5]

п.п. дали ще го наречеш разклонение, направление, клон, деноминация или конфесии, все тая... идеята е една и съща, а ти не отговаряш по същество. което е характерно за вярващите в божества.
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   20-08-14 15:16

Не ти говоря за визуални ефекти. Онова нещо се случва всяка година по едно и също време и на едно и също място. Всеки може да го види и пипне с ръка. Явно не ти стиска да се обзаложиш де.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   20-08-14 15:22

Хазартът е грях, чедо мое. Нима не знаеш? Какъв вярващ си ти тогава???

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   20-08-14 16:14

Ти за мен не бери грижа. Аз ще му мисля. И в крайна сметка стиска ли ти да заложиш 1000 лв. ?

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: petial   
Дата:   20-08-14 21:06

Странно е как някои хора избират да вярват в това, че не вярват. И то при положение че това ги прави непрекъснато търсещи рационални решения и доказателства, вместо да приемат това за което няма обяснение и да търсят само красивото и хармонията!

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: mmjm   
Дата:   20-08-14 22:08

"Моят дом се нарича молитвен дом, а вие го обърнахте на вертеп разбойници"

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: mmjm   
Дата:   20-08-14 22:11

Ако храмовете не могат да се издържат от дарения, значи духовенството не си е свършило работата.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Vizov   
Дата:   20-08-14 22:40

Големи съдници и специалисти се събраха тука. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   21-08-14 09:56

mmjm, много удобно. А пък обикновенния човек, никога за нищо не е виновен, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: IDA   
Дата:   22-08-14 16:43

Човекът е единственото живо същество на земята, което вярва в Бог, а се държи така, сякаш Бог не съществува.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   22-08-14 17:04

IDA [smilie24]

Но все пак тези, които вярват, а не са само номинално принадлежащи към църквата не мисля, че се държат, сякаш Бог няма.
Един ден всеки ще види истината. Въпросът е само да не бъде твърде късно.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: J0R0   
Дата:   22-08-14 17:50

Какво общо има църквата с Бога?
Църквата още от времето на император Константин е инструмент на държавната власт, крепител и опора на тираните.
"Властта на царя иде от Бога, всеки бунт срещу установената власт е бунт срещу Бога"
Изключение са християнските общности в Римската империя.
Нашата църква по време на Възраждането - опозиция на Отоманската държава.
Католическата църква в Полша от времето на Солидарност.
Тия изключения не променят правилото.

Да, тия нашите манастири са били свети места, защото в тях са се крили комити и оръжие, разпространявала се е българската писменост, култура и история, обучавали са се художници и резбари.
И днес същите не са вече свети места.
Защото не, сградата и стенописите правят светостта на мястото, а СЪДЪРЖАНИЕТО!
В с. Емона на скалите има една сграда в която местните гледат крави.
Навремето е била църква, днес е обор.
Местните не са поругали светинята.
Защото подредбата на тухлите в определена форма не прави църквата, както расото не прави попа.
Доносниците не са митрополити.
Ал. Невски не е храм.
Нито Рилският е манастир.
В българската църква има огромен дефицит на святост.
Бог отсъства.
Останали са едни картинки по стените, които някакви алчни хора с линкълни и ролекси, смятат за своя собственост.
И се опитват да налагат забрани и табута, върху историята и културата, да търгуват със създаденото от поколения българи.

Но снимането на тази архитектура и фрески, само умножава културата, историята и българското, запазва ги за бъдните поколения.
Нещо което "собствениците" не правят - в много църкви и манастири уникални стенописи са унищожени от чернилката на свещите и нехайно отношение към покривите.
Тъй че снимайте смело.
Това е добро и е по-близо до Бога.
Каквото и да ви говорят в църквата.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   22-08-14 23:49

Ще изплагиатствам една мисъл - атеизмът е религия колкото въздържанието е секс поза.

Атеизмът не е религия. Няма канон, няма празници, няма повели, не трябва да правя смешни ритуали или да изричам абсурдни заклинания като това да се моля на бога да свърши каквото вече си е намислил да свърши (да дойде твоето царство, да бъде твоята воля.....моля ти са) Не трябва зорлян да се заробвам и да се считам за нищожество, което е подвластно на прищевките на невидим небесен властелин. Като атеист не трябва да правя нищо друго освен да кажа 'не', когато някой ме пита дали вярвам в бог. Една аналогия, за да е по-ясно:

теизъм - вяра в богове
а-теизъм - липса на вяра в богове

морален - следващ морални предписания
не-морален - вършещ неща в разрез с моралните предписания
а-морален - който няма отношение към морала


Единствената причина да има хора, които се определят като атеисти, е за да са разграничат от тези, които вярват в богове. Ако това не беше някакъв важен въпрос, нямаше да има понятие атеизъм изобщо. Повечето хора не вярват, че има Дядо Коледа. Прагматично погледнато те са адядоколедовци.

Агностиците също така не са на кантар дали да вярват или не. Може да съществуват 4 вида човеци в нарастваща степен на 'греховност':

гностичен теист - знае, че има бог
агностичен теист - вярва, че има бог
агностичен атеист - не вярва, че има бог
гностичен атеист - знае, че няма бог

на практика и двата клана в огромното си болшинство са агностици.

Аз съм атеист. Бих казал, че съм антитеист и на практика гностичен атеист, защото съм толкова сигурен, че няма богове, колкото съм сигурен, че няма дядо коледа или самодиви.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   22-08-14 23:51

Чудесата, които вършат някои фокусници са много по-чудесати от чудесата, за които сте чели в библията, защото може човека да го направи пред вас, дори във вашите ръце, и пак да си нямате понятие какво и как се е случило. Това разбира се е 100%тово доказателство, че фокусникът е син на Зевс и е дошъл при вас, за да ви отърве от греховете, които е извършил пра-пра-пра-пра-пра-пра-пра-дядо ви срещу производителя на картите използвани във фокуса. Как иначе бихте обяснили факта, че тоя човек ви познава 17та поредна карта и пренарежда тесте, което държите, без да го пипа?


На Дарвин писанките освен, че са доказани, са надградени стократно и се използват доста активно на практика в биологията, биохимията медицината и тн. Дори в области, които нищо общо нямат с живи същества. Питайте някой по-кадърен програмист или инженер. Еволюцията е факт. От друга страна, въпреки че вярващите обичат да обясняват как едно или друго се е знаело отдавна и го пише черно на бяло в библията, нито едно парче знание за света не е дошло от библията или от който и да е друг религиозен текст. Някакси винаги се случва така, че първо учените откриват и обясняват нещо, а чак след това поповете тръгва да четат дебелата книга и да търсят кое изречение горе долу може да се схване по такъв начин, че бегло да се отнася до същия феномен....евентуално. В повечето случаи става дума за някоя коза или храст, а не за елементарни частици.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: DeDomus   
Дата:   23-08-14 02:26

batsali позицията ти към вярата е съчетание на слаба информираност с прилична доза самодоволство.
Колкото до описанието ти на атеизма- може би не знаеш, но и Бог не извършва ритуали за себе си... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: imartin   
Дата:   23-08-14 10:14

J0R0, "Властта на царя иде от Бога, всеки бунт срещу установената власт е бунт срещу Бога" - това в християнството не е точно така. Това е само при условие, че царят не е против Бога. Много често в Източната Римска Империя(наричана неправилно Византия), Църквата е заставала против императора и дори го е отлъчвала, когато е бил против Бога, верово или нравствено. Така че случаят с Римската Империя, турското робство и пр.не са изключение, а правило. Когато пък Църквата се е съгласявала с беззаконието на някой император, тя е преставала да е Църква. Тогава Църквата е продължавала да съществува в онези, които са оставали верни на Бога. Понякога те са били много малко. След време те пак се увеличавали. Ако човек внимателно се зарови в историята и иска, ще види това. Това е истината и православното християнското учение по въпроса.

Твоите думи за съдържанието са напълно съгласни с него. Както писах по-горе,една Църква престава да е такава = Божията благодат престава да обитава в нея, когато тази Църква отстъпва от Бога - верово или (и) нравствено. Тогава това общество престава в същността си да е християнско (Църква), независимо че запазва храмовете, облеклото и пр.външни белези. Тъй като вече, уви, официалната Православна Църква е отстъпила от Него, затова и всички следващи грозни явления. В кое и как е отстъпила, не е тема за Фото Форум.



Публикацията е редактирана (23-08-14 15:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: imartin   
Дата:   23-08-14 10:39

В храмовете трябва да се снима. Днес това е дори наложително. Православният дух е в основата на българския народ, на всичко най-добро в него. А този дух днес все повече изчезва.. Храмовете, особено старите, са нещо като негови резервати. Ако се снима така, че да се предаде в снимката поне малко от този дух - това е безценно.

Снимането, разбира се, трябва да става с необходимото уважение към светините и пазенето им. Също с уважение и зачитане свободата на богомолците. И в никакъв случай с комерсиални цели - както за снимащите, така и за клира.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: imartin   
Дата:   23-08-14 11:33

batsali,"гностичен атеист - знае, че няма бог" - Е,откъде знае(ш)?

"Бих казал, че съм антитеист. " - понеже харесваш думите, това преведено означава, че си против Бога ("боговете"). А ако си против Него, явно някъде там усещаш, че Го има...

За Дарвин няма да отварям тема, каквато заслужава, защото ще е дълга. Аз съм зоолог по професия и надълго и нашироко съм се занимавал. Това обаче не е аргумент, а само щрих.

"На Дарвин писанките освен, че са доказани..." - Кой те е излъгал?
Така твърди антитеистичната пропаганда, но мълчи по въпроси като:

- Как така материята САМА се е организирала? (Излиза, че щом тя сама се е създала и организирала = 1. Имала е съзнание. 2. Имала го е преди да съществува или 3. Винаги е съществувала, имайки съзнание, или 4. Няма съзнание, но твори... Това действително е много по-невероятно от древногръцките митове!)

- Как така случайните мутации (уж двигателя на еволюцията) никога не носят повече информация, а по-малко?

- Защо не се намират в земните пластове преходни видове, а всичко е скокообразно - видовете внезапно се появяват и внезапно изчезват? Нали пластовете са снимка на станалото през милиони години. Щом еволюцията е постепенен процес, ама много постепенен, то и организмите в тях би трябвало постепенно да се преливат от едни в други.

- Защо учените все не могат да намерят звеното между маймуните и човека? Или точно го намерят и след 20-30г.пак нещо друго намерят и разтръбят: "Най-после го намерихме!"...- Е, добре, нали вече го намерихте преди години! И така до следващия път (защото после, само че негласно, се оказва, че е просто някаква изчезнала маймуна или пък човек - за това обаче не се тръби).

И много други...



Публикацията е редактирана (23-08-14 15:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Slivenski   
Дата:   23-08-14 11:55

Не можеш да "знаеш", че няма Бог. Не можеш да знаеш и че има. Нали затова се казва "вярвам в Бог". То, ако знаехме, че има или няма, щяхме просто да знаем. Но не знаем. ;-)

Човек не може да знае всичко. Затова и доверието стои в основата на истински добрите отношения между хората. Същото и с вярата. :-)


[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (23-08-14 12:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   23-08-14 15:24

"А ако си против Него, явно някъде там усещаш, че Го има..."

Има го. Съществува като литературен герой и като абстрактен обект в съзнанието на хората. Против съм, защото религията е изключително вредна за аналитичното мислене и развитието на човечеството като цяло.


Това, че си зоолог и в същото време написа тия горните неща е твърде жалко.

Това, за което си мислиш е абиогенеза. Еволюцията влиза в действие едва след като вече има автономни репликатори. Както и да е започнал животът на планетата, факт е че еволюцията действа.

"Как така случайните мутации (уж двигателя на еволюцията) никога не носят повече информация, а по-малко?"

Кое от следните съдържа повече информация - "----" или "клон"?

"Защо не се намират в земните пластове преходни видове"

Всичко е преходен вид, еволюцията е постоянен процес.

"Защо учените все не могат да намерят звеното между маймуните и човека?"

Защото такова не съществува. Маймуните и човека са произлезли от друг вид, който ни се явява общ прародител.

"след 20-30г.пак разтръбят: "Най-после го намерихме!"."

Това го тръбят масови вестници и списания, които хал хабер си нямат от наука и до тях тая информация достига 4та ръка по счупения телефон.

"Как така материята САМА се е организирала?"

За жалост голяма част от образованието ми е било на английски и не знам доста български термини, но .... emergence.

Как дюните знаят каква форма да са? Как боклуци се събират само по периферията на шосето? Защо снежинките са с такава сложна форма, а във водата, от която се образуват няма никаква структура? Много други примери има как от прости правила спонтанно се заформят сложни системи. Така работи вселената, в която се намираме. ЦЪК!

Ти сигурно ще кажеш, че не можем да знаем, че няма и духове, феи, самодиви, караконджули със сигурност. Така е, със 100% сигурност не може да се знае нищо. Затова горе писах, че на практика в ежедневието хората са доста сигурни, че такива същества не съществуват. До толкова голяма степен са сигурни, че е напълно оправдано да кажат, че знаят, че ги няма.

Времето да вярваш в правотата на дадено твърдение идва тогава, когато има доказателства, нито секунда по-рано. И да, може да има самодоволство в позицията ми, но поне не съм аз този, който вярва, че въображаемият му приятел е създал цялата вселена, за да го има него. Инфантилните и абсурдни схващания е редно да бъдат осмивани, а не толерирани и дори поощрявани. За мен религиите са в един кюп заедно с хомеопатията, кемтрейлс, астрологията и алхимията. А това, че религиозните вярвания трябва автоматично да получават уважение е най-малкото смешно, да не кажа нагло.



Публикацията е редактирана (23-08-14 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: muzicantini   
Дата:   23-08-14 15:43

batsali, съгласен съм с позицията ти по отношение на религията и я споделям. За хомеопатията, обаче, не си познал...

Иначе подкрепям едно горно мнение, че би било добре в храмовете да се снима с некомерсиална цел, като паметници на културата.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   23-08-14 15:56

Да не почваме за хомеопатията, че излизаме от темата, но иначе да - би следвало да няма ограничения в снимките. Ако Шефа се дразни, може сам да накаже провинилите се, няма нужда хора да го бранят. [smile]
Друг е въпросът, ако говорим за някое частно параклисче, тогава вече собственикът/собствениците има думата.

В интерес на истината църквите са приятни места. Тихо е, мирише хубаво на тамян, голямо отворено пространство. Не се кръстя и не паля свещи само, но и като видя църква не влизам, за да душа тамян, случва се само, когато съм с други хора, които имат желание да влязат. Джамиите, синагогите и киносалоните са ми приятни поради същите причини. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: imartin   
Дата:   23-08-14 17:53

"Как дюните знаят каква форма да са? Как боклуци се събират само по периферията на шосето? Защо снежинките са с такава сложна форма, а във водата, от която се образуват няма никаква структура? Много други примери има как от прости правила спонтанно се заформят сложни системи. Така работи вселената, в която се намираме."

Е, да де - за това иде реч."Прости правила" - за това става въпрос. Откъде се взеха? ВЯРАТА (извинявам се за гол.букви, но не се получава с удебелен текст), че те са самовъзникнали ей така случайно, от нищото, е нелепа и абсурдна! Това си е вяра в чист вид, само че в неправилната посока.

В материята на най-основно ниво, в най-елементарните й частици са заложени всички нейни свойства. В тези свойства се вижда, логика, разум, целенасоченост. Но те според атеистите са случайни!...А на още по-основно ниво материята преминава в енергия, в сила, която държи всичко. Това не могат да го оспорят и най-големите атеисти от учените. (И в тази сила няма нищо белобрадо [smile] ) И така те, учените (честните от тях), достигат до извод за енергията, който са знаели още светите Отци от първите векове. (Впрочем знаели са и за сферичната форма на Земята, но по-удобно е сега да се говори само за папските заблуди от средните векове.)



Публикацията е редактирана (23-08-14 17:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   23-08-14 19:36

Значи така. УчЕните са длъжни да имат отговор за всичко. Кое от къде е дошло как е станало до най-малки детайли, а вярващите имат отговор панацея - "господ е направил всичко. как? само той си знае. ние не можем да знаем"

На господ са му приписани ама баш свойствата и способностите, които решават проблемите, за които нямаме все още обяснение. Много удобно така. Той бил извън времето и пространството. Нямал нужда от създател, той самичък така спонтанно си се е пръкнал и е почнал да си прави мравки да го забавляват. А господ как, къде, защо? Какво е обяснението за подобно същество, интелект или каквото там трябва да е? Не може да обясниш някаква мистерия (поведението на елементарните частици например) с още по-голяма мистерия (дедо боже).

Преди да сме открили бацилите, хората са смятали, че болестите са божие наказание или са причинени от зли сили някакви. Сега това обяснение е смешно. Когато не знаеш или не можеш да се сетиш нещо как е станало, нямаш никакво основание да си измисляш отговор просто, за да имаш някакъв. Не знаем! Това е отговорът. Като разберем ще знаем.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: gogo   
Дата:   26-08-14 14:40

Без да съм изчел всичко до тук...
Скромният ми житейски път ме е научил, че колкото си по едър от свещеника, толкова правото ти да снимаш се увеличава! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   26-08-14 15:30

Че то това си е всеобщо правило. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: paolo_n1   
Дата:   26-08-14 16:55

Някога може би са били божи дом сега са търговски обекти ,както и здравеопазването същите лайна ги стопанисват..
Представете си само в рилския манастир има светена вода която по нищо не се отличава примерно от горнобанската, бутилирана по същия начин само с етикет "светена вода" и с цена от един лев за този божи кеф...


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: pmartinov   
Дата:   26-08-14 17:27

Може би тук е момента да припомня кой в момента ръководи Рилския манастир.

Дядо Евлогий...

Същият след огромен педофилски скандал в пловдивската духовна семинария сега изтърпява своебразното си "наказание"






По делата ще ги познаете


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: MA   
Дата:   02-09-14 00:31

https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/40.gif



Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »