Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Църквите, публично място ли са
Автор: ivababy   
Дата:   18-08-14 01:42

Пускам тази тема, защото съм възмутена от отношението на църковни служители. Вече за 3-ти път при опит от моя страна да снимам интериора вътре в български църкви, не преча на никой, няма литургия, а все изкача някой и вика не снимайте. Попитах любезно какъв е начина да ми се разреши да снимам...ами като си платите [smilie5] ...Стана ми гадно и не е християнско ми се струва. Църквите, публично място ли са според вас.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: mmjm   
Дата:   18-08-14 01:48

Кажете му, че снимате с божието разрешение.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: BOZO   
Дата:   18-08-14 01:54

Не са, те са домове на Бог.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: petrov88   
Дата:   18-08-14 06:57

На много места по църкви и манастирчета тук изрично е упоменато, че не може да се снима или може, но срещу някаква такса. Някои пък забраняват само светкавицата. Дали е публично или не мястото, все тая. Църквата си прави каквото си поиска без никой да им се меси в работите.



Публикацията е редактирана (18-08-14 07:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: тьма   
Дата:   18-08-14 07:30

Всеки храм - бил той църква, джамия или катедрала - е място за усамотение.

Друг е въпросът, че няма кой да изгони търговците от храма.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Slivenski   
Дата:   18-08-14 08:10

Храмовете са преди всичко места за извършване на богослужение и колективна молитва.

От тази гледна точка, те са публично място.

Човек може да се усамоти в "скришната си стая", както е казано. ;-)


едит:

Друг е въпросът, че и бидейки публично място, всеки храм общо взето си налага някакви собствени правила по отношение на снимането и докато този казус не бъде уреден централно, защо не и в закона за вероизповеданията, винаги ще има проблеми.


Не помня някъде по света, където съм ходил, да е било забранено да се снима в храм. Светкавиците са нежелани, по принцип, но самото снимане е разрешено. Но то пък в църква да снимаш със светкавица...


Иначе има и друга гледна точка - снимането на такива места наистина може да смущава хората, които са отишли там да се молят или дори просто да поседят на спокойствие и тишина. Както във всяко нещо, и за това е въпрос на мярка и съобразяване. Ако се снима дискретно, тихо и без светкавица, едва ли ще е проблем.

Сега, ако снимането очевидно е с комерсиална цел - примерно да се снимат отделни икони или детайли от интериора, с някаква "тежка" екипировка, а не просто снимка за спомен, смятам, че е редно това да е обект на преговори с ръководството на храма и да има определена такса.

[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (18-08-14 08:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: petrov88   
Дата:   18-08-14 08:24

Църквите и манастирите не би трябвало да се водят точно "публично място". Все пак това не е държавна собственост, е притежание на Православната църква( Поправете ме ако греша). Това им дава право да определят подобни такси и ограничения.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: ludiakolio   
Дата:   18-08-14 08:31

Има и друга страна.Чувал съм от църковни хора ,че основното притеснение стои поради факта,че почти във всяка църква или манастир има много стари и скъпи икони,които са обект на интерес от международни крадци.Определени колекционери баровци дават страшни пари за да притежават някоя стара икона от нашия край.Идват професионалистите и снимат самите икони.Показват снимките на поръчителя.След одобрение и пазарлък се връщат за кражбата.
Обикновено е забранено,там където скъпите икони са трудни за местене.Имаше една статия ,че у нас има най-много икони ,които не са оценени поради факта ,че са много стари.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Slivenski   
Дата:   18-08-14 08:34

То, ако някой иска да снима икона, с цел после тя да бъде открадната, ще го направи така, че никой да не забележи. Но сигурно го има и това... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: quazimodo   
Дата:   18-08-14 08:40

Проблемите ще изчезнат, когато българинът възприеме напълно и безпрекословно култовата реплика на Другаря Нерезанов : За да вземеш, трябва да дадеш [smilie5]! Защо да е нормално в Лувъра да се плаща за снимане а в наша църква да не е нормално.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: nsirakov   
Дата:   18-08-14 08:47

Лувърът е музей.. естествено че ще се плаща...

В нито една катедрала във Виена и Будапеща ( където съм бил) не правят проблеми за снимане (освен, че не дават да се ползва трипод - за да не се спъне някой богомолец)...

Църквата не е обществено място, тя е частна собственост на БПЦ... в тази насока те могат да си забранят снимането... но пък затова са и цъфнали и вързали

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: rlk   
Дата:   18-08-14 09:16

В три села с които имам някаква връзка така да се каже (роден, женен, роднини от някое от тях и т.н.), църквите и в трите села са построени от хората в селата и с пари от хората. Та в този смисъл хората са си собственици реално погледнато. Църквата само ги е осветила и назначила поп в църквите. Има си някакви правила, но явно са доста рамити и разтегливи. Хората незнаят как е и какво е положението и затова се злоупотребява (може би). В САЩ не е имало църква в която да не мога да снимам. Може да имало ограничение за светкавица или по време на ритуал или за достъп до опрелено място в самата църква, но само толкова и това е в малка част от църквите и катедралите.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Sentel   
Дата:   18-08-14 09:26

ludiakolio написа:

> Има и друга страна.Чувал съм от
> църковни хора ,че основното
> притеснение стои поради факта,че
> почти във всяка църква или
> манастир има много стари и скъпи
> икони,които са обект на интерес от
> международни крадци.Определени
> колекционери баровци дават
> страшни пари за да притежават
> някоя стара икона от нашия
> край.Идват професионалистите и
> снимат самите икони.


То ако е така, няма да дават да се снима изобщо, не да ми сложат цена 30 лева за 1 или 2 часа беше, не помня. Това в последната църква, в която ходих.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: karan4o   
Дата:   18-08-14 10:13

Лувърът е музей.. естествено че ще се плаща...

В нито една катедрала във Виена и Будапеща ( където съм бил) не правят проблеми за снимане (освен, че не дават да се ползва трипод - за да не се спъне някой богомолец)...

Църквата не е обществено място, тя е частна собственост на БПЦ... в тази насока те могат да си забранят снимането... но пък затова са и цъфнали и вързали


Аз пък съм бил на места (катедрали разни) по чужбина, където въобще не ми даваха да снимам, а само ме дебнеха да не би да чуят щракането на затвора :)

По отношение на Православната църква някой пробвал ли е да намери свещеника на църквата, да поиска благословия от него и след това да го попита дали ще благослови да направи една снимка на определено нещо в интериора на църквата, защото примерно много го е впечатлило. Това е православният начин за искане на разрешение, а ние нали уж сме православна държава и, мисля че на православните християни това трябва да им е ясно, как става.
Пробвайте по този начин и шанса за снимка ви се качва стократно.
А, ако все пак не получите благословение за снимане... ами посмирете се и кажете "Слава Богу"
Трябва да се научим, че не винаги става, това което искаме. Смирението е неразделна част от Православието!

Не е трудно [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   18-08-14 10:22


не разбрах тарифата каква е- на щракане на затвор, на серия снимки или на време?

[smilie5]

Иначе с удоволствие бих платил някаква такса снимки, ако знам, че тези пари няма да са безотчетни и ще са предназначени за поддръжката на храма... само че, БПЦ до там го е докарала, че никой не и ВЯРВА

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: karan4o   
Дата:   18-08-14 10:37

Който иска - намира, който не иска - не вярва!

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: J0R0   
Дата:   18-08-14 10:54

Към тоя проблем има два подхода.
Първият е, че всичко което не е специално забранено е разрешено.
Вторият е, че всичко което не е специално разрешено е забранено.
Първият подход е по-характерен за цивилизованоия свят.
Затова в Кьонската катедрала се снима свободно.
Вторият подход е по-характерен за тоталитарните режими.
И това че снимането в Ал. Невски е забранено показва още веднъж, че не сме се откъснали изцяло от миналото си.
Показва го и още фактът че от 16 митрополити 12 са доносници на ДС, както и че патриарха ни на най-българския празник 24 май отслужи литургия в Москва.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: allyx   
Дата:   18-08-14 11:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: geokar   
Дата:   18-08-14 11:00

Преди доста години попаднах в красивия Гложенски манастир. Видях тарифата за снимане и, естествено, си платих. Нямаше богомолци, всичко беше спокойно - само за снимка. В един момент обаче нахлу монахът, отговарящ за манастира (който по-късно успя и да го запали) и се развика насред Божия храм, че снимането е забранено и да си прибирам апарата. Много кротко му припомних, че на вратата има написана тарифа и му показах квитанцията за платено право, но той ми се разкрещя, че е забранено и толкова. След което излезе със стремителна походка. Клисарката се доближи и ми каза тихо: "Нищо няма, снимайте си спокойно, той е нещо ядосан днес, Вие сте си платили." "Ядосан" идеше да замести неудобното определение "пиян".
В друг случай снимах с платено разрешение на "Троянския манастир" и нямах трудности, освен в музея, където се оказа, че разрешението не е валидно, но това си е в реда на нещата. Години по-късно в същия Троянски манастир снимането беше абсолютно забрането - табелите започваха на десет метра от вратите на обителта. Точно по това време светите отци бяха разрушили зида на манастира (зид, който помнеше Левски!), за да изградят някакво богоугодно заведение - хотел ли, резиденция ли, що ли - с изглед към Осъма и къпещите се там девици. Вероятно това беше причината на абсолютната забрана - да не се изкарва на бял свят, да не се коментира и прочие.
Не знам как е в останалата Европа, но в Германия не се е случвало да ме ограничат в снимането по църкви и катедрали, когато то е без светкавица и статив и в момента не се провежда служба. Наясно съм бил, че щракането ми може да попречи на медитиращите богомолци там и съм се старал да не прекалявам.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   18-08-14 11:10

То, тази дискусия ще избие към морала на днешните светски "монаси" дето се напиват, плющят, крещят, обиждат и се блажат, противно на това което проповядват... но обикновено така става. В крайна сметка, те са тези които по една или друга причина са портиери на въпросните храмове. То и до там са спрели в развитието си- до пазванти на сградите.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: pmartinov   
Дата:   18-08-14 11:16

Църквите са публично място,но единствено в цивилизования свят.

На едно място в което половин век църквата е използвана целенасочено за шпионаж на цивилизования свят няма как да получите човешко отношение и разбиране към това да запечатате нещо за спомен.

В Гърция снимането в храмовете се поощрява защото хората напълно осъзнават,че тези снимки ще докарат още повече гости на храма от целия свят.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: satansho   
Дата:   18-08-14 11:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   18-08-14 11:33

Светкавици в храм май съм виждал само по кръщенета и сватби- ама тогава отците нямат нищо против, щото са сватбарите/кръстниците са кихнали богато...

айде моля, лицемерие...

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: petrov88   
Дата:   18-08-14 11:46

Някой заговори за САЩ та се сетих, няма ли значение и в каква църква снимаш? Едно е да снимаш в тея нашите си, които са обсипани целите с икони, стенописи и прочее, друго е да снимаш в евангелистка църква например, където общо взето са голи стени. Миналата седмица бях на сватба в една католическа такава и си снимах спокойно (за спомен), но ми направи впечатление, че и тя беше сравнително по- пуста в сравнение с православните.



Публикацията е редактирана (18-08-14 11:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: krach   
Дата:   18-08-14 11:51

В по комерсиалните храмове, не се позволява снимането, понеже се продават снимки(картички) със сниман интериор. Ако снимаш няма да си купиш. А като не си купиш нема пълниш гушите.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »