Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: photojurnalista   
Дата:   11-08-14 08:38

Здравейте! Имам Nikon D90 и обектив Nikon AF Nikkor 50mm f/1.8D. При снимане с него снимките излизат леко размазани и не на фокус. Колега от Плевен ми каза, че е изпращал същия комплект в сервиза за калибрация и в момента работи безотказно. Какво мога да направя аз, без да го пращам в сервиз за калибрация, за да снима и моя на фокус, а не да размазва?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: Pavlov   
Дата:   11-08-14 08:45

https://www.youtube.com/watch?v=bt_EUkbgd2k



Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: mihajlov2   
Дата:   11-08-14 08:50

Първо проверете дали наистина снимките се "размазват" заради фронт или бек фокус, т.е. дали проблемът не е от ниска скорост на затвора за конкретната снимка. За целта - камерата на статив или на твърда хоризонтална повърхност, обектът да е силно осветен, така че скоростта на затвора да е поне 1/125 примерно, широко отворена диафрагма, фокусирате и снимате, още по-добре в режим самоснимачка - след 2 или 10 секунди. Ако отново има размазване, най-вероятно става дума за фронт или бек фокус и тялото плюс обектива трябва да минат през сервиз, защото доколкото си спомням, Никон D90 няма функция за auto focus mikro adjustment.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: marves   
Дата:   11-08-14 08:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: victory13   
Дата:   11-08-14 09:12

Преди мятането на черешета по сервизи и представители е добра идея да се почистят малкото огледало и фокусните сензори [cool]

Успех [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: Simbon4o   
Дата:   11-08-14 19:54

Това дето го пусна Павлов съм го приложил на моето Д5000 и от тогава кове фокуса с всякакви обективи без грешка :).

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: nevermess   
Дата:   11-08-14 20:51

Това на клипчето работи при условие, че проблема се забелязва с всички обективи закачени на този апарат. Аз имам 35-ца с back фокус, но 50-ката ми е ОК...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: photojurnalista   
Дата:   13-08-14 10:24

С 18-105 и 55-300 работи безпроблемно, но при 50-ката не иска да фокусира, както трябва

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: satyno   
Дата:   13-08-14 10:54

[smilie24] @Pavlov & Simbon4o
Simbon4o, с кое стъкло си настройвал апарата и с кои твърди ти кове фокуса? Аз не съм възхитен от точността с моите 50/1.8G и 85/1.8D, веднъж съм давал D90 на сервиз, но неудовлетворението остана. На какво разстоние си правил тестта, това ли?


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: vuzhy   
Дата:   13-08-14 11:53

Имах подобен проблем с D90 и 60/2,8 макро. При мен се оказа следното:
1. Централната фокусна точка е по-голяма от това което виждаш във визьора
2. Апаратът фокусира в най-близката точка попаднала във фокусната точка
3. Ако фокусираш първо зад снимания обект, после в него има добър шанс фокуса да попадне там където искаш
Направи тест за front/back фокус с разпечатана таблица, линийка, рулетка и задължително от статив

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: Simbon4o   
Дата:   13-08-14 19:33

Настройката я правих с 35 1.8 и 18-105. По-точно след като настроих 35цата 18-105 заспа просто. После установих, че и 50 1.8Г фокусира точно. Наложи се лека разлика да вкарам в точките за настройка понеже левите точки фокусираха различно от десните, но след като го накарах да работи добре просто нямам грам забележка.
За настройката си ползвах монитора. Отворих на него ето този чарт
http://regex.info/i/FocusChart-v1.0-gray30.gif
като го изконтрастих малко, че да я по-рехаво около черната черта- да не се бърка излишно камерата. Според обектива беше и разстоянието, с 35цата бях на около 2м от монитора максимум.
За който не знае - този чарт се снима под ъгъл не фронтално :). Казвам го понеже имаше подобни случаи да ме питат що не става.
Хубавото на монитора е и че моарето безапелационно показва къде е фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: satyno   
Дата:   13-08-14 20:05

Благодаря! Имаш предвид Moire fringe technique, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: muzicantini   
Дата:   13-08-14 20:07

Този Гиф не го бях виждал. Разцъках сега Пентакса на 18-55 се споразумяхме на +6 корекция, а на 50-200 на +9, но тепърва ще тествам в реални условия дали и каква е разликата.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: Simbon4o   
Дата:   13-08-14 20:32

Моаре техниката не може да е меродавна, има много неща които биха объркали камерата. Това което аз правя е да фокусирам проста черта на бял фон - няма как да я обърка.

Пентакса е специфична камера - основно не фокусира вярно заради не големите фокусни зони, огромни са! Реално се застъпват дори една с друга. Затова като си мисли човек, че фокусира по точка с него греши яко. Ако се прави такова нещо с пентакса трябва при ползване на централна точка около нея да няма нищо освен фон почти до съседните точки.
Също така е вероятно да не е точно калибрирането ако на 18-55 е дало едни резултати, а на дългия други. И двата са на отверка и би трябвало да имат еднаква грешка. Друг е въпроса, че фокуса не е постоянен и при различни условия ще дава различни грешки. Зависи и от конкретното тяло, по-старите имаха повече кусури.

С никона трябва да се има предвид, че само една точка е кросната - централната, останалите са единични и черната линия, ако съвпада с вертикалата на фокусната точка няма да я фокусира. Решението е накланяне на камерата, за да може точката да хваща. Това е дефакто проблем само с подобни мишени, в реални условия машината фокусира много по-добре от пентакса ми който беше с 9 кроснати - и 9те еднакво грешаха особено с по-широки обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-08-14 00:45

Неволи неволи...
























Go Canon
Go L
Never look back....

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: Simbon4o   
Дата:   14-08-14 10:07

Еее то така и баба знай, ама още не сме се опаричили яко. А за тези ни пари канон нищо свястно не предлага.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: muzicantini   
Дата:   14-08-14 11:41

Сега като спечеля 7-те милиона от тото, ще си взема абсолютно всички L-ки, ще ги подредя като аптекарски шишета и ще ги снимам за форумците :D

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-08-14 17:42

Pd,
Глупости на търкалета!
Я виж колко теми за канонски проблеми с фокуса има!
'Що не пишеш там, ами ръсиш мозък тук?
[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: psiho91   
Дата:   31-10-14 03:07

Аз също имам проблем като автора на темата и много се дразня от това. С д90 съм и 50мм 1.8 и 16-85. Снимам най-вече хора и фокусирам в централна точка..прекадрирам и накрая няма фокус. Или е отишъл дето не трябва или изобщо го няма. Проблем също имам с липса на детайл...стой цялата снимка леко блърната, и ако имате решение и за това, споделете, че при портретите е много кофти като фокуса и детайла ти е избягал. Иначе клипа по-горе, дето Павлов беше постнал...наистина ли върши работа и има ли шанс да прее*еш нещо, което после да не можеш да го оправиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: Simbon4o   
Дата:   31-10-14 07:40

Автор: psiho91
Дата: 31-10-14 03:07

Аз също имам проблем като автора на темата и много се дразня от това. С д90 съм и 50мм 1.8 и 16-85. Снимам най-вече хора и фокусирам в централна точка..прекадрирам и накрая няма фокус. Или е отишъл дето не трябва или изобщо го няма. Проблем също имам с липса на детайл...стой цялата снимка леко блърната, и ако имате решение и за това, споделете, че при портретите е много кофти като фокуса и детайла ти е избягал. Иначе клипа по-горе, дето Павлов беше постнал...наистина ли върши работа и има ли шанс да прее*еш нещо, което после да не можеш да го оправиш?


Проблема е в начина по който снимаш най-вероятно. Няма как да фокусираш по централна точка и фокуса да е ок след като прекадрираш, ако не префокусира камерата в точката която си избрал в началото. Ако снимаш в момента в който фокусира без прекадриране и е на фокус камерата работи нормално. Всъщност аз снимам точно като теб с д5000 и нямам нефокусирани кадри, но ползвам 3Д тракинга и фокусната точка се мести сама и префокусира. Камерата сам си я калибрирах, бях пуснал и тема как става - супер лесно е и ти трябват инструменти за под 5лв, за да разглобиш малко и настроиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: psiho91   
Дата:   14-05-16 13:06

Simbon4o, търсих ти темата за настройка на фокуса,но не я намерих. Можеш ли да я постнеш тук, или на ЛС? Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: colorphoto   
Дата:   14-05-16 16:50

Добре,ама защо си изровил стара тема и си я пуснал?!

И защо просто не писа лично съобщение на Симо?!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Nikon D90 и 50мм 1.8
Автор: steeens   
Дата:   14-05-16 16:59

[smilie18] [smilie18] [smilie18] Май и потребителите на Никон са мазохисти?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »