Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: HP   
Дата:   31-07-14 12:09

Накратко по темата: пиеш една студена вода. Нямаш договор , че снимките си ги продал на лицето Х за У пари и той ти ги дължи.
Ти може да си му ги подарил и не можеш да докажеш, че не е така.
До колкото разбирам е някаква полулегална, по -скоро нелегална сделка, която няма и да издържи в съда.

Вариант последен е да го набиеш и да си вземеше парите, което се води самоуправство и той ще те съди и ще спечели.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: FAQ   
Дата:   31-07-14 12:17

Мисля, че имаш две възможности :

1/ Да тръгнеш срещу собственика на сайта- неговата отговорност е за това, че ползва чуждо произведение без право. Можеш да искаш да прекрати ползването + някакво обезщетение за ползването до момента. Няма да са много пари май. Евентуално като види, че нещата са в съд, може да му уври главата и да се споразумеете.

2/ Да тръгнеш срещу "дизайнера" - неговата отговорност е договорна. Не казвай, че нямате договор, защото вие имате такъв, макар и в устна форма. Тя е валидна за сключването на договора, но трудно се доказва съдържанието му в съда. Все пак ако имаш запазена кореспонденция с него, ако някой приятел случайно е присъствал на вашите разговори.... може да се докаже какво е било споразумението ви. Може да се добави и съдебна експертиза за това, колко обичайно се взема за такава работа. Тук може да очакваш сума в размер на обичайната според съда за такава работа.



Публикацията е редактирана (31-07-14 12:18)
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 12:18

Няма логика в това. По тази логика взимам твои снимки, слагам си ги в портфолиото и казвам, че си ми ги подарил и толкова. Нищо не можеш да претендираш.
Сделката не е нелегална. Според закона, дори устна уговорка между две лица е равносилна на договор.
Пък да го набия...[smilie18] ...изобщо пък не си заслужава [smilie18]
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: HP   
Дата:   31-07-14 13:30

Устната уговорка важи, ако можеш да я докажеш.Ако можеш да я докажеш, тогава има тежест.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: M_D   
Дата:   31-07-14 13:51

Ако това беше вярно, всеки произволен сайт, дето си краде снмики, щеше да казва, че си му ги подарил, и ти няма как да докажеш, че не си...

Тежестта пада върху сайта: да докаже, че има права да излага твоите снимки. В този ред на мисли, сайтът трябва да изисква договор, а не фотографът. Фотографът може спокойно да си търси правата в съда, поради щото негови снимки някак са се озовали нелегално на сайт. Как точно е станало това, фотографът не го интересува. Той си има доказателства, че снимките са негови. Сайтът няма доказателства, че са платени. Оттам нататък резултатът е ясен.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: HP   
Дата:   31-07-14 14:04

Не, сайта няма да каже , че си му ги подарил, просто ще ги махне. Тук говорим как да се вземе заплащане! С идеята "Ние с Петко се разбрахме да ми плати Н- лева за Н- снимки" няма да стане нищо, ако няма свидетели да потвърдят.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: HP   
Дата:   31-07-14 14:06

Естествено си пазя RAW файловете, но защото поръчителя ми е нещо като "приятел" не сме подписвали нищо.

Хисаря или Горна баня-студена и минерална, освен ако "нещото като приятел" не реши да плати на добра воля
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: M_D   
Дата:   31-07-14 14:13

Не е толкова просто махането, при положение че има намесено трето лице, което е платило за тези снимки на изпълнителя на сайта. Третото лице може да съди изпълнителя за щети, ако изпълнителят махне снимките. При всички положения изпълнителят страда. А на фотографа има да се заплаща дори ако снимките се свалят, стига да може да докаже, че са преседяли на сайта.



Публикацията е редактирана (31-07-14 14:14)
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: h_bio   
Дата:   31-07-14 14:49

На колко оценяваш труда си при изпълнението на конкретната задача?
Дай да видим резултата! Размера на сделката има значение при тези казуси.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 15:07

Защо е толкова важно за определени хора какво съм снимал, как съм го направил, и колко съм искал. Това са си наши работи.

HP вече не е толкова важно дали ще си взима парите. Това е малък проблем. Просто искам изпълнителя да го духа...заради държанието си.
Парите не са колосални, ще ги прежаля, загубил съм само време, нищо друго...

Както казах, за сега няма нужда от приказки, получих информацията която ме интересува, благодаря на всички.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: marto   
Дата:   31-07-14 15:09

Щом си разбрал каквото те интересува... затвори си темата, иначе... [smilie3]

 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 15:13

Просто си оставях възможност да допълня какво е станало :)
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: nyamago   
Дата:   31-07-14 15:23

Като гледам позицията на автора - какъвто и да е изхода, ще е справедлив.

На слука!
[beer]

(Рано почна петък тоя път?..)
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 15:41

Ех, добре, че има все още хора, които да ми напомнят какво говедо е българина. Щях да забравя.

"Наслука" се пише колега. Придържай се към фотографията...явно българския не ти е сила.
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.