Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 08:35

Добро утро колеги.

Ще помоля първо да си спестявате укорителните коментари, защото знам къде са моите грешки. И така...

Историята е ужасно глупава, особено предвид сумата която ми се дължи. Но това не е важно.
Преди месец някъде правих едни снимки за сайт. Тъпото е, че снимките станаха доста добре, и като ги видях в сайта чак си харесах работата. [smilie18]
Но работата е, че поръчителя на сайта плаща на създателя му, а той съответно наема мен и трябва да ми плати от тази сума. Сайта е платен вече, но въпросния поръчител усърдно избягва да ми плати.
Въпроса ми е тук как точно да действам. Да се свържа със собственика на сайта или с хостинга? Естествено си пазя RAW файловете, но защото поръчителя ми е нещо като "приятел" не сме подписвали нищо.
Дал съм му последна възможност да ми плати, но така или иначе смятам да си подготвя нещата днес, ако се наложи да се занимавам.
Не мисля, че до съд едва ли не ще стигнем, особено за такава дреболия, но просто предпочитам да съм запознат с нещата.
Та ви моля за съвет относно легалната страна на нещата.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: pmartinov   
Дата:   31-07-14 09:03

За съжаление страдам от илюзията, че разбирам от фотография.

Всеки плаща за илюзиите си .

Рано или късно...

[shtrak]

 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: eewf   
Дата:   31-07-14 09:10

...Да се свържа със собственика на сайта или с хостинга? ...


Много неприятно! Собственика на сайта се явява никой, във взаимоотношенията ти със създателя на сайта. Нямаш право на претенции към него. Ти пък си никой, за фирмата с хостинга, защото тя има взаимоотношения единствено със собственика на сайта.
Обобщено: или се оправяш някак с твоя човек, или духаш супата.

P.S. Аз имам подобен случай, но имам душевно спокойствие, защото "клиента" ми, поне не си получи снимките [smilie5] [smilie25]
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: vkk1   
Дата:   31-07-14 09:15

Може би защото още не съм си изпил кафето, но нещо не можах да вдяна - собственикът и поръчителят едно и също лице ли са?
Кой е трябвало да ти плати? Който е поръчал, или който е изпълнил сайта?
Да се свържеш с хоста за мен е доста крайна мярка, която най-вероятно ще сработи, но ще нанесеш сериозни вреди върху сайта.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 09:16

Мдам, определено съм си виновен, че давам снимки без заплащане.

pmartinov доста полезно наистина. Благодаря ти.


eewf благодаря на теб наистина за мнението.
Собственика на сайта не е баш никой в тази работа. Т'ва е все едно да имаш "собственик на фирмата", "мениджър" и "работник" и когато втория ебава третия, първия да не е отговорен или да не може да промени нищо. Най-малкото поне ще му търси отговорност, пък щом мога да създам главоболия на създателя на сайта, ще съм доволен...
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 09:23

vkk1 собственика и поръчителя са един и същ човек. Просто собственика/поръчителя плаща на въпросния ми "приятел" (кавичките са уместни, щото не ми е никакъв, просто се познаваме от стара работа) да изготви сайта. А той съответно си намира и наема хора които да вършат отделни работи (снимки, друга работа по сайта, преводи и т.н.).
Ами крайна може и да е, но от 1 месец работата е свършена, сайта е активен от 2 седмици поне, и се гоним за една тъпа малка сума, все едно ми дължи милиони. И то все с тъпи причини...при положение, че сме от един и същ град...
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: vicking   
Дата:   31-07-14 09:26

Как ще е никой, като е качил твоите снимки на сайта си?! Ако нямаш взаимоотношения с него излиза че ги е откраднал и като кражба процедираш, поне аз така ги виждам нещата.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Lycan   
Дата:   31-07-14 09:36

Дай сайта да видим колко е уязвим :)
Какви са доводите за неплащане? Просто така, или има неспомената причина?
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Jorro_Z   
Дата:   31-07-14 09:39

След като нямате подписано споразумение, де-юре в момента сайта ползва неправомерно твои авторски снимки (което ще трябва да се докаже, не мисля, че е проблем за теб).

След като сайта ползва неправомерно твои снимки - ти имаш пълното основание (а желание?) да си търсиш правата по законния ред, който тук е доста често обсъждан и общо взето е ясна процедурата.

Нотариално заверено копие на сайта, оригиналите на кадрите, адвокат и прочее... А може би просто един много твърд разговор с неплащащия, с цитиране на ЗАПСП и твърдо декларираното намерение да си търсиш правата по законния ред, биха дали резултат.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 09:40

Мне, предпочитам да не показвам сайта. Главно защото форума е пълен със задници и не искам да се гледа работата ми. [smilie18]

Причината е "просто така". Няма причина...



Публикацията е редактирана (31-07-14 09:40)
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 09:58

Жоро, след "твърдия разговор" още в началото, ми беше казано да действам. Даже демонстративно ми беше даден сайта на хостинга и телефона, все едно аз не знам к'во е DNS lookup и има ли то почва у нас [smilie18]
Очевидно човека не му пука, но работата е там, че хамалогията е ужасно голяма за тея смешни пари, а пък по-дяволите харесва ми как седят снимките, не искам да развалям работата.
Даже и собственика на сайта си ги хареса [smilie18] .
Шегата настрана, готов съм да се заема сериозно. Иначе нямаше да се консултирам с вас. :)
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: vkk1   
Дата:   31-07-14 09:59

В този случай, аз мисля, че е добра идея първо да се свържеш със собственика на сайта, и да му обясниш човешки ситуацията.
Ако не срещнеш разбиране, вече последна мярка - хоста.
Иначе би било доста подло, при все, че собственика вероятно и хабер си няма, че съществува подобен проблем.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Sentel   
Дата:   31-07-14 10:05

И за 5 лева да е, мизерници като тоя трябва да се научат да си плащат. Щото иначе си създават лоши навици.
И аз мисля така - свързваш се със собственика, той да натиска мизерника.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Lycan   
Дата:   31-07-14 10:13

мне, собственика на сайта и хостерите баш ги брига :(
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 10:22

Този лаф не ми е познат [smilie18]

Общо взето си създадох представа какво следва. Ще видим дали ще се направи на ударен пак днес, и ако се направи просто ще действам...минава всякакви граници тази наглост. [smilie9]
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: nowyouseeme   
Дата:   31-07-14 10:41

Иди при един адвокат, направете си иска и го пуснете. Ако влезе в съда, ще спечелиш 100% щом пазиш рауовете, и уебмайстора освен твоите пари ще плати и разходите по делото.

Но много по-вероятно е да се нас*ре като види иска, и да си плати всичко + разходите ти за адвоката.

Освен това, щом няма договор, можеш да си напишеш друга сума в иска.

Ако не пазиш рауовете или друго доказателство се доказва със свидетели, които са те видяли да работиш.

Не е мръсна дума адвоката...
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Iordanov   
Дата:   31-07-14 10:43

И като е пълен със задници, що цивриш на същите тия задници [smilie23]
Отвори Търсачката, има барем 2000 теми за "откраднати" снимки, които всъщност не струват и стотинки. Там подробно е описан алгоритъма на действие, дори се споменават конкретни юристи, които работят с тази материя. Прочети и го съди, ако ти стиска.
Или просто искаш съчувствие?
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 10:56

Iordanov още едно полезно мнение, благодаря. Виждам, че не опровергаваш мнението ми. Съвсем друго имах предвид, и то беше очевидно. АКо си се засегнал, извинявам се. Те "не-задниците" вече помогнаха, вместо да използват времето си за критики. И благодаря все пак де.

Чак до съд не мисля да стигам. Не си заслужава. Ама наистина не си заслужава :)

Няма причина и да гърбя никой, това съм изработил, това си искам.
Пазя РОУ-увете...що за въпрос :)
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Odin   
Дата:   31-07-14 11:05

Дай поне да го видим тоз сайт! Заслужава ли си, не си ли заслужва.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: lorddemonic   
Дата:   31-07-14 11:06

Търси си правата по съдебен път :) Всички трябва да се научат да си плащат!
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 11:14

Один, накратко не си заслужава [smilie18]
Ама пък работата си е моя, и заслужавам да ми се плати, още повече , че собственика на сайта одобри и хареса снимките, а това си му е работата, той си и разбира и щом е доволен, аз съм доволен.

Благодаря на всички, смятам темата за приключена, после ще допълня какво е станало.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: nyamago   
Дата:   31-07-14 11:19

Още не е съвсем ясно: ти си под-контрактуван от 'създатля' на сайта и именно той ти дължи парите - правилно ли разбирам до тук?

'Създател' подразбирам уеб-проектантска / дизайнерска фирма, която строи сайтове (или едноличен такъв проектант/дизайнер).

Питаш дали да търсиш парите от 'заявителя'='собственика', или като алтернатива - от 'хостинга'. Никъде (за искане на пари) не споменаваш 'създателя'?? Той едно и също ли е с 'хотинга'? (Някои хостинг фирми предлагат и дизайн, но не всеки клиент им ползва тая улуга. Някои дизайнери, от друга страна, уреждат и хостинг - но изобщо не е задължително.) Не става ясно - това едно и също лице ли е? (физическо или юридическо).

Ако е едно и също лице - и на него ли се дължат пари? На едно място споменаваш нещо такова, а в началото каза 'сайта е платен вече'??

Изясни, ако обичаш, тая конструкция на нещата - кой какъв е и кой кому дължи пари. От това ще последват по-смислени съвети как би могъл да постъпиш. Съдът наистина е крайна мярка и може да е избегне, но след горното изясняване може да се окаже, че си стигнал до там.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Iordanov   
Дата:   31-07-14 11:47

Ами опитай:
в съда;
с убеждение;
със сила;
с хитрост;
с пари;
с връзки;
и пр.
П.С. Методите са подредени в произволен ред.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Sentel   
Дата:   31-07-14 11:47

Собственик на сайт, наема човек, който да направи сайта, който е наел Tenebrus. Хостингът си е отделно. Това разбрах аз.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 11:48

Собственика на сайта всъщност поръчва сайта от въпросния изпълнител. Той е дизайнер, но е едноличен...не е фирма примерно. Въпросния дизайнер ми е под-поръчител както се изрази ти и ме наема да снимам.
Собственика на сайта си е платил вече сайта, тъй като той е завършен и качен онлайн и е платил на дизайнера. Той обаче не е платил на мен, нещо за което надали собственика на сайта знае.
Не бих търсил пари нито от него защото той си е платил всичко накуп, нито от хостинга, те абсолютно не са замесени в цялата работа. Ще изисквам от тях просто да свалят снимките, защото макар моето разрешение да е дадено, то е дадено под предлога, че за тези снимки ще ми бъде заплатено, а то не е. Искам го от хостинга, защото очевидно дизайнера няма да го направи, въпреки, че отговорността в случая е негова.
Като цяло получих отговори, благодаря на всички :)



Публикацията е редактирана (31-07-14 11:49)
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: HP   
Дата:   31-07-14 12:09

Накратко по темата: пиеш една студена вода. Нямаш договор , че снимките си ги продал на лицето Х за У пари и той ти ги дължи.
Ти може да си му ги подарил и не можеш да докажеш, че не е така.
До колкото разбирам е някаква полулегална, по -скоро нелегална сделка, която няма и да издържи в съда.

Вариант последен е да го набиеш и да си вземеше парите, което се води самоуправство и той ще те съди и ще спечели.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: FAQ   
Дата:   31-07-14 12:17

Мисля, че имаш две възможности :

1/ Да тръгнеш срещу собственика на сайта- неговата отговорност е за това, че ползва чуждо произведение без право. Можеш да искаш да прекрати ползването + някакво обезщетение за ползването до момента. Няма да са много пари май. Евентуално като види, че нещата са в съд, може да му уври главата и да се споразумеете.

2/ Да тръгнеш срещу "дизайнера" - неговата отговорност е договорна. Не казвай, че нямате договор, защото вие имате такъв, макар и в устна форма. Тя е валидна за сключването на договора, но трудно се доказва съдържанието му в съда. Все пак ако имаш запазена кореспонденция с него, ако някой приятел случайно е присъствал на вашите разговори.... може да се докаже какво е било споразумението ви. Може да се добави и съдебна експертиза за това, колко обичайно се взема за такава работа. Тук може да очакваш сума в размер на обичайната според съда за такава работа.



Публикацията е редактирана (31-07-14 12:18)
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 12:18

Няма логика в това. По тази логика взимам твои снимки, слагам си ги в портфолиото и казвам, че си ми ги подарил и толкова. Нищо не можеш да претендираш.
Сделката не е нелегална. Според закона, дори устна уговорка между две лица е равносилна на договор.
Пък да го набия...[smilie18] ...изобщо пък не си заслужава [smilie18]
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: HP   
Дата:   31-07-14 13:30

Устната уговорка важи, ако можеш да я докажеш.Ако можеш да я докажеш, тогава има тежест.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: M_D   
Дата:   31-07-14 13:51

Ако това беше вярно, всеки произволен сайт, дето си краде снмики, щеше да казва, че си му ги подарил, и ти няма как да докажеш, че не си...

Тежестта пада върху сайта: да докаже, че има права да излага твоите снимки. В този ред на мисли, сайтът трябва да изисква договор, а не фотографът. Фотографът може спокойно да си търси правата в съда, поради щото негови снимки някак са се озовали нелегално на сайт. Как точно е станало това, фотографът не го интересува. Той си има доказателства, че снимките са негови. Сайтът няма доказателства, че са платени. Оттам нататък резултатът е ясен.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: HP   
Дата:   31-07-14 14:04

Не, сайта няма да каже , че си му ги подарил, просто ще ги махне. Тук говорим как да се вземе заплащане! С идеята "Ние с Петко се разбрахме да ми плати Н- лева за Н- снимки" няма да стане нищо, ако няма свидетели да потвърдят.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: HP   
Дата:   31-07-14 14:06

Естествено си пазя RAW файловете, но защото поръчителя ми е нещо като "приятел" не сме подписвали нищо.

Хисаря или Горна баня-студена и минерална, освен ако "нещото като приятел" не реши да плати на добра воля
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: M_D   
Дата:   31-07-14 14:13

Не е толкова просто махането, при положение че има намесено трето лице, което е платило за тези снимки на изпълнителя на сайта. Третото лице може да съди изпълнителя за щети, ако изпълнителят махне снимките. При всички положения изпълнителят страда. А на фотографа има да се заплаща дори ако снимките се свалят, стига да може да докаже, че са преседяли на сайта.



Публикацията е редактирана (31-07-14 14:14)
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: h_bio   
Дата:   31-07-14 14:49

На колко оценяваш труда си при изпълнението на конкретната задача?
Дай да видим резултата! Размера на сделката има значение при тези казуси.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 15:07

Защо е толкова важно за определени хора какво съм снимал, как съм го направил, и колко съм искал. Това са си наши работи.

HP вече не е толкова важно дали ще си взима парите. Това е малък проблем. Просто искам изпълнителя да го духа...заради държанието си.
Парите не са колосални, ще ги прежаля, загубил съм само време, нищо друго...

Както казах, за сега няма нужда от приказки, получих информацията която ме интересува, благодаря на всички.
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: marto   
Дата:   31-07-14 15:09

Щом си разбрал каквото те интересува... затвори си темата, иначе... [smilie3]

 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 15:13

Просто си оставях възможност да допълня какво е станало :)
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: nyamago   
Дата:   31-07-14 15:23

Като гледам позицията на автора - какъвто и да е изхода, ще е справедлив.

На слука!
[beer]

(Рано почна петък тоя път?..)
 Re: Когато усърдно пропускат да ни платят.
Автор: Tenebrus   
Дата:   31-07-14 15:41

Ех, добре, че има все още хора, които да ми напомнят какво говедо е българина. Щях да забравя.

"Наслука" се пише колега. Придържай се към фотографията...явно българския не ти е сила.
 

 Авторът е затворил собствената си тема.