Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   30-07-14 13:33

Аз съм новак в този форум, отдавна чета разни публикации тук, но се реших да се регистрирам, надявам се за добро... [smile]

Та така, да премина към съществото на моята тема;

От известно време събирам средства за закупуване на фотоапарат със сменяеми обективи, било то DSLR или безогледален.

Като цяло клоня повечи към в торите, понеже предпочитам "to travel light" както го казват ангоговорящите или просто не ми се иска да нося тежко.

Предвидил съм до 1500лв. таван, айде 1550, като в тези пари трябва да влазе както тяло, тъй и поне стартов обектив.

Стреля се в нещо среден клас, понежи съм реалист:

Canon EOS 650D/700D/60D;

Nikon D5200/D5300;

PENTAX K50/K-5 II (настаро);

SONY a65/ a77(настаро);

--------------------- ИЛИ:

(настаро) FUJIFILM X-E1 / X-Pro1 (+ 18-55)

OLYMPUS OM-D E-M5 (настаро); E-M10; PEN E-P5(настаро)

Panasonic ?? (по-скоро не, GH3 и GX7 ги няма втора употреба и не влизат в бюджета)

SONY a6000; (настаро) NEX-6 + обективи;

Samsung NX300 / NX30.

Последния - NX30 ми се струва най-изгоден спрямо характеристиките му и начина по който изглежда, сякаш е удобен [smilie11]
В е-маг го мярнах в някаква промоция, май е по-скъп...


Ще се снима всичко ежедневно, без макро, репортаж и диви животни. Е и по сватби/кръщенета банкети, по тъмно и в зали също не мисля да снимам.


Моля, нека темата се превърне в дискусионна, и да не навлизаме в излишна полемика и спорове, кой е по-по най.
Ще ми се просто всеки да сподели личен опит.
Ревю-та съм чел, но искам вашето откровено мнение.

Ще се радвам да видя и снимкови примери от вас.

Благодаря предварително, на тези, които ще уважат въпросите и темата ми! [thankyou]

[beer] Заповядайте!

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: Mogila   
Дата:   30-07-14 13:45

Все тая какво ще вземеш. Отиди в магазин, където ги има и ги пробвай. Сам ще си отговориш после.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: Kalimas   
Дата:   30-07-14 15:07

>Ще се снима всичко ежедневно, без макро,
>репортаж и диви животни.
>Е и по сватби/кръщенета банкети, по тъмно и в
>зали също не мисля да снимам.

Тогава обмисли внимателно дали ти трябва апарат със сменяема оптика. Защото обективите са си доста стабилен разход и някоя турбо сапунерка с добър оптичен зум и F2 би ти свършила повече работа срещу по-малко разходи.

Пр. Fujifilm X20 - обектив 28 - 112мм на F2.0-2.8. A 12mp са предостатъчни, ако не печаташ билборди.



Ако все пак си държиш на сменяема - аз лично бих взел нещо от класа на канон 60д / никон д7000 и обектив втора ръка ( 18-105; 18-135, 50/1.8, или 17-55/2.8 те са по скъпи). Китовите омръзват бързо и са тъмни за вътрешни снимки (на маса, деца и т.н. ) и снимки на по-мрачно.

Ако е безогледалка, там нямам наблюдение, но определено огледай за вариант с по-светъл обектив. Ако трябва тяло + обектив 2-ра ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   30-07-14 15:58

Аз имах до скоро хубав компакт - LX7, но го продадох на познати, вече искам нещо с голяма матрица, поне кроп 2х

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: Konstantinov   
Дата:   30-07-14 15:59

За 1500 до 2000 можете да вземете фф канон или никон на старо вижте в базара,дори на снимки 10х15 разликата с кропките е голяма.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   30-07-14 16:01

клоня повече към безогледалните, понеже са малко по-дремни и леки от DSLR;

А при режим liveview, има ли DSLR, който снима пъргаво или всички са много бавни? Понеже няма да се ползва само от мен, а не може да накараш всеки да се кьорчи във визьор...

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: iliyanb   
Дата:   30-07-14 16:03

А може и среден формат направо, но човекът иска да "travel light", както е написал.
А на снимки 10х15 разликата направо е умопомрачителна, да. Нищо под фулфрейм да не се произвежда и купува вече...

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   30-07-14 16:34

[smilie18]
iliyanb, именно, добре, че г-н Константинов ми поясни, колкое се нуждая от ФФ, не че не съм съгласен, но за 1550лв., някой ще ми продаде ли Сони алфа7 + 24-70 ? [smilie8]
Струва ми се, че не, ...кой знае...



Публикацията е редактирана (30-07-14 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: iliyanb   
Дата:   30-07-14 16:40

Ако искаш безогледалка, която и да вземеш, няма да сбъркаш. По-добре виж цените и наличностите на обективи за по-нататък, защото ме съмнява да си останеш с китовия. Това е по-важно. Всички съвременни камери от малко по-висок клас имат много добро качество на изображението.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: marves   
Дата:   30-07-14 16:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   30-07-14 17:18

marves, аз нямам амбициите да се развивам неограничено.
Едва ли ще си позволя повече от 2-3 обектива, общо, освен ако не взема и някой ръчнофокусен за без пари

Най-големия избор е при Канон и Никон, също и Сони, ама там всичко е скъпотия... това, ако си говорим за огледални апарати.

Иначе m4/3 тандема и Фуджфилм имат най-добро предлагане, ама цените са пази Боже. добре, че е пазара втора употреба.

Гледам Самсунг са наредили доста логични обективи, на прилични цени. Сони май имат още доста пропуски, но пък всичко гледам са покрили с няколко версии на 18-200, какъвто не харесвам. Имат един идеален по вкуса ми Zeiss 16-70/f4 ама е колкот целия ми бюджет....

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: s_dyakov   
Дата:   30-07-14 17:50

Здравей,
Трябва да си изясниш първо какъв обектив ти трябва.
Можеш ли да се примириш с качеството което ти дават китовите зумове или искаш нещо по-така?
Държиш ли да е с голям обхват (тип 18-200) или ти харесват по скоро праймове или светлосилни зумове?

Лично за мен ако тепърва трябваше да решавам какво да избирам и мога да си го позволя ще си купя едно M.Zuiko ED 12-40mm f2.8.
После и на Е-ПМ2 за 300 лева да го сложиш пак ще снима добре.

Внимавай с ръчнофокусните че е голяма краста после ако се запалиш [smile]

Успех в търсенето от мен.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: deerstalker   
Дата:   30-07-14 17:52

[smilie5]



Публикацията е редактирана (31-07-14 15:35)

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: marves   
Дата:   30-07-14 18:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: iliyanb   
Дата:   30-07-14 18:19

marves [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: Emoxide   
Дата:   30-07-14 19:20

Samsung са "евтината" алтернатива,мога да кажа от своя опит с NX30.
Евтина, ако се ползват типичните им обективи - 3 палачинки, нормален 45/1.8 и двата обикновени зуума -> 18-55/3,5-5,6 и 50-200/4-5,6, всичките им по-апетитни обективи отиват в среден и горен ценови клас.
Сгъваемият мъник 16-50/3,5-5,6 PZ се и ще се продава само в комплект с разни тела, ако се поръчва иде скъп, за това което е, а именно един обикновен китак.

В момента, ако не е изтекла акцията се предлага NX30, без таблети (включени в цената, както стана при мен) от e-mag, около 1400лв. Струва си, тъкмо ще ти останат пари за чантичка, филтърче, прилична памет-карта и т.н.
Aко този индивид NX30 ти е интересен, потърси и разгледай темата ми, има разни кадри примерно, а може и да ти предоставя RAW, за проба.

Ако пък акцията е приключила, мисля SONY a6000 + 16-50 kit, се доближава до твоите търсения. Има избор на обективи, противно на внушенията на взискателните критици пикселобройци. Още повече, харесал си Zeiss 16-70/4,0 дочакай го да се популяризира, събирай пари и ще изпадне в акция по-натам. Дори наскоро беше намален с над 400лв.
Дотогава понакупи си други обективи - 50/1,8 или 35/1,8 оглеждай в базара, понякога изпадат чудни оферти...

Аз ако бях пред твоята дилема, бих подминал m4/3, понеже там хубавите обективи са бая цифра, особено ако гониш интересна визия на кадрите. Ако можеш да си ги позволиш, тогава и те са добра алтернатива [smilie24]

FUJIFILM-X са готина система, ама там май всичко трябва да се взема втора ръка, ако гониш бюджет, интересно, има доста предлагане в това отношение [smilie24]

Успех с избора!



Публикацията е редактирана (30-07-14 19:26)

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: ratsev   
Дата:   30-07-14 19:55

Тръгни от обективите - за този тип снимане един обектив като 18-70мм (28-105мм) би свършил работа + твърд светлосилен на 35/40/50мм. И после някакво тяло към тях. Разгледай тук как се представят различните производители и си реши сам за себе си. Добрите обективи са почти вечни, докато телата остаряват доста по-бързо.


Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: SoftImage   
Дата:   30-07-14 22:49

>>marves : Fujinon 18-55 е премиум класа стъкло, на оптични качества се доближава до твърд обектив, и въпреки, че е "китов" на X-E1/X-E2/X-T1, е нелепо да се поставя в една графа с китовите обективи на Sony/Samsung/Panasonic/Olympus.... И цената му е показател - 500-600лв втора употреба.

Много добро китаче е 18-55. От него само 12-40 ф2.8(китачето на Oly Е-М1) е по-добро! [smilie3] [smilie24]



Публикацията е редактирана (30-07-14 22:50)

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: daniil-k   
Дата:   30-07-14 23:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   30-07-14 23:06

ако обективи от подобен тип са за вас китачета...

то и 16-50/2.8 за Сони алфа е китак към а77;
и на Самсунга онзи огромен добитък 16-50/2-2,8 ще е китов към най-големия NX, който щял да излиза есента,
ама аз си казах в началото - бюджета е 1550лв.
Нямам повече и не мисля да тегля кредит, за едната краста - хубави снимки с "китов"

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: Seifi   
Дата:   30-07-14 23:51

Ако вземеш Сони и останат пари взимаш и една Минолта 70/210 Ф4 и си супер не поевече от 220/230 лв тоя обектив.

Sony A65

Обективите към апарата не са хубави но меже да вземете тамрон 17.50 2.8 и има една Сигма 10/20 , Минолта 50мм 1.7 в базара в зависимост какво искаш да снимаш .

Идеи много решението е ваше [smilie18]



Публикацията е редактирана (31-07-14 00:21)

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   31-07-14 00:25

ами аз май ще отскоча до магазина да побарам малко апарати, до сега само съм минавал, коментирал, ама през витрината скромно съм ги гледал. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   31-07-14 00:37

Нека внеса едно уточнение.
Снимал съм с разни апарати, вземани назаем от познати, все прилични DSLR-ки, включително с широки и портретни обективи. Няма как да продължавам така и съм се ентусиазирал за фото-покупка.

Опита ми е базиран на апарати от марките Никон и Канон, не чак толкова нови модели. Аз за това и по-нагоре питах, как са в режима лайфвю, среден клас телата, ама безрезултатно. "Пей ми Пенке ле, кой ли ми те слуша..."

Не мисля да се съобразявам кой по-близък познат, с каква система е, понеже по-скоро клоня към безогледален пълнофункционален модел. Ако все пак размисля за DSLR, предполагам ще се спра на Никон Д5200/Д5300, макар, че не съм хващал да пробвам Сони СЛТ от по-новите... а58 ми се струва несериозен нещо.


На мен, като цяло, един прилично дълъг и широк стандартен зуум покрива поне 70% от нуждите. Примерно 16-70/ф4 на Цайс за Сони а6000; Понеже е скъп към момента не го и мисля като вариант.

Един нормален обектив 35мм/ф1,8 за кроп, може и 50мм покрива още 20% и остава да претегля във времето лично за себе си какво още искам.



Публикацията е редактирана (31-07-14 00:42)

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: daniil-k   
Дата:   31-07-14 09:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   31-07-14 09:47

Ще кажат, че излизал добре този Сони А57...
Иначе е доста мазало като цяло, редовно ме питат какво да купят, как, определен е бюджет и т.н. След това като опре до избора става интересно- искат нещо стабилно,като видят безогледалките и става изборът сложен.
За LiveView не мога да кажа, тази функция ми е странна винаги, телата не мога убедих се, че без визьор не стават нещата.
Ако ще е голям черен апарат, най-добре комбинация от тяло и 2 обектива, което за начало е достатъчно. Вариантите са десетки, като само за Никон да спомена, да не се спира на безмоторен вариант, четирицифрени с 5 или 3 отпред. Или пък точно такъв, с 18-105 и 35/1.8, комбинация стабилна отвсякъде. Или пък с Тамрон 17-50/2.8 и нещо друго в допълнение, излиза изгодно.
За Канон има също варианти, светли обективи и готини достатъчно.
За безогледалките, Сонита плочки колкото ще човек, не е задължително да е последния модел, има втора ръка достатъчно запазени. За обективите, 18-55 и 16-50 не са най-добрия вариант. Бих заложил на твърдите там- 20мм и 50мм, макар че може да е неудобно.
За Олимпус- стабилни се оказаха и готини модели изгодно. Но не мога да кажа точно коя комбинация е добрата.
Фуджита само Х-М1 като вариант, макар че е без визьор. Задължително да се изключи 16-50 като обектив, зле е. Вариантите не са много за там.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: marves   
Дата:   31-07-14 10:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   31-07-14 10:37

ДА, зле е този обектив, казвам го от опит, не съм доволен. Не гледам тестове, цифри и т.н. изказвам лично мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: marves   
Дата:   31-07-14 11:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: _dim   
Дата:   31-07-14 11:30

Щом няма да се ползва само от теб Oly OM-D E-M5 (или E-PL5) + Panasonic Leica 25mm F1.4 като за начало. И началото и продължението е свързано с много средства и тегави диалози с по-красивите ни половинки.
Разбирам и приятелката ми като и дам X-E1 в ръцете. Няма кеф за всички, има rx100 и ето още средства.

ПП. Аз съм за "настаро". Втора безогледална система си събирам от базара, ще се изненадаш колко коректни продавачи има. marves [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   31-07-14 13:35

Значи, ще конкретизирам малко, нека сведем нещата до по-малко на брой, конкретни модели.

Обективи няма да ползвам безмоторни, освен ако не са достъпни ръчнофокусни на безогледалка, само за кеф и с търпение!

за DSLR:
1) Nikon D5200/D5300;
2) Canon EOS60D (настаро)/EOS 700D

за безогледални:
1) SONY a6000 kit / NEX-6 + 50/1.8 (настаро)
2) OLYMPUS PEN E-P5, това искам да е тялото, (евентуално настаро)
(OM-D E-M5 е много малък и неудобен за мен, ходих да го видя. Дори Е-М10 е по-удобен, ама пак е малък.)
3) Samsung NX30 kit или NX300 (настаро) + 2 обектива от базара...
4) FUJIFILM X-Pro1/ X-E1 (настаро) + 18-55 (настаро)
X-M1 - НЕ!

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: tonyf   
Дата:   31-07-14 13:59


Настаронаново, каквото и да вземеш от всичко изброено от теб, няма да има абсолютно никакво значение за качеството на бъдещите ти снимки за не малко време напред. Много по-важно е ергономията, функционалността, интерфейсът, размерът и теглото да ти пасват, а това е нещо съвсем индивидуално и никой не може да го предвиди вместо теб... т.е. имаш отговор на въпросите си още във втория пост на темата.

[smile]


П.П: ...на старо... Сори, не се сдържах. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: mihajlov2   
Дата:   31-07-14 14:11

На базата на личен опит:
1. DSLR с бърз лайфвю - изобщо не съм очарован от лайфвюто на Никон D7100. За мене свястно лайфвю имат СЛТ камерите на Сони благодарение на технологията с полупрозрачното найлонче... Имам преки впечатления и не малък опит със Сони А77. От известно време го сравнявам директно с D7100.
2. За ДСЛР препоръчвам да се избягват китови тъмни зумове, а директно да се комплектова с нещо от рода на Тамрон 17-50 2.8 поне.
3. За безогледалки - предпочитам да е с визьор...

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   31-07-14 14:36

Nex6 плочка с 20/2.8 и 50/1.8 или Фуджи X-E1 и 18-55 или Олимпус с примерно 17мм палачинка от Панасоник...
ЗА рефлексните- Д7000 с 18-105 като начало, 5200/5300 ще трябва или със 17-50 Тамрон с мотор или твърд 35мм и нещо скъпо.
Канон- 700Д с например 17-50 Тамрон, има и 100Д, по-компактно и удобно тяло и е по-евтино.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: tonyf   
Дата:   31-07-14 14:59

RepoMan написа:

>А при режим liveview, има ли DSLR, който снима пъргаво или
>всички са много бавни? Понеже няма да се ползва само от мен, а
>не може да накараш всеки да се кьорчи във визьор...

> Опита ми е базиран на апарати от
> марките Никон и Канон, не чак
> толкова нови модели. Аз за това и
> по-нагоре питах, как са в режима
> лайфвю, среден клас телата, ама
> безрезултатно. "Пей ми Пенке ле,
> кой ли ми те слуша..."
>


----------

Ако ти се струва тромаво щракването на дслр-а в режим 'лайф вю', винаги можеш да поставиш спусъка в режим на серийно заснемане и да щракаш в 'лайф вю' със скорост 5, 6 или 10 кадъра в секунда, или колкото там поддържа тялото.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: prisonbreak   
Дата:   31-07-14 15:13

За Фуджи - ти трябват кинти за оективи.Скъпички са.
Олимпус, бягай много на далеч от тая марка.(от личен опит)
Сони(не компактен)...Гледал ли си през електронен визьор?


Оли съм имал...Голяма греда. Едвам го продадох.
Сони: не обичам електронни визьори.
Фуджи: Мислех да си взема, но готините обективи са доста скъпи.

И в крайна сметка марките са 2. Nikon & Canon. (това за простолюдията)

И още нещо. Имаш събрани кинти. Напъни се още малко и си вземи нещо истинско и създадено за работа. Мога да кажа за Никон.
D700, D7000, D7100, D610. Всичко друго е компромис със теб самия.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: marves   
Дата:   31-07-14 15:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: ecobo   
Дата:   31-07-14 15:26

Преди няколко дни си купих от Синтезиса Д5300 с китак 2-ра версия, за туризъм, да не мъкна големите кютуци.
Няма ви казвам колко положително бях изненадан от възможностите на тази машинка. Детайла не отстъпва на този на Д3х-а, а китака е просто невероятен, нищо общо с китаците на Канон, които съм имал.
На всичко отгоре, това малко бижу снима и доста прилично видео.

Д5300 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: iliyanb   
Дата:   31-07-14 15:27

Да допълним списъка на prisonbreak:

D4S задължително да се огледа, както и D810.

Никакви компромиси не правете дами и господа, ако искате да сте доволни от крайния резултат...



Публикацията е редактирана (31-07-14 15:27)

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: prisonbreak   
Дата:   31-07-14 15:58

Автор: iliyanb
Тук гледам да се впиша до някаква степен в сумата на колегата.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   31-07-14 16:21

Д5300 Никончето, позлва матрицата на Д7100, доколкото знам, а е дори с по-нов процесор, като софтуерно е окълцан, за да не прескочи батко си. Има си хардуерно-електронния потенциал за това.
Неслучайно питах за това моделче, понеже съм си играл в магазина преди време с Д5200 и доста ми допадна като лекота, ергономия и т.н.; имат АФ-системата на Д7000 [smilie24]

kvakioh, казваш Д7000 може с тъмен зум 18-105, но ако е 5200/5300 задължително със светлосилен зум ? Това заради гъстите матрици ли мислиш така ?

Канон 100Д знам, снима по-приятно от 700Д, ама малко ми се струва играчковиден, а визьора му е микроскопична шпионка.

Не съм фен на оптичните визьори, малки и тъмни са... още повече, по време на снимка, задължително ти се скрива обекта, както и по лайфвю, да не говорим, че май хубави и големи такива, имат само D700/Д800/Д3/Д4 и Канон Д1Х

А относно ФФ, категорично - НЕ!
Има само един ФФ модел, който бих си купил и това е алфа7, на СОНИ, за ползване с твърдите 35мм , 55мм и с евентуални бъдещи компактни обективчета.

ecobo, мерси, мнението ти ми беше от полза...

Стеснява се кръга ми от избор...

Никон Д5300 + 18-55 II;

Сони а77 + 16-50/2,8 настаро;

Самсунг НХ30 - това животно трябва да го видя, гледам на размери и технически спецификации е близък до Д5300 [smilie8]
Въртящ екран, FullHD/60p, Wi-Fi, 375g

ама никой нищо не каза за Сони а6000 [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   31-07-14 16:27

относно светлосилен зум, аз бих го оправдал само в случая на СЛТ моделите СОНИ, които губят светлина от полупрозрачното огледало. В магазин съм пробвал а58 и не го харесах, много е пластмасов, кофти ел, визьор и екран, но определено беше много пъргав като деиствие, а77 предполагам е нещо хубаво.
Както казах и преди, няма да снимам на тъмно и по слаба светлина в помещения.
За нощни снимки и пейзажи - статив и ниско ИСО.
А и за къде ми е все отворена бленда, аз не ща кадри на по ф/2.8
От опита си съдя, че ф5.0-8.0 е преобладаващия диапазон бленди, които ползвам, понякога и до 4.0 слизам.
Ако ми се снима нещо по-портретно ф/2.8 е крайно посредствено на кропка, освен ако не е на 150-200мм, има си 50/1,8 или 80/1,8 за такива цели



Публикацията е редактирана (31-07-14 16:31)

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: sky-fan   
Дата:   31-07-14 16:34

Погледни моята тема малко по-назад е. Там са обсъждани безогледалките. Аз си взех Fuji X-M1. А за теб кой е правилния апарат ще разбереш, като си отговориш на въпроса какво ще се снима с него и къде ще се ходи и отделно колко време за обработка ще отделяш за кадрите.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   31-07-14 16:35

tonyf П.П: ...на старо... Сори, не се сдържах. [smilie5]

Извинявам се, прав си за забележката, но всеки път да пиша толкоз много паузи, между тези 2 думи... ама ме хвана [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   31-07-14 16:38

Скай-фен, аз съм го писал още в първия пост.

За начало китов зум, приличен и ако има пари един нормален 50мм; по-натам ще видим...

Отивам в магазина да побарам апарати, задължително Д5300 и НХ30, Самсунгера; снимки в РАВ ще искам от Емоксида и от Екобо


jivkojj ще го тормозя да дава и той РАВ от а6000, а апарата ще го пипам в магазина. Чел съм му темата, мисля, че ще преглътна неща за които той негодува.

ФУДЖИ, ех ФУДЖИ, слаТките измамници, до преди малко четох за хитрините им с високото ИСО, а и доколкото съм чел технически обяснения за принципа на техния завишен ДР и там е една тлъста измама... [smilie23]
Добре, че имат превъзходни Фуджинони, та да ги отсрамят.



Публикацията е редактирана (31-07-14 16:44)

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: prisonbreak   
Дата:   31-07-14 16:46

Пич. като си изчел толкова много, що се чудиш още.?[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: iliyanb   
Дата:   31-07-14 16:51

Repoman,

В момента безогледалната ми система не е Фуджи, така че не възхвалявам нищо, но:

Само който не е пипал фуджи, може да се изкаже така за фуджи. Фактът е: аз като любител, сменил няколко камери, не всички разбира се, мога да кажа, че фуджи дават най-приятната картинка от всички. Лично мнение, с което не задължавам никой друг. Ако снимаш в роу хитринките за DR /които всъщност не са хитринки, а похвати използвани от всички производители/, са без никакво значение. За високото исо въобще няма да коментираме. Никой не знае кой производител къде, как и в какво точно лъже. Важна е снимката, която е излязла от камерата, без значение на какво исо е - или е добра или лоша. Всичко друго е "гъдел" как много знаем и как видиш ли този или онзи производител нас няма да ни прекара, защото ние сме тарикати. Истината отдавна е казана и от мен и от други в темата - всички съвременни камери дават високо качество за обикновения любител. Професионалистите избират камерите си по други критерии.


ПС: Няма нужда да тормозиш никой за каквото и да било - роу от всички изброени камери има бол в интернет.

Успех!



Публикацията е редактирана (31-07-14 16:52)

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: Sentel   
Дата:   31-07-14 16:51

D5300 НЕ използва матрицата на D7100, която е Тошиба, а нов сензор на Сони.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   31-07-14 16:52

Kато давам примери, гледам основно финансово как са, това че съм казал 18-105 и за друг 17-50, не значи че не може да се изкомбинират нещата. Никога не съм гледал цифри, чак толкова ревюта, матрици, мегапиксели и цифромании за болни циклофреници, които го набиват тук. Това, че не се изказвам много технически или цифрово, някои си четат дебилно и зубърски нещата и си диплят в паницата не ги прави по-големи от другите.
ДА се спра де, че не трябва така да се говори, просто не заслужават.
100Д е доста добър апарат, единствено не ми харесва, че с някои телеобективи не е много балансиран, но с грип се получават нещата. Бих го предпочел пред 700Д.
А6000 Сонито, ново, готино, матрица, само батериите да се гледат, каквото и да кажат феновете, там е слабото място, трябват поне 2 още след тази, която идва с апарата. Според мен може да се намерят бройки плочка Некс-6, така ще се спести. 20/2.8 и 50/1.8 си е добрата комбинация за начало.
За 5300 и 18-55 II, бива, но да се помисли за следващите неща, защото си е задължително. Надграждането ми е сложно там.
Този А77 и 16-50/2.8, добра комбинация, пробвал съм за кратко А58, изненадващо добри (който още учудващо не са навряли в темата). Не знам как са надгражданията там.
Самсунг...Емоxide вече го е казал що казал, макар и доста разтегливо. Там виждам само 2-3 обектива, които са топ, но и с върхова цена. Силно екзотично ми е.
Като за край- каквото и да се вземе в днешно времеза 1000-2000лв-бива, няма какво толкова да се вглеждаме. За екстрите нещата са според кой на каквото му трябва. Преди 3-4 години никой не е ползвал Wi-Fi, чупещи екрани, тъч екрани да се маже, електронен визьор и глезотии. Сега явно са мегазадължителни.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: Emoxide   
Дата:   31-07-14 16:55

RepoMan, съвета ми е да отидеш наистина както си рекъл в магазина, да ги подхванеш в ръце своите избранници, да ги усетиш, дали те обичат, логични ли са ти като копчалъци, да щракнеш на една своя карта няколко кадъра в RAW, да ги усетишкак как са като пъргавина, да им погледнеш през "шпионките" както казваш.
Накрая се прибираш у дома гледаш си кадрите, конвертираш и ако се налага искаш примери от мен и от други съфорумци. Пробваш нашите RAW кадри, и като преспиш няколко дни, с идеята какво ти е най-удобно, ще го избистриш кой ти е по сърце. Както разбрах, ти поставяш ударението на тялото, а щом се търси китов стандартен зум, тези неща горните са си приоритетни при избора.

Аз поне така направих, като вземах моя NX30. Ходих в магазина на Фотопавилион в Бургас. Даже си извиках специално един OM-D E-M10 от София. Исках и SONY a6000 да го пробвам, ама ми го дръпнаха из под носа единствената бройка в тази верига беше във Варна и някой я взе, докато я запазвахме онлайн.
Аз пробвах NX30, пробвах и Nikon D5300, пробвах и "сапунерата" М-10; Samsung беше моето магаренце! Още от първи досег до приятния му грип се разбрахме. Абе то и жена като я погалиш и после я шляпнеш по дупето и се разбира, дали ще го бъде или не [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: mihajlov2   
Дата:   31-07-14 17:01

Цитат:

В магазин съм пробвал а58 и не го харесах, много е пластмасов, кофти ел, визьор и екран, но определено беше много пъргав като деиствие, а77 предполагам е нещо хубаво.

Да, наистина А77 е нещо хубаво, дори нещо много хубаво, особено комбиниран с китак като 16-50/2.8.[smile]
Но си е кютук и тежи доста, особено с по-едрички обективи.
Никон D7100 е също най-малкото толкова хубаво нещо, в някои отношения и по-хубаво.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   31-07-14 17:03

Ха-ха-ха!
Ама вие, наистина ли ми се вързахте на думите ми за Фуджи? [smilie10]

Радвам се, че провокацията ми е чута, макар все още това име да се възприема, като някакъв свещено-култ, просто Религия, която се разбира от самосебе си и не се налага да се коментира... Що тъй?

Разкажете малко за тези Фуджита...

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: sky-fan   
Дата:   31-07-14 17:36

Виж мойта тема за фуджито.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: serjy   
Дата:   31-07-14 21:04

виж, колкото и да ти говорят иди и пипни някой и друг модел олимпус с новия 16мп сензор. така, като гледам изискванията ти към техниката олимпус щети допадне най-добре. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: tonyf   
Дата:   01-08-14 09:52


Всички пътища водят към Никон. Някои са дълги и криволичещи, други са къси и преки, но накрая винаги се стига до Никон. Това е древната истина. Е, ако човек в един момент от живота си стане министър-председател на империя, може да снима и с Лайка. Но и това е до време...

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: Seifi   
Дата:   01-08-14 10:27

О бОГ нИКОН прости на неверниците като мен снимащи с Минолта , Сони или Пентакс!

Не ме пращай в АДА!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: jivkojj   
Дата:   01-08-14 10:45

jivkojj ще го тормозя да дава и той РАВ от а6000, а апарата ще го пипам в магазина. Чел съм му темата, мисля, че ще преглътна неща за които той негодува.

Сори, сега видях темата.

В момента съм на работа и почти нямам РАВ за показване, но ако ти е интересно, по-долу са една недоеспонирана, една - пре и една нормална снимки. Просто си тествах тригера и така са се получили, но може да пробваш да видиш какво може да изкараш в конвертора и така да получиш обективна представа за сензора. Ако все пак пробваш файловете, опитай не само със светлата стая, но и с оригиналния Сони-конвертор. Вярно, че програмта е трагедия, но вади по-добри резултати от Lightroom, IMHO.

Иначе от апаратчето съм супер-доволен. Чудесна картина и динамика. Естествено, по оперативност не може да се сравнява с ДСЛР, но веднъж като е включен и работи - снима изключително бързо и фокуса на статични обекти кове мигновено. Ако искаш остри обективи, има евтини сигми. Аз имам и 30/2.8 и направо не е за вярване каква резолюция вади на тоя 24МП сензор [smilie10] Отнася 16-50 и СЕЛ 50/1.8 по тоя показател отвсякъде.
Пробвах се и с ръчни обективи, но под 2.8 си е тото с тоя груб пикинг. Привидно изглежда да мига където трябва, но фактически фокуса се оказва или на ушите или на тила или някъде отпред. Трябва да си съвсем близо до човека, за да може да си сигурен че миглите и зениците са на фокус. За статични обекти зумваш и там вече е ясно. Ако допълнително ще смаляваш снимките или ще вадиш на хартия, обаче може спокойно и с ръчни обективи да постигаш отлични резултати [beer]

https://dl.dropboxusercontent.com/u/30028911/DSC01100.ARW

https://dl.dropboxusercontent.com/u/30028911/DSC01101.ARW

https://dl.dropboxusercontent.com/u/30028911/DSC00196.ARW

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: serjy   
Дата:   01-08-14 10:48

ми аз снимах 3 години с ни магаре ни-кон след което минах на олимпус... е нема да се върна никога на ни-кон [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   14-01-15 13:07

https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/znak3.gif

[smile] Panasonic LUMIX DMC-GM1 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   14-01-15 13:08

микро апаратче с доста от потенциалите на m4/3

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: Emoxide   
Дата:   14-01-15 13:15

Да, готин е дребосъка.
Mодерна хай-тек сапунерка, но снимаща с качеството на m4/3 [smilie24]
Перфектен другар за всеки ден![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: realnoncho   
Дата:   14-01-15 13:50

Абсолютно НИКАКЪВ смисъл няма от изравянето на тази СТАРА тема няма RepoMan https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/znak3.gif

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: lamerko   
Дата:   14-01-15 14:03

Откога е постижение m4/3 да снима с качество на m4/3?

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: Emoxide   
Дата:   14-01-15 15:23

откогато е толкова дребно апаратчето, че има "heating issues" (заттрудненост от прегряването на матрицата)
Практически, GM1 е смален GX7, до абсолютния минимум.
Окастрен софтуерно за да предотврати хардуерни повреди (по процесор и матрица)

На който му е интересно може да попрочете тази интересна статия:
IMAGING RESORCE: Lumix GM1 Review





Публикацията е редактирана (16-01-15 10:38)

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: batsali   
Дата:   16-01-15 20:42

Личен опит - многото умуване и сравняване на характеристики е вредно за кефа.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: iliyanb   
Дата:   16-01-15 20:45

batsali, нема да те разберат.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: Emoxide   
Дата:   16-01-15 23:22

...напротив, разбрахме го многу добре. [smilie3]

Качеството на фототехниката, няма никаква връзка с идейната стойност на снимките.

Ама на такива отегчени автори като мен и техноонанизма ни устройва. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: DeDomus   
Дата:   17-01-15 06:57

Независимо на какво ще се спреш, гледай и да ти е удобно и приятно да снимаш с него! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: batsali   
Дата:   17-01-15 08:46

То има връзка, но сега просто цифровите камери са достатъчно добри всичките, за да няма особено значение коя ще хванеш. Така е и с компютрите. Ако ще го ползваш за интернет и гледане на филми, както е в повечето случаи, можеш да направиш избора с онче бонче.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: Pippo810331   
Дата:   17-01-15 10:24

1. Cannot
2. Sony? Next!
3. Ни... Ко? Не!

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: ve_sselin   
Дата:   17-01-15 11:06

И сега какво! След половин година умуване си взе нещо което не беше изобщо споменато в никой от десетките постове с предложения. И какъв беше смисъла от всичко, а и какъв е смисъла от повдигането на темата!?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   18-01-15 13:21

Смисълът беше в това да не пиша в други теми.

Не съм си взел нищо, просто ми дадоха да ползвам за малко GM1 и имам много позитивни впечатления от това миниатюрно апаратче.

Кара ме да се замислям за GX7, сега се намира на съвсем приемлива цена втора употреба или внос от USA.

Отговори на това съобщение
 Re: малко помощ , (+/-) за I-ви личен фотоапарат със заменими обективи
Автор: RepoMan   
Дата:   22-10-15 16:55

По отношение на темата -> OLY OM-D [smilie24]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »