Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Лента, проявена след 20 години
Автор: Morkovica   
Дата:   27-07-14 11:18

Здравейте!

Бих искала да ви попитам за съвет. Наскоро проявих стара лента на повече от двайсет години. За съжаление резултатът не беше добър - изображенията,които гледам на негатива, са твърде бледи, но срещу ярка светлина все пак се виджат неща като къщи, коли или силуети на хора. Лентата е проявих във фотостудио на братя Тремайн. От там ми казаха, че не могат да копират изображенията на хартия, тъй като не разполагат с нужната техника. Казаха ми да търся фотостудио с "аналогова машина". Можете ли да ми дадете съвет, за студио или фотограф в София, който разполага с такава машина и нужната техника и който би могъл да опита да изкара на хартия нещо от тези снимки. Благодаря предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: sathv   
Дата:   27-07-14 11:35

При лош негатив май е по-добре последния да се сканира и снимките да се "пооправят" цифрово с някоя програма. След това копиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: sirkhann   
Дата:   27-07-14 12:44

Първа грешка е отиването в студио Трейман. Аз имам невероятно лош допир с това студио и повече кракът ми няма да стъпи там.

Колкото за снимките - негативът може да се занесе във Фотосинтезис за скан, там взимат по 5 лв на филм и имат възможност да отпечатат, ако някоя снимка наистина става. Но както звучи, негативът е проявен лошо и след толкова време трудно би се появил качествен образ.

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: Ivan.Draganov   
Дата:   27-07-14 13:35

...негативът е проявен лошо и след толкова време трудно би се появил качествен образ.

Кой е казал ,че негативът е проявен лошо ?

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: quazimodo   
Дата:   27-07-14 14:22

А кой е казал, че не е? Почвам да си мисля, че май някои похвалени фотоателиета си лежат на минали успехи и сега го дават през пръсти. При Деков миналото лято ми издадоха два тотално воалирани филма, закупени две седмици преди проявяването от Синтезиса и ако приемем, че средноформатният ми апарат наистина пропуска от уплътненията и може да е развалил филма, то малкоформатният е перфектен. За съжаление аз приемам, че и Синтезиса може да са се издънили със съхраняването на филмите, което автоматично ме лишава от възможността да обвиня директно Деков за осирането на проявяването.



Публикацията е редактирана (27-07-14 14:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: Kolev68   
Дата:   27-07-14 14:41

За това си проявявайте сами, никога не се сърдя продължително на себе си [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: quazimodo   
Дата:   27-07-14 14:47

Напълно си прав, но нямах желание да купувам целия инвентар и химикалите само за два филма, пък не ми мина през акъла да искам назаем от някого :)!

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: sirkhann   
Дата:   27-07-14 15:03

Синтезиса си държат филмите в хладилник. Освен ако при поръчката не са втасали. Но това, което аз видях като отношение в Трейман, ме накара повече никога да не стъпя там. Освен това, доколкото им чета на сайта, използват за стандартен проявител D76. Стари филми, тъй като не се знае какво се е случило с тях, се проявяват обикновено с Пирокат/R09/Родинал на стоящо проявяване - филмът се проявява един час в доза, която почти не се разклаща, което позволява почти всеки филм да получи стандартно ниво на контраст. Но съм се пробвал и с много изтекли филми и резултатът наистина е бил лош в повечето случаи, което в случая донякъде изключва фотото като сигурен виновник. Но пък е лошо, че не могат да предложат стандартна услуга по изваждане на снимки, при положение, че го раздават големи разбирачи и са напълнили витрината си с двойно надценена техника...



Публикацията е редактирана (27-07-14 16:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: Murnau   
Дата:   27-07-14 15:20

могат да ти я изкопират навсякъде, където има дигитална машина : тя сканира кадъра и ти го копира, естествено ще трябват корекции при скана, заради воала на филма

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: h_bio   
Дата:   27-07-14 15:21

Да направим едно уточнение! Филма е на 20 години след, което е изсниман и проявен или филма е изсниман преди 20 годни и чак сега е проявен???

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: Murnau   
Дата:   27-07-14 15:25

и при двата случая има силен воал, като във втория случай е по-трагично (заснет отдавна)

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: pstoev   
Дата:   27-07-14 17:02

снимай го и пусни, да видим...

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: quazimodo   
Дата:   27-07-14 17:06


------------------------------------------------------------------

Автор: sirkhann
Дата: 27-07-14 15:03

Синтезиса си държат филмите в хладилник. Освен ако при поръчката не са втасали.

------------------------------------------------------------------

За съжаление съм виждал как вадят филмите наистина от хладилник, но изключен от мрежата.


Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: h_bio   
Дата:   27-07-14 17:17

Филм експониран преди 20 години, съхраняван незнайно как...последния виновник за резултата е проявяването.

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: quazimodo   
Дата:   27-07-14 18:08

А за резултата от проявяването кой е виновен. Само не ми казвай, че някой си е направил труда да обясни на девойката, че опитите за точно проявяване ще и струват едни пари и евентуална загуба на част от кадрите при отрязване на парчета лента за проби и получаване на максимално добър резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: my.point.of.view   
Дата:   27-07-14 19:02

Фото Трейман успяват да съсипят и цветни филми в срок. Бяха ми проявили едно фуджи - по краищата и в центъра цветовете бяха различни : ) И естествено, бяха надрани. С пръсти и прочие.
Но това е нормално. Трейман се изстреля в космоса и стана философ на фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: h_bio   
Дата:   27-07-14 19:08

Всичко е химия, девизът на боди-билдърите важи и тук![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: MikeDimit   
Дата:   28-07-14 15:26

Моя скромен опит ОРВО НЦ-22 изснети преди 23 години, забравени непроявени (немаше пари)тогава , лашкани как ли не , къде ли не. Проявени миналата година на ''авось'' по Ц41 на Раковска. Ми...става. Бой на негри в тъмна нощ, но за спомен бива.

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: CDman   
Дата:   28-07-14 15:41

Филмите имат фабрично експонирана номерация извън зоната на снимане


https://photo-forum.net/static/forum/2014-07/rzfm2204.JPG


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/72/Filmstrip.jpg



Ако тази номерация е контрастна, значи филма е проявен нормално. Ако номарацията е бледа и липсва контраст значи може да се каже, че филма не е проявен правилно.

Това е, което мога да кажа по темата. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: dekov   
Дата:   28-07-14 18:32

CDman каза :
Ако тази номерация е контрастна, значи филма е проявен нормално. Ако номарацията е бледа и липсва контраст значи може да се каже, че филма не е проявен правилно.

Това е, което мога да кажа по темата. [smile]

Само, че това може да означава тотално остарял филм , макар и правилно проявен.


Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: pif   
Дата:   29-07-14 09:31

Скенерите на цифровите машини не хващат тънки кадри. Затова са препоръчали копиране на филмов лаб. Фа-компакт ще свърши много хубава работа защото е доста контрастна като копиране. Трябва да е машина с РГБ последователно копиране а не с ЦМИ паралелно.
И флетбед скенера няма да извади нищо от такива кадри.
Обикновенно като остарее филма се образува воал а не избледнява образа. Според ме на някой му се е досвидяло проявителя или избелителя. Все пак докато не го видим филма нищо не може да се каже конкретно.

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: dekov   
Дата:   30-07-14 17:25

Стария филм няма как да бъде "тънък" винаги е доволно воалирал.
Дори да е много воалирал и едва, едва да се виждат кадрите, добрия скенер ще извлече информацията, която оптическото копиране не може. Филма носи много информация, която само добрия скенер разчита,оптическото копиране разчита само на градацията на хартията която е подходяща за идеалния негатив, там не може да се варира с контраста, който винаги е нисък, освен при идеалния негатив.


Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: D.S   
Дата:   30-07-14 17:46


Ей обвинихте значи всичкото фото-студио и магазини, а как някой не потърси проблема в автора на темата ? Някакъв филм, експониран кой знае как, стоял кой знае къде е проявен след 20 години. Те хората по студиата да не са магове ? Сканирай го някъде и после с Photoshop виж дали ще оправиш нещо. Ако не стане, не стане. Не за всичко трябва да е виновен някой друг

Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: da.fo   
Дата:   01-08-14 02:51

Не разбрах само за цветен или черно-бял филм става на въпрос [smilie11]
А и друго ... Автор: MikeDimit
Дата: 28-07-14 15:26

Моя скромен опит ОРВО НЦ-22 ...

Не помня ORWO NC 22 да е имало 21 - да . 22 - ка гедерейците имаха черно/бяла NP. Щото ако пуснеш 22-ка в химия C 41 ще избягат всички негри [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Лента, проявена след 20 години
Автор: MikeDimit   
Дата:   01-08-14 14:09

da.fo
НЦ 21 е. Прав си. И имам още 3 от същите непроявени. Бехме абитуренти, снимахме доволно, но проявяването на цветни си беше скъпичко за нас. И си останаха забравени с години...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »