Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: Valentin4000   
Дата:   24-07-14 18:42

Здравейте, съфорумци :)
Стана ми изведнъж интересно кой какви предпочитания има за снимането на пейзажи и за да не разтягам лукуми:) просто задавам няколко въпроса, на които всеки може да отговори, ако иска:)
Та:
1.С какъв обектив? --- Не толкова марка, колкото диапазон на фокусното разстояние.
2.На какво фокусно разстояние най-често се хващате че снимате?
3.Ползвате ли филтри и какъв вид?CPL, Grad ND, ND, etc. :)

П.П.
За хейтърите и конспиративните теоретици пояснявам - Нямам за цел да открадна техниката на снимане на никой, просто ми е интересно кой, как и с какво си прави густо, така да се каже:):)

Аз лично до скоро си снимах с китака 18-105 и бях предоволен.
Но често се хващах, че 18мм ми идват прекалено тясно, пък на 105мм освен за "макро"(в кавички), за друго не става, тъй като изображението отиваше у киречо:)

Тези дни си взех Nikon 10-24, от съфорумец(благодарности към него) и честно казано ме сърбят ръцете да го пробвам на терен:)

Пък който иска нека си постне и любимата снимка с обекивът който смята да посочи като пейзажен:)Само да не стане някво мазало от снимки без никаква съществена информация:)

Айде, газ!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: muzicantini   
Дата:   24-07-14 18:50

Моите 5 стотинки по темата са, че по отношение на пейзажите работата е доста пипкава. Най-важно е - да имаш добро място за снимане и на това място да направиш яка композиция. Да издебнеш времето да е добро - облаци, залез, изгрев и тн - доста често в момента, в който се снима времето е скучно и винаги е готино тогава, когато апаратът не е в теб. И накрая обработката заема не по-малко важно място от първите две. За мен - композиция - светлина - обработка са трите компонента, които има теднакво голяма тежест и бих казал, че едното от тях да не е добре, снимката не става хубава. На последно място слагам техниката, защото понятия като динамичен обхват на сензора, острота на обектива и тн, се разбират и ценят само от фотографите и почти нямат отношение към художествената стойност на снимката.

Иначе аз снимам с китак 18-55 за момента, най-често на 18мм, иска ми се да миам по-широко, но с новата система, ще си взема и широк обектив. Ползвам ЦПЛ филтър общо взето винаги, когато снимам пейзаж и имам време да го навия отпред. Също винаги, когато има възможност и предпоставки, правя exposure bracketing и в последствие HDR - или ръчен или с Фотоматикс, напоследък правя и двата и сравнявам резултата.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: GenaDP   
Дата:   24-07-14 19:04

1.65mm
2.65mm
3.Да - ND разни

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: realnoncho   
Дата:   24-07-14 19:08

1. С всички, които имам.
2. От 8 до 300мм, бих снимал и с 500мм.
3. И трите.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: narval   
Дата:   24-07-14 19:14

1. Покрай морето точно с този nikkor 10-24. В планина, поле, с всички които имам.
2. Покрай морето почти само на 10mm. Останалите случаи, от 10-200 mm.
3. CPL, ND


Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: truly   
Дата:   24-07-14 19:32

Едно време си мислех, че перфектният обектив за пейзаж е широкият. Не че пак не снимам предимно с 11-16. Но все по-често посягам и си харесвам пейзажи със 70-200. Зависи какво търсиш.
А иначе CPL и ND са си задължителни за тази цел.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: Valentin4000   
Дата:   24-07-14 19:59

За съжаление перфектен обектив, който да покрива всичко от което имаш нужда, още няма:)И съм сигурен че след време ще си взема нещо дълго(след като си взема макро :)).Но като си пусна Focal Lenght филтъра и установявам, че 90% от снимките ми са на 18мм.Широкото си има доста недостатъци(като невъзможността за CPL na 10mm) но перспективата която дава е неподражаема:)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: Alsand   
Дата:   24-07-14 20:13

Пейзажи снимам основно с два обектива:

17-40/4 L
24-105/4 L

Филтрите ми са поляризационни, неутрален и две плочки на Lee - 0.9 Neutral Density Hard Grad и 0.6 Neutral Density Soft Grad

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: krist   
Дата:   24-07-14 20:34

Снимам на всички достъпни дължини, което в момента ще рече - 18 до 300 мм. на ФФ. Много по-често обаче снимам в широкия край, и то на най-широко. Опитвам се обаче да се ограничавам да не ходя винаги автоматично на най-широкото, а по-скоро в диапазона 21-28 мм. Обективите са Никор 18-35G, Тамрон 70-300 VC, и Никор 50/1.4G за дупката по средата, която искам да запълня с варио, но така и не можах да си харесам никое. Филтри - CPL и ND-та (8, 64, 400).

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: Tonyy   
Дата:   24-07-14 20:54

[smilie24]

темата е много поучителна дано се включат повече хора.

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: marves   
Дата:   24-07-14 21:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: JoeSatriani   
Дата:   24-07-14 21:49

Ами основно 17-40.
Но не е изключение да използвам 70-300 и 24-70. Абе всичко: -) Според ситуацията.
Филтри - основно CPL.
Имам и Кокин градиенти разни, но като че ли все по-рядко ги слагам.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: nyamago   
Дата:   24-07-14 21:52

Най-различни дължини:
90% широки-до-'нормални'
10% по-дълги от 50мм (еквивалент)

Това нерядко включва китаци - предимно в по-широкия им край, но рядко на 'макс' (най-широкото) че там китаците се излагат най-много.

Често включва телефони (не е за смях - току що ми одобриха телефонна снимка за печат в календар) - там обективите във ФФ еквивалент са 'леко широчки', но далече от типичните ширини препоръчвани за пейзажи.

В последно време съм опитвал и някои работи с фиш-ай (пълни 180 градуса, 8мм на кроп), но за да не е карикатурно, иска доста внимателно композиране на хоризонта и естествените вертикали. От съвсем наскоро си налагам фиксираната дължина 24мм (на кроп; равна е и ми напомня за любимите 35мм на лента).

Имам ND филтри, но не помня откога не съм ги вадил. С поляризиращ миналата година снимах веднъж, таз година - по-рядко. В предишен живот, когато снимах на лента, имах и цветни градиенти на Cokin - неща, които сега (ако има защо) се правят в обработката.
- - -

А - и ако не е станало ясно, НЕ СЪМ пейзажен фотограф. (Не съм никакъв фотограф, само си щракам).
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-07-14 22:02

35 mm обектив / 24х36 мм кадър

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: Gecata   
Дата:   24-07-14 23:24

70-200!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: mihail_radkov   
Дата:   24-07-14 23:33

при мен 12мм на камера 1.5 кроп започна да се превръща в единствен обектив [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: sirkhann   
Дата:   24-07-14 23:59

На мен Sigma DP сериите са ми много любими и това техниката, която най-дълго се е задържала при мен [smilie5] DP1 е с фокусно разстояние около 28мм еквивалент, а и любимият ми обектив на филм е Nikkor 28/2.8 Сега съм се запалил по Fujifilm 14/2.8
Но в зависимост от мястото, правилният обектив е този, който ти дава най-добро кадриране.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: mihalo   
Дата:   25-07-14 03:47

По съществен е въпросът: Колко време, усилия и пари можеш да вложиш в усилието да направиш един "впечатляващ пейзаж". Хората плащат хиляди за да ги закарат до някоя пустиня. Други мръзнат на връх Нова година на връх "Камен дел" за да хванат фойерверките... Снимаме това, което позволява битието ни :) Нещата "стават" трудно и с много труд. Заради това е важен кефът /на български - удоволствието/ от детайлите дето сме забелязали и харесали. К`ви са четката и боичките:) няма значение, всеки с каквото разполага. А, признанието, дали обхваща 1% от изкуството? ....ама, много се съмнявам ):))

Конкретно за това, за което питаш - от 20 до 200мм на лента /каквото имах/ и сега.... предимно по-широко, но въпрос на ситуация е. Филтрите - да, всичко което си споменал, пак според случая.

Абе, занаятът се научава рано или късно, а удоволствието от ... си е лично преживяване :)))



Публикацията е редактирана (25-07-14 03:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   25-07-14 08:38

1. 10-300мм (на кроп 1.5)
2. обикновено 25-30мм /приравнено към 24/36/
3. най-често обикновен полфилтър /нуждата от циркулярен за цифрово е градска легенда (според мен)

Един от любимите, но това няма да ти е много полезно [smile]

https://photo-forum.net/static/site_pics/100/4i4o-Joro_1090575645_Stara-Planina-700.jpg



28мм, без филтър, за филма не си спомням, вероятно Фуджи или Ектар


Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: Emoxide   
Дата:   25-07-14 11:53

Много полезна тема...

Аз ако имах нужния набор обективи бих снимал с дължини от 14 до 160mm (21-240) на кроп 1.5х;
Фаворитна ми е 16mm (24mm) ширината на обектива. Мисля, че е оптимална за множество ситуации, но понякога се иска и мъничко по-широко [smile]

Добре е да се ползват UV, поляризационни и ND филтри, според ситуацията. Не одобрявам градиентните, лично за себе си.

Статив, бракетинг, обработка

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: Alsand   
Дата:   25-07-14 12:11

Аз пък не разбирам, какво не им одобрявате на градиентните филтри. За мен е по-важно снимката да стане в момента на заснемане, а не после да трябва да мажеш и да редактираш до неузнаваемост.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   25-07-14 13:02

сега виждам неточност в този цитат:
Широкото си има доста недостатъци(като невъзможността за CPL na 10mm) но перспективата която дава е неподражаема

Вероятно имаш предвид дисторзията, типична за свръхширокото.
Не знам вече колко пъти обядняваме, че перспективата не зависи от фокусното разстояние (зрителният ъгъл) на обектива, а само от гледната точка.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: nsirakov   
Дата:   25-07-14 13:23

Alsand написа:

> Аз пък не разбирам, какво не им
> одобрявате на градиентните
> филтри. За мен е по-важно снимката
> да стане в момента на заснемане, а
> не после да трябва да мажеш и да
> редактираш до неузнаваемост.


Aleks, снимай кичесто дърво или високи планини на фона на небето дето искаш да потъмниш с градиента и виж как ще се оправиш ощепри снимането върховете да не са черни ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: muzicantini   
Дата:   25-07-14 13:30

Градиент филтър според мен има смисъл при следните ситуации (без да съм имал такъв): Относително равен хоризонт, например море, с цел да се постигне максимално натурален ефект и да не се прави HDR; Снимане на някакви подвижни обекти - например снимка на трева или дърво при много силен вятър, което не би позволило HDR; Снимка с дълго фокусен обектив, където пък HDR не е желателен заради вибрациите които се получават между експозициите.

Абе общо взето - с подходящите умения HDR оправя работата до голяма степен и ползването на градиент филтър си е по-скоро предпочитание, отколкото необходимост.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: tyunkata   
Дата:   25-07-14 13:34

Техника:

Обективи: 10-200mm
Тяло: Canon Crop 1.6x
Филтри: поляризатори, градиенти, неутрални
Аксесоари: статив, спусък, повече батерии, найлонова торбичка за лошо време, повече батерии, повече карти с памет
Други: облекло и обордване подходящо за снимане на обекта в подходящо време - основно - сутрин, вечер, нощ.

И основното на цялата пейзажна фотография е да си в точното време на правилното място и да знаеш как точно да направиш кадъра.

Следва обработа на кадрите, при което ако си изпълнил добре нещата по време на снимането, с основни корекции и манипулации постигаш добър резултат.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »