Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: stoikovv666   
Дата:   20-07-14 18:30


Въпросът ми е породен от това, че виждам доста хора на напоследък които смесват хобито с професия. Пример да вземем един пОо гОлям апарат за хобито, с който е възможно да си избием парите на някоя сватба от познат, а след това ако тръгне защо не и някой друг лев екстра...
Според вас може ли хобито да е същевременно и професия?
Защо е всичкото това оправдание с "хоби"?

Аз да си призная не съм виждал никога фотографията като хоби, дори в началните стъпки при опознаване на техниката. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: JoeSatriani   
Дата:   20-07-14 19:16

Колко интересно... оправдание!?
При мен фотографията е 100% хоби.
Това означава, че съм дал пари и не съм взел една стотинка - доколкото разбирам става дума за пари пак. И сега какво!?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: Posledenzalez   
Дата:   20-07-14 19:23

Не, хоби и професия за мен са различни неща... Фотографията за мен е само един от начините да си почивам и да се забавлявам... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: Gravolez   
Дата:   20-07-14 19:33

Не разбирам темата. Ако изкарвам да речем 50лв на месец с фотография хоби ли ми е? Ако изкарвам 100? Ако изкарвам 50% от приходите си хоби ли е? Ако имам бизнес идея някаква и се рекламирам, но съм толкова зле в бизнес частта, че съм вътре от цялата работа, то хоби ли ми е? Аз мисля, че няма значение кой как го нарича, а какво всъщност прави и в този смисъл има много нюанси.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: kvakioh   
Дата:   20-07-14 19:40

Работя и се забавлявам за това:

https://photo-forum.net/static/forum/2014-07/sqcb6277.JPG


http://store.picbg.net/pubpic/0D/B9/3f0189989f290db9.jpg


Радвам и се забавлявам за това:
https://photo-forum.net/i/1842869

Нещата са до $$$ и как се изкарват. Аз с второто не съм мислил, че нещо ще излезе за пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: exobexo   
Дата:   20-07-14 20:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: nyamago   
Дата:   20-07-14 20:59

Нищо лошо ако хобито носи някому и приходи - дай Боже всекиму. Най-щастливи са малцината, които са успели да превърнат хобито в основна прехрана.

Умишлено употребих 'прехрана' а не 'професия', защото не е едно и също. Човек може да се прехранва и с копаене на ями или разтоварване на камиони - но това не е 'професия'. Няма недостоен труд, но професията по определение е квалифицирана работа, за която се искат знания и подготовка, дори ценз (правоспособност на база удостоверени познания и способности). Не случайно в англосаксонската култура събирателният термин 'професиите' включва само тесен кръг висококвалифицирани дейности със строго контролирана правоспособност: лекари, юристи, архитекти, счетоводители.

Фотографията, като занимание със силно техническо съдържание, но и със значителни елементи на естетика - определено изисква знания и умения. НО - може да се практикува и БЕЗ тези знания и умения да са удостоверени по какъвто и да било начин, и без изискване за ценз. Такава фотографска практика бих нарекъл 'прехрана' или 'занаят', без да влагам никакво омаловажаване на труда на тези фотографи.

В съвременните езици думата 'прфесионализъм' е придобила и друго значение - не толкова за квалификация (още по-малко - дали се прави за пари, противно на нашенското разбиране). Под професионализъм се разбира отношение към работата: сериозно, с отговорност, с грижа за клиента и за собствената репутация. Истинският професионалист не само си разбира (много добре) от работата, но и винаги я върши с максимално усърдие и стремеж никога да не се издъни, а да е на ниво. БЕЗ (!) значение дали е за пари и за колко. В този смисъл на понятието (а) и копаенето на дупки може да се върши с професионализъм, и (б) с професионализъм, т.е. сериозно отношение - може да се практикува и хобито, без да е за пари, но на ниво.

В друга тема бях напомнил произхода на думата 'аматьор' - от латинския корен 'амаре' (за Любов). Има си дори славянска дума от същия корен: любител. Когато аматьорът прави нещо от- и с- Любов, той влага всичко от себе си и постига много. Често истинският амтьор (онзи дето го прави с любов) постига повече от 'професионалиста' - всъщност занаятчия, който го прави за прехраната, но без да влага емоция или максимално усърдие.
= = = = =

Та - няма чисто черно или бяло. Огромна градация от степени на сивото (и от всички цветове на дъгата) помежду хобито и професията. И всеки може сам за себе си да реши къде е (и къде иска да бъде) на тази скала. Ако изобщо това има значение [smilie3]

Снимайте бе, хора!

[shtrak]



Публикацията е редактирана (20-07-14 21:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: мара   
Дата:   20-07-14 21:38

за мен хобито и професията, а също в голяма степен - и работата, и прехраната са едно и също. случвало ми се е да изкарам някакви пари и от снимки. но не от снимане, а от последващ продукт.
освен това да - любител съм. правя го с любов.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: tonyboy79   
Дата:   21-07-14 10:27

Ми за мене си е хоби, а ако падне и някой лев си е бонус.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: tonyboy79   
Дата:   21-07-14 10:29

Отделен е въпроса, че някои любители снимат по-добре от "професионалистите". [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: CDman   
Дата:   21-07-14 10:41

Виц:

Голям оперен певец се вози с файтон. По едно време файтонджията решил да завърже разговор и го попитал:
- Какво работиш ?
- Пея – отвърнал певеца.
-То и аз пея като ми е весело, но аз питам какво работиш !


Наздраве ![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: Konstantinov   
Дата:   21-07-14 12:20

У нас да си профи в някоя област и да изкарваш пари са различни неща.Да изкарваш пари се искат други качества,пример са политиците ни без да са специалисти в нито една област,печелят най-много.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: vkk1   
Дата:   21-07-14 13:25

Ако професия и професионален фотограф е да снимаш сватби - не мерси, няма нужда.
Ще съм си любител доживот :)
Нещо пияни физиономии и фото изкуство в едно изречение не ми вървят.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: simfoncho   
Дата:   21-07-14 13:46

Фотографията винаги си ми е била хоби и такава ще си остане за мен. Не съм взел стотинка за снимка и нямам и намерение да вземам занапред. Радвам се на снимките си колкото и да са грозни и некадърни и не ме интересува мнението на останалите за тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: tzl   
Дата:   21-07-14 15:15

Занаят е най-точната дума. Аз употребявам именно тази дума, като в нея влагам много повече, отколкото значението, което днес хората разбират. Ако преди 100 години значението на думата "занаят" е било пълно (на 100%), сега значението, с което запълват хората думата е сигурно 10%.

Занаятчията е човек, който умее да върши дадена работа изкусно. Има чираци и калфи, които не са толкова добри като баш-занаятчията (майсторът), обаче за по-дребни работи могат да ги наемат като имат предвид, че не наемат баш майстора.

Има занаятчии с добро име, както и такива, които са калпазан-майстори.

Това дали занаятчията е такъв, който работи за друг чорбаджия или не плаща данъци или плаща в бартер и си има градина, от която да се прехранва и не му трябва официална държавна валута, си е нещо, от което значението на думата "занаят" _не_ зависи.

Когато хората наемат занаятчията (майстора) за дадена работа, те очакват от него майсторско ниво или казано по-модерно "професионализъм".

Затова професията е реално занаят, обаче има чираци, калфи и майстори в този занаят. Това кого наемат хората е въпрос на техния избор. Плащането не определя майсторството, нито майсторството определя плащането.

Плащането се определя от занаятчията и се съгласува/коригира с мющерията.

__
(@nyamago се е изказал най-разумно)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: stoikovv666   
Дата:   22-07-14 12:18

Много добре обобщено от @nyamago и @tzl [smilie24]

Това всичко поражда въпрос защо не се цени фотографията и е толкова евтина като услуга в България? След като има толкова много хора които са запознати и се интересуват от фотография при нас.
Както и защо ни е на толкова ниско ниво фотографията,след като може да се научи?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: Kalimas   
Дата:   22-07-14 12:53

Най-добре е ако хобито ти изкарва парите за нормален стандарт на живот и да ти се превърне в професия или занаят. Като цяло, всеки се е опитвал или опитва да работи това което му харесва най-много, но не всеки успява да го постигне. Затова се търси златната среда. А ако хобито успява да се самоподдържа е добре. Защото фотографията си е едно от най-скъпите хобита.

Що се отнася до това, че фотографията е толкова евтина. Според мен си върви наследствено, заедно с евтините услуги и недооцененото изкуство в България като цяло. Всичко може да се обобщи в изрази от сорта на "Музикант къща не храни!", "Какво толкова работиш, по цял ден цъкаш на компютъра." и т.н. Но нещата се поразчупват и вървят напред.

Относно снимането на сватби от познати с фотоапарат - виждал съм го, питали са ме и мен, но аз лично не бих се наел на толкова сериозен ден да си правя експерименти. Има си професионалисти за тези неща.



Публикацията е редактирана (22-07-14 13:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: 798099   
Дата:   22-07-14 14:27

@nyamago и @tzl [smilie24] Изчерпателно и ясно!!!

По въпроса с цените на фотографските услуги, ще си позволя да направя една аналогия с другото ми хоби - риболов. Както ви е известно (поне на риболовците), там също има професионалисти, които ходят по международни състезания, та дори се класират в тройката. Ама за разлика от мен, за когото това е хоби, те инвестират не само в хардуер, а четат, много четат и още повече експериментират. Тоест, влагат средства, време и труд, за да постигнат високи резултати. Аз ходя на риба за кеф!

Много хора смятат, че като си купят скъп апарат с още по-скъп обектив и аксесоари, работата е "опечена". Да, ама не! Защото това е само хардуерът. Остават многото четене и експериментите. А те също имат цена и изискват време. Цена, която в един момент надвишава значително тази на техниката. И която съответно качва стойността на услугата "сватбена фотография", примерно. Снимал съм сватба на приятели, но без да взема и стотинка. Дори копирах снимките и им ги подарих, заедно с негативите (беше във "филмовата ера [smilie3]).


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: qavkata   
Дата:   22-07-14 14:38

И аз ще се включа в темата. Първо не разбирам защо толкова често се водят такива идеологични разговори. Но по темата ще кажа , че дал и е хоби или професия и това дали може да се превърне от хоби в професия...зависи само от възприятията и амбицията на снимащия. Няма нищо общо с нивото на техниката, камоли с нивото на фотографиите.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: ctpahho   
Дата:   22-07-14 14:41

С две ръце, тяло и душа за обяснението на nyamago
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: ludiakolio   
Дата:   22-07-14 20:13

Хобито стане ли бизнес,вече не е хоби.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: tzl   
Дата:   22-07-14 21:08

Относно въпроса на автора за "недооценяването на фотографията":

На пазара има толкова много "кухни", които са от ПДЧ. Защо не се ценят толкова, колкото една кухня от дърво във cottage стил? Нима тези, които продават красивата кухня очакват да имат 99% от клиентите при себе си?

Не. Те очакват да дойдат клиентите, които биха си го позволили и тяхната кухня винаги ще се цени.

Кухните, които са от ПДЧ, където производителите (по-точно фирмите сглобяващи кутиите), се надцакват по цена, защото няма какво друго да изпилят. Кантирането го прави машина, която имат всички. Рязането го прави CNC рутер, който го имат всички. Сглобяването е лесна работа, за която не трябва да си дърводелец дори. И то какво остана?

А cottage стил кухните? Там имаме повече работа с масив или фурнирован по-евтин материал и говорим за нещо повече от кутийки, които не се сглобяват така лесно от човек, който не разбира.

Предполагам разбирате какво искам да кажа ако обърна тези размишления във фотографски.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: photostoykov   
Дата:   22-07-14 22:02

Приятели,
Не бъркайте полезното с удоволствието!
Полезно е да продаваш свои работи.
Удоволствие е да видиш, че твоите работи се харесват на мнозина.
Симбиозата на полезното и приятното се нарича комерсиална фотография и няма нищо общо със събитийната фотография!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: 798099   
Дата:   22-07-14 22:12

tzl, само с това Сглобяването е лесна работа, за която не трябва да си дърводелец дори. не съм съгласен! Защото като ти дойде един калпазанин и сглоби луксозната мебел просто за да отбие номера, или защото "толкова си може", язък за материала...

То е като да дадеш ФФ техника за няколко десетки хиляди в ръцете на някой, дето не знае що е то диафрагма и скорост на затвора...


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: tzl   
Дата:   22-07-14 22:16

@798099,

Казал съм точно това, което съм казал и стоя зад думите си. Да се сглоби подобно нещо не изисква дърводелски умения, а умения да се сглобяват подобни неща. Дърводелството е много много много по-различно. Там трябва да разбираш от посока на жилите, от това как живее дървената мебел, защото ако не се съединят нещата така, че да може да се движи, ще се сцепи всичко и т.н.

Сега предполагам разбираш какво искам да кажа, а не че като някой не е дърводелец, той може да е калпазанин, който да не може да сглоби както трябва едни ПДЧ-та.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: alanpoe   
Дата:   22-07-14 22:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: hotsnail   
Дата:   22-07-14 23:03

Комплекс ли избиваш?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: 798099   
Дата:   22-07-14 23:04

tzl, с това обяснение на мисълта ти, вече съм съгласен! Не само, защото си прав, а защото дълги години съм живял в един регион, където всеки втори мъж е дърводелец, а всеки пети дърводелец е майстор-резбар. Та... както казват "местните", все нещо "по-на-знай-нувам".[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: hotsnail   
Дата:   22-07-14 23:08

tzl написа:
> Кухните, които са от ПДЧ, където
> производителите (по-точно фирмите
> сглобяващи кутиите), се надцакват
> по цена, защото няма какво друго да
> изпилят. Кантирането го прави
> машина, която имат всички.
> Рязането го прави CNC рутер, който
> го имат всички.

Така ли е? В българия преди 5-6 години имаше 2 хубави машини за рязане на ПДЧ. Да 2.

Та мисля, че леко се отнесе.

> Предполагам разбирате какво искам
> да кажа ако обърна тези
> размишления във фотографски.

Явно не.

Ако искаш да ми кажеш че всеки има Хаси и комплект обективи за 40-50 бона и знае как да ги ползва....ми не няма толкова много.

Иначе ми е ясно, че един добър фотограф и със сапунерка ще направи хубава снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: alanpoe   
Дата:   22-07-14 23:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: tzl   
Дата:   22-07-14 23:23

Кухните, които сега се правят от ПДЧ се правят не само на "2-те хубави машини за рязане", а се правят на много други машини за разкрой, включително CNC-та, които не са чак толкова скъпи за повечето фирми (15-20 000лв, което често един любител с добра заплата дава за фотографска техника).

Същото ПДЧ може да се разкроява и на циркулярна маса (ако се нарича така, table saw имам предвид), както и с ръчен с линеали. Въпрос на това кой какво смята да прави — дали масово производство и иска да инвестира в по-автоматизирани машини или нещо друго.

Същото (абсолютно същото) е с фотографията. Защото в момента със среден формат можеш да направиш много от нещата, които се правят с DSLR (не всички), но и с DSLR може да направиш много от нещата, които се правят със среден формат (не всички). Да не говорим, че може да се вземе и под наем (и едното и другото). Та техниката е достъпна. Разбира се, любителят много рядко би дал пари за наем на среден формат ей така за кеф.

Та ако някой се състезава на ниво машини, инструменти и софтуери, рано или късно ще потъне (независимо в каква индустрия е). Това, което не може да се купи е уменията, но не тези, измерени в това кой колко е чел от упътването на фотоапарата или на софтуера.

Това, което писах по-горе е главно за @hotsnail, който се хвана за определено изречение (в което няма лошо, тъкмо изяснихме някои неща), но знам, че ме е разбрал добре за какво говоря, а и не виждам да казва нещо различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: stoikovv666   
Дата:   22-07-14 23:47

@tzl [smilie24]

Към "Видеото" обаче ми се струва, че не се залита толкова като хоби, там почти винаги се дърпа шалтер към професионализъм [smile]
Чудно, а имат толкова общи неща фотография и видео? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: tzl   
Дата:   23-07-14 00:39

За видеото причината е същата. Много хора си купуват GoPro или снимат с DSLR. Малко са тези, които си вземат камера, която е специално за видео. Причината е главно в размера, защото с DSLR можеш да ходиш на туристически пътувания, докато с голяма камера не е така лесно.

Но отново, много хора правят видео с по-евтини инструменти (както и със скъпи камери) и пак си има ясно разграничение между тези, които са майстори занаятчии и тези, които не са.

Няма разлика. Това е главно фотографски форум, който се занимава основно със занаята фотография (и по-рядко видео). Същото нещо го има във всеки друг занаят. Има много любители дърводелци, които правят чудесни неща, но не живеят от това. Има други дърводелци, които не са добри, обаче имат някакъв бизнес. В подобен форум сигурно се вайкат защо хората си купуват ПДЧ-та, а не дървени кухни, направени с майсторлък, както тука се вайкат защо хората не плащали за фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: nyamago   
Дата:   23-07-14 02:17

> "Комплекс ли избиваш?"
> Аз не. Що?

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: bpavlov   
Дата:   23-07-14 02:38


Вече чета сигурно в стотен пост, как добрият фотограф, на сватба или събитие, с евтин апарат, пак ще направи хубави снимки.
Ами аз се имам за един от успелите, за минимално време, сватбени и събитийни фотографи, и откровено мога да заявя, без да ме е срам, че с евтин апарат не мога да направя и пукната снимка.
Миналата година снимах с една колежка, тя беше с Д7000, взех и за малко апарата и меко казано изпаднах в тих ужас.
Не могат да ме разберат и няма, хора, които не са снимали с по-висок клас тела и да, Д700 е много по-висок клас от всички 6хх и 7ххх тела.
Иначе моето хоби се превърна в професия и прехрана, по неволя, вече не ми е хоби и не снимам за кеф, но, надявам се скоро да се промени това и да имам само два обектива - 600/4 и 180/3.5

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: alanpoe   
Дата:   23-07-14 04:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: bpavlov   
Дата:   23-07-14 11:54


Да, наводнявам го Света с халтура, което явно ти причинява някакви творчески дрисъци :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: alanpoe   
Дата:   23-07-14 22:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: chukov   
Дата:   23-07-14 22:53

Пич

говориш глупости

Какво значи сватбароснимач?

Мислиш, че е лесно и че няма творчество в сватбената фотография ли?

Оправдаваш сам-себе си за собствената си немощ във фотографията.


Много лесно принизявате тоя жанр, пичове.

Грешите
Надигате от дамаджаната с патоки [smilie18]
Аджамии сте още [smile]



Публикацията е редактирана (23-07-14 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: alanpoe   
Дата:   23-07-14 23:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: chukov   
Дата:   23-07-14 23:20

Мъчли бе, Кристал
защо си с друг ник

Ако можеш да снимаш тъй сватби значи не бива да приказваш така

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: chukov   
Дата:   23-07-14 23:21

Аи на тия години съм на темата "Москва не вярва на сълзи"
Искам да видя аз

Познавам те в другото ти амплоа
искам да ти видя сватбите

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: chukov   
Дата:   23-07-14 23:23

Искам да видя снимка докато режеш салата и флиртуваш с булката

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: J0R0   
Дата:   23-07-14 23:37

Не мога да разбера тия спорове дето ги водите, защо са.
Само нерви и мерене на... обективи.
Глупости - професионалист, любител...
Любител не виждам защо да звучи обидно, има общ корен с "любов". Любителят прави нещата с любов.
Също така само много закъсал би избрал да прави любов с "професионалистка" :)
СБП е пълен с "професионални" писатели, за които никой не е и чувал, камо ли да е прочел от тях и ред.
Яворов по времето когато е написал най-добрите си стихове по професия е бил пощенски служител.
Тия кухи термини професионалист-любител в днешния свят абсолютно нищо не гарантират.
Има значение единствено крайният резултат, как си свършил работата.
Щях да дам пример с Орешарски и министрите му, ама хайде да не политизираме форума...
Аз лично за себе си, гледам да си върша работата и нито ме ласкае това че някой ще ме причисли към професионалистите, нито ме обижда това че някой ще ме нареди сред любителите.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: stoikovv666   
Дата:   23-07-14 23:48

J0R0, ти какво отношение имаш към фотографията любов, изкарваш си прехраната или и двете?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: MarinY   
Дата:   23-07-14 23:57

Жоро, някои хора си вършат нещата и се радват на резултата. Други, явно имат проблем със себе си и се нуждаят от титла, за самочувствие, за защита, за отделяне от масата, за спокоен сън.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: alanpoe   
Дата:   24-07-14 00:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: nyamago   
Дата:   24-07-14 01:36

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: bpavlov   
Дата:   24-07-14 02:05



Повтаряш мои думи, понеже не е ясно можеш ли да образуваш цяло изречение

Всъщност, ясно е, мога да образувам цяло изречение, даже няколко последователни. Разликата между твоите и моите обаче е, че от моите не си личи, че съм за психиатър.
А сега ме извини, отивам да бича халтура, много халтура.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: alanpoe   
Дата:   24-07-14 03:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: J0R0   
Дата:   24-07-14 08:46

Някакси много накъсано и хаотично върви тоя разговор, я да го систематизираме малко, нали Кристиян спомена нещо за йерархии.

"Професионализмът", каквото и да значи, има различни измерения, опитал съм се да ги степенувам. Тия неща нямат задължителна връзка едно с друго, всяко от тях може да съществува само за себе си.

- да си завършил съответната специалност
- в длъжностната ти характеристика и в трудовата кжижка да ти е отбелязано като професия
- да го правиш с любов
- да изкарваш парите си с това
- да вършиш добре нещата
- да имаш широк поглед върху нещата
- да има обществена значимост това което правиш

вероятно има и още аспекти...

Познавам доста хора, които отговарят на поне един от тия критерии. По-малко - на по два или три.
Но са единици тези, които отговарят на всичките.
И тук започва меренето - аз съм по-про от тебе, защото съм завършил. Не бе, аз съм по, защото изкарвам пари. Не бе, аз съм още по-про, защото правя нещата да изглеждат красиви. Не, не, аз съм, защото съм обществено признат. И т.н. и т.н. глупости...

Пенчо Чуков, например, снима изключително добре сватбена фотография. Шапка му свалям. Но като обществена значимост имат точно нулева стойност. Тия снимки са ценни само за младоженците и евентуално някой роднина.
Кристиян прави уникално добри неща. И на него шапка му свалям. Но смята че фотографията се започва и свършва със сюрреалистичните колажи (или хайде да го разширим до фотографията като придатък на изобразителното изкуство) и всичко друго е без значение. Това репортажи, мода, уайлдлайф, макро, астро... всичко директно в коша.

Не ми се ще да намесвам хора, които не са писали в темата. Само ще кажа, че знам колеги с по две висши фотографски, които не вадят пари. Друг прави пари, но снима кич (то клиентът в повечето случаи иска кич, та ако си профи, ще се наложи да му изпълняваш желанията). Трети не вади пари, обаче е назначен на щат. На четвърти нещата имат огромен обществен отзвук, а снимките са с нулеви качества като фотография, пример - снимките на Волен по патка. и т.н. и т.н.
Сравняваме гущерът дали е по-дълъг или е по-зелен...

Ако има изобщо в България фотограф, който да отговаря на всичките по-горе изредени условия, то за мен това е Георги Кожухаров от Дневник.
Снима изключително важни за обществото събития (че и за света - войната в Сирия). Прави го изключително добре. С любов. Изкарва добри пари. В трудовата му книжка пише "фотограф". Това е завършил. През последното десетилетие, на всяко значимо събитие в страната, той е най-отпред и прави едни от най-добрите снимки.
Мисля че, след години в учебниците по история на България и история на фотографията в България (ако има такъв) ще намерят място негови снимки.

-------

Вярно е, че Фото Форум е до някаква степен платформа за сравнение. Но сравненинето е по един единствен критерий - по популярност. Даже и там нещата са разделени в съответните категории. А когато се намесят други параметри, като горните, кашата става пълна - сравняваме ябълки с круши.

Повечето от писалите в тая тема познавам лично.
Интелигентни хора сте. Свийте малко егото и разширете хоризонта.
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: chukov   
Дата:   24-07-14 09:03

alanpoe написа:

> Чуков, може, но аз харесвам
> префинени обстановки и зелето ще
> го смениме с нещо по-луксозно :)

Това за зелето е част от предния ти постинг [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: chukov   
Дата:   24-07-14 09:08

Жоро, добре си обобщил нещата
Подкрепям това, което казваш

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: chukov   
Дата:   24-07-14 09:14

Всъщност ако някога (а то се оказа често) се намесвам в теми, касаещи сватбена фотография, то е тогава, когато този жанр се принизява до степен "щракачество", "кич", "сватбоснимач".

Безспорно посредствеността е навсякъде, но не може така да се обобщава.

Изобщо дори не става дума за мен и моята сватбена фотография.
Ако успея да намеря добър заместител на доходите от тази работа бих се отказал на момента по ред обективни за мен причини.

Това, което не харесвам в нашата психология е, че постоянно говорим ангро, разсъждаваме в черно-бяло. Рядко обръщаме внимание на нюансите между двете крайности.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: prisonbreak   
Дата:   24-07-14 09:22

Кому е нужно постоянно да се мерят?
Фотографията стана малко като поп и поп фолк музиката. Добрите ще са винаи на пазара, новите, ако не покажат качества, изчезват след известно време.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: Kalimas   
Дата:   24-07-14 12:03

@JORO

Много добро обобщение, като според мен от него, най-незначителните са 1-вите 2 неща
"
- да си завършил съответната специалност
- в длъжностната ти характеристика и в трудовата книжка да ти е отбелязано като професия
"

"Професионалист" в нашия век, все повече се отнася до останалите неща от обобщението. Като аз бих добавил и това, че в изкуствата е важно да имаш силата и възможностите да налагаш нови идеи, а не само да прекопираш добре забравени стари. Както и опита, като той не зависи от годините. Някой на 20-може да има много повече опит и идеи от някой, който вече 30-40г. снима все същите неща.

Що се отнася до сватбената фотография,в нея съм виждал снимки с повече идея и иновация отколкото в някой "професионални" кадри с използвани платени модели.

Относно - "Добър фотограф и с калпава техника може да направи добри снимки", ами не е така и много добре го знаете, пробвайте снимка на нещо с някой обектив дърво ( от f8 до f22 да речем ), лепнат на тяло дето шуми като калейдоскоп още от ISO400 и да видим какво ще стане. Или ще ви трябва добър статив или добро осветление - пак техника и скъпи средства. Или ще се молите за слънчево и безоблачно време. Друг е въпроса, че повечето хора ( и аз, като човек дето снима за кеф) ще направят 80+% посредствени снимки и с добра техника. Но един опитен фотограф, ще сведе този процент до минимум.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: philip   
Дата:   24-07-14 16:22

По въпроса на автора на темата:
„Според вас може ли хобито да е същевременно и професия?“

Може и тогава престава да е хоби, а се превръща в професия, която работиш с кеф!

Иначе фотографията може за едни да е професия, за други хоби, за трети дерт, а за четвърти краста. Май съм м/у вторите и третите[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: MauMyHa   
Дата:   25-07-14 09:13

Свийте малко егото и разширете хоризонта. [cool]

През изминалите години от както съществувам, разбрах и се убеждавам за еН-ти път. Че има няколко основни група хора, които не разделям по професия. А по умения в различни ситуации извън професионалната им среда. Имам предвид: поведение, отношение, праг на поемане на отговорностти и процеса по тяхното изпълнение.
Господа, понеже засегнахте темата с ПДЧ-та и дърводелство. Ща ви споделъ, че съм чиракувал на в "Аматьорска" дърводелница на съседа. Имах възможност да бъда страничен наблюдател, за това как взима конструктивни решения, за всяка поръчка. Неговата работа е доста технологично смислена, отколкото творческа. Щото, творчеството му е на бюрото с лист хартия и пособия за чертаене и пресмятащ калкулатор. Тоест процеса на работа е несъвопоставим с фотографският занаят. Двете професии са коренно различни, единственото което ги обединява е, че се извършват от животното наречено човек.
Много ви моля да избягвате за в бъдеще съпоставяне на различни професии под общ знаменател.
Вижте, к`во ако в релният си живот сте дърводелец и с това си изхранвате семейството и вас си или какъвто и да сте по призвание. Нека това да не ви пречи да бъдете фотографи.
И да пелтечите и да се чудите как да пратите този или онзи юзер към специализирана помощ на психиатър.
Концентрирайте си вниманието по отношение на фотографията и не смесвайте придобитият опит с професии различни от визуалните изкуства.

Та, разделението на хората от моят мироглед са: сериозни, отговорни, немърливи, прахостници, непукисти, социални, антисоциални.
Всъщност, много лесно може да разгграничиш и да обособиш мнение за някого само по приказките му.
Не е, важно колко красиво се е научил да се произнася. Начинат му на разсъждения и тяхната последователност са достатачно красноречиви и за неговите му дела в професията която практикува.
Има, продуктивни, креативни, лентяй и отметни работа.
Причините могат да бъдат много, семейни проблеми, моментно неразположение, редовно недоспиване, Ментални проблеми, физически недъг.


На вас, какво ви е?

Или, да ви питам, как сте? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: tzl   
Дата:   25-07-14 10:29

MauMyHa,

Хубаво е да се обръщаш директно към мен, а не да говориш в стил "чух, че някой каза". Не се притеснявай от директна конфронтация. Ако доводите са ти разумни, ще се съглася. Ако виждам проблем в тях, ще ти отговоря според проблема, който виждам. Основният проблем, който виждам в твоето писане е, че по-голямата част е свързана с квалификации какъв съм бил, обаче поради опасението от директна конфронтация, не си го написал директно, а някак си уклончиво. Тук говорим по тема, свързана с фотографията като "хоби" или "професия" и се постарай да говориш по неща, свързани с нея. Това какво си мислиш за мен, не ме трогва, тъй като мен ме интересува мнението ти по темата и ще отговоря на него:

Предполагам, че уважаваш съседа си, който работи в бизнеса с ПДЧ-то и затова се чувстваш засегнат от това, което съм казал. За съжаление не си вникнал в това, което съм писал и си отговорил доста повърхностно. Аз говоряза принципи на работа във всяка индустрия, давайки пример с шир-потребата в ПДЧ-то и фотографията. Мога да дам още много примери с различни индустрии, от които дори да не разбирам детайлите, но мога да кажа, че в дърводелската работа не съм страничен наблюдател.

Работил съм с хора, които правят ПДЧ. Аз лично съм правил мебели от масив в cottage style, ако ти говори нещо. Имам познати, които са поколение занаятчии дърводелци с фирми. Мога да кажа, че съм доста добре запознат с всичко това и не говоря наизуст, а говоря с ясен поглед в тази индустрия и защо в момента се вайкат фирмите, които правят неща от ПДЧ и се надпреварват кой по-ниска цена да даде или казват, че не правят неща от масив, защото "не се търси".

Ако започнеш да правиш примерно френска мебел (да кажем няма извивки), всичкото това от калкулатора до кутийката ти е 10% от цялата работа. Да не говорим, че сглобките при масива са на светлинни години по-далече от ПДЧ-то. Трябва да мислиш за фладер, да гледаш шарките, да слепваш дъски, да мислиш за това как се движи дървото, да внимаваш сглобката да е здрава, но и да позволява това движение. Това е малка част от процеса при слепване на 1 дъска. При ПДЧ-то имаш просто панели пълни с токсична химия с пластмасов лист върху тях, с отпечатана картинка или дюс цвят (да, понякога има и естествен фурнир, залепен върху суровото ПДЧ).

След като си готов с тези неща, правиш кутията, която често не се прави от широки дъски, а по съвсем друг начин (което пак се прави на ниво "лист и калкулатор"). Като направиш кутийката, продължаваш с орнаменти, декорации, крачета и т.н., които отнемат много много време.

А финишът? Той може да бъде направен отчасти преди "сглобяването" или след него. Ако е френско полиране, трябва да се въоръжиш с много много търпение и около 10 дни работа.

Виж и дизайна. 99.9% от това, което се предлага от ПДЧ е едно и също. Просто кутийки. Паралелепипеди, които имат вратички или чекмеджета. Какво е разнообразието? Различни по голеина паралелепипеди в различни цветове. Дори можеш да ползваш услугите на фирма за разкрой и кантиране и да си направиш бизнес, където само сглобяваш кутийките. Това кой ще ти измисли дизайна на кутийките и какъв цвят да бъдат е може би единствената "художествена" работа, но както показах, тя е малка част от истинското дърводелство, където освен форма и "цвят" на кутийките има още много други неща, с които да се съобразиш.

Останалият 0.1% от ПДЧ-то са неща с малко повече детайл, но там пък изисква определени скъпи машини, които да позволят слагането на фурнир върху неравни повърхности (в общия случай са с притискане с вакуум).

Вземи една красива дървена мебел, направена в определен стил. Същите пропорции можеш да направиш в още няколко стила и да изглежда изключително различно, а и трудът там е много много повече. Не случайно струват по-скъпо, не просто защото някой е решил да си сложи висока цена.

Както виждаш, разликата е огромна и когато правя сравнението с фотографията напълно съм наясно какво говоря. Във фотографията имаме същото като в тази индустрия с ПДЧ-то: Имаме шир потреба. Неща, които са достъпни и не трябва много задълбочаване, за да бъдат направени. Имаме и занаятчийство, което е светлинни години по-сложно, което и струва по-скъпо.

Сложи 2-ма фотографи на сив фон с 1 лампа и 1 непрофесионален модел. Единият е майстор занаятчия, а другият не е. Инструментите са еднакви, обаче резултатите ще са коренно различни. Дори начина, по който може да се сложи лампа "на 45* над модела" има няколко разновидности и разликите са огромни. Да, не-занаятчията също знае нещата с "лист и калкулатор" или иначе казано, че има синхронизационна скорост със светкавиците, правило на третините, къде да не реже и т.н.. Виждам подобни коментари върху снимки тук, че еди кое си било кадрирано добре или зле, било отрязано където трябва или не трябва. Често не-занаятчията спира само до тук, защото в снимката няма нищо повече. Няма живот. Няма къде да се спре окото (както се хлъзга върху равната "луксозна" ПДЧ повърхност, противно на детайлния релеф на занаятчийската майсторска работа).

Виждам, че си засегнат лично от сравнението, което направих, но нека да ти напомня още нещо, което писах (което не си забелязал и ще ти прозвучи и по-страшно), а именно, че това се отнася за всички професии. Ако правиш нещата, които другите правят, няма да се отличаваш и най-вероятно след време ще бъдеш вън от бизнеса или ще се състезаваш на ниво ниска цена. Ако се отличаваш, ще имаш по-малко клиенти, но по-специфични и различни. Цената ще е също различна, но както казах в предишни мнения, цената няма нищо общо с майсторството (или както ингилизите казват "професионализма")

Ако правиш нещо, което всички правят, значи това, което правиш е много достъпно. В днешно време се презира този период, който е за научаване на занаята и се гледа да се претупа и да се мине по-бързо по "теорията". Затова и има толкова много хора, които правят едно и също нещо. Майсторът занаятчия винаги има зад себе си време. А това е много скъпа инвестиция, защото не можеш да си я върнеш, нито да я вземеш назаем. Тъй като летвата е висока, не всеки я прескача и затова майсторите са по-малко. Това е във всяка индустрия.



Публикацията е редактирана (25-07-14 10:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: MauMyHa   
Дата:   25-07-14 11:24

Комшията, аматьор дърводелец може и плътна дървесина да обработва. Но не това е проблема. Той правише индивидуални поръчки цели кухни, с допустими грешки в конструкцията 1-2мм. Толкова бяха разтоянията мужду затворените вратички на монтираната мебел, чекмеджета и там каквото се сетиш по сглобки. Някой беше му поверил да отремонтира пантите на една секция кухнески шкаф, внос от Испания, реномирана марка[smilie18] 5мм можеше да измериш луфтове от сглобена конструкция....
мога да продължа но, форумът и темата е за фотография...
Няма как да вляза в пряка конфронтация с когото и да било...

Искаш критика, по отношение на фотограФските ти умения, ами мога и да мога да отговоря на очакванията ти.
Но за целта ми трябва определена нагласа и малка отсрочка да изостря критериите си, за да бъда по всеобхватен и да звуча по достоверно и на място.

А, до тогава...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: tzl   
Дата:   25-07-14 11:46

Отново не схващаш за какво говоря.

А това с критиката, че съм бил "искал" не знам откъде го измисли. Ако отговаряш с предположения, в случая са доста погрешни. Придържай се към това, което пиша. Критика тук не съм искал от никого, още по-малко в тема, която не предполага подобно нещо.

Това дали стандартна кухня от евтино ПДЧ е с 5мм или 1мм грешка в конструкцията няма никакво значение за външния вид и възприятието на клиента, а за това колко точно някой е сметнал или изрязал дадени детайли. В моите примери изобщо не говоря за отклонения дори, а говоря за бизнес решения. В моите примери имам изрядно направени мебели и от ПДЧ и от масив. Дори при изрядно направени мебели, пак ако бизнесът не е измислен както трябва, ще има проблеми и тези 1-2мм отклонение няма да имат абсолютно никакво значение, ако ще и да са 0мм.

Тук говоря за принципни проблеми при бизнеси, които се занимават с шир-потреба неща. Под "шир-потреба" имам предвид конкретни дейности, които се правят масово по един и същи начин. Не можеш да кажеш "ми то все фотограф", защото има различни фотографи. Не можеш да кажеш "то все търговец", защото има различни търговци. Има фотографи, които правят неща като всички други, както и такива, които правят нещата по-различно. Така е с дърводелци, търговци и всякакви други индустрии.



Публикацията е редактирана (25-07-14 12:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: MauMyHa   
Дата:   25-07-14 12:13

визуалното изкуство фотография не е точна наука като дърводелството. Това че във фотографията има правила незначи, че са приложими във всяка ситуация, за разлика при производството на мебели. Единственото общо нещу между двете професии е, че крайният продукт трябва да изглежда добре. Тоест да излъжеш сетивата и възприятията на зрителя. Разликата между дърводелството и фотографията е, че фотографа взима "мерка" на място и реагира на място тоест създава продукта, който е готов поне на 80 процента.
Дърводелеца или дизайнера на мебел, взима мерки поне 2 часа, размишлява върху решение за проект поне 3 дни, и го сътворява може би за месец(готова монтирана мебел)

Как въобще реши че трябва да съпоставяш Визуално изкуство с Дърводелство???

У тебе няма никаква креативна мисъл, креативността у дърводелството се изразява в иновации и технически решения на конструкцията и построяването й.
Във фотографията творческият процес е крайно необходимо да бъде на по високи обороти, щото няма да бъдеш конкурентно способен.
Имаш ли представа, колко шмайзери са се навъдили с фотоапарати и си лепват прозвището фотограф.

На вас, господине някога да ви е хрумвало защо една снимка много ви харесва, а е в пълен разрес с правилата които знаете и познавате. Необяснимо нали!?
И не само, прегледах личният ви сайт. Опасявам се че в момента се пораждат някви ваши си вътрешни противоречия, от заученото и сте готов да отстоявате позициите си и да тъпчете като пиле в калчища.
Снимките са ви посредствени, обработката е отвратителна. Някъде се получава някъде не.
Гледай си дърводелството и мебелите и не се занимавай с нещо което взисква сложна и широко скроена интелигентност, за вземане на правилното място зад фотоапарата.

Те ти пряка конфронтация[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: Gravolez   
Дата:   25-07-14 12:31

При всички дейности, които позволяват поне малко креативност нещата стоят точно както tzl ги описва. Някои ще правят едно и също, като на поточна линия, а други ще изпробват нови неща и ще се развиват. И няма никакво значение в какво точно се състои заниманието стига да позволява поне малко креативност. А общо взето повечето работи и занимания в днешно време са такива.



Публикацията е редактирана (25-07-14 12:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: tzl   
Дата:   25-07-14 12:34

Виждам, че отново не разбираш за това, което говоря, но и дори правиш изводи, които са крайно неверни (наизуст). Основният проблем на теб и много хора във форума е, че винаги търсят да сложат на преден план нещо на "лична основа", дори и да не е засегнато това в темата. Все накрая опират до това "ти" какъв си или "той какъв е" или "аз какъв съм", или пък си фантазират, че отсрещната страна опитва да им засегне егото, а не е така.

Време е ти и други като теб да надскочите това мислене и да пишете по темата, защото това какво мислиш за мен, не е от значение нито за мен, нито допринася към темата. С други думи — говориш излишни неща и ако тръгна да им отговарям, ще дойда на твоето ниво.

Това, което говоря е изцяло на принципна позиция, която не зависи от това дали съм фотограф на пълен работен ден или чиракувам на строеж и снимам събота и неделя. Затова въпреки, че мога да отговоря на неверните ти твърдения, предпочитам да не пиша за себе си в тази тема, защото няма място за това. Тук говорим за определена тема и е редно да се придържаме към нея. Вместо да излезеш с доводи относно принципната позиция, която заеха много хора в темата, ти предпочете да занимаваш цялата аудитория с това какво то е мнението за снимките от "личния ми сайт". Кому е нужна тази информация?

Въпросното "визуално изкуство", за което говориш като фотография е свързано с много повече работа от това, което си представил тук на хората. Има срещи с клиенти, разискване на проект, съгласуване на снимки, на осветление, на логистика на техниката, изясняване на концепции. Има подписване на договори, изясняване на клаузи и конкретни изисквания, които трябва да се спазят от страните, имащи интерес. Има заснемане, обработка, съгласуване на крайните файлове, ако е необходимо да се правят колажи за публикуване в разни медии и т.н. Работата далеч не е само "визуална" и "всичко да става на място". Ако 99% от фотографията, която виждат хората във форума, няма тези елементи, това не означава, че е само това.

И пак аз изобщо не засягах процеса на изпълнение на продукт (бил той снимка или мебел или нещо друго). Аз засегнах бизнес решението на собственика да върши определена работа и това по какъв път да тръгне да върши този бизнес. Това са първоначални решения, които само човек, който се занимава с бизнес знае за какво става дума. Ако се задълбочи в детайли като "техниката на коя фирма да използвам", значи все още не е готов за реален бизнес.

Първо човек трябва да се замисли какво ще прави и след това да навлезе в детайлите как да го направи. В тази тема говорим за първото нещо — какво да прави — "хобист" или "професионалист" да е. Това не зависи от факта дали ползва дадена марка, дали ползва среден формат, кроп или фул фрейм. Не зависи от факта дали ще обработва снимките си с фотошоп cs3 или cs6, защото накрая клиентът отсича: Този прави неща, които навсякъде виждам, а този прави неща, които носят негов специфичен отпечатък.

Хобист или професионалист е етикет, който само самият фотограф може да си сложи. За клиента това няма никакво значение. Единственото значение за клиента е:
мoже ли този човек да ми свърши работа на цена, която бих платил. Ето тук е от значение дали някой е чирак, калфа или майстор.



Публикацията е редактирана (25-07-14 13:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: MauMyHa   
Дата:   25-07-14 12:47

Темата се изчерпи с два последователни постта още на 2 страница.

Господа не бъркайте Визуалните изкуства с други професии

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: CDman   
Дата:   25-07-14 16:01

Не знам защо е толкова отрицателно отношението към профитата, а истината е, че изобщо не трябва да им завиждате защото ще им става все по-трудно да угаждат на клиентките.

Вижте какво пише авторитетната преса:

Родни булки наемат професионални фотографи да им снимат качествено дупетата, циците и дори .... (познайте) [smilie7]

http://www.blitz.bg/news/article/280590


Познахте ли ? [smilie5]

А честит петък ! [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: MauMyHa   
Дата:   25-07-14 18:15

tzl
За първи път чувам че, за да ти платят, трябва да се подписват договори, не даже не подозирам съществуването на търговски закон, закон за задълженията и договорите и какви ли още не разпоредби.
Верно ли това те прави професионалист? [smilie18]

Ей, тцтцтцтцтцтц...

Ща се оплача, като православен циганин на папата, така да знаете! [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: tzl   
Дата:   25-07-14 18:38

MauMyHa,

Договорните отношения са нещо, което съществува откакто свят светува. Когато отидеш на пазара сключваш устен договор с продавача, че на цена 5лв, ще закупиш примерно 10кг пъпеши. Ако той не спази уговорката, това е нарушаване на договора и ти започваш да си търсиш правото като или му правиш забележка или си вземаш инвестицията обратно.

Tова, че сключваш договор, не те прави професионален купувач.

Билетчето в градския транспорт е също вид договор. Ти плащаш с уговорката, че ти издават документ (билет), който ти позволява да ползваш услугата за превоз от точка А до точка Б. Ако тази услуга не бъде извършена, договорът не е коректно изпълнен от страна на изпълнителя, а ако възложителят пътува гратис, тогава той не изпълнява своята част от договора.

Това, че сключваш договор, не те прави професионален пътник.

Когато си правиш профил в разни сайтове подписваш договор, в който се съгласяваш с условията на този, който е собственик на сайта. Всички пишещи тук са подписали договор при регистрацията в този форум.

Това, че сключваш договор, не те прави професионален форумец.

Когато плащаш капаро за стока, ти влизаш в договорни взаимоотношения, че си платил Х пари за стока и остават да платиш еди колко си при доставката.

Това, че сключваш договор, не те прави професионален "плащач на капаро".

Договорните отношения са в ежедневието на всеки един и са нещо много много важно. Народът е казал "казана дума, хвърлен камък", което показва колко сериозна е била думата едно време, а за съжаление сега е нещо празно и незначително. Въпреки, че устната договорка при наличието на свидетели е пак договор, е добре да има и писмена.

Именно поради времената, в които живеем предпочитам да правя писмени договорки с всички, с които имам някакви уговорки (не само за бизнеса, но и за други неща). Това е подход на всеки един бизнес, който работи с клиенти. Не виждам нищо толкова велико или странно в него.

Дори "хобистите", които качват снимки на разпознаваеми хора по сток сайтове, трябва да влязат в договорни взаимоотношения с моделите и със сайта, който им е посредник за бизнеса (с продажбата на снимки). Причината е, че сайтовете нямат доверие на тези, които слагат снимките, че човекът на картинката е наистина съгласен с тази продажба.

Това, че сключват договор, не ги прави нито професионални модели, нито професионални фотографи.

Когато дойде клиент при майстора занаятчия, те сключват договор (било то писмено или устно), че занаятчията трябва да извърши работа в еди какви си рамки и ще получи възнаграждение от еди колко си пари, като е възможно да се споразумеят и за неустойки. Ако майсторът не си държи на думата и няма писмена уговорка, може да се измъкне накрая с думите "а, за такова нещо не сме се разбирали". Както имаше в записките по българските въстания едно място, един от героите каза, че "думата на хартия си остава същата и след 100 години, а ако се каже устно може да не стои твърда" (перефразирам). Затова и се правят договори в няколко копия, за да може ако се фалшифицира единия, да има подписано копие и в другата страна, която не е фалшифицирана.

Договорът е уговорка. Уговорката не те прави професионалист. Тя няма отношение към професионализма, а има отношение към изграждането или събарянето на доверие. Грешка е да се свързва договор само с професионализъм или само с любителска работа. Причината е поради самия произход на договарянето като практика.

Договорите са нещо нормално в ежедневието и ако някой се интересува от тези неща, нека да седне на обяд с адвокат и да го попита за малко повече информация за договорните взаимоотношения в ежедневието. Ако пък още повече се задълбочи, може да се поинтересува от договорните взаимоотношения по въпросите на авторското право. Може би ще се учудят, че снимките могат да имат ограничения в използването за определена географска територия, за определен период и т.н. Но да не се задълбочавам, тъй като това и без друго е доста извън темата.

С тези неща са наясно много от колегите, но го пиша предимно за тези, които някой ден може да намерят тази тема и да прочетат, а не толкова да отогварям на теб, тъй като не мисля да се защитавам (както ти очакваш), а да отговоря принципно, за да е полезно за четящите.



Публикацията е редактирана (25-07-14 19:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: MauMyHa   
Дата:   25-07-14 19:35

tzl

Хубаво, че поясняваш, към кого се оръщаш и защо го правиш, ама защо в края на поста ти.

Явно имаш някакъв емоционален проблем, предполагам е някое малко комплексче, че можеш и знаеш да напишеш всичко това и елементарното ти възпитание не ти позволява да стигаш до крайност.
И разбираш ли, "-щего напиша в края" щото ще излезе че съм "гадняр"
Те не се защитаваш, ти направо мажеш пейзажа като снимките ти в жълтеникаво кафяво.

Господине...подозирам ви, в нарушено хормонално ниво на основнията ви хормон който ви прави мъж. (шегувам се) не ви познавам, но нека да взетна все пак аз, правя сляпо предположение, което е изгодно и за вас.

Когато в тази държава се обръща повече внимание на авторски и изпълнителски права, само тогава ще има стойностна култура и цивилизовани взаимоотношения между хората и троците в всички сфери на изкуствата ще имат повече материални възможностти да продължават да творят. А не просто да бъдат търговци на дребно, от типа уговорки цял месец, три храни. Глупаво е, да се заобикалят авторските права с търговският закон.
Ще ме извините но ще вметна последното по значимост съобщение в пощата ми, то беше адресирано до мен и по конкретно ставаше дума за една снимка на лешников сънливец. Госпожата беше представител на няква словенска фирма която издирва снимки на животни за печат на пощенски марки. Предложи ми следното, да дам съгласието си, ако моята снимка бъде избрана за печат. Срещу опоменаването ми като автор, където се публикува изображението з в бъдеще и да ми пратят екземпляри от пощенската марка отпечатана с моя снимка.

Казах си страхотно, но за кого. Ако сте чел/и законите, веднага ще вдянете че това е, уловка. Не се хванах в мой ущърб и поисках договор за покупко продажба и получават суровият файл и да го правят каквото искат. Но в българското законодателство има една допълнителна алинея. В която е упоменато че, ако печалбата от произведението надхвърли многократно предварително уговорената сума се полага допълнителен процент от печалбата.

Госпожата, върна съобщение че се отказва, и спомена че ще иде при световно известни фотографи(разбираш ли значи) да поиска снимки от тях. Най-интерестното е, че хем ми харесваха снимката, намерили я в гугъл. и Имаше допълнителни "условия" случайно ако не мине номера да се "Изхлузят като пръдна из гащи"

Ай сиктир бре!

не знаех че рибата се яте от към опашката [smilie3]



Публикацията е редактирана (25-07-14 19:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: tzl   
Дата:   25-07-14 19:47

MauMyHa,

Писал съм името ти в началото на всяко от местата, където отговарям директно към теб. За да бъде по-ясно пиша името, слагам запетайка и след това слагам 2 нови реда.

Върни се по-горе и забележи това нещо. Това ми е етикет на отговаряне в писмените кореспонденции.

А това, което пишеш по мой адрес се вижда, че наизуст го пишеш и това показва на хората характера ти. Аз няма какво да се защитавам, тъй като нямам полза от това.

По темата беше изписано достатъчно.



Публикацията е редактирана (25-07-14 19:50)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »