Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: picantino_   
Дата:   16-07-14 19:33

Имам поляризационен филтър хоя, сега обмислям покупка на неутрален нд64 пак на хоя.До колкото четох фокусирането става трудно и всеки път трябва да развивам фокусирам и пак завивам.Ще се ползва на никон 18-105 (67мм) като филтрите са по големи на 77мм.Въпроса ми е следния ще може ли нд и спл филтъра да се сложат на държач примерно кокин(ще се снимат водопади при по силно слънце) поляризацонния да се върти както е на стойката,а неутралния да се сваля по лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: MarinY   
Дата:   16-07-14 21:31

Върху CP филтъра (поляризационния), ако няма отпред, вътрешна резба, не можеш да закрепиш държачите на Кокин за правоъгълните филтри. Ако има, ще можеш, но не знам как ще бъркаш за да управляваш поляризационния.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: victory13   
Дата:   16-07-14 21:50

Няма да стане по този начин на кокин държача, поне не без доста доработки. Ако се правят доработки, може да импровизираш някакъв държач без да намесваш кокин...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: biso   
Дата:   16-07-14 22:08

не се вкарвай във филми ... кокин и цпл ???

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-07-14 22:29

picantino_ , и какво точно те притеснява, че ще ти избягат водопадите ли докато фокусираш?[smilie8]
Ако си снимал подобни неща трябваше да знаеш, че подобни кадри са бавна и спокойна процедура - стативи, спусъци , гледни точки и т.н.
Има STEP-UP рингове за по $2-3 от ибей

Кокин си ползвай за градиент, защото е удобен и незаменим точно за това.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: victory13   
Дата:   16-07-14 22:31

има си цпл за кокин държача... но са си само за там изработка, няма проблем да се ползват [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: 798099   
Дата:   16-07-14 22:36

MarinY написа:

> Върху CP филтъра (поляризационния),
> ако няма отпред, вътрешна резба, не
> можеш да закрепиш държачите на
> Кокин за правоъгълните филтри. Ако
> има, ще можеш, но не знам как ще
> бъркаш за да управляваш
> поляризационния.


Марине, става, ама е досадно трудно, неговата....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: lakosta   
Дата:   16-07-14 22:36

какво пречи нд-филтъра да си го държиш на ръка...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: MarinY   
Дата:   16-07-14 22:43

Лакоста, това е решението. [beer] И аз вече не ползвам държачите.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: picantino_   
Дата:   16-07-14 23:12

MarinY
Държача на кокин го дадох като пример защото ми се видя по евтин вариант от останалите,иначе на филтъра има такава вътрешна резба но аз няма да ползвам правоъгълни филтри.Неутралния също ще е кръгъл на резба 77мм.Не съм виждал как е сглобен държача освен на картинка и затова не мога да си го представа.

GOSPODIN
Поръчал съм си 67-77мм рингове които мислех да ги ползвам само за поляризационния.Иначе водопадите ако са като Крушунските там са си доста и ще падне голямо връткане.Градиент няма да ползвам за сега защото не съм дорасъл за тях,ще ми трябва само държача.Може би аз грешно съм се изразил.[smile]

lakosta
Притеснява ме да не ги надраскам,но ако няма друг начин ще си ги държа.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: lakosta   
Дата:   16-07-14 23:21

ако си в София мога да ти подаря един кокин и да не се страхуваш от надраскване [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: picantino_   
Дата:   16-07-14 23:27

Малко съм далече иначе благодаря за щедростта [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: MarinY   
Дата:   16-07-14 23:28

ND филтър, ако не е от променливите, не е удобно да е на резба. За всяко кадриране, мерене и фокусиране ще трябва да го развиваш. Особено, ако е по-тъмен. Дори не съм и виждал такива (на резба).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: picantino_   
Дата:   16-07-14 23:38

И аз за това питам за държач при който свалянето на филтъра ще е по лесно.А тези правоъгълните са доста скъпи,или ако са евтини ще скапват образа.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: MarinY   
Дата:   17-07-14 00:17

"...И аз за това питам за държач при който свалянето на филтъра ще е по лесно...."
Няма такова животно.

"...А тези правоъгълните са доста скъпи,или ако са евтини ще скапват образа...."

Едно замисляне. Малко и извън темата:
90% тук, сме запалянковци. Снимаме и печатим, от време на време, на А4, рядко на А3 и гледаме на 65 инчов ХД снимки, 4 мегапикселови!
За какво "разваляне на образа" говорим?!
Да, за двайсетте топ професионални, фотографи във ФФ, които снимат за плакати и изложби, ползването на "евтин Кокин" не е желателно, но останалите какво се пънат? Случайно, от разтоварената карта, някой от НГ, да не си хареса снимка за двоен печат? [smilie6]
твърде много взиране в ТТ данни, а не в посланието от кадъра.
[shtrak]

П.П.Сетих се за лесно сваляне! - в една от лекциите на голямо име във фотографията, Голямото Име ползваше хартиен скоч за да задържи филтъра. Май не му пукаше за микродетайла. [smilie7]



Публикацията е редактирана (17-07-14 00:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: picantino_   
Дата:   17-07-14 01:09

Аз също снимам за удоволствие и няма да принтирам никъде нищо.Гледам каквото купувам да е нито професионално нито китайско менте от гаража, а нещо средно.Има един лаф "да се изсереш на метеното".Така се получава с тия евтини стъкълца пред обектива.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: jingov   
Дата:   17-07-14 09:14

Доста верни неща са изказани по горе, искам да добавя ..
По форумите може много да е написано, но ... няма проблем с фокусирането през ЦПЛ.
При навит ЦПЛ и градиенти на Кокин , да трудничко е въртенето на ЦПЛа, но не и невъзможно.Обикновенно се снима в ръчен режим и изключен автофокус, с дистанционен спусък или отложен старт. Има си ЦПЛи за системата , но цената е доста неприемлива .Вари ЦПЛ казват не е много гот,щото стъклото + градиентите и става голямо натрупване на филтри...
Ползването на кръгли филтри е тъпо.
На самият ЦПЛ може да се закрепи тънка свинска опашка, която да улесни въртеното му .
За водопади в слънчево време се иска читав обектив/18-105 не е такъв/ НД 64 поне , ЦПЛ / Ноя и Маруми са достатъчни като качество/+ 0,6 или 0,9 градиентен. ЦПЛа е добре да бъде слим...
Относно надраскването- драскат се в края, където влизат в жлеба, другите драскотини са от неправилно съхранение...
На 18 мм с преходник към 77мм ще има най вероятно винетиране, поради "излизането напред" на ЦПЛ а.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: victory13   
Дата:   17-07-14 09:32

Не вярвам да стане винетиране... преходника е тънък, а в широката вече част няма проблем.
Като говорим за системата кокин и цената на филтрите, не е зле да се хвърли едно око и на Kood филтрите [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: vga   
Дата:   17-07-14 09:40

Ох, това име на темата... все го чета "към тези, които ползват системно кокаин" [smilie18] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: kvakioh   
Дата:   17-07-14 10:22

Снимам доста с Кокин, Lee, eвтини пластмаси, скъпи и нескъпи филтри, неутрални, градиенти и поляризиращи.
Има достъпни пластмаси за Кокин държачи (има и ментета държачи), при които не се разваля картината, или поне не съм забелязал.
Натрупването на филтри повече от 2-3 е безмислено, трябва според мен да се премисли какво точно трябва
За вода, море, река, водопад и др. бих препоръчал само поляризиращ или комбинация от държач с един nd4 до макс nd10 и един сив филтър, който не е много скъпа инвестиция.
Поляризаторите обикновено нямат резба накрая за още един върху тях, така че трябва и това да се има впредвид. И ще е трудно ако има, да се върти и т.н. Като цяло идеята на Кокин и подобните е, да не се въртят, а само да се поставят статично или при градиентите да се гласят съответно отгоре или отдолу да е сивата им част.
18-105 е достатъчно добър обектив и може безпроблемно да се ползва за такива цели. Според мен е по-добре само с cpl или отделно система с държач и квадратните филтри.
И евтините не са стъкла като Кокин, ами са пластмаси, които се драскат лесно, както казах има приятни като цени и резултати варианти.
Да не забравя и най-важното, че като се насложат 2-3 неща и с този по-малък диаметър на обектива почти сигурно е, че ще има винетиране (черен кръг или две ленти острани от държача). Така че добре трябва да се помисли.



Публикацията е редактирана (17-07-14 10:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: realnoncho   
Дата:   17-07-14 11:32

Кокин в случая като смяташ да не ползваш градиенти няма особен смисъл, аз моите евтини такива само с градиенти ги ползвам когато се налага.

Имам ND64 за безогледалния апарат и досега не ми се е налагало да развивам филтъра за да фокусирам, включително и в комбинация поляризиращ филтър.

Като се засечем някой път мога да ти покажа каквото имам да си прецениш кое на теб би ти свършило работа.

Иначе - водопади при силно слънце не е добра идея, като светне светлото на водата прави много голям контраст с останалата част от снимката и по-трудно да направиш хубав кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: IDA   
Дата:   17-07-14 12:58

Ако снимаш широко, на фокусни разстояния до околко 50-60 мм, винаги за малко пари можеш да си подбереш регулируем ND филтър (2-400), който ще ти върши перфектна работа, без да ти влошава качеството. За по-дълги фокусни разстояния, ще трябва да се бръкнеш по-дълбоко. Тези филтри имат и поляризиращ ефект, така че имаш две в едно. С тях се работи много лесно. Фокусираш при напълно отворен филтър, изключваш аутофокуса, след което затъмняваш до желаната стойност и си готов. Единственият недостатък, който впрочем го има в почти всички филтри, е съвсем леката промяна в цветовото тониране при високи стойности на затъмняване, но ако снимаш в RAW и ползваш сива карта, това не е никакъв проблем. А какви чудеса стават при снимане на RAW видео на течаща вода с такива филтри, направо не е истина.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: picantino_   
Дата:   17-07-14 15:50

Тия дни гледах подобни теми из форумите и там казваха,че с нд64 и поляризационен филтър било трудно фокусирането и всичко било черно през визьора.Мислех да е нд64 защото не винаги ще могя да съм привечер или на сутринта на мястото за снимка. Нямам досег до такива затова разчитам на вас да споделите от опит.За тези неутралните регулеруими филтри също нямаше добри отзиви с изключение на скъпите от порядъка на 200 300 долара.Бяха добавени и снимки правени със завартян на нд400 изглеждаше меко казано отвратително.Нека така да задам въпроса предложете свестен неутрален до около 160лв.Според вас правоъгълен ли или на резба кое ще е най удачният вариант.За сега съм се насочил към серията на hoya pro 1.



Публикацията е редактирана (17-07-14 16:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: kvakioh   
Дата:   17-07-14 16:07

Повече от Lee Big stopper като квадратен с държач не трябва, или сив филтър на резба. Cokin neutral grey като пример, ND8. Big stopper е скъпичък, Cokin neutral grey e към 30-40лв из нета. Държачите може и да не са оригиналните, даже тези ментетата идват с повече рингове, от 52 до 82мм обикновено.
Тези хубавите variable ND си струват, но са скъпи, Tiffen например като марка струва над 200лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към тези които използват система кокин
Автор: victory13   
Дата:   17-07-14 16:12

Нончо, безогледалката дава всичко от себе си на макс, за да фокусира... при ДСЛР не е така.
По-рано тази година Павилиона бяха намалили филтри от Про серията на Кенко, на резба. Определено като качества са отлични, а цената не беше кой знае какво [smilie24] .
Дали ще е Р-държач на Кокин, или филтър на резба, е въпрос на преценка. Ако имате повече обективи, и с различен диаметър, по-удачно е да се инвестира в Кокин държач и филтри по избор... изборът е голям [cool] .
Ако имате малко обективи, може да се окаже по-изгодно просто да си купите филтри на резба за тях. В този случай бих взел 2 Кенко, един 2, и един 3 стопа например /внимание с винетирането!/. Всъщност точно така направих за 2-та китака, на 58 и 62мм... един 2 стопа за късия, един 3 стопа за дългия, и един степ ринг за закачването и на двата на късия [shtrak] .

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »