Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Цветова репродукция
Автор: stormbringer1987   
Дата:   15-04-14 21:50

Здравейте съфорумци!
Обръщам се към вас със питане относно цветовата репродукция на различните типове дисплеи. Става въпрос за следният казус:
Обработвам във Photoshop CS5 extended следната снимка ->

https://photo-forum.net/i/1825525&CATEGORY_ID=2

със следните настройки за Color settings:
Working Spaces
RGB: Monitor RGB - sRGB IEC61966-2.1
CMYK: U.S. Web Coated (swop) v2
Gray: Gray Gamma 2.2
Spot: Dot Gain 20%

До сега обработвах снимките си на лап-топа ми Samsung NP300 V5Z. Но когато отидох при приятел, той ме попита защо винаги снимките ми са толкова пренаситени което ме изненада защото на дисплея на лап-топа всичко изглежда супер. Направихме сравнение м/у Неговият монитор Benq FP737s и дисплея на лап-топа и открих огромна разлика в цветовата репродукция.
Веднага сравних и цветовият профил, но той беше еднакъв и за работната среда на Photoshop на лап-топа ми, цветовият профил на компютъра на приятеля и цветовия профил по подразбиране на дисплея на лап-топа ми, и трите бяха sRGB IEC61966-2.1.
След това любопитството ми надделя и свързах към лап-топа неговият монитор като външен. Настроих го да работи като разширен десктоп и стартирах Photoshop.
Последва още едно огромно учудване. Когато работната среда на Photoshop се намира на дисплея на лап-топа изображението изглежда десатурирано и студено ... отврат! Когато преместя работната среда на Photoshop в/у външният монитор изображението изглежда пренаситено и много контрастно - отврат! По този начин когато обработвам изображение така че на дисплея на лап-топа да изглежда добре, когато го видя на външния дисплей то изглежда отвратително пренаситено и контрастно.

Моля за съвет как да калибрирам ако е възможно дисплея на лап-топа или за някоя друга хитринка която да помогне в случая?

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Цветова репродукция
Автор: asahi   
Дата:   15-04-14 23:02

Намираш си калибратор и си калибрираш монитора.
или
Намираш някой с калибратор, плащаш му и той ти го калибрира.
или
Намираш някой с калибратор, който да ти го калибрира без пари.

Другите хитринки не работят.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветова репродукция
Автор: stormbringer1987   
Дата:   15-04-14 23:35

Ок. Сега въпросът е да намеря човек със калибратор, който ще се навие да ми калибрира дисплея.
Или втория вариант е да използвам външен монитор.

Asahi благодаря за информацията!

Отговори на това съобщение
 Re: Цветова репродукция
Автор: asahi   
Дата:   16-04-14 00:56

Няма втори вариант. Ако напишеш откъде си шансовете ти се увеличават.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветова репродукция
Автор: imitev   
Дата:   16-04-14 05:19


Полвин бира че е софиянец [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветова репродукция
Автор: stormbringer1987   
Дата:   16-04-14 10:59

Хе хе не съм софиянец :)
От Вършец съм, но живота ме прати в Челопеч.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветова репродукция
Автор: asahi   
Дата:   17-04-14 23:38

В Челопеч мога да те калибрирам. Минавам оттам.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветова репродукция
Автор: illuminations   
Дата:   18-04-14 15:38

Цветовата гама на лаптоп екраните (обикновенно) е доста малка, примерно от sRGB може да покриват 70% и това ниама да е изклиучение.
Освен нужната калибрациа ти е нужен и добар монитор, на които можеш да прецениш как изглеждат нещата по стандарта, в които работиш.

ps: pardon my Cyrillic conversion

Отговори на това съобщение
 Re: Цветова репродукция
Автор: stormbringer1987   
Дата:   10-05-14 21:33

Здравейте съфорумци!
Извинявайте за закъснелият отговор!
Благодаря на всички отзовали се!

Намерих 90% решение на проблема с цветовата репродукция на дисплея на моя лаптоп Samsung NP300V5Z. След нелепа повреда в операционната система се наложи да преинсталирам Windows7 x64. Та когато дойде време за инсталиране на драйверите и съпътстващият ги софтуер, реших да проверя в нета кое какво върши и с каква цел се инсталира. И какво мислите намирам ?
Попадам на тема във форум където се дискутира точно моя проблем със "смачканите цветове". Оказва се че една от програмите които се занимават със оптимизирането на работата на лаптопа "Samsung Control Center" в стремежа си да накара дисплея да "харчи малко батерия" смачква цветовете и яркостта и контраста, в резултат на което на дисплея се вижда едно студено, десатурирано и бледо изображение. Интересното в случая е че Samsung Control Center явно пренебрегва цветовия профил и всичко останало което самият windows иска да "покаже" на дисплея и плюва някакво смачкано изображение. Та след инсталирането на драйверите и съпътстващият ги софтуер, изключих всякакъв вид "външна" намеса от страна на Samsung Controll Center във работата на системата.
Резултата е повече от задоволителен!
Ярки цветове, контрастно изображение и доста дълбока динамика на цветовете. Сравнявах монитора на лаптопа с други 2 външни монитора Philips 170c и Benq FP737s и разликата е трудно различима (аз не намирам разлика, но приятеля чийто е Benq, казва че лаптопа е по-преоцветен от другите монитори).

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Цветова репродукция
Автор: victory13   
Дата:   10-05-14 22:52

Само така [shtrak]

Интересно ми е тоз пейзаж над Чавдар ли е някъде [smilie8]... Много ми прилича на Тополница долу... но може и тотална заблуда да е тва [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »