Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Какъв светломер да избера?
Автор: shagy   
Дата:   14-04-14 16:56

Здравейте.
От известно време се запалих по портретната фотография, взех си твърд 85мм обектив канон, след това и една сигма на 35мм.
Докато снимах без светкавица, всичко беше горе долу добре. Когато обаче си взех една светкавица EX 550 нещата почнаха да прегарят, най-образно казано.
Въпреки, че има TTL режим, все още ми е много трудно да преценя какви трябва да ми бъдат настройките на апарата, за да получа правилно експонирана снимка, а понякога нямам възможност да снимам по 10 еднакви снимки, за да видя коя се е получила добре.
Доколкото съм запознат, светломерите и флашметрите (поправете ме, ако говоря за две различни неща) приемат околната светлина или импулса от светкавицата и задават точните параметри, при които снимката ще бъде правилно експонирана. Например 1/500 при исо 200 и бленда 4.
Тъй като не съм наясно с въпросната техника, моля за съвет, относно покупката на светломер. Гледам, че се продават стари руски, но не съм наясно как действат и как се настройват. Предполагам, че при съвременните дигитални, просто изчаквам устройството да събере нужната информация, от участъка в който е поставено и настройвам апарата на показаните на дисплея числа.
Мисля, че въпросната джаджа е голямо улеснение при портретната фотография, дори и навън и затова съм склонен да дам около 300-350лв за подобно устройство, но не съм сигурен какво трябва да търся.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: sky-fan   
Дата:   14-04-14 17:04

Seconic 308

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: paolo_n1   
Дата:   14-04-14 17:10

Sekonic L-758DR това е марката.

С 300-350 лева може да си купиш само водомер .Сериозните машинки тръгват от 1000-1200 нагоре ..освен ако не намериш нещо на старо и на добра оферта..
С тези неща компромиси не се правят.


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: shagy   
Дата:   14-04-14 17:23

в bhphotovideo въпросният светломер струва 634 долара.
Със сигурност е надежден и добър, но няма как да отделя такава сума.
Значи ли това, че предложеният от колегата sky-fan
Seconic 308, който се продава в базара ще върши същата работа, както фотоапарата, който доста често греши в меренето.
Не съм ползвал подобни джаджи и не съм наясно какви са предимствата и недостатъците при различните марки и класове.
Предполагам, че всички светломери имат еднакви функции, но разликата е в точността на данните, които приемат, обработват и предават.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: allyx   
Дата:   14-04-14 17:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: kote   
Дата:   14-04-14 17:40

allyx е прав
отделно по начина по-който питаш показва че нямаш знания по въпроса
светлометъра е уред който мери светлина
флашметъра е уред който мери светлината на светкавиците
с това двата уреда се различават
освен ако не са стари със селенова клетка, не би следвало уредите да показват различна точност, напротив те са еднакво точни
най-голям напредък ще имаш ако отделиш повече време да посетиш курс по фотография или се запасиш с повечко книжки по фотография поне 2-3 книжки
ако не можеш да се запишеш за курс ,намери си опитен фотограф да ти разясни нещата ,че иначе само ще ни излязат мазоли да ти пишем
основното по което трябва да се водиш при светкавиците е какво е водещото им число
зарежи TTL-а засега

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: shagy   
Дата:   14-04-14 17:48

Така е, със сигурност съм много далече от правилното настройване на осветлението и затова си мислех, че един светломер би ми помогнал донякъде.
КОТЕ, това, което обясняваш за разликата в светломерите е флашметрите, не мога да го разбера.

пример

"Новият джобен експонометър L-308S FlashMate е най-компактният и лек уред в продуктовата гама на Sekonic. Предназначен е за измерване на постоянно и импулсно осветление. L-308S осигурява прецизно измерване на падаща и отразена светлина с точност +/- 0.1 EV. Резултатът се изобразява на дисплея в цели, 1/2 и 1/3 експозиционни степени, с цел максимално съответсвие с управлението на всички модели фотокамери."

Излиза, че предложеният по-горе L-308S мери и постоянно и импулсно осветление. Ако правилно съм запознат това ще рече, че мери и естествената светлина от слънцето, и такава идваща от софтобокс и такава идваща от светкавица.


Преди месец си закупих въпросния синхронизатор - http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=155&product=6953&show=additional
и го ползвам с чадър и статив.
По този начин, ползвам светкавицата, която имам в ръчен режим, където все още не мога да преценя необходимата силата и интензитета на импулса, за да експонирам правилно даден кадър.
Представям си, че когато поставя чадъра на метър в страни от модела, задам примерна стойност на светкавицата и поставя светломера под лицето, с натискането на пилотния бутон на синхронизатора и получаването на импулс от светкавицата, ще получа параметрите, при при които ще получа правилно експонирана снимка.
Не мога да разчитам на дисплея на апарата, гледам хистограмата, но не съм много наясно какво точно да направя за да я променя в правилна посока.



Публикацията е редактирана (14-04-14 17:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: kote   
Дата:   14-04-14 17:54

първо- флашметъра, свиквай да казваш точния уред, за да не се бъркаш
второ- примерно един метър е прекалено близко
трето- начините за работа са много ,това което казваш за една светкавица е така, но при 2 и повече наина за работа е друг- имаш сумиране на стойностите и не на последно място ако си навън зависи и от околната светлина също дава отражение

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: kote   
Дата:   14-04-14 18:00

това за експонометъра по принцип мери поотделно двата типа мерене а не заедно и едновременно
наистина ако отидеш при фотограф който работи със светкавици много от въпросите ти за отрицателно време ще ти се разяснят вместо да се луташ и да си вадиш грешни изводи
всичко флашметъри работят и като светлометъри, освен при някои частни случаи
но не всички светлометъри работят и като флашметъри капиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: SEURET   
Дата:   14-04-14 18:15

Не е нужно да е 1000лв.
Това е перфектен уред - Sekonic L-478D


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: allyx   
Дата:   14-04-14 18:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: estate   
Дата:   14-04-14 18:23

Айде и аз да кажа едно за за Sekonic L-358.Супер е и е нещо като среден модел с възможноста за работа с PocketWizard .Не е скъп около 200-250 в Ebay ...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: shagy   
Дата:   14-04-14 18:39

Автор: kote
Дата: 14-04-14 18:00

това за експонометъра по принцип мери поотделно двата типа мерене а не заедно и едновременно


искаш да кажеш, че ако меря светлината, по описания по горе начин - блик с копчето пилот на синхронизатора, то измерването ще се отнася само за светлината от светкавицата, а не за околната светлина идваща до модела и импулсното осветление? С други думи, пак ще имам преекспониран кадър.
allyx, благодаря за информацията за хистограмата. Това за бялото и черното от ляво и дясно го зная, но до там. Все още не мога да разбера, до къде трябва да се простират едните и докъде другите стълбчета, но ще се опитам да намеря повече информация.
Като чета предложенията, Seconic 308 май отпада.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: kote   
Дата:   14-04-14 18:44

да правилно си ме разбрал
в случая трябва да се учиш да сумираш отделните показания на експонометъра

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: sky-fan   
Дата:   14-04-14 20:33

Според мен ти объркаха повече главата. Секоник 308 е едно много добро начало. Единствено, което ще ти трябва като напреднеш е спот метъра на по-горния клас. Това с дом-а да се прибира и изважда е излишна глупост, пък дигиталния дисплей още повече. Всяка светка се мери по-отделно и после само сумираш. Примерно основна светка мериш на Ф8, гасиш и мериш втора светка фонова/помощна или контражур на Ф5.6 - сумираш и снимаш на Ф11. Ако снимаш портрет в интериор и примерно искаш ъгъла на стаята да ти е пълен мрак, тогава ти трябва спотово мерене и пак си има техника как да мериш спотово спрямо как ти е насочен апарата + идващата светлина от светките.

http://www.portraitlighting.net/a_look_at_exposure_b.htm




Публикацията е редактирана (14-04-14 20:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: orhch   
Дата:   14-04-14 21:04

Ако си от Варна, може да се видим някой път и да ти дам да пробваш Sekonic L308S, който намирам напълно достатъчен за това което описваш като нужда.

Поздрави [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: shagy   
Дата:   14-04-14 21:08

sky-fan
благодаря за схемата, сега ще се опитам да си я обясня :)
orhch благодаря и на теб за предложението, но не съм от Варна [smile]
относно сумирането, предполагам че при зададени исо и бленда, трябва да сумирам скоростта
само не разбрах, защо f8 + f5.6 прави сумарно f11
При скоростта как ще бъде?
Примерно 1/30 + 1/100?
Иначе аз търся устройство, което да ми покаже стойностите за правилната еспонация при бленда да кажем 2 и исо 100 някъде навън. За ползване със светкавицата не зная дали ще ми свърши работа, по начина по който си мисля че става (сумиране след мерене с пилотно флашфане и мерене на допълнителното осветление)
Какви са недостатъците на Секоник 308 пред по високия клас от 7-800лв? Има повече брак в измерването или останалите имат повече опции?



Публикацията е редактирана (14-04-14 21:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: MarinY   
Дата:   14-04-14 21:23

Със съвременните дигитални апарати, където резултатът е ясен веднага, светломерът остава една хубава неизползваема вещ. Не непотребна, а неизползваема. Евентуално работейки с 4-5 осветителни тела, може и да си усложняваш живота, ползвайки го.
Ако снимаш на лента ... купи си. Секоника, 308 не е с повече брак, а с по-малко функции, които така и така няма да се ползват, но е и "непрофесионално малък" [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: iasen2   
Дата:   14-04-14 21:30

имаше едно предаване в което водещия казваше : " ...........мъка , мъка........."

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: MarinY   
Дата:   14-04-14 21:39

Да-а, мъка, мъка. Истината не винаги носи радост. [beer]

П.П. Тези, които ползват светломери с всякакъв вид лента или плака - ок. И аз го ползвам.
За дигитални снимки, с непрекъснат контрол на резултата си е снобизъм.

- Слагаш си едната (основна) ламба - щрак. Корекция - второ щрак и е готова. Добавяш подсветката и с две "щрак" и пак си готов. Трябва ти трето осветление за някоя зона - още две щраквания.
За какво ти е светломер?!



Публикацията е редактирана (14-04-14 21:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: shagy   
Дата:   14-04-14 21:43

iasen2 бих определил като егоистично изказването ти. Никой не е длъжен да сподели наученото през годините, тук хората имащи желание го правят от добра воля. Предполагам, че можеш да пишеш и по-полезни отговори.
Благодаря.
MarinY, може и да си прав. Може би трябва да поекспериментирам повече с точковото и оценъчното мерене, но като не зная какви са предимствата на светломера, все си представям че е нещо полезно. Нещо като настройката, че като си купиш DSLR ще правиш по-добри снимки [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: iasen2   
Дата:   14-04-14 22:59

shagy , върви в някое голямо фотостудио , виж как се работи със светломер и изобщо недей да слушаш нещата , които се изприказваха по горе. Не искам да коментирам колегите по горе . Аз работя със светломер навсякъде , при отговорни снимки изобщо не разчитам на вградения в апарата. За студиини снимки и дума да не става да меря наоко или да гледам хистограма . Един секоник 308 ще ти свърши перфектна работа . Аз работя с Поларис - стар много як и точен с възможност за калибрация . недостатък - не може да работи с приоритет на блендата , но новите модели могат , мисля , че и секоника може . Успех !
https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/t1.0-9/1509200_555342301224812_848242022_n.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: MarinY   
Дата:   14-04-14 23:20

Ясене, не става дума за коментар, а за отворен подход.
Светломерът си има мястото и много фотографи не мърдат без него. Техниката се развива и методиките за правене на "технически, вярното кадро", също.
Просто, приемете, че има повече от една истина и те всички "работят". Важен е крайният кадър и дали ще стигнеш до него със сметки на бленди и скорости и отношенията им, като си представяш евентуалния краен резултат, или с няколко "кадъра за изтриване", контролирани по десет различни, съвременни начина е все тая.
[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: ipolit   
Дата:   15-04-14 09:11

Поларисът тряба да е хубав
http://www.bhphotovideo.com/c/product/93222-REG/Shepherd_Polaris_SPD100_Polaris_Digital_Meter.html


Аз преди време мислех да вземам един Interfit
http://www.amazon.com/Interfit-INT410-Studio-Flash-Meter/dp/B0024NKHHM

обаче доста хора се оплакват от лошо качество.



Публикацията е редактирана (15-04-14 09:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: orhch   
Дата:   15-04-14 09:12

L308S няма режим с приоритет на бленда.
Най-близкото решение с такъв режим и други възможности, от тази фирма, е L-358.

А относно за или против светломер, както са казали по-горе, може и така и така, няма "верен" метод. Въпроса е кой метод ти е най-удобен на теб.
Аз лично ползвам светломер за всякакви снимки, студио, навън ... не се чувствам ограничен, даже напротив.

Който може да определя експозицията гледайки хистограма и дисплей и е удовлетворен от крайния резултат, супер! Не се занимава да мъкне още едно устройство.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »