Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 3D Изображения
Автор: dimitaka   
Дата:   13-04-14 22:16

Здравейте,
Знаете ли как да преобразя готова снимка или изображение в 3D формат и да може да се наблюдава със очила за 3D.Има ли такава програма за промяната на 2D във 3D.Или просто трябва да заснемам със фотоопарат за 3D снимки.Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: 3D Изображения
Автор: Pippo810331   
Дата:   13-04-14 22:20

Второто.

Отговори на това съобщение
 Re: 3D Изображения
Автор: sathv   
Дата:   14-04-14 00:05

Става и софтуерно


Отговори на това съобщение
 Re: 3D Изображения
Автор: mitku   
Дата:   14-04-14 10:00

1. За 3D снимки НЕ е задължително да имаш 3D фотоапарат. То всъщност няма нито един 3D фотоапарат, който да е достатъчно качествен и да може да прави и клипове във FullHD 3D. Най-близо до това изискване е Panasonic Lumix DMC-3D1, но пак качеството не е достатъчно дори в сравнение с качеството на две обикновени сапунерки (макар че е по-лесно за обработка), без да броим и, че е наличен само на японския пазар (и само с японско меню). Иначе има и професионални 3D камери FullHD и т.н., но те не са за "простосмъртни". [smilie3]
3D снимки стават с ВСЕКИ фотоапарат (дори и с телефон с камера), стига да снимаш НЕПОДВИЖНИ обекти. Правят се две снимки с леко отместване (ако са близки обектите - отместване от няколко сантиметра е достатъчно, а за по-далечни обекти - може и е по-добре да е повече) за ляв и десен кадър, като внимаваш доколкото можеш, апаратът да се измества само в хоризонтална посока, да не се върти на никъде и двете снимки да са "успоредни" (ако може така да се каже).
След това двете снимки се правят в единно 3D изображение чрез един от многото софтуерни инструменти за тази цел. Според мен най-добър от безплатните (и аз го ползвам него) е StereoPhoto Maker (даже и от доста от платените е по-добър, но както и да е). Просто отличен софтуер, а на всичкото отгоре е и безплатен.
След това в софтуера се "нагласят" двете снимки (ако имаш въпроси как да ги "нагласиш" - може после да ти отговоря и на тях) и се записват като една 3D снимка, във формат, който е най-подходящ за твоя телевизор. Обикновено най-подходящо е да се запишат във формат 16 към 9 (може и направо да се кропне на 1920/1080) "Half width side by side" за телевизори с активни очила или 16:9 "Half height above/below" за телевизори с пасивни очила. Не ми се навлиза в подробности "защо"... да, по принцип и другите варианти ще работят, но така ще измъкнеш най-добро качество от съответният телевизор като гледаш 3D-то после.

2. Ако трябва да снимаш подвижни обекти или да снимаш 3D клипове, ти трябва или специализирана 3D камера, или (както аз съм направил [smilie3] ) - два еднакви фотоапарата, които се слагат на една релса един до друг и снимаш пак две снимки които после се обработват по същия начин, както по-горе. А ако е за клипове - с някакъв софтуер за обработка на видео (напр. с Adobe Premiere), но там вече е по-"завъртяно" и не ми се обяснява толкова надълго във форума. Аз лично ги обработвам с VirtualDub + AviSynth + няколко плъгина и няколко скрипта за да стане това нещо през AviSynth (и известни знания по програмиране за да си направиш скриптовете за AviSynth, които да направят от два 2D клипа - един 3D, както се прави това в StereoPhoto Maker за снимки).

Колкото за примера - ето един 3D клип, който е минал през доста от процедурите, които писах по-горе: Aggiti Cave 2013 3D Above Below FullHD. Правено е с един фотоапарат Nikon D7000 + Nikkor 17-35/2.8, после през Capture NX, после Photomatix Pro, после StereoPhoto Maker и тук-там има малко допълнителна обработка с Gimp (заради някои подвижни обекти в снимките) и после Windows Movie Maker (за да стане клипче, от 3D снимките). Варианти - много.
Ето и един тестов клип 3D FulHD видео (Half height above/below): Walk in the park 3D Above Below Test. Правен с два фотоапарата (Panasonic DMC-TS3), сложени на релса един до друг. След това обработка през VirtualDub + AviSynth, както писах по-горе. [shtrak]

П.П. (едит) Изкуственото правене на 3D, от една 2D снимка е "бош-лаф" работа... забрави. Трябват си истински кадри за ляв и десен канал. Ако искаш да гледаш изкуствено направени 3D-та, "изсмукани" от 2D сорс, по-добре да не си губиш времето и да оставиш телевизорът да ги конвертира сам доколкото може. [smilie3]



Публикацията е редактирана (14-04-14 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: 3D Изображения
Автор: mitku   
Дата:   15-04-14 21:14

Ехааааа, какъв "огромен" интерес към 3D снимките. Даже и този, който е пуснал темата, не я е погледнал. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 3D Изображения
Автор: asahi   
Дата:   15-04-14 23:12

Профил на dimitaka
Регистриран : 13.04.2014 21:53
Посл.влизал : 13.04.2014 21:54

Отговори на това съобщение
 Re: 3D Изображения
Автор: Батко   
Дата:   16-04-14 16:37

Ако ще се гледа с анаглифни 3D очила, никакъв софтуер не е необходим за правене на 3D изображение от ляв и десен кадър ... освен фотошоп.

Ето как става:

От оригиналните ляв и десен кадър:

http://prikachi.com/images/58/7266058q.jpg



С десен бутон върху дясната снимка ( горния слой ) избираме "Blending options...", a после от отворилия се прозорец махаме червения канал:

http://prikachi.com/images/59/7266059h.jpg



И получаваме чудесно 3D изображение:

http://prikachi.com/images/60/7266060x.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: 3D Изображения
Автор: 3df   
Дата:   16-04-14 16:49

Е да де ама:
никакъв софтуер не е необходим... ... освен фотошоп.

... освен фотошоп.

А защо фотошоп, като има безплатни и елементарни програмки.

Отговори на това съобщение
 Re: 3D Изображения
Автор: 3df   
Дата:   16-04-14 16:52

http://www.tomsguide.com/us/download/Anaglyph-Maker,0301-5361.html



Отговори на това съобщение
 Re: 3D Изображения
Автор: geokar   
Дата:   17-04-14 09:32

Аз ги правя с "i3D Photo":http://www.nemoinfo.com/en/
Много лесно се работи с нея и също е безплатна.


Отговори на това съобщение
 Re: 3D Изображения
Автор: vga   
Дата:   17-04-14 12:11

Я сега да кажете безлатните програми как да се подкарат на Мак [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: 3D Изображения
Автор: mitku   
Дата:   17-04-14 15:23

Праскаш му един Windows XP във виртуалка и си готов. [smile]
VirtualBox е фрий и работи много добре, е не е чак като vmWare Fusion или Parallels, но и VirtualBox е достатъчно добър, особено пък като е фрий. И после вътре във виртуалката - пак като онова по-горе, си ги работиш в Прозорците (аз така правя). [smilie7]
А ако много те е "страх" от виртуалки [smilie3] - може и да прочетеш това: How to run StereoPhoto Maker on a Mac - For free

-----------

П.П. (едит) @Батко, да и с Фотошоп става, срещу (да речем) USD $1500, и (да кажем) с 86 действия, които човек трябва да свърши ръчно за да нагласиш от две 2D снимки, една 3D. Действия, които иначе в специализираните за тази цел БЕЗПЛАТНИ софтуерчета, с пускането на едно EXE файлче, което даже не се инсталира и заема няколко мегабайта, става с няколко клика на мишката (броящи се на пръстите на едната ръка). [smilie18]
Освен това - какво точно му "правиш" на този кадър от Аватар? Голям праз, че от вече ГОТОВО 3D, си направил Анаглифно (поне да си беше направил труда да го ресайзнеш от неговата Half Width, до Full). И само за сведение - в StereoPhoto Maker, това нещо се прави с ЕДИН (цифром: 1) клик на мишката в менюто (или едно натискане на шорткът, клавишна комбинация на клавиатурата, тъй като си има и шорткът). А това плеъра на YouTube го прави сам (в настройките), без да е необходимо човек изрично да го "прави". Иначе - по принцип, и за това вече си имам готов скрипт за AviSynth (VirtualDub), ако искам да го правя... пак фрий. Я вземи си направи сам 3D снимка "от нулата" (хайде 3D FullHD видео, няма да те карам да правиш) - снимай си снимките, обработи си ги и т.н. и тогава ще видиш за какво се говори (нещо, което аз мога и на айФона да си направя, също с няколко цъквания). А иначе - да, и с Фотошоп става. [smilie3]



Публикацията е редактирана (18-04-14 00:10)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »