Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: metodiev_martin   
Дата:   12-06-12 23:16

Има ли разлика в картинката на FD обективите, използвани на цифрови тела Canon? Четох противоречиви мнения по форума. Едни казват че са по-остри, други казват, че са си предназначени за лентови тела... Никога не съм снимал с FD и ми е интересно да го видя. Търся си твърд портретен, до към 150-200лв. Преди близо две години ползвах EF 50mm 1.8 II, но не бях очарован от изработката му. Бях се навил за EF 85 1.8, но на кропката ми идва дълъг, пък и сега, преди летния сезон, не ми се дават толкова пари за обектив. Препоръчайте ми твърд FD (може и с ръчен фокус) който няма да ме разочарова [smilie5]
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: simbon4o   
Дата:   12-06-12 23:21

По-лесно ще си намериш някой хубав М42 обектив който по-лесно ще пасне на канона ти. И FD-тата има хубави има и злета... реално не си заслужава мъката в повечето случаи. Особено ако си с кропка с малък визьор като шпионка и не си фокусирал преди ръчно - нищо няма хванеш на фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: neuromancer   
Дата:   12-06-12 23:45

Що трябва да се мъчиш с Фд, като от всички ръчнофокусни те най-трудно се закачат за Канон?
"твърд FD (може и с ръчен фокус)" ми то други няма

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-06-12 00:01

Така, за да не продължавам с небивалиците, може ли някой да ми изясни с по едно изречение, какво означава:
M42
EF
FD
EF-S

Останал съм с впечатление, че EF означава начинът на закрепване. EF-S обективите са пригодени за кропнати тела и не могат да се поставят на EF.
FD обективите на канон са предназначени за лентови тела и за да се използват на цифрови трябва преходник (глухарче) - мислех си че именно този преходник, означава М42
Явно ще падне пада смех в тая тема... [smilie5]



Публикацията е редактирана (13-06-12 00:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: asahi   
Дата:   13-06-12 00:08

Предимството на твърдите FD пред EF обективи на Canon е, че стават за старите филмови тела.

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: simbon4o   
Дата:   13-06-12 00:09

Aхам, нищо не знаеш :).

Накратко:
М42 е стандарт резба преди да има байонети обективите са били на резба. Работната отсечка на тези пасва на каноните и няма да се наложи да се стругова обектива за да стане на канона(някои обективи не могат ичобщо да се пригодят)
FD е с различна работна отсечка от EF(твоя байонет) и преходника трябва или да има лещи за коригиране на разликите(които ще влошат качеството на картината доста) или обектива да се разглоби и преправи за EF.
Ако се ползва без лещи преходник за FD обектив ще става само за макро понеже няма да може да фокусира надалеч.

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: flipbeat   
Дата:   13-06-12 00:15

Предимства?

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-06-12 00:52

simbon4o, благодаря ти. Явно, ще си взема пак стария 50мм 1.8 с пластмасов байонет, да си поиграя известно време. Че с FD- тата май ще сбирам ядове. Доколкото разбрах и за М24 (обективите с резба) и за FD (обективите с различен от EF байонет) ще ми трябва преходник ("глухарче" - или пак бъркам термините)

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: simbon4o   
Дата:   13-06-12 01:18

Глухарче викат на платката с чип която лъже апарата ти че има обектив и то точно определен за да потвърждава фокус.
За М42 преходника не му трябва оптичен елемент - това е хубавото.

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 01:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: neuromancer   
Дата:   13-06-12 03:06

Мартине, ФД е стар байонет на Канон, само за лентови тела (ръчен фокус), но ЕФ обективите също стават за лентови тела (по-нови от тези за ФД, с автофокус). В общия случай съвместимост между ЕФ и ФД няма. Затова ФД обективите са по-евтини, но като се имат предвид трудностите да се закачат на нови тела, това предимство се размива.
ФД има смисъл, ако няма да снимаш с нови тела или вече имаш качествени ФД обективи и не искаш да ги сменяш с много скъпи нови обективи. Тепърва да търсиш ФД обективи, и да се опитваш да ги закачаш на ЕФ тяло е чиста безсмислица, освен ако си ентусиаст с много по-големи от твоите познания по въпроса.
Ако EF 50mm 1.8 II ти се вижда паянтов, има стара версия (EF 50mm 1.8 I), която е по-добра механично, трудно се намира и е по-скъпа. Другия вариант е някой друг стар механичен обектив, с преходник.



Публикацията е редактирана (13-06-12 03:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: mun4o   
Дата:   13-06-12 09:37

Ако имаш ФД - обектив от време оно, предимството е, че с помощта на евтин преходник без оптичен елемент (15-16 лева) можеш да продължаваш да го ползваш. Аз така и правя. Ако сега трябва да го купиш ФД-то, не е предимство:-)


Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: s_dyakov   
Дата:   13-06-12 10:08

Моят съвет е събери малко пари и си вземи ЕФ 1.4/50 - на старо не са толкова скъпи и си държат цената ако решиш да го продадеш после.

ФД обективите са с ръчен фокус и трябва да се преработват за да можеш да ги ползваш на ЕФ тяло и освен ако не са някой много скъпи от Л серията надали си заслужава.

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: krasy7   
Дата:   13-06-12 12:31

http://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance



Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: www.Stefoto.EU   
Дата:   13-06-12 15:24

Canon FD 55 1.2 изяжда Canon 50 1.4 още на f 1.4 .
Друг е въпроса, че аз не бих препоръчал ръчнофокусен обектив на човек без опит. Ще си скъса нервите с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: satyno   
Дата:   13-06-12 15:31

Случайно видях, че се продава VIVITAR 55mm F/2.8 MACRO ( правен е от Komine ), според ревюта прекрасен обектив.
Пунете едно търсене в ибей:
"CANON EF VIVITAR 55mm F/2.8 MACRO 1:1 EOS CONVERSION QUALITY & PERFORMANCE"
( дълъг е линкът и не мога да го вмъкна като "Текст, който препраща")


Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: s_dyakov   
Дата:   13-06-12 16:04

Да изяжда - колко да изяжда :)
имал съм и двата и за Канонско тяло задължително ЕФ 1.4/50.

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: www.Stefoto.EU   
Дата:   13-06-12 16:38

Яде, яде... :)
Колега дори беше пуснал тест тук във Форума преди няколко месеца. Нямам 50 1.4, иначе бих ти пуснал и аз. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: imitev   
Дата:   13-06-12 17:09

50 1.4 не е остър под бленда 2,2, даже си е мазен.

Отделно има куп други кусури, но не бих го заменил за стар ръчен светъл точно 50 мм...

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: NikolOB   
Дата:   13-06-12 17:33

"Друг е въпроса, че аз не бих препоръчал ръчнофокусен обектив на човек без опит. Ще си скъса нервите с него"

Аз бих препоръчал да си вземе точно един ръчнофокусен обектив.
Така има някакъв шанс да научи нещо повече , а не само да пуца на AUTO .


FD байонет (защото не само Канон пройзвежда на FD) успешно се преправят на ЕОS.Но има проблем с намирането само на чипове(глухарчета) за новото
"дупе" на обектива.Аз съм си преправял успешно на М42 и си ползвам преходника М42-EOS с глухарче.



Публикацията е редактирана (13-06-12 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-06-12 21:30

Ахам... Сега се сетих, че имам един познат, който преди време праща до Търново FD 35 f2 да му го преправят за EOS, ще го взема за проба, да видя що за стока е.
Иначе преди 3 дни в базара се продаде едни EF 50 1.8 I, но го изпуснах. Иначе за FD 50 1.2 се носят легенди [smilie24]
Благодаря за отговорите, като ми остане малко повече време другата седмица ще се запозная с "аналоговата материя" преди да търся твърд FD обектив[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: NikolOB   
Дата:   13-06-12 21:49

Без чип за потвърждение за фокуса ще береш ядове.

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: s_dyakov   
Дата:   13-06-12 22:42

metodiev_martin: Ако си от София мога да ти дам за седмица-две въпроснният Канон ФЛ 1.2/55 преправен за ЕОС и да видиш за какво иде реч.
и ти си решавай дали ти се занимава.

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: www.Stefoto.EU   
Дата:   14-06-12 00:13

"Аз бих препоръчал да си вземе точно един ръчнофокусен обектив.
Така има някакъв шанс да научи нещо повече , а не само да пуца на AUTO ."

Тук си прав, ама пак твърдя че ще му скъса нервите. :) Ръчните обективи са само за истински любители...Пак де да знам, Пича може и а му хареса.
Ама това ще стане само като започне да вижда разликите между FD 55 1.2 и EF 50 1.4...Може да започне с хроматичните аберации, те поне на 50 1.4 се виждат и от самолет, а на 55 трябва да ги търсиш с лупа. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: georgioiv   
Дата:   14-06-12 07:57

Да обобщим.... Професионалистите ще ти кажат - не стаа, не се занимавай - тва си е играчка... И наистина - кръщене или сватба или някво друго събитие да снимаш си е мъка... Обаче ако не си такъв "професионалист" - работата с такъв обектив е огромно удоволствие и качеството е несравнимо с пластмасови зумове и пластмасови твърди af от нисък клас... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: metodiev_martin   
Дата:   09-10-12 20:11

Да възродим старата тема, че беше пропаднала на дълбоко. [smilie5] Незнайно защо бях пропуснал последните 4-5 мнения.
Благодаря на s_dyakov да офертата за fd 55 1.2
Междувременно взех FD 50 1.4 и FD 35 2.8
Петдесетката се оказа нещо дефектирала - втората леща (броено от огледалото към челната) изглежда като натрошена (а може би само се е разместила) и за момента е неизползваем, но пък с 35мм f2 си поиграх стабилно вече 5-ти ден. Наистина намирам чар в тези обективи, и като чели с ръчния фокус на FD- тата се доближаваш повече до "фотографията". Не е като EF 50 1.8, със стържещ AF и рециклирана пластмаса, с който пукаш както ти дойде AF.
Може би наистина не си заслужава, тепърва човек да търси FD и да го пригажда за ЕОS, но пък си е удоволствие да хванеш металния (или може би магнезиев) FD с плавен, мазен ръчен фокус[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: GOSPODIN   
Дата:   10-10-12 11:51

metodiev_martin, без да го завиваш на тялото го дръж на 1-2 см. пред дупката и пробвай да видиш, какви чудеса стават.[shtrak]
Може и да накланяш помалко , като с тилт -шифт . Не се шегувам.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: realnoncho   
Дата:   10-10-12 11:54

Аз си взех преди 2-3 месеца FD 50 1.4 преправен за EOS, и последната ми качена снимка тук е с него:

https://photo-forum.net/static/forum/2012-10/ywua8019.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1349724746_IMG_1379__111.jpg



Че е играчка е ясно, но картинката ми харесва [smilie24]



Публикацията е редактирана (10-10-12 11:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: bborisov   
Дата:   22-05-15 12:21

Здравейте, знам че темата е малко стара, но искат да попитам от къде мога да си взема FD към EF преходник? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Предимства на твърдите FD пред EF обективи на Canon
Автор: satyno   
Дата:   22-05-15 13:36

За недеструктивна промяна на обектива и запазване на качествата му този. Трябва много да си заслужава...
Иначе сигурно е споменато, че трябва да питаш Слав


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »