Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
  • Фото Форум обявява курс по фотография за начинаещи от 15.09.2014

Курс на Фото Форум по фотография за начинаещи  от 15.09.2014

Място на провеждане: Фото Форум Студио - София
    Повече подробности и програма ТУК »

• Фотографска книжка 'На фокус' - Как да правим по-добри снимки
    Вероятно много от вас се питат какъв тип фотоапарат ще е най-добре да изберат, съгласно своите нужди и финансови възможности? Как да работят с него, така че да използват пълния му капацитет и да получат възможно най-качествено изображение? Как да снимат така, че снимките им да въздействат и на околните? Защо понякога снимките изглеждат добре на монитора, а след това на хартия резултатите са незадоволителни?

Като фотографи и администратори на най-големия български сайт за фотография Фото Форум, ние авторите на тази книжка често се сблъскваме с подобни въпроси. Постарахме се да отговорим на повечето от тях със съвети, примери и мъдри мисли от известни фотографи.

Надяваме се, че след като прочетете тази книжка, ще се научите не само да владеете по-добре техниката, с която разполагате, но и да давате душа на съвкупността от форми, цветове и светлини, които регистрира електронната матрица или филмът на вашата камера.

Пожелаваме ви: “На Фокус”!

Вземете електронна книга от първият сайт за електронни книги и списания Библио.бг

или поръчайте печатна книга от Simetro books
    (изпратете имейл на products@simetro.com като посочите какво искате да получите. За поръчки над 20 лв куриерската такса се поема от Simetro books.)

• Epson L1800 e вече в България, ексклузивно от FACTOR.BG

Epson L1800 е принтер, произведен на базата на Stylus Photo 1500, с фабрично интегрирана система за допълване с мастило, с големи резервоари от по 70 мл/цвят. Шестте цвята фотографско dye мастило - Циан, Магента, Жълто, Черно, Светъл циан, Светла магента - позволяват висококачествен фото-печат на цветни снимки, с качество, неотличимо от снимките, произведени по стандартната химична технология. Големите резервоари за мастило позволяват отпечатване на над 2000 снимки 10/15 см или над 250 снимки с размер А3/А3+, преди да се наложи допълване.

Себестойността на отпечатъка е същата, като при Epson L800, защото и двата принтера използват едни и същи мастила. Себестойността на мастилото, необходимо за отпечатване на снимка с наситени цветове, с пълно покритие на площта, в режим Photo, струва съответно:
    - 10/15 см - 5 стотинки с ДДС
    - A4 (20/30) - 20 стотинки с ДДС
    - А3 - 40 стотинки с ДДС

Повече информация

След отличното представяне на пазара на принтерите от L-серията на Epson, вече има добри новини и за тези, които имат нужда от по-голям формат. Epson L800 е отличното решение, когато искате да печатате снимки с всякакви размери до А4, с или без бяло поле, както и дискове. Но има потребност и от печат с по-голям формат - фотокниги, постери, календари, големи портрети, менюта, графици, карти...

Epson L1800 е принтер, произведен на базата на Stylus Photo 1500, с фабрично интегрирана система за допълване с мастило, с големи резервоари от по 70 мл/цвят. Шестте цвята фотографско dye мастило - Циан, Магента, Жълто, Черно, Светъл циан, Светла магента - позволяват висококачествен фото-печат на цветни снимки, с качество, неотличимо от снимките, произведени по стандартната химична технология. Големите резервоари за мастило позволяват отпечатване на над 2000 снимки 10/15 см или над 250 снимки с размер А3/А3+, преди да се наложи допълване.

Себестойността на отпечатъка е същата, като при Epson L800, защото и двата принтера използват едни и същи мастила. Себестойността на мастилото, необходимо за отпечатване на снимка с наситени цветове, с пълно покритие на площта, в режим Photo, струва съответно:
    - 10/15 см - 5 стотинки с ДДС
    - A4 (20/30) - 20 стотинки с ДДС
    - А3 - 40 стотинки с ДДС. - See more at: http://printguide.info/news/%D0%9D%D0%B0%D0%B9-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80-Epson-L800-%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%BF%D0%BE-%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BC-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82!,3789.html#sthash.7ZdJECRA.dpuf
  • Курс по фотография за начинаещи на Георги Неделчев от 30.09.2014 г.

Курс по фотография за начинаещи с Георги Неделчев - http://nedelcheff.com/

Начало 30.09.2014 от 19 часа.
    Продължителност 4 месеца - два пъти седмично - вторник и четвъртък от 19 до 21ч.
    Цена 600лв с ДДС - таксата може да бъде платена и на две вноски - в началото и средата на курса.
    За справки и записване - 0896864908; jorophotoeye@yahoo.com - Георги Неделчев

Паралелно с обучението по фотография ще върви и обучение по Photoshop - 17 лекции - курсистите трябва да си носят преносим компютър.
    Освен Георги Неделчев, лектори ще бъдат - Румен Гигов - Photoshop, Живко Желев - цифрова фотография, Тодор Велков - HDRI, Тихомир Стоянов - подготовка и печат на изображения, Мария Попова - психология на фотографията.

Програма на курса по фотография:

1. История на фотографията
            2. Основни понятия във фотографията
            3. Композиция
            4. Фотоапарати. Как да си изберем фотоапарат?
            5. Обективи. Как да си изберем обектив?
            6. Измерване на светлината
            7. Същност и теория на светлината
            8. Работа с Photoshop
            9. Същност и теория на светлината – Студио
            10. Фотографски филтри
            11. Филм “Конкурсна фотография – Джо Тимър”
            12. Нощна фотография и Light Painting
            13. Методи за конвертиране на RAW формат
            14. Фотографски светкавици
            15. Нощна фотография - практика
            16. Макрофотография и репродукции
            17. Панорамна фотография
            18. Зонова система в черно-бялата фотография
            19. Зонова система в цветната фотография
            20. Специални обективи
            21. Цифрова фотография
            22. Психология на фотографията
            23. HDRI – High Dynamic Range Imaging
            24. Филм 3Dimensional Contrast Digital
            25. Студийна предметна фотография
            26. Студийна портретна фотография
            27. Снимане на мъжки портрет
            28. Снимане на женски портрет
            29. Снимане на висок и нисък ключ
            30. Подготовка и печат на изображения

Програма на обучението по Photoshop:

1. Запознаване с работното поле, палитрите, накратко за инструментите
            2. Разделяне на инструментите по предназначение – Инструменти за селектиране - примери и приложение
            3. Инструменти за редактиране и инструменти за рисуване - примери и приложение
            4. Adobe Bridge - организатора на Adobe и не само
            5. Разделителна способност, изрязване, преоразмеряване
            6. Цвят – Система за работа с цветове - части, Работно простронство, Документно пространство, Профили, Избор и настройки
            7. Цвят – Как вижда Photoshop, Цветни модели – RGB, CMYK, Lab, доминиращ цвят
            8. Цвят – Цветови канали. Накратко за филтрите
            9. Хистограма – как да я разчитаме? Особености, изключения
            10. Основни корекции - Levels, Curves, Работа с пипетите
            11. RAW - Какво ни дава и какво отнема конвертирането CameraRAW
            11. Слоеве – Layers - Основа, особености, прирожение
            12. Слоеве – 5 основни начина на смесване между слоевете - Multiply, Screen, Overlay
            13. Слоеве – 5 основни начина на смесване между слоевете - – Color, Luminosity + Панорама - Видове панорами, начини на заснемане и свързване, особености
            14. Конвертиране в Черно-бяло – Методи за конвертиране в черно-бяло
            15. Работа с Shadows/Highligh. Що е това Layer Mask? Приложение
            16. Перспективни корекции, Lens Correction, Dodge & Burn
            17. Изостряне на изображението - HighPass, Unsharp Mask, Smart Sharpen

Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Първи впечатления от Тамрон 70-200/2.8
Автор: J0R0 
Дата:   20-04-09 20:40

От няколко дни снимам с този обектив и мога да кажа само хубави неща за него. Очарован съм. Видяното за мен се покрива с прочетеното ТУК
Много добра рязкост още на 2.8 и по цялото поле на кадъра.
Макрофункцията му е чудесна. Вади страшен детайл.
АФ е точен и бърз, справя се добре и на по-тъмно. Прави впечатление че има много добра рязкост и при отдалечени обекти и безкрайност.
Много приятно боке.
Хубаво цветопредаване.
Изобщо засега не му намирам кусури.
Не мога да му свикна само с габаритите, не се събира монтиран на тялото в старата ми раница, трябва явно да вземам нова.

Ето малко кадри с обектива в пълен размер, снимани са с Фуджи С5 Про. Всички снимки имат екзиф.

портрет 2.8

портрет 4

портрет 4

портрет 4

портрет 2.8

пейзаж 3.5

пейзаж 4

макро 5

макро 4

Като поснимам още малко с него ще пусна по-пространно ревю.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от Тамрон 70-200/2.8
Автор: asahi 
Дата:   20-04-09 20:44

Е ти колко години с раницата на Джъмбо мислиш да отбиваш номера?

Малката гледа любознателно [smilie5]

Последни от секция Фотописи: Добави свой Фотопис » Вход
"Беглика фест в 36 кадъра" от Георги Величков - 14 коментара
"Уганда – природа, езера, планини" от Tanov - 2 коментара
Автор: freestyler 
Дата:   20-04-09 22:25

Авто фокуса на този тамрон, може да се нарече всякак но НЕ и бърз!
Снимал съм доста с този обектив и бавния фокус му е единствения кусур.

[beer]

Автор: pc_genius 
Дата:   20-04-09 22:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Автор: cameraman 
Дата:   20-04-09 23:22

Какво е тялото?

Автор: capos 
Дата:   21-04-09 00:09

А може и да го пробваш с 1.5х Тамронски конвертор... [smilie8]

Автор: CyberGene 
Дата:   21-04-09 00:09

И аз съм много доволен от този обектив, ползвам го със Сони А700.

Ето две пресни снимки от мен:

70мм F/4

http://debian.fmi.uni-sofia.bg/~kumanov/ttt/DSC01990.jpg

85мм F/2.8

http://debian.fmi.uni-sofia.bg/~kumanov/ttt/DSC02144.jpg

Публикацията е редактирана (21-04-09 00:10)

Дата:   21-04-09 00:23

Обективът е много остър дори и на 2.8 може би само по средата между 100-135 е по-мек, но е напълно използваем и там при 2.8. А при бленда 4 цепи косми по целия диапазон :) Бокето е мега мазно и дори имам някакви експерименти само за боке от точкови светлинни източници - получават се идеални хомогенни кръгчета. Но наистина фокусът е бавен, така че човек преценява за какво му трябва. На мен ми трябваше заради светлосилата и доброто качество на картината, а спорт и лястовички в полет не снимам, така че не ме бъркаше :)

Автор: mitakabus 
Дата:   21-04-09 06:57

CyberGene написа:

> Обективът е много остър дори и на 2.8 може би само по средата
> между 100-135 е по-мек, но е напълно използваем и там при 2.8.
> А при бленда 4 цепи косми по целия диапазон :) Бокето е мега
> мазно и дори имам някакви експерименти само за боке от точкови
> светлинни източници - получават се идеални хомогенни кръгчета.
> Но наистина фокусът е бавен, така че човек преценява за какво
> му трябва. На мен ми трябваше заради светлосилата и доброто
> качество на картината, а спорт и лястовички в полет не снимам,
> така че не ме бъркаше :)

Трябва да се сравни със Сигмата - в нета споделят , че е по -остър на 200мм от Сигмата. Така като гледам остър си е обектива - спор няма! Много ли е бавен фокуса като цяло? ...бтв, вчера поснимах малко децата докато играеха футбол и сина ми докато караше колело и минаваше като стрела покряй мене - ммммм, със следящ фокус е много добре 70-200/2.8 ХСМ...ти пробвал ли си нещо подобно с алфата как се справя бре?

Публикацията е редактирана (21-04-09 06:58)

Re:
Автор: Eol 
Дата:   21-04-09 08:06

Много е бавен тоя обектив. Много! Успее ли да си фокусира после до близки като разстояние обекти не е чак толкова ужасно бавен, но в начлото като почне едно ходене напред назад и гледаш охлюва избягал.. Иначе всичко останало му е супер [smilie24] И цвяти острота и боке и макро и конструкция.. Особено за парите си..
Просто не става за много и динамични обекти.

Дата:   21-04-09 09:15

И аз самно заради това не се спрях на него - все пак скоростта на Сигмата м епривлече, както и това , че ми я калибрираха. Тамрона няма как да стане в БГ...[thankyou]

Автор: J0R0 
Дата:   21-04-09 09:54

Тялото е Фуджи С5, както писах още в първия пост.
Предният дълъг обектив с който снимах беше Никор 70-300 ВР и не беше осезаемо по-бърз, въпреки че се води АФС.
(Ако обектът се движи разчитам на следащия АФ)

Дата:   21-04-09 10:29

От 70 до 200 никора е много по - бърз, много. От 200 до 300 разликата не е чак толкова голяма да, защото там никора вече е бавен. Иначе за следящия фокус само да не ти излезе обекта от фокусната зона че почва един хънт..

Автор: Alex-dan 
Дата:   21-04-09 11:48

Е, 70-300 ВР хем е по-тъмен, заради 2.8 би трябвало да има бързина при тамрона и се учудвам, че не е така. Предполагам, че 70-300 е горе-долу като 55-200 ВР като бързина, но ми е любопитно все пак как е сравнен с него, защото си мисля за покупка на такъв... Правя си такива заключения, понеже като закачих 105мм 2.8 AF-а няма нищо общо с обективите, които съм ползвал преди това...

Публикацията е редактирана (21-04-09 12:20)

Дата:   21-04-09 12:03

Бе не е чак толкова бавен фокусът. За съжаление нямам база за сравнение с друг обектив от този клас с HSM/USM, така че не мога да сравня. Изглежда ми като бързина еднакъв на другия ми Тамрон 17-50/2.8, с едно изключение: 70-200 понякога се губи и му трябва време да си върне фокуса. Но иначе на следящ фокус няма проблеми. Така като чета по ревютата - ако човек иска бърз фокус, си взима Сигмата. Ако иска по-добра картинка - Тамрона. Кофти положение... Тамрон ако се научат да слагат HSM мотори, ще избият рибата.

Дата:   21-04-09 12:11

Между другото с моя Тамрон имах първоначално фронт-фокус. От дистрибуторите на Тамрон (забравих им името в момента) ме препратиха към сервиза на Сони, дето е до южния парк - били им предоставили стендове и т.н. за Тамрон на Сони байонет (кой знае дали е така, ама не виждам смисъл да ме пращат там иначе). Занесох си там тялото и обектива за калибрация, но тези от сервиза още на същия ден ме извикаха да си ги взема, защото се оказало просто, че байонетът на самия обектив не бил добре затегнат с болтчетата към корпуса и от това се оправи всичко, тялото дори не са го пипали за мой късмет.

Така че човек може да има леки резерви за качествения контрол на Тамрон, но от друга страна за тези пари и ако не се търси бърз фокус, а само добра картинка, си заслужава наистина. Гледал съм сравнения в нета и го дават като качество на картината и острота най-малкото равен, а в някои неща и по-добър от съответните на Канон, Никон, Сони, които струват поне двойно.

Автор: danny_falin 
Дата:   21-04-09 12:42

ауу бебето много е пораснало от ревюто на 70-300вр :)
да ти е жива и здрава

Дата:   21-04-09 13:09

CyberGene написа:

> Гледал съм сравнения в нета и го дават като качество на
> картината и острота най-малкото равен, а в някои неща и
> по-добър от съответните на Канон, Никон, Сони, които струват
> поне двойно.

...Уф, тука си в доста голяма заблуда - виж сравнението само за резолюция и острота на Сони Г и повече няма какво да говорим! [shtrak] Въобще от трите изброени Сони е най добриоя 70-200/2.8 като цяло бтв...жалко , че нямам пари за него - ама и това е по -мало важно за мене от колкото широкото все пак! [smilie24]

Дата:   21-04-09 13:40

J0R0 написа:

> От няколко дни снимам с този обектив
> АФ е точен и бърз, справя се добре и на по-тъмно...

...уф, навсякъде казват че е меко казано бавен АФ - твоята бройка да не е изключение бре...[smilie10] [smilie10] [smilie10]

Автор: mike74 
Дата:   21-04-09 13:44

Може и да не бърз АФ като АФС/УСМ/ХСМ но не и бавен или поне не е по-бавен от АФС-а на 70-300 ВР. Обективчето си е много прилично даже, особено ако може човек да си го вземе от Щатско - $680 [smilie24] [smilie24]
За такава цена няма друг такъв обектив [smilie24]

Публикацията е редактирана (21-04-09 13:44)

Дата:   21-04-09 13:47

Тука вече 4 различни поста - единяи вика много бърз, другия мнооого бавен, третия го сравнява с ВР и вика по бърз - другия по -бавен. АБЕ ЕДНО ОБЕКТИВНО МНЕНИЕ ЩЕ СПОДЕЛИТЕ ЛИ .[ezik] [ezik] [ezik]

Автор: boni 
Дата:   21-04-09 13:49

Скоростта на АФ на тоя обектив зависи и от мотора на тялото.

Дата:   21-04-09 13:52

mike74 написа:

> поне не
> е по-бавен от АФС-а на 70-300 ВР.

По бавен е и то осезаемо в диапазона 70-200 по нагоре не е чак такава разликата. Това му е най големия проблем на тоя обектив и общо взето е и единствения такъв..

Дата:   21-04-09 14:09

Всъщност Бони е много прав, че зависи (и) от мотора на тялото. На мен на Сонито не ми прави впечатление на много бавен, може би сме с по-бързи мотори, не знам? Не познавам системата на Никон чак толкова, но доколкото знам там моторите в телата са по-скоро екстра за съвместимост с някои обективи, отколкото основна функция, така че може би е нормално да са по-бавни? При Сони всички обективи, с изключение на HSM/USM са без мотор, така че този в тялото си е сериозен. Пак казвам, не знам как е при Никон, може и да бъркам.

Автор: mike74 
Дата:   21-04-09 14:12

boni написа:

> Скоростта на АФ на тоя обектив зависи и от мотора на тялото.

При Никон не знам дали зависи от тялото, защото въпреки че не е АФС, Тамрона е с вграден мотор (версията за Никон и Канон май), докато същия обектив за Сони и Пентакс е без мотор и се задвижва от мотора в тялото.

първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
Емисии   RSS | Atom
Абонамент   Google

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »