Раздел 6. Организация на файловете


Всички цифрови фотоапарати имат порт и кабел за връзка с компютъра. Обикновено това е USB порт. Това скъсява много периода от направата на снимката до нейното архивиране. Докато при класическата фотография трябва да изснимаме филма, след което имаме технологично време за проявяване и фиксиране на филма, при цифровата фотография може буквално веднага след заснемането на кадъра, той да бъде записан на нашия компютър, а секунди след това вече да бъде изпратен през интернет на другия край на света.

За да намирате лесно и бързо своите снимки, обаче е необходимо да си направите добра организация на файловете на компютъра. Можете да направите отделни директории по години и по фотоапарати (ако използвате повече от един), както е показано на примера по-горе.

И най-важното: винаги правете архиви на CD или DVD. Не разчитайте само на файловете, които са във вашия компютър, ако не искате да загубите ценна информация, защото може да промените или изтриете без да искате някой файл или да се повреди харддиска на компютъра ви. Архивираните файлове извън компютъра ви са вашите цифрови негативи. Съхранявайте ги, както бихте съхранявали истинските си негативи.

За преглеждане на файловете можете да използвате стандартния windows explorer в режим thumbnails, програми от типа на ACDsee, Thumbs plus, както и специализираните програми, които се предлагат в комплект с всеки цифров фотоапарат.

Файловете, заснети с цифров фотоапарат съдържат информация за фотоапарата с който са заснети, за часа и датата, когато са заснети и за настройките на фотоапарата - стойности на диафрагмата, скорост на затвора, избраната чувствителност, корекции на експонацията и т.н. За да ги прочетете - кликнете с десния бутон на мишката върху файла в windows explorer или ACDsee. В Adobe Photoshop и другите фоторедактори изберете от менюто File Info.

 

........ ........